„Con Amore" herdenkt 25-jarig bestaan Officiële bekendmaking RHENEN Vakanties openbare scholen Indrukwekkende uitvoering van de „Elias" door de C.O.V. Uitvoering Johannes Passion op hoog peil V oorlicht ingsavond P li i 1 adel pi i ia" OVERBERG Elsterse kinderen zonder Oranjecommissie RENSWOUDE MARKTBERICHTEN Voor de kantonrechter Zilveren jubileum wordt gevierd met herdenkingsavond en receptie Het Hervormd Evangelisatiekoor „Con Amore" uit Veenendaal herdenkt deze maand het 25-jarig bestaan. In feite is het een dubbel jubileum want dirigent C. Budding heeft er eveneens een kwarteeuw op zittenzodat zowel het koor als de dirigent extra in^de jubileum-bloemetjes zullen worden gezet. Dit gebeurt dan o.a. met een grote herdenkingsavond op 30 maart a.s. in de Oude Kerk op de Markt, voorafgegaan door een receptie. De leiding is in bekwame handen van ere-voorzitter J. Meyer. SAMEN ZINGEN „Con Amore" („Met Liefde" betekent dat) dankt zijn bestaan aan de zanglust van een vijftal jongelui die in 1938 be sloten voor ontspanning samen te ko men en te zingen. Nadat men een paar avonden bijeen geweest was, kwam er één met het idee op de proppen een zangvereniging op te richten. Zo gezegd, zo gedaan en op 26 maart 1938 werd het volgende bestuur gekozen: Jan Stuyvenberg, voorzitter, Jan Budding, secretaris en mej. Willy Kal ter, penningmeesteresse. De heer C. Budding werd direct al tot dirigent benoemd. Als naam koos men Chr. Gem. Zangver. „Con Amore". Kultuurkamer Er werd intensief gerepeteerd in het lokaal van de kleuterschool in de Ach terstraat tot aan de mobilisatie van 1938 Drie jaar later begonnen de repe tities weer, echter onder voorwaarde dat het koor zich aansloot bij de dooi de bezetter in het leven geroepen cul tuurkamer. Dit werd prompt geweigerd door koor en dirigent met alle gevaren van dien. Men besloot tóch door te gaan met repeteren in de Patrimoniumschool tot dat er een ernstige waarschuwing kwam. Dirigent Budding werd zelfs in Den Haag op het matje geroepen, maar een kistje goede sigaren voorkwam dat hij in arrest gesteld werd. Nieuwe naam Direct na de bevrijding kwam het koor weer in actie. Het ledental steeg belangrijk omdat de plaatselijke Ned. Herv. jeugdverenigingen zich en blcc bij het koor aansloten. Er kon zelfs een apart meisjes- en kinderkoor opgericht worden die later helaas wegens te wei nig financiële middelen ter ziele gingen. Als nieuwe naam koos men: Ned. Hervormd Evangelisatiekoor „Con Amore". Twee maanden later werd een oranje avond gegeven gewijd aan de slacht offers van de oorlog. Gebouw Eltheto was beide avonden tot de nok toe ge vuld. Repertoire Het koor is „achter de schermen" bij zonder actief. Het geeft geen jaarlijkse openbare uitvoering, maar treedt veel- INBREKERS NAMEN SPAARGELD MEE Vermoedelijk in de nacht van vrijdag op zaterdag is er ingebro ken bij de firma P. H. aan de In dustrielaan. De daders namen een paar nylonkousen mee en het spaargeld van de daar werkzame meisjes Uit het door de politie ingestelde onder zoek bleek dat men zich toegang tot het gebouw had verschaft door op het dak te klimmen en daar een plastic kap van een lichtkoker Iers te schroeven. Door de po litie wordt een onderzoek ingesteld. Van daag werd bekend dat de daders gepakt zijn. Het zijn de drie Veenendaalse jon gens A., B. en A. van 12 en 13 jaar oud. vuldig op in ziekenhuizen, sanatoria, revalidatiecentra, op zendingsavonden, kerkelijke bijeenkomsten enz. Aanvankelijk werd het accent gelegd op de zangkunst en ging men ieder jaar naar een concours. Dat het koor ook kwalitatief tot de beste behoort bewees wel het succes in 1960, toen men de afd. Uitmuntendheid bereikte. Ook tal van andere prijzen werden in die tijd in de wacht gesleept. De laatste jaren echter is meer de na druk gelegd op de „Evangelisatie" in de naam. Op deze wijze wordt het geeste lijke lied gebracht, niet alleen op de daartoe geëigende plaatsen in Veenen daal, maar ook ver daarbuiten. Het zilveren koor telt thans 62 leden en zoals met de meeste verenigingen: nieuwe leden zijn van harte welkom. Het huidige bestuur bestaat uit: voor zitter J. v. d. Berg, secr. A. Harteman, penningm.