Ds. Goedhart deed intrede bij hervormde gemeente Gereden onder invloed DE KLOMP CNV-Rhenen in feestvergadering bijeen AGENTSCHAPPEN „DE VALLEI" Advertenties en abonnementen Officiële bekendmaking AMERONGEN RENSWOUDE OVERBERG SCHERPENZEEL Prima uitvoering van sportvereniging Amerongen Wie is aansprakelijk voor ketting botsing en MARKTBERICHTEN Voor de kantonrechter WAAR BLIJVEN DE CENTEN „HISTORISCH OGENBLIK'' VOOR EMMEN Ds. W. Goedhart uit Veenendaal is gistermiddag in een tot de laatste plaats be zette kapel, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente in Emmen. De be vestiger, ds. Tj. Alkema, gewaagde van een „historisch ogenblik". Voor de hervorm de gemeente, omdat ds. Goedhart de eerste rechtzinnige predikant is, die als gewoon predikant door de hervormde gemeente van Emmen is beroepen, voor ds. Goedhart, omdat deze na acht jaar in een noodgemeente werkzaam te zijn geweest, nu weer voorganger is van een zelfstandige gemeente. Integratie niet zonder resultaat gebleven Deze dienst is een symptoom van het nieuwe begin, aldus ds. Alkema. We zijn op een nieuwe weg gekomen, die mis schien nog weinig duidelijk zichtbaar is, maar die we toch moeten gaan omdat God ons die wijst. Als de voornaamste taak van een predi kant zag ds. Alkema „de heiligen toe te rusten tot dienstbetoon, tot opbouw van het lichaam van Christus". Die heiligen zijn de gemeenteleden. Zij moeten tot le vende gemeenteleden worden gemaakt. Zij moeten geholpen worden om te leren geloven. „Ik verlang U te zien" (Romeinen I 11) was de tekst van ds. Goedhart. Hij wekte op in Eihmen één gemeenschap te vor men, waarin ieder zijn gaven aanwendt ten dienste van de Heere. Samen moet men luisteren naar het evangelie, zich afkeren van eigen gedachten en toekeren naar de gedachten van God. Daar waar een levende gemeente aanwezig is, wordt het geloof versterkt. Het evangelie noem de ds. Goedhart een kracht Gods, voor een ieder die gelooft. Evolutie Aan het slot van de dienst, die door vele genodigden waaronder talrijke ge meenteleden uit Veenendaal werd bijge woond, sprak ouderling J. A. Klugkist na mens de hervormde gemeente een wel komstwoord tot het gezin Goedhart. An deren kregen daartoe de gelegenheid in het paviljoen van het Noorder Dieren- De vier jonge klaartjes met sui ker, welke de 54-jarige groenten en fruithandelaar W- v. A. uit Veenendaal op de avond van 31 januari j.l. in een café te Eist had gedronken, zijn hem noodlottig geworden. Tengevolge van zijn slingerend rijden op de weg naar Leersum hinderde hij dusdanig het overige verkeer, dat een van de achter hem rijdende automobi listen de politie te Leersum meen de te moeten waarschuwen in het belang van de verkeersveiligheid en dat van de zig-zag rijdende groenteman zelf. De politie greep in en de onzeker rij dende automobilist werd naar de politie post gebracht, waar hij de nacht moest doorbrengen, nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt. In verband met dit minder prettig avontuur moest de handelaar zich vrij dag voor de Utrechtse Politierechter ver antwoorden, waar door hem en zijn ad vocaat werd aangevoerd dat zijn onze ker rijden was veroorzaakt doordat hij veel moeite had gehad met het ontdooien van de ruiten in de cabine van zijn wa gen. Maar er waren verschillende aan wijzingen, die er op duidden, dat ook hier de drank een rol gespeeld had, zodat zo wel de Officier van Justitie als de Po litierechter overtuigd waren van zijn schuld, i.e. het besturen van een auto onder