str aaluiiegtuïgje Gemeente-secretaris D. Blankespoor gaat met pensioen N.S.V.S. hielp S.K.F. uit de nood „Nieuwe wending in gemeentehuis-affaire'* was GESLAAGDE APRILMOP RENSWOUDE SCHERPENZEEL BRIEFKAART MARKTBERICHTEN Avonturen van een klein Voorgedragen als opvolger Loco-secretaris D. van Manen De heer D. Blankespoor, gemeen tesecretaris van Veenendaal, heeft verzocht hem per 1 september 1963 ontslag te verlenen als zoda nig, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd op 21 augustus a.s. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor de heer Blankespoor op de meest eervolle wijze het gevraagde ontslag te verlenen met dankbetuiging voor de langdurige en gewichtige diensten aan de gemeente bewezen. Te zijner tijd zullen van de zijde van het gemeentebe stuur nadere mededelingen worden ge daan over het officiële afscheid van de heer Blankespoor. Tegelijkertijd doen burgemeester en wethouders de raad een aanbeveling toe komen ter benoeming van een nieuwe secretaris. Als nr. 1 is op deze aanbeveling ge plaatst de heer D. van Manen en als nr. 2 de heer W. van Offeren. De heer Van Manen, die b. en w. in de eerste plaats dus voordragen als opvol- GEVAARLIJK SPEL Bij de fam, Van V. aan de Mr. Dr. Schokkingstraat hebben baldadige jon gelui een luciferdoosje met brandbare stof door de brievenbus gegooid. Er ontstond een erge rookontwikkeling. De politie stelt een onderzoek in naar de daders. REEKS INBRAKEN MET WEEKEND In het afgelopen weekend is op vier verschillende plaatsen in Veenendaal ingebroken. De politie is thans bezig met een uitgebreid onderzoek. Bij de fam. K. kwam men zaterdag nacht binnen door een niet op slot zijnde achterdeur. Er werd een porte monnee ontvreemd inhoudende 115 gul den, terwijl uit een doos uit het dres soir 155 gulden weggehaald werd. Bij de fam. B. aan de Buurtlaan- west kwam men binnen door een ruit te forceren. Alle kasten en laden wer den doorzocht, maar de totale buit be droeg slechts 25 gulden. S. aan de Gortstraat kreeg ongenode gasten in zijn magazijn. Hier wordt echter niets vermist. Door F. aan de Julianastraat werd aangifte gedaan van diefstal van een autoradio en een regenjas uit zijn auto. Het voertuig stond niet afgesloten naast zijn woning. AUTO VERLEENDE GEEN VOORRANG Bij het linksaf slaan van de Kerke- wijk naar de J.G. Sandbrinkstraat, verleende automobilist O. gistermiddag geen voorrang aan de bromfietser Van G. uit Veenendaal. Laatstgenoemde liep enkele verwondingen op die door dr. Engel behandeld werden. DOVO-jeugd vierde feest Ter gelegenheid van het 30-jarig be staan van de v.v. DOVO op 23 april a.s. is er maandag j.l. een feestavond voor de DOVO-jeugd gehouden in ge bouw Eltheto. Voor de feeststemming zorgde het „Expresso Cabaret" o.l.v. Bert van Schaik. Het is een bijzonder geslaagde avond geworden. Zo liet Bossini zien hoe goed hij kon goochelen; „The Crazy's" (Chris en Leo) brachten stemming in de zaal met vrolijke liedjes en toen de pianist B. v. d. Weerd het zo langzamerhand be roemd geworden „Geen woorden, maar daden" speelde, daverde de zaal, al waren 't ditmaal geen daden van Fey- enoord, maar van DOVO. Bert v. Schaik zelf verzorgde op sympathieke en be schaafde wijze de conférence. Voorzitter P. Hiensch opende en Sloot de avond en wekte de jeugd op om vooral het eerste bij de moeilijke uit wedstrijd tegen Kozakken Boys zater dag a.s. weer net zo te steunen als te gen Noordwijk en Quick Boys. Opge togen gingen de DOVO-jongens weer naar huis. CHR. HANDELSREIZIGERS VERGADERDEN De Ned. Chr. Handelsreizigers Ver eniging afd. Veenendaal hield vrijdag avond haar ledenvergadering in hotel De Korenbeurs. Na de gebruikelijke opening door de voorzitter, de heer Slok, kreeg