Dc kruiskoepelkerk te Renswoude Setter Set JeugU ivcJhAij^t ARAM De ster van Nasser rijst weer Last van zenuwen? KADETT „L" KADETT „CAR-A-VAN" TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VI ÏJDAG 22 MAART 1963 Nr. 24 Fabels en feiten Harmonie en evenwicht Legenden Feiten Bestek Het exterieur Randenbroek Het interieur Wie was de architect? De vorst van Suprania -puistjes Nieuwe eenheidspogingen DE LEZER Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen nylons HAZELINO CASTAGNA WALNOTTA Fa. L. HEY Van coureur tot auto ontwerper De Herv. Kerk in Renswoude, een bouwwerk uit de periode van het klassicisme. Terloops slechts konden wij in onze bijdrage over het kasteel Renswoude iets uit de geschiedenis van de kerk aldaar vermelden, voornamelijk ontleend aan het werk Hooge en vrije Heerlijkheid van Renswoude en Emmickhuysen" door wijlen Af. J. L. Baron Taets van Amerongen. Nu wij een artikel aan de kerk zelf ivijden, kunnen wij nader op de historische gegevens ingaan. Door het uitvallen van enige woorden in bedoeld artikel iverd niet duidelijk dat in 1623 de rid derhofstad Borchwal d.i. een versterkt huis met poorten, bruggen en grachten, door Philips, Baron van Hamal de edelman die stenen gooide naar de tolwachter, zie Incident te Emmickhuizen De Vallei 11 maart 1933 na het overlijden van zijn grootmoeder Margaretha van Culemborg ver kocht werd aan Johan van Reede, die er toen door de Staten van Utrecht mee beleend werd. Wal bewoog Van Hamal hiertoeDe reden lag in het feit dat hij, katholiek gebleven, in vele colleges geen plaats meer vond, in tegenstelling tot Johan van Reede, die het reformatorisch christendom beleed. Het nieuwe kerkhistorisch onderzoek is tot de bevinding gekomen, dat de gods dienstige gezindheid van de ambachtsheer of heer van een heerlijkheid vaak beslis send was voor het al of niet overgaan tot de nieuwe leer. De bevolking van Rens woude ging zodoende tot de reformatie over, temeer aangezien de katholieke ere dienst en zielzorg in Scherpenzeel, waar toe Renswoude kerkelijk behoorde, reeds omstreeks 1571 eindigde, toen pastoor Hendrik Mom de pastoorssontane verwis selde voor de domineestoog. Renswoude verlangde na de alteratie naar een eigen kerkgebouw. Dat er een kasteelkapel geweest zou zijn zoals de le gende verhaalt, mag na de onderzoekin gen van Murk Daniël Ozinga naar de pro testantse kerken hier te lande gesticht van 1596-1793 betwijfeld worden. In een resolutie van de Utrechtse Sta ten uit 1638 heet het: „ter welcker plaetse nochtans van oudts geene kercke ge weest, noch althans niet en is, jae dat die van Renswoude altijt tot Scherpenzeel selffs hebben te kercke gegaen". 1 "3 1 16 to MtTt** Doorsnede van de kerk te Renswoude Opmeting J. P. A. Antonietti De overlevering van de kapelbrand en de financiële hulp van de aanwezigen aan het hof van Karei I van Engeland blijkt ook niet houdbaar: eerst in 1647 en niet in 1638 of 1639 ging Johan van Reede als gezant naar Engeland. In 1638 werd niet hij naar Karei I gezonden, maar Po- lyander van Kerckhoven, Heer van Heen- vliet. Historisch vaststaand is slechts dat de Staten van Utrecht in 1638 een subsidie van 2500 pond of gulden voor de bouw van de „huyskercke" gaven, die op ver zoek van de ingezetenen en de kasteel heer met 4000 gulden verhoogd werd. Het kerckenboeck vermeldt in 1638 „dat Renswoude met een kercke en eenen or- dinaeren (benoemde) herder en leeraer mochte versien werden in den jaere 1638", hetgeen geschiedde. De eerste predikatie werd nog vóór de kerk gereed was (1641) gehouden door de Veenendaalse predikant D. Bergman „in het huys daer Aert Rouw plach in te wonen, gelegen bij de Borchwal, in 't eerste van Augusti Anno 1638". De eerste predikant die beroepen werd was Mi chael a Middelhoven, die te Castricum en Heemskerk stond. Dat was op 18 ok tober 1638. Hij werd bevestigd door ds. Vossium, predikant te Amerongen op 11 november 1638. De