invloed van alcohol. Twee weken gevangenisstraf en één jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, luidde de eis van de Officier. De Politierechter maakte er twee weken voorwaardelijk van met een proeftijd van twee jaar, 100,boete of twintig dagen hechtenis en zes maanden intrekking van zijn rij bewijs. ONTSPANNINGSMIDDAG VOOR BEJAARDEN De Veenendaalse bejaarden, zowel da mes als heren, zijn morgenmiddag (don derdag) welkom op de speciaal voor hen belegde ontspanningsmiddag in het OCB- gebouw. Mevrouw Oostveen zal dan op treden als declamatrice. Zoals gewoonlijk is de aanvang bepaald op half drie. VOETBALVELD OF ROLSCHAATSBAAN De politie kwam vorige week tot de ont dekking dat de kostbare rolschaatsbaan achter de Mr. Heemskerkstraat gebruikt werd als compleet voetbalveld. De jonge lui werden daar ernstig over onderhou den, terwijl de bal verhuisde naar het politiebureau. park, waar de genodigden na afloop bij een kwamen. Ds. C. Smit, die namens de hervorm de predikanten en de centrale kerke- raad sprak, wees op de evolutie bin nen de hervormde kerk in Emmen. De integratie tussen vrijzinnigen en rechtzinnigen is niet zonder resultaat gebleven. Beide groepen bevinden zich thans onder één kerkelijk dak. We zijn een nieuwe fase binnengetre den, een ontwikkeling waarmee we buitengewoon gelukkig zijn, omdat die ons heeft samengebracht, aldus ds. Smit. Namens de directie van het Hervormd Diaconessenhuis sprak dr. A de Willigen, Dokter D. Jakobs wees op feet belang van het diakonale werk en hoodie op steun en medewerking. Ds. P. J. ;Th. Tammes, Doopsgezind predikant, voerde namens de zusterkerken het woord en ds. Alkema tenslotte namens de classikale vergade ring. „Hoe ook de verhoudingen mogen lig gen in Emmen", zo besloot ds. Goed hart de bijeenkomst, „het gaat om de versterking van het geloof". Jaarvergadering van plattelandsjongeren Op zaterdagavond 30 maart a.s. houdt de christelijke plattelands jongeren bond Ring Kring Z.W. Veluwe haar jaarvergadering in gebouw Eltheto te Veenendaal. Op deze avond zal ook het toneelstuk „De laatste halte" opgevoerd worden door een Wageningse toneelgroep. Het is een spel in vijf bedrijven dat ge schreven werd door Kees van Schaik. Voorts is de Ring van plan om op woensdag 8 mei een wedstrijdmiddag te houden in Lunteren, waar verschil lende wedstrijden georganiseerd zullen worden, zoals gekostumeerd voetballen tussen de afd. Veenendaal en Ede, krui wagenrace, bromfietsencross en ver schillende beoordelingswedstrijden. In de „Blije Wereld" te Lunteren wordt 's avonds een culturele avond gehouden. E.H.B.O. afd. Veenendaal winnaar Rayonwedstrijd Zaterdag 16 maart werd in Wijk bij Duurstede de rayonwedstrijd gehouden. Hieraan zouden aanvankelijk zeven af delingen meewerken, doch drie hadden zich teruggetrokken. Aanwezig waren: de afd. Amerongen, Eist, Leersum en Veenendaal. Als opgave kregen zij een ongeval op een ijsbaan te behandelen. Nadat deze ploegen hun krachten hierop had den beproefd werd de uitslag bekend gemaakt. Veenendaal kwam als winnaar uit de bus, want de uitslag luidde: Veenendaal 231 pt.; Eist 200 pt.; Ame rongen 192 pt.; Leersum 79 punten. Ook de leider van Veenendaal be haalde het hoogste aantal punten, n.l. 77 Eist 76 pt.; Amerongen 63 pt.; Leersum 46 punten. Als winnaar van dit rayon zal Vee nendaal nu 6 april aan de districts wedstrijd in Amersfoort deelnemen. KOEKOEK KOMT SPREKEN Op een openbare boerenvergadering a.s. vrijdagavond 22 maart in Hotel Hupkes zal