WOL gratis DODE SNOEK EN ZEELT DRIJFT OP DE HEL Nu óók in Veenendaal EDERVEEN R H E N E IS AMERONGEN Rhenen's raad gaat spreken over spraakonderwijs Bromfietsendiefstallen te Veenendaal berecht ELST RENSWOUDE VAN BOORDT Nog nooit VAN BOORDT DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 22 MAART 1963 Nr. 24 Naweeën van de strenge winter Lastige cafébezoeker Nieuweweg afgesloten wegens herstelwerkzaamheden Poppen speelden voor het N.U.T. „Laat bloemen Uw tolk zijn" Chr. kleuterschool in Eist Jagen in stadsbossen Raadsnotulen Verharding Autoweg chemisch reinigen - schoenreparatie TIJDELIJK Bij 2 stuks kleding derde CHEMISCH REINIGEN kledingstuk heeft u uw schoenen zo goedkoop en toch goed laten repareren (keuze uit leer, rubber of nylon). 1,25 alle hakken 3,95 dames zolen hakken 4,95 heren zolen hakken 5,hele nieuwe dameshakken (keuze uit iedere lengte of kleur). LET U OP KWALITEIT EN PRIJSVERSCHIL Onze colporteurs komen a.s. maandag bij U langs. HOOFDAGENT IMBOSCH: ze zijn gestikt!" „KIJK. dit zijn allemaal jonge snoeken. Voorzichtig vooroverbuigend probeert hoofdagent Imbosch met de hooivork de dode dieren naar zich toe te halen. Hij steekt de lange houten tanden on der de rug van de doelloos ronddobberende vis, la veert het dode dier dan door de vies-bruine rietres- ten en legt de jonge levenloze snoek op het droge. De brede bek met de nog kleine vlijmscherpe tandjes staat wijd open. De vreemd gevormde ogen staan- dof. De anders zo pijlsnelle rover die, als hij volwassen is, zelfs jonge watervolgels uit hun nesten sleurt, is nog aan het begin van zijn jonge vissenleven het slachtoffer geworden van de uitzonderlijk strenge winter. „Ze zijn gestiktzegt de politieman met een toon van spijt in zijn stem. „We hebben er van alles aan gedaan maar het heeft niets geholpen". Hij wijst in het water. Tientallen witte buikenjonge snoeken en grote zeelt van enkele kilo's. „Zondezegt hoofdagent Imbosch. Dan begint hij met zijn luguber werk. werk. Niemand zegt iets. Je hoort alleen het geluid van de hark die in het water plonst. Met een stokje legt hij de kadavers op een rijtje. „Kun je een foto nemen", zegt hij heel realistisch, en als we daarmee be zig zijn zegt hij meer tot zichzelf dan tot ons: „Tóch jammer. We komen weer terug op het ontstaan van de Hel. „Of dat water diep isNeede volksmond zegt onpeilbaar diep, maar dat is hooguit twee meter. En natuur lijk veel modder." De vissen hebben het er overigens best naar de zin. Men heeft er wel eens snoeken uitgehaald van 72 centimeter lang en iedere sportvisser weet wel dat dit kanjers zijn. begint hij zijn luguber werk Hoofdagent Imbosch van de Veenen- daalse politie, voor zijn collega's zonder meer Willem, draait nu al vijftien jaar mee in deze plaats. Hij is, zoals ze dat officieel noemen, in ambulante dienst. In gewoon hollands betekent dit, dat hij een groot deel van zijn diensttijd te vinden is in het vrije veld. Zo waakt hij over de natuur of het nu water, land, planten, vogels of andere dieren zijn. Ze zouden hem veel beter veldwachter kunnen noemen. De meeste boeren kennen hem en zijn veldkijker wel. Vooral zij die in de om geving van het natuurreservaat De Hel wonen. Een groot stuk water en riet langs de Grebbeweg en de Wageningselaan. Een klein stukje Leersumse Plassen enheerlijk rustig. Voor onbevoeg den is het er streng verboden. De na tuur wordt er zo min mogelijk gestoord en als je er midden in staat, lijkt het in dustrie-roerige Veenendaal kilometers verwijderd. Op een van de koude middagen van deze week nodigde natuurvriend