direct de spreker van deze avond de heer Pauptit uit Rotterdam het woord. Hij gaf een duidelijke uiteenzetting over verschillende belastingvraagstuk ken. In aansluiting hierop werd een druk gebruik gemaakt van het vragen stellen. Het was een leerzame avond waarvan de thuisblijvers veel hebben gemist. Voorts werd ter vergadering het 37e lid ingeschreven. In de ruim vijf jaar van haar bestaan is de af deling gegroeid van 11 tot 37 leden. ger is reeds sedert 1 februari 1957 loco secretaris van Veenendaal. Hij is sedert 1 februari 1939 in dienst van de gemeen te Veenendaal, en vanaf 1 augustus 1947 chef van de afdeling financiën, onder wijs en belastingen. De heer van Offeren, die sinds 16 sep tember 1940 de gemeente dient, is vanaf 1 augustus 1947 chef van dè afdeling be- stuurs- en personeelszaken der gemeen tesecretarie. In de vergadering van donderdag 11 april a.s. zal de raad tot benoeming van een gemeentesecretaris overgaan. Verloting Veteranentocrnooi De Loterij-commissie van het Vete- ranen-Tournooi is nog steeds volop be zig met de verkoop van de 5000 loten, met welke opbrengst naar men hoopt ongeveer 20 chronische zieken een week lang op vakantie te kunnen laten gaan. De medewerking die men allerwege ondervindt bij de verkoop van de loten is, op enkele uitzonderingen na, zeer gced. Het wandel-schoolclubje „De Groentjes" van de Gr. v. Prinsterer- school aan de Dr. Colijnstraat bijvoor beeld sloeg alle records. In een paar uur tijds hadden de kinderen een boek je vol loten aan de man gebracht, een prestatie die zonder meer ten voor beeld gesteld kan worden. De trekking van deze loterij voor het sympatieke doel is, zoals bekend, op 18 april a.s. Hoofdprijzen zijn een da mes- en herenrijwiel. Vrije giften zijn vanzelfsprekend ook van harte welkom. Sportieve daad werd beloond Aangezien het sportterrein van SKF door het zeer intensieve gebruik, dat zowel de voetbalclub Kulan als de korfbalclub SKF ervan maakten, aan het begin van dit seizoen wegens her stelwerkzaamheden gesloten moest worden, verkeerden' de beide sportver enigingen van SKF in moeilijkheden. De korfbalclub wist van haar Bond gedaan te krijgen, dat begonnen mocht worden met uitwedstrijden, maar voor Kulan was dit niet mogelijk. Gelukkig echter bestaat er tussen de verschillen de Veenendaalse sportverenigingen niet gelegenheid te baat om na afloop der wedstrijd bij monde van haar voor zitter haar dank uit te spreken voor de wel zeer bijzondere wijze waarop NS VS met medewerking van de Ne- veda-direktie de 2 sportverenigingen van SKF uit de moeilijkheden heeft geholpen. Als blijk van deze dankbaarheid bood de voorzitter van SKF's personeelsver eniging, de heer J. M. J. Wiessing, aan de voorzitter van de NSVS, de heer Van Maanen, een schijnwerper aan voor het trainingsveld, een geschenk, dat zoals de heer Van Maanen in zijn dankwoord meedeelde, al enige tijd tot de onuitvoerbare wensen behoorde. alleen een gezonde rivaliteit, dóch ook een gevoel van solidariteit, dat wel bij zonder tot uitdrukking kwam toen NSVS, de Neveda ^Sportvereniging, SKF aanbood haar oude sportveld be schikbaar te stellen voor wedstrijden en trainen van Kulan en later ook van de korfbalvereniging, terwijl zelfs Ku lan haar com petitie-wedstrijden op het splinternieuwe hoofdveld mocht spe len. Zaterdag j.l., ter gelegenheid van de wedstrijd op het Neveda terrein, waar het 2e elftal van Kulan in het veld kwam tegen het 2e elftal van NSVS, nam de SKF-personeelsvereniging de BOUW DIEPVRIESKLUIS VOLTOOID De bouw van de eerste Veenendaalse diepvrieskluis van de fa. J. v. d. Kraats aan de Buurtlaan-oost, is voltooid. De diepvriescentrale is ingericht met 200 lo ketten van ieder 200 liter, waarvan er nu al