de heer Koekoek uit Bennekom spre ken over het onderwerp „Algemene Landbouwpolitiek". De boerenvergade ring begint mo half acht en er is ge- legenhèid tot debat. Zaterdag werd een kindermiddag gehouden van de bonden aangesloten by het CNV te Rhenen. De zaal van gebouw .Irene" was geheel gevuld met kinderen en enkele ouders. Er werden tal van leuke kinderfilmpjes vertoond. Het geheel stond onder leiding van de heer De Wit, onderwijzer van de christelijke school, die zich geheel belangeloos voor dit doel had opgeofferd. Het was een alleraardigste middag. 's Avonds kwamen de leden bijeen in een feestelijke familieavond. Ook toen was „Irene" weer geheel bezet. Onder de genodigden bevonden zich onder andere de heer Verbaas, hoofd van de bijzondere school aan de Achterbergsestr.weg. Voor zitter Loois opende de feestvergadering op de gebruikelijke wijze. Hij maakte be kend dat met de inschrijving van het vijf- honderste lid wederom een mijlpaal was bereikt. Verder bleek dat de heer L. P. van Voorthuisen 40 jaar lid was van het CNV. Hij werd door de voorzitter zeer waarderend toegesproken, temeer daar de jubilaris al meer dan 30 jaar en misschien wel 35 jaar deel uitmaakt van het bestuur van de christelijke besturen bond. Vooral in de dertiger jaren was dit een zeer moeilijke taak. De heer Van Voorthuisen werd een grammofoonplaat overhandigd, terwijl zijn echtgenote een bloemenhulde werd bereid. De afdeling bouwnijverheid liet zich evenmin onbetuigd. Het oudste lid, de heer Chr. Haast, bood de heer Van Voorthuisen een fruitbakje aan. Hierna zong „Eben Haëzer" het CNV-lied, dat door alle aanwezigen spontaan werd mee gezongen. Vervolgens werden enkele gezelschaps spelen gedaan onder leiding van de heren P. Terlouw, L. P. v. Voorthuisen en G. v. Breenen, onder andere ballonscheren, cake happen en eten, hersengymnastiek, hardlopen, touwspel en ballonblazen. Leo van Stempvoort speelde enkele liederen op de piano. Beppie Wijman zong en speelde enkele liedjes met gitaarbege- kunnen worden opgegeven bQ de onderstaande adressen: VEENENDAAL: Van Barneveld, Sig.magazijn „De Vallei", Pr. Bernhardlaan. RHENEN. J. Bovenachen, Oude Veenendaalseweg 1. E. van Daalen-Meeuwisz, Julianastraat 20 ELST Van Laar, Rijksstraatweg. G. H. B. Hulsebos Jr., Rijksstraatweg 162, Telefoon 212. ACHTERBERG. R. Rijkse, Dijk 8. AMERONGEN: G. Drost, Kon. Wilhelminaweg 42 OVERBERG: G. van de Brandhof, Haarweg 67. RENSWOUDE: Jongetjes, Dorpsstraat 39 - Telefoon 08387-560 EDERVEEN: D. van Baaren, Hootsenplein 10 SCHERPENZEEL: P. de Jonge, Lindelaan 36, Telefoon 473. EN BIJ DE BEZORGERS VAN „DE VALLEI" leiding. In de pauze was men in de gele genheid te raden hoe zwaar de krenten broden waren. Winnaars waren de heren Verbaas (9 pond en 245 gram) en Kerkstra (9 pond en 247 gram). Nadat Gijs van Breenen had gezongen en een gedibht over de watersnood in '53 (door hemzelf gemaakt) had gedecla meerd, zongen enkele dames „Ruwe stor men mogen woeden". In zijn slotwoord dankte de voorzitter de heren Terlouw, Van Voorthuisen en Van Breenen en bood hen een rokertje aan. Hij dankte de leden voor hun aan wezigheid en stelde vast op een zeer ge slaagde avond te kunnen terugzien. De geluidsinstallatie werd afgestaan door de zondagschool en werd verzorgd door de heer De Haan. Bij de uitgang werd een collecte gehouden voor de tbc- bestrijding die 80.