PAUK Agrarische wetenswaardigheden U)curm DOVO en Veenendaal mogen niet verliezen GVVV - Zuidvogels 1.39 0.60 4.75 Paasmorgenzang op het dr. Slot. de Bruïneplein Burgerlijke stand De jacht op Amerika's beruchtste misdadiger WAYLAND KRAFT VAN ERMEL KERKDIENSTEN SPORTPROGRAMMA Streekderby's in Scherpenzeel en Amerongen MARKTBERICHTEN Ingekomen en vertrokken DINSDAGKOOPJES Scheeretui's Kladbloks Paraplu Gevonden en verloren ZONDAGDIENST RENSWOUDE Officiële bekendmaking ik heb één illusie GOEDE VRIJDAG Naarmate de competitie vordert, spitsen de spanningen zich toe om promotie of degradatie. In het programma van a.s. weekend schuilen weer zeer belangrijke voetbalduels. Zo mogen Veenendaal en Dovo beslist geen fouten maken, komt Kulan na vier maanden voor het eerst weer in het veld, zijn er streekontmoetingen in Amerongen en Scherpenzeel en is ook N.S V.S. dicht bij een kampioenstitel. Jelui kenne van me weete, dat ik een heevigste heekel heb an de schoon maak. Welke man zou dat feitelik niet hebbe? As et vrouwvolk de oorlog be gint te verklare an et vuil - wat dur duk gien eens is - dan ken ie je bee- ter berge. Mar waar? Veilig bin ie nerges. In huis niet en as ie een uit- stappie bij mekander prakkezeert dan kom ie terecht bij Jop den Droprol in de winkel, om een paar pakke zeep- poejer en een bus vrij fgoed. Alle krachte wurde ingezet in de schoonmaakted en dur is heel weinig kans om de harrie te ontloope. Toch hebbe ik en Bram van de week et vonnis een poosie uit kenne stelle, al was et dan mar een daggie. Mijntjie en Bram ware een afgeloope zondagen- avund effe over komme loope. We hebbe den heele avund gezellig mit me kander zitte kiassineere en veurdat we 't wiste had de klok half elf geslage. En toen dreeide Bram de persberichte veur et radiokassie. Daar wier effe naar geluisterd, mar hoe gaat dat, al heel gauw zate Mijntjie en Driek dur eige konversasie weer te onderhauwe. Daar zijn gien berichte teuge bestand. Mar wel wille ze alles greeg weete. Was dur feitelik nog wat bezonders veur? vroege ze. Nee, we hadde niks amparts over de radio vernoome. En hoe of et weerbericht was. Nou, zee Bram, datleek niet veul. Veul storm, mit een windkracht van teuge de tien en reege en hagelbuie. Oe, m'n help, zee je Driek en Mijntjie bijna tegelijk, en we wou we marge juust mit de schoonmaak beginne. Dan zou ik dat mar een poosie uitstelle, zee Bram dreugies veur z'n eige weg. Want et lekt mijn gien weer wurde om de boel buite de deur te hange. Nee, mar dat was wat. Ze ware dur heel van ontdaan, mar dur wier toch mar besloote, dat ze de slag een maan dag niet zouwe late beginne. Dat zou een bietjie te risikant zijn. Kijk, minse, en de afgeloope maan dag was et den eersten april en daar zette Bram den avund teveure z'n eer ste moppie al op. Goed, et was die maandag gien al te best weer, mar Driek zee dat ze toch best had kenne beginne. Et reegende in ieder geval niet en van sturm was weinig te bespeure. 's Avus hebbe we uitgeleege, dat ze dur in gefriewielt ware en dat hebbe we veur de rest van de week geweete. Nog nimmer is de schoonmaak zoo hard angekomme. Hoewel ik een goeie aprilmop nog wel kan pruime. Netuurlik, je mot em ok kunne hebbe as ie dur zelf bij be- trokke bint. Zoo as de weerman van de week veur de tillevisie. Die docht dat die dur een pracht van een landkaart veur- dreeide, mar toen hadde een stelletje loltrampers de weerman bij z'n sik. Ze hadde gauw een ander teekeningetjie veur 'em klaargezet. Gelukkig dat zoo iets nog ken veur onze tillevisie. Ik heb ok geachte kij kers gesprooke, die dur heelegaar niet over te spreeke ware. Dat zijn van die minse, bij wie niks anderst mag gaan asdat ze verwacht