Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Huur bejaardenwoningen te hoog en bouwtijd woningen te lang De Wereld van WEEK-tot-WEEK UIT DE RAAD VAN VEENENDAAL Meningen over bepaalde problemen waren sterk verdeeld PASEN f WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Agenda Splinternieuwe Marktverordening Nieuwe j Gem.-secretaris Door samenwerking in Amerongen beter zomerprogramma Wat Jezus ons erg kwalijk neemt RHENEN 37e JAARGANG VRIJDAG 12 APRIL 1963 Nr. 30 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel PAASSAMENKOMST OP ANDER UUR ELst TOCH ORANJEFEEST VOOR ELSTERSE KINDEREN j Waarschijnlijk twee weken licht week Er is toch verschil OOK IN SCHOONMAAK ARTIKELEN Behang 1963 FA. J. F. TAK SCHERPENZEEL NIEUWE WETHOUDER IN SCHERPENZEEL WAARDE 3^,50 5 UY 054919 Ook in Rhenen Voortgezet Verkeersonderwijs Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 25 cent Af en toe in de sfeer van de befaamde voetbal wedstrijd Feyenoord-Benfica felle aanvallen en hechte verdediging is de raad van Veenen daal gisterenavond door de niet minder dan vier entwintig punten tellende agenda „gehamerd". Zo vlot als het begin en het laatste gedeelte werd af gewerkt, zo stroef verliep de middenmoot van het gemeentelijke menue. In hoofdzaak waren het twee belangrijke onderwerpen waarover vrij langdurig werd gedebatteerd: de voorgestelde huur van 12,per week voor de in het Hoorn tje te bouwen bejaardenwoningen én het feit dat het nieuwe woningcontingent qua bouw in zijn HOE EERDER HOE LIEVER Het was punt 12 van de agenda waar de raad geruime tijd bleef „steken". Het behelsde in wezen een voorstel van burgemeester en wethouders tot verkoop van grond aan Patrimoniums Bouwvereniging en tot het verlenen van voorschotten aan genoemde in stelling voor de bouw van 114 woning wetwoningen en 11 garages in het complex ,,'t Hoorntje". In het betreffende voorstel stond bo vendien dat bij het college het voor nemen bestond de bouw van al deze woningen onderhands op te dragen aan een plaatselijke bouwmaatschappij voor de totale bouwsom van bijna 1,6 mil joen gulden. Een en ander echter onder voorwaar de dat de 114 woningen vóór 1 janu ari 1965 gereed moeten zyn. Met andere woorden: de bouwmaat schappij kreeg ruim l'/a jaar de tijd om de woningen af te leveren. Ove rigens hoe eerder .hoe liever natuur lijk, zoals dat tijdens de vergadering duidelijk naar voren kwam. Teveel gegeven? Raadslid Joh. v. Hardeveld (PvdA) was de eerste die zijn stem op dit punt liet horen. „Die clausule, vóór 1 januari 1965, moet veel korter zijn", was zijn me ning. Neem desnoods een andere aanne mer die in kortere tijd kan bouwen, maar dit tijdstip is veel te laat, zo stel de hij. geheel aan één aannemer was gegund. Wat dat laatste betreft: NIET om de persoon of de kwali teit van de betrokken aannemer doch uitsluitend uit een oogpunt van snelheid in de bouw van de woningen. In beide gevallen lagen de meningen nogal uiteen. Het kwam op een gegeven moment zelfs zover dat de voorzitter, kennelijk geagiteerd door een sterke oppositie van de zijde van de VVD, zijn woorden vergezeld deed gaan van zo'n driftige tik met de hamer, dat de dame en heren raadsleden op de hierna volgende voorstellen geen commentaar hadden te leveren Van Hardeveld (PvdA) korter plaatselijke bouwcapaciteit moeten we gaan benutten en laten we dan toch een deel van dit complex bij een an dere bouwer onderbrengen en dan na tuurlijk zodanig dat vóór maart van het volgend jaar alle woningen klaar zijn." Burgemeester Hazenberg had hier over heel andere gedachten. „U moet goed begrijpen", zo zei hij, „dit is een uiterste termijn. Ik vind dit heel redelijk." Verdelen? In grote lijnen kreeg de heer Van Hardeveld steun van mevrouw Bud- dingh-de Vries Lentsch (VVD). Zij trok fel van leer tegen het feit dat Veenendaal dan volgend jaar, wan neer de nieuwe woning-toewijzing komt, wéér achteraan komt. „We moeten proberen vóór 1 maart van het volgend jaar deze Joegewezen woningen kant en klaar te hebben. An ders