DE HOUTSPECIflUST mambo- bongo -samba Rond Pasen Beeldende Kunst in Rhenens museum AMERONGEN O 5 Raad van Scherpenzeel koos nieuwe wethouder DE NEDERLANDSE LANDBOUW (ID trott (steno)-typistes MAGNOLIA VCV-heren wonnen met veel moeite van Olympia I (1-3) HARDEVELD UIT? ADVERTEREN DOET VERKOPEN Met Pasen een nieuwe brommer mannelijke en vrouwelijke krachten RHENEN na AMSTERDAM V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE Ei, ei, wat vindt u van een ei HOE BEHANDELT MEN TEAKHOUT VEEL GEPRAAT OVER TWEEDE SCHILDER De verhoudingen in Nederland SINDS 1950 INKRIMPING AANTAL BEDRIJVEN wparttj A. W. de llaas Stemming Schilder Antwoord Andere naam Welletjes ANDROCLES EN DE LEEUW STOMERÜ BEATPIXSTP.37 TEL24I5 VEENENDAAL „RUSTWAT" muziek J. C. HEUSINKVELD kleuren Fa. Jac. van Schuppen Textielhandel Turkesteen Fa. G. J. van de Brink HET KAN NOG NET Aleid van de Bunt, conservatrice van het Streekmuseum aan de Molenstraat in Rhenen, is erin geslaagd rond Pasen een tentoonstelling te kunnen brengen van beeldende kunst. De inzendingen zijn afkomstig van leerlingen van de Aca demie voor Beeldende Kunst te Arnhem en van „De Wageningse Leergang". Het Stedelijk museum in Amsterdam had van deze expositie de primeur. Zoals de werken thans in Rhenen's museum over drie zalen zijn verdeeld, zo hingen zij ook in Amsterdam's ste delijk. Rhenen is als tweede plaats in Nederland met deze expositie aan bod. Voor hen die in en rond Rhenen woon achtig zijn betekent het een buiten kansje gedurende het Paasweekeinde en daarna tot en met 21 april van deze tentoonstelling kennis te kunnen ne men. Er zijn uitzonderlijk mooie kunst werken te bezichtigen. In de eerste zaal zijn houtsneden, etsen en litho's tentoongesteld van bijzondere kwaliteit. Onder de inzendingen bevindt zich een prachtige voorstelling van een uilen paartje. Vlak daarnaast hangt een uit beelding van de beklemmende dood, een meesterlijke weergave. In zaal drie exposeren leerlingen van Ben van Londen en Dingeman van de Graaf, respectievelijk schilder en beeld- VUILNISSTORTPLAATS Het gemeentebestuur vestigt er nog maals uitdrukkelijk de aandacht op dat op de vuilnisstortplaats door par ticulieren alleen vuil gebracht mag worden op de dagen dat er personeel van de gemeente op deze plaats aan wezig Is. De tijden dat er vuil gebracht kan worden zijn maandagmiddag en donderdagmiddag, dinsdagmorgen en vrijdagmorgen. Op andere tijden is de stortplaats afgesloten. Er wordt nogmaals de aandacht op gevestigd, dat er nog steeds inwoners zijn die zich van hun vuil en afval ont doen door dit in de bermen der wegen te gooien. Nu het zomerseizoen nadert, doet het gemeentebestuur nogmaals een dringend beroep op de betrokkenen om zich in het vervolg op behoorlijke wijze van hun vuil te ontdoen. VEENENDAAL Vroeger waren vooral voorjaar en zomer de seizoenen waarin eieren werden gegeten. Tegen woordig heeft men de kippen zo ver gekregen, dat ze het hele jaar door ongeveer evenveel leg gen. De eierprijs schommelt daar door maar heel weinig van maand tot maand. Voor de huis vrouw heel plezierig, want eie ren smaken in ieder jaargetijde: bij de spinazie, de sla, de toma ten, het witlof, wat de groente markt maar oplevert. En natuurlijk doet een eitje Bet ook best bij het ontbijt en de andere broodmaaltijd(en). Voor sommige mensen is het da gelijks eitje zelfs onmisbaar; an deren menen, dat ze beter wat op kunnen passen met het eten van eieren. Vooral oudere men sen zijn er wel eens wat huive rig voor. Eieren danken evenals vlees en vis hun waarde vooral aan hun gehalte aan eiwitten, ijzer- zouten en B-vitamines. Een ei van gemiddelde grootte kan