Dovo speelde gelijk op besneewd veld tegen V.V.O.G. l c Nieuwe indeling van 2e klassers bleek succesvol De Utrechtse provinciale brandweerbond jubileert ARAM RHENEN VC Veenendaal had geen moeite met tegenvallend Athlon I: 3-D SCHERPENZEEL VOLLEYBAL Ondanks nederlaag van VCV dames hoop voor de toekomst De vorst van Suprania VOLLEYBAL V. A. B. CITY-MOTORS-EDE TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 27 FEBRUARI 1963 Nr. 17 Dovo heeft zaterdagmiddag weer eens een partij voetbal gespeeld. Tegen stander was ditmaal de 2e klasser VVOG uit Harderwijk. Het einde kwam met een 2-2 gelijk spel, waarmee de gasten een wel wat geflatteerde stand bereikten. Bij Dovo ontbrak KI. van Hal op het appèl; zijn vervanger was J. Kroesbergen. Het terrein was tamelijk goed be speelbaar, al werd er van de voetballers wel een groot aanpassingsvermogen ge vraagd. Over het geheel genomen pas ten de Veenendalers zich beter aan dan de Harderwijkers. Het werd een aardig partijtje met als uitblinkers doelman Karsen van VVOG (notabene de keeper van VVOG 2); de Dovo-kanthalfs Van Laar en v. d. Pol, terwijl voor de rust duidelijk werd aangetoond waarom linksback Ad van Manen in de selectie- ploeg voor het nationale zaterdagelftal werd gekozen. Dovo startte verrassend goed; goede combinatie vanuit het middenveld op gebouwd brachten de bal steeds weer voor het Hai-derwijkse doel, maar de vijf roodwitte aanvallers konden aan vankelijk niet zo goed meekomen, ter wijl daartegenover keeper Karssen tel kens zijn talenten toonde. Bij een keiharde inzet van Schoeman dook een verdediger van WOG de bal uit de hoek. Linkshalf B. v. d. Pol be nutte de strafschop op de bekende wijze, laconiek en correct. Ruststand 1-0. Na rust lag het tempo iets lager, be halve dan van de halfspelers van Dovo. Door het goede stuwende werk van deze middenveldspelers kon ook de voorhoede met Mol, Schoeman en J. van Manen er beter inkomen en er kwamen ook meer gerichte schoten. Alles echter weer in de veilige handen van Karssen. Tegen de goede schuiver van T. van Een als herboren spelend le dames team heeft no. 2 van de west. Hoofd klasse, het Haagse Celebes, tot grote krachtsinspanning gedwongen. De rentree van Hans van Schuppen was vooral voor de defensie een succes. Ook Ger Versteeg toonde haar talent, een belofte voor de toekomst is dit jon ge speelstertje. Het gehele team was overigens een prettige verrassing. De speelsters vormden een hecht team, dat alleen door gebrek aan aan- valskracht - alles moest van de bril jante Wil Versteeg komen - van het met de sterke internationals Van Beelen en Blijleven uitkomende Celebes ver loor. In de eerste set kwamen deVCV-sters zelfs met 13-7 voor en de setzege ont ging hen alleen omdat de aanvalslinie, met Wil Versteeg in de defensie, geen vuist kon maken. VCV capituleerde echter pas na verbeten tegenstand, menige smash werd tot driemaal toe geretourneerd, vooral door toedoen van de ook in de defensie uitblinkende Wil Versteeg. De 2e en 3e set brachten - ondanks wat ruimere Celebes setzeges - goed spel en soms ook veel spanning. De betere Celebes-aanval was tenslotte steeds doorslaggevend. Een in deze vorm en vooral met dit enthousiasme spelend VC Veenendaal moet punten kunnen veroveren in de wedstrijden tegen teams die op de on derste helft van de ranglijst staan. De VCV-aanhang rekene niet op won deren, maar het behoud van het hoofd klassersschap is voor dit VCV-team be slist geen onmogelijke taak. VC Veenendaal Celebs: 03, setst. 