Woon eens anders dan anderen Onhandige schutter die jongetje doodschoot in hoger beroep Puf©'breng* ARAM O 1 Setter Set KRUISWOORDPUZZEL TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 5 APRIL 1963 Nr. 28 door R. HOLSTVOOGD Procureur-generaal bij gerechtshof eiste zwaardere straf Geen geloof De vorst van Suprania Kwelling Onervaren Brief «c V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE nylons HAZELINO CASTAGNA WALNOTTA Fa. L. HEY Nieuw vredesvoorstel Opgave nr. 48 „Vox Jubilans" weer in V'daal bij Paassamenkomst Hervormde Jeugdraad Meer „zelfstandigen" krijgen kinderbijslag Een door de woningnood getroffen jong echtpaar, wonende op een zolderverdiepping van een oud Amsterdams huis. Dat klinkt niet erg aantrekkelijk; in gedachten zien we reeds visioenen van tochtige zolders, spinraggen tussen de gebarsten balken, een miniem beetje daglicht door grijs beslagen raampjes en scheve, gescheurde muren Bijna net zo uas de situatie, toen het pas getrouwde stel, dat wij onlangs bezochten, een „zolderverdieping te huur" ont dekte bij de raamadvertenties van een boekhandel. De prijs bleek mee te vallen, de zolder zelf leek eerder de altoos trieste achtergrond van een treurspel, dan de toekomstige bewoning voor deze jonggehuwden. Maar er bleek toch wel iets van te maken te zijn; acht maanden lang werd er avond aan avond gewerkt. Er moest een nieuw raam komen, muren werden bij gewerkt, het houtwerk geschilderd en natuurlijk een forse schoonmaak. Eindelijk kon het gereedschap worden weggelegd en deden de stoffeerder en de woninginrichter hun intrede: uit een verwaarloosde zolder groeide een uiterst comfortabel huis. Zoiets komt meer voor, maar de opvallende originele aankleding van dit huis maakt het de moeite waard er iets meer van te vertellen. Via een eindeloos lijkende trap, zoals we die in oude huizen meer aantreffen, bereikten we, nog wat hijgend van de beklimming, een korte gang op de zol derverdieping. Als zolderverdieping was dit trouwens niet meer te herkennen. De deuren, die op de gang uitkwamen, wa ren in frisse kleuren geschilderd en de vloer die vroeger uit ruwe houten plan ken bestond, was met grijs marmoleum bedekt. In een nis was de kapstok aan gebracht, met aan de muur hier recht tegenover een ovale spiegel in gladde houten lijst. Een antieke koetslantaarn verspreidde een zacht licht over het smeedijzeren plantentafeltje onder de spiegel. Maar ook aan een comfortabele zit ontbrak het niet: naast een moderne bank van Scandinavische vormgeving boden enkele fauteuils van ouder model een welkome rustplaats om eens op ons ge mak rond te kijken. De wand tussen woonkamer en zelf gebouwde keuken was voorzien van een schuifraam met ondoor zichtig oranjebruin gewolkt glas. Door dat in de keuken achter dit raam een lamp brandde, was het alsof de oranje gloed van een ondergaande zon deze hele wand in een pasteltint kleurde, een bij zonder decoratief effect, dat toch met eenvoudige middelen bereikt werd. De vroeger bij deze zolderkamer be horende alkoof werd bij de verbouwing verbreed. Hierin vonden aan de ene zijde de eethoek en aan de andere kant een grote mahoniehouten kast een plaats. De aankleding van dit deel werd vol- die uit de hele inrichting sprak, waar door we ons zo gauw thuis voelden bij de jonge bewoners. Hier was op overdui delijke wijze blijk gegeven van een uit gesproken belangstelling voor wat we zouden willen noemen „De kunst van het wonen", de kunst om in het interieur dat eigene te scheppen, dat van dit huis niet zo maar een behuizing maakte, maar een werkelijk „thuis" waar het prettig is om te werken en te zijn, kortom om te leven. Natuurlijk zouden we niet iedereen wil len adviseren nu maar meteen ook een stukje tuinarchitectuur in de huiskamer te halen. Maar wel raden we U aan er eens voor te gaan zitten en dan rustig rond te kijken naar uw eigen vertrouwde bezit. Wat zegt het U dan? Wat zijn de dode ele menten" in Uw interieur, wat boeit U nog telkens door vorm, kleur en plaats? En wanneer U zo rondziend ontdekt, dat er inderdaad wel wat veranderd zou moeten worden, wel dan bent U op de goede weg, de weg van belangstelling voor de kunst van het wonen. Hoe kunt U immers in een dode omgeving werke lijk leven? Ontdek Uw eigen wijze van wonen en doè er iets aan! DE VIJVER IN DE HUISKAMER. U TE GEDURFD? EEN DONKERE DEUR, EEN LICHTENDE LANTAARN, ELEMENT VAN EEN DOOR PERSOONLIJKE SMAAK GEÏNSPIREERDE INRICHTING. En hoewel we langzamerhand op het gebied van woninginrichting wel iets ge wend zijn, ontviel ons een uitroep van verrassing bij binnenkomst in de woon kamer. Het was inderdaad de meest op merkelijke woonkamer, die we oit zagen. Voor de verbouwing was deze ruimte in gebruik geweest als zolderkamer, een zolderkamer met in plaats van de bekende ruw houten bal ken een gepleisterd plafond met grove gipsornamenten, die een vroegere gene ratie waarschijnlijk ook al lelijk vond. Dit plafond nu moest nodig veranderd worden; helaas bleken de gipsen orna menten niet eenvoudig te verwijderen. Hier moest dus wel een andere oplos sing worden gezocht. En er werd een op lossing gevonden: het oude plafond werd geheel mat zwart geschilderd en onge veer dertig centimeter hieronder wer den aan ijzerdraden vierkante zachtboard tegels gehangen. Tussen de tegels van dit „zwevende" plafond bleef een ruimte van ongeveer tien centimeter uitgespaard. Door het betrekkelijk geringe gewicht van de tegels kon deze fraaie plafondcon structie dus zonder ingewikkelde latten- constructies tot stand worden gebracht. Tevens was de oude kamerhoogte daar mede teruggebracht tot de wel wat in tiemere hoogte van onze hedendaagse kamers De zwart marmeren schoorsteen was onveranderd gebleven; gelukkig was deze niet van sierkrullen voorzien. Recht van deze, wat vooruitspringende schoorsteen werd een hoek van de kamer geheel be kleed metrietmatten, een materiaal, dat wijzelf alleen in de tuin zouden dur ven zetten. Maar het „deed" het hier wonderwel, mede door de hierbij ge plaatste plantenbakken met verlichting erboven. In één zijde van deze hoek was in de muur een boekenkast gebouwd. Om de tuin-illusie te vervolmaken, was op de grond in deze hoek een ondiepe vij ver gemetseld van grillige stukken wit marmer. Rustig zwommen enkele goudvissen in het heldere water, terwijl een fonteintje zacht ruisend dunne straal tjes water omhoog spootGelukkig kon de ook hier gekozen marmoleum vloerbedekking tegen een spatje. tooid met een smeedijzeren staande lamp met een kap van moderne effen stof. De achterwand van deze alkoof gaf met een deur toegang tot de vroegere rommelzol der, waarvan een smaakvol ingerichte slaapkamer kon worden gemaakt. Om echter het niet zo fraaie houtwerk van deze scheidingsmuur aan het ook te ont trekken, werd hiervoor een schuifbaar gordijn aangebracht van maisgele velours. Hierdoor kreeg dit gedeelte van de woon kamer een uitgesproken gezellig beslo ten karakter. Dezelfde kleur geel van deze gordijnen vonden we terug achter de deuren van de mahoniehouten bergkast. Het klassieke perzische vloerkleed har monieerde buitengewoon goed met het rustige grijs van het moderne