Imbosch ons uit eens mee te gaan kijken naar de talloze dode vissen die op het ogenblik in de Hel een prooi zijn van de vogels. „Breng goede laarzen mee!", waar schuwde hij en het bleek inderdaad la ter geen overbodige luxe. Tussen twee haakjes, om even gauw een paar geschikte laarzen te lenen, schijnt bijzonder moeilijk te zijn. „Kom ze maar halenhad de brandweer eerst optimistisch gezegd, maar toen het puntje bij 't paaltje kwam, was er een blijkbaar minder op timistisch persoon, die zei: „maar als er nou eens brand komt Af fijn we waren precies op tijd bij de Hel mét een paar laarzen die de hulp verlening bij een eventuele brand niet in gevaar brachten. Op 2 februari j.l. laveerde de 46-jarige losarbeider A. J. R. een café te Ede bin nen met een onstuitbaar verlangen naar spiritualiën. De caféhouder wenste hem echter niet te tappen, waarop R. zich naar de tapkast begaf onder het ken baar maken van zijn voornemen dan zelf iets in te schenken. Dat was een ernstige vergissing, want hij had kunnen weten dat dit café geen zelfbedieningszaak was en de vrouw van de kastelein, zich veilig verschanst wanend achter het buffet, trachtte de plannen van R. te dwarsbomen. Maar deze wenste zich niet te laten dwars bomen, hij trok een mes en zwaaide daarmee in de richting van de vrouw. „Ik maak een lijk van je", riep hij. Zij zou zeker getroffen zijn als haar man haar niet achteruit had getrokken. Met een stuk keu sloeg de caféhouder ver volgens de tapkastbestormer tegen de grond en dank zij de assistentie van enige bezoekers kon hij de lastige klant de deur uit werken. Maar men was nog niet van R. af. Een ruit ging aan digge len; de ongewenste bezoeker had het mes er dwars doorheen gesmeten. Dinsdag stond de man voor de recht bank terecht. Hij beklaagde zich erover hierbij een hersenschudding te heb ben opgelopen en dat hij tenslotte wel een mes had moeten trekken. Maar de president maakte er hem vriendelijk opmerkzaam op dat hij de gang van zaken omkeerde. „Het was een onge luksdag", erkende toen R. goedmoedig. Hij was op ziekenbezoek geweest en daarna had hij zich eerst in Veenendaal en daarna te Ede laten gaan. Achttien borrels had hij tot zich genomen en weinig gegeten. De officier van justitie mr. F. O. Leu- sink, zag duidelijke bedreiging met doodslag in het gebeurde. Verdachtes straflijst heeft een flinke omvang; het is al vaker voorgekomen dat verdachte door te gaan drinken in een gevaarlijke toestand raakt. Bij het Leger des Heils te Amsterdam, waar hij de laatste tijd verblijf hield, ging het behoudens klachten over veel cafébezoek, redelijk goed. Hij moet van de drank af wor den geholpen en het Leger des Heils wil hem daarbij helpen. De officier eiste negen maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en onder toezichtstel- ling van het Leger des Heils. De raadsman mr. Peters vroeg vrij spraak, niet bewezen achtend dat in dit geval sprake kan zijn van bedreiging met doodslag of zware mishandeling. Het was maar een heel klein mes, waar mee R. zwaaide. Overigens vroeg pleiter aandacht voor de persoonlijke omstan digheden van de man. Hij heeft veel meegemaakt, hij heeft een kind ver loren door een ongeluk, zijn vrouw heeft hem verlaten en zijn dochter ligt in het ziekenhuis. Uitspraak over veertien dagen. Het mag niet, maar anders zouden we iedereen die graag kennis wil maken met „eerste klas" modder, aanraden eens een kijkje te gaan nemen in de Hel zoals die er nu bij ligt. Tot aan de enkels zakten we in de drassige, zuigende grond en hoe dichter we bij de plas kwamen, des te verrader