(esse) mej. G. Takken, alg.- adjunct G. Henzen en bibliothecaris G. Nagel. Het hoogtepunt van de herdenking is d eavond in de Oude Kerk op 30 maart. Soliste is de sopraan mevr. Buytink uit Voorthuizen. Dat er veel belangstelling zal zijn, staat nu al wel vast. Het zilveren „Con Amore" is geliefd zowel in als ver bui ten Veenendaal. Gemeente Veenendaal VOORJAARSKEURING VAN STIEREN De burgemeester van Veenendaal brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in deze gemeente de voorjaarskeuring van stieren zal werden gehouden op maandag 11 maart 1963 en wel bij de heer G. van Bennekom, Munnikenweg 44. te 11.30 uur. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de desbetreffende bekendma king. welke is aangebracht op de volgende plaatsen in deze gemeente: a. Gemeentehuis, Hoofdstraat nr 34; b. gemeentelijke eierhal, Achterkerkstraat; c. openbare lagere school, Prins Bernhard- laan nr. 47. Veenendaal, 27 februari 1963 De burgemeester voornoemd, J. HAZENBERG Gemeente Rhenen WIJZIGING ALGEMENE POLITIEVERORDENING Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat overeenkoomstig artikel 203 der gemeen tewet met ingang van heden gedurende drie maanden op de gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, ter lezing van een ieder is neergelegd de door de ge meenteraad bij zijn besluit van 29 januari 1963, nr. vastgestelde verordening tot wijziging van de algemene politieverorde ning voor de gemeente Rhenen, betref fende het verbod om in de openlucht mo toren van rijwielen met hulpmotor zon der noodzaak op voor de omgeving hinder lijke wijze in werking te hebben, langer dan voor het wegrijden of het berijden nodig is en op wegen met rijwielen met ingeschakelde hulpmotor op hinderlijke wijze zonder redelijk doel voortdurend heen en weer te rijden. Rhenen, 28 februari 1963 Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgem. L. Bosch v. Rosenthal De secretaris, Th. v. d. Willik De vakanties voor de openbare scholen in de gemeente Rhenen zijn voor dit jaar als volgt vastgesteld: Rhcncn-stad: kleuter- en lagere scholen van 13 juli t m 18 augustus. V.g.l.o.-school van 13 juli tm 26 augustus. U.l.o.-school van 13 juli t/m 2 september. Eist en Achterberg: kleuter- en lagere schalen van 13 juli t/m 19 augustus. Voor de lagere en kleuterscholen in Rhenen-stad zal in de periode van 11 mei t m 31 augustus op zatredag vrijaf worden gegeven. Was het de zaterdagavond die verantwoordelijk was voor het slechts matig bezet zijn van het Verenigingsgebouw, of was de onbekendheid met het oratorium van Felix Mendelssohn-Bartholdy hieraan het meest schuldig? Ongetwijfeld was de matige belangstelling voor de leden van de Christelijke Oratorium Vereniging en hun dirigent, de heer Gijsbert van Zanten, wel een teleurstelling, maar dit vermocht naar het ons toescheen, geen invloed te hebben op het peil van de uit voering. Integendeel, de luisteraars hebben veel schoons kunnen genieten; koor, als solisten en orkest hebben zich volledig ingezet en konden daardoor tot een indrukwekkende uitvoering komen. EERSTE KIEVITEN GESIGNALEERD Als voorbode van de naderende lente zyn in de omgeving van Veenendaal de eerste kieviten gesignaleerd! Het eerste ei is dan nog wel niet gevonden, maar het betekent toch dat de winter op zijn re tour is! BIJNA 3000 KG. VOER VOOR VOGELS Na een periode van drie maanden is de politie thans weer gestopt met het voeren van vogels. Verschillende Veenendaalse bakkers, slagers en vishandelaren hebben volop medewerking verleend om de hongerende dieren tijdens de strenge vorstperiode te helpen. Naar schatting is er bijna 3000 kg. brood, zaad en ander voer onder de vo gels verdeeld. AUTO GLEED DOOR De Amerongse automobilist J. B. wilde vrijdag vanaf de Stationsstraat de Buurt- laan-west oprijden. Op het kruispunt slip te zijn auto en botste tegen een volkswa genbusjes bestuurd door van R. uit Vee nendaal. Er was alleen materiele