marmo leum. Precies op de grens tussen beide delen van de woonkamer troffen we weer één van die dingen, die z'n uitgesproken persoonlijke smaak verrieden: vanaf het plafond hing aan een ijzeren ketting een half bolvormige vogelkooi, waarin twee kanaries lustig zongen. Het was juist deze persoonlijke sfeer, ARNHEM Geen geloof hechtend aan de verklaring dat de 34-ja- rige fruitkoopman Willem van D. te Eist gemeente Rhenen met zijn vuurbuks op vogels had willen schieten toen hij de 4-jarige Bertje Klomp op 30 maart 1962 dodelijk trof, eiste vrijdag j.l. de procureur- generaal bij het gerechtshof te Arnhem drie maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf- Op 2 oktober j.l. had de rechtbank te Arnhem verdachtes verklaring blijkbaar wel aanvaard want dit college ver oordeelde. hem tot zes weken gevangenisstraf waarvan vier weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De procureur-gene raal mr. G. W. C. Bijvoet ging er in zijn requisitoir van uit dat de fruitkoopman het kind bang had willen maken. In 1961 had hij ook al eens kinderen met een schietwapen bedreigd. buks is afgegaan, aldus de procureur- generaal. In 1961 had hij ook al eens een wapen gericht op kinderen. Hij deed het wederom en nu is door zijn schuld een kind geraakt. Mr. Bijvoet noemde het smakeloos wan neer een volwassen man kleine kinderen bedreigt met een wapen. Het heeft nu bovendien noodlottige gevolgen gehad. Verdachte heeft hoogst roekeloos met een hem niet bekend wapen omge gaan; hy heeft een kind gedood door ongeloofiyke onvoorzichtigheid. Het vonnis van de rechtbank is volgens de procureur-generaal onbegrijpelijk, vandaar dat hij een geheel onvoorwaar delijke straf van drie maanden voor dit ernstige feit een toepasselijker strafmaat acht. in de huid gezondheid en zuiverheid Verdachte gaf toe hoogst onvoorzich tig het wapen te hebben gehanteerd; op de kinderen bij zijn huis had hij niet voldoende gelet. Met de ter zit ting aanwezige buks gaf hij een de monstratie hoe het ongeluk was ge beurd; het wapen ging af voordat hij het aan de schouder had gebracht om te vuren op een ekster of een kraai, die in de nabijheid op een draad van het elektrische net zat. Hij had het wapen pas - tweedehands - gekocht en was praktisch nog onbekend met het gebruik. Ook de procureur-generaal manipu leerde met de buks. Hij wees erop dat het afging wanneer men de trekker OUD MAHONIEHOUT EN MODERNE VELOURS IN GOEDE HARMONIE. losliet, een wel zeer gevaarlijk wapen. Verdachte verklaarde geen grote er varing te hebben als schutter. Hij was wel eens mee geweest met stropers en in de boomgaards had hij wel vaak geschoten, maar dat was meer om la waai te maken. In zijn antwoord aan de procureur- generaal die wilde weten of hij op een kraai of op een ekster had geschoten, gaf de fruitkoopman aarzelend te ken nen dat het wel een ekster zal zijn ge weest. Het was donker weer. „Dan had u helemaal niet mogen schieten", reageerde mr. Bijvoet, „bo vendien, grotere vogels als eksters en kraaien zitten nooit op draden." Verdachte: „Bij ons heb ik ze meer malen op telegraafdraden zien zitten." „Ja en op draden vam, het grote net van de elektriciteits-maatschappij- en, maar die zijn zo dik als een vinger. Volgens door mij geraad pleegde vogeldeskundigen is het uitgesloten dat deze vogels op dra den van het lichtnet bij woonhui zen gaan zitten", aldus mr. Bij voet. De verbalisant van de rijkspolitie licht te de omstandigheden toe na het ongeluk. Hij had het slachtoffertje in de huiska mer van verdachte gevonden. Het was niet meer na te