D.O.V.O. populair bij voetbalminnend Veenendaal viert 30 jarig bestaan Setier Set Elf knapen stichtten buurtclub je ARAM De vorst van Suprania DE NEDERLANDSE LANDBOUW (III) Scherpenzeel-T.O.V. gestaakt wegens ongeval KRUISWOORDPUZZEL TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 19 APRIL 1963 Nr. 32 Altijd nauw verbonden met Westelyk deel van dorp Kampioen nylons in de nieuwe notenkleuren: HAZELINO CASTAGNA WALNOTTA Fa. L. HEY Sprekende feiten Spannend Succes Emotievol Om het spel Vraagbaak Grote betekenis in nationale economie Opgave nr. 52 Voorkomt Mond- en Klauwzeer-besmetting D.O.V.O. de voetbalclub waarover menig ge sprek wordt gevoerd als men de roodwitten weer eens in actie zag. Immers, bij D.O.V.O. is er geen leegheid of verveling te bespeuren. Een geheel aparte sfeer ademt deze vereniging, die op 23 april a.s. baar 30 jarig jubileum viert. Voortspruitend uit Veenendaal-west is deze vereniging altijd spe cifiek een buurtclub gebleven, al wisselt dit accent de laatste jaren sterk. Nu is ieder welkom bij D.O.V.O. of hij nu uit Noord- Zuid of West komt. Maar op die hoek bij Jan Welkzijn en op de bank op het Davidsplein wordt toch nog altijd het wel en wee van DO.V.O. verhaald, ja zelfs uitgeplo zen. Heeft D.O.V.O. een uitwedstrijd al is het over een afstand van 100 km. dan leg je een uurtje la ter je oor maar te luisteren in die omgeving en het schalt over de straat. D.O.VO. heeft gewon nen. Het gebeurt natuurlijk ook dat D.O.V.O. minder succesvol is. Dan kan men op de gezichten van de rasechte D.O.V.O -man het slechte nieuws al aflezen. Tientallen hebben hun gehele hart aan D.O.V.O. verpand. Gaat het D.O.V.O. goed dan is ook hun conditie goed. Heeft D.O.V.O. magere tijden dan gaat het verhaal dat er echte D.O.V O.- mensen zijn die pas laat in de nacht de slaap kun nen pakken. Wij beogen hiermee te zeggen dat de clubliefde van de hechte D.O.V.O.-gemeenschap zo sterk en hecht is dat men de gebeurtenissen rondom de geliefde vereniging intens beleeft en ook opofferingen niet teveel zijn. Hierover zijn sterke staaltjes in de loop der dertig jaren bekend. Hoe kwam deze sterke vereniging eigenlijk tot stand? Hoe was de geboor te van deze frisse en bloeiende ge meenschap van sportmensen. Een avond als ook in deze week er avonden waren. Regenachtig en guur. Een groep knapen leunden in de Rozen straat en waren wat landerig. Ineens het idee een voetbalclub te stichten. Zo'n idee is gauw geboren, maar de totstandkoming heeft doorgaans nogal voeten in de aarde. Toen de elf knapen te weten: H. van Kooten, C. van Koo- ten, J. Knol, J. van Schuppen, O. Hui- bers, J. Huibers, D. J. Spies, F. Harde man, J. v. d. Horst (overleden), W. de Kaste en L. Hartog aan een verdere bespreking begonnen, bleken de moei lijkheden al direct op te rijzen. Hoe kwam men aan een terrein en hoe aan een elftal? Het terrein werd gevonden aan de Rozenstraat waar de heer G. J. v. d. Bovenkamp tegen billijke condities een stuk grond beschikbaar stelde. Op deze grond is nu de Boxal-fabriek gevestigd. Een elftal opstellen bleek ook al geen sinecure. Er waren maar tien spelers, met een geleende speler kwam men tot een elftal. XXX Onvergetelijk was ook de eerste echte wedstrijd. Die ging tegen het bekende Wageningse SKV. Men had de bekende muzikant ,.Zaza" uitgenodigd en die gaf op een getimmerd podium zijn concert. Veel publiek genoot toen al van de ver richtingen van DOVO. Sappige anecdotes zijn nog bekend uit