lijker werd het. Maar veldwachter Imbosch liet zich door de lieflijk kabbelende rietlaag op het water niet verleiden. Hij loodste ons op voortreffelijke wijze over en on der het prikkeldraad, over dunne boom stammetjes totdat we aan de rand van de plas een stukje vaste grond onder de voeten kregen. Precies dezelfde plaats waar het eet tentje van de ijsbaan stond. Tjade ijsbaan. Niemand die zich daar vermaakte zal toen ooit één ogen blik gedacht hebben aan de honderden vissen onder de ijslaag welke, naar- Tientallen kilo's dode vis mate de winter aanhield, in steeds gro tere nood kwamen te verkeren. De dieren kregen gebrek aan zuurstof en stierven de verstikkingsdood. Kon daar niets tegen gedaan worden? Hoofdagent Imbosch tuurde door zijn kijker naar de watervogels in de verte en gaf daarna pas antwoord. „Jawel we hebben verschillende keren gaten in het ys gestoken, maar dat heeft weinig geholpen. Ze vroren direct weer dicht Of er veel vis zit, willen we graag weten. „Ja... dit is een stuk uitgegraven laagveen en dat kan wel vierhonderd jaar oud zijn. Dit stuk hier hédat leeft van alle kanten. Er zit veel vis. Af en toe worden de grote snoeken er uit gehaald, want anders vreten ze de jon ge watervogels op. Zo zijn snoeken Maar er mag niet gevist worden, 't Is pure natuur hierMoet je in het voorjaar en de zomer hier maar eens komen kijken Als we de moeizame terugtocht door de modder weer aanvaarden, cirkelen de vogels al boven het hoopje dode vis. Het zijn de wetten van de natuur: zou de snoek niet gestikt zijn, dan was de kans groot dat hij later jonge vogels verslond. Nu zijn de vogels de baas. Oog om oog, tand om tand Nog één keer draait Imbosch zich om en kijkt naar de roerloze vissen. „Morgen is er niks meer van over zegt ie dan. Een ijskoude wind zweept over het water en het riet. Zou het dan toch waar zijn dat de mensen vroeger De Hel zeiden omdat het er 's winters zo spook achtig was? Na de reconstructie van de Hoofdweg te Ederveen komt nu de Nieuweweg aan de beurt. Maandag begon men met het werk, zodat de Nieuweweg thans niet te berijden is en men moet omrij den via Hootsenplein en Leesonweg naar Nieuweweg. Politie Rhenen houdt bromfietsrazzia Het wordt de rijkspolitie in de ge meente Rhenen ernst met de bromfiet sers. Met alle macht wordt thans tegen overtreders van de verkeersregels en de algemene politieverordening opgetreden. Dit had inmiddels tot resultaat dat niet minder dan 16 bromfietsberijders op de bon werden geslingerd. De politie in de Grebbestad is van mening dat het nu maar eens voorgoed afgelopen moet zijn met het bromfietsenkwaad. De bonafide brommers gaan uiteraard vrijuit. Voor een groot aantal Nutsleden - vooral de jeugd was opmerkelijk goed vertegenwoordigd - heeft Cia van Boort maandagavond haar poppentheater „De Schelleboom" gepresenteerd. Nadat de voorzitter van het Nut, de heer A. C. Kars, een openingswoord had gesproken en waarbij hij dit spel lakoniek als „zwarte kunst" betitelde, vertelde Cia van Boort hoe zij al vanaf haar vierde jaar dit spel had beoefend. Bovendien zei ze dat ze dit beroep zeker niet zonder strijd had kunnen begin nen. Het gebodene stond op bijzonder hoog peil en was werkelijk kunst. Het eerste stuk „Faust" was ontleend aan een volkslegende en liet duidelijk het ver schil tussen goed en kwaad zien. De poppen waren kunstzinnig uitgebeeld. Het volgende „Eerpel en Friet" dat een tafereel uit een Brabantse boerenfami lie weergaf, was van iets minder ernsti ge aard. In zijn slotwoord bracht voorzitter Kars op humoristische wijze dank aan Cia