ruim zestig verhuurd zijn. Binnenkort zal een voorlichtings- en demonstratie avond gehouden worden, welke dan te vens bedoeld is als de officiële opening van de diepvrieskluis. GERT VAN KOOTEN BESTE VLAGDRAGER De wandelsportver. V.D.Z. heeft vo rige week zaterdag in Ede deelgenomen aan een door de Edese wandelsportver. „Eendracht" georganiseerde tocht. V.D.Z. nam met een groep van 28 leden deel en had het genoegén dat het aspirant-lid Gert van Kooten uitge kozen werd als de beste vlagdrager van alle groepen en hiermee de eerste prijs in de wacht sleepte. Het was een prachtig parcours waarvan de wande laars, mede door het fraaie weer, volop genoten hebben. Winteruitvoering van Sparta op twee avonden Twee avonden heeft de Veenendaal se gymnastiekvereniging „Sparta" no dig om de vele leden te kunnen laten optreden tijdens de jaarlijkse winter uitvoering. Deze demonstraties zullen worden gegeven op woensdag 4 en donderdag 5 april a.s. in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. De programma's van beide avonden vertonen op veel punten overeenkomst, hoewel voor het meren deel verschillende groepen zich zullen presenteren. Alle afdelingen komen aan bod. Van kleuters tot en met de dames en he ren. De verschillende programma-num mers zijn ingestudeerd door- en staan onder leiding van de dames W. Savenij- Berrens, A. Vaartjes-Jacobs en de he- ren Fr. Leppers en W. Vaartjes. De al- 1 gehele leiding heeft de heer W. Vaart- 1 jes. Op beide avonden wordt begonnen 1 om half acht. De heer Wiessing (r.) overhandigt hier de schijnwerper aan dhr Van Maanen. SCHRIKHEK VERNIELD En tot nog toe onbekende automobi list is vrijdagavond op de hoek Brin- kersteeg-Middellaan door het ter plaat se aangebrachte schrikhek gereden. De stukken van het hek lagen onder in de sloot. Gezien de aangerichte vernielin gen is het een kleiner type personen wagen geweest. AUTO OVER DE KOP Op Rijksweg 12 is zondagavond een personenauto in volle vaart in de middenberm geraakt en over de kop geslagen. De vijf inzitten den waaronder drie kinderen, lie pen wonder boven wonder geen enkel letsel op. Automobilist P. uit Arnhem reed op het Hazenpad in de richting Arnhem. Op het moment dat hij een voor hem rijdende auto wilde inhalen, kwam deze ook naar links. K. die daar weer ach ter reed en ook al bezig was met de twee voorgangers in te halen, moest eveneens naar links uitwijken en kwam in de middenberm terecht. Zijn auto, waarin ook echtgenote en drie kinderen zaten, sloeg over de kop en werd zwaar beschadigd. De inzit tenden kwamen met de schrik vrij. RUILBEURS IN JEUGDGEBOUW Zoals op elke eerste woensdag van de maand zal er vanavond weer een ruilbeurs worden gehouden in het Jeugdgebouw aan de Industrielaan. Jong en oud zijn ook deze keer weer welkom om suikerzakjes, postzegels, sigarenbandjes, buitenlandsgeld enz. te ruilen. 1 MEI FEEST De afdeling Veenendaal van de Par tij van de Arbeid en het N.V.V.-Vee- nendaal vieren op woensdag 1 mei a.s. gezamenlijk het 1 mei feest. Dit zal geschieden in het O.C.B.-gebouw aan de J.G. Sandbrinkstraat. Het eerste ge deelte van de avond zal spreken mej. mr. Th. F. Lemaire, lid van de Tweede Kamer der Staten-generaal. Voorts is er zang door Ria Valk en voordracht door Agaath Sligting. Met medewerking van „The three happies" zal de avond worden besloten met een bal. SCHAKEN Maandag 1 april speelde het eerste tiental van de Veenendaalse schaak club een thuiswedstrijd tegen A.S.G. II uit Apeldoorn. Dat het eerste tiental toch thuishoort in de promotie klasse werd bewezen. Het werd ee*n duidelijk voorlopige uitslag van 6l/t-2l/t in het voordeel van Veenendaal. De afgebro ken partij staat zeer gunstig, zodat we mogen aannemen dat de