Raad zeer teleurgesteld over toewijzing woningen Ouderavond van Herv. Kon. Julianaschool te Ederveen VERKEERSREGELS KRUISWOORDPUZZEL MODEPOPPEN IN KATOEN VEENENDAAL AMERONGEN RHENEN UIT DE RAAD VAN AMERONGEN SUBSIDIE AFGEWEZEN Eén architekt Waterpoloploeg De Forellen won met veel doelpunten Ontmoeting Renswoude- Hooglanderveen 4-2 3-jarenplan D.V.O. heeft grootse plannen voor tweede T.B.C.-mars OOK AMERONGEN EEN KIEVITSEI Lentetoch van Sterk door Vriendschap Opgave nr. 71 In de jongste vergadering van Amerongens raad drukte burgemeester Jhr. Mr. O. R. v. d. Bosch er zijn teleurstelling over uit dat Amerongen voor dit jaar geen enkele woning is toegewezen. Alsnog zal gestreefd worden naar een onderhoud by G.S. om op die wyze te trachten een toewyzing te verkrygen. In overeen stemming met de verwachtingen, keurde de raad de bouw van een publieke telefooncel af en wordt ook het wachthuisje ten noorden van de Rijksstraatweg te Eist niet gerealiseerd omdat dit volgens de NBM nog niet rendabel genoeg geacht werd. Bij de ingekomen stukken kwam een verzoek ter tafel van de Stichting Ka tholiek Militair Vormingscentrum om subsidie. De heer J. Tenge (VVD) zei er voor te zijn evenals de heer H. Blanke- stein (Gem. Bel.) die o.a. wees op de toe genomen r.k. bevolking in Amerongen. De heer A. van de Dikkenberg zag echter een groot gevaar in deze gang van zaken, „vooral die ruimere blik van te genwoordig" zo zei hij. De voorzitter wees er tenslotte op dat men hier te doen had met gemeentegel den en hij achtte het als zodanig voor Amerongen een te ver verwijderd belang. De subsidiverlening ging dus niet door. Toen de publieke telefooncel en het wachthuisje aan de orde werden gesteld, bracht de heer G. J. Buis (PvdA) de klacht naar voren, dat tegenwoordig de G. J. Buis (PvdA) goed georiënteerd beslissingen van de raad al van tevoren in een groot streekblad vermeld ston- deh. Hij doelde hier op de gebruikelijke voorbeschouwing in het betrokken blad. De voorzitter vond echter dat dit blad goed georiënteerd was, terwijl de heer K. G. Tiel opmerkte dat de voorbe schouwingen voor rekening van het betreffende blad zijn. Bij het punt toezicht op gemeentewer ken Amerongen, Leersum en Maarn be treurde de heer Blankenstein (Gem. Bel.) het, dat men het hier nog steeds met één architect voor drie gemeenten moet doen. Hij vond dat deze mensen overbe last werden en zag meer voordeel in een Het herenzevental van „De Forellen" speelde zaterdagavond in Amersfoort een competitiewedstrijd tegen „Posei don" 1 uit Scherpenzeel. Deze uitwed strijd voor de Rhenenaren werd een 1-9 overwinning. Vermoedelijk zal de ploeg uit het Natuurbad Ouwehand daarmee beslag gaan leggen op het kampioen schap. Poseidon kwam met 6 man in het wa ter hetgeen voor de gasten aanleiding was 1 man terug te trekken. Dit spor tieve gebaar bracht de beide ploegen op gelijke numerieke sterkte, doch De Forellen waren deze avond weer ouder wets op dreef en het werd een klinken de overwinning. Direct bij de aanvang van de wed strijd nam Poseidon de leiding (1-0) welk doelpunt tot stand kwam door een kleine verwarring in de achterhoede van Forellen. Het duurde echter niet lang of Gerard Baars zag zijn kans schoon voor de gelijkmaker (1-1). Doel man Brouwer van Forellen kreeg op nieuw een aanval te verwerken. Hij hield zijn