van Boort en haar assistente voor hetgeen zij deze avond aan de Nuts leden had geboden. Vervolgens kondig de hij aan dat op dinsdag 2 april a.s. een lezing zal worden gehouden over „Land en volk van Suriname". Voor woensdag 17 april is een filmavond ge pland. De gemeenteraad van Rhenen komt woensdag 27 maart nam. om acht uur ten gemeentehuize in openbare vergadering bijeen, voor de behandeling van een agenda van veertien punten. Eén daarvan behelst een voorstel van b. en w. om samen met Veenendaal een gemeenschappelijke regeling aan te gaan ter voor ziening in de behoefte aan spraakonderwijs aan de scholen. De kringcommissie van de schoolartsendienst „Kring Veenendaal" is tot de conclusie gekomen, dat de aanstelling van een logopedist namelijk uitermate urgent is. Op grond van deze gemeenschappelijke regeling zou de door Veenendaal aan te stellen spraak kundige tevens spraakonderwijs kunnen geven aan de kinderen in de gemeente Rhenen, die dit onderwijs nodig hebben. Toen begin januari j.l. de 20-jarige Veenendaler J. A. R. en de 18-jarige E. A. van F. uit Wageningen te Ede aan enkele jongens te Ede een bromfiets te koop aanboden, kwam daarmee een eind aan een reeks bromfietsdiefstallen te Veenen daal. Want de bromfiets te Ede bleek het eigendom te zijn van een vriendje. Dinsdag stonden de twee knapen voor de rechtbank te Arnhem terecht. De zaak tegen de Veenendaler was vrij eenvoudig, want hij bekende vijf brom fietsen te hebben gestolen en ze via Van F. te hebben verkocht. De officier van justitie, mr. F. O. Leusink, eiste zes maanden en twee weken gevangenis straf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar tegen R. Minder eenvoudig was de zaak Van F. Deze ontkende alles, ofschoon vijf ge tuigen, waaronder R., duidelijke ver klaringen aflegden ten aanzien van zijn aandeel in diefstal of heling. „U ontkent wat niet te ontkennen is", vermaande hem de president. Van F. had het bestaan aan de offi cier een brief te schrijven dat zijn raadsvrouwe waardeloos was, ofschoon zij zich volgens mr. Leusink, bijzonder voor hem heeft ingespannen. Dit tekent de mentaliteit van deze verdachte, al dus de officier; hij heeft nog weinig ge presteerd en moet tot de cafetaria-jeugd worden gerangschikt. De officier zeide het noodzakelijk te achten dat Van F. in een andere omgeving wordt ge bracht, hij moet uit de zaak van zijn vader weg. Mr. Leusink eiste een zwaardere straf dan tegen R., namelijk zeven maanden met aftrek waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De raadsvrouwe mej. mr. M. J. Feriz schetste haar cliënt als een jongen die recalcitranter was geworden naarmate hij langer in bewaring bleef. Zij hechtte echter geen waarde aan de verklaringen van R., hij heeft eerst haar cliënt er met de bromfietsen in laten lopen en later nogmaals door hem extra te be lasten. Volgens de raadsvrouwe kan verdachte ten hoogste schuldheling ten laste wor den gelegd en niet diefstal en opzette lijke heling, zoals de officier heeft ge concludeerd. Hij heeft slechts de rol van bemiddelaar willen spelen. Tenslotte vroeg mej. Feriz onmiddellijke invrij heidstelling, van het standpunt uit gaande dat haar cliënt reeds voldoende is gestraft met de tijd van het voor arrest. Mr. Leusink verzette zich tegen in vrijheidstelling op grond van prin cipiële, psychologische en peadago- gische overwegingen. De rechtbank wees het verzoek van de raadsvrouwe van de hand. Uitspraak over veertien dagen. WIE VOND SCHOOLBOEKEN Bij de Rijkspolitie te Eist is als ver loren aangegeven een aktetas inhou dende een aantal