schade. AANRIJDING OP KERKEWIJK Op het moment dat de automobilist de R. uit Veenendaal vrijdagmiddag van de Kerkewijk de Middellaan wilde oprijden, werd hij van achteren aangereden door een vrachtauto, bestuurd door van H. uit Ede. Door de botsing ontstond flinke materiële schade. AUTO UIT VERKEER De politie heeft deze week een bestel auto van de Veenendaler G. H. uit het verkeer genomen wegens technische ge breken. Scooter- en bromfietsshow Evenals vorige jaren geeft de Veenen daalse motorenhandel Jan Jansen en Zoon als voorproefje op het komende seizoen een scooter- en bromfietsenshow. De show wordt gehouden morgen, overmor gen 's middags en 's avonds en a.s. za terdag de gehele dag in „Eltheto" aan de Fluitersstraat. Mendelssohn was een begaafd com ponist en in zijn tijd ook een vermaard dirigent. In laatstgenoemde functie heeft hij zich bijzonder verdienstelijk gemaakt door voor het eerst na de dood van Johann Sebastian Boch weer een uitvoering te geven van diens Mattheüs-Passion. Mendelssohn had grote bewondering voor de vokale wer ken van Bach en Handel en de bestu dering van de werken van deze com ponisten heeft hem ongetwijfeld ge- inspireerd tot het schrijven van zijn oratoria. De verhalencyclus rondom de profeet Elia, zoals men die opgetekend vindt in de bijbel, is van een zo grote drama tische geladenheid, dat het verwonde ring wekt, dat maar zo weinig kunste naars deze figuur tot onderwerp van hun werk hebben gemaakt. Even plotseling als in de bijbel treedt de profeet Elia in het oratorium naar voren. In een inleidend recitatief voor de bas (Elia) horen we de dreigende aankondiging van de komende, jaren lange droogte. Pas daarna volgt de ouverture tot het eerste koor „Help, Here! Zult Gij ons dan geheel verdel gen? De oogst is voorbij, de zomer is heen en er is voor ons geen hulp ge komen! Wil de Here dan geen God meer zijn in Zion?" Dalende chromatiek accentueert de schrijnende nood van het volk. Prachtig heeft Mendelssohn dit weten te verklanken en hoewel niet het gehele werk dezelfde diepgang heeft, is het als geheel toch van een ontroerende schoonheid. Hoezeer Mendelssohn op de hoogte was van de muziek van Bach, blijkt wel uit de aria: „Es ist genug", waar het niet alleen de (mooi gespeelde) cello solo is die onmiddellijk aan Bach's aria: „Es ist volbracht" in de Johannes- passie doet denken. Wanneer wij nu neg wat meer gede tailleerd ingaan op de uitvoering zelf, dan overheerst een gevoel van respect voor alles wat bereikt werd. De koor klank was altijd beschaafd, zuiver en homogeen en er waren in de koren vele hoogtepunten, te veel om op te noemen met een uitzondering voor het koor: .Früchte dich nicht, spricht unser Gott', dat op uw recensent bijzondere indruk maakte. Ook het a-cappella gezongen terzet klonk, vooral in het begin, zeer fraai. Later openbaarde zich hierin een geringe onzekerheid, die, naar het mij RECTIFICATIE Boven het bericht over het schoolconcert in de vrijdageditie staat „Schoolconcert Chr. U.L.O." Dit moet echter zijn: „Schoolconcert voortgezet onderwijs" GESLAAGD VOOR INSTRUCTEUR De heer W. Zijlstra, voorzitter en in structeur van de-landelijke rijvereniging „De Grebberuiters" is geslaagd voor het diploma „Federatie-Instructeur" van de Koninklijke Federatie van Landelijke Rij- verenigingen. Van de negen candidaten slaagden er vier. PLAT MAAR WARM Het is inderdaad een vreemde gewaar wording een soort uitheemse hagedis van niet geringe afmetingen zo plat als een dubbeltje te zien liggen slapen. In Ouwe hands Dierenpark ontlokte dat bij een be zoeker van het insectarium de vraag aan een oppasser of de hagedis soms doodge trapt was De geschrokken dierenvriend werd gauw uit de droom geholpen. De hagedis, wiens verblijf vloerverwarming heeft, had zich zo plat mogelijk gemaakt om daardoor zoveel mogelijk warmte aan zijn lichaamsoppervlak te bezorgen. Zo hebben ook de dieren hun methoden om warm te blijven in deze barre winter. DRUKTE OP DE GOUWZEE. Gezellige drukte op de Gouwzee bij Monnikendam. Van hier vertrokken velen over