doel keurig netjes schoon door op het juiste moment in te grijpen. Piet de Zwarte gaf na deze Poseidon- aanval een ver schot af, dat via de hand van een tegenstander in het Scherpen- zeelse doel belandde (1-2). Dezelfde speler bracht de stand met een verra derlijke draaibal de stand op 1-3. Eep Landman had zich daarvoor vrij moe ten vechten. Na een ver schot van Ton van Dijk tot vlak voor de doelmond. scoorde Piet de Zwarte opnieuw (1-4), waarna Epi Landman de stand op 1-5 bracht uit een keurig door Piet de Zwarte aangegeven bal. Daarmee was het rust. De tweede helft werd geopend met een doelpunt van Ton van Dijk 1-6, ge volgd door een treffer van Epi Land man 1-7. Ton van Dijk maakte er nog 1-8 van en Sjors Jansen nam het negen de doelpunt voor zijn rekening (1-9). Na een rustperiode van 14 weken hebben de spelers van Renswoude en Hooglanderveen weer gebruik gemaakt van het veld te Renswoude. Deze vriend schappelijke wedstryd eindigde in het voordeel van Renswoude. Het gehele spel werd gebracht op een aardige en sportieve manier. Nog maar net 5 minuten was de wedstrijd gaande toen Rubrechts het eerste doelpunt scoorde. Deze rechtsbinnen bracht na 20 minuten de stand op 2-0 voor Renswoude door toedoen van een prachtige voorzet van Koetsier. Renswoude had kennelijk de smaak te pakken want nog voor de eerste helft eindigde was de stand reeds 3-0. Dit liet Hooglanderveen niet op zich zitten. Ze drukte dan ook na de rust wat beter door. In de 8e minuut na de rust zorgden zij voor een tegenpunt. Maar ook hier kwam Renswoude op terug Na verschillende mooie pogingen wist Renswoude toch nog een doelpunt te maken door de voet van Koetsier. Ook Hooglanderveen scoorde nog een doel punt er bij. Zo eindigde deze mooie wed strijd met 4-2 voor Renswoude. Zondag speelt Renswoude de eerste competitie wedstrijd. Deze strijd zal geleverd moe ten worden tegen Austerlitz. Bij een zelf de uitslag als zondag j.l. mag Renswoude zeer tevreden zijn want ze blijft haar woordje meespreken in de competitie. eigen architect. De heren C. Brinkman (CHU) en A. v. d. Veer (PvdA) waren het hier roerend mee eens en zij drongen er dan ook op aan deze bezwaren naar vo ren te brengen bij G.S. Over punt 7 a-b-c volgde een raadsver gadering achter gesloten deuren. Hier voor werd de raadsvergadering drie maal geschorst. Het betrof de aankoop van grond 2345 m2 groot in het uitbreidings plan. van mevr. J. Schep-Kemp, wonende te Zeist. Tenslotte werd deze grond aan gekocht. Met de pachter was men nog on derhandelende betreffende de pachtbe- eindiging. Het tweede punt betrof grond van de heer T. van de Geer, wonende te Lang broek, welks perceel is groot 3160 m2. Ook over deze grond kon de raad zich na heropening van de vergadering vereni gen. Tenslotte kwam ook weer na een schorsing van de raadsvergadering een voorstel van burgemeester en wethouders ter tafel, betreffende de aankoop van het bedrijf van T. Blankestein, voor een be drag van rond 77.000 gulden aan de Koe nestraat. J. Tenge (VVD) tegen De heer J. Tenge (VVD) heeft vele bezwaren en kan zyn stem niet geven, waarop voorzitter mededeelt, dat de koop niet doorgaat, het bedrijf zal worden voortgezet. De prijzen zo zegt voorzitter gaan in een opwaartse lijn en binnen afzienbare tijd gaat het uitbreidingsplan over dit terrein. De heer C. Brinkman (CHU) vindt dit een pracht stuk terrein, en vindt dat de gemeente dit nodig heeft, is dan ook voor aankoop. De heer G. J. van Barneveld (AR) vindt dat men het ge meentebelang zoveel mogelijk moet die nen, en is vóór de koop. Bovendien zegt spreker met het oog op de prijs dat het door 2 taxateurs is getaxeerd, waarvan één in gemeentedienst. Hij wijst er op dat het College al het mogelijke heeft gedaan. Hij maakt ook ernstig bezwaar tegen de beredenering van de heer J. Tenge, die, zo zegt spreker, in een open bare vergadering vele geheimen heeft blootgegeven. B. en w. hebben de weg gezocht in een zuiver belang van de ge meente. De heer A. v. d. Dikkenberg wil dit bedrijf voor de gemeenschap bewaren. Alle agrarische bedrijven worden aldus spreker uit de gemeente verdreven en vindt dit een onrecht aan de boer, ze zijn toch geen middeleeuwse sekte zo zegt spreker? Voorzitter vindt dit een moeilijk punt, maar b. en w. bestemmen dit voor woningbouw. De heer G. J. Buis heeft de indruk in de commissie gekregen, dat bedrijf zou blijven bij het niet doorgaan van de koop. Wanneer geen andere richtpun ten naar voren komen, dan zal hij tegen dit voorstel stemmen. De heer A. Hasse laar (CHU) kan na dit debat niets meer toevoegen, zal voor stemmen. De heer Tenge vindt tenslotte dat er niet aange toond is dat hij ongelijk heeft. Hij heeft met b. en w. zijn mening besproken en moest hetgeen hij heeft gezegd wel ter- sprake brengen en zeker het zwakke punt. Ik dien zo zegt spreker, ook het algemeen belang en kan mijn stem niet geven. Ook de heer van de Dikkenberg kan zijn stem niet geven. Bij de stemming wordt tenslotte tot koop be sloten, met 4 stemmen tegen. Bij het punt verlening opdracht tot het ontwerpen van het restauratieplan voor de woningen in de Nederstraat vragen de heren Blankestein en Tenge of een duide lijk restauratieplan op de tafel zal ko men van de raadsleden en vraagt de heer Tenge zich nog af, of deze woningen nog wel vatbaar zijn voor restauratie. Dit zegt de voorzitter toe, waarna ook dit punt wordt aangenomen. Na de inleiding van de voorzitter, wordt het woord gegeven aan de raad over de voorbereiding van het plan in de Marinewijk. De heren Blankestein en van de Veer maken be zwaar tegen het 3 jarenplan en zouden graag enkele punten voorrang geven. De heer van de Dikkenberg heeft zich af gevraagd bij het lezen van dit werk, of de gemeente soms een legaat heeft ont vangen en wenst een aantekening tegen gestemd te hebben Vervolgens gaat de raad met het college mee. Wat betreft het tweede punt van de voorbereiding van enige werken, is het aanleggen van een verbindingsweg in Overberg. De heer Doornebal stelt de vraag betreffende de doodlopende weg aan het einde, en zou dit gaarne anders zien. De voorzitter vind dat dit punt erg moeilijk is, daar dit par- tikulier terrein is. De heer Hasselaar A. Hasselaar (CHU) met spanning heeft met spanning naar dit moment uit gezien en is dankbaar gestemd en infor- meerd naar een tijdelijke verbindingsweg naar de kerk, en vraagt naar te gebrui ken materialen en of rekening is gehou den met ruimte voor kabels, buizen enz. Dan wordt ook dit punt aangenomen. Over het punt aangaan geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten was men het ook spoedig eens. Voor de rondvraag waren geen vragen b innenge- komen, wel