schoolboeken. Het ligt in de bedoeling dat de logo pedist de kinderen selecteert en hen, die spraakstoornissen vertonen, na overleg met de schoolarts onder behandeling neemt. In de praktijk is gebleken dat individuele behandeling van de leerlin gen tweemaal per week gedurende een kwartier de beste resultaten geeft. De lessen worden doorgaans onder school tijd gegeven. De kosten zullen door beide gemeenten moeten worden gedra gen in verhouding tot het aantal ge geven lesuren. Zij zullen in totaal 4800,en maximaal 14.300,be dragen, waarvan naar schatting 1/i ge deelte voor rekening van Rhenen komt. Ter bestrijding van deze kosten kan een bijdrage van de ouders geheven wor den. Hieromtrent zijn nog geen nadere gegevens bekend. In het preadvies delen b. en w. mede, dat zij dienaangaande nog met een voorstel achteraf komen. In verband met de steeds verder gaande uitbreiding van de gemeente moeten er ook weer verschillende nieu we straten en wegen van namen wor den voorzien. De uitbreidingen liggen op het plan „Domineesberg". B. en w. komen met een voorstel om de betref fende straten bloemennamen te geven of namen van heesters. Daarmee wordt gevolg gegeven aan het voornemen om deze nieuwe wijk geheel in de bloemen en heestersfeer te houden. Verschil lende straten hebben hier namelijk al eerder namen in deze geest gekregen. Het handelt thans om de volgende we gen: Akeleiplantsoen, het gedeelte van de Rozenlaan in zuidelijke richting naar een nieuw aan te leggen weg en weer terug naar de Rozenlaan. Het betreft hier een weg rond een plantsoen. Korenbloemstraat, het gedeelte van de Anjerlaan in zuid-westelijke rich ting langs de Joodse begraafplaats naar de Domineesberg. Clematislaan, de verbinding tussen Beukenlaan en Ericalaan. Mimosalaan, het gedeelte van de Eri calaan in noordelijke richting naar de Bergweg. Papaverstraat, het gedeelte Anjerlaan in westelijke richting naar de Domi neesbergweg. Lupinestraat, het gedeelte van de te vernoemen Papaverstr. langs de Joodse begraafplaats in noordelijke richting naar de Rozenlaan. Asterstraat, het gedeelte van de Beu kenlaan in zuidelijke richting evenwij dig aan de N. Veenendaalseweg tot de boomgaard van de heer Van Dam. Anemooonstraat, het gedeelte van de Domineesbergweg nabij de boerderij van de heer Van Dam in westelijke richting naar de te vernoemen Aster straat. Dahliastraat, het gedeelte van de te vernoemen Asterstr. in oostelijke rich ting naar de Domineesbergweg, gepro jecteerd ongeveer 150 m. ten zuiden van de Beukenlaan. Petuniastraat, het gedeelte van de te vernoemen Anemoonstraat in noorde lijke richting naar de te vernoemen Dahliastraat. Het bestuur van de vereniging „Een school met de Bybel" in het dorp Eist heeft een verzoek gedaan tot verstrekking van gelden voor de stichting van een bij zondere kleuterschool aan de Beatrix- straat of omgeving te Eist. De te stichten school zal starten met minstens 30 kleuters. Het ligt in de be doeling omstreeks september van vol gend jaar met het kleuteronderwijs aan deze tweede school in Eist te beginnen. De school zal voorlopig bestaan uit één klas. B. en w. stellen de gemeenteraad voor de gevraagde medewerking op grond van de wet op het kleuteronder wijs te verlenen. Er komt ook een voorstel aan de orde betreffende het jagen in de gemeente lijke bossen. Deze jacht was tot en met 30 juni 1963 verhuurd aan een combi natie voor 1066,per jaar. B. en w. stellen voor deze jacht opnieuw voor zes jaar te verpachten voor dezelfde prijs aan de heer G. W. v. d. Heuvel te Doorwerth, één lid van de oude