„Televisie heeft ook voordelen" Huiswerk is uit den boze maar PUEENMATIC vol-automatische wasmachine (j© Fa. Fr. Diepeueen DE LEUKSTE KLEDING VOOR JONGENS! DE MAAGZWEER 99 AMERONGEN In Rhenen twee aanrijdingen op één dag DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 5 APRIL 1963 Nr. 28 Forum besprak actuele onderwijsproblemen Onderwijzer Schoolhoofd Nieuwe plannen van Veilig Verkeer OP DOKTERSADVIES: VOOR WASGOED vullen verwarmen vóór-wassen wassen 5xspoelen centrifugeren -vol-automatisch -vol-automatisch -vol-automatisch -vol-automatisch •vol-automatisch •vol-automatisch Breng Uw wasgoed mee wij demonstreren doorlopend in onze zaak, ook met MIELE en CANDY volautomatische wasmachines Hoofdstraat 29 Veenendaal De leiding van de JULIANA VAN STOLBERG- SCHOOL in Veenendaal beter bekend onder de naam van NIEUWEWEGSE SCHOOL heeft in alle stilte een experiment aangedurfd, dat in gro te lijnen een unicum is voor deze omgeving- Zo als op zovele scholen stond de Ouderavond voor de deur en men heeft zich toen gelukkig niet doodgestaard op de traditionele gang van zaken bij dergelijke bijeenkomsten: een openingswoord, het luisteren naar een of andere (onbekende spre ker) en tenslotte het bezichtigen van het werk der kinderen. Integendeel om het contact tus sen school en ouders dichter bij het raakpunt te brengen sloeg men een volkomen nieuwe weg in door het vormen van een FORUM. Er is blijkbaar van de gedachte uitgegaan: laat ze nu eens met vragen komen. Vragen die rechtsstreeks betrek king hebben op het wereldje van de school of vragen die er direct verband mee houden. Uit gaande van die basis zat er op de bewuste ouder avond een forum achter de groene tafel, gevormd door een viertal ouders, twee personeelsleden en twee bestuursleden. Het voorzitterschap bekleed de het hoofd der school, de heer A. Visser. LAAT NAAR BED Er is die avond langdurig van ge dachten gewisseld over talrijke onder- wijs- en ouderproblemen. Een vette kluif voor het forum was bijvoorbeeld de vraag wat men dacht over de vor deringen van die leerlingen, die elke avond naar de T.V. zitten te kijken. Biedt de t.v. voordelen of juist na delen? Uit de hoek van de onderwijzers kwam het geluid dat de kinderpro gramma's bijzonder aantrekkelijk zijn en daardoor zonder meer te accepte ren. Maar het gevaar is zo groot dat er ook naar andere programma's gekeken wordt met het onvermijdelijke gevolg dat de kinderen veel te laat naar bed gaan. De onderwijzers hebben het de ouders in het algemeen duidelijk laten voe len, dat de„t.v.-slaap" die de kin deren tekort komen, zich overdag in de schoolbanken wreekt! Vooral de leerlingen van de hogere klassen - en dat geldt voor alle scho len! worden hoe langer hoe meer de dupe van de t.v.-verslaafdheid van hun ouders. Er wordt doorgaans naar alles gekeken en door de spanning die het vierkante kastje de huiskamer inslin- gert, komt er van een verantwoorde bed-tijd voor de kinderen steeds min der terecht. Eén van dc meest gevaar lijke nadelen dus. Meer weten Anderzijds moesten de onderwijzers bekennen dat de jongens en meisjes soms meer wisten van actuele proble men dan zij zelf. Het schijnt dat alles wat de televisie brengt, zich veel vaster in het geheugen van de kinderen nes telt dan bij de volwassenen. Geen wonder dat de onderwijzers het idee opperden om, desnoods van over heidswege, elke meester en juffrouw televisie te geven, al was het enkel en alleen maar om „bij" te blijven In het algemeen gesproken heeft men er geen idee van in welke ban de t.v.