Verkoudheid ASPRO' óxufiAij^t m arine-wit: lente-bode! Instuifwerk in Rhenen op hoog peil RHENEN Telefoon-wachtlijst van bijna 120.000 KRONIEK VAN HET LAND Australische honden gingen in staking 37e JAARGANG VRIJDAG 15 MAART 1963 Nr. 22 Voormalige ambtswoning burgemeester omgeschakeld tot jeugdcentrum DE LEZER K.v.K.'s KLAGEN OVER GEBREKKIGE CAPACITEIT ■5«lB DE INDUSTRIE „spectaculaire ontwikkeling in probleemgebieden" ALWEER ZO'N MOOIE BRIL VAN OPTICIEN Kwaad voorgaan doet kwaad volgen evenals de crocus een zekere voorbode van de lente! Kom, vergeet de winter en koester U bij ons in het zonnetje van een zomers getinte nieuwe kollektie. Sportieve trois- pièces, zoals dit pakje met speels pied-de-poule of uni vest, geklede japonnetjes, jeug dig, charmant, en... ook in grote maten! Prijzen: 29.75, 39.75, 45- 59.50 en hoger Het instuifwerk in Rhenen gaat een periode van grote bloei tege moet. Vijf jaar geleden werd hcél eenvoudig begonnen in het afge dankte gymnastieklokaal aan de Bantuinweg, maandag 18 maart wordt het nieuwe gebouw, de afgedankte ambtswoning van de Burge meester, „Bella Vista", gelegen naast het gemeentehuis, definitief voor dit jeugdwerk ingebruik genomen. Om van deze oude villa een jeugd centrum te maken heeft de gemeenteraad van Rhenen een crediet verstrekt van plm. 12.000,De instuif kan daarenboven rekenen op een jaarlijkse subsidie voor dit jeugdwerk van 7800,waarvan de stichting „Het voormalig Gast- en Weeshuis" de helft voor zijn re kening neemt. Er is thans een stichtingsbestuur in oprichting, waarvan voorzitter zal wor den notaris S. J. Vleer. Verder zullen hierin zitting hebben dames en heren uit alle mogelijke richtingen en groepe ringen, zoals de dames Heijn, Kloot wijk en Stevens en de heren mr. Deen, M. Landman, B. Both, Tiggelaar, R. Wolters en Bauwman. Alle begin was moeilijk Het instuif-idee in Rhenen is vijf jaar geleden geboren uit een gesprek op de afdeling sociale zaken van de Rhenen- se gemeentesecretarie met de toenmali ge maatschappelijk werkster mej. En gels. Het gemeentebestuur had er veel belangstelling voor en op zeer eenvou dige en beperkte schaal werd gestart in het oude gymnastieklokaal aan de Ban tuinweg. De gemeente gooide er wat geld tegenaan, zodat er een biljart ge kocht kon worden, alsmede een piano, wat ping-pongtafels en enkele kleinere spelen en met een kleine jaarlijkse subsidie werd het jeugdwerk aangevan gen. Het ging er uiteraard primitief naar toe, maar dat kon moeilijk anders. De ruimte was beperkt, bovendien moest alles in één vertrek worden ge daan en van clubvorming kon helemaal niets komen. Vrijwilligers namen de leiding tijdens de instuif-avonden. Desondanks sloeg het idee prima aan, ,wan ter waren soms avonden dat er ongeveer 70 jongeren aan wezig waren. Té veel, want soms moest de politie te hulp worden ge roepen om de orde te handhaven. In elk geval was gebleken dat men niet tevergeefs was begonnen en de ba sis was gelegd. De grote stap Toen „Bella Vista" gedeeltelijk door brand was verwoest, en bleek dat de burgemeester er de voorkeur aan gaf een eigen woning te bouwen, was deze ambtswoning overcompleet geworden. Al gauw viel definitief het besluit het gebouw te bestemmen voor het onder brengen (overdag) van de soos voor ouden van dagen en het gedurende de avonduren ingebruik te geven aan de instuif, teneinde met dit jeugdwerk tot een volle ontplooiing te kunnen komen. De gemeente legde er een groot bedrag aan ten koste in de vorm van restaura tie en de aanschaf van allerlei beno digdheden die men nog tekort kwam, voornamelijk voor de vorming van het clubwerk. Wie er thans een kijkje neemt kent het nergens meer terug. Praktisch alle vertrekken - zelfs de kelder waarin de jeugdomroep, een af deling van de AVRO is gevestigd - zijn benut. Er is een gezellige bar, een al even gerieflijk ingerichte zaal voor rus tige spelen, zoals schaken en dam