het ijs naar Marken. (Luchtfoto-ANP) S.D.V. WEER AAN DE WANDEL Het wandelseizoen is zaterdag geopend met een mars in Arnhem, die daar werd georganiseerd door de Gelderse Wandel sport Bond aldaar. Het werd door de glad heid en de sneeuw een bijzonder zware affaire, waaraan o.m. werd deelgenomen door de Rhenense wandelsportvereniging „Sterk door Vriendschap". De Rhenenaren kwamen met een tweede prijs naar huis. Op 16 maart gaat „SDV" op bezoek in Veenendaal en Nijmegen, terwijl op 30 maart „SDV" haar eigen „Lentetocht" or ganiseert. NIEUW BEDRIJF IN GREBBESTAD Op Fred. v. d. Paltshof 26 werd in Rhe nen het Confectiebedrijf „Subliem" ge opend, een nieuwe vestiging waarvoor veel belangstelling bestond. Het is een nevenbedrijf van „Bien Vetu" uit Amster. dam. Uit naam van het gemeentebestuur werden de felicitaties overgebracht door de burgemeester die was vergezeld van de gemeentesecretaris. De Rhenense Midden stands Centrale feliciteerde bij monde van haar secretaris de heer Mac. G. G. v. d. Pijl. Dit nieuwe damesconfectiebedrijf mag een aanwinst worden genoemd voor Rhe- ens zakencentrum. De ondernemer sloot zich inmiddels aan bij de R.M.C. E.H.B.O.-ploeg Rhenen naar landskampioenschappen De Rhenense EIIBO-ploeg, die vorige week eerste werd tijdens kringkampioen schappen in het verlenen van eerste hulp, heeft nu ook de eerste plaats bezet tijdens de districtswedstrijden die zaterdag in Utrecht werden gehouden. Daarmee heeft het team zich geplaatst in de finale om het landskampioenschap van Nederland, op 23 maart in Roosendaal. De ploeg uit Rhenen bestond uit me vrouw J. Blankensteijn-Buitenhuis (leid ster) en de heren Th. Vermeulen en J. v. Nieuwamerongen. Mevrouw Blankensteijn was bovendien eerste bij de leidsters. Een prachtig resultaat. Wellicht zit er een landskampioenschap in. De Johannes Passion, het jaarlijks te rugkerende culturele evenement in onze omgeving, heeft woensdagavond j.l. hon derden muziekliefhebbers, komende van wijd en zgd, hun hart doen ophalen. De Chr. Oratoriumvereniging „Euphonia", o.l.v. Gijsbert van Zanten, bracht dit werk van Johann Sebastian Bach op meester lijke wijze; een werk dat meer en meer (en terecht!) zijn plaats naast de Mat- thaus Passion, van dezelfde componist, gaat innemen. De Rhenense Cunerakerk werd ook dit jaar gekozen als plaats van de uitvoering, wat een gelukkige keuze mag heten. Deze kerk bezit n.l. in voldoende mate de be nodigde ruimte, en heeft bovendien een zeer goede akoestiek. De inwoners van Rhenen mogen zich gelukkig prijzen met het feit dat „Eu phonia" het hen mogelijk maakt in hun eigen stad te luisteren naar zulke su blieme klanken. Het voordeel dat een jaarlijkse uitvoe ring biedt, is dat het koor de gelegenheid krijgt, te trachten de moeilijkste passages, na enige tijd van rust, weer met fris en thousiasme te perfektioneren. Men moet de zang-technische moeilijkheden die zich voordoen niet onderschatten. Een ervan is bijvoorbeeld, op bepaalde plaatsen, (vooral in eerste koor) het zui ver zingen van iedere noot, zonder daar bij uit het strakke ritme te geraken. Men kan dit vergemakkelijken door sommige noten te benadrukken tijdens het zingen, hetgeen echter bij een. te ver doorvoeren onnatuurlijk aandoet. In geringe mate was dit woensdagavond het geval, zonder dat dit echter (dit moet gezegd worden) echt stoorde. We vergeven dit dan ook gaarne, gezien ook de eisen die sommige gedeelten het koor op dit gebied stellen. Een probleem is ook het zingen van woorden (als „Barabas", koor no. 29) die de nare eigenschap hebben te eindigen op s of t, en daarbij aan het einde van een zin staan. Het is dan moeilijk om, terwijl het gehele koor zingt, toch één s of één t te laten horen. Alle lof voor de wijze waarop men deze hinderpaal uit de weg heeft geruimd. (Dit was een punt in de vertolking van vorig jaar dat voor ver betering vatbaar was). Wat ditmaal ook prettiger aandeed was het timbre van de sopranen; het geruis bij het zingen van hoge noten was aan merkelijk minder. De prestaties van het Jaarvergadering