DE VALLEI Dronchï letten DE HOUTSPECIRLIST *15 Slecht bijen jaar voor imkers in Ederveen, maar ledental steeg tot 2 IL «C DE WARE VREDE voor de Jeugd Aandoening der amandelen (II) GRUNDIG is de eerste die thans óók in GA KIJKEN BIJ W. van Schuppen Zn. stoffeerder BOLDERMAN Aangifte nieuwe leerlingen V. A. B. KIRPESTEIN RHENEN DE LEZER ELST Wateroverlast op Franseweg AMERONGEN „De Woudlopers" gaan vergaderen en feesten OP DOKTERSADVIES: Twee slechte dieven Officiële bekendmaking de aristocraat onder de F. V.-toestellen! Reklame aanbieding Ant. Achterberg G. BREESCHOTEN Een onvergetelijke bootreis VOOR VEILIG STUREN IN BORRD HOUT TRIPLEX en PLASTIC S Ned. Herv. Julianaschool te Ederveen De imkersvereniging Ederveen hield maandagavond haar jaarvergadering in café Marktzicht. De belangstelling was zeer groot. Voorzitter Vlastuin kon in zijn openingswoord een groot aantal nieuwe leden verwelkomen. Ederveen had in het afgelopen verenigingsjaar voor de tweede maal de grootste ledenaanwas van het gehele land. Niet minder dan 25 nieuwe leden werden ingeschreven. Door de re constructie van de Hoofdweg en de barre winter, die volgde, werd de jaarver gadering eerst thans gehouden, terwijl het gebruikelijk is om die in december te houden. 1962 was volgens de heer Vlastuin een slecht bijenjaar. Het koude voorjaar en ook de natte zomer waren de oorzaak. Door de minder goede temperatuur was er een slechte produktie. Hoewel de heide normaal bloeide kon er weinig honing worden gewonnen. De meeste imkers waren al blij dat ze de bijen in dezelfde staat terugkregen als ze naar de heide gegaan waren. Wat sporadisch voorkomt gebeurde nu, zelfs op de heide moest worden bij gevoederd. In het afgelopen jaar ontviel het lid de heer J. Heykamp wegens overlijden. Er werd door de vergadering een mi nuut stilte betracht ter nagedachtenis aan het verscheiden van deze collega imker. De 2e secretaris, de heer Van Wagens- veld, gaf hierna een uiteenzetting over de activiteiten van de imkerij. Zo'n zo mer is wel erg deprimerend voor de bijenhouderij. Vooral voor de jongere imkers werkt zo'n bijenjaar niet stimu lerend. De ouderen hebben doorgaans meer hart voor de imkerij en ook meer doorzettingsvermogen als het eens een keer mis is. Het slechte bijenjaar was ook van invloed op de was-aktie. De opbrengst van de wasgelden was slechts 40 ®/o van voorgaande jaren. Een verheugend ver schijnsel is de grote ledenaanwas voor de afdeling Ederveen. Het ledenaantal steeg tot 200. De heer A. Methorst, die dit 200ste lid heeft aangebracht zal op de bijenmarkt a.s. zomer worden be loond met een fraaie korf. VEENENDAAL CITY-MOTORS-EDE GAAT DE FIETS RHENEN VEROVEREN? Zal de fiets het in Rhenen gaan winnen van de brommer en zelfs van de automo biel. Dat is de vraag die zeer velen mo menteel in het Grebbestadje bezig houdt. We hebben al kunnen vernemen dat in Amerika een automobilist, die niet over een rijwiel beschikt, niet in tel is en be neden zijn stand leeft. Of deze mode al doorgedrongen is tot ons land is ons uiter aard niet bekend, maar het is een feit hoe opvallend men in Rhenen nu de lente nog maar zo kort is aangekomen méér dan andere jaren gebruik maakt van de fiets. Zelfs zij, die niet uit hun auto wa ren te slaan ziet men gebukt over het fietsenstuurtje langs de weg „snellen". Er zijn zelfs hele gezinnen, die hun brom fietsen hebben verkocht en er gloednieuwe rijwielen voor in de plaats hebben geno men. President Kennedy heeft onlangs het wandelen geanimeerd uit gezondheids overwegingen. Ook fietsen is gezond en misschien is