menook lezen en daarnaast treft men er afdelingen aan voor radio- bouw, modelbouw, een bromfiets werkplaats, een biljart- en een ping-pongzaal. Op één kamer zijn allerlei machines aanwezig voor schaaf-, boor-, polijst- werk enz., waarvan alle afdelingen ge bruik mogen maken. In het kleine kan toor van de hoofdleider staat een band recorder met geluidsinstallatie en de jeugd zelf is nog volop bezig op alle afdelingen luidsprekers aan te brengen, opdat vanuit dat éne centrale punt straks per geluidsopname-apparatuur op alle kamers voor gezellige muziek kan worden gezorgd. Die programma's worden hoofdzakelijk in de kelder studio van de jeugdomroep samenge steld. Deskundige leiding aanwezig Voor de clubvorming zijn deskundige leiders aangetrokken. De radiobouw is in handen van de veertig jarige heer W. Kriek, chef radio-radar bij de Delm op Remmerden, de 24-jarige heer G. v. d. Bovenkamp heeft de leiding bij de modelbouw en straks wordt voor Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: ZEVEN JARIGE KNAAP AANGEREDEN Dinsdagmiddag tegen twaalf uur is de zeven jarige W. A. B. te Rhenen aange reden door een personenauto, bestuurd door de 35 jarige S. H. v. B. eveneens wonende te Rhenen. Het jongetje liep onder het spel een eindje de rijweg op, toen juist v. B. passeerde. Een aanrijding was onvermijdelijk. Dr. Stegeman ver leende de eerste hulp, die gelukkig al leen maar wat schaafwonden consta teerde. De knaap kon naar huis worden gebracht. Het ongeval vond plaats op de Herenstraat nabij het Viaduct. GESLAAGD VOOR DE MODE Bij de gehouden examens van de Ensaid Modevakschool zijn geslaagd voor cos- tumière mej. N. Drost, voor tailleuse mej. A. van Lienden en mej. N. Rijksen, allen uit de gemeente Rhenen afkomstig. Zij genoten hun opleiding bij mevrouw A. Spies-Venneman, Nieuwe Veenendaalse- weg 179 te Rhenen. de bromfietswerkplaats ingeschakeld de heer H. van Gesink uit Achterberg, ook al een deskundige op dit gebied. In de bar, waar men limonade en andere al coholvrije dranken kan betrekken, staat de verloofde van de heer v. d. Boven kamp achter het buffet, mej. Truus van Wijk. De algehele leiding is in handen van de heer B. Both, maatschappelijk werker van de afdeling sociale zaken van de gemeentesecretarie. Het is juist deze vorming van clubs waardoor het instuifwerk in Rhenen op veel hoger peil is gekomen dan dit voorheen het geval is en eigenlijk al leen maar van een instuif-als-zodanig kon worden gesproken. Voorlopig zijn nog drie avonden voor dit clubwerk vastgesteld, namelijk de maandag voor modelbouw, de dinsdag voor radiobouw en de donderdag even eens voor modelbouw. Er komt zo spoe dig mogelijk een „bromfiets"-avond bij. Geachte redactie, N.a.v. het verslag in Uw blad van 6 maart 1.1. onder de titel: „Mulo avond anders dan anders" wilde ik graag een paar opmerkingen maken. Of de Muloavond „anders dan anders was" kon ik helaas niet beoordelen om dat het de eerste keer wat dat ik de Muloavond bezocht. Maar wanneer de verslaggever suggereert dat door het ver trek van enige personeelsleden „Hals over kop" een programma in elkaar was gezet, dan moet Uw verslaggever wel een volslagen leek zijn op het terrein van jeugdtoneel en show, om iets dergelijks te durven beweren. Het is n.l. ondoenlijk in een „hals over kop samengesteld programma", een klucht in 3 bedrijven, van ruim ander half uur, op een ook volgens Uw ver slaggever „VOORTREFFELIJKE" wijze te brengen. De spelers en speelsters waren in hun uitbeelding van de personen beslist ge loofwaardig, terwijl ook de tekstbeheer- sing voortreffelijk was. Alles wees m.i. dan ook op een grondige voorbereiding. Daarom vind ik het nog al grievend voor de samenstellers en medewerken den aan dit programma om te beweren dat dit een „Hals over kop" samenge steld gevalletje was. Uit ervaring weet ik, hoeveel tijd en geduld het kost om met scholieren, tussen de