van bijen vereniging De eerder uitgestelde jaarvergadering van de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland afd. Veenendaal zal nu vrijdagavond 8 maart gehouden worden in hotel „De Korenbeurs" aan de Markt. Naast de gebruikelijke jaarver slagen is er ook een bestuursverkiezing. Na behandeling van de agenda zal door de heer Laban, ass. bijenteelt de bijenfilm „Het Zonnevolk" worden vertoond. te OPENINGSWANDELTOCHT VAN S.G.W.B. Voor de op 16 maart a.s. in Veenendaal houden openingswandeltocht van de Sticht Gooise Wandelsportbond, zy"n nu al tal van inschrijvingen binnen. De organisatie is zoals gebruikelijk in handen van de Wandelcomité Veenendaal. Als startplaats is nu gekozen het voetbal terrein van de v.v. Veenendaal aan de Bergweg. Er zijn in totaal vier afstanden: 5 km voor kleuters, 10 km voor aspiran ten, 10 of 15 km voor junioren en 15 km. voor senioren. De inschrijving, welke kan geschieden bij de adressen SI. de Bruine- straat 12». Dijkstraat 24 en Dr. Colijn- straat 53 te Veenendaal, staat tot en met zaterdag 9 maart open. Het parcours gaat langs goed begaanbare wegen door Prat- tenburg. Verschillende verenigingen uit Veenendaal en omgeving hebben voor de ze toch reeds ingeschreven. toescheen, ook de vertolking van het daaropvolgende koor nadelig beïnvloed de. Over het algemeen waren de koor leden nog niet zo met hun partij ver trouwd dat zij helemaal los van de noten kwamen. In de koren van de Baai-priesters werd daardoor de intense spanning van het ogenblik niet voldoende voelbaar. De solisten: Johanna Uijtenbogaardt, sopraan; Watty Knap, die de op het laatste moment door ziekte verhinderde Wilhelmine Matthès voortreffelijk ver ving, alt; Arjan Blanken, tenor en Da vid Hollestelle, bas, hebben ook een groot aandeel gehad in het slagen van de uitvoering. Apart zou ik willen ver melden de subliem gezongen Elia-partij door David Hollestelle. Ook ditmaal was het Utrechts Stede lijk Orkest voor de begeleiding aange zocht en het heeft zijn taak nauwgezet en geanimeerd volbracht. Het zal ver moedelijk zowel voor de koorleden als voor de muziekminnenden in V'daal een groot genoegen zijn wanneer de C.O.V. dit werk in toekomst nog eens ten gehore zal brengen. J. van de Putte. (Ingezonden) „Philadelphia" schenkt haar aandacht ook aan de maatschappelijke en praktische zyde, betreffende de hulp die de afwijkende mens behoeft. Op dit gebied worden grote vorderingen gemaakt. Werd vroeger de afwijkende mens uitgeschakeld uit het maatschappelijke leven, nu zijn er mogelijkheden ontdekt, dat zij zich door aangepaste arbeid kunnen ontwikkelen en nuttig maken. Maar deze mogelijkheden moeten nog verder gezocht en ontdekt worden. Hulp verlenen in de vorm van genade brood te laten eten, is niet de meest ge wenste hulp. Wij denken hierbij aan de ONDERONTWIKKELDE GEBIEDEN Het is duidelijk geworden dat alleen voedsel zenden geen afdoende hulp bete kent, n^aar het sturen van vakbekwame personen, die in staat zijn de mogelijk heden te peilen om tot meer welvaart te komen. Daarvoor zijn werktuigen nodig, om het mogelijk te maken, zelf te kunnen voorzien in levensbehoeften en een ge zonde economie op te kunnen bouwen. Langs deze weg is het nodig ook de af wijkende mens te leiden om door arbeid geheel of gedeeltelijk in hun onderhoud te voorzien, waardoor zij een zinvoller bestaan krijgen. Deze hulp kan zelfs gezien worden als volksbelang. Van onderontwikkeling kan ook gesproken worden wanneer zoge naamde normale mensen zwakbegaafde» niet weten op te vangen, wat bijv. in vrije bedrijven helaas nog voorkomt. Daar zij minder geestelijke weerstand hebben, kunnen zij zich ook niet wape nen, wanneer zij geplaagd of uitgelachen worden. Hier kan zulk mooi werk ver richt worden door collega's door taktisc'n optreden deze mens op hoger peil te brengen. Het is verblijdend, dat hiervoor meer ogen opengaan. Om in deze materie voorlich ting te geven heeft het afdelingsbestuur van „Philadelphia" de weled. heer J. H. J. Evers, direkteur van de Streekwerkplaats „Zuid-Oost