hadde. As we nog es een darde pergram krijge dan motte we dat mar veur die kattegoorie hauwe. Een rechtlijnig per gram, zonder onverwachte gebeurte- nisse.' Kommersjeel of niet kommer- sjeel, dat zelle we dan wel weer zien. Wout Blauwkous. Dovo gaat zaterdag naar Werkendam. Kozakken Boys ontmoeten is altijd geen peuleschil en temeer thans niet nu bleek dat de Boys thuis nog geen enkel puntje afstonden. Met een gevaarlijke midvoor blijft deze tegenstander voor Dovo een lastige klip. Velen van de roodwitte sup porters zullen waarschijnlijk in Werken dam hun favorieten aanmoedigen, want het komt er echt op aan. Gedachtig aan de zeer fraaie positie zal Dovo ongetwij feld de huid duur verkopen en dus vol op voetbalspanning in het Brabantse Werkendam. ■W- Ook de Veenendaalse supporters wor den zondag betrokken bij de verrichtin gen van hun club. De wedstrijd in Zui len tegen Ultrajectum zal moeten tonen dat het „Veenendaal" ernst is de ge vaarlijke zone te verlaten. De kans zit er volop in, maar dan niet zoals in de thuisontmoeting een 3-1 voorsprong afge ven en aan de Zuilense ploeg nog een gelijk spel toestaan. Volop strijdend en schietend als in de laatste ontmoeting tegen JSV zal Ultrajectum de handen kunnen wormen aan Veenendaals enthou siasme. Bij een overwinning komt Vee nendaal steeds dichter bij de midden groep. -H- GVVV speelt zaterdagmiddag eindelijk eens aan de Buurtlaan, waar men al de winstpunten vandaan haalde. Zuidvogels, de club uit Huizen die door Piet Kraak A S. ZATERDAG TERREIN BUURTLAAN AANVANG 4.15 UUR. wordt getraind is de tegenstander. GWV wil weer met het jeugdige elftal uitko men dat met snelheid de Zuidvogels te gemoet zal gaan. De traditie getrouw; een overwinning in eigen home; geven we de blauwwitten de meeste kans. -B- VRC blijft ook in eigen omgeving. Aan de Brinkersteeg komt het naburige Ben- nekom een bezoek afsteken. De Benne- kommers bezetten de tweede plaats en zijn dus lang niet mis. Feit is echter dat VRC in de uitwedstrijd een gelijk spel bereikte. Dat moet dus ook nu mogelijk zijn, mogelijk zelfs winst. In ieder geval een a&rdige streekontmoeting met voor VRC de mogelijkheid de onfortuinlijke nederlaag van vorige week uit te wissen. -B- Rhenus gaat weer op reis, nu komt men in Utrecht tegen RUC in het veld. Een oude tegenstander die beslist wel voet ballen kan. Enfin, zondag lukte het in Wilnis ook om een puntje te verdienen, dat zal in Utrecht by RUC ook best mogeiyk zijn. -B- Merino's zo succesvol in twee uitwed strijden krijgt zaterdag de derde te spe len. In Maarssen komt men tegen de club van die naam uit, onderaan de rang lijst staande. Merino's dat de cadans be hoorlijk te pakken heeft en verdedigend zeer knap speelt moet Maarssen kunnen hebben. Weer 2 punten voor de DS-ploeg. -B- In Scherpenzeel zondag de streekderby Scherpenzeel-Renswoude, altijd een wed strijd met sfeer. In vroeger dagen ging het nog wel eens fors toe bij die ont moeting. Hopelijk wordt het nu een op hoogpeil staande strijd, waarbij de kan sen voor Renswoude wellicht iets hoger genoteerd staan. -B- In Amerongen eveneens een streekont moeting DVSA contra Oranje Wit uit Eist. De Amerongers zo trots lijstaan voerders zullen zich waarschijnlijk niet laten verrassen en zondag ook aan Oranje Wit duidelijk maken dat de plannen ernstig gemeend zijn. -B- RK Unitas maakt zondag in Leersum korte metten met HDS dat wel zeer zwak voor de dag komt. Hopelijk is de rust bij Unitas weergekeerd en komt men vol strijdlust binnen de lijnen en eindigt met elf spelers. -B- Belangrijk is ook zaterdag NSVS te gen Valkenheide. De Neveda-ploeg ste vent regelrecht naar de titel. Winst op Valkenheide brengt deze titel zelfs zeer