-uitzendingen de kinde ren kunnen brengen. De scholen worden daarmee in volle omvang geconfronteerd. Zo sprak de UNIEK PASSIE-PAASSPEL WORDT IN VEENENDAAL OPGEVOERD Op zondag 7 april a.s. zal door de to neelgroep van Instuif „R.K. Jong Vee nendaal", versterkt met enkele jongeren beneden de 17 jr., het unieke Passie- Paasspel: „WHERE YOU THERE WHEN THEY CRUCIFIED MY LORD" (Was je erbij, toen ze mijn Heer aan het kruis sloegen) opgevoerd worden. Het spel, dat nogal modern van opvatting is en ge regisseerd wordt door de heer M. G. H. Hendriks alhier, zal worden opgevoerd in de R.K. Salvatorkerk a. d. Adr. van Ostadelaan. Ook het kinderkoor van de Salvatorschool zal aan dit spel haar me dewerking verlenen. Deze unieke opvoe ring is voor een ieder vrij toegankelijk. BROMFIETSEN DIEFSTAL BERECHT De rechtbank te Arnhem veroordeel de dinsdag de 20-jarige Veenendaler J. A. R. en de 18-jarige Wageninger E. A. van F. tot zes maanden en twee weken gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De jongens zijn betrokken bij dief stallen van bromfietsen te Veenendaal, Ede en Wageningen in de periode van 1 november tot 1 januari j.l. R. stal de bromfietsen en Van F. zorgde ervoor dat ze aan de man kwamen; zo was de algemene gang van zaken tussen het tweetal. Het vonnis van de rechtbank was voor R. conform de eis; tegen Van F. had de officier zeven maanden met af trek geëist waarvan drie maanden voorwaardelijk. TAPKASTBESTORMER De rechtbank te Arnhem veroordeel de dinsdag de 46-jarige los arbeider A. J. R., zonder vaste verblijfplaats, tot een gevangenisstraf van zes maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, met toezicht van het Leger des Heils te Amsterdam. R. wordt ervan verdacht, na zijn dochter in het ziekenhuis en familie café's in Veenendaal te hebben bezocht, een caféhoudster te Ede met doodslag te hebben bedreigd toen deze hem wil de beletten zichzelf van drank te voor zien aan de tapkast. De officier had negen maanden waar van drie voorwaardelijk geëist. voorzitter van het forum over „Ivan- hoe". Thuis zitten de kinderen rustig in de stoel te kijken, maar de andere dag liggen op het schoolplein rijen „doden". Ze komen met geweren en sabels van plastic naar school en de romantiek die ze op het scherm in alle rust hebben ingedronken wordt op het schoolplein uitgeleefd. Of het goed is? Nog een „modern verschijnsel" op de scholen: toen Feyenoord tegen Reims had gevoetbald gingen de jongens de volgende dag in optocht over het schoolplein en het „Geen woorden maar daden" werd zelfs in de klas nog luid keels voortgezet. Negentig procent van de zesde klas de reactie uit de onderwijskringen op de vraag aan het forum hoe men dacht over het geven van huiswerk op de lagere school. Vreemd genoeg kwam deze afkeu ring van het onderwijzend personeel zélf en logisch dus dat de meeste ou ders de zaak toen niet erg meer kon den volgen. Enerzijds wordt gezegd: uit den boze en anderzijds komen de kinderen iede re dag thuis met een lijst van opdrach ten Het forum heeft klaarheid in dit probleem gebracht in de geest van: wij wassen onze handen in onschuld. Er werd namelijk gezegd: een kind zit 5 uur van de dag op school. Voor de rest moet het zich kunnen ontspan nen in het spel, maar Het middelbare onderwijs stelt zyn eisen. De praktik dwingt ons er toe. WO willen leerlingen afleveren met een behoorlyke dosis parate kennis. Dushuiswerk! Wél werd uitdrukkelijk gesteld dat huiswerk