deelde de voorzitter mede dat voortaan koffie op de publieke tribune zal worden geschonken, mits het aantal niet te groot is. Dinsdagavond werd vanwege de Herv. Kon. Julianaschool te Ederveen een ouderavond belegd. Deze ouderavond bhvatte twee gedeelten. Voor de ouders naar de klasselokalen gingen ter bezichtiging van het werk der leerlingen werd een bijeenkomst gehouden in de kerk. De voorzitter van het schoolbestuur, ds. K. Schipper, opende de bijeenkomst. Na het zingen van Psalm 25 6 leidde de predi kant de spreker van deze avond in, de heer Jansen, leraar peadagogiek aan de chr. Kweekschool te Ede. Ds. Schipper gewaagde van dankbaarheid voor Gods zegen ten opzichte van de ouders, het onderwijs en de kinderen, die in het afgelopen jaar gezegend werden. Er vonden geen ernstige ongevallen plaats, er was geen personeelsgebrek. Dat het onderwijs ter plaatse gebaseerd was op Gods woord in een vertechniseerde wereld stemt tot dankbaarheid, aldus ds. Schipper. Hierna was het woord aan de heer Jansen, die een zeer interessante, ge voelvolle en voor de ouders een aan de praktijk getoetste lezing hield over de opvoedkundige problemen. „Het kind in het atoomtijdperk" was het uitgangs punt. Spreker volgde de ontwikkeling der tijden, die ook van invloed was op de verhouding tussen kind en volwas sene. Drie eeuwen geleden was de maat schappij een gesloten gemeenschap. Het kind leefde volop mee met de wereld van de volwassenen. De beroepen b.v. werden zichtbaar uitgeoefend. Het kind liep overal in en uit. Er was slechts een woonvertrek, waarin onder de ogen van de kinderen de meest tere dingen als geboorte en sterven plaatsvonden. Het kind was een volwassene in zak formaat. De hedendaagse klederdrach ten, ook in ons land, wijzen daar nog op. De kinderen zijn gekleed als kleine volwassenen. De tijd van thans is een geheel andere. Het is een dynamische maatschappij. De veranderingen, die op korte termijn plaats vinden zijn legio. Het onderwijs, de landbouw, de indu strie vindt steeds andere normen. Er kwamen andere zeden en gewoonten. De kinderen van thans worden later volwassen. Zij moeten een drempel overschrijden om de wereld van de volwassenen bin nen te kunnen treden. De opvoeding komt grotendeels op de schouders van de moeder te rusten, omdat de vader te bezet is (vermeend?) om zich met zijn kroost bezig te houden. Kinderen zien hun vader soms een uur per dag en dan nog heeft hij zijn taken en bezigheden. Vele tradities worden door de loop der tijden overboord geworpen. Zo heb ben velen de zondagse kerkgang afge zworen en doen 's zondags allerlei kar weitjes. Dit zien onze kinderen en als Iedereen MOET ze leren Iedereen KAN ze leren! Dagelijks worden onze kinderen en wijzelf bedreigd met de niets en nie mand ontziende gevaren van het onveilige verkeer. Wie, ziende op het steeds toenemende verkeer op de weg, aan de toekomst denkt, zal wellicht met zorg vervuld, doch tevens daarom te meer van de noodzakelijkheid van verkeersonderwijs en verkeersopvoeding in het alge meen, overtuigd zijn. Het is ontstellend hoe weinig men gemiddeld van de verkeers regels afweet. Velen nemen dage lijks, met inzet van hun leven, deel aan het verkeer, zonder met de meest eenvoudige regels daar van bekend te zijn. Nog slechts weinigen hebben op school verkeersonderwijs genoten. Tijd om