KATOEN LAAT VELE INTERPRETATIES TOE DE VALLEI AMERONGEN SCHERPENZEEL Gemeente-secretaris Th. van der Willik vierde zilveren jubileum voor de Jeugd Kinderoperette „De pruik van de koning" Zomerse dag in mei Twee slechte dieven AL MEER DAN VEERTIG JAAR IN DIENST VAN RHENEN Rustig denkende secretaris Serenade Humaan chef c Blanco strafblad Optimist A.s. zaterdagavond zal het kinder- en meisjeskoor van de Chr. Gem. Zangver eniging weer haar grote jaarlijkse uit voering geven in het Clubhuis. Men komt thans op de planken met de kin deroperette „De pruik van de Koning" dat zich, zoals de naam al doet ver moeden, afspeelt in de pruikentijd. De kleding van de kinderen zal geheel hierop afgestemd zijn. Overigens is men al lange tijd druk in de weer voor dit jaarlijks terug kerende schouwspel van de kinderen, temeer daar alle attributen door de leden zelf vervaardigd worden. Voor de regie van het stuk zorgt de heer S. van Barneveld, terwijl het ge heel onder leiding staat van de dirigent M. Netelenbos uit Tiel. Tegen vergoeding van vijfentwintig HET BEZOEK VAN PRESIDENT DE GAULLE. Het gezelschap in de balzaal van Huis ten Bosch in Den Haag. V.Ln.r.: President De Gaulle, Koningin Juliana, mevr. De Gaulle en Prins Bernhard. Op de achtergrond V.l.n.r.: De prinsessen Irene, Margriet en Beatrix. cent kunnen ook kinderen 's middags de generale repetitie bijwonen. De bedoe ling is om met de opbrengst van de uit voering een dagje met de kinderen uit te gaan. De hoofdrol wordt dit jaar ver tolkt door Elly van Ewijk. De jubilaris dankte aan het einde van deze receptie alle aanwezigen en alle sprekers voor hun gelukwensen, de bloe- NIEUW RAADSLID De raadszetel van de gemeenteraad van Scherpenzeel, die door het bedanken van de heer J. H. Renken (PvdA) vrij komt, zal worden bezet door de heer A. van Bruggen. (een oud Arabisch sprookje) VOETBALLERS VIERDEN FEEST Iedere mode-ontwerper heeft altijd wel een voorkeur voor een materiaalsoort. Bij de een is wol favoriet, bij de ander zijde, een derde levert zijn beste prestaties met katoen, terwijl weer een andere mode-ontwerper graag met bont werkt. Voor het Katoeninstituut, dat ieder jaar de Katoenshow 1963 presenteert, zou het al heel gemakkelijk zijn om uit de ontwerpers degenen te kiezen, die het liefst met katoen werken en hun de opdracht te geven collecties samen te stellen voor de show van het jaar. Maar juist om de veelzijdigheid van katoen aan te tonen worden ieder jaar de beste ontwerpers in Nederland uitgenodigd een aantal modellen voor de Katoenshow te maken. Daaronder zijn er die graag met katoen werken, maar enkelen van hen heb ben andere voorkeuren, met het gevolg dat zij bepaald andere accenten op de katoenverwerking zullen leggen. Evenals in voorgaande jaren is bij de Katoenshow 1963 geble ken dat de katoenen stoffen door hun veelheid en veelzijdig heid en uiteraard ook door een hoge mate van veredeling iede re mode-ontwerper inspireren tot creaties waarvan iedere vrouw zou dromen die in haar eigen klerenkast te hebben. Een pittig ensemble van Ernst Jan Beeuwkes uit een vier- kleurig gedessineerde stof op wit fond. Mantel en japon ben een kraag van witte piqué, welke stof ook is gebruikt als voering voor de mantel. (Model uit de Katoenshow 1963). Op 16 maart 1938 werd de heer Th. v. d. Willik, toen hoofdcommies tevens gemeente-ontvanger ter gemeente-secretarie, benoemd tot ge meentesecretaris als opvolger van wijlen de heer F. Sleeswijk Visser. Afgelopen zaterdag was het vijf en twintig