dat wel bij velen die een zit tend leven „lijden", met name de automo bilisten, de reden dat zij zich een rijwiel gaan aanschaffen. Er gaat in Rhenen zelfs al een gerucht dat er een toerclub wordt opgericht van wielrijders. Met Koninginnedag in Rhenen oefeningen met helicopter De vereniging „Oranjedag" in Rhenen komt dinsdag 12 maart In hotel „Het Wa pen van Rhenen" in algemene ledenver gadering bijeen, onder andere ter bespre king van de viering van Koninginnedag op 30 april. Van de secretaris van de vereniging, de heer Th. v. d. Willik, vernemen wij dat de chef luchtmachtstaf inmiddels al zijn goedkeuring heeft gehecht aan de plan nen om de festiviteiten op te luisteren met demonstraties van een helicopter. Dit is iets totaal nieuws voor Rhenen en zal zeer zeker volop in de belangstelling staan van het publiek. Het ligt voorts in de be doeling aan het slot van de feestelijkhe den een vuurwerk te ontsteken. Welke vorm het programma verder zal aanne men wordt ongetwijfeld komende dins- dagavon bekend. VROUWENBOND KOMT BIJEEN De afdeling Rhenen van de Ned. Chr. Vrouwen Bond komt dinsdag 12 maart in gebouw „Irene" in vergadering bijeen. Als spreker treedt op de heer A. Borstlap uit Utrecht, met als onderwerp: „Eerlijkheid in de reclame". Streek VVV Zuid-Veluwezoom geeft nieuwe gids uit De Streek VVV Zuid-Veluwezoom, om vattende de gemeenten Rhenen, Wagenin- gen, Renkum en Oostcrbeck, heeft een nieuwe gids uitgegeven over deze streek, die er bijzonder goed uitziet. De omslag helemaal uitgelegd, vormt één grote foto van een Rüngezicht genomen vanaf de Westerbouwing. De inhoud is veelomvat tend en verlucht met talrijke plattegron den en geslaagde plaatjes van de zovele mooie plekjes in dit gebied. Daarnaast vindt de toerist er een index, waaruit hij alle mogelijke adressen kan opdiepen, die hij als vakantieganger wel eens nodig zou kunnen hebben. Hij kan er zelfs uithalen waar en op welke tijdstip pen hij naar „zijn" kerk kan gaan. He laas kleven er ten opzichte van Rhenen verschillende onvolkomenheden aan dit boekwerkje. Bij de hoofden „garages, fo tohandelaren, bibliotheken, opticiëns" ko- menfoutieve vermeldingen voor, terwijl bij „pedicure, schoonheidsspecialisten en ziekenhuizen" Rhenen totaal is weggela ten. Foutieve vermeldingen kunnen soms niet worden voorkomen omdat bij het van de pers komen van uitgaven als de onderhavige daarin opgenomen gegevens soms door de tijd zijn achterhaald. Maar zonder meer adressen niet opnemen lijkt ons een verzuim. Jammer, want de nieuwe uitgave mag er overigens zeer goed zijn en zal de vele toeristen welkom zijn. Reeds thans is zeker dat Ederveen ook in 1963 zal worden gehuldigd voor de grootste ledenaanwas in het gehele land, zodat de wisselbeker die de af deling reeds tweemaal won, nu defini tief mag worden behouden. Ondanks de slechte opbrengst van de was-aktie kon de grote verloting toch doorgaan, dank zij zuinig beheer van de penningmeester en de gaven van vele neringdoenden. De penningmeester kon, ondanks de moeilijkheden van de koude, toch nog een optimistisch geluid laten horen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Van Bameveld, v. d. Heetkamp en De Koning herkozen. Bij de rondvraag werden plannen be sproken om de bijen naar de koolzaad velden in Oostelijk Flevoland te zenden. Dit zal nader worden bezien. De grote verloting viel geweldig in de smaak en iedere aanwezige ken met een prijs huiswaarts keren. De imkers bleken overigens allen van mening dat de prijs van de suiker dient te worden verlaagd. Imkeren is immers een hobby en