nabij. Toch dient NSVS de jongens uit Maarsbergen niet te onderschatten. Zij lieten zaterdag j.l. in Ederveen zien dat zij snel kunnen spelen en ook schieten. Een voluit spelend NSVS moet echter door betere techniek kunnen winnen. -fi- Kulan komt voor het eerst sinds de cember weer in het veld. Op de Veluwe tegen Terschuurse Boys. Kulan heeft nog steeds kansen dus mag die daar niet ver spelen. Een SKF overwinning ligt voor de hand, al is het wel de vraag hoe de conditie na de overwintering zal zijn. -B- Sportclub Rhenen wint op Kandia zeer waarschijnlijk van het bezoekende Ad- vendo en blijft dan tweede geklasseerd. -B- DVSA krijgt het in Woudenberg moei lijker. We zien de Amerongers niet ge heel zonder kleerscheuren uit Wouden berg terugkeren. SCHERPENZEEL Op de woensdag gehouden eiermarkt werden 1.030.000 eieren aangevoerd. De prijs varieerde van 14,75 tot 15,25 de honderd stuks. De handel was rustig. RHENEN Ingekomen personen: C. Bruil van Eind hoven; E. Vink van Wageningen; C. Voll- muller gez. van Doorn; C. F. Posthuma gez. van Wageningen; J. Anbeek g. m. Baars van Veenendaal. Vertrokken personen: L. Versluis naar Noordwijk; P J. Francken naar Arnhem. luxe scheeretui's met trek- sluiting, ook geschikt voor byoux-doos voor de teenager. Fraai afgewerkt, een buitengewoon koopje voor slechts grote kladblocs a 200 vel papier, ook te gebruiken als tekenblok voor de kinderen per 3 stuks moderne paraplu met beklede steel in fraaie kleuren, een sierlijk geheel en dat voor slechts Alleen dinsdag 8 april Hoofdslr. 7 - Tel. 3103 - Veenendaal VEENENDAAL Gevonden voorwerpen in de week van 27 maart 1963 t.e.m. 3 april 1963 Wit rijwielpompje; handschoen met noors motief; beige knipporternonnaie met inh., w.o. pakje sigaretten; beige damespor- temonnaie met inhoud, w.o. VéGé zegels; boodschappentas met inh., zijnde onder goed; grijze kunstlederen portemonnaie met inh. w.o. foto's; benzinetankdop; licht grijze herenglacé; autoped; 2 Zwarte gym schoenen; beige damesportemonnaie met inh., w.o. foto's en brieven; chroom sta len herenhorloge; schaar, merk Reactor'; bruine linker want; waterpomptang; lin ker handschoen; portemonnaie met inh., zijnde 2 spaarzegels van de spaarbank; rood lederen kinderwant; bruin lederen portemonnaie met inhoud, w.o. 1 penny; bedelketting met 5 bedeltjes; licht-bruine rechter damesglacé. In hetzelfde tijdvak zijn de navolgende voorwerpen als verloren aangegeven: groene boodschappentas, inh. paar regen pijpen, trommel met brood en fles; bruin lederen portemonnaie met inhoud; bruin suède rechter dameshandschoen; hals bandparkiet; gele hondenhalsband met blauwe penning; kleine autoped (blauw); inentingspenning hondsdolheid no. 655176; paar blauwe kinderwantjes; licht-bruine linker handschoen; bril met donker mon tuur; bedelarmband met 3 bedeltjes; grij ze gebreide linker meisjeshandschoen. AMERONGEN Ingekomen: H. Th. Smit van Utrecht; J. Jansen van Veenendaal; J. G. Langen- hoff van Nijmegen. Op de morgen van de eerste paasdag, zondag 14 april a.s., zal op het Dr. Slotemaker de Bruine- plein weer een massale paasmor genzang worden gehouden. Dit ge beuren zal plaats vinden van acht uur tot ongeveer half negen. Het initiatief en de organisatie gaan uit van het interkerkelijk comité, dat ook in 1961 en 1962 al iets dergelijks organiseerde. Hoewel de opzet gelijk is, n.l. het gezamenlijk beleven van de paasboodschap - de triomf van pa sen - staat dit toch los van de volks kerstzang. Het vroege morgenuur is gekozen, omdat daarna iedereen zijn of haar eigen kerkdienst nog kan bijwonen. De begeleiding zal worden verzorgd door een trompet-ensemble en andere instrumenten. Er zullen bekende paas- liederen