DE VALLE! „Con Araore" Succesvolle opvoering van „De pruik van de Koning" in Amerongen RHENEN SCHERPENZEEL AMERONGEN Jaarvergadering C.B.T.B. afd. Renswoude voor de Jeugd Loop der bevolking 1962 in de gemeente Rhenen OVERBERG EDE fl «CHEVROLET Voor de kantonrechter Twee slechte dieven V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE Nogmaals de gezinsverzorging In het hoofdartikel van vorige week vrijdag gaven wij een overzicht van de huidige situatie op het gebied der gezins verzorging in zuid-oost-uitrecht. Achteraf bezien blijkt de weergave van deze situa tie niet helemaal volledig te zyn. In Veenendaal is het namelijk niet al leen het Groene Kruis dat zich de Ge zinsverzorging tot taak heeft gesteld. Er is ook een Interkerkelijke Gezinsverzor ging van gereformeerde gezindte. Leid ster hiervan is mevr. de Boef die 5 ge diplomeerden en 5 helpsters in dienst heeft. Zij verklaarde dat er „geen drin gende tekorten" zijn en dat men vol doende vertrouwen in de toekomst heeft. Hoewel leden uit eigen kring voorrang hebben, is de hulp neutraal opgezet. Een derde instelling van Gezinsverzorging in Veenendaal is de Herv. Commissie voor Gezinsverzorging waar 1 gediplomeerde en 5 helpsters in dienst zijn. De leidster, mevr. Van Rennes, deelde mee dat men bezig is met een uitbreiding van het werk. Overigens werken de drie instel lingen Groene Kruis, Interkerkelijke Gezinsverzorging en Herv. Commissie voor Gezinsverzorging voortdurend samen. BROMFIETSER GEWOND Bij de voetgangers-oversteekplaats in het midden van de Hoofdstraat is maan dagmiddag de bromfietser van T. uit Ede tegen een auto gebotst. Door de val kreeg hij een linkerbeen-fractuur en een diepe hoofdwond. Hij werd naar het Julianazie- kenhuis in Ede overgebracht. JONGEN AANGEREDEN Op de Parallelweg liep zaterdag de 6- jarige Wimpje L. vanachter een stil staande truck de weg op. Hij werd toen aangereden door een bestelauto, bestuurd door van V. uit Veenendaal en liep een hoofdwond op. 1938 25 jaar 1963 HERDENKINGSAVOND van het Nederlands Her vormd Evangelisatie zang koor te Veenendaal ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, op zater dag 30 maart 1963 in de Oude Kerk op de Markt. Sprekers: De heer J. M. Meijer; ds. A. Vroeginde- weij. Medewerking wordt ver leend door: Mevr. Fenny Buitink-Landman, sopraan; de heer H. Pomp, organist. Dirigent, de heer C. Bud ding. Kerk open 7.30 uur. Aanvang 's avonds 8 uur. TOEGANG VRIJ. Een scene uit de kin deroperette „De pruik van de Koning" zoals deze zaterdagavond op voortreffelijke wijze door het Kinder- en Meisjeskoor van de chr. Gem. Zangvereniging in Amerongen, werd ge bracht. Voor een goed gevulde zaal heeft het kinder- en meisjeskoor van de Chr. Gem. zangvereniging zaterdagavond de kinder operette „De pruik van de koning" ge bracht. De hoofdrol werd op goede wijze vertolkt door Elly Ewijk, terwijl de uit voering als geheel bijzonder succesvol genoemd kan worden. Veel lof overigens verdienen ook de leden van de vereniging die geheel met eigen middelen voor de prachtige costuums hebben gezorgd. De kleuren waren goed gekozen wat vooral tot uiting kwam als bijvoorbeeld de hele hofhouding aangetreden was. De kinderen waren op enkele uit zonderingen na rolvast, al speelden af en toe de zenuwen hen wel wat parten. Een nadeel was de slechte geluidsinstal latie, waardoor er een groot deel van het gesprokene voor de luisteraars in de zaal verloren ging. Aan het einde van de avond dankte voorzitter H. Overeem het echtpaar Van Barneveld, alsmede mevr. Van Eek, voor al hun activiteiten. De heer M. Netelenbos, die de alge hele leiding van de uitvoering had, kreeg een enveloppe met inhoud aange boden. Maandagavond is de voorstelling in het bejaardencentrum