Utrecht" te Veenendaal ver zocht op 11 maart 8 uur in de grote zaal van „Eltheto" te spreken over: „DE MOGELIJIIEDEN VAN DE ZWAKBEGAAFDEN OP DE WERKPLAATS" Deze rede wordt toegelicht met dia's. Natuurlijk heeft U na de pauze (waarin U gratis koffie krijgt aangeboden) gelegen heid tot het stellen van vragen; dat is juist heel belangrijk, ook al zouden alle vragen niet afdoende beantwoord kunnen worden, dan leidt het toch tot meerdere activering Daar er momenteel grote ver nieuwingen zich min of meer geruisloos voltrekken op het gebied van arbeidsthe- rapie in grote stichtingen van ons land, waar jonge mensen een werkzaam aandeel in zullen hebben, verwachten wij ook de WERKENDE EN STUDERENDE JEUGD Daar de grondslagen die thans worden gelegd, door de komende generatie uit gewerkt en in praktijk gebracht moet wor den. Grote stichtingen die geheel nieuwe aanpak invoeren, geven thans op ruime schaal therapie-opleiding, waardoor in de komende jaren vakbekwaam personeel komt die hun capaciteiten ook buiten de ze inrichtingen ten dienste kunnen stellen. Over de vernieuwing in de aanpak van dit werk die ook* zijn gevolgen heeft voor de beschutte werkplaats, kunt U deze avond iets meer horen. Overberg heeft ook zangkoor Tijdens de woensdagavond gehouden bijeenkomst van de vrouwenvereniging CPB is een zangkoor opgericht, waarvoor zich direct al een twaalftal dames opga ven. Overberg is dus niet alleen een vrouwen vereniging rijker, doch heeft ook nu weer een zangkoor. De dames waren deze avond bijeen om te luisteren naar de interes sante causerie van mej. Kroes uit Den Haag die sprak over de financiering in het boerengezin. Zij wees o.a. op de moeilijk heden en mogelijkheden in deze dure tijd en adviseerde haar gehoor om vooral toch te sparen „zodat u wat achter de hand hebt". De lezing was zo duidelijk, dat er geen vragen werden gesteld. Het actieve CPB-bestuur heeft voor 11 maart a.s. als spreekster mevr. v. d. Lind-Wagter uit Utrecht uitgenodigd. „Accordeonette" geeft uitvoering Zaterdag 23 maart a.s. geeft de Over- bergse muziekver. „Accordeonette" haar jaarlijkse uitvoering. Bij gebrek aan een geschikte zaal in Overberg, zal de uitvoering ook nu weer in Veenendaal gehouden moeten worden. Het programma biedt muziek voor elk wat wils met na de pauze optreden van de bekende Veenendaalse toneelvereni ging N.A.O. Zij brengen ditmaal het spel „Moeilijke jaren". Naast muziek en to neel wordt ook weer een grote verloting gehouden met tal van aantrekkelijke prij zen. VEENENDAAL Eiermarkt: aanvoer 125.000 stuks. Prijzen van 14,50 tot 15,25 per 100 stuks. Handel redelijk. Biggenmarkt: aanvoer 40 stuks. Prij zen van 38,— tot 52,— per stuk. Handel matig. ORANJECOMMISSIE TREEDT PERTINENT AF Zoals de zaken er thans voorstaan zullen de Elsterse kinderen in hun eigen woonplaats geen oranjefeest meer kunnen vieren. Op een gisteravond gehouden vergadering heeft de Oranjecommissie namelijk meegedeeld op 11 maart a.s. pertinent af te treden. Opgegeven reden: „er moet nieuw bloed komen Volgens voorzitter D. Slok heeft de Oranjecommissie zeventien jaar bestaan en acht men thans de tijd gekomen het bijltje er bij neer te leggen. Omdat men het zeer jammer zou vinden wanneer er hierdoor geen feestelijkheden meer geor ganiseerd zouden worden vooral met het oog op de schoolkinderen, was een drin gend beroep gedaan op de Elsterse be volking de vergadering van gisteravond bij te wonen om op die manier een nieuwe commissie of vereniging op te richten. Het resultaat van deze oproep was dat zegge en schrijve vier(!) inwoners van Eist aanwezig waren. Geen andere reden Dat de Oranjecommissie er mee op wil houden is toe te schrijven aan de wens van de leden „nieuw bloed" binnen de com missie te brengen. „Andere redenen zijn er beslist niet", zei de voorzitter. Ondanks het feit dat er tijdens de ver gadering van een nieuwe commissie geen sprake kon zijn, besloot de Commissie op 11 maart a.s. pertinent in zijn geheel af te treden. Men verklaarde zich wel be reid nd die datum desgewenst