einduitslag wel 7,/t-2'/ï zal worden. De persoonlijke uitslagen zijn: Veenendaal I A.S.G. II J. W. Boelens - J. A. Binnema 1-0,, M. v. d. Bovenkamp - F. Unterhorst afg. G. A. Blankensteijn-P. Couperus 1-0 H. Heykamp - J. jle Jongh 1-0 F. Luchinger - J. vA. Voorhans 0-1 J. v. Elenbaars - J. P. de Groot 0-1 G. R. Kets - B. IJzerman 1-0 L. Ebskamp - A. J. Arnols 1-0 H. G. Kruidhof - A. v. d. Linden Vt-Va D. J. Kruidhof - F. v. Asselt 1-0 De onderlinge competitie werd voort gezet, met de volgende uitslagen: C. v. Ginkel - M. v. Dijk.1 - 0 J. Perton - Tj. Schuurman 1-0 Keuning - Anbeek 1-0 C. Beyer - H. J. v. Aller1-0 J. Diepeveen - A. Blankenspoor Vi-V» C. ter Hogt - E. v. Ravenzwaay 1-0 M. v. Doorn - De Kleuver Vi-'/a Baars - Keuning 1-0 Tóch talrijke persoonlijke en schriftelijke sympathie-betuigingen Het „inderhaast opgericht Actie-Comité-Gemeentehuis" was vanaf het moment dat vrijdagmiddag onze bladen van de persen kwamen het onderwerp van gesprek. De krant was amper een half uur uit of de eerste telefonische inlichtingen werden gevraagd. Vooral interes seerde het velen WIE of er dan wel zitting in dat comité hadden Het viel blijkbaar niemand op dat het „comité" juist op 1 april zit ting had Nóg interessanter werd het toen Tante Pos een stapel briefkaarten in de postbus deponeerde en er zelfs schriftelijke sympathie-betuigingen „in het hol van de leeuw" in casu bij het gemeentehuis terecht kwamen. De schrijvers en schrijfsters, óók van buiten Veenendaal, handelden vol komen te goeder trouw en wh hopen dan ook dat ze deze aprilmop sportief zullen opvatten. Anderzijds waren de briefkaarten, brieven en persoonlijke bezoeken op het „zittingsuur van het comité", een duidelijk bewijs, dat zulke gemeente lijke zaken toch wel degelijk de be langstelling van de bevolking hebben. Nu de gedenkwaardige le april tot het verleden behoort, kunnen de lezers voortaan weer volledig op onze be richtgeving vertrouwen. Het „Actie-Comité-Gemeentehuis" was een 1-april-uitschieter. Wij hopen dat iedereen het als zodanig heeft ge zien en gewaardeerd. De kaarten wor den nog even bewaard. Men kan nooit weten \rt r t/e ófcar/érz C£04Z> Dit was het gefingeerde model-briefkaart van de „handtekeningen-actie". On danks de le april, kwamen er talrijke binnen! GOUDEN BRUILOFT IN ELST Vandaag viert het echtpaar T. van Laar en Janna Hietbrink, Rijksstraatweg 129 in Eist hun gouden huwelijksfeest. Zowel bruid als bruidegom mogen zich nog in een goede gezondheid ver heugen. Teunis van Laar (78) werd geboren in Ingen (Betuwe) en werkte eerst aan het veer. Na zijn trouwdag werd hij zelfstandig koopman van eieren, kippen enz., zodat hij vooral bij de boeren be kend is. Zijn vrouw (79) is geboren in Rhe- den en heeft in al die jaren de huis houdelijke belangen van het gezin uit stekend behartigd. Uit dit huwelijk werden 4 kinderen, 22 kleinkinderen en 2 achter-kleinkinderen geboren. Bij de vele gelukwensen die het gouden paar vandaag zullen bereiken, voegen wij gaarne de onze. VEENENDAAL Eiermarkt: aanvoer 123.000 stuks. Prijzen 14,75 tot 15,75 per 100 stuks. Handel redelijk. Biggenmarkt: aanvoer 40 stuks. Prij zen 52,tot 65,per stuk. Handel matig. Ouderavond School met de Bijbel Voor de jaarlijkse ouderavond van de School met de Bübel bestond een flinke belangstelling. De voorzitter, ds. L. van de Peut, opende de avond en gaf een overzicht van het programma. Het hoofd der school, de heer Gründ- lehner, hield een referaat over „Ver hoging of zittenblijvers"? Spreker be lichtte verschillende aspecten, die hier mee samenhangen en noemde o.a. het schoolverzuim als een remmende factor. De heer Dijkman hield vervolgens een inleiding over „Het afwijkende kind" en de vele moeilijkheden die