hoeven we in Den Haag niet aan te kloppen om meer woningen want dan zeggen ze weer: jullie hebben nog niet eens af, wat we vorig jaar toege wezen hebben", zo zei mevr. Buddingh. Zij betoogde dat hier teveel aan één bouwmaatschappij is gegeven. „De Mevr. Buddingh (VVD) sneller Twijfelachtig Wethouder Ant. de Ruiter (CHU) kon hierop slechts een weinig overtuigend antwoord geven. „Wij dachten al dat we snel geweest waren met plannen maken e.d.", zei hij min of meer teleurstellend. Hij vond dat men bij de bouw van dit contingent geen andere aannemers moest betrekken. „Of het dan sneller gaat is voor mij zeer twijfelachtig. Het beste is één maatschappij en dat het bij deze maatschappij snel gaat, dat heeft de praktijk in de Schrijvers wijk bewezen." (Zie verder pag. 4) In het complex ,,'t Hoorntje" in de buurt van de Munnikenweg zijn de voorbereidende werkzaamheden reeds begon nen voor de bouw van zes flatgebouwen, die veel overeenkomst vertonen met die in het Schrijverspark Het zijn drie woonlagen met een voorzijde zoals die op deze tekening te zien is. Dit is een situatie-tekening van het bouwcomplex ,,'t Hoorntje". De dik ge lijnde blokjes zijn zes flatgebouwen van ieder 18 woningen (woningwetwo ningen). Voorts worden er 12 eenge zinswoningen gebouwd en 6 bejaarden woningen. Het plan is van Patrimoni umsbouwvereniging. Sinds gisteravond heeft Veenen daal een geheel nieuwe Marktver ordening, bestaande uit 32 arti kelen die zowel betrekking heb ben op de bezoekers van de markt als de standhouders. Vooraf is overleg gepleegd met de plaatselijke Marktcommissie, zodat de raad niets anders behoefde te doen dan toestemming te geven, hetgeen ook ge schiedde. Wel werd er nog een opmerking ge maakt over het verbod zich tijdens de markturen met de fiets op de markt te bevinden. Men wist niet goed of dit nu wel of niet in de Politieverordening stond, maar dit zal nog nader bekeken wor den. Behalve de gebruikelijke ge- en ver bodsbepalingen, staat er o.a. ook in dat b. en w. het recht hebben koopwaren aan te wijzen welke niet ter markt mogen worden aangevoerd of voorhanden mo gen zijn. Ook bepaalt het college het aantal standplaatsen op de markt dat wordt uitgegeven. Iemand die een vaste standplaats heeft, zal deze om uiterlijk 8.45 uur bezet moe ten hebben, anders kan de marktmeester die plaats voor die dag aa.i een ander toewijzen. Degene die op de markt een standplaats inneemt, is ver plicht die plaats vóór zijn ver trek te reinigen van de daarop aanwezige afvallen. De Paassamenkomst die op zaterdag 13 april in de Oude Kerk op de Markt gehouden zal worden, begint niet om half acht, maar om ACHT UUR. De Elsterse kinderen zullen op Konin ginnedag toch niet helemaal in de steek gelaten worden. Nadat de Oranjecommis sie ontbonden was en er verder uit de bevolking geen enkel initiatief voort kwam, hebben de twee plaatselijke Openbare scholen besloten op 30 april een filmprogramma met versnapering op 'touw te zetten. Waar en op welk tijdstip zal nog nader bekend gemaakt worden. Met ingang van 1 septem ber van dit jaar krijgt Vee nendaal een nieuwe gemeen te-secretaris in de persoon van de heer D. VAN MA NEN, thans chef van de af deling Financiën, Onderwijs en Belastingen der secreta rie. De heer Van Manen werd op 10 4 december 1923 in het voormalige Gelders-Veenendaal geboren. Na de lagere school bezocht hij de Ulo en trad op 1 februari 1939 in dienst bij de gemeente als schrij ver. In de loop der jaren werd hij di verse keren in rang bevorderd. Behalve dat hij thans de rang van referendaris A bekleedt, is de heer Van Manen bovendien sedert fe bruari 1957 aangewezen als loco secretaris. Het gezin Van Manen (één kind) woont sinds kort in een flatwoning in het Schrijverspark. Andere maatschappelijke func ties van de nieuwe gemeente-sec retaris zijn: penningmeester van de Stichting Chr. Openbare Leeszaal en penningmeester van de Volks universiteit Zijn hobby's zijn genealogie (af stammingsonderzoek) en geschiede nis van Veenendaal Op politiek