herhaald. Na mens het gemeentebestuur woonde wet houder Van Barneveld de uitvoering in het Clubhuis bij. „TIIALIA" IN „EIGEN GEBOUW" Wegens een misverstand stond in de agenda van vorige week vrijdag vermeld dat de uitvoering van de Rhenense to neelvereniging „Thalia" vanavond in ge bouw Irene zou plaats hebben. Dit is niet juist en moet zijn: het EIGEN GEBOUW. Zoals bekend wordt opgevoerd het stuk „Klanten kunnen niet wachten" van de auteur Jan Staal. NIEUWE TENTOONSTELLING IN RHENEN'S STREEKMUSEUM Met ingang van de eerste van de komende maand wordt in het Rhenense Streekmuseum een nieuwe tentoonstel ling geopend. Tot en met 22 april wordt er namelijk een expositie gehouden van werk van leerlingen van de akademie voor beeldende kunsten te Arnhem en van leerlingen van de opleidingen schil deren en boetseren te Wageningen. Het museum zal, zoals gebruikelijk, voor bezoek geopend zijn op alle werk dagen van 10.30-12.30 en van 14.00-17.00 uur. Bovendien dinsdagavond van 19.00- 21.00 uur. EERSTE KIEVITSEI IN SCHERPENZEEL Het eerste kievitsei in het jaar 1963 werd zaterdag 23 maart in de gemeente Scherpenzeel gevonden door de 7-jarige Gert van Ginkel van Ruwinkel en tra ditiegetrouw de burgehieester van Scher penzeel aangeboden. GEEN VOORRANG Op de Lijn weg - hoek Achterbergse- straatweg verleende de automobilist H. L. uit Rhenen geen voorrang aan de bromfietser C. M. v. d. B., eveneens uit Rhenen. De bromfietser reed op de voor- rangsweg. Beide voertuigen liepen lichte schade op, persoonlijke ongevallen deden zich hier niet voor. Zinstorende fout In het artikel over de Ned. Herv. Kerk te Renswoude stond: „Van welke zijde men haar beschouwt, steedt treft de harmonie van verbouwingen en vormen". Voor verbouwingen leze men verhou dingen. PECH In het spoorwegravijn trof de politie een verlaten auto aan. Uit een ingesteld onderzoek bleek het een wagen te zijn, - die door de eigenaar tijdelijk aan de kant was gezet wegens pech. Een dag later werd het voertuig opgehaald om naar de garage te worden gebracht voor reparatie. Misdrijf was niet in het spel. O.B.K. CONCERTEERDE VOOR OUDJES De arbeidersmuziekvereniging „Oefe ning Baart Kunst" gaf in het0N.H. Rust huis aan de Nieuwe Veenendaalseweg een concert voor de ouden van dagen die daar worden verpleegd. Het orkest had een dankbaar gehoor. De oudjes stelden deze geste bijzonder op prijs. AANRIJDING IN 'T GELDERLAND Zaterdagavond maakte automobilist van B. uit Ede in 't Gelderland zulke rare capriolen bij het parkeren van zijn auto, dat hij in botsing kwam met de brom fietser van E. Zowel laatstgenoemde als zijn duo-passagier, kwamen ten val. De lichte verwondingen werden behandeld door dr. Bisschop. Plattelandsvrouwen waren bijeen De gewoontegetrouw hield donder dagavond de Ned. Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Scherpenzeel en Woudenberg, in hotel „Boszicht" haar jaarlijkse gezellige avond voor leden en genodigden. De presidente, mevr. A. Zwaan-de Hertog was er verheugd over, dat zo veel dames met hun echtgenoot aan wezig waren en sprak een woord van welkom, in het bijzonder tot de afge vaardigden van zusterverenigingen, de beschermvrouwe, mevr. Hoytema van Konijnenburg, ereleden en leden van het provinciaal bestuur. Uit het jaarverslag van de secretares se, mevr. Ter Maaten-Meerveld, dat door haar in dichtvorm werd voorge dragen, bleek dat het aantal leden thans 128 bedraagt. Met pianobegeleiding van mevrouw Schuilenburg werden door een koortje van eigen leden enkele zangnummers ten gehore gebracht. Verder werd de avond gevuld met de opvoering van de klucht in drie bedrij ven „Tante Miet betaalt het gelag" naar J. Drieskens door P. van Amstel. Dit werd zo getrouw en komisch voorge dragen, dat