alléén om die reden meege geven mag worden en niét, zoals enke le forumleden het uitdrukten, „huis werk geven om de school een goeie naam te bezorgen. Want: hoe meer huiswerk des te beter zou de school zijn Lesje aan ouders Nog één onderwerp willen we in dit verband aanroeren en dat was de han dig gestelde vraag: Kinderen nemen vaak een briefje mee voor de meester of juf. Moeten de ouders ook deze cor respondentie goed verzorgen of kan dit wel op een kladje? De kneep zat 'm in het laatste ge deelte van de vraag: of kan dat wel op een kladje? Hoe modern de mens vandaag aan de dag ook denkt en leeft, op vele scho len is het nog de gewoonste zaak van de wereld dat de meester en de juf vodjes papier in de handen gedrukt krijgen met: „Jantje kon gisteren niet komen, was ziek" e.d. Die vodjes papier zijn soms stuk jes afgescheurd behang, een siga retten-vloeitje, een stuk van een krant of het veel gebruikte sluit stuk van een enveloppe! De kritiek hierop was niet mals. „Wanneer wij corresponderen", zo zei het forum, „dan geven wij ons naam kaartje af. Dat moet op een juiste en nette wijze geschieden. Als de ouders het voorbeeld geven met een afge scheurd stukje behang, wat verwach ten zij dan later van hun kinderen Zoals gezegd, een bijzonder ge slaagd experiment waar men niet altijd tot conclusies kon komen, maar waar toch de me ningen volop aan het daglicht kwamen. Wellicht een idee voor andere scholen om de ouder avonden actueel en aantrekke lijk te maken. HWMmumffl DE SCHOOLJEUGD EN TE VEEL T.V zit dan 's avonds aan het toestel, zeg gen de onderwijzers. Of het goed is? Het forum kwam tot de conclusie dat de t.v. zowel voor- als nadelen heeft, maar het allerbelangrykste achtte men de knop OP TIJD om te draaien. School en kerk Een andere interessante vraag was of het niet wenselijk zou zijn, nu op bid- en dankdagen vei'schillende ker ken in Veenendaal ook in de morgen uren kerkdiensten gaan beleggen, de christelijke scholen op die dagen te sluiten. Een plaatselijke predikant die na mens de ouders zitting in het forum had, was bijzonder concreet in zijn antwoord. Het is niet alleen wense lijk, doch bovendien noodzakelijk, zo stelde hij. „De jeugd moet leren bid- en dankdagen te vieren." Deze stelling werd in balans gebracht door een praktisch bezwaar van één der ouders in het forum. Zij (het was namelijk een moeder) kon het stand punt van de dominee wel delen, maar zij zag dan tegelijkertijd veel moeilijk heden voor de moeders die hun kin deren niet alleen naar de kerk kunnen sturen. Huiswerk „Huiswerk is uit den boze!", dat was NUTSAVOND Met de lezing van de heer L. A. Lau- riers uit Amsterdam over Land en Volk van Suriname, welke dinsdagavond in het Clubhuis werd gehouden, heeft het Nut haar leden één van de meest boeiende en interessante avonden van dit winterseizoen geboden. De spreker, zelf Surinamer van ge boorte en sinds twaalf jaar in Neder land woonachtig, wist zijn gehoor der mate te boeien dat de ruim twee en een half uur eigenlijk nog te kort wa ren. De heer Lauriers zei tijdens zijn causerie enkele hartenswaardige din gen, die de aanwezigen te denken heb ben gegeven. Treffend was echter steeds de verbondenheid met Neder land, die hij soms op haast ontroerende wijze verklaarde. De spreker vertelde uitgebreid over de zeden en gewoonten van het Suri naamse volk, waaruit steeds weer bleek hoe lief hem zijn geboorteland was. Men leefde als het ware in het Surinameland tijdens zijn lezing, door dat hij de sfeer