jacht- combinatie, die te kennen heeft ge geven alleen weer te willen inpachten. Het betreft hier een jachtterrein van ongeveer 90 ha. De samenstelling van de raadsnotulen heeft de laatste tijd bij de vaststelling daarvan aanleiding gegeven tot het ma ken van op- en aanmerkingen. B. en w. hebben naar aanleiding daarvan be sloten de notulering aan een nader on derzoek te onderwerpen. Zij stellen nu voor in eerste instantie een commissie te benoemen die zich hierover zal be raden. Voorgesteld wordt daarin te be noemen: de heren mr. J. Deen (PvdA), H. W. F. Scholte (WD) en G. J. Ver- woert (SGP). Voor de uitbreiding van het DELM- complex op Remmerden heeft het rijk een perceel grond langs de toeristische Autoweg in erfpacht verkregen. Ten behoeve van de op dit perceel te stich ten opstellen wil het rijk een uitweg maken naar de Autoweg. Omdat - vol gens b. en w. - te verwachten valt dat dan het gedeelte Autoweg, gelegen tus sen de uitrit en de Rijksstraatweg, ge bruikt zal worden door zwaarder ver keer dan waarvoor deze weg bestemd is, werd onderhandeld over de aanleg van een zwaardere verharding op het betreffende weggedeelte. In deze onder handelingen werd tevens betrokken de aanleg langs de Autoweg van een groenstrook overeenkomstig het uit breidingsplan. Het rijk bleek bereid deze groenstrook aan te leggen en in de kosten van aanleg van een 7 cm dikke asfaltbetonlaag op de Autoweg een zeer belangrijke bijdrage te verstrekken. Er zou 26.000,mee gemoeid zijn. Het rijk wil dit bedrag, verminderd met de door de gemeente te besparen kosten van onderhoud van het onderhavige weggedeelte aan de gemeente Rhenen vergoeden. De besparing werd berekend op 5200,Daarnaast heeft het rijk gevraagd om haar afrastering zodanig op gemeentëgrond te verplaatsen, dat rond een der bestaande gebouwen van de DELM kan worden gereden. Voor de toestemming is 250,opgenomen. Het rijk wil aldus 21.650,bijdragen in alle kosten. B. en w. stellen de raad voor tot deze transactie over te gaan. In afwijking van het vaste vergader schema, de laatste dinsdagavond van iedere maand, wordt ditmaal vergaderd op de laatste woensdag. ZO IS DE MENS De jeugdvereniging Immanuël houdt maandagavond 25 maart a.s. een open bare vergadering in gebouw Rehoboth. Ds. J. v. d. Link, vlootprediker, zal spreken over „Zo is de mens en zo is God". Iedereen is van harte welkom. Natuurlijk zuiver scheerwol, de oorspronkelijke wol, zó van de schapenvacht gewonnen Pure wol metalle uniek eigenschappen van de natuurlijke sterk, elastisch, ventilerend kreukherstellend links Jumper van zuiver scheerwol is fully fashioned, heeft leuk (afknoopbaarl) stropdasje. Mouwtjes kort. Alle kleuren van de mode, 16.75 Rokje is van zuiver kamgaren met twee plooien voor en achter. Volledig gevoerd. In beige en grijs. 29.75 midden Hier het jumpertje met v-hais en ingezette contrast-kraag. Mouwen zijn kort, breiwerk is dubbel (perlata). Kleuren? A la mode! 16.75 Fijn te combineren met glad rokje (zuiver kamgaren). Vaag-ingeweven ruitje, geheel gevoerd,, grijs en beige. 29.75 rechts Het mode-vest heeft nu een grote kraag en liefst lange mouwen! Heerlijke zuivere scheerwol in alle actuele tinten. 29.75 Daarbij is de flannel 6-baans rok zéér op z'n plaats! Zuiver wol en geheel gevoerd. In beige en grijs 39.75 AMSTERDAM ROTTERDAM -EINDHOVEN^ AMERSFOORT-HAARLEM-UT RECHT-NIJMEGEN-M AAST RICHT(WéBc)-AMSTELVEEN - AMSTERDAM ROTTERDAM-EINDHOVEN-AMERSFOORT Burg. v. d. Boschstraat 124 - Amerongen - Telefoon 03434-1913 Deze advertentie is alleen geldig in Veenendaal.

De Vallei | 1963 | | pagina 5