10-15, 9-15, 6-15. ZATERDAGMIDDAG VC Veenendaal-Cito II (heren) VC Veenendaal-Armada (dames) Het eerste herenteam speelt zaterdag middag in Veenendaal tegen medegega digde voor de eerste plaats: Cito II uit Zeist. In Utrecht speelden beide teams destijds gelijk, doch VC Veenendaal is momenteel in een veel betere vorm, dan aan het begin der competitie, terwijl Cito momenteel wat zwakker lijkt. De Zeiste- naren beschikken echter over een gave techniek en enkele zeer gevaarlijke aan vallers. Kortom ook zaterdagmiddag - een week voor het beslissende duel tegen SW - zullen de VCV-ers alle zeilen bij moeten zetten om geen verliespunten op te lo pen. De fraaie overwinningen van de laatste weken van VC Veenendaal op sterke tegenstanders geeft ons echter de moed een nieuwe Veenendaalse zege te voorspellen. Het eerste damesteam speelt eveneens in de zaal van de Herv. Ulo aan de Wes tersingel tegen het Amsterdamse Armada. Voor de overige VCV-teams staan er uit sluitend uitwedstrijden op het program ma: het tweede herenteam resteert nog slechts één moeilijke wedstrijd en het is deze, welke deze week gespeeld moet wor den: in Utrecht tegen Polonia III. Het derde herenteam zal het in Utrecht moei lijk krijgen tegen SOS IV. Het res. dames team moet in Zeist kunnen winnen van Cito V. Laar, die tevoren een paar listige schijnbewegingen maakte, had hij ech ter geen verweer (2-0). Klaassen, de uitstekende spil van VVOG, trok daarna mee naar voren en stichtte direct verwarring in de Dovo-achterhoede. Meer dan zijn vijf overige aanvallers hadden gedaan. Rechtsback G. van Beek werd hiervan blijkbaar nerveus want hij wist in uiterste nood geen betere weg dan een schot in eigen doel (2-1). Vijf minuten later kopte midvoor Verhoeven de gelijkmaker fraai in en het stond 2-2. Hoewel Dovo weer naar voren trok kwam er ondanks het goede spel van v. d. Pol en Van Laar geen winst uit, ook en vooral omdat Karssen weer uitstekende dingen deed. Mocht a.s. zaterdag de toestand van het terrein niet veranderd zijn dan speelt Dovo weer, ditmaal is dan de tegenstander Apeldoorn. Twee 3-0 nederlagen voor VC Veenendaal (dames) Zaterdagmiddag werden de VCV-toe- schouwers verrast met het bericht, dat na het reeds uitgebreide programma van deze dag nog twee wedstrijden zouden volgen: tweemaal achter elkaar VC Vee nendaal - Octopus uit Alkmaar. De meis jes uit Alkmaar zullen met genoegen te rugzien op deze dubbele ontmoeting want zij kwamen met twee dikverdiende over winningen uit Veenendaal in de kaas stad terug. Octopus bracht een beslist niet briljant doch wel zeer homogeen team binnen de lijnen, dat in harde services de basis voor de overwinning had. In de eerste ont-. moeting was de VCV-tegenstand mini maal, doch in de tweede ging het wat beter zonder dat zij echter ook maar een set wisten te winnen. Uitslagen: VC Vee nendaal - Octopus: 0-3 (8-15, 3-15, 6-15). Octopus - VC Veenendaal: 3-0 (15-13, 15-7,15-12). Het tweede meisjesteam was opnieuw weinig suksesvol: dat van koploper Cito met 3-0 werd verloren was tot daar aan toe, doch dat in de thuiswedstrijd tegen Polonia I gelijk werd gespeeld, was be slist niet nodig. Het derde damesteam boekte twee 3-0 overwinningen op resp. CGSI II en Polonia II. Klumpes en Gerrie Engelaar. Zij behaal den respectievelijk 31.30, 31.35, 30.75 eq 32.50 punten. Voor al deze meisjes be hoorlijke resultaten. Gerrie Engelaar wist zelfs 8.95 punt uit de paardsprong te ha len, terwijl Marian Kneepkens op de evenwichtsbalk kwam tot 8.95. Nanny Klumpes maakte de mooiste paardsprong. Deze werd gewaardeerd met zelfs 9.05 punten. In de tweede klasse verschenen op het turntapijt de dames Greet en Wil Snijders, Willy Zaaijer, Nellie van Oosterom en Helga Scheeres. Deze turnsters boekten respectievelijk 33.40, 32.55, 32.40, 33.60 en 31.80 punten. Hier was Nellie van Oosterom de beste. In het eindklassement bezette zij zelfs de vierde plaats. Zij deed voor de eerste keer mee aan wedstrijden. Een behoorlijk resultaat dus en veelbelovend voor de toekomst. Willy Snijders behaalde op twee onderdelen hoge