dit geeft voor de opvoeding. Na de chocolade-pauze droeg mej. Sluyskamp een aardig schetsje voor uit het schoolleven in de grote stad, ge titeld: „Gijssie". Na de sluiting door ds. L. v. d. Peut verbleven de vele ouders nog lange tijd in de verschillende klassen ten einde het wel en wee van hun kinderen met de leerkrachten te bespreken. NCVB gaat op reis Onder leiding van de presidente mevr. Van Kampen-Bouw hield donderdag avond de Ned. Chr. Vrouwenbond in het verenigingsgebouw Filalethus haar maan delijkse vergadering. Nadat de presidente deze vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend en de vele aanwezigen had verwelkomd, in het bijzonder burgemeester Hoytema van Konijnenburg en diens echtgenote, deelde zij mede, dat het jaarlijkse reisje zou worden gemaakt op woensdag 15 mei a.s. Prompt kwam uit de vergadering een stem „dan is het stemmen". Inderdaad had de presidente hieraan geen aandacht geschonken, doch het bestuur kwam tot de oplossing om dan maar vóór het ver trek te stemmen. Ditmaal zou het reisje gaan naar Nijmegen, Berg en Dal, Heili- gelandstichting en een bezoek aan een pluimveeslachterij te Boxmeer. Deelne mers konden zich hiervoor opgeven tot 20 april bij de dames v. d. Pol en Osna- brugge. Vervolgens spoorde de presidente de leden aan een plastic kopje aan te schaffen en hierin bij ieder kopje koffie dat zondags gedronken wordt een dub beltje te deponeren ten bate van de bouw van militaire tehuizen voor de in Duits land gelegerde Hollandse militairen. In de pauze werden de aanwezigen getrac- teerd door de presidente in verband met haar 25-jarig huwelijksfeest .Namens de leden ontving zij van mevr. Osnabrugge- Versteeg een bloemetje. Na de pauze vertelde burgemeester Hoytema aan de hand van dia's iets over zijn reis naar het Middellandse zeegebied, welke reis hem destijds was aangeboden door de inwoners van Scherpenzeel in verband met zijn 25-jarig ambtsjubileum. Officiële bekendmaking Gemeente Rhenen De raad der gemeente Rhenen; gelezen het op 15 februari 1963 in gekomen verzoek met bijlagen van het bestuur der Vereniging „Een school met de Bijbel" te Eist (U.) waarbij overeenkomstig artikel 50 der kleuter onderwijswet verzocht wordt de beno digde gelden te verstrekken voor de stichting van een eenklassige bijzon dere kleuterschool te Eist; overwegende, dat aan de bij de wet gestelde eisen is voldaan; gezien het voorstel van burgemees ter en wethouders d.d. 19 maart 1963; gelet op de artikelen 50 en volgende der kleuteronderwijswet; besluit: de gevraagde medewerking te verlenen. Vastgesteld in de openbare vergadering van 27 maart 1962. De voorzitter, L. Bosch v. Rosenthal; De secretaris. Th. v. d. Willik. KINDERVERHAAL In een heel groot land, waar de mensen heel veel moderne en technische dingen maken, wer den ook vliegtuigen van het allernieuwste en snelste soort gebouwd. Op een dag kwam een van de vliegtuigbouwers bij zijn maatschappij op kantoor en vertelde, dat er in de proefhangar een nieuw model straaljager stond. Het was maar een heel kleintje, vergeleken bij de nor male straaljagers en het leek er een beetje op dat hij zomaar voor de grap was gebouwd. Alle mensen, die met de vliegtuigbouw te maken had den kwamen naar hem kijken en sloegen zich op de knieën van het lachen om dat kleine eigenwijze vliegtuigje, dat daar stond te pron ken en te pralen. Het vliegtuigje gevoelde zich dan ook heel belangrijk door deze grote belang stelling. „Wat een reuze mop", riepen de belangstellen de mannen. „Moet je nu eens zien hoe trots dat kleine ding kijkt, alsof het werkelijk een groot vliegtuig is", riep een van de heren. Ai, dat was niet zo mooi wat die man daar zei, want onmiddellijk veranderde de uitdruk