jaar geleden, hetgeen aan leiding was de zilveren jubilaris tijdens een receptie in hotel „De Greb- beberg" te huldigen. Van alle kanten kwamen de gelukwensen binnen, waaronder veel geschenken en bloemen. Het hoogtepunt was wel de aanbieding door de Burgemeester, mr. L. Bosch ridder van Rosenthal, van een prachtige kofferschrijfmachine, waarmee een hartewens van de zilveren gemeente-secretaris in vervulling ging. Tijdens de druk bezochte receptie, die werd bijgewoond door het voltallige col lege van* burgemeester en wethouders, verschillende raadsleden, de ambtenaren van het stadhuis, een deputatie van het korps rijkspolitie, de oud gemeenteont vanger de heer W. Zanen. de oud-burge meester van Rhenen Jhr. Mr. Dr. M. L. van Holthe tot Echten, verschillende secretarissen van de omliggende gemeen ten en vele afgevaardigden van vereni gingen en organisaties waarin de jubi laris een functie bekleedt, voerde de bur gemeester als eerste spreker het woord. Hij schetste de heer Van der Willik als „de rustig denkende secretaris". „Omdat ik zelf nogal emotioneel ben", aldus bur gemeester Bosch, „vulden wij elkaar pri ma aan en heb ik vanaf 1947 altijd pret tig met U samen gewerkt. men en de geschenken. Met de schrijf machine was een hartewens in vervulling gegaan. Hij memoreerde dat hij als 23 jarige in Rhenen was gekomen. Toen hij zich kwam presenteren was het een zo merse dag in mei en hij was meteen voor het mooie Rhenen gewonnen. De jubi laris had maar één wens: in Rhenen te blijven. Die wens ging in vervulling en hij maakte er een prachtige carrière. Achtereenvolgens liet hij de verschillende burgemeesters de revue passeren onder wie hij werkzaam was geweest. Dat waren Jhr. Schimmelpenninck, toen Rhenen nog het oude stadje was met de keienstraatjes; Jhr. van Holthe tot Echten, de energieke jonge burge meester, die zijn tijd niet mee had om dat Rhenen niet kon floreren en na tien jaar weer vertrok; Baron d'Aumale van Hardenbroek, die er was tijdens de grote malaise, de oorlog en de bezetting, hetgeen de jubilaris betitelde als de zwarte bladzijde in zijn loopbaan, een zeer moeilijke tijd die hij liever wilde vergeten en tenslotte burgem. Bosch ridder van Rosenthal, die op een prach tige dag werd ingehaald, welke dag door de heer Van der Willik werd be titeld als het symbool van betere tijden. „Onder deze laatste burgemeester bloei de Rhenen op als nimmer tevoren en ik ben erg dankbaar met u zo lang te hebben mogen samenwerken." In zijn jubileumsoespraak vergat de zilveren secretaris niet te vermelden de oud-secretaris wijlen F. Sleeswijk Vis ser en de oud waarnemend gemeente secretaris wijlen de heer G. J. Bleu- mink, in welke laatste hij steeds zijn opvolger had gezien. De samenwerking met de ambtenaren noemde hij bijzon der prettig en dat was dan ook de reden hen te danken voor de enorme steun. Ook de gemeenteraad werd dank ge bracht, vooral ook om het feit dat de jubilaris destijds met algemene stem men tot secretaris werd gekozen. Dit laatste was hem in zijn werk tot een grote steun geweest. Tot grote verrassing van de jubilaris kwam de arbeidersmuzickvereniging „Oefening Baart Kunst" hem en z\jn familie vóór het hotel een welluiden de serenade brengen, waarna de tal rijke aanwezigen de gelegenheid kre gen de heer Van der Willik persoon lijk de hand te drukken. Daaronder bevonden zich deputaties van het Waterschap Grebbe, de vereni ging „Oranjedag", het bestuur van de Ger. Kerk, w.o. ds. H. Volten, de Ned. Bond van Gemeente