terrein heeft de heer Van Manen zich nooit bewogen. Zijn benoeming op deze leeftijd tot de belangrijke post van ge meente-secretaris, wordt allerwege gezien als de kroon op een uit zonderlijke carrière. Dat een goede samenwerking veel vermag, is nu reeds gebleken uit een coördinerende vergadering van de besturen van de Oranje Ver eniging, V.V.V., het Nut, en Winkeliersvereniging. Deze vergadering is een voortvloeisel uit de onlangs gehouden jaarvergadering van de VVV toen besloten werd in een coördinerende vergadering het ko mende seizoen met elkaar te bespreken en zo mogelijk met elkaar tot overeenstemming te komen. Overigens heeft men deze vergadering in tweeën moeten splitsen, daar de eerste vergadering slechts een oriënterend karakter droeg. Nu echter is het in de laatste bijeenkomst wat meer tot omlijnde plannen gekomen. Indien de plannen verwezenlijkt zul len worden, en daar ziet het wel naar uit, dan zal de lichtweek in plaats van één week, twee weken gaan duren. Het zal nu tevens mogelijk worden om het het zomerseizoen inwoners en vakantie gasten een veertiendaagse licht- en mu- ziekweek aan te bieden. De avonden in deze weken zullen gevuld worden met verschillende ontspanningprogramma's. Zoals vorige jaren gebruikelijk was zal de winkeliersvereniging de eerste week een programma verzorgen, terwijl de oranjevereniging onderhandelt over ver schillende festiviteiten in de tweede week. Het Nut is medewerking gevraagd in verband met de organisatie van een openluchtfilmvoorsteuing, terwijl deze vereniging tevens werd verzocht moeite te doen in deze twee weken een tentoon stelling te organiseren. VVV heeft plan nen om verschillende karakteristieke punten en plaatsen in het dorp in het licht van schijnwerpers te plaatsen. Alles is echter nog voorlopig en moet nog ver der uitgewerkt worden, resp. goedkeuring hebben van de betreffende verenigingen. Tevens zal er op donderdag 18 april a.s. een vergadering worden uitgeschreven voor partikulieren die aan de lichtweken willen medewerken. Keus uit meer dan 1000 stalen. Waterverf plastic GEEFT NIET AF. Bussen lakverf, diverse tinten, verfkwasten - borstels - bezems. Vlinderwas in dozen en los ver krijgbaar. Zeemleer-sponzen enz. Hoofdstraat 106 - Veenendaal Telefoon 2576 Drogist ass. Apotheker KAART Tijdens een lief dadigheidsvoorstelling heeft prinses Margareta van Zwe den zich de kaart laten lezen. Zij kreeg de volgende toe komst voorspeld: zij zal twee maal trouwen, uit haar eerste huwelijk zal zij een kind „overhouden", haar tweede echtgenoot zal haar heel ge lukkig en heel rijk ma ken. Zij moet topazen dragen om zich tegen slechte invloe den te beschermen en de kleur wit in haar kleding zal haar geluk brengen. Tenslotte moet zij vertrouwen hebben in de planeet Mars. Als de prinses nu maar vertrouwen heeft in de kaarten VROEG Het leven van een filmster is niet zo mooi en ge makkelijk als jonge roman tische lieden vaak denken. Voor de film „De kardinaal", die op 't ogenblik te Wenen voor de deur van bejaarde echtparen te staan als „sta- tus"-symbool tegenover de bu- wordt gedraaid, moet Romy Schneider elke morgen om 6 uur opstaan, waarna zij twee uur aan haar make-up be steedt en dan nog een uurtje overhoudt voor het ontbijt wil zij precies 9 uur in de studio aanwezig zijn. Haar tegenspe ler Tom Tryon is nog ma- tineuzer: hij staat al om 4 uur op omdat men vier uren no dig heeft om hem van alle attributen zoals valse wenk brauwen en rimpels te voor zien die nodig zijn om hem er als een kardinaal te doen uitzien. PREMIE Kerkgangers in het dorp Kyourchak (Letland) kregen als beloning van de priester voor hun opkomst zo nu en dan een glaasje wodka, dat de kerkdienaar samen met een van zijn diakenen klandestien stookte. Zij had den deze „premie" ingesteld om het aantal kerkgangers op peil te houden. Daar is nu een stokje voor gestoken: de rech ter heeft hen beide veroor deeld tot een boete van 30 roebel en heeft de klande- stiene stokerij in beslag laten nemen. AUTO Op een aanplakbil jet