cijfers. Zowel op het paard als in de vrije oefening kwam zij tot 9.55 punten. Haar zus Greet lag gemiddeld nog iets hoger en was in deze klasse de beste van de Wilskracht-meis- jes, direct onder Nellie van Oosterom. In de keurklasse dames stond Dini San ders opnieuw op de hoogste ladder. Zij stak met kop en schouder boven de rest uit, hetgeen ook uit het eindklassement blijkt. Zij werd opnieuw kampioene van de Neder Veluwse Turnkring met 36.75 punten. Haar opvolgster, mevrouw D. v. d. Straten uit Deventer, werd met 34.25 punten tweede. Op de derde plaats ein digde mej. Cupido uit Arnhem met 33.80 punten. Het was voor Wilskracht weer een vruchtbare dag en het moet voor de ver enigingsleider de heer D. W. de Jong be- j paald een grote voldoning zijn, dat zijn pupillen weer zulke hoge ogen hebben gegooid in dit turntournooi, waarin „zijn" Dii>i Sanders voor de zoveelste maal be slag legde op de hoogste titel in de kring. (afdeling van D.O.V.O. en G.V.V.V.) Het is gebleken aldus het K.N.V.B. bondsorgaan dat de nieuwe indeling van de 2e klassers in het zaterdagvoetbal, zoals die gedurende het afgelopen najaar in de praktyk heeft gedraaid, een succes is geworden. Aan alle uitkomende ver enigingen werd hun opinie gevraagd en allen waren unaniem van deze mening. Zoals bekend waren er voorheen regionale indelingen, waarbij Oostelijke clubs en Westelüke alleen tegen e/kaar speelden. Jaar in, jaar uit dezelfde tegenstanders. Nu kregen ook de Oostelijke en Noordelijke verenigingen contact met anderen. Vele clubbesturen zouaen de vroegere toestand niet terugwensen. De aanvanke lijke bezwaren tegen b.v. hoge reiskosten bleken ongegrond. Ze worden in de prak tijk volledig weggedrongen. Zo goed vol deed deze indeling dat ook in kringen van de derde klassers jaloersheid ontstond en men er bij de competitieleider op aan drong ook voor die klasse de vleugels wat wijder uit te slaan. Niet rijp Deze interegionale indeling is een be- ginstap op de weg naar een eerste klasse in het zaterdagvoetbal. Hiervoor acht men echter van bondswege de tijd nog niet rijp. Men is er organisatorisch nog niet aan toe, maar ook vindt men dat er dan speltechnisch nog veel te verbeteren valt. Toch bleek de huidige indeling ook op speltechnisch gebied haar voordelen te TAFELTENNIS Nederlagen voor Climax en Ritac Zoals verwacht is Climax er niet in ge slaagd tegen koploper St. Katrien uit Eindhoven enig succes te behalen. Het werd zelfs een nederlaag met de grootst mogelijke cijfers n.l. 10-0. Alleen Vermeer kwam dicht bij een overwinning. Hij stond tegen Coppens, na de eerste game te heb ben gewonnen, in de tweede nog met 19-15 voor, maar liet door gebrek aan routine de winst nog glippen om ook in de beslissende derde game een flinke voorsprong te laten inlopen. Ritac deed het in Vught bij J.C.V. wel iets beter. Nadat v. d. Weerd een wed strijd had gewonnen en ook het dubbel spel winst voor de Ritmeestermensen had opgeleverd was bij een 3-2 stand nog van alles mogelijk. Van Wely had een prach tige kans om de stand weer gelijk te ma ken toen hij in de derde game met 18-12 voorstond. Maar ook bij hem bleek deze voorsprong niet voldoende en hierna was het pas in de laatste wedstrijd dat v. Wely het derde winstpunt voor Ritac verover de. In de 1ste klas gaat Panter door met het boeken van ruime overwinningen. Nu werd R.T.C.