- opbracht. Gemeente Rhenen WAARSCHUWING BRANDGEVAAR De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat het verboden is zich in bossen en op heidegronden of binnen een afstand daarvan van minder dan 100 met^r met open vuur of enige open vlam te bevinden, een vuur aan te maken, te voeden, te onderhouden of onbewaakt te laten zonder schriftelijke toestemming van burgemeester en wet houders. Het is voorts verboden in bossen of op heidegronden brandende of smeulende voorwerpen te laten vallen, weg te wer pen of daarmee onvoorzichtig om te gaan. Het is gedurende het tijdvak van 16 maart tot en met 15 oktober verboden zich in bossen of op heidegronden te be vinden met een brandende sigaar, sigaret, pijp of met enig ander brandend voor werp. Overtreding wordt volgens de verorde ning betreffende hit voorkomen beper ken en bestrijden van bos- en heidebrand van 26 juni 1956, nr. 7, gestraft met hech tenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, ook indien door lichtzinnig optre den geen schade is veroorzaakt. Voor de toepassing van bovengenoemde verordening worden tot bossen en heide gronden medegerekend te behoren de openbare en niet openbare wegen, welke deze terreinen doorkruisen en welke dez$ terreinen begrenzen. Dit bleef er over van het interieur van de sportwagen na het vreselyke ongeval op de weg Nymegen-Arnhem waarby een Veenendaalse kapper het leven verloor. IJSCLUB GAAT VERGADEREN De Amerongse ijs vereniging „De Scheve Schaats" komt vanavond in jaarvergadering bijeen. Na de gebruike lijke huishoudelijke vergadering zullen de plannen voor het nieuwe seizoen be sproken worden. BROMFIETS OMVER GEREDEN In Renswoude reed zaterdag een onbe kende een bromfiets omver. Hierdoor ontstond enige materiële schade. De dader is inmiddels opgespoord. AUTO'S IN BOTSING BIJ OVERSTEKEN Zaterdagavond tegen twaalf uur zijn in de Dorpsstraat twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Behalve grote materiële schade moest ook een dame uit Leiden met diverse hoofdwonden naar het ziekenhuis overgebracht worden. Op genoemd tijdstip wilde de automo bilist Van O. uit Renswoude vanaf de Barneveldsestraat oversteken naar de Oude Holleweg. Hij stopte eerst nog om een auto op de hoofdweg te laten passe ren en trok toen snel op om over te ste ken. Op dat zelfde moment naderde uit de richting Scherpenzeel een auto, be stuurd door van G. uit Ederveen. Een botsing was toen onvermijdelijk. De ver loofde van Van O., mej. v. d. W. uit Leiden, kreeg verschillende hoofdwonden en moest naar het ziekenhuis overge- O. de auto niet opgemerkt door de be slagen ramen van de auto. bracht worden. Vermoedelijk heeft Van Kindertal Overbergse school liep terug Op de donderdagavond gehouden ledenvergadering van de christelijke school te Overberg, heeft de secretaris via zijn jaarverslag bekendgemaakt dat het kindertal teruggelopen is van 141 tot 129. Bovendien blijkt dat de school gebouwen in zeer slechte staat ver keren. Het verslag van de penningmeester werd onveranderd goedgekeurd, even als zijn boeken, die een accountant in orde bevonden had. De bestuursverkie zing bracht een wijziging in het bestuur. Aftredend en niet herkiesbaar was de heer v. d. Leede. In zijn plaats werd gekozen de heer Koopmans. Tijdens de rondvraag werd het be stuur gevraagd of de mogleijkheid aan wezig was om zwemlessen te geven. Het hoofd van de school bracht aparte dank aan de fam. Van Deelen voor het keurig schoonhouden van de school lokalen. Aansluitend op de ledenvergadering werd de ouderavond gehouden. De heer Uitenbogaard uit Woudenberg sprak over onderwijs en zending in Suriname. Zijn