pastorie kwam veel later gereed, want in 1650 legden de Sta ten 3200 gulden toe, mits de Kasteelheer de verdere bouw bekostigde en het on derhoud op zich nam. De eerste steen van de kerk werd door jonker Hendrik gelegd, Johans zoon (ont breekt in de genealogie van wijlen baron Maximiliaan) op 19 augustus 1639. Er werd dus laat in het jaar begonnen. In het bestek dat bewaard bleef lezen wij dan ook: De fundamenten sal men leggen tot de vloer van de kerck desen somer de reste toecomende somer". Dat bestek dateert van 26 juli 1639 en is te uitvoerig en te bouwtechnisch om het over te schrijven. Wel citeren we enige artikelen die licht werpen op de 17de- eeuwse gewoonten bij het bouwen. De aennemers sullen moeten letten op haar (hun) knechts, dat de beste en hart- ste steen buyten wort gewerckt ende de slimste (zachtste b.v. zandsteen) binnen. Item soo sal tenminsten eene meester dp het werck altijdt present moeten sijn om sijn knechts aenwijsinge te doen, op paene (poen, boete) van yeder dach ses gulden te verbeuren. De aennemers sullen hebben haer eygen steygeringe, spijckers, touwen, steenmanden, cruywagenen, tob ben en wat daer meer toe van noden sal wesen; behalven dat den heer aenbeste- der haer sal leveren twintich tonnen off 40 tobben, die sij bedongen hebben. Item soo sullen zij de kerck besteygeren van binnen en buyten. En dit alles op haer eygen costen en bier als anders, behalven dat zij sullen vrij sijn van den impost vant bier, dat sij opt werck sullen selfs inleggen, sonder dat sijt aen ymant anders sullen mogen tappen. Het bestek eindigt als volgt: Op welcke voorgaende conditiën mees ter Aryen Gerrits en Jan Willems mees ters met selaers binnen Utrecht hebben aengenomen gelijc sij aennemen mits de sen, het duysent steen te leggen voor drie gulden en vijff stuyver, sooveel als daer aen dese kerck sullen worden vermetselt; en hebben daervoor verbonden haer per soon en goederen. Van geit soo belooft onder verbintenisse als boven den Heere van Renswoude de voornoemde meesters, indien sij haer werck maecken volgens de bovenst, conditiën, voor het metselen van yeder duysent te sullen betalen 3 gulden en 5 stuyvers, noch aen de mees ters vijftich gulden en aen de knechts vijftich gulden tot een vereering (ge schenk) voort leggen van de eerste stee- nen. Aldus bij ons onderscreven overco- men op den 26en July 1639 binnen Amers foort. Gethekent Johan van Reede, bij mij Ary Gerrits metselaer ende Jan Willems van Hoboken. De eerste gedachte die de kerk uit wendig wekt is dat bouwen ruimtekunst is. De materie is maar bijkomstig even als doek en verf voor de schilder. Het eigenlijke materiaal van de bouwmeester is de ruimte met haar drie dimensies: lengte, breedte en diepte of hoogte. In de wijze waarop hij de ruimte omhult beeldt hij zijn innerlijke gevoelens uit. Die wijze is kenmerkend voor ieder tijd perk in de geschiedenis der bouwkunst. Staande voor de kerk te Renswoude maken wij kennis met een bouwwerk uit de periode van het klassicisme, toen de bouwmeesters teruggrepen naar de zui verheid van de klassieke ruimtevormen in de oude Griekse kunst en van de Ita liaanse uit het begin van de 16de eeuw. Die kunst kenmerkte zich door het zoe ken naar ideële schoonheid waarbij de vormen uit de natuur veredeld werden en tot een wetmatig geordend kunstwerk samengevoegd, helder en streng. Alle fac toren die een kunstwerk vormen werden met elkaar in evenwicht gebracht, zodat de proporties in het bouwwerk harmoni eerden. Het geniale is nu dat te Renswoude geen copie van een Grieks of Italiaans tempeltje ontstond, maar een kerk die geheel Nederlands van wezen en allure is en van een volkomen landseigen geest. Van welke zijde men haar beschouwt, steeds treft de harmonie van verbouwin gen en vormen. Hier is een balans, een evenwicht bereikt, dat buitengewoon boeit en bekoort. Zie hoe de koepel op de achtkantige trommel rust. Ontbraken in de laatste de