in voedingswaarde gelijk gesteld worden met ongeveer 35 gram vlees of visvlees. Het is goed om dagelijks tenminste 50 a 75 gram vlees of een gelijkwaardige ver vanging te eten. Dit kan dus in de loop van de dag b.v. een ei en wat vlees of vis zijn, of twee maal een ei of geen ei en de hele portie als vlees of vis. Ook kaas of erwten of bonen of pap kun nen zo nu en dan als vleesver vanging dienst doen. Een ei be hoeft dus niet iedere dag op het menu te staan. Komt het er wel op voor, dan kan al naar wens een kleinere of een normJle por tie vlees, vis of kaas gegeven v/orden. Kan het nu kwaad om iedere dag een ei te eten? Neen, tenzij men ze niet ver draagt of er uitslag van krijgt. Maar dan zal men er vanzelf wel af blijven. Wie geen nade lige gevolgen van het eieren- eten ondervindt, kan het zonder bezwaar doen, of hij nu 1 jaar of al enkele kruisjes achter de rug heeft. Ook bij het groeien der jaren behoeven we ons eitje niet te laten staan, behalve na tuurlijk als de dokter het ver boden heeft. Is dit niet het ge val, dan kan men juist als men een dagje ouder wordt veel ple zier van eieren hebben: ze zijn gemakkelijk in voorraad te ne men, gauw toe te bereiden, op heel veel manieren klaar te ma ken en bijvoorbeeld ook erg prettig als men zin heeft in iets warms bij de boterham. Zijn eieren wel verboden, dan hoeft men beslist niet tekort te komen. Want, zoals we al zeiden: de voedingsstoffen, die in eieren voorkomen, vinden wij ook in vlees, vis, kaas en peulvruchten. Eieren bewaren Eieren kunnen het best op een koele, frisse plaats bewaard wor den. in een kelder of geschikte keukenkast; bij voorkeur niet in de koelkast. houwer. Het zijn allemaal werken van „De Wageningse Leergang". Deze af deling bestaat uit zeer verdienstelijk amateurwerk. Opvallend is-cok de inzending boet seerwerk, ondergebracht in een klein model vitrine. Artistiek van zeer goede kwaliteit. De oude beelden, eigendom van het museum, vormen samen met de moderne grafiek een harmonieus geheel. Menig kunstliefhebber kan hier weer zijn hart ophalen. Men verwacht dan ook veel bezoekers, die ook op Tweede Paasdag terecht kunnen. (Advertentie) Nimmer mag men teakhouten meubelen met olie behandelen, want olie is schadelijk voor teak hout en zoals uit medische krin gen werd verklaard, is geolied teakhout schadelijk voor veler gezondheid. Het is echter niet no dig om zo genaamde teakolie te gebruiken, want „TEAKOL"... hèt onderhoudsmiddel voor teakhout, afrormosie en soortgelijke hout soorten is vrij van olie of was. Het is een nabootsing van de na tuurlijke sappen van het hout. Teakhout, dat geregeld wordt on derhouden met „TEAKOL", zal de mooie satijnglans behouden. „TEAKOL" KOST PER FLACON SLECHTS 1,75. Vraag Uw leve rancier dus nimmer zo maar naar teakolie, maar eis het merk „TEAKOL" van Kleine's Chem. Fabrieken te Leiden, dus als steeds het beste. waren om werk te verschaffen aan geschoolde an ongeschoolde werkkrachten. Ook de burgemeester beaamde dit en zei, dat de gemeente zich nu voor al op de woningbouw moet gaan rich ten. De verdere voorstellen hadden wei nig om het lijf en daar er bij de in gekomen stukken een uitnodiging was van de kleuterschool om de ouder avond, tevens tentoonstelling van werkstukken, te bezoeken stelde de voorzitter voor, dat de hele raad er een kijkje zou gaan nemen, zodat de heren na afloop van de raadsvergade ring gezamenlijk op pad gingen. Al te plezierig zal geen Nederlander op het ogenblik de situatie in de vaderlandse landbouw willen noemen. Te vers nog liggen in het geheugen de steunmaatregelen, welke nodig waren om de zandboeren zo niet overeind dan toch levend