die beginperiode. Een lid van DOVO moest vis venten voor de zaak van zijn vader. Hij mocht gaan voetballen als de vis was uitverkocht. Wat bleef er voor de overige DOVO- spelers over dan al de vis op te kopen en zo de vader-visboer te vreden te stellen. Al vis-etend moest men dan tussen de lijnen treden. De huur van het veld was ook wel eens een te moeilijke fi nanciële opgave. Uitstel van betaling volgde dan prompt en zo kon DOVO blijven reilen en zeilen. In een schuur, eigendom van de heer Gaasbeek, werden de beslissingen ge nomen en die fungeerde tevens als kleedkamer. xxx Zonder anderen tekort te doen mag toch wel worden vermeld dat DOVO toen enkele steunpilaren telde, die de club vooruitstuwden. Cienus van Kooten, het enige lid bij de oprichting, die DOVO in al die jaren trouw bleef en dus tegelijk met DOVO jubileert. Hij bekleedde vele en veel soortige functies, zoals 2e voorzitter, lid van de elftalcommissie enz. Adriaan v. d. Bovenkamp, een zo se- gen), De Rovers (Veenendaal), Ajax (Veenendaal), Excelsior Sportief (Arn hem) en anderen. Vele pogingen om toelating te ver krijgen tot de toenmalige U.P.V.B. strandden op tegenwerking van ver schillende kanten. Onder grote belangstelling kwamen er twee spelers van WHC alleen voor het nemen van deze penalty naar Veenendaal. De lange van Diepen boog zich voorover op de witte stip. Keeper Labee, uiterst gespannen, stond als een leew in zijn kooi. Van Diepen haalde uit en als een machti ge panter dook Labee het schot eruit. DOVO was gelijk geëindigd met DVS dat al te vroeg de feesttafels had in geruimd. Een beslissingswedstrijd dus Acht bussen vol DOVO supporters trok ken op 2 april 1949 naar het fraaie Sport park Birkhoven in Amersfoort waar de beslissingsmatch zou plaats vinden. Ermelo had zeven bussen op weg naar de Keistad. Een geweldige krachtmeting begon. Het lied '„Geen woorden maar da den" was toen nog onbekend, maar wel moedigden de honderden Veenendalers hun favorieten aan. Het gelukte want DVS werd met 3-2 verslagen en men was kampioen. Pas een jaar later in 1950 promoveerde Dovo bij keuze naar de derde klasse KNVB. Met wisselend succes speelde Dovo in die oostelijke derde klas in de jaren 1951-1957. De laagste plaats werd ingeno- Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 cuur en nauwgezet secretaris, dat hij een extra pluim kreeg van de bonds- secretaris, omdat hij geen enkel foutje maakte in verslagen, aanmeldingen enz. Hen van Barneveld, weer zo'n zwoe ger, die zorgde dat DOVO door de moeilijke oorlogstijd heenkwam. En dan Lard v. d. Berg, altijd op pad voor de toekomst van DOVO. De jeugd van DOVO heeft haar opleiding bij Lard gekregen. Ook een stukje van de club liefde waarmee Lard bezield is. Vol trots kan Lard thans vertellen dat er 9 jeugdelftallen kunnen worden geformeerd. En de kwali teit van die jeugdelftallen wordt overal gevreesd. Die jonge DOVO- ploegjes combineren soms al dat het een lieve lust is. De meest suc cesvolle senioren in het eerste van DOVO werden de grondslagen bij gebracht in die jeugdelftallen. Lard kan met trots terugzien op de tal rijke spelers die hij klaar stoomde. Een clubman bij uitnemendheid!! Driemaal verwisselde DOVO van ter rein. Van de Rozenstraat ging het naar de Davidsstraat en vandaar naar het huidige veld aan het Panhuis, waar DOVO in dit jubileumjaar voor het laatst op speelt. Het nieuwe sportpark ligt enkele honderden meters verderop maagdelijk te wachten op de vurig