vensters, dan maakte hij 'n levenloze indruk. Zij geven in alle eenvoud leven aan de trommel, evenals de zandstenen blokken in kruisvorm onder de koepelrand, waar mee de steigergaten gevuld werden. Het gewicht van koepel en trommel wordt opgevangen door de dubbele steun beren met naar binnen gebogen buiten lijn - een vondst in de 17de eeuw - welke beren van hun loodrecht staande voet ui terst geleidelijk ter hoogte van de kroon lijst in de gevel overgaan. Welk een eenvoud in het exterieur, welk een harmonie, welk een feilloze stapeling van ruimte volumen! vooral De houten balken er boven worden ge dragen door pilasters eveneens met Ioni sche kapitelen. De zuilen zelf vervullen geen dragende functie maar een decora tieve. Zij zouden bezwaarlijk het gewicht van de bovenbouw knnen torsen. Daarom zijn boven de zijden van het vierkant - door bepleistering niet zichtbaar - bogen geslagen, die de last overnemen. De houten zoldering is beschilderd met een stralende zon in een blauwe hemel met daar omheen een geplooid groen kleed. Tussen de slippen hiervan zijn acht wapens geschilderd: die van de vijf kapittelkerken van Utrecht (St. Marie, St. Pieter, St. Maarten, St. Servaas en St. Jan), van de Duitse Orde, van de provincie Utrecht en van het bisdom Van de laatste kerk staat vast, dat Ja cob van Campen, ontwerper van het pa leis op de Dam, de bouwmeester is ge weest. Dr. Ozinga komt tot de conclusie dat Van Campen of één van zijn naaste medewerkers de architect van de Rens- wouder kerk is geweest. Want de nieuwe motieven in genoemde kerken aanwezig zal een zo geniaal man stellig niet aan anderen hebben ontleend. A. W. Weissman deelt in zijn „Geschie denis der Nederlandsche Bouwkunst" me de, dat Jacob van Campen uit een oud amsterdams geslacht stamde. Zijn groot vader Jacob was gehuwd met Griete Pieters, zuster van Roemer Visscher. Zij hadden twee zonen van wie de jongste Pieter Jacobsz. van Campen in 1594 met Gerritje Claes Berendsdochter uit Haar lem huwde. Uit dit huwelijk sproot de beroemde bouwmeester. Zijn grootvader Claes Berends stierf in 1605 en liet zijn heerlijkheid Randenbroek bij Amersfoort aan zijn dochter Gerritje, Jacobs moeder dus, na, die er Jacob mee beleende, waar door hij Heer van Randenbroek werd. De heerlijkheid lag nabij de Heiligenberger- weg. Het huis bestaat nog en ligt in een prachtig park. In 1957-'58 is het hersteld. De boerderij Bunsingsgat behoorde oor spronkelijk tot de heerlijkheid. De bezoeken aan Randenbroek, waar Jacob zich mettertijd vestigde, hebben hem wellicht in kennis gebracht met de Van Reede's in het nabije Renswoude, op welke mogelijkheid Ozinga niet wijst. Renswoude mag zich verheugen een kerk te bezitten bij uitstek waardig er het Woord Gods te verkondigen en Zijn lof te bezingen. Suggereert de windwijzer op het klokketorentje, in de vorm van een vis, het oeroude Christussymbool, dat Christus boven alles gaat? In 1922 droeg wijlen baron Maximiliaan de kerk over aan de Hervormde Ge meente, die hem tot president-kerk voogd benoemde. D. PHILIPS Interieur Herv. Kerk te Renswoude. sprekend als de zon zware slagschaduwen tekent. Zie slechts naar 't ingangsportaal met trap en het fraaie wapen in steen daarboven aan de noordzijde en naar de traptoren aan de zuidzijde. Eerst verheft de toren zich tot even boven de kruis- vleugel; dan zet hij zich voort langs het achtkant, zonder in het minst de ver houdingen te storen. Integendeel, hij ver sterkt de strevende lijn omhoog. Hoe voortreffelijk de harmonische wer king van de toren is, blijkt, als wij hem vergelijken met de later aangebouwde concistoriekamer, die botweg de verti cale tendens breekt door haar lelijke ho- rizontaalbouw. Jammer! Had men voor haar maar een plaatsje in de grond als kelder gezocht Toen wij eind 1961 op de Saanredam- tentoonstelling te Utrecht de tekeningen met pen en aquarel van de Nieuwe Kerk te Haarlem zagen, viel het ons op, hoe zeer