schooltijden en huiswerk door, een dergelijk stuk in te studeren. Daarom vond ik het dan ook jammer, dat de verslaggever in zijn haast, om, „Hals over kop" een verslag je te maken, geen tijd heeft kunnen vin den om ook enige waarderende opmer kingen te maken voor de organisators en de leerlingen heeft onze verslaggever naar hij meedeelde, afgaande op zijn persoonlijke indrukken, het gedeelte na de pauze gemeend te moeten kwali ficeren als „een vervelende geschiede nis". Deze conclusie is voornamelijk gebaseerd op de vergelijking in kwa liteit tussen de ulo-avonden in het verleden en die van nu. Wij vinden het vanzelfsprekend verheugend dat er, ondanks de min of meer negatieve beoordeling in het verslag, tóch zeer vele toeschouwers zijn geweest die volop van het gehele programma heb ben genoten. Redactie) (Ingezonden) KOLLEKTE „HET HOOGLAND" Van 18 tot en met zaterdag 23 maart a.s. wordt in Veenendaal door de stich ting „Het Hoogeland" een kollekte ge houden voor haar Verzorgings-, Opvoe- dings- en Reklasseringswerk. Gaarne bevelen wij de Hoogelandse kollekte voor het uitgebreide werk in de 5 inrichtingen en 3 tehuizen, waarin per jaar ca. 600 personen van alle ge zindten worden verpleegd en waarvoor veel geld nodig is, bij u aan. Geef mild voor dit mooie maatschap pelijke en sociale werk. De plaatselijke afdeling. Mede namens een groot aantal andere Kamers van Koophandel in ons land, hebben de samenwerkende K.v.K.'s in de provincie Utrecht in een brief aan de Eerste Kamer hun ernstige bezorgdheid uitgespro ken over de snel toenemende ontoereikendheid van de capaciteit van het telefoonnet. „Duidelijk wordt dit gedemonstreerd door het grote en in versneld tempo toenemende aantal op telefoonaansluiting wach tenden en het steeds langer worden van de wachttijden. Eind dit jaar zullen er ongeveer 119.000 op telefoonaansluiting wachtenden zijn- Ofschoon niet alle aanvragen even urgent zijn, is dit toch een hoogst verontrustende ontwikkeling", zo schrijven de Kamers. VERTRAGING Ook in een andere vorm manifesteert zich het grote capaciteitstekort van het telefoonnet. Als gevolg van de over belasting van het net komen n.l. vooral interlokale en buitenlandse gesprekken 1 IIÉ ONTRUIMDE BOERDERIJ IN HOLLANDSCHE VELD DOOR BRAND VERNIELD Nog steeds is het vermoeden van de Hoo- geveense politie dat de op last van het Landbouwschap ontruimde boerderij in het Hollandsche Veld opzettelijk is aan gestoken, niet bewaarheid. Het onderzoek is in volle gang. Dit is nog een opname van de blussingswerkzaamheden. Bovendien blijft op al deze avonden het oorspronkelijke instuifwerk doorgaan. Er zijn nu in totaal negen leiders, te weten de heren Hulshof, Wolters, Van de Heuvel, Landman, Bauwman en Both. Voor de toekomst wil men iedere avond dit werk realiseren, óók op de zaterdagavonden. Rijp maken voor verenigingen Tijdens een kort gesprekje met de algemeen leider de heer B. Both, heb ben wij hem de vraag voorgelegd of deze instuif met zijn clubvorming geen rem zal gaan vormen op de ontwikke ling van het verenigingsleven in de Grebbestad. De heer Both antwoordde, dat het puist <fe bedoeling is de jeugd door dit werk teamgeest bjj te brengen en ryp te maken voor het verenigingsle ven, deze instuif moet dan ook vol gens hem worden gezien als het voor portaal tot de vereniging. Er is toe gang voor kinderen van 13 jaar tot hooguit 21. De jeugd die deze instuif bezoekt betaalt een bedragje van 0,30 contributie per week. Dit geld wordt gereserveerd voor een jaarlijks te maken uitstapje. Vorig jaar bij voorbeeld werd Amsterdam bezocht en maakten de jongens een rond vlucht boven de hoofdstad. Wie er komen Interessant is ook het antwoord op de vraag welke jeugd nu zoal deze instuif bezoekt. De heer Both kon daarop geen concreet antwoord geven. Het is een zeer gemengd gezelschap. Hoofdzakelijk zijn het echter jongens. Er is wel eens getracht ook meisjes