-Ede met 10-0 het slachtoffer. Toch lijkt Panter nog een moeilijke tijd tegemoet te gaan daar J. Stuivenberg op dokters advies vier weken niet mag spe len. Het is te hopen dat Panter bij z'n ge vaarlijkste tegenstanders, die ze gelukkig aan het einde van de competitie pas ont moeten, weer de beschikking zal hebben over deze sterke speler. In de 2e klas is Climax 2 door een ne derlaag tegen Tios 3 nu 5 punten op kop loper Gazelle achtergeraakt en kan dus wel als uitgeschakeld beschouwd worden. Door een misverstand moest Climax met twee spelers naar Arnhem. V. Eist bleef ongeslagen maar Rutgers kon alleen op v. d. Eist een overwinning behalen zodat de einduitslag 6-4 in het voordeel var. Tios werd. Met dezelfde cijfers werd vorige week maandagavond van Kr. en Vr. uit Ren- kum gewonnen. Budding kwam niet tot winst. Rutgers verloor alleen van Hart- koorn terwijl v. Eist alle drie z'n tegen standers de baas bleef. Het laatste punt voor Climax kwam van het dubbelspel. hebben gehad. Bijna 80 van de 35 tweede klassers gaven als hun mening dat er verbetering in het peil viel waar te nemen. Immers men kent elkaar niet, er is sprake van een vrijere ontplooiing, verschillende spelinzichten komen tegen over elkaar te staan enz. De sportiviteit groeide ook, al waren er enkele uitzonderingen die de regel be vestigen. Bij de nieuwe indeling is gebleken dat de clubs uit het district West 2 het beste voetbal spelen, globaal genomen. Clubs als Zwart Wit, Heerjansdam, Kozakken Boys bleken graag geziene tegenstanders, die speltechnisch bij zonder goed waren. Dat komt niet altijd tot uiting in de stand op de ranglijst maar het bleek dat vele Oostelijke clubs zeer ingenomen wa ren met de contacten met de Westelijke clubs, die technisch beter uit de voeten konden en ook sportief genomen goede gasten zijn. Ten onrechte De tegenwerpingen als zouden lange reizen b.v. van Klaaswaal naar Wezep of van Werkendam naar Veenendaal onbe taalbaar zijn, blijken ten onrechte te zijn opgeworpen. Voor een gezonde club met enige supportersaanhang is het een koud kunstje om de reiskostenpost volledig te dekken met de inkomsten uit het mee reizen van supporters. Ook de langere reisduur bleek geen be zwaar. In de eerste plaats is men sneller van Rotterdam naar Apeldoorn dan men denkt en ten tweede bleken de spelers op zaterdag best een leuke trip te willen ma ken. Ook de publieke belangstelling groei de, waarby men bedenke dat er in het afgelopen najaar gunstige weersom standigheden waren. Aantrekkelijk blijft verder de gelegen heid tot verdere mixing waartoe de com petitieleider ieder jaar weer voor kan zorgen. DOVO en GVVV hebben van verschil lende aspecten hierboven genoemd reeds kennis kunnen nemen. De publieke be langstelling werd groter en het spelpeil - vooral als men speelde tegen Westelijke clubs steeg. Voor schrijver dezes waren de aantrekkelijkste wedstrijden DOVO - Kozakken Boys en GWV tegen Heerjans dam. DE SPREEUW Bijkans het gehele jaar had hij in een soort welvaartsstaat geleefd. Wat voor hem, onze spreeuw, van zo groot belang kon genoemd worden, was, dat zijn dis altijd rijk voorzien was. In het voorjaar zorgden weide en bouwakker voor hem en even later waren het de boomgaarden met een overvloed van kersen, peren en pruimen. Geen wonder, dat hij zich hecht te aan een omgeving, waar het zo goed was te leven. Helaas, die gehechtheid zou hem duur komen te staan. De winter brak aan en fel, veel feller dan anders, sloeg hij dit maal toe. Weldra bedekte een dikke sneeuwlaag de velden en daarmede ver dween voor de spreeuw, die niet als zo veel van zijn soortgenoten, geëmigreerd was, alle kans in eigen levensbehoeften te voorzien. Koude en honger plaagden hem al heel spoedig en weldra viel in hem niet te herkennen de vrolijke kwet- teraar, die hoog op de naald van een huis gezeten in een wondere mengeling van klanken uiting gaf aan zijn levens vreugde. Wilde hij ergens een hapje pik ken, dan waren doorgaans de brutale mussen hem al voor. Moedeloos, bijkans versuft, vloog hij kortgeleden een grote fabriekshal te Vee nendaal binnen. Daar zette hij zich neer op een hoog gelegen balk. Als een kleine Lord Wanhoop zou hij daar misschien zijn einde hebben gevonden, ware