inlichtingen en adviezen te willen verstrekken, „maar geen eigen initiatief meer". Gezien de geringe belangstelling vreesde de commissie dat de school kinderen de dupe zullen worden. Een oplossing werd in ieder geval niet gevonden. Er kwamen wel suggesties naar voren om via de verschillende plaatselij ke verenigingen tot een nieuwe Oranje commissie te komen, maar of dit plan doorgang zal vinden staat nog te bezien. Hiervoor zullen enkele actieve personen zich moeten inzetten. (Vervolg van pag. 1) H., stalhouder te Renkum, stond vrij dag voor het Wagenings kantongerecht samen met een van zijn koetsiers te recht omdat hij in het donker gereden had met een trouwstoet zonder dat de koetsjes verlicht waren. Een derde koetsier, die eveneens een onverlicht koetsje bestuurd had en opgeroepen was, liet verstek gaan. We hadden het bruidspaar naar Rhenen gebracht en waren op de terug weg van Rhenen naar Renkum met lege koetsjes, vertelde H. De koetsen zijn voorzien van ouderwetse ruiterlampen en het is nogal moeilijk om die aan te steken. In Rhenen hadden we nog niet zo in de gaten, dat het vlug donker zou zijn en op de Grebbeweg durfde ik het niet goed te doen. De weg was nogal glad en dat was ook de reden, dat we langer over dat stuk deden dan ik ge dacht had. Ik was van plan bij deNude- brug de lampen aan te steken. Mijn koetsiers kan eigenlijk niets verweten worden, want ik heb de gewoonte om altijd zelf voor de lantarens te zorgen. U was maar liefst drie kwartier over tijd, wist rechter v. d. Brand. Volgens onze tijdrekening was het maar 37 minuten, zei verdachte precies. In ieder geval leek het ons op dat mo ment nog niet zo laat. Er lag sneeuw en dan is het altijd wat langer licht. 't Veiligst was het wel geweest als u het licht in Rhenen al ontstoken had, merkte de rechter op. De drie verdachten hadden samen een schikkingsvoorstel van in totaal 120, gekregen. De officier, mr. Ellens, wilde er nu rekening mee houden, dat de koetsiers door de sneeuw misleid waren en hij eiste voor ieder van hen 10, of 2 dagen voor het ontbrekende voor licht en 5,of 1 dag voor het achter licht. Dat is veel, vond H., en dat terwijl ik in 25 jaar nooit een bekeuring of aanrijding met de koetsjes gehad heb. De tijden waren toen anders dan nu, antwoordde de officier. Koetsjes zijn duur tegenwoordig. En de lampen vooral, lachte ver dachte. Verkoop er één, dan hebt u de koor in zijn geheel lagen trouwens op een hoog peil, hetgeen ook wel nodig is, daar de solisten die men uitnodigde ook niet de eerste de beste zijn. Het is een genot te kunnen luisteren naar solisten van het formaat van Aafje Heynis of David Hollestelle. Wat de sopraan Maria Suchel betreft konden we ook tevreden zijn, hoewel het luisteren naar Anette de la Bije minstens evenveel voldoening gegeven zou hebben. De namen van de solisten Gerard Honig, Herman Schey en Jan Waayer zeggen reeds voldoende om verder commentaar overbodig te maken. Voor de begeleiding zorgde weer „Het Radio Bach Orkest", welks goede presta ties eveneens genoegzaam bekend zijn. Men denke ook aan de naam die enige leden van dit orkest op het gebied van de Nederlandse kamermuziek hebben. (Jos Verkoeyen, Steven Fijn van Draat). De wijze waarop koor en orkest opge_ steld waren, maakte het mogelijk dat de meeste aanwezigen een goede plaats kon den krijgen wat betreft het „uitzicht". Sommigen moesten echter genoegen ne men met een plaats achter een van de vele pilaren in de kerk, hetgeen nu een maal niet te voorkomen is. Men 'maakt wel eens de opmerking dat er onder de mensen die de „Matthaus" beluisteren, zijn die dit meer doen om een traditie voort te zetten, dan uit mu zikaal oogpunt. Degenen die naar de Johannes Passion gaan zouden dan naar verhouding een wat groter aantal onder zich tellen, die zuiver komen om hun wensen op muzikaal gebied in vervulling te horen gaan. Men vraagt zich dan af of het juist is, dat dergelijke tradities gehandhaafd blijven. Welnu, het is duidelijk geworden dat er alle reden is de uitvoering van de Jo hannes Passion tot een