aan stormende DOVO-voetballers. Uit het veelbewogen 30-jarige tijd perk van DOVO springen enkele spre kende feiten in het oog. In chronolo gische volgorde volgt een vogelvlucht van deze gebeurtenissen. Na de oprichting in 1933 trad DOVO toe tot de C.N.V.B. en werd ingedeeld in de afdeling Gelderland met clubs als SKV (Wageningen), Juliana (Wagenin- Toch gold ook hier „de aanhouder wint" en in 1936 trok de secretaris, de heer Adr. v. d. Bovenkamp, met een tas vol bescheiden en papieren naar Utrecht en verkreeg de zo be geerde toelating tot de Provinciale Utrechtse Bond. Al direct in het eerste seizoen in 1937 werd DOVO afdelingskampioen. Men prolongeerde deze kampioenstitel in het volgend jaar 1938. Na een beslissings wedstrijd tegen Huizen, gespeeld op het terrein van de v.v. Baarn werd DOVO algeheel kampioen van de U.P.V.B. Promotie was toen echter nog niet mo gelijk. Toen kwam die bange oorlogs tijd. In verband met reismoeilijkheden verzocht de afdeling Utrecht of DOVO akkoord ging met tijdelijke indeling in Gelderland. Aldus geschiedde en DOVO ontmoette weer enkele oude bekenden. Ook in 1942-1943 speelde men in de afdeling Arnhem. Direct na de oorlog in 1945 vroeg de U.P.V.B. aan DOVO met hoeveel elftallen men dacht uit te komen. DOVO nam weer deel aan de competitie van de U.P.V.B. en werd winnaar van het Bevrijdingstoernooi van de U.P.V.B. De jaren 1948 en '49 waren bijzonder spannend voor Dovo. Na twee overwin ningen op Huizen promoveerde DOVO in 1948 naar de grote KNVB. In 1949 nog spannender en spectaculairder verloop van de competitie. De eerste wedstrijd in de derde klas werd in Wezep met 5-1 verloren en menigeen hield zijn hart vast. Toch zou Dovo kampioen worden, maar dat verhaal werd wel uitermate spannend. DOVO stond als tweede geklasseerd achter het Ermelose DVS. Zou DOVO de jaatste wedstrijd tegen WHC verliezen dan was DVS kampioen. Welnu WHC kwam en DOVO won, maar door het toe kennen van een strafschop. WHC bleek het oneens met deze strafschop en pro testeerde. Met succes want de Bond be sloot de penalty te laten overnemen. Hierbij een t'oto van het DOVO- ELFTAL dat in 1949 de gigan tische wedstrijd op Sportpark Birkhoven in Amersfoort moest spelen. Men ziet hier staande: v.l.n.r. W. Vink (bestuurslid), A. E. Nieboer, M. H. Vink (bestuurslid), A. G. v. d. Berg (bestuurslid), G. Hey, J. van Beek (bestuurslid), M. van Erk, KI. Aalbers, Jac. Klumpenaar, P. Hiensch (voorzitter), G. Klum penaar. Gehurkt: C. Bolderman (overleden), W. Nieboer, J. Kroes- bergen. Geknield: P. v. d. Bosch, A. Labee en G. Nieboer. men in 1952 toen men achtste was. De rest steeds in de bovenste regionen. In 1958 tegelijk met het zilveren jubileum werd DOVO kampioen van de derde klas na een 9-4 overwinning op Apeldoorn. In 1959 weer zo'n uittocht van het DOVO legioen. Op een snikhete dag ging het naar Ermelo waar men de beslissings wedstrijd tegen rivaal S.C. Genemuiden moest spelen om het kampioenschap. Men herinnert zich het verloop, een ware veldslag. Twee penalty's gemist, van Hal gemolesteerd, publiek op het veld, scheidsrechter Tientjes, thans arbiter in betaalde voetbal tussen hagen supporters maar voor DOVO geen overwinning. Ge nemuiden werd in die slag van Ermelo kampioen. In 1960 wel een kampioenschap na een grote overwinning op buurman DTS uit Ed'-. De promotie naar de 2e klas volgde. Tevens een groot succes behaald in Den Dolder waar DOVO de landelijke KNVB beker won in een enerverende