van deze voormalige Nederlandse kolonie zo uitmuntend wist weer te geven. De kleurendia's die hij daarbij ver toonde, en die hij uitgebreid besprak, Op de Cuneralaan reed woensdag een bromfietser achterop een personenauto. De 29-jarige chauffeur G. v. D„ bestuurder van een personenauto, die op de Cuneralaan in de richting van de Herenstraat reed, moest ter hoogte van de Schoutenboomgaardweg sterk snelheid minderen om aan beide kanten van de weg geparkeerd staande wa gens te kunnen passeren. Terwijl hij met deze manoeuvre bezig was, kwam de 26-jarige bromfietser R. v. S. uit Wageningen in dezelfde richting aangereden. Hij wilde op 't laatste ogen blik v. D. nog passeren, doch toen hij zag dat dit niet zou gelukken, remde hij snel af, doch niet zo snel of een botsing achterop de auto van V. D. was niet meer te voorkomen. Beide voertuigen liepen materiële schade op. Gewond Op de Cuneraweg reed in de richting Veenendaal een personenauto be stuurd door de 63-jarige W. v. d. B. uit Rhenen. Deze zou afslaan om de inrit van het Julianaziekenhuis in te rijden, toen op het rijwielpad vanuit de tegenovergestelde richting me vrouw B., eveneens uit Rhenen, op haar bromfiets naderde. De automobilist gaf geen voorrang, met als gevolg dat mevrouw B. boven op zijn wagen terecht kwam en vervolgens op de grond werd gesmakt. Zij klaagde over pijn in haar heup en werd per bran card het ziekenhuis ingebracht ter op name. NEDERLANDSE ADVOCATEN BEZOEKEN ENGELAND Ongeveer 60 jeugdige advocaten uit Amsterdam en Rotterdam zullen deze maand een vijfdaags bezoek aan Groot Brittannië brengen om het werk van hun Britse collega's te bestuderen. Zij zullen de Inns of Court bezoeken, ci viele rechtszaken bijwonen, Old Bailey en andere gerechtshoven voor strafza ken bezoeken en van gedachten wisse len met hun Britse collega's. waren van hetzelfde hoge gehalte als de causerie. Dat men over het land en volk van Suriname nog lang niet uitgepraat was, bleek wel uit de vragen die de heer Lauriers kreeg te beantwoorden. Een langdurig applaus drukte de dankbaar heid van de aanwezigen uit voör deze voortreffelijke lezing. In de laatstgehouden vergadering van de Vereniging voor Veilig verkeer afd. Amerongen zyn de plannen uitgewerkt voor 1963. Er komt weer een veilig ver- keersrit, een cursus voor volwassenen, een vergadering met filmavond terwyl een terrein wordt gezocht voor een ry- dende verkeersschool voor de jeugd. Gezien het grote succes van de Vei lig Verkeersrit voor motorrijtuigen in september 1962 werd het besluit ge nomen ook dit jaar weer een derge lijke rit uit te zetten. Daarnaast zal gestreefd worden naar het houden van een rit in het voorjaar in samenwerking met de afdelingen Doorn, Leersum en Amerongen. Wel licht kan in samenwerking met de Oranjevereniging ook dit jaar weer een puzzelrit voor fietsers en bromfietsers worden georganiseerd. Het bestuur besloot tot het organi seren van een verkeerscursus. Deze cursus, toegankelijk voor iedereen zal bestaan uit 6 a 8 avonden, te beginnen in september a.s. De heer J. Pakvis is bereid deze cursus te leiden. Het blad Wegwijs zal in het vervolg aan alle leden eenmaal per maand worden toe gezonden. In de loop van de maand april zal een algemene ledenvergadering gehou den worden, met hieraan gekoppeld een filmavond, toegankelijk voor alle belangstellenden. Voorts zal het Ver bond meedoen met acties van het Hoofdbestuur, verspreiden van folders, aanplakbiljetten e.d. Gezocht wordt naar een terrein