"ai 13 DROOMWENSEN tomaten havermout of garta ic goedkoper 45 hazelnootblok 20 goedkoper AEG Turnamat W. v. Schuppen en Zn. HET VERLATEN MANDARIJNTJES op sap 95 JAC. VAN SCHUPPEN Droomzegels sparen gaat zo gemakkelijk: Nieuwe rage de KANGER00-STICK 2pakken opvouwbare TUINTAFEL MACRO BAMBINO alleen aw™ metselaars en timmerlieden C. Berkhof - poelier administratieve kracht WERKSTER a. gevorderde constructie-tekenaar b. 2 N.V.L. lassers c. magazijnmeester aanmelding van nieuwe leerlingen Spaarkaarten met alle inlichtingen GRATIS in alle winkels van DeGruyter KAASRECLAME Gfl PROCENT MARIA MONK Boekhandel Vos U kunt het toch niet afsclireeuwen De meest volmaakte wasconibinatie zorgt voor uw tlguur Het Bouwbedrijf B. de KROON te Rhenen BRAADKUIKENS en SOEPKIPPEN „DE VALLEI" UW BLAD H0LLANDIA Hollandia Tricotagefabriek N.V. Machinefabriek N.V. N. Drost Zn. MIDDELBARE HANDELSDAGSCHOOL 4 j.c. voor Wageningen en Omstreken Toelatingsexamen op woensdag 3 juli 1963 DE GRUYTER DROOMWENSEN 4e SERIE I 1) Koop een zegel a 10 cf. bij elke gulden boodschappen 2) Koop een zegel a 10 ct. bij elke 3 pakjes margarine 3) Koop een zegel a 10 ct. bij elke 250 gram koffie of 50 gram Oploskoffie Daverend speelgoed voor jong en oud. Na de hoela hoep de kangeroo Onverslijtbaar stalen buis- en veerconstructie, rubber handgrepen. Talloze wedstrijdmogelijkheden. Een De Gruyter-primeur Winkelprijs zou moeten zijn f. 22,50. Leverbaar na 1 mei. Droomprys 100 zegels a 10 ct.+f. 5,- bijbetaling of 150 zegels a 10 ct. Hoogtezon Infraroodlomp 200 zegels f3?,- (of 590 zegels). ttAAOPiesq UW4WS Snelkookpan 200 zegels f 17,- (of 370 zegels). Tuinstoel 100 zegels f 4,50 (of 145 zegels). 10-Transistor- radio 200 zegels f 29,- (of 490 zegels). 6-Transistor- radio 200 zegels f 17,- (of 370 zegels). Keukenklok veerwerkklok 100 zegels -t- f 16,- (of 260 zegels). elektrische klok 100 zegels -f- f 18,— (of 280 zegels). Trapskelter 100 zegels f 25,- (of 35C zegels). Driewieler 100 zege's f 5,- (of 150 zegels). Franse poeae! 75 zegels Camera 100 zegels Weekreclames geldig van 13 t/m 19 maart 1963 WEEKRECLAME pak«van 68 ct. bij elke 2 pakjes kippebouillonsoep Elk 2e pak extra vlugkokende gaar tarwe-ontbijt moizeno Roodmerk voor slechts rensa ?g elke 2e bus van 47 mmiit 500 GRAM GOUDSE extra beiegen slechts 179 belegen slerhts 165 jonge slechts 149 LEISSE kaas slechts 165 Ideaal voor tuin, picknick en camping. Zeer plat opvouwbaar. Bicdmaat 81x65 cm., hqogte 65 cm. Brand- en krasvrij Thermopal- bovenblad. Buisconstructie staal gemoffeld. Maakt met Droomwens-stoelen Uw tuinstel compleet. Winkelprijs zeker f. 32,— Leverbaar na 15 april. Drooill[trijs ÏOO zegels a 10 ct.+f. 9.50 bijbetaling, of 195 zegels a 10 ct. Bouwstenen zo groot als baks*enen Zacht plastic en frisse kleuren. Veilig spelen, zowel binnen als buiten. Je bouwt er echte poppenhuizen, speelhuizen en tuinhuizen mee. Alleen De Gruyter heeft ze K! *s uit 3 a'oi.8r jrco huls» met 141 bouwelementen, iroonitjrijs100 zegels a 10 ct. f. 20,- bijbetaling of 300 zegels 10 ct. B. klein huis me* 90~Dou,vsiementen Yccomprijs100 zegels c. 10 ct. f. 10,- bijbetaling of 200 zegels a 10 ct. C. nanvuldoos met 54 bouwelementen droomprijs: 1C0 zegels 10 ct. f. 3.- bijbetaling cf 130 zegels a 10 ct. betere Cl I WAAR DE GRUYTER Altijd 'n kassabon voor 10°/o korting, óók bij de weekreclames! «30313 Altijd De Gruyter's snoepje van de week voor slechts 15ct. bij f.4,-DeGruytermerk-artikelen. Elke week met 'n leuke verrassing. Luister naar het interessante De Gruyter-programma op Radio-Luxemburg (208 m.) aanstaande zondag 17 maart (van 12.45 - 13 00 uur) DE ZWARTE NON het boek, dat Uw voor ouders reeds lazen, is na jaren weer bij ons ver krijgbaar. Het is een zeer boeiende geschiedenis van een Amerikaanse non uit de jaren 1829-'36. Prüs geb. 3,95. GENDEREN (N.B.) Wanneer u de goede hoe danigheden van uw artike len onder de aandacht van het kopend publiek wilt brengen. Daarvoor staat „De Vallei" te uwer beschikking. Dit nieuwsblad wordt, doordat het plaatselijk en regionaal nieuws brengt, niet ge lezen, maar „gespeld" van A tot Z. In die sfeer genieten ook uw adver tenties een bijzondere be langstelling. De resultaten bewijzen dat. Adverteert dus in De Vallei. Het blad met verreweg de grootste oplaag. ■ff 5 kg droge was inhoud. ■ff uitstekend waseffect (eventueel met aut. voorwas). ■ff 5 x spoelen met schoon water. 