te houden. Minister Marinen heeft onlangs duidelijk in een uitvoerige nota aan het parlement laten uitkomen, dat er iets mis is in onze agrarische bedrijfstak. De schuld voor deze kwalijke omstandigheden behoeft niet beslist te worden afgeschoven op de schou ders van de regering of van de boeren zelf. De oorzaken kunnen elders liggen, in ontwikkelingen in het buitenland, in bijvoorbeeld verandering in de marktsituatie, waarop Nederland geen enkele invloed kan uitoefenen. VOOR UW mot auto's zijn wij SPECIAAL ingericht 4-8 pers. auto's disponibel. Tevens inlichtingen ver krijgbaar (ook 's avonds) Dr. Colijnstraat 47 en J. P. C. Leinweberstraat 79 N.V. v/h Fa. Wed. Kerkewijk 91 - Telef. 2845 F«-F.E.VRUGTE %J\ PATRIMONIUMLflRN 55 - TEL 3520 - VEENENDB9L Ook uw adres voor de beste VERFSOORTEN w.o. RIPOLIN, CETALAC Zeker is, dat, nu de nood aan de boer is, drastische maatregelen moeten worden genomen. Maar daarvoor is allereerst een vereiste, dat men weet hoe de huidige situatie precies is en hoe het zover is gekomen. Terecht geeft minister Marij- nen in zijn nota dan ook een uitvoerig overzicht over de gang van zaken in de laatste jaren en over de economische structuur van de Nederlandse landbouw. 1 De Nederlandse landbouw kenmerkt zich Dinsdagavond is in een openbare vergadering van de gemeenteraad door een intensieve deelneming aan het van Scherpenzeel de heer P. de Jonge (P.v.d.A.) tot wethouder geko- internationale ruilverkeer en door een zen in de vacature van de heer J. H. Renken. Voor de stemming hiel- sterke specialisatie met name op a.e pro- jij ra l. ducten, waarvoor de bodemkundige. Kil den diverse raadsleden nog referaten, waarin zij hun standpunt, of matologische en economische productie dat van de fractie uiteenzetten. Tevens werd de heer A. van Bruggen omstandigheden in Nederland gunstig (P.v.d-A.) als nieuw raadslid beëdigd, zodat het aantal zetels weer vol- zijn, zo leert de nota. Dit houdt in, dat de ledig bezet is. Omdat mevrouw de Boer-Casimir nog niet geheel her steld was, werden er slechts tien stemmen uitgebracht voor de nieuwe wethouder en wel acht voor de heer de Jonge, één voor de heer van Kampen en één blanco. Veel verrassing bood deze uitslag niet, want de heer van Kampen had al verklaard blanco te zullen stemmen, én om het principieel verschil van A.R. en P.v.d.A. én omdat de A.R.-fractie totaal buiten de besprekingen tussen C.H. en P.v.d.A. was gesteld. G. v. Kampen (A.R.) blanco Overigens vond de heer van Kampen de voorgestelde tijdelijk wethouder zeer sympathiek als persoon, maar dat nam niet weg, dat hij geen reden zag om voor de P.v.d.A. te stemmen. De S.G.P. kwam ook weer uit de hoek bij monde van de heer J. H. E. Sterk, waarin deze, hoewel hij wel wist, dat zijn standpunt „genoegzaam bekend was", er nogmaals op weer, dat de S.G.P. een dagelijks bestuur in de gemeente voorstaat, dat zich houdt aan Gods Woord. En dit laatste oor deelde de heer Sterk niet het geval bij de P.v.d.A. een taak van de fracties om over de zondagsrust en de sport te praten. Na deze meer of minder interessante beschouwingen kwam de stemming en daarna wenste de voorzitter de gekozen wethouder een prettige en goede sa menwerking toe in het college van b. en w. De heer de Jonge was volgens de burgemeester een algemeen bekend persoon, die bovendien over tijd en toewijding beschikte om zijn benoeming met vrucht te realiseren. Hierna werd lang en breed gedis- cusieerd over de benoeming van een tweede gemeenteschilder. De heer Blanken vond het geen doen om het hele gemeentecomplex door twee schil ders te laten onderhouden en stelde voor dit soort werk aan te besteden. De