te benaderen, doch dat mislukte. Er was geen belangstel ling voor. Uit de jongeren die nu trou we bezoekers zijn, hoopt men in de toe komst leiders te zien groeien. Was in het beginstadium het belangrijkste mo tief: de jeugd van de straat, thans is men zover gekomen dat men die jeugd ook iets positiefs wil bijbrengen. En wie „Bella Vista" is doorgewandeld komt tot de conclusie, dat dit ook in derdaad de vaste wil is van de organi satoren én van het gemeentebestuur, dat moeite noch kosten heeft gespaard om van deze vroegere ambtswoning een voor Rhenen écht jeugdcentrum te ma ken voor die jongeren uit de Grebbe stad die anders hun toevlucht moeten zoeken op de straat met alle nare ge volgen van dien. Mogelijk kunnen de plaatselijke ver enigingen, gedachtig aan de uitspraak van de heer Both, uit dit reservoir nieuwe leden putten, die een behoor lijke vorming achter de rug hebben, dan zal ook in dit opzicht het vele over heidsgeld goed besteed zijn. medewerkenden aan dit leuke, frisse en vlotte programma. Over het tweede gedeelte sprak de verslaggever zelfs in termen als „een vervelende geschiedenis" waar het „vol ledige tweede deel van de avond" mee werd gevuld. Dit „volledige deel" duurde, na aftrek van die gedeelten waarin de leerlingen, volgens het verslag: „Zelf iets presteerden", plm. 20 minuten. Zegge twintig minuten. Naar mijn mening eiste dit gedeelte, waarin de kinderen alleen maar hun in strumenten en monden bewogen, de meeste fantasie en concentratie. Om het te kunnen doen zoals zij het deden, is voor kinderen een prestatie die men niet hals over kop, maar na veel tijdrovende oefening bereikt. Gaarne zag ik deze aantekeningen in Uw blad opgenomen. De initiatiefnemers, onderwijzend personeel, maar vooral de kinderen hebben er recht op te weten dat de toeschouwers van dit programma hebben genoten, ook van het tweede deel en niet de indruk hadden met een „hals over kop" samengesteld programma te maken te hebben. Daarvoor werd het net iets te voortreffelijk gebracht. U bijvoorbaat dankend voor Uw be reidwilligheid om deze notities in Uw blad op te nemen eindig ik met vriende lijke groeten; Hoogachtend: J. G. Bouwman, Catecheet-Jeugd werkleider der Herv. Gem. te Rhenen. Geachte redaktie, Met grote verbazing heb ik de recen sie van uw Rhenense correspondent over de M.U.L.O.-avond gelezen. Ik heb mij kostelijk geamuseerd, en velen met mij. Toen ik met vrienden en bekenden deze recentie besprak bleek dat iedereen hier over verontwaardigd was, zodat ik niet kan nalaten U dit mee te delen. Wij vonden het allen onsportief om het toneelstuk dat het hoofdprogramma vormde slechts met een enkel woord af te doen. Zelfs al zou uw correspondent verge ten, dat het door leerlingen van gemid deld 15 jaar gespeeld werd, dan nog kon het de toets der kritiek goed doorstaan. Dit is dan ook als compliment bedoeld, een compliment die o.i. bewust aan deze jongens en meisjes onthouden is. En wat de show betreft, deze was in derdaad anders dan anders, maar ik heb niemand gesproken die de mening van uw correspondent toegedaan was. Ik kan me dan ook niet aan de indruk onttrekken dat uw correspondent niet objectief is geweest. Met dank voor uw plaatsing. Hoogachtend: Een'oud-leerlinge. Janine Stam, Domineesbergweg 10, Rhenen (De constatering in het bewuste ver slag, dat door het vertrek van enige personeelsleden „hals over kop" een programma in elkaar was gezet, is, zoals de betrokken verslaggever ver klaarde, in geen geval door hemzelf gesuggereerd maar aan het begin van de avond door het hoofd der school zélf naar V9ren gebracht. Dat de ver slaggever „geen tijd heeft kunnen vin den om ook enige waarderende op merkingen te maken" wordt weerlegd door zijn conclusie, dat de klucht op VOORTREFFELIJKE wijze werd ge bracht. Overigens met alle respect én voor de samenstellers én natuurlijk steeds moeilijker en met toenemende vertraging