dat voldoende oppervlakte heeft om ook in Amerongen de rijdende verkeers school voor de jeugd een plaatsje te geven. Het bestuur zou het bijzonder op prijs stellen dat ook de jeugd van Amerongen van deze unieke mogelijk heid tot het verkrijgen van verkeers- onderricht gebruik zou kunnen maken. FORUM-UITSPRAAK OVER VIVISECTIE Tijdens een in „Hotel des Pays-Bas„ gehouden forumavond spraken de Utrechtse hoogleraren prof. dr. M. G. J. Minnaert en prof. dr. W. H. C. Ten- haeff, die deel uitmaakten van het fo rum, zich uit voor een drastische be perking van het aantal dierproeven. Ook de niet-medicus mag naar hun mening hierover een oordeel hebben, omdat het feit dat jaar in jaar uit mil joenen dieren door vivisectie sterven, een zaak is die ons als mens raakt. Uitvoerig werd gesproken over vor men van vivisectie die niet strikt nood zakelijk zijn voor de volksgezondheid. Er worden dierproeven genomen bij de produktie van cosmetica, voor nieuwe kleurstoffen, voor agrarische doelein den, zelfs bij de produktie van behang selpapier en voor de vaststelling van het kankergevaar van bepaalde siga rettenmerken. Zeer veel onnodige vivisectie wordt De maagzweer behoort tot de aandoeningen, die zeer veel voorkomen. Bij alle rassen en op alle leeftijden kan een maagzweer optreden. Er zijn wel eens gevallen, waarin men een duidelijke familiaire geneigd heid tot de maagzweer ziet, maar ook zo incidenteel kan de maagzweer voorkomen. In de loop van de jaren hebben vele theorieën de ronde gedaan over de maagzweer. Sommige geleerden lieten de nadruk vallen op de lichamelijke bouw van de maagpatiënt; de lange, wat slap-ge- spierde mens leek hun als het ware voorbestemd om een maagzweer te krijgen. Dit was volgens deze geleerden een ervaringsfeit, want zij hadden bij zoveel meer mensen van dit type een maagzweer geconstateerd dan bij andere mensentypen. Allang heeft de medische wetenschap geweten, dat er een verband was tussen het ontstaan van een maagzweer en de verterende werking van het maag slijmvlies. Hierover zijn in de vorige eeuw proeven gedaan, welke dat genoegzaam aantoonden. Maar hoe komt het nu, dat de ene maag wel een maagzweer gaat vertonen, terwijl de andere maak dat nooit doet? Alvorens we deze vraag nader kunnen bekijken zullen we eerst moe ten weten hoe het in de normale maag gesteld is met de maagsapaf- scheiding en waarom er in een normaal reagerende maag wel sprake is van de vertering van het binnengekomen voedsel, maar niet van de maagwand zelf. De normale maagwand wordt beschermd door een slijm vlies, dat zelf ter bescherming van de maqgwand een slijmlaag afscheidt. Een normale maag bevat als de maag leeg is niet veel zuur maar alleen als er in de maag voedsel ter vertering is; dus niet gedurende de nacht bijvoorbeeld. Nu kunt U zich voorstellen, dat als er in een bepaalde maag te weinig beschermend slijm aanwezig is of als er zich teveel zuur in de maag bevindt doordat deze leger is of doordat de cellen van de maagwand niet zijn opgewassen tegen de invloeden, die van het maagsap uitgaan, dat dan die verterende werking, die het maagsap nu eenmaal moet hebben ter vertering van ons dagelijks voedsel, zich gaat richten tegen de maagwand zelf en zo als het ware een „uitholling" maakt in die stevige maagwand. Zo kunt U zich ongeveer het ontstaan van een maag zweer voorstellen. Door zich deze ontstaanswijze zo voor te stellen wordt het begrijpelijk, dat er bepaalde voorkeursplaatsen in de maag zijn, welke tot een zwerende