FA. S. J.VAN WIJK Bromfietsen nieuws SPECIALE PRIJS PRINS BERNHARDLAAN 110 VEENENDAAL VOORRANG Schrijven is een heerlijk ambacht... maar het betaalt slecht ZUINIG ZIJN OP BOS EN HEIDE Fa. Alberti-Ravenhorst AUTORIJLES TELEFOON 3726 Slijterij RINIE VAN EDEN Drukwerk Fa. W.Huibers Wij hebben nog enkele lichtbeschadigde bromfietsen Deze worden U aangeboden tegen een Wat is Voorrang geven99 inie van en AMERONGEN PERFEKTE 5NIT PRIMA PASVORM verzorgt niet alleen op uw bruiloften en partijen voor een gezellige avond, maar ook bij u thuis. Bestel daarom uw gedistilleerd, wijnen, likeuren, bier, limonade enz. bij Telefoon 3737 - Fluiterstraat 76 - Telefoon 3737 Fa. W. A. MEIJER ZOON waarborgt kwaliteit Drukkerij „De Gelderse Vallei" Hoe zal het gaan? Wie zal het zeggen? U kunt het zelf zien! Neem ook televisie. Dan zit u vooraan. Bij ons kunt u kiezen uit de serie Philips TV. Kom, neem een besluit! Zie het op z'n best met Philips Televisie. f955. Einde maart is de „Boekenweek" van start gegaan. Er werd ons weer van alle kanten toegeroepen „Koop 'n boek - Gééf 'n boek!" Beter echter dan door welke boekenweekactie ook is het boek in het centrum van de belangstelling geplaatst door de actie van de schrijvers, die „bestaanszekerheid" wensen. Ze hebben zelfs het roemruchte boekenbal, waar echt heus óók wel schrijvers komen, geboycot en dat juist nu men voor het eerst in Europees verband propaganda gaat maken en hiermee in de hoofdstad plechtig wilde starten. Zo op het eerste gezicht ziet het er niet zo slecht uit. In 1962 werden er 9674titels uitgegeven. Men moet daarbij natuurlijk niet uitsluitend aan romans denken. Eenderde van de produktie wordt door de schoolboeken in beslag genomen. De romans en novellen staan slechts voor 15°/o geboekt. Daarvan bestond nog ongeveer een derde uit herdrukken. Dan begint het pas een beetje interessant te worden, zowel voor de auteur als voor de uitgever. Verreweg de meeste romans en no vellen (ongeveer 80%) komt, nimmer aan een herdruk toe. En dan nog mag men blij zijn als een deel van de op lage niet belandt bij de winkels, waar men fonkelnieuwe boeken voor de hal ve prijs kan kopen omdat ze in de boekhandel om een of andere reden niet góan Schrijvers in soorten Het publiek denkt bij „schrijvers" bijna altijd aan romanschrijvers. Maar ze zijn er in allerlei variaties. De le raar M.O., die een leerboek handels- rekenen schrijft, is even goed een au teur als de vakman, die een boek lan ceert „Hoe behandel ik mijn auto". Maar wanneer we ons bij de „letter kundigen" houden, dan hebben we ook die in soorten. Zij, die geacht worden artistiek de hoogste prestatie te leve ren, ontvangen lang niet altijd de hoog ste beloning. In het bijzonder geldt dit voor dichters. Van de 92 dit jaar uitgegeven gedichtenbundels waren slechts 14% herdrukken. De „best sellers" blijken nog altijd de „vertellers", die blijkbaar voldoen aan de smaak van het publiek. Het moge gekleed staan hierop te smalen, maar hier geldt toch zeker, dat ieder genre goed is, behalve het vervelende. De schrijvers, die van hun pen kun nen leven, vooral in het beperkte Ne derlandse taalgebied, zijn niet talrijk. Men zou menen, dat bijvoorbeeld Ame rikaanse auteurs een betere kans ma ken. Maar van de 75.000 auteurs in de Verenigde Staten zijn er slechts 10.000 die van de schrijverij hun hoofdberoep maken, er dus van kunnen bestaan. Al die auteurs verdienen met elkaar vol gens berekening 30 miljoen dollar per jaar, dat is dus 3.000 dollar per per soon gemiddeld. Er zijn er, die er ver boven komen, er zijn er dus ook, die er ver onder blijven. In Nederland berekent men, dat 100 auteurs samen 300.000,verdienen, hetgeen neerkomt op 3.000,per jaar per man, gemiddeld. Bijverdienste Het schrijven is voor verreweg de meesten een bijverdienste. Dat bete kent, dat een schrijver ófgaat schrijven voor zijn broodje, óf wanneer hij tijd heeft. Dat is geen best klimaat om meesterwerken te kweken. En zo krijgt men een vicieuze cirkel. Noch de schrij ver, noch de uitgever, noch de lezer komt aan zijn trek en het resultaat is misère. De actie van de schrijvers wil be reiken, dat een basisinkomen hen in staat stelt zich geheel aan hun werk Amerongen maakte kennis met Ned. Ver. van Suikerzieken Woensdagavond, hield de Nederland se Vereniging van Suikerzieken afde ling Ede, Wageningen, Veenendaal