zij grote bijval ontvingen en de NBPV weer op een geslaagde avond kan terug zien. AANBESTEDING Namens burgemeester en wethouders van Scherpenzeel werd donderdagmor gen in hotel De Hertog van Gelre in het openbaar aanbesteed de aanleg van riolering en de bestrating in het Doorn boomspark te Scherpenzeel. Door de vijftien inschrijvers werd als volgt in geschreven Kosterman en Zn231.500, Lesterhuis 227.800, v. d. Voorden 227.000, Hensen ƒ226.300,— Gooise Wegen.b v. d. Ham en Gebr. Hees, ieder225.000, Merbisƒ222.500,— Goris ƒ221.000;— v. d. Marle ƒ219.000,— Perk 216.980,— Snepvangers 215.900, Gebr. Visser 214.800, Schoonhoven204.500,-r- Rooseboom, Ede 199.790, De begroting was 249.000,De gunning is voorlopig aangehouden. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR MEJ. JOHANSSON Het heeft H.M. de Koningin Be haagd de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver toe te kennen aan mej- Sel- ma Maria Johansson wonende te Amerongen, Overstraat 2. Burge meester Jhr. Mr. O. R. van den Bosch heeft de eretekenen giste ren aan de begiftigde uitgereikt. Mej. Johansson is va'n Zweedse natio naliteit. Zij werd geboren op 22 nov. 1884. Zij is bijna 38 jaar werkzaam als huis houdster van de heer C. A. R. W. G. A. Graaf van Aldenburg Bentinck. De heer van Aldenburg Bentinck was destijds werkzaam aan de ambassade te Stock holm. In 1925 trad mej. Johansson bij hem aldaar in dienst. Later werd hij overge plaatst naar Budapest. Ook daar volgde mej. Johansson hem. In 1933 kwam graaf Bentinck terug naar Nederland hij ves tigde zich op Walburg. Ook mej. Johans son heeft al deze jaren de huishouding voor Graaf Bentinck bestuurd. Door de vele grote diners, grote behuizingen, ont vangsten e.d. was dit geen sinecure. Mej. Johansson is thans op hoge leeftijd ge komen. Zij heeft haar taak neergelegd en zal bninenkort naar Zweden terugke ren. Het was de burgemeester daarom een vreugde dat hij op de valreep deze hoge onderscheiding mocht uitreiken. Hij sprak daarbij de wens uit dat mej. Jo hansson in haar geboorteland, mede door deze onderscheiding nog veel aan haar tweede vaderland zal terugdenken. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10 Veenendaal Mannen Vrouwen Totaal Bevolkingscijfer op jan. 1962 6647 6529 13176 Geboorten Rhenen beh. tot de bevolking 166 142 308 Geboorten elders beh. tot de bevolking 15 12 27 Ingekomen personen 329 359 688 Totaal 7157 7042 14199 Overledenen Rhenen beh. tot de bevolk. 42 28 70 Restant 7115 7014 14129 Elders overledenen beh. tot de bevolk. 10 9 19 Restant 7105 7005 14110 In het buitenl. overledenen behorende tot de bevolking Restant Vertrokken personen Bevolkingscijfer op 1 jan. 1963 Geboorte-overschot: Geboorten Overledenen Restant Vestigings-overschot: Vestigingen Vetrokken <9 Restant Toename van de bevolking in 1962 7105 342 7005 345 14110 687 6763 6660 13423 181 52 154 37 335 129 329 342 117 359 345 246 688 687 —13 116 1 •247 Figuur a. EEN BOEKENKASTJE Zo'n aardig boekenkastje kun je heel gemakkelijk maken van een lege si- naasappelkist. Ten eerste zit daarin n.l. al een tussenschot en daardoor is al wat je te doen hebt de kist aan de binnen kant te bedekken met papier, dat voor zien is van een plastic laag. Het vast zetten van het papier doe jè met wat punaises, want vastplakken gaat heel moeilijk doordat het kistenhout zo ver schrikkelijk ruw is. Als je je boeken kastje wil ophangen moet je dat wel heel secuur doen en om te beginnen voor de schroeven gaten boren in de achterkant van de kist en in de muur. In de gaten in de muur moet je dan rawpkigs steken. Figuur b. EEN PRESSE PAPIER Neem een lege fles met een schroef deksel, die er ongeveer zo uitziet als de fles in de tekening. Maak haar van binnen en