heer van de Ham (C.H.) voelde ook wel voor dit standpunt. Nederlandse landbouw in sterke mate afhankelijk is van het buitenland. Met uitzondering van de granen is voor de meeste landbouwproducten van een aan zienlijk exportoverschot sprake. Met na me in de sectoren van de tuinbouw en van de veehouderij. Zo werd in 1961 voor een totaal van 1 miljard 637 miljoen gul den aan veeteeltproducten uitgevoerd, voor 728 miljoen aan tuinbouw- en voor 400 miljoen aan akkerbouwproducten. In totaal bedroeg de uitvoer van agrarische producten in 1961 twee miljard 765 mil joen gulden, waar een invoer tegenover stond van 1 miljard 362 miljoen gulden (voornamelijk akkerbouwproducten). Van alle agrarische bedrijfstakken le vert de rundveehouderij verreweg het grootste aandeel (veertig procent) in het totale agrarische inkomen. Daarna vol gen de akkerbouw en de tuinbouw (met respectievelijk 28 en 22Ondanks be trekkelijk hoge bruto productiewaarden blijken varkens- en pluimveehouderij niet meer dan van het totale agra- Sterk (S.G.P.) bekend De heer Sterk kreeg een scherp ant woord van wethouder Valkenburg (C.H.),waarin deze opmerkte dat er niets nieuws onder de zon was, dat de S.G.P. meende alleen de richting te weten. Voor uitzending in de directe omgeving van uw woonplaats zoeken wij Ook gehuwde dames komen in aanmerking. Heeft u enkele maanden gelegenheid? Vraagt inl. bij UITZENDBUREAU STUDIECENTRUM EDE Kantoormachinehandel De heer Sterk verweerde zich hierop door een herhaling uit zijn betoog. De liberale heer H* J. Blanken zei zich volkomen te kunnen verenigen met de huidige gang van zaken - sa menwerking tussen de C.H. en P.v.d.A. was wel buiten hem om, maar, zo zei hij „mijn stem doet toch niets ter zake". 0 Ook bracht de heer Blanken een aantal punten aan de orde, die hij graag in het nieuwe college van b. en w. behandeld wilde zien, allereerst de sport op zondag, dan taakverdeling van de wethouders en raadscommissies en tenslotte de verouderde armenwet. Wethouder Valkenburg vond het maar „oude kost", wat de heer Blan ken opsomde. Burgemeester mr. C. P. v. d. Ham (C.H.U.) aanbesteden De burgemeester zei het een moeilijk geval te vinden en de heer van Kam pen vertelde de moeilijkheden, die er sinds de bevrijding met deze kwestie waren geweest; een afdoende maat regel was nog niet gevonden. Voorgesteld werd nu een advertentie te plaatsen en de raad bijeen te roe pen om een keuze te maken uit de kandidaten, dit zou dan op een ge wone bijeenkomst kunnen geschie den. Het punt om een parkeerverbod voor de westzijde van Prinses Marijkelaan in te stellen bracht de naamsverande ring van de jongste prinses ter sprake, waardoor ook alle naar haar genoemde zaken gewijzigd moeten worden. De burgemeester dacht, dat het wel juni of juli zou worden voordat deze naamsverandering officieel zou plaats hebben en de Prinses Marijkelaan „Prinses Christinelaan" zal heten. De bewoners zullen van deze - voor som migen omvangrijke - verandering op de hoogte worden gesteld. Met de verkoop van een perceel grond op het industrieterrein aan een precisie-apparaten fabriek uit Drieber gen, „Controlasco" is het gehele indus trieterrein nu verkocht. De heer van Kampen vond, dat het nu maar welletjes moest zijn, om dat er nu voldoende mogelijkheden P.T.T. OP 30 APRIL Op 30 april a.s. (Koninginnedag) zal de PTT de diensten uitvoeren als op zondagen. Er zullen die dag geen post bestellingen worden uitgevoerd en in de nachten van 29 op 30 april en van 30 april op 1 mei rijden geen nacht posttreinen. Ook voor de telegraaf- en telefoondienst geldt de zondagsdienst. rische inkomen te leveren door het gro te aandeel