'ff- uitstekend droogeffect (centrifuge 2850 omw./min.). verplaatsbaar op zwenkwielen. formica bovenblad kan bijgeleverd worden. door automatisch systeem kunt U profiteren van het goed kope nachttarief. ■ff in voorraad bij, en gaarne vrijblijvend gedemonstreerd door: HOOFDSTRAAT 100-102 TELEFOON 2729 VEENENDAAL vraagt voor werken te Wageningen en Ede Aanmeldingsadressen Kantoor, Utrechtsestraatweg 204, Rhenen (Remmer den); Werk Studentensociëteit CERES te Wageningen; Werk Flatbouw Tooroplaan te Ede. Voor telefonische aanmeldingen: (08376)-243; (08370)-4322; (08380)-9111. DAGELIJKS VERSE BOSLAAN 113 TELEF. 08385-2863 Bij de Gemeentepolitie te Ede kan worden geplaatst een: (m. of vr.) in de rang van schrijver. Salarisgrenzen 262,34 tot 431,30. Diploma's MULO en Machineschrijven vereist. Sollicitaties binnen 8 da gen na verschijning van dit blad inzenden aan de Commissaris van Politie, Breelaan 2 te Ede. PRETTYFORM-Beha 1301. Een leuk model met voorgevormde cups. Rijk met kant ba- werkt. Leverbaar in A- en B»cup. RONDA-Korset 762 is een model dat U een bijzonder slank figuur geeft. De soepele RONDA-balein voelt U nie* en geeft U toch •an behoorlijke steun. GORTSTRAAT 39 - VEENENDAAL Kerke wijk 57 - Veenendaal Voor het schoonhouden van onze kan toren kunnen wij een plaatsen. ■ff Werktijden in onderling overleg te re gelen. -ff Goede beloning. Aanmelden dagelijks van 8.00 - 17.30 uur aan bovengenoemd adres. Kuil weg 4 - Rhenen - Telefoon 491 Kunnen geplaatst worden: voor de tekenkamer. middelbare leeftijd, gehuwd. bekend met machine-onderdelen strekt tot aanbeveling, mag ook gepensioneerd zijn. Aanmelden: Kuilweg 4, dagelijks van 9 tot 5 uur of eventueel 's avonds na 7 uur. voor alle klassen, iedere werkdag aan de school van 9-16 uur (woensdag en zater dag van 9-12 uur), Noorderplantsoen 17, Wageningen. Telefoon (08370)-2963. Leerlingen met einddiploma ULO kunnen zonder examen in de 3e klasse geplaatst worden. DE DIRECTEUR door P. DE VRIES E S L A N 0 (23) In de salon zaten vijf mensen zwij gend bij elkaar. In een hoekje zaten de twee geologen en waarschijnlijk ver wensten ze op dit ogenblik de dag, dat ze voet aan boord hadden gezet. Rondom de tafel zaten de andere drie. Whiteheaven rookte, uiterlijk rustig, een sigaret. Tegenover hem zaten Jo- sien en Kees en het meisje zocht in stinctief bescherming bij haar landge noot en schoof steeds dichter naar hem toe. Het schip stampte en zwoegde door het geweld der losgebroken elementen en nu kwam het slechts aan op de kun digheid van de drie officieren op de brug, en de manschappen die, ieder op hun post, aan dek waren, alsmede de beide machinisten en de monteur in het binnenste van het jacht. Uren achtereen raasde deze storm over het eenzame schip op de grote kolkende watervlakte, nog bijna hon derd zeemijlen verwijderd van de dichtstbijzijnde haven. Geen mens in de salon dacht er aan naar de hut te gaan om te slapen. Want wie zou er met zulk noodweer nog een oog dicht kun nen doen. Opeens sloeg de bliksem in. Een grote blauwe vlam verlichtte een sekonde lang het schip en wijde omgeving. Vrij wel gelijktijdig klonk een donderende knal. Josien uitte een gil van schrik en sloeg haar armen om Kees heen. Deze, zelf allesbehalve op zijn gemak, trok haar dicht tegen zich aan en het meisje