het interieur daarvan gelijkenis ver toonde met dat te Renswoude. Nu wij de laatste dezer dagen weer eens bezochten, werd ons opnieuw duidelijk dat beide kerken een zelfde principe volgen. Treedt men de kerk binnen, dan staat men direct verrast door de eigenaardige poëzie, de fijne gevoeligheid van lijnen en vormen, de wijdingsvolle sfeer van de ruimte. Bij het beschouwen van het uit wendige bleek ons al, dat de kerk een vierkant vormt met ondiepe kruisarmen. Door afsnijding der hoeken gaat het kwa draat over in een achtkant dat door een koepel gedekt wordt. De druk van ae bo venbouw wordt op de kwadraathoeken en op de hoeken van de met lage en vlakke zolderingen gedekte kruisvleugels overgebracht op de steunberen, zoals wij reeds zagen. De zijvleugels worden van het vierkant gescheiden door acht ranke zuilen, rustend op een plint, een vier kante onderlegplaat, waarboven enkele horizontale ringen. De slanke en lichte schachten worden bekroond door een eenvoudig Ionisch kapiteel met voluten. Utrecht. Tegen de muren van het acht kant hangen kleurrijke wapenschilden van vorsten en edelen, die een warm decoratief accent aan het vierkant ver lenen. Het verhaal dat de kerk gebouwd zou zijn naar het voorbeeld van de Londense St. Paul, op zijn beurt een navolging van de St. Pieter te Rome, is klaarblijkelijk ook een fabel. Dr. Ozinga zoekt voorbeel den in Italiaanse kruiskoepelkerken te Prato en Monterpulciano. De vraag rijst: wie is toch wel de schepper geweest van een dergelijk fraai bouwwerk? Dr. Ozinga herinnert aan de kerk te Hooge Zwaluwe die een over eenkomstige opzet heeft en aan de reeds genoemde Nieuwe Kerk te Haarlem, die wij kennen van de tekeningen van Saen- redam. LET OP DE GELDIGHEIDSDUUR VAN UW RIJBEWIJS! Van bevoegde zyde deelt men ons mede, dat ook thans nog rij bewijzen ter verlenging worden aangeboden, waarvan de geldig heidsduur reeds meer dan één jaar is verstreken. Wij maken onze lezers er nog maals op attent, dat rijbewijzen zonder het afleggen van een rij proef kunnen worden verlengd in dien ze op de dag van indiening bij de commissaris der Koningin hun geldigheid nog niet langer dan een jaar hebben verloren. Na dit tijdstip dient een nieuw ry-examen te worden afgelegd. Op dit voorschrift is geen enkele uit zondering mogelijk. Let dus op de geldigheidsduur van uw rijbewijs. Deze wijziging is aangebracht in het VVegcnverkeers-reglement bij Koninklijk Besluit van 24 februari 1961 en ingevolge het Koninklijk Besluit van 19 april 1962 in werking getreden op 2 januari 1963. Plattegrond kerk Renswoude Opmeting J. P. A. Antonietti PUROL-POEDER Het is in het Nabije Oosten opnieuw een uiterst merkwaardig en spannend schouwtoneel geworden, met name sinds na Irak ook Syrië in een geslaagde revolutie van regime veranderde. Opmerkelijk is, dat de Arabische staten steeds de vrijdag voor revoluties schijnen te verkiezen, de Mohammedaanse sabbat. Op vrijdag 28 september werd verleden jaar de imam van Yemen onttroond, op vrijdag 8 februari van dit jaar werd de dictator van Irak Abdel Kerim Kassem afgezet en gedood: Syrië deed het nu ook op vrijdag. Voorts is het sinds de Fransen in 1941 het Syrische mandaatsgebied verlieten, nu reeds de zevende revolutie in dit land, zodat het nauwelijks de moeite loont, namen van de revolutieleiders te onthouden. Wél is duidelijk, dat de jongste omkeer de bedoeling heeft de band met Egypte te herstellen. Reeds begonnen de onderhandelingen. Voorheen, toen er een fusie bestond, heette deze de Verenigde Arabische Republiek. De met Egypte gefusioneerde staten gingen echter heen en Egypte bleef al leen. Hoewel het dus nu in feite de On- verenigde Arabische Republiek was ge worden, bleef het land officieel Ver enigde Arabische Republiek heten. Maar het is de vraag, of deze naam nu toch niet zal moeten bezwijken. Want Irak en Syrië willen wel een federatie met Egypte als zelfstandige staten, waarin aan Egypte een