tot stand. Het behoeft geen nader betoog, dat het bedrijfsleven door de overbelasting van het net en he tveelal lange wachten op noodzakelijke telefoonaansluitingen - ten behoeve van het eigen bedrijf dan wel van anderen, waarmede men tele fonisch contact moet kunnen onder houden - ernstig in zijn communicatie mogelijkheden nationaal en internatio naal. wordt geschaad, temeer nu de posterijen trager functioneren dan voor heen en de verkorting van de werk week tot afdoening van zaken in een korter tijdsbestek dwingt. Uit de Memorie van Antwoord kan worden afgeleid, dat het te lage inves teringsniveau nauw verband houdt met het conjuncturele Overheidsbeleid. Of schoon een evenwichtige ontwikkeling van de conjunctuur van groot belang is, mag dit toch niet leiden tot een struc turele disharmonie tussen de expansie van het economische leven en de ont wikkeling van de communicatiemoge lijkheden, i.e. de telefonie, zoals thans duidelijk het geval is, nu in snel toe nemende mate zeer vele, werkelijk noodzakelijke en urgente telefoonaan sluitingen niet binnen een redelijke termijn kunnen worden gerealiseerd en de afwikkeling van het telefoonverkeer door overbelasting van het net ernstig stagneert. Hantering van deze investeringen als middel van conjunctuurpolitiek is nog te bedenkelijker, omdat het effect van de beperkende maatregelen niet op kor te termijn ongedaan kan worden ge maakt. Tussen het bestellen van tech nische apparatuur en haar ingebruik neming ligt immers veelal een tijdvak van 2 a 3 jaren. Bij voortzetting van het huidige be leid zal het capaciteitstekort van het te lefoonnet, dat in vele delen van het land reeds een zeer verontrustend peil heeft bereikt, snel een onaanvaardbare omvang aannemen. Daarom verzoeken wij u met klem te willen bevorderen, dat voor in vestering in het telefoonnet in 1963 alsnog, bij suppletoire begroting, ruimere middelen ter beschikking zullen worden gesteld en dat ook de volgende begrotingen belangrijk ho gere bedragen voor dit doel zullen worden gevoteerd, opdat de capaci teit van het telefoonnet spoedig kan worden aangepast aan de behoefte aan telefoonaansluitingen en een vlotte afwikkeling van het telefoon verkeer verzekerd zal zijn. Minister De Pous (Economische Zaken) is niet ontevreden over de gang van zaken rond ons vaderlandse industrialisatiebeleid. Bij de verdediging van zijn begroting in de Senaat heeft hij dezer dagen een kort overzicht gegeven van de ontwikkeling sinds 1950. Er heeft zich, aldus de minister, een duidelijke verschui ving voorgedaan in de spreiding van de industriële werkgelegenheid over de verschillende landsdelen. Het aandeel van de drie westelijke provincies (de „Randstad Holland") in de totale industriële werkgelegenheid in Nederland liep terug van 44,2 prcoent tot ruim 40 procent. Het aandeel van de provincies Over ijssel en Gelderland bleef vrijwel gelijk, maar het zuiden en de drie noordelijke provincies kwamen duidelijk hoger op de ranglijst. Relatief gezien was, zo zei de bewindsman, het groeipercentage in het noorden zelfs het sterkste van geheel het land. De feitelijke toeneming van de indu striële personeelssterkte in het noorde lijke problemengebied - Groningen, Friesland, Drente en enkele streken in Noord-Overijssel - bedroeg afgerond 17.700, tegenover 15.500 in de Randstad Holland. In alle probleemgebieden in ons land tezamen kwamen er ruim 29.000 arbeidsplaatsen bij. Voor minis ter De Pous was dit aanleiding te spre ken over een „spectaculaire ontwikke ling in de probleemgebieden", die dan vooral de laatste drie jaren tot stand is gekomen. Het regionale industriali satiebeleid van de overheid heeft vol gens de minister een belangrijk steentje bijgedragen aan deze ontwikkeling. Tussen april 1959 - het moment, waarop KERKEWIJK17 VEENENDAAL TEL.3313 Ook Vocft 2iekenfondsfed&i!! het industrialisatiebeleid in de huidige vorm begon