begroef haar gezicht tegen zijn borst. Whiteheaven's vingers trilden toen hij zijn sigaret in het koperen as bakje uitkneep en de beide geologen zagen groen van schrik en ellende. Met opengesperde ogen keken ze door de ruit, waarvan het zee- en regenwater stroomde, in de dichte duisternis, die bij tijd en wijle weer hel verlicht werd door een nieuwe bliksemstraal. Geluk kig klonk het geluid van de motoren nog even regelmatig als steeds en het schip ging niet ten onder. Geleidelijk aan trok het onweer weg. Wel bleef de stormwind nog doorrazen, maar ook de regen hield op en toen Kees op zijn horloge keek, zag hij, dat het middernachtelijk uur al verstreken was. Zou het ergste gevaar geweken zijn? Om half twee werd de deur van de salon geopend en een druipnatte mar conist kwam binnen. Hij trok onmid dellijk de deur achter zich toe en knip perde tegen het felle lamplicht. Zijn pet, die droop van het zeewater, smeet hij in een hoek en hij ging naast White heaven aan de tafel zitten, waarna hij een sigaret opstak. „Kapot", zei hij somber. „De bliksem is in de antenne geslagen. Ik heb geen kontakt meer. Ik denk, dat er wat door gebrand is. Damned, wat ben ik ge schrokken. De vlammen sloegen uit het zendtoestel." Whiteheaven keek hem vragend aan. „Wat nu?" De marconist haalde zijn schouders op en trok heftig aan zijn sigaret. „Morgen is er weer een dag. Zolang het zo spookt, kan ik toch niets uitvoe ren. Morgenvroeg zal ik wel proberen, of het te repareren is en anders moeten we de eerstvolgende haven maar bin nenvaren. Misschien dat ze me daar aan onderdelen kunnen helpen, hoewel, ik heb zelf ook wel het een en ander in reserve.' Even later kwam de kok binnen met een grote pot koffie en een aantal kroe zen. Hij lachte, toen hij de gezichten van de mensen zag opklaren. „He ja, hete koffie", verzuchtte Josien die nu weer wat gekalmeerd was, „dat zal smaken." „Mens, hoe ben je er doorgekomen vanaf de kombuis", riep Whiteheaven met respect uit. „Och, langs stuurboord gaat het nog wel", lachte de kok, terwijl hij de kroe zen volschonk. „Ik heb het nog wel eens erger meegemaakt. Eens, een paar jaar geleden stond het fornuis finaal on dersteboven na een grondzeetje „En toen?" vroeg Josien, hem met verschrikte ogen aankijkend. „Wel", meesmuilde de olijke kok, „Toen ben ik maar op m'n kop gaan staan en zo heb ik toen koffie gezet." „Klets", zei Josien, maar ze glimlach te toch even, omdat ze zo bij de neus genomen was. „Maar erger als wij mee gemaakt hebben, kan toch al niet, zou ik denken. Ik had niet anders verwacht, dan dat we zouden vergaan." „Maak je maar geen zorgen, miss" antwoordde de kok luchtig. „De Snow- flake kan wel een stootje hebben. En om deze tijd van het jaar kan het in deze contreien vaak lelijk spoken." „Nou, ik hoop zoiets nooit meer mee te maken, wat jij, Kees?" „Och", antwoordde deze, behaaglijk zijn koffie drinkend, „Er waren mo menten, gedurende de storm, waaraan ik nu met genoegen terugdenk." Whiteheaven begreep het onmiddel lijk en schoot in een vrolijke lach, maar Josien kleurde en boog zich dieper over haar beker. De schade, veroorzaakt door de blik seminslag, bleek nogal mee te vallen. De marconist had het toestel gedeelte lijk gedemonteerd en enkele onder delen door andere vervangen. En toen hij alles weer in elkaar gezet had en de antenne nagezien, kon hij in ieder geval weer enkele stations opvangen en des middags had hij opnieuw kontakt met het radiostation van Arrièt, dat met be langstelling informeerde, hoe of de „Snow-flake" door de storm gekomen was. Tegen het vallen van de avond wees de lange stuurman, die na de storm nacht vrijwel de hele dag had geslapen, met zijn vinger naar het noordwesten, waarna hij zijn kijker aan Josien over handigde. „Eén van de eilanden van de Louisa- den-groep", lichtte hij toe. We schieten nu al aardig in de