plek kunnen worden. Wat ik verder nog niet vermeld heb is, dat ook de zenuwen, die de maag bereiken vanuit het centrale zenuwstelsel, een invloed hebben op de hoeveelheid maagsap, die wordt afgescheiden en ook op de mate van de beweeglijkheid van de maag. Zo kunnen op den duur allerlei emoties zo ten kwade werken, dat er een maagzweer ontstaat. Een mo derne theorie is dan ook, dat speciale conflicten inderdaad een maag zweer kunnen doen ontstaan. De klachten, welke een maagzweer kan geven variëren. Uit het bo venstaande is het lijkt me duidelijk, dat er een bloeding kan vóórkomen. Als namelijk zo'n zweer een bloedvaatje in de omgeving aanvreet, gaat de vaatwand van zo'n bloedvaatje kapot en treedt er een bloeding op. Van de grootte van dat aangevreten bloedvat nu hangt het af hoe ernstig de verschijnselen zullen zijn. Is het een heel klein vaatje, dan kan er spoedig een stolsel optreden, waardoor de bloeding haast onopgemerkt verloopt. Dit hangt ook weer af van de wijze van samentrekken van het bloedvat. Bij jonge mensen is de vaatwand nog erg elastisch en trekt deze zich goed samen. Bij oudere mensen is dit haast nooit meer het geval. Grotere bloedingen gaan samen met bloedbraken en zwarte ontlasting. Hetbloedverlies kan zo groot zijn, dat het leven ernstig wordt bedreigd. De patiënt valt bij ernstige bloedingen meestal flauw en voelt klam aan. Verder ziet de patiënt intens bleek. Natuurlijk roept men in zo'n geval de huisarts; die kan beoordelen of de patiënt verder thuis kan worden behandeld of dat ziekenhuisopname noodzakelijk is. Een nog ergere complicatie dan de bloeding vormt de maagperforatie. De zweer kan zo diep in de maagwand doorvreten, dat er op een ge geven moment een gaatje in de maagwand ontstaat, waardoor de maag inhoud in de vrije buikholte vloeit. Dit is een zeer pijnlijke zaak. De patiënt wil het liefst zo stil mogelijk liggen. Bij een perforatie is een ziekenhuisopname altijd noodzakelijk. De bloeding en de maagperforatie zijn twee gevaren, waarmee een maagzweerpatiënt te maken kan krij gen. Gelukkig behoeft een maagzweer niet zo'n ernstig verloop te heb ben, maar daarover spreken we wellicht nog wel een andere keer. ARTS veroorzaakt door de concurrentie in de farmaceutische industrie en door de jacht op telkens nieuwe patentgenees middelen. Het was de mening van het forum dat voorlopig voor medische doelein den een aantal dierproeven noodzake lijk blijft, maar dat de wetenschap de plicht heeft zoveel mogelijk te zoeken naar andere wegen. De vivisectie voor onderwijsdoeleinden moet tot het uiter ste beperkt worden. Buiten de genoemde hoogleraren be stond het forum uit: mevrouw H. Ver- meulen-Kool en de heren G. Seppen en J. Vinkenborg. De vragen uit het publiek gaven soms aanleiding tot een levendig debat. De Nederlandse Bond tot Bestrijding der Vivisectie acht het van groot be lang dat de genoemde Utrechtse hoog leraren positief staan tegenover het streven van de Bond om door middel van een wettelijke regeling een eind te maken aan kennelijk overbodige en nutteloze dierproeven. Slank junior-kostuum in zomers licht gewicht. Zeer modern van snit met strakke smalle pijpen. In grijs en blauw. ,„-r 8-12 jaar v.a. 49.75 De moderne jongens- regenjas is van Terlenka, in multi colours van blauw, bruin en groen. 8-12 jaar v.a. 42 Grijze Terlenka broek v.a. 18.75 Kwiek pakje voor kwieke jongens! Wol met fibranne in Imoderne kleuren: blauw en' grijs. 3-6 jaar v.a. 38.-

De Vallei | 1963 | | pagina 5