het niet, dat een van de stoere werkers daar beneden hem even de zware hamer liet rusten en naar boven keek. Aanstonds begreep hij, dat daar een diertje in nood was en in minder dan geen tijd was hij bij een hoge ladder op geklommen, had hij de magere stakker gegrepen. Weerstand bood die niet. Bijna verhongerd, zo luidde de diagnose van de redder. Hij zette het diertje in een Veertig jaar Vrijwillige brandweer Op 1 maart a.s. zal de Utrechtse Provinciale Brandweerbond, het overkoepelend orgaan van de ruim zestig vrijwillige brandweren in deze provincie, haar veertig jarig bestaan vieren. Dit jubileum zal worden herdacht met een receptie in het Provinciehuis Achter Sint Pieter op 1 maart, des middags van vier tot half zes uur ,waar voor belangstellenden gelegenheid zal bestaan het bestuur van de jubi lerende organisatie te complimenteren. Daarop volgen twee feestavonden, resp. op 1 en 2 maart in het N.V. Huis aan de Oudegracht voor de leden van de resp. plaatselijke vrijwillige brandweren. Tenslotte zal er bij deze gelegenheid een gedenkboek verschijnen, waarin het wel en wee van de Utrechtse Prov. Brand weerbond door deskundige schrijvers zal worden geschetst. In afwachting hiervan is het misschien nuttig hier een en ander te vertellen over de geschiedenis van ons brand weerwezen in de laatste veertig jaar. De situatie van ons brandweerwezen qua organisatie en uitrusting in ons land was in het begin van de twintiger jaren van deze eeuw volstrekt onvol doende. Vrijwillige brandweren waren er haast niet. In het merendeel van de gemeenten fungeerde een z.g. „plicht brandweer", d.w.z. er was een lijst van inwoners, die tijdelijk tot het doen van persoonlijke diensten - in dit geval bij de brandweer - konden worden opge roepen. Het materiaal was volkomen verouderd: het bestond vaak uit een simpele handbrandspuit of ook wel uit lederen emmers, die in kettingverband werden gebruikte. De plaatselijke over heid stond veelal onverschillig tegen over het nut van een goede brandweer. Dini Sanders (Wilskracht- Rhenen) prolongeert kampioenschap keurturnen Neder Veluwse Turnkring Niet minder dan twaalf turnsters van de Rhenense Gymnastiekvereniging Wils kracht namen zondag deel aan de kam pioenschappen van de Neder Veluwse Turnkring, gehouden in de Buiten-Sicië- teit te Deventer. In de derde klasse turnden mee Marian de Beer, Marian Kneepkens, Nanny REPATRIËRING INDONESISCHE PARA'S UIT NIEUW-GUINEA Met het Amerikaanse transportschip „Ge neral R. M. Blatchford" is in Tandjoeng Priok een contingent Indonesische para's aangekomen, dat heeft deelgenomen aan de stryd in Nieuw-Guinea. Kongo-kenner Lode van Gent sprak voor gem. personeel Een vyftigtal leden van de personeels vereniging van de gemeente Veenendaal heeft vorige week woensdag een prettige avond beleefd met dr. Lode van Gent, die een lezing met dia's hield over zyn be levenissen in de oerwouden van Kongo. Dr. van Gent, een Vlaming van geboor te, is reeds jaren achtereen werkzaam als antropoloog onder verschillende stammen in een onmetelijk woest gebied. Het is echter niet zo, dat de heer van Gent z'n lezingen op wetenschappelijke basis heeft geschoeid. Het verzamelen van gegevens over negers en pigmeeënstam- men is voor hem liefhebberij geworden, waarvoor hij als geen ander in de gele genheid is. En aan zijn manier van causeren kan men merken dat het voor hem uitsluitend genoegen is om zijn belevenissen en er varingen over te brengen aan iedereen die er maar belang in stelt. Zijn lezing is doorspekt met humor; geen van tevoren ingestudeerde grapjes, maar gevatte Vlaamse snedigheid en het was dan ook geen wonder dat hij de toe hoorders van het begin tot het eind wist te boeien. Het zou te ver voeren om hier in fi nesses te treden over hetgeen de heer van Gent