van de voederkosten in de totale productiekosten. Het aantal landbouwbedrijven is sinds 1950 in ons land afgenomen. Dit gaat echter samen met een volgens minister Marijnen verheugende toeneming van de productie-eenheden per bedrijf. Met an dere woorden: het aantal bedrijven neemt af, maar de overblijvende worden groter. Gerekend vanaf 1950 tot en met 1959 is het aantal agrarische bedrijven in Ne derland afgenomen van 14V» (van 338,5 duizend tot 290,7 duizend). De gemengde bedrijven, (waar men zowel aan land bouw als aan veeteelt doet) zijn met 16*/. afgenomen, de tuinbouwbedrijven met 5 Uit de statistieken blijkt duidelijk, dat de naar omvang gerekend middelste groe pen van bedrijven voor alle takken van het agrarisch bedrijf in aantal zijn toege nomen. Het zijn de bedrijven tussen tien en dertig hectaren. Van de bedrijfjes wel ke kleiner zijn dan één hectare, zijn er sinds 1950 vele verdwenen. In het ge mengde bedrijf zelfs 80*/». Gelijk met de vermindering van het aantal bedrijven is er een ingrijpende daling van het aantal arbeidskrachten in de landbouw. In totaal is sinds 1950 een vermindering van ongeveer negentien procent geteld. De sterkste afvloeiing kan men waarnemen onder de landbouwar- beiders en de meewerkende zoons, met name op de zandgronden. De mannelijke agrarische beroepsbevolking was in 1947 nog 532.287, in 1959 nog maar 397.785. Het is bekend, dat men op het minis- sterie van landbouw in Den Haag he lemaal niet ongelukkig is met de ten- denz naar grotere bedrijven in Neder land. Grote agrarische bedrijven kunnen, zo zeggen deskundigen, beter invenste- ren en hun productiemethoden afstem men cp de moderne ideeën. De produc tiekosten zullen, gerekend naar de op brengst, laag zijn. De Nederlandse land bouw zal dan in staat zijn beter te con curreren in de Europese Economische Gemeenschap. Maar deze gedachte is niet te hanteren als het enige middel om de omstandigheden in de Nederlandse landbouw te verbeteren. Daarvoor is heel wat meer nodig. (Wordt vervolgd) Het eerste herenteam van VC Veenendaal heeft in Zeist in de wedstrijd tegen Olympia beslist niet aangetoond - met SVV - naar de kampioenstitel te dingen. Het teamverband was vaak volkomen zoek 'en vooral aan de zuiverheid der set-ups ontbrak zoveel, dat ook de aanval niet van de grond kon komen. Alleen het serveren was weer uitstekend: debutant Herman Janssen, Ad Slik en niet te vergeten Dick Bovenschen zorgden met hun opslagen voor vele punten. Voor het overige was het matig volleyball, dat nog net iets beter was dan dat van het zwakke Olympia, en daarom was de benauwde 1-3 VCV-zege eigenlijk toch nog wel de juiste uitslag. In de eerste set werd al direct een beroep gedaan op debutant Herman Janssen. Deze nog geen jaar competi- tievolleyball spelende VCV-er toonde voldoende aanleg om het volgende sei zoen een serieuze kandidaat voor het eerste team te zijn. Ook de andere re serve - Dick Veenhof - speelde rede lijk, doch zijn set-ups zijn nogal zwak. De VCV-ers lieten zich in de eerste set volkomen in de defensie drukken, reageerden traag op de priegelaanval- len van Olympia en kwamen zodoende met 12-1 achter te staan. Nog even zorgden de felle services van Boven schen voor wat Veenendaals vuur, doch de achterstand was te groot: Olympia won met 15-7. In de 2e set bleek het VCV-spel het hoofdzakelijk te moeten hebben van goed serveren, wat Bovenschen en Slik wel was toevertrouwd: 3-9. Een fraaie smash en twee goede blocks van Jans sen brachten VCV naar 3-12 voordat Olympia het heft weer in handen nam. De aanval van VCV was ineens vol komen zoek en zo moest coach Slik bij 9-12 time-out nemen. Dit