bij een garage te New York staat te lezen: „Te koop: vrijwel niet gebruikte twee dehands sportwagens, die al leen dienst hebben gedaan om ren. BED „Als de wereld één groot bed was, dan bleef ik er altijd in". Deze woorden van de Russische dame in een gedicht van Hans Lodeizen komen vanzelf in de herinne ring als men leest over het bed van Saoud van Arabië. Het wordt zo groot als een kamer en is een onderdeel van een opdracht aan Engelse, Franse, Belgische en Zwitser se firma's voor de bouw van drie nieuwe villa's (lees: pa leizen). Het bed zal rondom worden behangen met pelzen van witte beren. En Hij verweet hun hun ongeloof en hardheid van hart, omdat zij hen niet geloofden, die Hem aanschouwd hadden, nadat Hij opgewekt was. Mare. 16 14 b Er zijn geleerde theologen, die niet kun nen geloven dat Jezus echt uit de do den is opgestaan, hoewel de oudste his torische documenten daarover een dui delijke taal spreken. Om hun opvatting te staven moeten wij precies het omge keerde vertellen van wat het Evangelie nog wel uit vier monden laten horen. Zij vertellen namelijk, dat de discipelen na de dood van Christus in zulk een opge wonden en optimistische stemming ver keerden, dat ze de opstanding van Chris tus vast verwachtten en daarna zich ver beeldden dat Jezus inderdaad was op gestaan en hun verscheen. Waar men zulk een opvatting vandaan haalt is me altijd een raadsel geweest, omdat de his torische bronnen juist het omgekeerde vertellen. De discipelen waren helemaal niet in een geëxalteerde stemming, waar in men verrukkelijke visioenen ziet, en zij verwachtten helemaal niet dat Je zus op de derde dag zou opstaan uit de doden. Als opgejaagde schapen drongen zij angstig tegen elkaar aan. Uit vrees voor de leidslieden omdat die best de kans konden waarnemen om tegelijk maar een eind te maken aan de volge lingen van Jezus, vergaderden zij met ge sloten deuren. Elke hoop was uitgeblust door het verbijsterende gebeuren op Gol gotha. Voor hun besef was dit het onbegrijpe lijke rampzalige einde van hun Heiland. Jezus dood, alles dood. Jezus in het graf, al hun verwachtingen in het graf. Van Gods Koninkrijk was niets overgebleven dan een smadelijke nederlaag. Jezus had alle kansen om de zaak en zich zelf te redden voorbij laten gaan. En wanneer de vrouwen en daarna enkele discipelen tegen alle verwachting in toch een leeg graf vinden, ja zelfs een hemelse bood- schappper horen verkondigen, dat Je zus toch leeft, ja zelfs Maria Magdalena Jezus persoonlijk ontmoet, dan geloven de andere discipelen het niet. Telkens staat er: „en zij geloofden het niet." In de vakature van de heer J. H. Renken is dinsdagavond de heer P. de Jonge (PvdA) tot wethouder van de gemeente Scherpenzeel gekozen. De heer P. de Jonge werd op 19 de cember in Kleverskerke (Zeeland) ge boren. Hij is ruim 25 jaar werkzaam geweest als Hoofdinspecteur van Poli tie in Indonesië. In 1951 kwam hij te rug naar Holland, waar hij in 1958 als raadslid van Scherpenzeel werd geko zen. De vorige week by bloemisterij van Dijk, Buurtlaan, Veenendaal uitgegeven Valleiriks is weer niet gevonden. De vinderspremie stygt hierdoor weer met twee gulden vijftig, zodat de nieuw uit te ge ven riks met het nummer Twee-en-dertig gulden vijftig waard is. Bij inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. Indien de riks de komende week niet wordt gevonden komt de pre mie a 30,ten goede aan een vereniging of instelling die een al gemeen doel beoogt yitJiLc^cs 0UN6WANS PRISMA PONTIC OME6A voor betere uurwerken H00FDSTP 31 VEENENDAAL N D S 1 930 Makelaars- en Assurantiekantoor BROUWER Kanaalweg 2 - Veenendaal Tel. 