king op het gezicht van het straaljagertje. Het leek erop, dat het langzaam roder en roder werd, want je kunt het geloven of niet, maar de klei ne straaljager leefde En hij was verschrik kelijk beledigd omdat die mensen dat helemaal niet schenen te begrijpen. Hij zette zijn borstje uit en graaaaauuuuwww. Daar raasde hij over de verbaasde mensenmenigte heen naar buiten en met een uitdagende boog vloog hij over het vliegveld heen zonder te vermoeden, dat hij wel eens een gevaar voor de andere, opstijgende en neerdalende vliegtuigen kon zijn. Er werd dan ook heel hard en waarschuwend tegen hem gebromd door de Grote Jets en de verkeersvliegtuigen, zoals super-constellations enzovoorts. Verschrikt dook hij steeds weer weg, uitkijkend en uitwijkend. Daardoor geraakte hij steeds verder van de plaats, waarin hij als pronkstuk van de vliegtuigbouwer had gestaan. Hij raasde voort en voort. Hij keek zijn ogen uit naar de aarde beneden hem en begon zijn vlucht interessant en avon tuurlijk te vinden. Soms was het beneden hem donker en woest, soms ook staken er glanzende pieken de lucht in, die schitterden als juwelen in de zon. En almaar verder vloog hij. Soms hoorde hij in de verte het gebrom van zijn zwaardere soortgenoten, maar dan maakte hij dat hij uit de weg kwam door diep naar bene den te duiken. Zo vloog hij over Europese lan den, vol steden, maar hij wist niet hoe die lan den heetten, want hij was maar pas gemaakt en wist dus nog niets van aardrijkskunde en de historie van de wereld. Af en toe, als hij dacht dat hij veilig was, rustte hij uit op een dag of een bergpiek. Hij was maar één meter lang en zijn vleugeltjes waren nauwelijks groter, zodat hij praktisch niet opviel. Hij had al heel lang en hard gevlogen en had dus wel zin om een beetje uit te rusten. Maar er was nergens een plekje op een dak of een toren. Hij besloot zich dan maar rustig te laten zweven. Hij zette zijn motortjes af en keek naar beneden, waar hij nu een uitgestrekt wit land schap zag met enkele donkere plekken, waar tussen soms langwerpige streepjes zich bewogen. Nieuwsgierig dook het vliegtuigje wat lager om te zien wat dat nu wel konden zijn. Het waren arresleden met rendieren er voor, die geruisloos door het sneeuwlandschap gleden. Hij vond het zo mooi, dat hij vergat om voorzichtig te zijn. Hij liet zijn motortjes razen om nog sneller te kunnen dalen en beter te kunnen zien. Door het lawaai werd hij onmiddellijk ontdekt door de mensen in de sleden. Deze wezen opgewonden naar hem. Het vliegtuigje begreep er natuur lijk niets van. Wat mensen waren, wist hij wel, die had hij al eerder gezien op het vliegveld. Maar sleden en rendieren waren hem volkomen vreemd. Nog steeds verbaasd vloog hij dan ook mee met de sleden. Plotseling echter hielden de sleden stil en een man, die al die tijd voorop had gezeten, nam een lange stok, die hij om hoog richtte naar het vliegtuigje. En pang. Een gloeiend voorwerp schoot rakelings langs zijn rompje. Onmiddellijk steeg hij weer, want hij beschouwde dit alles als een waarschuwing. Zijn motoren bonkten als een verschrikt kin derhart. Niet lang daarna hoorde hij een zwaar ge ronk, dat hij al eerder had gehoord van de Grote Jets en de anderen op het vliegveld. Hij keek om en bemerkte, dat vreemde vliegtuigen, welke hij nog nooit eerder had gezien, hem achterna zaten. Er naderde een macht van wel driehonderd straaljagers waarvan de voorsten boos hun tanden lieten zien. Nog nooit had het kleine vliegtuigje zoiets dreigends gezien. Hij blies zijn borstje weer op en liet alles aan mo toren in hem draaien om nog harder, steeds harder te kunnen vliegen. Hij keek op noch om en werd een witte streep door zijn snelheid, maar de naderende jagers