vertelde. Hij behandelde de na tuur van Kongo, het leven der wilde die ren, enkele stammen en de zeden en ge bruiken bij de negers. Het fotomateriaal, voor het merendeel kleurenplaatjes, was prachtig. Alles bij elkaar genomen kan de gemeenteperso neelsvereniging terugzien op een wef zeer geslaagde avond. bakje, greep toen zijn boterham en brok kelde kleine stukjes vlak voor het dier tje. De spreeuw begreep gelukkig aan stonds de bedoeling. Hier was iemand, die hem wilde helpen. Haastig schrokte hij, tot vermaak van zijn beschermer, wat naar binnen. Een scheutje melk was ver der een uitstekende remedie. Zienderogen knapte de patiënt op en tegen het einde van de morgen was hij al weer aardig bij z'n positieven. Maar aan heengaan dacht hij niet. Wel vloog hij zo nu en dan even op, maar telkens keerde hij terug bij zijn wel doener. Ook, toen de deur van de werk plaats ruimschoots gelegenheid bood voor wegvliegen, maakte hij daarvan geen ge bruik. Pas een paar dagen later, toen hij zich zeker sterk begon te voelen, vloog hij naar buiten. Daar was nog alles even triest en verstandig was het dus terug te keren in de warme werkplaats. De die renvriend, die hem zo liefderijk verzorg de, vergat hij niet. Aan hem zal hij te danken hebben, dat hij geen slachtoffer wordt van deze stren ge winter. Maar, of hij daarom zich zal onthouden van het wegsnoepen van de kersen en aardbeien van de man, die hem bewaarde voor een droevig einde? Wie zal het zeggen. Ondankbaarheid zou intussen niet alleen hem eigen zijn. Ede. S. (31) Als Aram weer het dek betreedt, zijn de beide zeilschepen de kust reeds dicht genaderd. Het land geeft een woeste en verlaten aanblik; grauwe rot sen worden slechts nu en dan onderbroken door het groen van een palmbos of het gele zand van een troosteloze woestijnvlakte. Dan klinkt er plot seling opnieuw een luide uitroep van de uitkijk in de mast. „Brand! Verderop ligt een havenplaats en er stijgen dikke rookwolken op!" Als de schepen de haven bereikt hebben, geeft Aram het bevel het anker uit te werpen. „Agua neem een groepje uit geslapen knapen mee en ga eens kijken, wat daar aan de hand is", beveelt hij dan. De sloep wordt gestreken en een voor een klimmen de mannen langs de scheepswand omlaag. „Steek je niet in een wespennest", roept Aram Agua nog na, maar de hagedis maakt een spottende grimas en springt lenig in de sloep. En, gestuwd door krachtige riem slagen, glijdt het bootje even later tussen de haven hoofden door, de met rookwolken overdekte stad tegemoet(Wordt vervolgd) OOK BIJ RHENEN MASSALE VISSTERFTE Een groep leden van de Rhenense Hen gelaarsvereniging De Voorn, die zaterdag op pad ging om op enkele plassen in de omgeving van de Grebbestad by ten in het enorm dikke ys te hakken, heeft de ont stellende ontdekking gedaan, dat honder den vissen, waaronder zeer veel prachtige brasems van vier tot zes pond per stuk, reeds de verstikkingsdood zyn gestorven. Het was opvallend dat de jonge vis praktisch overal nog springlevend was. Grote aantallen daarvan heeft men naar open water kunnen overbrengen, waar voldoende zuurstof aanwezig is. De hen gelaarsvereniging, geschrokken van de ernst van de toestand, heeft besloten in allerijl verdere maatregelen te nemen om de visstand te hulp te snellen. „Davos" bij Grebbeberg De Rhenense IJsclub is erin geslaagd twee ijsbanen op De Blauwe Kamer aan de voet van de Grebbeberg juist vóór het afgelopen weekeinde onder de enor me sneeuwmassa te voorschijn te halen, waarbij een dankbaar gebruik werd ge maakt van de aangekocht motorische sneeuwschuiver, waaraan inmiddels ook een rolbezem werd bevestigd. Toen de banen waren getrokken zijn deze met be hulp van een klein model brandspuit, waarop twee slangen kunnen worden aan gesloten, onder water gezet. Door de