ingewikkelde wetsartike- lenlen over het verkeer te bestuderen heeft niemand. En toch is kennis van de verkeersregels heden ten dage voor IEDEREEN een besliste noodzaak en een gebiedende eis, om geen oorzaak te worden van het een of andere noodlottige ongeval, waarbij men zelf of een ander het slachtoffer kan zijn. Hebben onderstaande cijfers U niets te zeggen? SLACHTOFFERS VAN HET WEGVERKEER IN 1961 ongevallen 190.246 DODEN 1992 ernstig gewonden 30.618 licht gewonden 19.542 In 96 procent van deze gevallen was er schuld aanwezig. Kleine schuld of grote schuld, dat doet er niet toe. Kleine oorzaken kunnen grote gevolgen hebben; dikwijls ten gevolge van het niet kennen van de verkeersregels. Denkt U er echter wel aan dat ,Ik wist het niet" geen excuus is, want iedereen moet weten hoe hij zich in het verkeer op de weg heeft te gedragen. Het is daarom verheugend dat het verkeersonderwijs op de scholen ver plicht is geworden. De jeugd geeft daardoor verwachtingen voor de toe komst. Maar lezerwelke is Uw actieve daad in deze? Bedenk wel, dat het gaat om mensenlevens! Wees eens eerlijk, bent u op de hoogte met alle verkeersregels? Hoelang is het al geleden dat u er iets van leerde? Wat weet u van voorrang en de nieuwe bepalingen? wilt u uw kennis van de verkeersregels niet wat ver meerderen of opfrissen? Doe dan mee in de strijd tegen de verkeers onveiligheid. Dringend vragen wij daarom uw aandacht voor dit zo belangrijke onder werp in een serie vervolg artikelen in deze rubriek. LEER NU DE VERKEERSREGELS THUIS NIET STRAKS IN HET ZIEKENHUIS dan thuis de principiële dingen te zwak worden opgevat, dreigt het gevaar dat het kind in de maalstroom van de tijd meedrijft. Spreker besloot om er bij de ouders op aan te dringen een voorbeeld te zijn voor de kinderen, speciaal waar het de geloofsbeleving betreft. Na deze met aandacht gevolgde lezing deed het hoofd der school Valkhof en kele mededelingen over de groei van de school. Begonnen met 217 leerlingen telt het nieuwe cursusjaar er 242. Er moest zelfs een 7e leerkracht worden aangesteld. Er waren wel mutaties, mej. Morelissen vertrekt en ook mej. Kogel, wiens plaats op 1 april zal wor den overgenomen door mej. Tanis, die hersteld is van een ziekte. Er bleek voorts grote belangstelling te bestaan voor gezamenlijk kamperen want 60 leerlingen zullen deze zomer naar Huls horst trekken om daar te kamperen. Na het zingen van Psalm 150 bezoch ten de ouders de klasselokalen van hun kinderen om de vorderingen te bezich tigen. De Veenendaalse wandelsportvereni ging „D.V.O." is druk bezig met de voorbereidingen voor de op 1 juni a.s. te houden „Tweede T.B.C.-Mars. De nog jonge, maar bijzonder actieve vereni ging heeft als primeur in de plaatse lijke wandelsport een nieuwe afstand toegevoegd, n.l. de 40 km. waarvoor al leen militairen en training Vierdaagse lopers kunnen inschrijven. Het is de tweede maal dat DVO, aan gesloten bij de kring Arnhem van de KNBLO, een TBC-mars gaat houden. De eerste keer kon een bedrag van 200 gulden worden afgedragen aan de tbc- bestrijding en men hoopt dit bedrag thans belangrijk te kunnen verhogen. Om zoveel mogelijk deelnemers naar Veenendaal te trekken is een geslaagd wandelboekje samengesteld, waarin al le gegevens zijn verwerkt. Zo zal de 40 km. 