Ambtenaren, de directeur van de N.V. Waterleiding Mij. „Rhenen", de directeur van het Ar beidsbureau te Veenendaal, talrijke ge meentesecretarissen, kortom zeer vele Dat de verstandhouding wederzijds goed is bleek onlangs nog, toen ik na moeilijkheden met gedeputeerde sta ten heen wilde gaan en U me zei: wacht daar nou mee tot ik met pen sioen ga. Een groter compliment had U mij nooit kunnen geven." De burgemeester dankte de jubilaris hartelijk voor alle steun welke hij van hem mocht ontvangen en voor al het werk dat hij in het belang van de ge meenschap had verricht. Namens het col lege van burgemeester en wethouders en mede namens de gemeenteraad bood hij de secretaris de hartelijke gelukwensen aan, die hij vergezeld liet gaan van een prachtige gloednieuwe kofferschrijfma chine en een bloemenhulde voor me vrouw Van der Willik. Dit jubileumge schenk was bijeengebracht door burge meester en wethouders, de raadsleden en de secretarie-ambtenaren. e«-o dat niet erg. want hij zegt, dat hij de taart best zo kan verdelen, dat moeder, vader en ieder van de zes kinderen een even groot stuk krijgt, en dan ieder met daarin een amandel. De taart moet dan dus in acht gelijke delen worden gesne den. Zouden jullie dat kunnen doen? Als het je niet gelukt, kijk dan voor de op lossing maar naar figuur d. Figuur e. Een oud Engels spelletje Teken op een stuk papier: een rij van vijf zakken, aaronder een rij van vier papieren zakjes en daaronder een rij van drie koffers. Je speelt dit spelletje met zijn tweeën en je gooit een dobbelsteen om te beslissen wie er mag beginnen. Bij iedere beurt mag een speler maar op één rij werken, waar hij tenminste één van de artikelen eruit moet gooien. 6 t-t) Als hij dat wil mag hij er natuurlijk zo veel uitgooien als hem lijkt, maar dan toch alleen in dezelfde rij. De winnaar is degeen, die op één na het laatste artikel verwijdert, zodat zijn tegenstander met het laatste blijft zitten. Als je het te moeilijk vindt om de voor werpen te tekenen kun je in plaats daar van ook munten gebruiken, waarvan je er dan ook weer achtereenvolgens vijf, vier en drie op een rij legt. Dan gaat het er dus om de munten weg te nemen, waarbij je dezelfde regels in acht moet nemen als bij de tekening. Vrijdagavond gaf de voetbalvereniging Scherpenzeel haar jaarlijkse feestavond in hotel Boszicht. De voorzitter, de heer J. van Egmond, wees er op dat door de onbespeelbaarheid van de velden waar door ook geen entregelden konden wor den geind de kas wel was geslonken. Hij wekte de aanwezigen op de kas te steu nen. Door de toneelvereniging ATS werd het blijspel in drie bedrijven „Welterus ten" van A. P. Dearsly opgevoerd. ATS bevestigde zijn reputatie, door het lang niet gemakkelijke stuk uitstekend te ver tolken. De avond werd besloten met een bal onder leiding van H. v. d. Kieft uit Amersfoort en zijn band. Voor deze avond bestond zeer grote belangstelling. Uit een gemerceriseerde pied de poule heeft Dick Holt- haus voor de Katoenshow 1963 deze stijlvolle cape met rok ontworpen. De overslag heeft onder de derde sluitknoop een inspringende lijn. Op gelijke hoogte zijn twee grote zakken aangebracht. In de katoenshow 1963 is een interessante stof getoond, die matting weefsel wordt genoemd. Het is typische zomerstof opgebouwd als het ware uit miljoenen vierkantjes, waar van het „hart" opengewerkt is. Het is een stof voor mo dieuze sport- en regenkleding, lichte vrjjetjjdskleding enz. De Haagse mode-ontwerper Ernst Jan Beeuwkes gebruik te