werkte di rect: een goede set-up van Bovenschen en een daverende smash van de VCV- coach brachten opluchting, waarna plaatsballen van Piet van de Bosch en smashes van Bovenschen VCV naast Olympia brachten. De 3e set leverde een volkomen on betwiste VCV-zege op. De Veenendalers konden goed profiteren van de onrust in de Olympia-ploeg veroorzaakt door het onbeheerste coachen van de Zeis ter-coach. Met 7-15 kwam VCV op 1-2. In de beslissende 4e set liep VCV, na 5-5, door goed serveren van Janssen en andere loffelijke VCV-acties uit tot 5-13. Nie^s leek een Veenendaalse zege meer in de weg te staan, doch plotse ling gaven de VCV-ers de aanval weg en kon Olympia bijkomen. Bij 13-9 werd de ineens zeer zwak spelende Dick Bos gewisseld, doch ook dat kon niet verhinderen, dat Olympia naar 13-14 doorstoomde. Een prachtige redding van Piet van de Bosch in het achterveld en een fraaie blok van Ad Slik voorkwamen verder Olympia op dringen en stelden Dick Bovenschen in staat om - oerrustig - met twee kei harde services de benauwde zege te incasseren: 13-15. Het is maar goed, dat de VCV-ers nu enkele weken niet in het veld behoe ven te komen, want de goede vorm waarin zij vrijwel de gehele competitie steken, is beslist verdwenen. Deson danks geloven wij niet, dat de laatste wedstrijd - op 27 april in Veenendaal tegen USS - in een VCV-nederlaag zal eindigen. Potentiëel speelt het team daarvoor veel te goed. 1 Eens, lang lang geleden, woonde er in Noord-Afrika een rijke Romein, die een groot huis, vele soldaten en ook vele slaven had. Eén van die slaven heette Androcles en hier volgt zijn geschiedenis: Androcles werd geboren in Grie kenland. Hij was jong, mooi en verstandig en kreeg daarom van de Romein werk binnenshuis. Hij moest aan tafel be dienen en de gasten bezig houden; hij kon namelijk de citer en de fluit bespelen en ook voorlezen. 2 De vrouw van de Romein had niets om handen en ver veelde zich daardoor voortdurend. Op een dag zei zij tegen Hoytema van Konijnenburg achtte het Androcles: „Kom eens hier bij me zitten dan kunnen wij wat samen praten". Maar Androcles antwoordde: „Neen, mevrouw. De meester zou erg boos zijn, als ik dat deed. Ik moet voortgaan met mijn werk." Maar de vrouw ging voort hem lastig te vallen. De ene dag wilde zij dat hij voor haar speelde en de andere dag, dat hij haar voorlas, maar hij zei altijd, dat hij zijn werk moest doen en slaagde erin haar te vermijden. Tenslotte werd de vrouw van de Romein zo woedend over zijn voortdurende weigering haar op te vro lijken, dat zij besloot daar iets aan te doen. (Wordt vervolgd). Hotel-Café-Rest. Rhenen „In der Wiener Weinstube" iedere zaterdag en zondag doof de pianist entertainer COR HUYDINK Belasting-consulent Boekhoudingen Loonadministraties Belastingzaken Molenstraat 11 - Tel. 923 RHENEN REEDS VANAF |,95 Gortstraat 39 Veenendaal Hoogstraat 26 Veenendaal Franseweg 80 Eist (U.) MAAR DAN BESLIST EEN GLOEDNIEUWE SPARTA WANT SPARTA BLIJFT AAN DE SPITS, OOK IN 1963 Uw adres voor deze omgeving Fa. J. u. Heerdt&zn. Brinklanderweg 2 EDERVEEN TELEFOON 221 ALLE MODELLEN UIT VOORRAAD LEVERBAAR. Alumlai iliac tubal] «gefabrick FRIBOURG-BEAUREPAIRE-VEENENDAAL VRAAGT VOOR HAAR AFDELING LITHOGRAFIE In deze afdeling worden onze aluminium bussen ge decoreerd. De werkzaamheden zullen bestaan uit het bedienen van off-set druk- en lakmachines. alsmede het kontroleren en inpakken van de bussen. Er zal worden gewerkt in 2 ploegendienst. Werktijden 5.0014.00 en 14.0023.00 uur. Hiervoor ontvangt U 17 ploegentoeslag. KOMT U EENS BIJ ONS INFORMEREN EN NAAR HET WERK KIJKEN. ROZENSTRAAT 19 VEENENDAAL

De Vallei | 1963 | | pagina 4