als dat met verliezen ge paard gaat, zien de jongeren er geen aardigheid meer in. Ondanks aandringen van de imkers organisaties bij de minister, bleek de bewindsman niet te bewegen de suiker prijs te verlagen. Blijft deze situatie gehandhaafd dan vrezen de echte ge routineerde imkers dat na verloop van enkele jaren de imkerij een verdere te ruggang zal beleven. Velen verliezen dan een met vreugde gekoesterde hobby en ook de bestuivingen op boomgaar den, koolzaad enz., die nuttig en nodig zijn, blijven dan helaas achterwege. „WEES BLIJ DAN" Nu Koning Tyalf zijn koffers pakt, wat hem de zon gebied, Nu leeft er al wat leeft weer op, na donker koud verdriet. De vogels schrapen er hun keel, en oefenen zacht hun lied, Straks breekt het dankbaar jubelend los in lucht in bos en riet. Dan groeit en bloeit heel de natuur, waar of het oog ook ziet, O mens, staakt eventjes uw strijd, wees blij dan, en geniet J. Welles,Veenendaal Evenals elders heeft ook Eist zijn wateroverlast nu de dooi doorzet. Dinsdagmiddag werd het voor ver schillende gezinnen aan de Franseweg kritiek. Ter hoogte van de Paardekop ontstond namelijk een groot kunstmatig meer, dat gevaar begon cp te leveren voor verschillende huizen. Door snel handelend optreden van de bewoners bleef de ellende beperkt tot het onder lopen van één kelder. De wandelsportvereniging „De Woud lopers" in Amerongen gaat vanavond in het Clubhuis Pergaderen en feesten. Het is namelijk een aantrekkelijke combinatie van jaarvergadering en ont spanning. Op de eerste plaats wordt er een overzicht gegeven van het werk der vereniging bij monde van de secre taris, terwijl de penningmeester een boekje open zal doen over de gang van zaken in de kas. Wat de ontspanning betreft, hebben de organisatoren beslag weten te leggen op de prachtige speelfilm „Voorspel tot roem", afgewisseld met een quizz en enkele lach- en tekenfilmpjes. Ouders en verdere belangstellenden, o.a. van andere verenigingen uit Ame rongen en omgeving, zijn deze avond in het Clubhuis hartelijk welkom. Hoestdrank in tabletvorm.95ct BUSJE CONTRA VRACHTWAGEN Op de Jhr. Mr. v. d. Boschstraat reed woensdagavond een volkswagenbusje achter op een geparkeerd staande auto, die onvoldoende verlicht bleek te zijn. Door de botsing ontstond enkel mate riële schade. uit en vouw het langs de stippellijn overlangs dubbel van neus tot staart. Vouw dan de kop naar binnen langs de bovenste dunne stippellijntjes en de staart langs de dunne stippellijntjes eerst naar binnen en dan omhoog, waardoor het geheel er uit gaat zien als het figuurtje boven in de tekening. Als je een heleboel kangoeroes tege lijk wilt maken moet je het grote voor beeld, nadat je het overlangs hebt dub bel gevouwen, op een stapel andere dubbelgevouwen papiertjes leggen. Daarna teken je de omtrek van de halve kangoeroe (hij is immers dubbel gevouwen) op het bovenste van de sta pel papiertjes na, waarna je dan met één keer knippen een heel stapeltje kangoeroemodellen verkrijgt. Wij vragen: „O, God, wil ons eenmaal geven, vrede op aarde, nooit meer strijd." Maar dragen we zelf wel een steentje bij, tot verwezelijking van deez' gouden tijd Wij zeggen: ,,de mensen zijn allen Kind'ren geschapen door een en dezelfde God." 