gaan of de fruitkoop man op vogels had willen schieten. De procureur-generaal liet in zijn re quisitoir duidelijk uitkomen, dat hij aan het bestaan van een vogel waarop ver dachte had willen schieten niet wilde ge loven. Hij heeft dit verhaal verteld om niet te hoeven toegeven dat hij het kind bang had willen maken en dat toen de (42) Een doodvermoeide Agua, onder zijn arm de mand vol met de langgezochte, geneeskrachtige bla deren, duikt op uit de schaduwen van het oerwoud. „Waar is Niora?" vraagt Totama gespannen. „Geen spoor!" zegt Agua dof„Het is nutteloos in die ellendige plantentroep te blijven zoeken." Maar Niora zij is in groot gevaar. Hier dit is gebied van Kasai-stam, boze mannen, vrienden van Mes- seria's!" Agua antwoordt niet, maar springt in de kano en begint koortsachtig de rode bladeren fijn te stampen in een stenen kom. "Wij kunnen hier niets doen", zegt hij even later, Arams wond bestrijkend met het geneeskrachtige sap. „We moeten snel terug naar de zeilboten, naar Arams manschappen, voor dat ook wij overvallen worden. Zodra Arams koort sen geweken zijn, moet hij maar beslissen, wat te doen om Niora te redden." Een korte tijd later glijdt de lange kano snel stroomafwaarts. Totama staart dof over het glinsterende water, Aram steunt in zijn koortsen, Agua hanteert behendig de roeispaan, en in de bomen krijsen de apen. (Wordt vervolgd) De president vroeg Van D. voordat zijn raadsman aan het pleidooi begon nog eens nadrukkelijk of hij nu op vogels had willen schieten of kinderen bang had willen maken. Verdachte: Ik heb op de vogel gescho ten. De kinderen veroorzaakten geen last; ik had geen fruit meer bij het huis. De verdediger mr. J. Deen vroeg de aandacht van het hof voor de gevolgen die het ongeluk ook voor zijn cliënt heeft gehad. Hij is sindsdien de kluts kwijt en het was voor hem een kwelling in een tweede rechtszitting nog eens het hele tragische voorval te hebben moeten bele ven. Al dekken zijn verschillende le zingen elkaar niet woordelijk, toch heeft verdachte niets nagelaten om het onge luk te helpen reconstrueren. Hij heeft ook zelf de politie op de hoogte gebracht van het ongeluk. Bij een ernstig ongeluk weten de rechtstreeks betrokenen ge woonlijk zelf later niet meer wat nu pre cies de oorzaak kan zijn geweest. Dat zijn cliënt grovelijk onvoorzichtig met het wapen is omgegaan, kan niet worden tegengesproken, maar is de mate van schuld wel zo zwaar als de procureur-generaal aanneemt? De open bare orde eist dat er wordt gestraft maar is deze man al niet zeer zwaar gestraft? Hij heeft zich het ongeluk zwaar aangetrokken. De raadsman ging nog eens uitvoerig de feiten na. Er is een kogeltje zeer on gelukkig terechtgekomen uit een onge richt wapen, gehanteerd door een on ervaren schutter. Wellicht kan mee tellen dat de buks kort tevoren werd geolied; dan wil het eerste schot wel eens veel afwijken. Bij het aan de schouder brengen is het schot afgegaan. Van D. is nooit in militaire dienst ge weest, evenmin is hij ooit lid geweest van een schietvereniging. Hij is zeer onervaren. Het is een ernstige fout, ging mr. Deen voort, maar ieder mens maakt wel eens een grove fout en in dui zend-en-één gevallen gaat het goed. Pleiter meende dat ook grote vogels wel eens op draden van het lichtnet gaan zitten, maar dan op een plaats vlak bij de paal. De officier van justitie had toegezegd niet in appèl te gaan en er was reeds een afspraak gemaakt dat verdachte in de slappe tijd van de fruithandel zijn straf zou uitzitten. Maar de offi- VEENENDAAL cier is toch in hoger beroep