worden gezongen, terwijl de liederenbladen gratis zullen worden verstrekt. De gesproken paasboodschap zal on geveer vijf minuten in beslag nemen. Er is een geluidsinstallatie op het plein aanwezig. DOKTOREN EN APOTHEKERS VEENENDAAL: Drv C. P. Engel, tel. 2529 Zuider-Apotheek,' Dr. Slot. de Bruine- plein 7, tel. 3714. RHENEN: Dr. G. E. Wychers, tel. 328. Apotheek Deys geopend van 11.30 tot 12 uur. (Andere uren uitsluitend spoed-re- cepten). ELST, AMERONGEN, LEERSUM: Prak tijken Bakker, v. d. Burg, Kars, Ossen- dorp en Van Ommeren: Dr. v. d. Burg van Leersum, tel. 03434-1388. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOUDE: Dr. ter Velde te Renswoude ,tel. 08387- 450. SCHERPENZEEL: Dr. M. Pon, tel. 03497- 250. Het interkerkelijk comité rekent op een zeer grote en spontane deelneming van de gehele Veenendaalse bevolking. Het hoopt, dat jong en oud, kerkelij- ken en onkerkelijken, gezamenlijk met voorbijzien van de verdeeldheid door zang het paasevangelie zullen beleven. RENSWOUDE Verloren: heren polshorloge chroom met leren bandje (grijs); bruine dames portemonnaie met inh.; lederen porte monnaie met inhoud. Aan komen lopen: varken (ongeveer 50 pond). VEENENDAAL Geboren: Anita d. v. J. P. M. Kok en J. C. M. van Baarsen; Dina d. v. A. van der Poel en G. D. van de Lustgraaf; Corine José d. v. T. v. d. Pol en J. Quint; Bertine Engelina d. v. E. P. van Ginkel en C. J. Overeem; Hendrina d. v. T. Hen- sen en J. van Baaren; André Maarten z. v. H. A. Wijnberger en M. Veenvliet; Helena Jacoba d. v. W. Siben en H. M. Dorrestijn; Jan z. v. J. Slotboom en W. Veldhuizen; Jan z. v. W. v. d. Pol en E. Budding; Cornelis z. v. G. R. Diepeveen en A. P. Fluit (geb. te Ede) Jacob Adriaan z. v. J. A. Hensen en J. Hovestad (geb. te Ede); John z. v. T. van Hal en A. M. J. van Deurse (geb. te Rhenen). Ondertrouwd: J. C. van de Haar en A. Takken; G. Schrijver en B. G. Rensen; D. J. Harkes en C. C. H. Verhoef. Gehuwd: J. van de Pol en D. J. Groo- tenboer; A. M. Quint en A. J. Roseboom; C. H. van Wijk en W. de Jong;; G. van de Pol en M. M. van de Haar. Overleden: Willem Jacobus Sipkema, 61 jaar, echtgenoot van: A. R. van Beek (overl. te Rhenen); Klaas Diepeveen, 68 jaar, echgt. van J. Wassink (overl. te Rhenen); Adriana van Tongeren, 82 jr., wed. van C. Schoeman (overl. te Ede.) RHENEN Geboren: Nicolaas z. v. P. C. Tazelaar en W. H. van Soest; Wilhelmus Francise- cus Maria z. v. C. J. M. van Miltenburg en C. H. H. van Engelen; Alex z. v. D. Wijkniet en A. van Appeldoorn; Jan z. v. J. Budding en T. van Ommeren; Jan Willem z. v. P. Rusch en R. Mulder; John z. v. T. v. Hal en A. M. J. van Deur- se, Veenendaal.; Hendrika Johanna d. v. C. L. Quint en J. E. Koelewijn; Arie z. v. A. van Engelenburg en M. M. Kok. Ondertrouwd: A. Need en J. F. ter Haar; T. Prijs en A. E. van Kreel. Gehuwd: J. Roelofsen en H. F. Evers. Overleden: Willem Jakobus Sipkema, 61 jr. echtg. van A. R. van Beek; Klaas Diepeveen, 68 jaar echtg. van J. Was sink; Wilhelmus Verheem, 81 jaar echtg. van C. de Vos. DE KLOMP EDERVEEN Ondertrouwd: G. van de Pol en C. Don kelaar. RENSWOUDE Ondertrouwd: J. Willems en A. Dite- weg; A. W. Brouwer en M. C. Verdam. AMERONGEN Ondertrouwd: W. A. Haandrikman en M. W. Hollander; C. G. Onderstal en M. Hoonhorst; M. J. Steffers en I. Nannings. Getrouwd: E. van Ginkel en D. Over eem. SCHERPENZEEL Geboren: Wilhelmina d. v. W. v. Woer- kom en T. W. Boonstra; Jan Willem z. v. W. N. van der Helm en M. M. Kuijven- hoven; Cornelia Jacoba d. v. J. Dijkstra en J. Elzer; Wilhelmina d. v. J. Inken- haag en A. J. van Ekris. Ondertrouwd: J. Sluiter en W. Jans. Op zaterdagochtend 10 november 1962 vertoonde Walterswood Road, een straat in een rustige