causerie werd verduidelijkt door dia's. Aan het slot van de avond wer den nog dia's vertoond van het school reisje van vorig jaar. De voorzitter, ds. Viegen, sloot deze ouderavond. KEURING STIEREN Voor de voorjaarskeuring van stieren die dinsdagmiddag bij café Marktzicht werd gehouden, werden vier stieren aangevoerd. De stieren, aangevoerd door H. van Ginkel van Oud Willaer en J. C. van Ginkel van Veenschoten, wer den definitief in het stamboek inge schreven. De jury bestond uit de heren Koomen, Oortgiesen, Van Sant, Ter Lauw en Nieuwenhuizen. VOLGEND JAAR 300 LEDEN? Het Clubhuis was vrijdagavond en zaterdagavond tot de laatste plaats bezet, toen voorzitter H. van Ree de winter-gymnastiekuitvoering van de Amerongse Sportvereniging opende. Ook dit jaar weer werd bijzonder duidelijk gevoeld, dat het Amerongen boor dergelijke gebeurtenissen nog altijd aan een goede zaal ontbreekt. Ondanks de veel te kleine ruimte, werd het programma op beide avon den, vlot afgewerkt. Bij degymnastische oefeningen was veel aandacht besteed aan de rytmische bewegingen. Zelfi de twist en de madi- son ontbraken niet. Kwalitatief stond het gebodene op hoog peil, hetgeen vooral gezegd kan worden van de brug- en evenwichtsoefeningen. Eiermarkt: aanvoe*r 123.000 stuks. Prij zen van 14.50 tot 15.50 per 100 stuks. Handel redelijk. Biggenmarkt: aanvoer 40 stuks. Prijzen van 48.- tot 60.- per stuk. Handel ma tig- MUZIEK- EN TONEELUITVOERING „ONS GENOEGEN" Op donderdag 21 maart a.s. zal de mu ziekvereniging „Ons Genoegen" met het tamboercorps haar jaarlijkse winteruit- voering geven in het „Clubhuis". Na het muzikale gedeelte zal de be kende toneelvereniging NAO uit Veenen daal opvoeren het toneelspel in 3 bedrij ven „Moeilijke jaren". Gaf „Ons Genoe gen" voorheen 2 avonden, dit jaar zal men dit voor het eerst met één avond probeten. Gezien de belangstelling welke altijd aan de dag gelegd wordt voor deze uitvoering, rekent men weer op een ge heel bezette zaal. Ook by de kleintjes werden de dan sen en rytvfiifgbe oefeningen perfect uitgevoerd. Van de zijde van het gemeentebestuur waren aanwezig burgemeester Van den Bosch en echtgenote alsmede wethou der G. J. van Barneveld. In zijn openingswoord deelde de voorzitter o.a. mee, dat de vereniging het ledental van 300 dit jaar niet had kunnen halen. „Wij hopen dat dit vol gend jaar, als we ons 25-jarig bestaan herdenken, dit wel het geval zal zijn", zo zei hij. Aan het einde van de avond sprak hij zijn dank uit aan leidsters en leiders voor hun werk, hetgeen hij vergezeld liet gaan met een enveloppen met in houd. Vooral de jongere jeugd was tijdens de winteruitvoering van de Amerongse Sportvereniging bijzonder op dreef. (Vervolg van pag. 1) toebracht, bedroeg 46,50. De eigena resse van deze wagen, mej. P., was ter zitting aanwezig om een civiele vorde ring in te stellen. De officier vnod de vreemde manoue- vre van R. wel enigszins begrijpelijk. Het feit, dat verdachte niet verzekerd was en nog steeds de schade niet ver goed had, deed hem echter zijn eis be palen op 100,of 20 dagen, met toe wijzing van de vordering van mej. P. D„ onderwijzer te Lunteren, was, toen hij bij avond met zijn bromfiets een paar wielrijders wilde inhalen in bot sing gekomen met een personenauto. De bestuurder daarvan brak daarbij twee ribben. Voor het Wageningse kantongerecht kon verdachte vrijdag weinig tot zijn verweer aanvoeren. Het was erg slecht weer. Het re gende dat het goot. Daardoor heb ik de auto niet gezien, zei verdachte. U