traditie te maken. Een traditie die ieder die haar navolgt, doet inzien dat zij zinvol is. We zien reeds nu uit naar het volgend jaar. A. E. de J. hele boete er weer uit, stelde mr. Ellens voor. Rechter v. d. Brand veroordeelde tenslotte H. tot 2 x 20.of 2 x 4 dagen en de beide andere koetsiers tot 2 x 5,- of 2 x 1 dag. Het kantongerecht *te Wageningen slaagde er vrijdag nog niet in tot een oplossing te komen in de zaak tegen B„ ambtenaar te Wageningen. die op woensdag 29 augustus op het Salvador- plein met zijn auto in botsing was ge komen met een fietsende jongen. Aan B. werd ten laste gelegd, dat hij van de parkeerplaats weggereden was, terwijl de jongen al zo dichtbij was, dat hij hierdoor gehinderd werd. B. verklaarde nu echter, dat hij reeds op de weg reed, toen de jongen met grote snelheid de hoek om kwam en tegen zijn wagen botste. Hij werd daarin gesteund door zijn echtgenote, die als getuige gehoord werd. Het proces-verbaal maakte echter melding van twee andere getuigen, die het ongeval hadden zien gebeuren en het aan een fout van verdachte weten. De zaak werd daarop tot een volgen de zitting aangehouden. De twee andere ooggetuigen, de jongen zelf en de ver balisant zullen dan gehoord worden. JAARVERGADERING VAN DE FOK- EN CONTROLE VER. Woensdagavond hield de Fok- en Controlevereniging haar 29ste jaarver gadering in hotel „De Dennen". De voorzitter A. P. Wolleswinkel opende deze goed bezochte vergadering met een terugblik op de voorbije jaren. Spreker merkte hierin cp dat het zeer verheugend tvas 10 maal als eerste op de ranglijst te staan in de provincie Utrecht van de laatste 11 jaren. Zo door te gaan eist een goede ver houding tot de veestapel. We moeten dan ook zorgen voor een goede voeding, lig ging en verdere verzorging van de die ren. Dit alles zal een grote rol spelen tot verbetering en verhoging van de pro- duktie. We moeten vooral blijven letten op de kwaliteit van de produkten. Ook ons fok materiaal moet op een hoog peil komen te staan willen wij export naar het buitenland. Hierop aansluitend werd de secr. J. Lagerwey gelegenheid gegeven de notulen van de vorige verga dering voor te lezen welke in dank werd goedgekeurd. De heer A. v. d. Brandhof gaf een over_ zicht van de financiën. De rijks veeteelt consulent, ir. W. v. Oyen moest helaas door ziekte verstek laten gaan. Deze werd vertegenwoordigd door de heer Langen- dijk, welke dan ook door de voorzitter welkom werd geheten. Verder ging men tot stemmen over in de vacature die ontstaan was daar de voorzitter A. P. Wolleswinkel zich niet weer herkiesbaar stelde in deze functie. De voorzitter wenste op deze plaats een jongere kracht. In het bestuur werd met algehele meerderheid gekozen de heer D. A. Verbeek. Uit dit bestuur zal dan ter zijner tijd een voorzitter worden gekozen. De heer G. Moesbergen reikte de prijzen uit van de fokveedag. Ook gaf deze het jaarboekje uit. Hierop afgebeeld Boukje 19 (Eig. D. A. Verbeek) welke voor ex terieur a.b. 85 punt behaalde, wat in deze vereniging nog niet is voorgekomen. f De heer G. Moesbergen richtte ook tot de scheidend voorzitter nog een kort woord. Spreker, de heer Langendijk gaf een uitvoerige uiteenzetting van het ma chinaal melken en de voorbehandeling van het levende individu. Het voornaamste punt van het machinaal melken noemde spreker de omgang met het dier. Na de lezing werden nog veel vragen door spreker beantwoord en werd deze dank gebracht voor het leerzame refe raat. Secr. J. Lagerwey sprak nog een kort woord tot de scheidende voorzitter en sprak z'n waardering uit voor hetgeen hij in de 22 jaar voor de vereniging had gedaan en gebracht heeft tot wat ze nu is. Aan de heer A. P. Wolleswinkel werd het ere-voorzitterschap aangeboden. De heer A. P. Wolleswinkel dankte voor al deze goede woorden maar wilde toch iets recht zetten. Dat niet hij de stuwkracht was geweest die de vereniging op een zo hoog peil had gebracht maar dat mede door het bestuur en leden en controleur dit mooie resultaat was bereikt.

De Vallei | 1963 | | pagina 2