woonwijk van Baltimore, het beeld van gemoedelijke levendig heid. Mannen maaiden het grasveldje in hun tuin, vrouwen zeemden de ramen, kinderen speelden op straat. Tegenover nummer 1620 waren twee mannen bezig hun auto te wassen. Het liep tegen twaalven toen uit nummer 1620 een man en een vrouw naar buiten kwamen. De reeds grijzende man, een goede vijftiger, droeg een baby op de arm. De vrouw was een knappe roodharige van even 20 jaar. Zij slenterden naar hun auto. De man opende een portier, legde de baby op de voorbank. Toen gebeurde het. De mannen die bezig waren hun auto te wassen, ren den de straat over, grepen de man beet en drukten hem tegen de auto. Zij haalden uit een van zijn zakken een revolver en deden hem de hand boeien aan. Daarna maakten zij zich snel meester van de vrouw, die het juist op een lopen wilde zetten. Gemeente Veenendaal WIJZIGING VUILNIS AFHAALDIENST In verband met de a.s. feestdagen zal de vuilnisafhaaldienst alsvolgt zijn ge wijzigd. In plaats van op 12 april (Goede vrij dag)) wordt het huisvuil afgehaald op donderdag 11 april en in plaats van 15 april (Paasmaandag) op dinsdag 16 april. De overige diensten blijven ongewijzigd. Gemeente Rhenen STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE Bij de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal kan een kiezer op zijn verzoek te zijner keuze aan de stemming deelnemen, hetzij in de gemeente in welk kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling is oppge- nomen, hetzij in een door hem bij het indienen van het verzoek aan te wijzen andere gemeente. Deze bevoegdheid geldt niet voor kies gerechtigden, die in het Centrale bevol kingsregister zijn opgenomen, noch voor hen, aan wie is toegestaan bij volmacht te stemmen. De kiezer, die van bovenvermelde be voegdheid gebruik wenst te maken moet daarvan uiteriyk 1 mei a.s. in persoon ter secretarie van een gemeente medede ling doen. Van deze mededeling wordt een schrif telijke verklaring opgemaakt, waarop de beslissing ten aanzien van het verzoek wordt gesteld. Na inwilliging ontvangt de kiezer t.z.t. behalve de oproepingskaart van de bur gemeester der gemeente in welk kiezers- register hij is opgenomen, ook van de burgemeester der door hem aangewezen gemeente aan het door hem opgegeven adres in die gemeente een oproepings kaart. Voor de in het ongerede geraakte ver klaring wordt geen nieuwe verstrekt. Rhenen, 2 april 1963. De burgemeester van Rhenen, L. Bosch v. Rosenthal Me*, een welhaast teder gebaar als of het een pasgeboren kind is, legt Wayland Kraft van Ermel (41) de kostbare Hawaiian-guitaar op zijn knieën. „Luister zegt hij, „dan hoor je orgels, klokken en violen" Dan komen zijn vingers in be weging. Ze glijden in soepele bewegingen over de strakgespannen snaren. Het dode instrument komt tot leven, eerst langzaam aftastend, dan vlugger en plotseling is de kamer gevuld met de zuiverste en mooiste klanken die dit instrument kan voortbrengen. „Ik zal je een viool laten horen", zegt Wayland en werkelijk, even later is het pure vioolmuziek die zijn soepele vingers uit de gitaar strijken. Hij pakt een gewone gitaar. „Dit is jazz „Dit is rock „Dit is een wals Zijn vingers dansen over de sna ren. Zijn voeten geven automatisch het rythme aan. Nee hij speelt niet op een instrument. Hij BEspeelt het. Hij laat het zingen, fluisteren, kreunen en jubelen. Een wonderbaarlijk man. Een voortreffelijk musicus. XXX Wayland (dat is zijn voornaam) Kraft van Ermel woont met zijn vrouw en zoon aan de Westersingel 71 in Veenendaal. Ze hebben heel wat beleefd voordat ze hier hun in trek in deze flat konden nemen. „Mijn grootvader was assistent resident en een volbloed Nederlan