de stof voor een ensemble, bestaande uit een beige jurk met een rood gekruist jasje. De recht vallende mantel is evenals de jurk van een hoogwaardige katoen met linnenstructuur in de kleur beige, terwijl de voering rood is. De korpschef van de groep Rhenen van de rijkspolitie, de adjudant J. W. Zijlstra, kwam de gelukwensen aanbieden namens de politionele dienst van de Grebbestad. „Wij zijn rijkspolitie, maar wij moeten gemeentepolitie „spelen" en daarom zijn wij ook hier", aldus de adjudant, die de zeer goede samenwerking prees met de jubilaris en zijn gehele apparaat. Uit diens sympathieke, woorden kon worden afgeleid, dat de gemeente secretaris nimmer in ongunstige zin met de politie in aanraking was ge komen. De gelukwensen van politiezijde gingen vergezeld van een bloemenhulde. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Nou jongens deze week was het niet zoveel bijzonders. Alleen Fieteke van Dijk en Freddy van de Broek zijn deze week geweest om zilverpapier en capsules te brengen. Fieteke en Freddy heel hartelijk bedankt. Zetten de anderen 'm ook nog eens op, zodat er komende week meer met zilverpapier komen. Allemaal de hartelijke groeten van Tante Jos. Beste Johanna van Beek, Ik heb je briefje gehad, heel hartelijk bedankt hoor. En ik wens je van harte beterschap. Nee, dat snap ik wel dat je nu niet kunt komen, nu je ziek bent. Dus je spaart nu toch ook nog door, ter wijl je op bed ligt. Kom je dan zo gauw als je beter bent, weer eens zilverpapier brengen. Hartelijke groeten en beterschap van Tante Jos. Hij slaapt overdag, maar als een van zijn vijanden hem in die slaap verrast, verdedigt hij zichzelf door een wild ge- pik. De Kiwi werd ontdekt door Euro pese dierkundigen in het begin van de vorige eeuw. Toen de mensen vernamen over deze wonderlijke, vleugelloze vo gel met zijn lange snavel wilde niemand geloven, dat er zo iets vreemds kon be staan. Figuur b. Een klein gordeldier De Argentijnse chlamyphorus truncates is een gordeldier, maar zo klein, dat het het sprookjesgordeldier wordt genoemd; het is dan ook niet veel langer dan zijn naam, namelijk ongeveer I2V2 a 15 cen timeter lang. Het wordt tegen zijn vijanden zeer goed beschermd door een bijzonder soort har nas. Zoals je namelijk in de tekening kunt zien heeft het een soort maliënkol der en als nu dit diertje wordt aangeval len drukt het zichzelf zo tegen de grond, dat zijn schild het geheel overdekt, waar door het veilig is tegenover iedere aan valler. Figuur c. Een klein probleem Mevrouw Jansen heeft een vierkante taart gemaakt, maar nu zijn jammer ge noeg de amandelen, die zij er bovenop had gelegd verschoven. Kleine Piet vindt 9 Toen de bediende de hand in zijn zak stak om zijn mees ter de beurs te geven bracht hij in plaats daarvan de kleine komkommer tevoorschijn en toen zijn meester dat zag, werd hij zo woedend, dat hij zijn zwaard trok en van plan was zijn bediende te doden. Maar de dagdief rende naar voren, gooide de officier zijn beurs toe en riep: „Uw bediende is onschuldig, ik nam de beurs weg!" Onmiddellijk verdween hij toen weer in de menigte. Toen hij later de nachtdief weer tegenkwam, zei hij: „Wel, dat was nu mijn gemeenste streek!" „Kon je nu niets beters dan dat?" vroeg de nacht dief. „Iets beters?" antwoordde de dagdief, „niemand zou iets beters kunnen verzinnen!" „Wacht maar eens af," zei de nachtdief. 