hebt door uw onvoorzichtigheid de automobilist zwaar lichamelijk letsel toegebracht, oordeelde de offeicier, mr. Pfeil. Eis 150,of 30 dagen. Rechter v. d. Brand benadrukte nog eens de ernst van de overtreding en vonniste conform. G. uit Otterlo was voor het Wage ningse kantongerecht gedagvaard om dat hij op het kruispunt Edeseweg-Wes- tenengerdijk te Harskamp met zijn be stelauto geen voorrang had verleend aan een andere wagen, waardoor een botsing ontstond. Ook had hij door be vriezing van zijn ruiten praktisch geen uitzicht naar voren en opzij gehad. Ik heb beslist wel uitgekeken voor ik de Edeseweg opreed, maar ik heb de ander niet zien aankomen, verdedigde verdachte zich. Rechter v. d. Brand betwijfelde ech ter of G. door de bevroren ruiten het verkeer wel had kunnen waarnemen. Waarom hebt u geen ontdooiings middel gebruikt vroeg hij. 's Morgens had ik de ruiten er wel mee behandeld, maar het was toen de botsing gebeurde al uitgewerkt, ant woordde G. Dan had u maar moeten zorgen, dat u een flesje anti-vries bij u had, meende de rechter. U geeft zelf wel toe, dat het uit zicht abominabel slecht was, constateer de de officier, mr. Pfeil. Eis voor het geen voorrang verlenen en voor het slechte zicht samen 75,of 15 dagen. Rechter v. d. Brand achtte het rijden met bevroren ruiten een zeer ernstige fout en hij verhoogde de boete daarom tot 100,—. Miljoenen centen, aangemaakt Zijn toch maar zo niet zoek geraakt Al zijn er wel in heel onz' natie Veel te weinig in de circulatie Momenteel heeft 1 cent niet veelwaarde Doch wanneer men vroeger centen [spaarde En men had b.v. in een jaar Als kind een honderd bij elkaar Dan voelde men zich welhaast 'n Cresus Volgens ouderen en ook schrijver dezes Nu echter zit men met de vraag Waar blijven de centen toch vandaag Overal (zie boven) is een tekort Elk hoopt, dat 't eerstdaags beter wordt Te weinig centen in omloop zo staat vast Bezorgt zakenmensen zeer veel last Om van de moeite maar te zwijgen Er nu honderd bij elkaar te krijgen Aan de Munt doet men meer dan z'n [best De vraag echter, die ons nu rest Is, waar de centen zijn gebleven Ter zijner tijd toch uitgegeven 't Is en blijft toch denkt men vaak Met die cent toch maar 'n rare zaak Als het nu nog rijksdaalders waren Was het misschien nog te verklaren Dan werden ze mogelijk opgespaard Of in een ouwe kous bewaard. J. M. Op onze steeds drukker wordende verkeerswegen ontstaan dikwijls lange files van auto's. Het rijden in file brengt het gevaar van kettingbotsingen met zich mede. Als een automobilist plotseling moet remmen, kunnen vele auto's op elkaar schuiven. Kettingbotsingen kunnen voorkomen worden door ruime onderlinge afstanden. Met name geldt hier de verplichting van artikel 53, lid 1, van het Wegenverkeersreglement, luidende: „Bestuurders van motorrijtuigen zijn ver plicht hun snelheid zodanig te regelen, dat zij steeds het motorrijtuig tot stilstand kunnen brengen binnen de afstand, waarover zij de weg vóór het motorrijtuig kunnen overzien en waarover deze vrij is." De automobilist, die zijn auto niet tijdig tot stilstand heeft kunnen bren gen, wordt meestal aansprakelijk ge steld. Maar dit behoeft niet altijd zo te zijn. Ook de automobilist, die van ach teren aangereden is, kan schuld hebben. Bij een kettingbotsing kunnen vele fac toren samenwerken. Vaak ligt de schuld bij meer dan één automobilist. Ter ver dere oriëntatie laten wij enkele rech terlijke uitspraken volgen. Modern snelverkeer Op de rijksweg Amsterdam-Utrecht