der. Hij was van adel, vandaar ook die dubbele achternaam. Later trouwde hij met een Sumatraanse vrouw. Een van zijn kinderen werd eerste violist van het Ja va-Kunst kring en dat was mijn vader. Eer lijk, wat die man uit zijn viool kon halen, dat was onvergetelijk. Zijn viool heb ik nog. Mijn moeder leeft nog ja, ze is ook in Holland. Maar weet u wat ik nooit vergeten zal? Mijn vader is een van de beste violisten geworden, maar hij heeft nooit gestudeerd. Alles heeft hij uit zichzelf geleerd!" Toen Wayland veertien jaar was kwam de vraag die zijn moeder na tuurlijk al lang verwacht had: hij wou een gitaar hebben. „Moeder zei nee. Ze wilde niet hebben dat ik straatmuzikant werd of zo. Een poosje later zag ik bij mijn vriend in de kelder een gi- woord ió aan: zaakten hun geboorteland te ver laten en naar Holland te vertrek ken. Ze kwamen hier met niets. In één slag was hun toekomst in dat land verloren. „The Royal Hawaiians" met Wayland Kraft van Ermel (links zittend) zijn broer, Johnny Horn, Dicky Gortmans en zange res Corry Vink uit Veenendaal. taar liggen zonder achterblad. Ik kreeg 'm en timmerde er een stuk je triplex tegen. Niemand gaf me les en toch bleef ik oefenen". Vierentwintig was Wayland toen hij een ensemble vormde. Bij de ei genaar van het grootste restaurant in Batavia „Gardenhall" vroeg hij of hij mocht optreden. „Toon je kunsten maar, zeiden ze daar. Een paar uur later werden we er uit geschopt. Het klonk zo vals Iedereen lachte ons uit, ma^r dat was juist het moment waarop ik precies wist wat me te doen stond. Ik moest en ik zou door gaan. Ze zeiden: Schei er toch mee uit. Ik zeg: nee ik kom hier terug!" Wayland kwam terug! Vijf jaar later stond hij weer op de stoep van de Gardenhall en hij kreeg het langste contract wat ooit getekend was: 2 jaar lang! Hij speelde vaak met George de Fretes van de be roemde „Royal Hawaiian Minstrels" en verdiende veel geld. Totdat de politieke verwikkelin gen het gezin Kraft van Ermel nood- „We mochten niet meer dan 10 kg aan lijfgoederen meenemen", zegt Wayland, „en dus had ik ook geen versterkers, gitaren en zo meer". Ze zwierven eerst van het ene contract-pension naar het andere en kwamen pas twee jaar geleden in Veenendaal terecht. Zijn muzikale verlangens had hij steeds naar de achtergrond weten te dringen, maar ook hij wist dat een enorme liefde, in dit geval voor de muziek, eens tóch de overwinning zou behalen. Die dag kwam toep hij bij een muziekhandel een prachtige ver sterker zag staan. De herinneringen overspoelden hem en voordat hij het wist, stond hij binnen. „Ik vroeg wat kost die. Vijfhon derd gulden zeiden ze. Ik had geen geld en toch hebben ze me gehol pen. Ik mocht hem in gedeelten be talen." En zo kwam de muziek weer vol op in het leven van deze man. Op het ogenblik doet hij verschil lende dingen. Hij geeft les aan voornamelijk jongelui die van gitaar houden. Hij heeft een eigen band „The Royal Hawaiians". Kortgeleden nog trad hij op voor de Veenendaalse bejaarden. Kosteloos en met enorm succes. Je kunt uren met hem over de muziek praten. Hij laat platen ho ren en legt uit hoe je Hawaiian- muziek moet beleven. Natuurlijk speelt hij ook het moderne genre, zoals jazz, rock, kortom alles. Eén grote wens heeft Wayland: weer beroepsmusicus worden. Zijn plan is om met de gitaar gewijde muziek te gaan maken. Hij heeft al een auditie-zitting van een grote platenmaatschappij aangevraagd. Zijn gevoelens onder woorden brengen gaat hem moeilijk af. Hij praat liever met zijn gitaar. Zodra hij het instrument aanraakt gaat het leven. In feite is hij van adel maar „ik ben een gewone jongen" zegt hij. Inderdaad „een gewone jongen" maar dan met een muzikale