's morgens om elf uur al van start gaan, terwijl de deelnemers aan de overige afstanden (5, 10, 15 en 20) 's middags gaan wandelen. Deelnemers die voor de eerste keer aan de tbc-mars deelnemen krijgen een fraaie medaille, terwijl de tweede-keer- lopers een mooie draagspeld uitgereikt krijgen. Daarnaast zijn er extra prijzen beschikbaar voor groepen. De inschrij ving sluit op 18 mei. SHOW VAN PERZISCHE TAPIJTEN De Rotterdamse firma Hassan Co. houdt maandag 1 april a.s. een expositie van Perzische tapijten in hotel De Ko renbeurs. Er zullen deskundigen aanwe zig zijn om alle gewenste inlichtingen te verstrekken en voorlichting te geven. BOCHT TE KLEIN GENOMEN Toen de truck-bestuurder K. uit Ede woensdag vanaf de Buurtlaan de Pr. Bernhardlaan wilde oprijden, nam hij de bocht te klein. Het gevolg was een beschadigde lichtmast. DIEFSTAL VAN GEREEDSCHAP De politie heeft de Veenendaler T. D. aangehouden ter zake van diefstal van timmergereedschap ten nadele van zijn werkgever. Hij is vandaag voor geleid voor de officier van justitie te Arnhem. BEJAARDE WIELRIJDER VIEL Doordat het 5-jarige jongetje van S. woensdagmiddag op de Kerkewijk plot seling met zijn karretje het fietspad overstak, is de 67-jarige wielrijder H. F. uit Veenendaal ten val gekomen. Hij liep lichte verwondingen op, ter wijl kleding en fiets beschadigd wer den. OORLOGSTUIG GEVONDEN Bij graafwerkzaamheden achter de W. v. d. Westeringhschool aan de Pr. Bern hardlaan zijn vrijdag een aantal geweren granaten en ander oorlogstuig gevonden. De gewaarschuwde Hulpverleningsdienst uit Den Haag heeft voor afvoer zorgge dragen. OPLOSSING PUZZEL NR. 75 Horizontaal: 1 gevaar, 6 meloen, 12 pols, 14 bord, 16 eb, 18 L.O., 19 ido, 21 nd, 22 hé, 23 nergens, 26 regelet, 29 Nede, 30 Eelde, 32 niet, 33 Ir, 34 nn, 36 roe, 37 le, 38 se, 39 Isar, 41 eend, 43 hé, 44 tergend, 45 af, 47 rein, 49 gems, 52 A.P., 54 de, 55 nep, 57 ra, 58 la, 59 sage, 61 boter, 63 reis, 65 stellig, 67 riskant, 69 es, 70 Ee, 71 aas, 73 o.a., 74 te, 75 mees, 77 mens, 79 herder, 80 lastig. Verticaal: 2 e.p., 3 volgens, 4 aloë, 5 as, 7 eb, 8 long, 9 ordenen, 10 ed, 11 kennis, 13 Ed, 15 letter, 17 beer, 19 Iser, 20 orde, 22 hees, 24 R.D., 25 Ne, 27 e.e., 28 li, 31 lorgnet, 35 natie, 37 leder, 39 Ier, 40 ren, 41 eng, 42 das, 46 passer, 48 edeleer, 50 markant, 51 last- ter, 53 pats, 55 noga, 56 pers, 58 lint, 60 ge, 61 Bi, 62 r.i., 64 ea, 66 leed, 68 soes, 72 A.D., 75 me, 76 se, 77 ma, 78 si. De 18-jarige Jan van Ommeren, wonende aan de Elsterstraatweg, werd zaterdag de gelukkige vin der van het eerste kievitsei in de gemeente Amerongen. Maandag heeft hij het aan de burgemeester aangeboden. VERGADERING VAN NCVB De NCVB afd. Amerongen houdt 27 maart a.s. haar vergadering in het Clubhuis. Mevrouw Visser uit Den Haag zal dan spreken over „Gebruiken omtrent Pasen". Voor dit interessante onderwerp wordt een grote opkomst verwacht. BALDADIGE JEUGD AAN HET WERK De laatste tijd zijn op twee plaat sen in Amerongen van zomerhuisjes deuren geforceerd en ruiten vernield. Binnen in de huisjes werd een chaos aangericht. Een onderzoek, welk nog steeds gaande is, wijst er op dat hier waarschijnlijk baldadige jeugd aan het werk is geweest. OPBRENGST KOLLEKTE GROESBEEKSE TEHUIZEN Het comité voor de kollekte van de Groesbeekse tehuizen deelt onder dank zegging mede dat de kollekte de prach tige som heeft opgebracht