gegaan, blijkbaar hiertoe gesuggereerd door een hem toegezonden brief. Mr. Deen ver zocht het gerechtshof niet verder te gaan dan de rechtbank, vooral aandrin gend op clementie. Van D. staat goed bekend; hij heeft willen verhuizen om dat hij de onuitgesproken beschuldigin gen van de mensen het ergst vond. Hij heeft de ouders van het kind zelf het gebeurde verteld, een zware gang. Zyn aanbod om de begrafeniskos ten te betalen werd geweigerd. De procureur-generaal zeide in zijn repliek dat hij zelf heeft aangedrongen op appèl. Mr. Bijvoet had van de zaak gehoord; hij vroeg het dossier op omdat het hem onbegrijpelijk voorkwam dat in Nederland een kind wordt gedood en dat dit met slechts veertien dagen wordt gestraft. Ten aanzien van de on ervarenheid van verdachte in de wa penhandel merkte de procureur-gene raal op dat dit een strafverzwarende omstandigheid is. Juist de onbekendheid met het wapen had hem tot dubbele voorzichtigheid moeten nopen. Verdachte, gebruik makend van het laatste woord, zeide „Het spijt me dat de ouders zo hun kind moeten missen. Ik vergeet dat nooit meer." Uitspraak op 11 april e.k. in de nieuwe notenkleuren: Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Chroesjtsjew, De Gaulle en Kennedy, die moesten met eikaren een maandje met vakantie gaan. Dan zouden ze 't wel klaren Wat zwemmen, zeilen, waterskiën, en lekker pootje baden, daarna zich in de warme zon eens heerlijk laten braden En op een uitgezochte dag, wat met een boot gaan vissen, de wind zou dan al 't oude vuil wel uit hun hoofden wissen De Gaulle en Kennedy gaan vlug wat sprokk'len met hun beidjes, voor 'n pick-nick in de open lucht en Chroesjtsjew bakt de eitjes Als kampgenoten met elkaar in shirts en shorts flaneren, Zou dat niet heilzaam zijn? en straks de wind voor goed doen keren Je kunt toch na zo'n mooie tijd niet meer gaan bakkeleien Na thuiskomst zullen zij zich vast Op 't volgend jaar ver blij en A.H. Horizontaal: 1 hondenverblijf, 6 dag der week, 11 lied, 12 gezamenlijk verteer, 13 lied, 14 voornaamw., 15 bedrog (bargoens), 16 boom, 17 oude lengtemaat, 19 drukte, 22 zoon van Seth, 25 pret, Z6 touw (Ind.), 28 devies, 30 buigzaam, 31 kleine gier, 32 gerieflijkheid, 34 krijgsbouwkunst, 37 rijstbrandewijn, 38 voorvoegsel, 40 fris, 41 feest van de verrijzenis des Heeren, 43 oude lengtemaat, 45 kever, 46 kleefmiddel, 47 lid woord, 48 telwoord, 50 matig, karig, 51 raamscherm, 52 gem. in Utrecht, 53 stad in Italië. Verticaal: 1 mijnwerker, 2 gem. in Gelderl., 3 scheik. element (afk.), 4 insekten- eter, 5 eetgerei, 6 deel van een fiets, 7 lichaamsdelen, 8 muzieknoot, 9 vaarwel, 10 van kracht zijnde, 18 masker, 20 overeenkomstig, 21 zoon van Jacob, 23 zwarte, 24 kunstzin, 26 rivier in Rusland, 27 evennachtslijn, 29 vaartuig, 30 laag schoven op de dorsvloer, 32 halsgordel v. e. trekdier, 33 patroon, 35 zuster, 36 op een andere plaats, 38 bijb. figuur, 39 gekeerd naar, 41 stand, 42 meisjesnaam, 44 jongensnaam, 47 roei pen, 49 scheik. element (afk.), 51 uitroep. OPLOSSING PUZZEL Nr. 71 Hor: 1 frans, 5 ham, 7 maart, 11 pier, 12 tra, 14 een, 16 loon, 18 ale, 20 erker, 23 lei, 24 re, 25 bal, 27 tel, 28 ban, 30 ne, 31 liter, 35 Dalen, 34 sn, 3è genot, 38 me lis, 39 as, 40 Ob, 42 ribes, 44 ris, 45 na, 46 aria, 48 roede, 50 kolk. 52 eng, 53 len de, 54 moe, 55 mest, 57 linde, 59 Esla, 61 it, 62 pen, 63 eland, 66 te, 67 os, 68 melis, 69 ereis, 71 gl, 73 notie, 75 genie, 76 dl, 78 Lee, 79 den, 81 kam, 82 Ot, 83 een, 85 lobak, 87 reu, 88 roep, 90 vin, 91 aak, 93 eens, 94 neder, 95 sar, 96 menie. Vert.: 1 file. 2 