te draaien - en midden 1962 werd de premieregeling toegepast op 184 nieuwe vestigingen met een totaal aantal arbeidsplaatsen van ruim 19.000 en op 282 uitbreidingen met een te verwachten personeelsbestand van meer dan 13.000. Een belangrijk deel hiervan is het noorden ten goede gekomen. De gunstige invloed van de indu strialisatie op de bevolkingscijfers in de noordelijke provincies is onmiskenbaar, zei minister De Pous. In de vertrek- overschotten is een duidelijke afneming waar te nemen. Zeeland gaf, wat dit betreft, een ongunstig beeld. Maar hier begint de industrialisatie pas goed op gang te komen, terwijl alles nog beter ligt als de Sloeplannen zijn uigevoerd en het kanaal Terneuzen-Sas van Gent is verbeterd. Al met al kon de bewinds man heel wat optimistische geluiden laten horen, „maar ik wil zeker niet be togen, dat wij er nu ook reeds zouden zijn", voegde hij er waarschuwend aan toe. „Ondanks de gunstige resultaten van ons beleid in de afgelopen vier jaren, is het op het moment nog niet duidelijk in hoeverre de andere, daar mee verband houdende doelstelling van dit regionale industrialisatiebeleid, na melijk het creëren van een zelfstandige industriële ontwikkeling in de verschil lende probleemgebieden, reeds is be reikt." Een interessante noot bij de beschou wingen van de minister was, dat onge veer tegelijkertijd in Leeuwarden de voorzitter van het algemeen bestuur van het economisch technologisch insti tuut in Friesland, ir. J. B. Ritzema van Ikema, tijdens de jaarvergadering van het E.T.I. een beschouwing gaf over de ontwikkelingen in Friesland, een van die noordelijke probleemgebieden, waarover de minister zo best was te spreken. Hetzelfde kan men niet zeggen van ir. Ritzema van Ikema. „De afne ming van het aantal industrievestigin gen in Friesland heeft zich in 1962 op nieuw voortgezet. Het aantal nieuwe arbeidsplaatsen nam dus ook steeds af" moest hij verkondigen. In 1960 vestig den zich in Friesland 38 nieuwe bedrij ven, in 1961 29 en in 1962 slechts twaalf. In 1960 kreeg Friesland er ruim 6.700 arbeidsplaatsen bij, in 1961 1.400 en vo rig jaar nog maar 300. In andere probleemgebieden valt vol gens ir. Ritzema van Ikema een soort gelijke ontwikkeling waar te nemen. De verklaring zit volgens hem in het ver schijnsel, dat in de Randstad Holland een opeenhoping was ontstaan van be drijven, die elders in het land expansie moesten zoeken. Dat gebeurde op grote schaal in 1960. Maar langzamerhand is deze doorbraak weer in een smallere bedding teruggekeerd. De probleemge bieden moeten het nu hebben van de min of meer normale stroom van door subsidies en faciliteiten gestimuleerde bedrijven. (Van onze correspondent in Australië) Australië had kortgeleden een staking, welke zelfs voor dit land ongewoon was; herdershonden weigerden te arbeiden. Nu ja, natuurlijk was het in feite een be slissing van de baas maar goed, het was toch een echte staking die genoeg narigheid veroorzaakte. En onze herdershonden bezitten niet eens een vakbond, hetgeen met ■de ongeveer 350 verschillende vakbonden welke in Australië „rijk" is, voor een ar beidende groep welhaast ondenkbaar is. Die herdershonden behoren echt tot een arbeidende groep en hun taak is beslist niet onbelangrijk. Zij vormen een deel van de „arbeidskracht" aan het enorme abattoir van de stad Sydney en hun taak is, om het vee dat wordt aangevoerd netjes in de hokken te drijven. Dat kan uitera.ard ook wel door „man kracht" gebeuren, doch de honden doen het sneller en meer doeltreffend nog dan de mens. Daarvoor zou u hen aan het werk moeten zien! Doch daar gaat het nu niet over; feit is, dat de 33 honden werkzaam aan ge noemd abattoir er -het pootje bij neer legden. Op bevel van de baas dan natuur lijk. HOGER LOON Er werd voor en door de honden een hoger loon gevraagd in de vorm van ho gere reiskostenvergoeding. Deze bedroeg tot dusver 16 shillings, dus plm. 