strenge vorst van het nachtelijk uur lagen er zaterdagochtend spiegelgladde banen te wachten. Veel schaatsliefhebbers hebben daar in De Grebbe tijdens het weekeinde onder prachtige weersomstandigheden en in een omgeving, die met de wit besneeuwde Grebbeberg op de achterbrond een soort „Klein Zwitserland" was, volop kunnen genieten van ware wintersport. Het ijs- clubbestuur overweegt nog meer sneeuw vlakten op De Blauwe Kamer onder wa ter te zetten, wanneer de vorst althans aanhoudt. ROODBORSTJES BRENGEN „VINNI" Het kinderkoor De Roodborstjes heeft de operette „Vinni" in studie, die vrijdag 5 april in het Eigen Gebouw wordt ge bracht met de woensdag daarvoor een middagvoorstelling voor de kinderen. Eerst na de eerste wereldoorlog groei de het besef, dat zulks niet zo kon blij ven, met name in de kring van de brandweren zelf. Landelijk waren in dit verband initiatieven uitgegaan van de Kon. Ned. Brandweer Vereniging. Het is echter de grote verdienste van de toenmalige voorzitter van de Biltse Brandweer, de heer D. J. J. A. de Leur, geweest, die begrepen heeft dat het werk van de Kon. Ned. Brandweerver eniging provinciaal gedecentraliseerd diende te worden. Met veel beleid en in overleg met het Provinciaal Bestuur en gemeentelijke autoriteiten werd de weg geëffend tot de oprichting van een pro vinciale organisatie, welke op 1 maart 1923 zijn beslag kreeg. Eerste voorzitter daarvan was vorengenoemde heer De Leur uit De Bilt. In de eerste tien jaren van zijn be staan heeft de Bond allerwege in de ge meenten van deze provincie vrijwillige brandweren in het leven geroepen en de aanschaffing van modern blusmate- riaal aangemoedigd. De opleiding werd ter hand genomen; een regeling werC. getroffen voor de verzekering van brandweerlieden tegen ongevallen in de uitoefening van hun taak. Voorlichting werd gegeven op z.g. praatavonden in de winter. Tal van commissies verzorg den een bepaalde taak. De toenmalige commandant van de Utrechtse Brand weer, de heer D. Vleming, verzorgde een cursus voor opleiding van com mandanten, welke taak thans is over genomen door de Brandweerschool te Amsterdam, gesticht door de Prov. Brandweerbonden van Utrecht, Noord en Zuid Holland. Er werd een commissie ingesteld ten behoeve van de bosbrandbestrijding, waaruit per 1 maart 1930 de Utrechtse Bosbrandweer is voortgekomen. Zeer belangrijk was voorts de organisatie van onderlinge hulpverlening, die in 1931 haar beslag kreeg en waarbij elke gemeente kon beschikken over de as sistentie van vier omliggende gemeen ten uit een grote stad, waarvoor met name op Utrecht, Amsterdam of Arn hem, al naar gelang de ligging, een be roep kon worden gedaan. Kon reeds bij de viering van het 10- jarig bestaan van de Utr. Prov. Brand weerbond getuigd worden, dat het brandweerwezen in dit gewest op een hoger peil was gekomen, met nog meer reden mag men dit verklaren na een veertigjarige werkzaamheid. Het lijdt dan ook geen twijfel of de jubilerende organisatie zal in- de eerstvolgende jaren nog veel nuttig werk kunnen doen. Zij mag met groot vertrouwen de toekomst tegemoet zien, ook al zal het huidig ontwikkelingsproces van onze samen leving met zijn bevolkingstoename, zijn industrialisatie, de gevaren van vlieg velden, de opmars van het gas in pijp leidingen, de functionering van nieuwe energiebronnen enz. haar waarschijnlijk voor steeds moeilijker problemen stel len. De op het nippertje behaalde draw in de eerste ontmoeting nog in gedachten, heeft het eerste herenteam van VC Veenendaal de wedstrijd tegen Athlon I be schouwd als een zeer moeilijke. Achteraf beschouwd moet men zich evenwel af vragen hoe het mogelijk is, dat de VCV-ers destijds in Utrecht een punt aan dit team verspeelden. De wedstrijd welke de VCV-ers zaterdagmiddag tegen Athlon speelden, deed