hoofdrol kan worden gelaten, niet echter een fusie, die hun zelfstandigheid zou wegnemen. En sinds Algerije mee wil doen, hebben zij hierin ook een krachtige steun, want Algerije is evenmin geneigd de pas ver worven onafhankelijkheid te laten be perken. In elk geval krijgt Nasser, die in het centrum woont en de Arabische eenheid steeds heeft voorgestaan, thans nieuwe kansen, zijn ster rijst. De positie van Jordanië met koning Hoessein is gevaarlijk geworden. Ieder weet, wat radio Cairo niet nalaat tel kens te vertellen, n.l. dat Egypte de val van Hoessein begeert. Nasser wil hier zelf regeren om van hieruit Israël in de Middellandse Zee te drijven. Aanslag op aanslag belaagt Hoessein; en dat na Syrië zijn leven en zijn rijk bedreigd worden, weet hij maar al te goed. Ook Israël weet dit en premier David Ben Goerion verklaarde reeds: „Als Hoes sein valt, betekent dit oorlog". Zodra Egyptische of Syrische soldaten de bo dem van Jordanië betreden, rukt ook Israël op, niet zozeer uit vijandschap tegen Jordanië, maar om de anderen uit Palestina te houden. Bovendien, de toe stand is hier reeds lang in feite onhoud baar; dat Jordanië de helft van Jeruza lem, Bethlehem en een dergelijke hap Geachte redakteur, Met stomme verbazing las ik het bij schrift van uw redaktie bij de reacties op het verslag van de MULO-feestavond. Aan het begin van de avond heeft uw verslaggever mij gevraagd, waarom het programma dit jaar korter was. Hierop heb ik geantwoord, dat het niet mogelijk was om een langer muzikaal gedeelte te verzorgen, omdat de oude band in zijn geheel van school was. Met de jonge leer lingen uit de eerste klassen kon op zo korte termijn geen nieuwe band gevormd worden. Dit heeft niets met personeel- wijziging te maken. We hebben de op lossing gezocht in een langer toneelstuk. Daarbij heb ik gezegd, dat dit toneelstuk in een paar maanden ingestudeerd is door de heer Beekes, die zijn sporen op dit ter rein al verdiend heeft, wat trouwens ook uit de opvoering bleek. De toegift is in een paar weken inge studeerd, waaraan in die korte tijd veel uren besteed zijn. Door mij is beslist niet gezegd of ge suggereerd, dat het programma „hals over kop" in elkaar gezet is. J. J. ALTENA Hoofd ULO, Rhenen uit het Joodse gebied bezit, kan niet anders dan voorlopig heten. Engeland doet wat het kan om Jor danië te handhaven; het steunt Hoes sein met wapens en geld en organiseer de zijn leger. Aan de andere kant van het schiereiland liggen de Engelse kroonkolonie Aden met de grote zee haven en de olie-sjeikdommen, die evenzovele rijkdommen beduiden; ook hier steunt Engeland en heeft er voorts de hulp van Amerika. Toen bekend werd, dat Nasser zijn troepen in Yemen van 10000 op 25000 man had gebracht, een getal dat veel groter is dan voor handhaving van Yemen nodig schijnt, zond president Kennedy Ellsworth Bunker als zijn spe ciale gezant naar Saoedi-Arabië, om Feisal duidelijk te maken, dat hij moest ophouden de onttroonde imam van Yemen te helpen, daar dit de andere Arabische staten tot reactie lokte en dat hij anderzijds namens de USA Saoedi- Arabië's integriteit kon waarborgen. De Sowjets zijn er intussen niet in geslaagd op dit terrein een steunpunt te vinden. De Arabieren willen wel Russische wapens en geld hebben, maar blijven zorgvuldig buiten het commu nistische vaarwater. Nasser zegt, dat de Arabieren hun eigen socialisme hebben en dit beter achten dan het communis me. Hij past het in Egypte toe en be roemt zich op zijn succes. TECHNISCHE SCHOOL WAGENINGEN De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op een advertentie voor komende in dit blad, met betrekking tot de inschrijving van leerlingen voor de Technische School te Wageningen, als mede op de daarin aangekondigde cau serie, te houden door de directeur dezer school op zaterdag 30 maart a.s. over het onderwerp „Toekomstmogelijkheden via het Technisch onderwijs". in de nieuwe