wedstrijd tegen Huizen. In het laatste seizoen dan de indeling tesamen met westelijke teams. Allen is bekend dat DOVO tweemaal doordrong tot de top. Vlak voor de vorst periode even een inzinking, maar toen weer hogerop. Noordwijk, Quick Boys, Huizen allen moesten eraan geloven. Wie schetst U onze en ook de DOVO supporters verbazing doen in de aller- (46) Vier lange kano's gestuwd door de pagaaien van krachtige roeiers, glijden stroomopwaarts over de brede rivier. Links en rechts rijzen reusachtige berghellingen op, begroeid met dichte ondoordring bare wouden. De uren verstrijken en eindeloos klinkt het eentonige ritmische gezang van de roeiers over het water. In de voorste boot zitten Aram, Agua, Falco; de jager en Juan, hun gids tegen wil laatste wedstrijd een 2-0 voorsprong werd veranderd in een 2-3 nederlaag en de kansen voor Dovo wel wat zijn vermin derd. Geheel weg zijn de kansen echter nog niet. Dit is een greep uit het roemvolle DOVO bestaan dat tot op het moment nog vol is van spannend en emotievol voet bal leven. Vele DOVO spelers trokken in zaterdagverband het oranjeshirt aan. Jean Kroesbergen; Teus van Laar; Kobus Klumpenaar; Klaas van Hal; Jan van de Kraats; Ad van Manen; Rinus van Zetten en vele anderen werden in vertegenwoor digende elftallen opgesteld. De huidige trainer van Dovo, Jean Kroesbergen, is zelf met de spelers op gegroeid. Na enkele jaren als betaalde voetballer bij „Wageningen" te hebben gespeeld keerde hij een tweetal jaren geleden op het oude nest terug. Nu kan hij de Dovo jongens wat van zijn onge twijfeld grote ervaring en voetbalkunde meegeven. Die voetbalkunde is bij Dovo aanwezig. Het spel werd er altijd gespeeld „om het spel". Frappant is het steeds dat men ie der seizoen een of twee jonge spelers aan de ouderen toevoegt en die zijn na enkele weken alweer volkomen rijp. Men kent de recente acties van de rechts buiten Nico Diepeveen en van de jonge binnenspeler Jan van Manen. Het lijkt soms of Dovo die jonge kunde uit de mouw schudt. Het geheim ligt o.i. in het reeds vroeg bijbrengen van de elemen taire begrippen over hetgeen een sport man, in dit geval een jeugdige voetballer, te doen staat. Hij speelt in teamverband slechts door teamwork zal hij succes be halen. Individualisme moet hem dan vreemd zijn. Zo zien we dat jeugdige bloed leder jaar weer toegevoegd en dat is de voornaamste reden dat DOVO na 30 jaren nog kerngezond voor het voet licht staat. Het huidige bestuur heeft het ver trouwen en de vriendschap van de gehe le vereniging. Meer dan 10 jaren han teert de voorzitter de heer P. Hiensch al de voorzittershamer. Hij leeft zich intens in de verrichtingen en de gebeurtenissen rond Dovo in. Een stimulerende kracht gaat steeds uit van deze energieke voor zitter, die naast zijn drukke zaak altijd en immer tijd heeft voor „zijn" Dovo. De secretaris, de heer M. R. Ouwerkerk van geboorte geen Veenendaler, maar nu al met hart en ziel aan Dovo verbon den. is het moeilijke en veelomvattende werk (een secretaris is een wandelende vraagbaak) zeer goed toevertrouwd. De penningmeester, de heer G. H. v. d. Pol is een oude bekende, die tot vreugde van hem en geheel Dovo de recettes vooral in het begin van dit seizoen behoorlijk zag stijgen, mede als gevolg van de interre gionale indeling. Wedstrijden mèt 1800 tot 2000 bezoekers kwamen soms voor. Zo zal DOVO in deze dagen de vriend schapsbanden met elkaar en met onderen weer nauwer aanhalen. Op de