vlogen sneller. Zij waren dan ook minder moe, want zij hadden niet de gehele dag met de zon meegevlogen. Zij omcirkelden het bange, kleine vliegtuigje en plotseling gevoelde het zich ver ward en verstrikt. Hij grauwde en gromde wat hij kon, maar hoe meer hij zijn best deed om vooruit te komen, des te meer geraakte hij ver ward in het ding, dat hij om zich heen voelde. De jagers uit het Grote Sneeuwland hadden hem in hun netten gevangen. Verdrietig om de boosheid van de wereld, waarin hij was gemaakt, zette hij zijn motoren af en liet zich zonder meer meeslepen. De vaart van de Groten was duizelingwekkend. Een beet je misselijk en om verder maar niets meer te zien of mee te maken, sloot hij zijn oogjes. Met een schok zetten de jagers hem op de aarde. Verward in het grote net wachtte hij de komen de gebeurtenissen af. Om hem heen stond een enorme kring van grote vliegtuigen, met glan zende borsten en boze gezichten. „Waar kom jij vandaan Hij haalde zijn schoudertjes op. Hij wist het immers niet. „Uit de proef-hangar, geloof ik". Hij zei dit aarzelend, want hij wist werkelijk niet in welk land die proef-hangar stond en of het wel helemaal waar was. De machines keken nog dreigender dan tevo ren en zeiden: „Foei, heb je niet geleerd de waarheid te spreken?" „Wat is dat vroeg het kleintje. „Waar heid", het klonk zo verschrikkelijk. „Jij bent een spion Dat klonk nog verschrikkelijker en hij maakte zich zo klein als hij maar kon en schudde met zijn vleugeltjes. „Helemaal niet ik ben een klein jetje", riep hij zo hard hij maar durfde. Maar het was alsof iedereen doof geworden was en de kring van grote vliegtuigen vernauwde zich om hem heen. „Help schreeuwde hij zo hard hij kon. Gelukkig hoorde een vlucht trekvogels het hulpgeroep. Die vogels spoedden zich Zuidwaarts en vertelden iedereen, die zij tegen kwamen, over het kleine, ongelukkige jetje. En zoals je weet, geruchten breiden zich sneller uit dan de wind. Zo kwanj het ook het grote jagerleger ter ore in de grote stad, waar de kleine jet was ge bouwd. De grote vliegtuigen keken elkaar aan en klapten toestemmend met hun vleugels tegen elkaar. Allen startten zij gelijk en spoedden zich in Noordelijke richting om het kleine vliegtuigje te bevrijden. Binnen 18 uren kwamen zij in het Grote Sneeuwland. Zij brulden en dreigden, alsof zij met duizenden waren in plaats van met drie honderd. Spoedig was geheel het Grote Sneeuw land in rep en roer en riep eenieder, dat het oorlog was, maar de vliegtuigen spoedden zich naar het straaljagerkamp om het vliegtuigje te bevrijden. De straaljagers, die in het kamp om het klein tje heen stonden keerden zich woedend naar de nieuwe invallers en vergaten daardoor op het kleine jetje te letten, dat verbaasd het geweld aanzag, zich toen losschudde uit het net en zich daarna met grote vaart, laagscherend over de vijandelijke vliegtuigen heen, uit de vleugels maakte. Van veraf sloeg hij het strijdgewoel gade en zijn motortjes bonkten van opwinding om het geen hij had veroorzaakt. Spoedig bemerkten de vijandelijke jagers, dat hun vogel was gevlogen. De strijd was toen ook snel beslecht en ronkend naderden de vliegtuigen uit zijn eigen land. Zij ontdekten het kleine toestel en namen hem op in hun midden. „Voortaan moet je bij ons blijven. Wij zullen je wel wegwijs maken in deze grote wereld. Maar vergeet één ding nooit. Nimmer meer mag je alleen op stap gaan, want je hebt nu geleerd hoe gevaarlijk het is te denken dat je groot bent." De kleine jet sloeg zijn ogen neer en hij werd een beetje rood. Maar toch, diep in zijn hart was hij trots op het grote avontuur, dat hij achter de rug had, en al het lawaai, dat alleen om hem was geweest.

De Vallei | 1963 | | pagina 2