en Omstreken een openbare vergadering in het Clubhuis te Amerongen. Het was dr. W. A. Ossendorp uit Amerongen, die een inleiding hield over de voeding en de ziekte zelf. Het was voor het eerst dat in Amerongen een dergelijke vergadering door deze vereniging werd belegd. Op de verschillende vragen die los kwamen, wist dr. Ossendorp een duidelijk antwoord te geven. Na de pauze werd de film „Lang zal ie leven" gedraaid. Ruim 80 belangstellenden hebben met aandacht de inleidende causerie van dr. Ossendorp beluisterd. Dr. Ossen dorp weidde uit over de ziekte zelf, maar ook vooral hoe de patiënten hun dieet moeten en kunnen inrichten. Vrij somber schilderde spreker de ziekte zelf, met de bedoeling, om toch vooral de patiënten aan te laten voelen hoe ernstig deze ziekte zijn kan, als men zich niet precies aan de spelregels houdt. Daarentegen wees dr. Ossendorp er ook op, dat iedere patiënt normaal aan de samenleving kan meedoen, en hele maal geen last van zijn ziekte behoeft te hebben, wanneer hij zich maar houdt aan het dieet. Een en ander werd later nog eens beklemtoond door de film „Lang zal ie leven", welke na de pauze werd gedraaid. De vereniging beschikt over vele menu's, en stelt deze gaarne ter beschikking van patiënten die aan suikerziekte leiden. Het welkom voor deze vergadering werd gesproken door de voorzitter van de afdeling, de heer M. H. Tulp uit Ede. Tot slot werd nog een propagan distisch woord gesproken door de heer D. Schippers, oud voorzitter van de af deling Den Helder. De heer Schippers deelde o.a. mede, dat de vereniging momenteel 23.500 leden telt, en opge richt was in 1946. Hij besprak enkele voordelen voor de leden, o.a. aftrek belasting dieet kosten en besprak ook het vakantie kindertehuis van de vereniging. te wijden. De uitgevers voelen daar wel voor, want de schrijver is dan niet meer uitsluitend op zijn honorarium aangewezen. Maar de voetangels en klemmen zijn vele en de regering voelt er vooralsnog niet voor. Daarbij hebben de schrijvers hun actie niet zo bijster tactvol gevoerd. Die actie heeft het publiek bepaald niet geraakt. Misschien komt dat ook, doordat het publiek is opgevoed in de oude romantische ver onderstelling, dat de schrijver op het zolderkamertje met van kou verstijfde vingers de meeste en beste inspiratie opdoet. Meer belangstelling Toch is er bij het publiek meer be langstelling voor het boek en dat vindt vooral zijn oorzaak in de verschijning van de pockets. Men heeft natuurlijk geprobeerd daarvoor een Nederlands woord („smaldeel") te vinden en even natuurlijk is dat niet gelukt. De pocket is als geschenk een formidabel element geworden. Er zijn mensen, die een voorraadje pockets in huis hebben, zodat ze bij onverwachte gelegenheden nimmer met lege handen behoeven aan te komen! Boekenbezit was vroeger een privi lege der welvarenden. Dat is het gro tendeels nog. De enkele uitzonderingen waren de mensen, die uit dorst naar kennis boeken kochten. In deze behoef te voorziet de pocket thans in grote mate. Dit geldt speciaal voor het bui tenlandse boek. Het Amerikaanse boek bijvoorbeeld is naar Hollandse begrip pen veel te duur, men kan het veel goedkoper, compleet en onverkort, in de pocketeditie kopen. Ook scholieren zien kans dankzij de pocket-uitgaven een aardige boekenplank vol wereld literatuur voor een betrekkelijk ge ringe prijs aan te schaffen. In ieder geval werd eind maart de propaganda voor het boek weer aange pakt en de beschikbaarstelling van een waardevol „Geschenk" zal zeker een extra aansporing zijn voor alle boeken vrienden om dit bezit, dat zijn waarde altijd behoudt, te vermeerderen. Wat zou het op de weg veel veiliger zijn als er van de algemeen burger lijke beleefdheid was meer in toepassing werd gebracht in het verkeer; in de dagelijkse omgang met elkaar op de weg. Hoevelen worden er ook niet het slachtoffer van voorrangsfouten, dikwijls als gevolg van het voorrang NEMEN in plaats van voorrang GEVEN. Het bewust voorrang némen waar men het niet heeft, getuigt van een misdadige verkeersmoraal. Waar dit on bewust plaats heeft blijkt daaruit een onverantwoorde lijk tekort aan kennis van de verkeersregels. Inmiddels vallen er dagelijks vele voorrangsslachtof fers. Dik wijls als gevolg van onwetendheid. Laten we daarom beginnen met de voorrangsregels. Voor echter te spreken over in wélke gevallen