reden een Ford-Consul, een Volvo en een Peugeot achter elkaar op ongeveer 3 kilometer vóór de aanvang van de bebouwde kom van de gemeente Am sterdam in de richting van Amsterdam. Zij reden alle drie op de linker weg helft van de oostelijke rijbaan met een snelheid van ongeveer 90 km per uur en met onderlinge afstanden van onge veer 20 tot 25 meter. Er was geen ander verkeer in de nabijheid van die auto's en de rechter weghelft van de rijbaan was vrij. De bestuurders van de Volvo en de Peugeot wensten de Ford te pas seren en gaven daartoe herhaaldelijk licht- en geluidsignalen, waarop de be stuurder van de Ford echter niet rea geerde. Plotseling remde de bestuurder van de Ford, waardoor de bestuurder van de Volvo eveneens tot krachtig remmen werd genoodzaakt, waarbij deze ook scherp naar rechts stüurde om een aan rijding met de Ford te vermijden. Na een slechts lichte aanrijding met de Ford kwam de Volvo tot stilstand. De bestuurder van de Peugeot wist zijn auto evenmin tijdig tot stilstand te brengen. Hij reed de Volvo aan, waarbij aan de achterzijde van de Volvo een schade werd toegebracht van 1639,25. De bestuurder van de Volvo kreeg dit bedrag vergoed van zijn verzekerings maatschappij, die op haar beurt verhaal zocht op de bestuurder van de Peugeot. Voor de rechtbank te Utrecht voerde de bestuurder van de Peugot te zijner verdediging aan, dat de absolute na leving van artikel 53, lid 1, van het W.V.R. op tweebaanswegec als de rijks weg Amsterdam-Utrecht niet te hand haven is. Zulks heeft ten gevolge, dat de achterrijdende automobilisten er op vertrouwen, dat voorrijders op regel matige wijze hun weg zullen vervolgen. Bovendien wordt het uitzicht van ach terrijders op de weg vóór de voorrijden de auto's - vooral als dit personenauto's zijn - niet geheel belemmerd. Op een autoweg heeft derhalve artikel 30 van het Wegenverkeersreglement primaire betekenis gekregen in verhouding tot artikel 53, lid 1. In artikel 30 is immers voorgeschreven, dat bestuurders van voertuigen, die voornemens zijn te stop pen of plotseling snelheid te vermin deren, tijdig en op duidelijk zichtbare wijze dat voornemen kenbaar moeten maken aan het zich achter hen bevin dende verkeer. De achtervolgers van de Ford mochten er op rekenen, dat deze de linker weghelft vrij zou laten voor inhalers. De werkelijke oorzaak van de aanrijding is dan ook gelegen in het plotseling zonder waarschuwing afrem men door de bestuurder van de Ford, zodat deze de enige schuldige is aan de botsing, aldus de bestuurder van de Peugeot. Dit verweer werd evenwel door de rechtbank verworpen. Dat de eisen van het moderne snelverkeer met zich zouden meebrengen, dat de ab solute naleving van artikel 53, lid 1, op tweebaanswegen in verband met artikel 30 niet meer zou worden gehandhaafd, berust op een onjuiste wetsuitlegging van deze beide ar tikelen. Uit de eigen stellingen van de bestuur der van de Peugeot volgt reeds, dat er zich enkele gevallen kunnen voordoen, waarin achterrijders een verkeers situatie, die tot snelheidsvermindering aanleiding geeft, niet kunnen overzien en voorzien. Wanneer zij dan tegelijker tijd een afstand tot de voorrijder bewa ren, welke kleiner is dan de in artikel 53, lid 1, voorgeschrevene, scheppen zij een grote kans de vóór-rijdende auto aan te rijden. Het is juist mede met het oog op het gevaar, voortkomende uit het soms ge brekkig uitzicht, dat artikel 53, lid 1, automobilisten verplicht tot het aan houden van de daarin omschreven af