ree, 3 ar, 4 st, 5 hart, 6 meel, 7 Mn, 8 al, 9 rol, 10 toen, 11 Parijs, 13 re, 15 er, 17 niets, 19 pater, 21 kei, 22 kalis, 25 b ig, 26 lenig, 28 balie, 29 nes, 32 rob, 33 derde, 35 nor, 37 teren, 39 aal, 41 biest, 43 sonde, 45 noest, 46 alm, 47 ant, 49 edele, 50 koe, 51 kea, 53 linie, 56 eis, 57 lelie, 58 Sneek, 60 leg, 62 Peter, 64 arg, 65 dinar, 67 onder, 68 mol, 70 sim, 72 lotus, 74 neb, 77 Leon, 79 dons, 80 naar, 82 Oene, 84 nee, 85 li, 8 ka, 87 rei, 89 pd, 90 vr, 9Z Km, 93 en. De Hervormde Jeugdraad te Veenen- daal houdt op zaterdag 13 april a.s. een Paas-samenkomst in de Oude Kerk op de Markt. Deze samenkomst is tevens bedoeld als sluiting van het afgelopen winterseizoen. Op het programma voor deze bijeen komst staat onder andere een optre den van de Hervormd gemengde zang vereniging „Vox Jubilans" te Waddinx- veen. Dit meer dan honderd leden tel lende koor heeft inmiddels al veel be kendheid in Veenendaal verworven. Niet alleen door de platen die ervan in omloop zijn, maar zeker door het optreden in de Chr. Geref. Kerk van enige tijd geleden. „Vox Jubilans" werd opgericht in 1945 en staat thans onder leiding van de energieke 73-jarige di rigent Mar Egbers. Niet minder bekend in Veenendaal is de veelzijdige Voorburgse organist Wim van der Panne. Deze zal, zowel solo als begeleidend, het orgel van de Oude Kerk bespelen. Verschillende paasgedichten zullen worden gedeclameerd door mej. T. Ver maas te Huizen, dochter van de vroe gere Veenendaalse predikant ds. Jac. Vermaas. Voor mej. Vermaas is dit ook niet de eerste keer, dat zij in Veenen daal optreedt. De meditatie zal worden verzorgd door ds. A. Wisgerhof, terwijl ds. A. Vroegindeweij, 2e voorzitter van de Herv. Jeugdraad zal openen en sluiten. De bijeenkomst begint om half acht. GESLAAGD De volgende leerlingen uit onze om geving hebben eind maart de Nijver heidsavondschool te Wageningen met diploma verlaten: Smeden-machine- bankwerken: E. K. Budding uit Rhe nen; Sanitairtechniek: W. H. C. Hel derman, J. W. Heikamp, S. de Kleuver, P. v. Soest en D. Vos, allen uit Vee nendaal; Timmeren: W. N. van Beij- num uit Lienden. De Raden van Arbeid zijn op 1 april begonnen met de vaststelling van het recht op en de betaalbaarstelling van de kinderbijslagen, die nu ook gelden voor bepaalde categoriën zelfstandigen met een inkomen beneden de f 14.000, per jaar. Gistermorgen heeft mr. G. A. A. M. Boot, de voorzitter van de Raad van Arbeid te 's-Gravenhage, Raamweg 9, de eerste uitkeringen van kinderbijslag krachtens de nieuwe kinderbijslagwet ten gedaan. De heer Boot is tevens voorzitter van de Vereeniging van de 22 Raden van Arbeid, die sedert 1 ja nuari 1963 met de sociale verzekerings bank de kinderbijslagwetten uitvoeren. De kinderbijslag moet voortaan in principe door alle zelfstandigen en loontrekkenden die hiervoor in aan merking komen worden aangevraagd via een op de postkantoren te ver krijgen kinderbij slaglij st Dit geldt niet voor de werknemers die in dienst zijn van grotere ondernemingen, de z.g. „Zelfdoeners" of „Superzelfdoeners". De uitbetalingen geschieden door mid del van een postcheque of door een giro-overschrijving. Er zijn in Nederland ruim 3 miljoen loontrekkenden, waarvan 900.000 reeds voor 1963 kinderbijslag ontvingen van het eerste kind af, benevens ongeveer 25.000 kleine zelfstandigen, die van het derde kind af op bijslag aanspraak hebben. Met ingang van 1 januari 1963 be draagt het aantal zelfstandigen dat van het eerste kind of van het derde kind af hierop aanspraak maakt ruim 100.000.

De Vallei | 1963 | | pagina 3