voor rang moet worden gegeven, is het van belang eerst te bezien wat eigenlijk onder voorrang geven wordt ver staan, wat voorrang geven is. VOORRANG GEVEN is: „De doorgang vóór zich langs vrij laten voor voertui gen, die, uit een andere richting komende gelijktijdig of nagenoeg gelijktijdig een kruising of splitsing van wegen Onwetendheid naderen en daar volgens de wettelijke bepalingen voor rang hebben." Let wel op het „gelijktijdig of nagenoeg gelijktijdig". Dat wil hier zeg gen: Niet zó tijdig, dat men nog kan passeren zonder dat de ander wordt gehinderd. Ook al nadert u dus iets eerder een kruispunt dan een ander die daar voorrang heeft, dan moet u de ander laten voorgaan als hij door uw door gaan zou worden gehinderd. Voetgangers, voetgangers met een rijwiel aan de hand en bestuurders van kruiwagens, kinderwagens, steps en dergelijke kleine voertuigen vallen niet onder de hier bedoelde voorrang. Onthoud ook vast, dat VEILIG RIJDEN wil zeggen: Niet nog een schepje er op doen om de ander misschien nog net voor te zijn, met alle daaraan verbonden gevaren Veilig ryden wil zeggen: Eikaars rechten eerbiedingen!! Hier volgt het antwoord op de voorrangsvraag van de vorige week. Voorrang hebben achtereenvolgens: le DE WIELRIJDER. 2e DE AUTO. 3e DE BAKFIETS. Had u het zo niet bekeken? Hoe ook, toont u een belangstellend lezer, ook van de volgende artikelen over de VERKEERSREGELS. VOORJAAR DOORGAANS KRITIEKE PERIODE Tussen 1955 en 1962 ontstond ongeveer de helft van alle bos- en heidebranden door onvoorzichtigheid of kwaadwilligheid. Dit werd onlangs op een persconferentie van het Bosschap in Den Haag mee gedeeld. Een treurig cijfer, wanneer men bedenkt, dat Nederland ui terst zuinig moet zijn op zijn 260.000 hektaren aan bossen en ruim 82.000 hektaren aan heidevelden. Zij vertegenwoordigen een waarde vol ekonomisch bezit en worden uit een oogpunt van rekreatie steeds belangrijker. Mr. A. L. des Tombe, voorzitter Com missie Bosbrandweer van het Bosschap, vertelde op deze perskonferentie, dat al leen al sedert 1962 rond 11.000 hektaren aan bos en heide door brand verloren zijn gegaan. Ook dit jaar zal een intensieve kampagne worden gevoerd, om aan dit kostbare euvel paal en perk te stellen. Aan deze kampague zullen behalve het Bosschap onder andere meewerken het Staatsbosbeheer, de Koninklijke Neder- landsche Heidemaatschappij, de A.N.W.B., de Nederlandsche Spoorwegen en de P.T.T. BORDEN Daarbij zal gebruik gemaakt worden van affiches, zegels, films dia's. Geduren de een bepaald eperiode zullen poststuk ken van de P.T.T. van speciale stempel- vlaggen worden voorzien. In de bosrijke streken zullen op daarvoor geschikte plaatsen waarschuwingsborden worden geplaatst en speciale plastic waarschu wingsplaatjes worden aangebracht. Op de medewerking van tal van verenigingen zal een beroep worden gedaan, om te bereiken, dat in zo wijd mogelijke kring voorlichting wordt gegeven. De heer des Tombe wees nog op het vrij algemene misverstand, dat bos en hei vooral in de zomermaanden door brand worden bedreigd. Het gevaar is echter in het voorjaar het grootst, wanneer de hei de- en grassen-vegetatie nog niet aan uitlopen toe is en dus ook inwendig kurk droog is. PARAAT In juni, juli en augustus is het planten- dek saprijker en dragen de bomen nieuwe naalden en bladeren. Het brand gevaar is dan dus minder, behalve in perioden van grote droogte, gepaard met sterke wind. Dit laatste was b.v. het ge- vaf in de droge zomers van 1947 en 1959. Zoals steeds zullen de bosbrandweren weer paraat zijn. Dankzij de medewerking van velen kunnen met technische hulp middelen bos- en heidebranden snel op gespoord en geblust worden. Maar nog veel belangrijker is, dat zij worden voor komen! Hoofdstraat 13 Veenendaal EEN VERTROUWD ADRES VOOR M. V A N BEEK JAN STEENLAAN 61" VEENENDAAL VAMOR-diploma Sinds jaren erkend Talryke geslaagden is het visitekaartje voor uw zaak Daarom juist moet u er verzekerd van kunnen zijn dat de uiterste zorg aan uw drukwerk wordt besteed. Gaarne zullen wij u met een des kundig advies terzijde staan. Mogen wij u eens offerte maken? PARALLELWEG 10 VEENENDAAL TELEFOON 2022» Phil'ps televisie-ontvanger met 55 cm beeld en extra kanaalkiezer voor 2e Ned programma. Ook in universele uitvoering verkrijgbaar. Bergweg 15 - Veenendaal - TeL 2623

De Vallei | 1963 | | pagina 6