vak manschap die zijn weerga vrijwel niet kent! Zo werden, aldus verhaalt Het Beste, „Eenoog" Bobby Wilcoxon, die de meest gezochte misdadiger van Amerika sinds Dillinger wordt genoemd, en zijn vrien dinnetje Jacqueline Rose gearresteerd door mannen van de Amerikaanse fe derale recherche. Die arrestatie bekroont een jacht op de misdadiger die bijna een jaar had geduurd. Wilcoxon had verscheidene roofovervallen op banken gepleegd, en bij een daarvan, in Brooklyn, de niets vermoedende bewaker neergeknald. Een van zijn medeplichtigen werd vrij spoedig gearresteerd, maar Eenoog Bobby, zijn vriendinnetje en zijn me deplichtige Albert Nussbaum leken spoorloos verdwenen. Men publiceerde op verzoek van de Amerikaanse federale recherche het verhaal over „de meest gezochte mis dadiger sinds de dagen van Dillinger", en loofde een beloning van 10.000 dol lar uit voor „degene(n) die informatie verstrekte(n) welke zou leiden tot de arrestatie van Bobby Wilcoxon". Die beloning is thans uitgekeerd aan de schoonmoeder van Nussbaum, die met haar knappe, 25-jarige dochter Alicia .was getrouwd. Alicia woonde met haar 19 maanden oude dochtertje bij haar ouders in Buffalo in terwijl haar man onherkenbaar vermomd als „opgejaagd wild" door Amerika zwierf en zich schuilhield. In november kwam Nussbaum hei melijk naar Buffalo en nam telefonisch contact op met zijn vrouw. Doch haar moeder herkende zijn stem en waar schuwde de federale recherche. Na een wilde jacht werd Nussbaum gearres teerd en met moeite voorkwam de po litie zijn zelfmoordpoging. En hoewel Nussbaum zweeg als het graf en voorgaf niet te weten waar zijn „baas" Eenoog Bobby Wilcoxon vertoefde, bracht hij toch de politie on gewild op het spoor van deze geduchte misdadiger. De arrestatie moest echter zorgvuldig beraamd worden en met de grootste omzichtigheid worden uitge voerd, want Wilcoxon beschikte over handgranaten, bommen en machinege weren - en die zou hij gebruiken als hij de lucht kreeg van een hinderlaag. Meststoffen uit zeewater Onderzoekers in Amerika zijn van mening dat binnen korte tijd kunst mest uit zeewater zal kunnen worden gewonnen. Behalve kunstmest komt er ook prima water ter beschikking. De produktiekosten van het water zouden ongeveer een gulden per duizend liter zijn waarbij de opbrengst van de ge wonnen kunstmest nog weer kan wor den afgetrokken. Een bestanddeel - magnesium-am monium fosfaat - dat uit zeewater kan worden genomen is een waardevolle, zeer langzaam werkende meststof. Deze meststof is reeds in de handel. Verder komen er nog verschillende waarde- VEENENDAAL Oudekerk: 9.30 uur ds. D. van den Berg; 7 uur ds. A. Vroegindewey (herdenking 25-jarig ambtsjubileum). Julianakerk: 9.30 uur dr. H. Bout van Utrecht; 4.30 uur ds. P. de Jong (H.D.). Vredeskerk: 9 en 10.30 uur ds. P. de Jong. De avonddienst is verlegd naar de Oudekerk om zeven uur. Sionskerk: 9.30 uur ds. C. Postma van Nijkerkerveen; 4.30 uur ds. D. van den Berg. Veeneind: 3 uur cand. G. J. Wisgerhof. Dijkstraat: 2.45 uur dhr. J. M. Meijer. Geref. Kerk, Petrakerk: 9.30 (bed. H.A.) en 5 uur ds. Overduin. Geref. Kerk, Vaartbrug: 9.30 (bed. H.A.) en 5 uur ds. van Enk. Geref. Kerk, geb. O.C.B.: 9.30 en 3 uur ds. Holwerda van Zalk. Chr. Geref. Kerk, Beatrixstraat: 9.30 en 5 uur ds. Langbroek. Chr. Geref. Kerk, Hoofdstraat: 9.30 en 5 uur ds. Keuning. Ger. Gem. in Ned., Fluitersstraat: 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. Syn., geb. Eltheto: 9.30 en 5 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. Golter- man van Amsterdam. Leger des Heils: 10 uur Heiligings- dienst; 12 uur Zondagsschool; 4 uur Kindersamenkomst; 6.45 uur Open luchtsamenkomst; 7.30 uur Verlos