van 268,82. Zij had dit resultaat zeer zeker niet verwacht, in verband met de dure win ter. Haar dank gaat dan ook speciaal uit naar hen die door het barre winterweer zijn getroffen, n.l. de collectanten en verder natuurlijk naar alle gevers en geefsters, pers en allen die dit resul taat mogelijk hebben gemaakt. De Rhenense Wandelsportvereniging „Sterk door Vriendschap" organiseert zaterdag 30 maart een lentetocht over resp. 5, 8, 12 en 18 km. De start ligt bij HORIZONTAAL: 1 vreemde taal, 5 bout van een varken, 7 maand van het jaar, 11 aardworm, 12 baan voor balspel, 14 telwoord, 16 salaris, 18 biersoort, 20 hoek- balkon, 23 steensoort, 24 muzieknoot, 25 danspartij, 27 achting, 28 bezwerings formule, 30 deel v.e. ontkenning) (Fr.), 31 inhoudsmaat, 33 gem. in Drente, 34 scheik. element (afk.), 36 genieting, 38 witte suiker, 39 spil van een wiel, 40 rivier in Siberië, 42 Amerikaanse sierheerster, 44 reeks, 45 voorzetsel, 46 zangwijs, 48 stok, 50 waterdiepte, 52 nauw, 53 benedendeel van de rug, 54 vermoeid, 55 ge bruikt men voor het land, 57 boom, 59 zijtak Douro, 61 afkorting van item, 62 puntig voorwerp, 63 herkauwend dier van het geslacht der hertachtigen, 66 voor zetsel, 67 rund, 68 witte suiker, 69 eenmaal, 71 munt in Nederl. (afk.), 73 begrip, 75 krijgsbouwkunst, 76 inhoudsmaat (afk.), 78 water in Z.H., 79 boom, 81 deel van de helm, 82 jongensnaam, 83 telwoord, 85 een soort van rammenas (Ind.), 87 hond, 88 faam, roem, 90 zwemwiek, 91 vaartuig, 93 eenmaal, 94 in de richting naar omlaag, 95 iemand die treitert, 96 verfstof. VERTICAAL: 1 rij mensen, 2 buitenhaven, 3 slede, 4 sint (afk.), 5 inwendig lichaamsdeel, 6 bakt men brood van, 7 scheik. element (afk.), 8 telwoord, 9 cilin- vormig voorwerp, 10 op die tijd, 11 bekende stad in Frankrijk, 13 muzieknoot, 15 bijwoord, 17 onbep. voornaamw., 19 geestelijke, 21 steen, 22 bedelaar, 25 jong var ken, 26 buigzaam, 28 hekwerk, 29 landtong, 32 zeehond, 33 rangtelwoord, 35 ge vangenis, 37 met teer bestrijken, 39 vis, 41 eerste melk ener kalfkoe, 43 peilstift, 45 ijverig, 46 bergweide, 47 voorvoegsel, 49 nobele, 50 rund, 51 papegaai in Nieuw- Zeeland, 53 evennachtslijn, 56 vordering, 57 bloem, 58 gem in Friesland, 60 laag schoven op de dorsvloer, 62 jongensnaam, 64 verouderd woord voor kwaad, 65 vreemde munt, 67 beneden, 68 insekteneter, 70 snoer van een hengel, 72 Egyp tische waterlelie, 74 spitse bek van een vogel, 77 stad in Mexico, 79 de fijnste vederen, 80 akelig, 82 dorp in Gelderland, 94 ontkenning (spreekt.), 85 munt in China, 86 dam langs een water, 87 koor van zangers, 89 oud gewicht (afk.), 90 dag der week (afk.), 92 lengtemaat (afk.), 93 voegwoord. „Soedi Mampir" in het Kon. Elisabeth- plantsoen en wel om twee uur. „SDV" organiseert deze tweede lente- tocht onder auspiciën van de G.W.B. Het bestuur heeft weer alles gedaan om een zo prachtig mogelijk parcours uit te zetten. In tegenstelling tot vorig jaar heeft men nu een schoollokaal we ten te bemachtigen om te dienen als rustplaats, zodat iedereen „binnen" kan zitten. Dit is op zichzelf een goede voor uitgang. De uit te reiken herinnering bestaat uit een medaille. Groepsprijzen worden uitgereikt aan verenigingen en groepen, waarvan minstens 11 personen het in schrijvingsgeld voor een herinnering hebben betaald. Uiteraard zal steeds aan één groep van