richting. Door de kijker zag Josien heel in de verte een kuststrook. Land, na meer dan eenentwintig dagen varen. „Gaan we er niet aan?" vroeg ze. De man schudde ontkennend het hoofd. „Het doel van onze reis is niet de Louisaden, maar de Salomons-groep. En wel in het bijzonder Saint George. Wel, als we niet weer zo'n storm krij gen, zijn we er misschien binnen een week. Hoewel we vannacht aardig uit de koers zijn geraakt. Dat scheelt ons minstens een halve dag langer varen." „Och, wat betekent een halve dag op een maand", meende Josien. „En dan, ik vind de reis wel leuk." „Gisteravond soms ook?" vroeg de stuurman spottend. Daarop gaf Josien geen antwoord. Zwijgend draaide ze zich om en ging naar de kombuis om de kok te helpen. In de ochtenduren van de negenen twintigste dag na het vertrek uit Townsville zaten Whiteheaven en Kees in de salon te schaken, toen een der matrozen binnenkwam en namens de kapitein verzocht, of de heren in diens hut wilden komen. Ze lieten hun spel in de steek en be gaven zich naar Bream, die een kaart voor zich had en daarop met alle aan dacht keek. Zonder op te kijken wees hij hun een stoel en toen het tweetal gezeten was, zei Bream: „Mijne heren, het wordt nu langzamerhand tijd, dat we eens even overleggen, hoe we op de beste wijze het eiland kunnen benade ren. We zijn er nog ongeveer zes uur varen vandaan. Ik neem aan, dat we het omstreeks het middaguur met de kijker reeds zullen kunnen zien. Wat is nu uw bedoeling? Dat we op een mijl of vijftien afstand blijven liggen tot het donker is??'? „Kent u het eiland, kapitein?" vroeg Whiteheaven. „Ik bedoel dit: Is het u ook bekend, of er natuurlijke inham men zijn, waarin we zouden kunnen varen?" Bream schoof een eindje achteruit in zijn stoel en tuurde door de ruit naar buiten. Het duurde enige tijd, alvorens hij antwoord gaf. „Kennen, kennen dat is het woord niet. Ik ben er wel eens langs gevaren en de meeste van die kleine eilanden lijken op elkaai\ Maar dat neemt niet weg, dat ik van Saint George wel weet, dat het berg achtig en bebost is. Of er natuurlijke inhammen zijn, tja, dat zou ik niet kun nen zeggen." „Wel, als we nu eens op een behoor lijke afstand van Saint George voor anker gaan tot het donker is", vervolg de Whiteheaven, „en er dan op halve kracht heen varen tot, bijvoorbeeld, een mijl. We kunnen dan een der boten uitzetten en naar het eiland varen. Als we dan een der stuurlieden meenemen, kunnen we op onderzoek uitgaan naar een baai of iets dergelijks. Hebben we die gevonden, dan kunnen we terug gaan en met de „Snow-flake" die baai invaren." „En als er geen baai is?" vroeg de kapitein. „Wel, dan zal de „Snow-flake" uit de gezichtskring van het eiland moeten blijven, althans overdag en zullen we des nachts dichterbij kunnen komen, net zo lang tot we een veilige schuil plaats gevonden hebben." Bream snoof. „Ik houd niet erg van die geheimzinnigheid, heren en wat dat verhaal betreft over eventuele „Germans" op dat eiland ik geloof er niet veel van. Maar ja, u ben be last met de leiding, dus u moet maar beslissen." „Welnu", zei Whiteheaven tenslotte op vaste toon. „dan varen we verder tot het eiland met de kijker zichtbaar is en dan blijven we liggen tot de avond. Daarna gaan we verder en zul len met een der bootjes wel eens een eerste onderzoek gaan instellen." Om half een wees de eerste stuurman, die met zijn kijker onafgebroken naar voren had getuurd, Whiteheaven op een smalle strook land, die heel even zichtbaar was. „Saint George",, zei hij ter verduidelijking. „Dan moeten we maar stoppen", be sliste deze. De telegraaf rinkelde en even later kwamen de motoren tot rust. Tot grote verwondering van Josien, die juist in de salon aan het dekken was. Whiteheaven kwam binnen en het meisje keek hem vragend aan. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1963 | | pagina 4