van buiten goed schoon en bevestig dan op de binnenkant van het schroefdeksel een stuk klei, waarin je een bloem of twijg kunt „planten", hoe, dat zie je wel in figuur 2. Het beste is een eeuwigdurende bloem of één van papier of plastic. Als je dat prettig vindt kun je in plaats van klei ook lijm gebruiken. Onder in de fles gooi je een laag van ongeveer 2 cm. zand (fig. 3) en dan schroef je het deksel, waarin de bloem is bevestigd, op de fles, zoals je ziet in figuur 4. Nu keer je heel voor zichtig de fles om, schud haar voorzich tig heen en weer totdat het zand gelijk matig over de klei en het schroefdeksel is verdeeld en zie daar, wat een prach tige presse papier je hebt gemaakt. Figuur c. HET KLEINE TONNETJE Zo'n aardig klein tonnetje is enorm praktisch om er je pennen en potloden in te zetten of een klein bloempotje met een aardig bloemetje erin. Alles wat je nodig hebt om dit tonnetje te maken is een leeg blikje, een aantal houten wasknijpers en natuurlijk wat lijm. Uit ongeveer 12 knijpers verwijder je de veren. Het blikje moet even hoog zijn als de wasknijpers. Natuurlijk kun je in plaats van een blikje ook een plastic flesje gebruiken als je er dan maar voor zorgt dat het de juiste hoogte heeft. Dinsdagavond hield de plaatselijke afdeling van de Chr. Boeren Tuinders- bond haar jaarvergadering in de zaal van de Coöp.. aan de Barneveldsestraat. Deze vergadering was in handen van voorzitter Gründtslener. Na het zingen van Ps. 42 1 en gebed las de voorzitter een gedeelte uit Ps. 104. In zijn kort openingswoord stond spreker nog even stil bij de spoorweg ramp bij Harmeien en de koude zomer. Hierna werden de notulen gelezen en brachten penningmeester en secretaris hun verslagen uit. Ter controle van de boeken was de heer Van Setten aange sproken. Ook werd bestuursverkiezing gehou den met het resultaat dat met algemene stemmen weer werden herkozen de he ren E. J. Groeneveld en W. van Ginkel. Als spreker had de vereniging de heer H. Griffioen uit Rhenen uitgenodigd, welke sprak over Gezin en Bedrijf. Hierin gaf spreker uitleg dat het ge zin voor het bedrijf ging, o.a. de op voeding van de kinderen. Ook de ge zinsvorming was een belangrijk punt. Spreker stelde dan ook dat de jongen biddend naar een meisje moest omzien. Daaruit zal alles moeten groeien, zowel gezin als ook de opbouw van het be drijf. Het hele gezin zal mee moeten werken op het bedrijf. Hierbij echter wel goed oplettend dat kinderen die geen boer kunnen worden, niet zo inge wijd moeten worden in het bedrijf en hun in de beroepskeuze vrij te laten. Voorzitter dankte spreker namens de aanwezigen. Op het onderwerp kwamen tal van vragen welke uitvoerig bespro ken werden. Na de pauze werden een viertal in structieve films vertoond over: 1. Ramp Breng wat lijm aan op de halve was knijpers en druk deze dan stevig tegen de buitenkant van het blikje, zoals jt onderaan op de tekening ziet. Dat doe je tot het blikje rondom bedekt is. Met wat elastiekjes houdt je de wasknijpers precies op de plaats totdat de lijm hele maal droog is. Dan neem je de elastiek jes weg en vervangt deze door gekleurd draad, dat je een paar malen om het tonnetje heen wikkelt en daarna stevig vastknoopt. Daarvoor heb je dan wel een vóuwtang nodig. Figuur d. WAAROM HEET DEZE STREEK PENNSYLVANIA De kweker William Penn was een van de eersten, die bevriend geraakte met deze Noordamerikaanse Indianen. „Zij zijn menselijke wezens net als wij; waarom zullen wij hen dan bevechten?" merkte hij op. In die tijd (de 17e eeuw) waren de kolonisten onophoudelijk in oorlog met de Indianen en als die Indianen op het oorlogspad waren, was het voor de bleekgezichten en hun families uiterst gevaarlijk in de prairie rond te dwalen. Er was maar