stand. Het aanvaarden van een uitzon dering in verband met artikel 30 zou derhalve geheel in strijd zijn met doel en strekking van artikel 53, lid 1. Met deze motivering werd de bestuurder van de Peugeot veroordeeld de schade aan de verzekeringsmaatschappij te ver goeden. Ga nooit voor een zware wagen rijden In het volgende geval had zich op de Vughterweg te 's-Hertogenbosch een file gevormd, achtereenvolgens bestaan de uit: een militaire jeep, twee perso nenauto's en een truck met oplegger. Gemakshalve zullen wij de bestuurders van de twee personenauto's A en B en de chauffeur van de truck met oplegger C noemen. Op een gegeven moment moest de jeep plotseling stoppen ter voorkoming van een aanrijding met zijn plotseling afremmende voorligger. Daardoor moes ten A en B ook plotseling afremmen en hun auto's tot stilstand brengen. Maar C slaagde er niet in zijn combi natie tijdig tot stilstand te brengen, zo dat hij tegen de achterzijde van 4e auto van B aanreed en deze auto duwde tegen de auto van A, die op zijn beurt met zijn auto werd opgeduwd tegen de militaire jeep, welke jeep tenslotte ook nog tegen zijn voorligger werd aange schoven. De verzekeringsmaatschappij, die aan A diens schade ten bedrage van 1682,90 had vergoed, vorderde dit bedrag terug van de werkgever van C. De rechtbank te Zwolle, die deze zaak te behandelen kreeg, overwoog, dat C kort vóór het ongeval met een snelheid van 40 km per uur op een afstand van 40 tot 45 meter achter de militaire jeep reed. Met overschrijding van de maximum-snel heid van 50 km per uur waren A en B de truck met oplegger voorbij ge reden en vervolgens voor deze op de rechter weghelft gaan rijden. Slechts enkele seconden later vond de botsing plaats. Door hun wijze van rijden had den A en B het risico genomen, dat zij zo vlak voor een zwaar beladen truck met oplegger kwamen te rijden, dat deze bij plotseling stoppen onvoldoende ruimte had. Aldus oordeelde de recht bank, dat de schade aan de auto van A niet te wijten was aan de schuld van C, en wees de vordering van de verzeke ringsmaatschappij af. De verzekeringsmij betoogde in ho ger beroep voor het gerechtshof te Arnhem, dat C voldoende ruimte had moeten openlaten voor inha lend verkeer. Voorts had C, zodra hij werd ingehaald, door af te rem men er voor moeten zorgen, dat hij op voldoende afstand van zijn nieuwe voorligger kwam te rijden. Maar het gerechtshof wees er op, dat de kettingbotsing geschied was binnen de bebouwde kom, zodat het tweede lid van artikel 53 van het Wegenverkeers reglement hier niet van toepassing was. Volgens het tweede lid van artikel 53 zijn bestuurders van motorrijtuigen verplicht BUITEN BEBOUWDE KOM MEN ten opzichte van een voertuig, waar zij achter blijven rijden, een zo danige afstand te bewaren, dat een in halend voertuig zich kan invoegen. Het gerechtshof was verder van oor deel, dat C - voor wat betreft de vrije afstand tot zijn voorligger - geen reke ning behoefde te houden met inhalend verkeer, zolang dit zich nog niet had ingevoegd op de rechter weghelft. Van tegemoetkomend verkeer was immers niets gebleken. C mocht dus ook reke- kenen met de mogelijkheid, dat de in halers niet alleen zijn truck met op legger, maar ook de jeep zouden in halen en voorbij rijden. Zolang C dien aangaande geen zekerheid had, mocht hij afwachten, hoe de situatie op de weg zich zou ontwikkelen. Aldus werd het vonnis van de rechtbank door het ge rechtshof bekrachtigd. 1 Mr. C. A. Baron B.

De Vallei | 1963 | | pagina 2