7,per week en de honden kregen gratis vlees. Er werd nu een to tale verhoging met plm. 25,per week gevraagd doch de abattoirdirectie was bereid om slechts 3,toe te staan. TOEN BRAK HET HONDECON FLICT UIT Dat gaf heel wat moeilijkheden aan het abattoir waar de vleesvoorziening voor de twee miljoen inwoners van Sydney wordt geregeld. Er werd „mankracht" ingeschakeld om het vee te drijven, docht bij de vele dui zenden stuks vee die er iedere dag uit het achterland worden aangevoerd, eerst voor de markt en daarna voor het slachthuis, viel het niet mee om alles gaande te houden. Want een man rent lang niet zo hard als een hond terwijl wonderlijk genoeg het vee beter ge hoorzaamd aan de hond dan de mens. AAN DE CONFERENTIETAFEL De directie wenste zo snel mogelijk de honden weer aan de arbeid te krijgen en de oplossing werd gevonden, door aan de conferentietafel plaats te nemen met her vatting van het werk. Natuurlijk nam niet de hond, doch de baas als zijn ver tegenwoordiger aan de conferentietafel plaats terwijl de honden de arbeid her vatten. De kwestie is opgelost, men heeft het verschil gedeeld, zodat baas en hond tevreden zijn. WIE WAST DE AUTO? Moge de „stakers" in deze geschiedenis dan een ongewone rol hebben gespeeld, een staking is op zichzelf in Australië helemaal niets vreemds en zelfs in deze economisch minder florisante tijd, gaan stakingen wel door. Daar is soms maar heel weinig voor nodig. Ging de 140 man personeel van Sankey Benson Wheels Ltd. in Sydney niet in staking, omdat een gesalarieerd lid van het per soneel de auto moest wassen van de ma nager omdat de tuinknecht de dienst had verlaten? Een week tevoren had men bij de zelfde firma gestaakt, omdat iemand van het kantoor een werkje had gedaan, dat uitgevoerd behoorde te worden door een metaalarbeider. En kortgeleden gingen de chauffeurs van een autobusonderneming in de stad Parramatta in staking, omdat zij weiger den de nieuwe kaartjesautomaat in hun bus te bedienen. Het was geen „kwade" staking, want op gezag van de vakbonds leiders reden de autobussen toch wel, doch er werd geen geld geincasseerd van de passagiers. Voor de eigenaar van de busdienst een weinig voordelige zaak dus. ALS RECHTER INGRIJPT Men kent in Australië de speciale ge rechtelijke instanties, het .Commonwealth Industrial Court' dat in arbeidsconflicten uitspraken heeft te doen. Dit betekent echter allerpiinst, dat dan de zaak weer in orde is. Herhaaldelijk komt het voor dat de vakbonden een uit spraak rustig naast zich neerleggen. Dan wordt de vakbond beboet maar ook dat is niet afdoende in sommige gevallen. Zo werd dezer dagen de organisatie van de Havenarbeiders Z.000 pound, dus plm. 17.000 gulden boete opgelegd voor het niet nakomen van een uitspraak der rechtbank en met deze 17.000 gulden heeft genoemde organisatie een totaal boetebedrag van rond 65.000 gulden te betalen gekregen sinds april 1960. Behalve dit moest ook nog een vrijwel gelijk bedrag aan gerechtskosten worden betaald. De laatste boete was opgelegd vanwege een algemene staking welke in oktober van het vorig jaar afgekondigd en die niet op bevel van het gerecht was opge heven. Met welke genoemde bedragen niet de kosten van de stakingen zijn weergege ven, omdat naar schatting de aangeslo ten leden van de organisatie door de sta kingen voor bijna een miljoen gulden aan lonen derfden. Minister-president Heffron van de staat Nieuw Zuid Wales verklaarde dezer da gen, dat de plm. 50.000 boete opgelegd aan 10 vakbonden die betrokken zijn ge weest bij een staking in de staalindustrie rond Newcastle, niet zal worden terugge geven aan die vakbonden, waartoe zij een verzoek hadden ingediend. Mogelijk heeft dit weer een staking tot gevolg. Doch de honden van het abattoir heb ben hun vlees weer en omdat zij geen vakbond rijk zijn, gaat hun leven nu rustig verder. l t D i' K O i i A n T P

De Vallei | 1963 | | pagina 5