dit beslist nie tvermoeden. Zonder moeite werd Athlon - dat be slist voor haar kansen vocht - naar een 3-0 nederlaag gespeeld. VC Veenendaal speelde ditmaal zon der de zieke Wim Willemsen. In de eerste set waren het services van Roel Sipkema, zo nu en dan gesteund door smashes van de andere VCV-ers, die een 8-1 voorsprong brachten. Een time out van Athlon bracht even respijt (8-4), doch taktische services van Ad Slik, smashes van de maar half-fitte Piet van de Bosch en tenslotte een magni fieke plaatsbal van Dick Bovenschen, lieten Athlon op 15-7 staan. In de tweede set ging Athlon geest driftig van start zonder dat dit echter Reservisten in actie Voor het houden van de jaarlijkse paraatheidsoefening hadden de reser visten van de rijkspolitie, groep Scher- penzeel, zich dinsdagavond op het po litiebureau verzameld. Nadat door de wachtmester eerste klasse, instructeur Brummel, een inleiding was gehouden over het doel van de oefening, waarvan de werkelijkheid zo goed mogelijk zou worden nagebootst, werden de reser visten in groepjes verdeeld, waarvan één als wachtcommandant fungeerde. Kort nadat de wachtcommandant zijn plaats achter het bureau had ingeno men, werd van de postcommandant der rijkspolitie te Woudenberg bericht ont vangen, dat aldaar een diefstal was ge pleegd, doch de dader gevlucht was. Een behoorlijk signalement van de dader, alsmede van de ontvreemde goe deren kon worden opgegeven. Opspo ring en voorgeleiding werd verzocht van de dader die in de richting Scher- penzeel was vertrokken. De andere gevallen betroffen vervoer van een jachtgeweer in een auto, min derjarige op fiets zonder licht, vervoer van een goed ingepakte windbuks, geen geel plaatje op bromfiets en groot licht in bebouwde kom, vervoer van een haas en wildstrikken en een auto waarvan het kenteken niet klopte met het ken tekenbewijs. Deze oefeningen werden bijgewoond door de districts-adjudant, de heer Bol en burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg. Van ieder geval afzonderlijk moesten de reservisten rapport uitbrengen hoe zij gehandeld hadden. Na afloop werden de bijzonderheden besproken onder het genot van een kop koffie en sigaar. punten opleverde. De goed opgestelde VCV-bloks van Bos en Bovenschen doofden de aanvalslust van Athlon snel. VC Veenendaal ging meteen door in zo'n tempo, dat de Utrechters werke lijk nergens waren: 15-3. In de laatste set leken de steeds fel spelende Utrechters toch nog voor een verrassing te gaan zorgen. Met 0-6 na men zij ineens en met prachtig aan- i valsspel een mooie voorsprong. Het i bleek echter strovuur te zijn: rustig bleef VC Veenendaal het bekeken spel letje spelen en zonder veel inspanning kwamen de VCV-ers naast en weldra voorbij Athlon, de Utrechters zouden geen punt meer scoren tegen dit su perieure team. Smashes van Bos, Ad Slik, Sipkema en v. d. Bovenkamp, ge voegd bij vier fraaie scherpe services van Dik Bos, waren de Athlonploeg veel en veel teveel: 15-6. KIRPESTEIN VEENENDAAL Gesteund door deze overwinning, die toch wel de naderende topvorm voor de Veenendalers aankondigt, mogen zij met veel vertrouwen de komende be slissende fase der competitie tegemoet- zien. Het reserve-herenteam zorgde voor de grootste verrassing, welke deze week in district Utrecht kon worden genoteerd. Lijstaanvoerder, het in deze competitie nog geen set verloren heb bende Valboval III werd in eigen huis met 0-3 door VCV II geklopt. Ook tegen het zwakke USS III lieten zij geen steek vallen en zo staat VCV II thans op een fraaie tweede plaats, die wellicht nog promotiekansen inhoudt. Het derde herenteam deed het ook uitstekend: een draw in Bilthoven tegen CGSI II en een fraaie 3-1 overwinning op Polonia V brachten de VCV-ers de finitief in de kopgroep.

De Vallei | 1963 | | pagina 3