feestavond van heden vrijdag zal de gehele Dovo fa milie weer een van hart zijn en in de toekomst zal men in en ook ver buiten Veenendaal vol ontzag en bewondering blijven spreken van D.O.V.O., hetgeen letterlijk betekent Door Onze Vrienden Opgericht, waarbij die oprichters niet konden bevroed den dat Dovo openlijk en in stil te na 30 jaar nog honderden echte „vrienden" telt. en dank. Somber zwijgend staart Juan voor zich uit, slechts een enkele keer, als zij bij een splitsing in de rivier komen, geeft hij de roeiers een aan wijzing. En Agua, die vlak achter hem zit, is ook al niet in de beste stemming. „Wat een land", foetert hij nijdig. „Bomen, bomen, bomen en nergens een fatsoenlijke herberg, waar een reiziger in deze hitte eens een goede pint bier kan drinken. En dat alles om een negermeisje. Bah, die ridderlijkheid van u brengt ons weer eens in een wespennest!" Aram glimlacht en zwijgt. Hij weet, dat er met Agua over riddereer niet te discussiëren valt. Maar toch, zal het hen ooit lukken, in deze wildernis vol gevaren, Niora te bevrijden uit de handen van Salladin? (Wordt vervolgd) De landbouw is sterker dan welke andere bedrijfstak ook gebonden aan tradities en traditionele denkwijzen. Het idee bijvoorbeeld, dat de landbouw een bedrijfstak is, kan door velen nog maar moeilijk worden aanvaard. Zij zien de landbouw als iets vanzelfsprekends, een natuurlijke vorm van nijverheid, waarbij Mies altyd op zijn pootjes terecht komt zolang de weergoden maar gunstig blijven. In de geschie denis is de landbouw dat inderdaad eeuwenlang geweest. Maar in de Middeleeuwen kwamen er al tekenen, die er op wezen, dat andere vormen van nijverheid belang rijker of minstens even belangrijk voor de economie van een volk of staat konden worden. De opkomst van de handel en industrie heeft haar invloed op de agrarische be drijfstak gestempeld. Een eenvoudig voor beeld daarvan is de ontwikkeling in de afgelopen jaren in Nederland, waarin veel landbouwers een toevlucht zochten in de industrie omdat daar meer pers pectieven lagen. De ontwikkeling van het ruilverkeer heeft bovendien iets wegge nomen van de natuurlijke noodzaak van de landbouw voor een volk. Het is niet meer nodig om de eigen voedingsmid delen te produceren. Men kan deze altijd kopen, hetzij voor technische goederen, hetzij voor geld. Hiermee is de landbouw terecht gekomen in het spel van de eco nomische regels. In onze dagen drukt men de omvang van de landbouw van een bepaald land dan ook niet meer uit in cijfers van de productie, maar met be hulp van het aandeel, dat de landbouw heeft in het nationaal inkomen. Bekijkt men daarben de cijfers in Ne derland, dan is een duidelijke tendens merkbaar tot inkrimping van de agrari sche bedrijfstak. Dit is echter tamelijk relatief. Het aandeel van de landbouw in het nationaal inkomen was in 1950 Z miljard 149 miljoen gulden, of 14,3 pro cent van het totaal. Tien jaren later, in 1960, was het aandeel 3 miljard 617 mil joen gulden, hetgeen slechts 10,6 van het totaal was. Deze procentuele achteruitgang was veeleer een gevolg van de snelle econo mische groei, welke zich in andere be drijfstakken heeft voltrokken, dan van een achteruitgang in de landbouw. De vermindering van het aandeel in het na tionaal inkomen en in de totale beroeps bevolking „is overigens in overeenstem ming met het proces, dat zich in andere welvarende landen voltrekt. Zij moet worden gezien als een logisch verschijn sel in een