't Zijn woorden. In waarheid bedriegen w'onze buurman, en wordt hij belasterd, gehaat of bespot. Hoe vaak wordt niet zelfs in familie kringen de eenheid verbroken door nijd en getwist? Men is onverdraagzaam, jaloers, egoïstisch, omdat men 't voornaamste, de liefde, mist. Neen, ware vrede zal zeker niet komen, zolang niet de enkeling zich bezint. Zolang wij niet helpen de vrede te dragen, zolang niet de mens bij zich zelve begint. A. H. Verschijnt als bijlage van het streekblad ,.De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10 Veenendaal 13 4-67 In het vorige artikel, dat handelde over de acute ontsteking van de keelamandelen, bespraken we terloops de anatomie van de amandelen. In de keelholte bevinden zich de keelamandelen en van de keelholte ver der naar boven toe stuiten we op de neusamandel. Allereerst wil ik deze keer wat zeggen voer de neusamandel. Zoals bij de keelamandelen de acute ontsteking bestaat, de angina, kennen we dit beeld bij de neusamandel niet. Bij de aandoeningen van de neusamandel staan de chronische ontstekingen op de voorgrond. Verder is chronische ontsteking vart de neusamandel een typische kinder aandoening. Het is namelijk zo, dat op de duur de zwelling van de neusamandel minder wordt en als het kind de volwassen leeftijd bereikt is die grote neus amandel meestal verdwenen. Intussen kan die gezwollen neusamandel aanleiding zijn tot heel veel narigheden. Allereerst wordt door dit obsta kel de neusademhaling belemmerd en dit kan weer aanleiding zijn tot een onrustige slaap. De kinderen slapen dan met een open mond en snurken als uiting van de bemoeilijkte neusademhaling. Verder zijn het vaak wat suffe kinderen, die op school moeilijkheden hebben met leren. Zij zijn vaak hangerig en gevoelen zich lusteloos. Dit is niet zo vreemd als u zich voorstelt hoe vervelend ook een volwassene zich kan gevoelen met een door verkoudheid verstopte neus. Als men dit gevoel chronisch heeft, laat het zich wel begrijpen dat zoiets het kind remt. Ook kan de ontstoken neusamandel zich verraden door regelmatig te rugkerende oorontstekingen en het gevolg daarvan, het loopoor. Heeft het kind een van deze verschijnselen, dan is het zeker zaak de amandelen eens aan een grondig onderzoek te onderwerpen. Als we dan een ver grote derde amandel aantreffen zal vaak worden besloten tot een operatie van deze derde amandel. Het is bij kinderen een kleine ingreep en de na pijn is zeer gering. Een paar dagen vloeibare kost en de narigheid is over. Heel vaak zien we zo'n lusteloos „amandelkindje" na deze ingreep op bloeien, ze leren dan gemakkelijker en allerlei activiteiten worden groter. Helaas is deze operatie niet in alle gevallen afdoend. Er zijn kinderen, die ondanks de operatie terugkerende oorklachten houden. Zeker is het bij deze aandoeningen zo, dat de aanleg van het kind een grote rol speelt; er worden nu eenmaal kinderen geboren, die bij het minste of geringste reageren met een verkoudheid en steeds weer allerlei complicaties te verwerken krijgen, zoals er ook kinderen zijn, die steeds last hebben van buikpijn en heel gauw overgeven. Maar dit mag natuurlijk nooit aan leiding zijn om het daar maar bij te laten, we zijn aan onze kinderen verplicht al het mogelijke voor hen te doen, ook op dit gebied. Behalve de chronische ontsteking van de neusamandel kennen we naast de acute ook de chronische ontsteking van de keelamandelen. De chro nische keelamandelontsteking zien we ook het meest bij kinderen, al komt de aandoening van de keelamandelen ook bij volwassen personen voor (vooral bij straffe rokers). De chronische keelontsteking kan allerlei klachten geven. Soms zijn de zieke tonsillen zo groot, dat zij tot slïkklachten aanleiding geven, maar dit zijn wel de heel erge gevallen. Vaker zien we vagere klachten, zoals een steeds terugkerende prikkelhoest, soms ook klaagt de patiënt over een kriebelig, branderig