één plaats betrekkelijk veilig en dat was dat deel van Noord- Amerika, dat Penn had gekregen van de Engelse Koning, Karei de 2e. Hij had die streek gekregen in ruil voor een lening die zijn vader de Koning ver strekt had. William Penn onderhandelde met de Indianen over een vredesverdrag en 1953; 2. „Elk ei een prima ei" handelend over het ei van producent naar consu ment; 3. „Het A.B.C. van de keuken" deze film liet ziea de opmerkelijke ver schillen tussen de moderne keuken en de oude keuken. Als 4e film het „Tover- vierkant". Hierin gaf men voorlichting over tuinderij en kwekerij en de ver zorging hiervan. Aan het slot van de vergadering dankte de voorzitter allen en sloot de vergadering met dankgebed. (Vervolg van pag 1) De Hoge Raad, zo vervolgde de raadsman, heeft bovendien in 1953 ver klaard, dat het enkele feit, dat iemand in volle vaart tegen een boom botst, nog niet de veronderstelling wettigt, dat artikel 25 overtreden is. Wanneer dus noch de slip op zich - volgens de woor den van de officier - noch de botsing op zich - volgens de Hoge Raad - straf baar behoeft te zijn, is er alle reden om tot ontslag van rechtsvervolging, al thans vrijspraak te komen. Het is ge woon een kwestie van nul plus nul blijft nul. Meneer de officier heeft trachten aan te tonen, dat de aüto door een bravoure- staaltje van verdachte in een slip ge raakt is. De zaak ligt echter juist an dersom. Het zijn de beide dames, die deze verklaring gegeven hebben. De twee heren, die meer verstand van rij den hebben - een van hen is beroeps chauffeur - zeggen: Na de slip probeer de V. door het stuur heen en weer te draaien de auto op de weg te houden. Dat is dus heel iets anders. Die beroepschauffeur heeft ook nog meer gezegd, hernam de officier, namelijk: V had flink wat gedronken. Ik dacht aanvankelijk, dat zijn stiefzoon zou rijden en zowel mijn vrouw als ik hebben geweifeld of we wel bij hem in de auto zouden stappen toen we merk ten, dat V de auto besturen zou. Hij was echter onze gastheer geweest en voor ons fatsoen konden we niet weigeren. Er is geen enkele reden deze zaak zachtzinnig te behandelen, besloot mr. Ellens. Verdachte zelf pleitte tenslotte voor een behoud van zijn rijbewijs omdat hij de auto dagelijks voor zijn werk nodig heeft. Mr. v. d. Brand vonniste met de ge- eiste boete van 150,daar hij in te genstelling tot de raadsman het bewijs wel geleverd en verdachte strafbaar achtte. In verband met V.'s laatste ver weer stelde hij de ontzegging van de rijbevoegdheid voor een jaar voor dit maal nog voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. xxx Te W., handelaar in zand en grind te Oosterbeek, moest vrijdag voor het Wa- genings kantongerecht verantwoording afleggen voor het rijden met een per toen dat tot stand was gekomen ver huisden honderden kolonisten naar zijn gebied, dat tegenwoordig één van de rijkste staten in de Verenigde Staten van Noord-Amerika is. Penn wilde de streek „New Wales" of „Sylvania" noe men, maar de Koning stond erop, dat het zou worden genoemd naar de vrede lievende familie Penn en zo kreeg het gebied de naam. Pensylvania, samenge steld uit de naam Penn en het nieuw- latijnse woord Sylvania, dat bos of woud betekent. ONZE JARIGEN NEVEN EN NICHTEN VAN DEZE WEEK 28 maart Wim van Ravenswaay 28 Ria van de Kraats 28 Bart van de Pol 29 Riekie Voermans (Overberg) 29 Ria Baumgarte (Rhenen) 29 Gijs Scheffer (Rhenen) 29 Marieke van Beek 30 Cor van Stempvoort 31 Trineke Hijzelendoorn 31 Freddy van de Broek 1 april Ineke van Kuyk 1 Cobie van Harn (Achterberg 1 Corky ter Maaten (Renswoude) 1 Tinie Hasselaar 2 Bertie van Kooten 3 Bas van Capelleveen 3 Kobus Valkenburg 3 Marinus v. d. Berg (Eist Utr.) Alle jongens en meisjes feliciteer ik van