singssamenkomst. R.K. Kerk, Salvatorkerk: 8 en 10.15 uur H. Mis; 7 uur Lof. R.K. Kerk, Wïllibrordkerk: 8 en 10.15 uur H. Mis en 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk, Sola Fide: 10 uur ds. Bos; 5.30 uur ds. Smith van Ede. RHENEN Ned. Herv. Gem.: 10 uur ds. N. Koore man; 5 uur ds. de Jong van Maars bergen. Ned. Herv. (Ger.) Evang.: 10 uur dhr. Jansen van Andelst; 5 uur ds. Vroeg- indeweij van Barneveld. Ger. Kerk: 10 en 5 uur ds. Volten. Protestantenbond: Geen dienst. Ger. Gem. Syn. 1 uur en 5.30 uur dhr. Verhoef van Capelle aan de IJssel. Ger. Gem., Plantsoen:. 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst. Woensdag 10 april 7 uur dhr. Van Prooien van Grafhorst. R.K. Ged. Kerk: 8 uur Vroegmis; 10.15 uur Hoogmis; 7 uur Lof. ELST Ned. Herv. Kerk: 10 en 6 uur ds. Ste kelenburg. Ger. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk: 10 uur dhr. Meijer van Veenendaal; 7 uur ds. v. Breu- gem. (Bev. Lidm.). Oud Ger. Gem.: 9.30 en 6.30 uur lees dienst. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. de Jager (bev. lidm.); 6.30 uur ds. C. v. Viegen van Overberg. Ger. Kerk: 10 en 5 uur ds. Zwaan. R.K. Kerk: 8 uur Vroegmis; 10.15 uur Hoogmis. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. Viegen (bev. lidm.); 6.30 uur ds. de Jager van Amerongen. Oud Ger. Gem.: 19 en 6.30 uur lees dienst. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. Schipper. Ger. Gem.: 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Oud Ger. Gem.: 9.30 en 3 uur lees dienst. Woensdag 10 april 7.30 uur dhr. Kamp uit Utrecht. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. L. v. d. Peut. (Openb. Bel.). Ger. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Slingen- berg (H.A.). SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur (bev. lidm.) en 6.30 uur (bed. H.D.) ds. L. A. Klootwijk. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. P. W. v. d. Veen (bed. H.A.). Ver. Vrijz. Herv.: Geen dienst. Vrije Evang. Gem.: Maandag 8 uur ds. H. Raven uit Beverwijk. VEENENDAAL Julianakex-k: 's avonds 7.30 uur ds. A. Vroegindeweij. Vredeskerk: 'savonds 7.30 uur ds. A. Wisgerhof. volle produkten vrij die van belang zijn voor de chemische industrie zoals kali, chloor, soda en melaten. Bosgrondonderzoek Niet alleen in de land- en tuinbouw vinden de resultaten van het weten schappelijk onderzoek steeds meer in gang bij dè praktijk, evenzo is dit het geval bij de bosbouw. Thans kan bij onderzoek van bosgrond reeds een ad vies worden gegeven omtrent de be- kalking en de fosfaatbemesting. Het laat zich aanzien dat in de na bije toekomst ook een advies zal kun nen worden gegeven over de kalibe mesting. Nu de bosbouw in verband met de uitbreiding van de recreatie mogelijkheden steeds meer aandacht krijgt, is het voor de betrokkenen van zelfsprekend van belang alles zo eco nomisch mogelijk te exploiteren. Een juiste bemestingstoestand kan hierbij - ook in de bosbouw - zeer veel toe bijdragen. 0-® Buiten werken geneest gcestesstoringen Volgens dr. Leightcn, professor in de sociale psychiatrie en unthropholie aan de Cornell Universiteit, lijdt 15 tot 30 procent van de wereldbevolking aan geestesstoringen en als gevolg van de toenemende spanningen in de wereld neemt dit aantal nog steeds toe. Hij verklaarde dit op een speciale zitting van de Verenigde Naties over hulp aan onontwikkelde gebieden in Genève. Hij pleitte voor het inrichten van speciale centra waar patiënten onder dokters toezicht landarbeid zouden kunnen verrichten. Als meest verbrei de vorm van geestesstoringen noemde dr. Leighton de chronische neerslach tigheid, persoonlijkheidsontreddering. en ongeïnteresseerdheid.

De Vallei | 1963 | | pagina 2