gevoel in de keel. Als uiting van de chronische ontsteking, kan de ademhaling onaangenaam zijn voor de omgeving, de mondholte is kwalijk riekend. De chronisch ontstoken keelamandelen kunnen verder, zoals ik in het vorige praatje al beschreef, elders in het lichaam complicaties geven. De behandeling, die het meeste resultaat oplevert is ook hier weer een ope ratie. We „knippen" tegenwoordig de amandelen niet meer. Met knippen werd bedoeld een deel van de vergrote amandelen weg te nemen, maar doordat het amandelweefsel, dat dan blijft staan kan aangroeien, pro beren we tegenwoordig het zieke amandelweefsel zo radicaal mogelijk te verwijderen. Bij kinderen zit het amandelweefsel nog niet zo vast; deels snijdend, deels trekkend kan men bij een kind de amandelen verwijderen. Meestal zal het kind bij deze operatie alleen maar even een kap op de neus nodig hebben ter verdoving; het is een ingreep, die weinig tijd vergt. Meestal vinden de patiënten een grote verbetering na de operatie. Het loont dan ook zeer de moeite, temeer, doordat het voor het verdere 'lichaam en de algehele gezondheid dreigende chronisch ontstekingsgevaar nu is afgewend. Met keelklachten of klachten, zoals hierboven beschreven, moet u dan ook zeker naar uw huisarts gaan. ARTS. ALLE JARIGEN NEVEN EN NICHTEN ZIJN 7 maart Kees van Voskuilen 9 Alie de Haas 9 Dikkie van de Bovenkamp 9 Jeanette Houtman 10 Nellie Hensen 10 Gert de Man 10 Bob Schoeman 10 Beppie van de Weerd 10 Evert Jan Henken (Overberg) 10 Wimmie Bos 10 Jan Henken 11 Lily Beenen 12 Annie Verdoom 12 Frans Leeman 13 Gertje Takken 13 Dik Karsten 13 Ceesje v. d. Bijl 13 Wim Brands 13 Herman van Ravenswaay Meisjes en jongens nog heel veel jaar tjes en een prettige verjaardag. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Ook deze week weer heb ik veel zil verpapier gehad van Johanna v. Beek, Ineke van Tuil, Dikkie Bos en Gerda Sanders. Dus alleen van de meisjes kreeg ik deze week wat. Jongens zetten jullie hem ook weer eens op en laat je door de meisjes niet op je kop zitten. Laat zien dat jullie ook kunnen sparen. Hartelijk bedankt Johanna, Ineke, Dikkie en Gerda, zie ik jullie nog eens een keer terug. Daag tot volgende week. Tante Jos. Figuur b. VOOR PAARDESTAARTEN Elastiekjes of stukjes koord staan af schuwelijk om paardestaarten. Doe het daarom eens anders. Trek een elastiekje door het gaatje aan de achterkant van een decoratieve knoop, dat wil zeggen, een knoop met een kleur, die past bij de jurk die je draagt. Dat elastiekje haal je door het gaatje op de manier als in tekening 1 is aangegeven. Daar door ziet het geheel er aan de voor kant uit als in figuur 2. Leg nu de knoop op de voorkant van de paarde- staart en haal dan het ene einde van het elastiekje achter de staart om en vervolgens aan de voorkant om de knoop, waarna je hetzelfde doet met het andere eind van het elastiekje, maar dan natuurlijk in tegengestelde richting. Dat ziet er veel leuker uit en is voor jezelf veel gemakkelijker om te doen. Figuur c. EEN KANGOEROE VOUWEN Knip het voorbeeld uit de tekening (een oud Arabisch sprookje) (5) Toen de Turkse officier boodschappen ging doen merkte de dagdief de welgevulde beurs in zijn zak op en volgde hem in de menigte. Toen zij een stalletje passeer den, nam de dief een kleine komkommer weg, stal de beurs uit de zak van de officier en stopte de komkommer er voor in de plaats. Toen ging hij terug naar zijn vriend om te vertellen wat hij had gedaan. Intussen bereikte de officier de winkel, waar hij het een en ander dacht te kopen en ontdekte toen tot