harte. Allemaal ook nog een pret tige verjaardag. ZILVERPAPIER EN CAUSULES Meisjes en jongens allemaal heel har telijk bedankt voor het zilverpapier en de capsules. Jullie hebben weer hard gespaard. Ik kreeg 3 zakken vol van de kinderen Katz van kleuterschool „De Blokkendoos", en 3 dozen zilverpapier van 2 jongens, waarvan men vergeten is de namen te vragen. Jongens, als jul lie nog bij de andere namen volgende week willen staan, geven jullie dan even je naam door. Tante Jos. Beste Jannie Scheffer, Heel hartelijk bedankt voor je gezel lige brief. Natuurlijk Jannie, iedereen mag mee sparen als hij zin heeft. Gaat er bij jullie thuis of van je familie wel eens iemand naar Veenendaal? Dan vraag je of ze even die doos met zilver papier hier af willen geven. Ik hoop dat ik vlug iets van je mag horen. En nu maar wachten op je zilverpapier. Dag Jannie, vast heel hartelijk bedankt. De groeten van Tante Jos, ook aan je neefje Bertie. (een oud Arabisch sprookje) (11) De volgende ochtend kleedde de nachtdief zich in een prachtige kaftan en een kasjmier sjaal, die hij zich om het middel bond, terwijl hij een andere sjaal als een tul band om zijn hoofd wikkelde. Hij gooide zich een cape om de schouders, stak een uurwerk in zijn gordel en be steeg een muilezel. Vergezeld door twee slaven zette hij koers naar het huis van de koopmanszoon. Daar werd hij ontvangen als een hooggeëerd gast, kreeg koffie aange boden en bracht hij een hele poos door met het bespreken van allerhande zaken met de koopmanszoon. Tenslotte zei de nachtdief, die de koopmanszoon te ken nen had gegeven, dat hij zelf een rijk koopman was: „Het is vreemd, dat uw vader niet hier komt!" „Maar mijn vader is al twee jaren dood", antwoordde de gastheer. (12) Toen de „koopman" deze woorden hoorde, sprong hij op, wierp zijn pijp tegen de grond, rukte de tulband van het hoofd en schreeuwde: „Wat, is de meester van het koopmansgilde dood? En wat is er dan gebeurd met al het geld, dat ik aan zijn zorgen heb toevertrouwd?" Een aantal andere kooplieden kwam op het lawaai af en deze waren zeer verbaasd toen zij hoorden wat de „koopman" had te zeggen. Na een heleboel heen-en-weer-gepraat werd er overeengekomen, dat de zaak ter afdoening voor het Gerecht zou worden gebracht. De politie werd ervan in kennis gesteld en zowel de zoon van de gildemeester als de „koopman" werd ter ondervraging meegenomen naar het politiebureau (Wordt vervolgd) sonenauto, die niet geheel aan de eisen voldeed. Enkele banden waren glad, de uitlaat was ondeugdelijk en het stuur vertoonde te veel speling. Ik had thuis drie nieuwe banden klaar liggen. Als 't een halve dag later was geweest hadden die er onder ge zeten, vertelde verdachte. Daar hebben we niets aan, u had er op dat moment niet mee mogen rij den, antwoordde rechter v. d. Brand. 't Was beslist noodzakelijk, zei verdachte. Er moest een vracht zand op het werk komen en daar zou mijn zoon voor zorgen. Er was haast bij en daar om ben ik hem vlug even met de auto gaan zoeken, 't Was maar een kleine afstand. Zelfs in een kleine afstand kunt u twee mensen doodrijden. U had maar op de fiets moeten gaan. Als 't zo'n klein eindje was, leverde dat niet de minste moeilijkheden op, vond de of ficier, die vervolgens 175,of 30 da gen eiste en verbeurdverklaring van de in beslag genomen gladde banden. 