notenkleuren Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 (Volgens onze verslaggever zijn er op zijn vraag waarom het programma dit jaar, speciaal qua muzikaal gedeelte, kor ter was dan voorgaande jaren, de ter men „op korte termijn" en „korte tijd" gebezigd, hetgeen overeenkomt met bo venstaande reaktie. Hieruit heeft hij de konklusie getrokken dat er door ver schillende omstandigheden minder voor bereidende tijd is geweest dan andere jaren. Zijn gebezigde uitdrukking „hals over kop" is achteraf bezien wellicht iets te sterk geweest. In ons bijschrift van vo rige week is het geenszins de bedoeling geweest het hoofd der school als middel te gebruiken de gedeeltelijk negatieve be oordeling van de avond te rechtvaardigen. Integendeel, wij zijn er van overtuigd dat én het personeel én de leerlingen hun uiterste best hebben gedaan de ulo-avond zo goed mogelijk te doen slagen. Dat de beoordeling van onze korrespondent niet aan de gestelde verwachtingen in die kringen heeft voldaan, is een te ver wachten gevolg van een journalistieke recensie die óf „goed" óf „slecht" kan uitvallen.) Discussie thans gesloten. REDAKTIE Stirling Moss, de vroegere coureur, heeft zich met een Britse groep van ont werpers geassocieerd om zijn „droom auto" te produceren. De wagen, een snel, vierpersoons model, zal de eerste zijn van een serie projecten waarover hij de Ogle Design Organisation te Letchworth zal adviseren. Moss, die sinds zijn ongeluk van verleden jaar niet meer geraced heeft, verklaarde deze week op een pers conferentie in Londen, dat hij in de meer dan zestien jaar dat hij als coureur aan wedstrijden had meegedaan over deze „droomauto" had gedacht. De wagen, die naar hij hoopt nog dit jaar op de weg zal verschijnen, zal vrijwel geruisloos zijn, bijzonder veel comfort bieden en een goede wegligging hebben. 38 Zwijgend lopen Niora en haar metgezellen door het stille woud. Het monotone gezoem van duizenden muskieten en nu en dan het gekrijs van enkele apen hoog boven hen in de boomkruinen is het enige ge luid. dat de drukkende stilte verbreekt. „Laten we ons haasten", zegt een der krijgers tot het meisje, „Dit is het gebied der Kasai-stammen, die zich bij de Messiria's hebben aangeslotenDan, plotseling, begint Niora's panter kwaadaardig te grommen. Met enkele lenige sprongen snelt het dier vooruit door het hoge gras en blijft dan met zwiepende staart en dreigend ontblote tanden staan. Vanuit een hoog bam boebos duiken geluidloos enige donkere gestalten op.. „De Kasaiü" schreeuwt een van Niora's krijgers ont zet. „Vlucht, vlucht!!" Maar als het vijftal zich snel omdraait om het hazenpad te kiezen, duiken ook daar vanuit het struikgewas talloze gewapende mannen op. Ze zijn reddeloos ingesloten door een ring van Kasai- krijgers (Wordt vervolgd) Een luxe versie van de Opel Kadett zal op de markt worden gebracht onder de benaming Ka dett „L". Deze uitvoering biedt, naast de uit rusting van het normale model, een serie extra's, zoals banden met witte zijvlakken en "sierringen aan de wielen, elektrisch klokje, passeer-licht- signaal, achteruitrijlampen, speciale tapijten en verdere interieur-verfijningen. Een schuif dak met krukbediening is leverbaar met bijbetaling, evenals nu ook op de normale Kadett-versie. Met de levering van de Kadett „L" zal vermoedelijk in mei worden begonnen. Opel presenteert de Car-A-Van 1000, een 3-deurs kombinatiewagen, afgeleid van de Kadett. Me chanisch zijn beide wagens vrijwel gelijk. Met vier inzittenden blijft nog 0,8 ms over voor baga ge of andere goederen. Deze laadruimte kan met meer dan de helft worden vergroot, wanneer de tweede zitting wordt weggeklapt, daardoor de lengte van de laadruimte 1,50 m wordt. Een bagagerek wordt vermoedelijk, tegen bijbetaling, aangeboden als mede een derde, uitneembare zitbank voor kin deren. In ons land zal de Car-A-Van 1000 tegen het einde van de lente leverbaar zijn.

De Vallei | 1963 | | pagina 3