zijn ontsteltenis in zijn zak een komkommer in plaats van de beurs, die hij daar in gestopt had. „Ik zie daar, dat ik mijn beurs thuis heb ge laten", zei hij tot de winkelier, „leg alstublief deze dingen even voor mij opzij, ik kom zo terug om ze te betalen." (6) De Turkse officier was vreselijk boos toen hij de markt verliet, maar de dagdief volgde hem zo dicht op de hielen, dat het hem mogelijk was de kleine komkommer weer uit zijn zak te halen en de beurs er voor in de plaats te stoppen. Zodra de officier thuis kwam, riep hij woedend: „Vrouw, kom hier! Wat heb je ermee voor om in mijn zak zo'n nut teloze komkommer te stoppen in plaats van de beurs, die je er in had moeten doen?" „Maar ik zweer je, dat ik die beurs in je zak heb gestopt", antwoordde zijn vrouw. Zij stopte haar hand in de zak van haar man en haalde de beurs tevoorschijn. „Dat is wonderlijk!" riep de officier uit, „maar stop hem maar weer in mijn zak." Zijn vrouw deed dat en daarop ging hij opnieuw naar de markt om de artikelen, die hij had uitgezocht, te betalen. Gemeente Rhenen Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen hierbij ter kennis, dat de ge meentesecretaris, de heer Th. van der Willik, op 16 maart a.s. gedurende 25 jaar in deze functie te Rhenen werkzaam zal zijn. Er is gelegenheid hem op deze dag met dit feit geluk te wensen en wel in Hotel „de Grebbeberg" (Grebbeweg 101), 's middags tussen half vijf en half zes. Rhenen, 4 maart 1963. Burgemeester en wethouders van Rhenen, De burgem. L. Bosch v. Rosenthal De wnd. secretaris W. C. Pieters (Wordt vervolgd) AANTAL LEERLINGEN LAGERE LANDBOUWSCHOLEN DAALT Volgens gegevens van het Bondsminis- terie wordt de belangstelling voor het be zoeken van lagere landbouwscholen in Duitsland ook minder. Volgens voorlopige cijfers zijn momenteel 15.500 leerlingen bij de landbouwscholen ingeschreven ter wijl circa 6500 leerlingen de landbouw- huishoudscholen bezoeken. Dit betekent dat het aantal leerlingen van de land bouwscholen met 13%, dat van de land- bouwhuisehoudscholen met 18% is ver minderd, aldus Landbouwwereldnieuws. zijn TV-serie 1963 in belangrijke mate transistors toepast Dat betekent enorm verbeterde beeldscherpte en con trastwerking extra grote gevoeligheid grotere bedrijfszekerheid Andere pluspuntenautomatische synchronisatie. U.H.F. kanaalkiezer voor ontvangst van het 2e programma. HOOFDSTRAAT 100-102 - VEENENDAAL TELEFOON 2729 JUMPERS korte mouw, vlotte modellen. Alle maten 6,95. Veenendaal-Zuid Voor direct gevraagd een bij Woninginrichting Utrechtsestraat 1 AMERONGEN Bezoek met het luxe passagiersschip „Re- gina" gezellige ste den als Keulen, Kö- nigswinter, Rüdes- heim, Bonn en Düs- seldorf. Een 7-daag- se cruise van 135, tot 215,—, alle maaltijden, koffie en thee inbegrepen. Vraag een exemplaar van onze uitgave „Regina-Post" waar in u alle gegevens vindt. Het wordt u gratis toegezonden door de N.V. Rijn land, Molenstraat 61, Den Haag, tel. 070- 11.71.13. Ook uw reis bureau heeft een exemplaar voor u! dan een auto bij huren. VERHUUR VAN: OPELS REKORD - VOLKSWAGENS - AMI 6 - RENAULT EN ORG. V.W. SAMBA-BUSJES. Jan Steenlaan 65 - Telefoon 3705 - Veenendaal KEUS RLLES OP MflBT gezaagd Fft.F.E.VRUGTC PflTRIflONIUMLRRN 55 - TEL 3520 - VEENENDRRL (Hoofd J. Valkhof) Gelegenheid tot aangifte op vrijdagavond 15 maart tussen half acht en acht uur in de school. De nieuwe leerlingen voor de le klas moeten vóór 1 oktober a.s. de leeftijd van zes jaar hebben bereikt. Namens het Bestuur Ds. K. Schipper, voorz. W. S. de Gooyer, secr.

De Vallei | 1963 | | pagina 4