't Is jammer, dat niet de hele auto destijds in beslag genomen is, voegde hij eraan toe. In het proces-verbaal staat, dat verdachte de gebreken aan de auto heeft laten herstellen, las rechter v. d. Brand. Het vonnis luidde hierna 150,of 30 dagen en onttrekking aan het ver keer van de banden. OPBRENGST KOLLEKTE Dank zij de offervaardigheid van de Overbergse bevolking en de grote acti viteit der collectanten, heeft de huis- aan-huis collectie voor de Groesbeekse inrichtingen het mooie bedrag van f 221,opgebracht. Geslaagde uitvoering van Accordeonette uit Overberg Voor de eerste maal in dit seizoen heeft de Overbergse accordeonvereni ging „Accordeonette" zaterdagavond in gebouw Eltheto te Veenendaal een uit voering gegeven, ditmaal versterkt met enkele leden van de Hasselaar's band en het toneelgezelschap N.A.O. uit Vee nendaal. Nadat de heer Sel een welkomst woord had gesproken, volgde het muzi kale gedeelte van de avond. Onder lei ding van de heer Sel werd er zeer ver dienstelijk gespeeld. In de pauze gingen de loten vlot van de hand en konden de prijzen onmid dellijk in ontvangst worden genomen. Na de pauze was het woord aan de leden van de toneelvereniging N.A.O. uit Veenendaal, die voor het voetlicht brachten het dramatische stuk „Moei lijke jaren". De spelers waren bijzonder goed op dreef en van plankenkoorts was geen sprake. Ondanks dit dramatische stuk wist de boerenknecht Zweris, vertolkt door de heer J.. Roelofsen, de lachspie ren los te maken. Het applaus dat steeds weer klonk was het beste bewijs dat de muziek- en toneeluitvoering bij de aanwezigen goed in de smaak is gevallen. INSTELLING ENTGEMEENSSCHAP VOOR EDE Zoals bekend mag worden veronder steld, is het aantal Edese kinderen, dat niet of niet volledig tegen de kinder verlamming is ingeënt, zeer groot. Onge veer 40 procent van het totaal voor inen ting in aanmerking komende kinderen in deze gemeente is niet ingeënt. Het gemeentebestuur en alle bij dit volksgezondheidswerk betrokken perso nen en instanties achten deze vacinatie- toestand onvoldoende en vinden het daar om onverantwoord daarin te berusten. Om met betrekking tot de inenting tot betere resultaten te komen, heeft de heer A. Roseboom, wethouder voor de Volks gezondheid, op 19 maart j.l. een zoge naamde Entgemeenschap voor Ede inge- stelt. Onder een entgemeenschap moet wor den verstaan een op vrijwillige mede werking gebaseerde samenwerking van allen, die enigerlei wijze bij de vacci naties zijn betrokken. In de entgemeenschap zijn vertegen woordigd: de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de geneeskunst, af deling Wageningen en omgeving, Huis artsenvereniging Wageningen en omge ving, Vereniging Het Groene Kruis te Ede, Vereniging Het Wit Gele Kruis te Ede, Vereniging Het Oranje Groene Kruis te Bennekom, Vereniging Het Groene Kruis te Ederveen, Vereniging Het Groene Kruis te Otterlo-Harskamp- Wekerom, Vereniging Het Groene Kruis te Lunteren. Tevens hebben daarin zitting: de heer A. Roseboom, wethouder voor de volksgezondheid, dr. L. D. van der Kulk, hoofd gemeentelijke geneeskundige dienst, Mw. N. Buizert, administratief as sistente G.G.D. Ede, de heer J. J. Siere- veld, chef 2e afdeling gemeentesecreta rie. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door: dr. S. T. Heij te De Klomp, dr. L. D. van der Kulk, en de heer J. J. Siereveld. De entgemeenschap stelt zich ten doel de vaccinatietoestand in Ede zo goed mo gelijk te doen worden. Zij denkt dit op tweeërlei manier te be reiken le door een algemene actie, in het kader waarvan op zoveel mogelijk plaatsen gelegenheid tot enten zal worden ge geven; 2e door een systeem van het regelmatig afleggen van aansporingsbezoeken door de wijkzusters. Overtuigd zijnde van de noodzaak, stel len de deelnemers van de entgemeen schap zich beschikbaar voor dit stuk volksgezondheidswerk in het belang van de Edese kinderen. Gaarne vertrouwen zij, dat de ouders, doordrongen van hun verantwoordelijk heid, ook hun medewerking zullen ver lenen. Zij zullen daardoor het belang van hun eigen kinderen en die van anderen dienen. VEENENDAAL

De Vallei | 1963 | | pagina 2