10 Die nacht, toen alles stil was, kwamen de beide dieven weer bijeen. De nachtdief ging voorop naar een zeker huis, dat had toebehoord aan de meester van het koopmansgilde. Deze was inmiddels overleden en nu woonde zijn zoon in dat huis. Die zoon gaf juist een groot feest, waardoor nie mand de nachtdief opmerkte toen deze heimelijk het huis binnenging en de sleutels van de schatkamer roofde. De twee dieven gingen de schatkamer binnen en vonden daar de 25 kisten, in elk waarvan 24 zakken goud waren gebor gen. De nachtdief nam uit elke kist een zak goud, bracht toen de sleutels van de schatkamer weer op hun plaats en ging toen samen met zijn vriend weer naar huis. „Was dat nu jouw meesterstukje van dieverij?" vroeg de dagdief. „Er komt nog een vervolg op, maar dat zal pas overdag gebeu ren," antwoordde de nachtdief (Wordt vervolgd) „Uw grote werklust heeft ons allen steeds geïnspireerd", aldus besloot de heer Pieters zijn toespraak. personen die de jubilaris vanwege zijn hooggeplaatste functie in het openbare leven van nabij hadden leren kennen. De feestviering werd besloten met een diner waar aanzaten het voltallige college van b. en w. en de jubilaris met zijn naaste familieleden. Namens de laatste categorie sprak de chef van de afdeling financiën, de heer W. C. Pieters. de jubilaris toe. „Wij zou den ons moeilijk een betere chef kunnen voorstellen", aldus de heer Pieters, „en dat de verstandhouding goed is en het onder uw leiding prettig werken is be wijst wel het feit dat het personeels verloop zeer gering is. Wat U voor ons persoonlijk deed was van groot belang en daarvoor zijn wij U erg dankbaar." Spreker memoreerde nog de ernstige ziekte die de jubilaris had getroffen, doch waarvan hij geheel herstelde en de zeer moeilijke omstandigheden waaron der tijdens een na de oorlog moest wor den gewerkt. Tijdens de huldiging van gemeente secretaris Th. v. d. Willik, kwam de arbeidersmuziekver. „Oefening Baart Kunst" vóór het hotel een serenade brengen. Uiterst links op de foto de jubilaris. De heer Souwerbren, directeur van het bedrijf gemeentewerken, bood mede na mens deze dienst de gelukwensen aan. Hij herinnerde eraan, dat beiden als jonge ambtenaren bij de gemeente Rhenen wa ren begonnen en dat hij al ruim 35 jaar* met de heer Van der Willik had samen gewerkt. „We hebben beroerde tijden meegemaakt", aldus de heer Souwerbren, „doch U bleef altijd optimist." In het ver enigingsleven had spreker de jubilaris leren kennen als een actieve kracht en dat beiden vaak dezelfde lijn volgden bleek aan het slot van de speech van de heer Souwerbren, toen deze eraan herin nerde dat hij tijdens vacantie in Italië stomtoevallig de secretaris in hetzelfde hotel ontmoette en zelfs hun kamers naast elkaar waren gelegen. Deze opmerking zorgde uiteraard voor de nodige lachsalvo's. ONZE JARIGEN ZIJN 21 maart Diana Will 22 Gertie van de Scheur 23 Gerdie van de Haar Lidia van Biesbergen Simon van Rees 24 Martha Hutten Marinus van Dolderen (Achter berg) 25 Ineke van Dijk (Amerongen) 26 Maud Visser 27 Theo van Stokkum Corrie Vonk Van harte gefeliciteerd met jullie ver jaardag en nog veel jaartjes. Verschijnt als bijlage van het streekblad ,.De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10 Veenendaal Figuur a. Een wbnderlijke vogel De kiwi in Nieuw-Zeeland is een vo gel, maar moet, anders dan de meeste andere vogels, op de grond blijven, door dat hij geen vleugels heeft. Aan de an dere kant echter heeft hij erg sterke po ten en voeten en kan hij heel hard lopen, zo hard, dat hij vaak harder loopt dan de honden, die proberen hem te vangen.

De Vallei | 1963 | | pagina 4