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties Nu komt Jezus zelf in het midden der discipelen. „En hij verweet hun hun ongeloof en hardheid van hart, omdat zij hen niet geloofden, die hem aanschouwd hadden, nadat hij opgewekt was". Op Paasfeest begint Jezus iedereen erg kwalijk te nemen, wanneer men niet ge looft dat bij God alle dingen mogelijk zijn, en niet gelooft, dat God sterker is dan de dood, en niet gelooft de belofte van Jezus, dat Hij na drie dagen zou opstaan. Wie het niet gelooft, kan ook niet het feest van Gods almachtige redding uit zonde en dood meevieren. Die moet ho peloos en uitzichtloos bij de diepste nood van menselijke schuld tegenover God en bij de laatste nood van dood en graf blijven zitten. Die kan op z'n hoogst van het feest van Gods liefdehart over het verloren mensen bestaan een natuur- feest maken van de komende lente met bloemen, die toch weer voor de mest hoop bestemd zijn. Maar een mens heeft méér nodig dan Gods goedheid in de juichende natuur. Nergens heeft God zijn goedheid zo doen stralen dan in de zending van Zijn Zoon, die onze laatste mensennood van schuld en geworpenheid in de dood op Zich ge nomen heeft. Wie het unieke en uitzon derlijke in Jezus' leven, lijden, dood en opstanding wegredeneert tot iets alge meen-menselijks, heeft God weggerede neerd in ongeloof. En dat neemt Jezus zéér kwalijk. Hij doet dat uit bewogen heid over onze nood, en uit de hartstocht van zijn liefde aan ons te doen delen in het feest van Pasen. De mens blijft in alle tijden ten diepste gelijk. Jezus had veel verdriet over het ongeloof en de hardheid des harten van zijn discipelen, maar ook voor ons, wan neer wij het maar. niet kunnen geloven. En de één twijfelt of het wel echt gebeurt is en de ander of het wel echt voor hemzelf gebeurd is. Het is alle maal even slecht want de wortel is, dat men van de almacht van Gods verlossing veel te klein en veel te menselijk en veel te begrensd denkt Ongeloof beledigt God altijd. Het overschat de mens, ook de vrome mens en het onderschat God. Nooit kan het geloof te véél verwach ten, omdat God in Christus verrassend vee! groter is dan de stoutste fantasie zou verwachten. Vreest niet, gelooft al leenlijk! Of moet Jezus u ook dit jaar uw ongeloof verwijten? Feest of ongeloof. ds. J. Overduin Sedert enige jaren wordt door de Commissie Eenheid in de Verkeers- examens van het Verbond voor Veilig Verkeer voor het voortgezet onderwijs jaarlijks een verkeersexamen afge nomen. Voor het lager onderwijs kennen wij het jeugd verkeersexamen al wat langer. Ook in deze gemeente nemen de leer lingen van de lagere scholen jaarlijks aan dit examen deel en veelal met bij zonder gunstige resultaten. De tweede klassers van de openbare ulo-school alhier hebben nu enige maanden getraind om deel te kunnen nemen aan het voortgezet verkeers examen, dat afgelopen dinsdag door de heren Zijlstra en Heeres van het korps Rijkspolitie en de heer Hulshof van de afdeling onderwijs dezer gemeente in de klassen van genoemde school is af genomen. Het mag een succes worden genoemd, dat van de 66 deelnemende leerlingen er 44 jongens en meisjes in slaagden 20 of meer punten te behalen, zodat hen het predicaat „Geslaagd" kon wor den meegegeven. Een bijzondere prestatie leverden de leerlingen R. G. Bloeme en J. W. G. van Soest, die het predicaat „Lof" kon worden toegezwaaid, omdat deze kandi daten dit examen geheel foutloos af legden. VEENENDAAL Eerste Paasdag: Zondag eerste Paasdag 's mor gens om 8 uur is er op het Slot. de Bruïneplein een mas sale Interkerkelijke Paasmor- genzang. Liederenbladen zullen gratis worden uitgereikt. De organisatoren hopen op een grote deelname uit de gehele Veenendaalse bevolking. Duur: ca een half uur. RHENEN Zaterdag 13 april: Op initiatief van de R.M.C. wordt op zaterdag 13 april om 16.30 uur een grote Eierzoek- wedstrijd gehouden op de drie Gemeentelijke weidevelden ten westen van de Veerweg. Ruim 1000 kinderen in de leeftijd van 4 t.e.m. 14 jaar zullen hieraan deelnemen. Eerste Paasdag: Uitgaande van de Jeugdkerk Rhenen wordt op eerste Paas dag 's morgens om 8 uur in de Cunerakerk een grote Paas- reveille gehouden. Er werken o.a. twee gospel-singers uit Zeist aan mee en een trom pettist. Ook ouderen zijn na tuurlijk hartelijk welkom. Ook zijn uitgenodigd gereformeerde groeperingen en groepen uit omliggende gemeenten.

De Vallei | 1963 | | pagina 1