een vereniging, waarvan meerdere groepen deelnemen op dezelfde afstand, één groepsprijs worden uitgereikt. Door de commandanten van land-, zee- en luchtmacht is toestemming ver leend aan militairen om aan deze wan deltocht deel te nemen. Alle deelnemers aan deze tocht zijn verzekerd tegen W.A. ten opzichte van schade toege bracht aan derden tijdens de wandel tocht. Ook verzorgers per rijwiel val len onder deze verzekering. Voor d&ge hele tocht bestaat een trommelverbod. Aan een poppenspel zou men denken bij het zien van de figuurtjes op de foto's. Het zou dan een spel zijn van Peter Jongmans, de jonge Amsterdamse mode-ontwer per, die, in opdracht van het Nederlands Katoeninstituut, zijn „poppen" gekleed heeft in de fijnste katoenen stof fen die de Nederlandse katoenfabrieken maar weten te maken. Deze „modepoppen in katoen" dragen, zoals de foto's duidelijk laten zien, hoogzomerse pakjes die tref fend geschikt zijn voor de meisjes-tieners. Er is niets overdrevens aan de modellen, maar door een perfecte toepassing van veredelde composéstoffen en èen mengeling van sportieve en vrouwelijke effecten, zijn deze twee- of driedelige pakjes met de zo gemakkelijke broekrok wel heel speciaal „op het lijf geschreven" van de meisjes tussen 15 en 20 jaar. FOTO RECHTS De broekrok blijft het voor de op strand en boulevard beluste meisjes-tieners nog altyd goed doen. Zo denkt ook ontwerper Peter Jongmans erover, die een vlot zon- nepakje ontwierp voor de Katoenshow 1963. Beigekleu- rige composé-stof was het materiaal voor een gestreept, los hangend jasje, waaronder een dito hesje met lage rug aan een wijd gepypte effenkleurige broekrok, die iets over de knieën hangt. De gebruikte kleuren zijn beige, marine, reseda en rose, frisse heldere tinten op een weefsel dat voor een deel effen en voor een deel gestreept of geruit is. De effen en de gedessineerde stof behoren bij elkaar terwille van grappige combinaties, weshalve deze weefsels composé stoffen worden genoemd. Peter Jongmans heeft er een dankbaar gebruik van ge maakt in zijn collectie die deel uitmaakt van de Ka toenshow 1963. Deze show, een jaarlijkse, gemeenschap pelijke presentatie van de nationale katoenindustrie „on der leiding van" het Nederland Katoeninstituut, is in Amsterdam voor het eerst aan enige honderden genodig den getoond en gaat nu het land door om iedereen te laten zien tot welke prestaties de katoenfabrikanten in Brabant en in Twente in staat zijn. Behalve de reeds genoemde Jongmans hebben Max Heymans, Dick Holthaus, Ferry Offerman en Ernst Jan Beeuwkes ervoor gezorgd, dat het publiek een goed to taalbeeld krijgt van wat er al niet met katoen mogelijk is. In de Katoenshow worden 57 modellen getoond, waarvan er 35 geknipt zijn uit bedrukte en 21 uit bont- geweven stoffen. Daarnaast is nog een zeer kostbare katoenen broderie verwerkt tot een klassieke avond jurk en zijn velerlei katoenen uni-stoffen gebruikt ter ondersteuning van het kleurige palet, waaruit deze Katoenshow is opgezet. FOTO LINKS Evelyn heet deze verstilde tiener in een katoenen zon- nepakje, dat Peter Jongmans voor de Katoenshow 1963 heeft gemaakt. In het los hangende jasje ztfn de voor panden verticaal geplisseerd. Eronder zit van dezelfde streepstof een hesje, waaraan een effen broekrok met een grote gesp.

De Vallei | 1963 | | pagina 4