volkshuishouding, die in wel vaart toeneemt", schrijft minister Marij- nen in zijn jongste landbouwnota. Ondanks een vermindering van het aan deel in het nationaal inkomen blijft de betekenis van de landbouw voor de Ne derlandse economie groot. Een juiste si tuatieschets is moeilijk te maken doordat daartoe de nodige gevens ontbreken, maar er zijn wel enkele vaste, bekende pun ten. Zo neemt de agrarische export een kwart van de totale Nederlandse uitvoer voor haar rekening. Daarbij moet men in aanmerking nemen, dat de agrarische bedrijfstak naar verhouding veel meer van binnenlandse grondstoffen gebruik kan maken en dus minder behoeft in te voeren vóór er kan worden geëxporteerd. Vele Nederlanders hebben bovendien een werkgelegenheid gevonden in de „agri-business", de bedrijven voor ver werking, transport en handel, welke zich rond de agrarische bedrijvigheid hebben ontwikkeld. Helaas ontbreekt daarover enig cijfermateriaal. Wel is bekend, dat ongeveer 60 procent van de bruto-pro- ductiewaarde van de Nederlandse land en tuinbouw wordt verwerkt door de Ne derlandse agrarische industrie. De ex portwaarde van de produkten van de Nederlandse land- en tuinbouw, die een bewerking moesten ondergaan, bedroeg in 1961 1,8 miljard gulden of 47 pro cent van de totale uitvoer van de Neder landse land- en tuinbouw. Dat de land bouw in het algemeen aanleiding geeft tot vele niet-agrarische activiteiten blijkt uit gegevens uit Amerika, welke door minis ter Marijnen worden aangehaald. De Verenigde Staten hebben een agrarische beroepsbevolking van zeven miljoen, maar zes miljoen arbeiders werken in de toeleveringsbedrijven voor de landbouw en nog eens tien miljoen mensen werken bij de opslag, transport, verwerking en handel in landbouwproducten. (Wordt vervolgd) ZUIDSLA VIE WERKT AAN ZIJN KAMGARENS In Zuidslavië worden grote industriële investeringen gedaan om de produktie van wollen kamgarens te verbeteren. Op dit ogenblik is de outillage voor het spin nen van kamgarens onvoldoende. De stof- fenindustrie verwerkt voor 60 tot 70 per cent strijkgarens en het land van Tito, dat niet aan zijn behoefte aan wollen kle dingstoffen kan voldoen, importeert een groot deel van zijn kamgaren artikelen. Daarom worden er twee kamgarenspin- nerijen gebouwd, waarvan één met Itali aanse outillage wordt uitgerust. De wedstrijd tussen de elftallen van Scherpenzeel en TOV uit Baarn is zater dagmiddag voortijdig geëindigd nadat in de 19e minuut van de tweede helft invaller linksbinnen van Grinsven van TOV bij een botsing met rechtshalf T. Airsen zijn rechterbeen had gebroken. Het ongeval ontstond toen beide spelers naar een ba! trapten hetwelk voor van Grinsven het hierboven ver melde noodlottige gevolg had. Na door dokter Pon te zijn geholpen werd hij naar het ziekenhuis te Baarn overgebracht. De wedstrijd werd gestaakt omdat de TOV-ploeg na het ongeval niet verder wenste te spelen. Dat dit ongeval ontstond was naar veler mening te wijten aan de leiding. Scheidsrechter J. A. Okken uit Utrecht trad nl. tijdens deze wedstrijd zo du bieus op dat na de rust de gemoederen nogal eens verhit raakten waardoor de wedstrijd een hard en rommelig karak ter kreeg. Ernstige overtredingen liet hij onbe straft maar voor futiliteiten floot hij, voor een overtreding van een verdedi ger floot hij geen enkele keer, zelfs niet voor natrappen hetgeen de rechts- HORIZONTAAL 1 tekengereedschap, 5 Oosters lastdier, 10 vogel, 12 koor van zangers, 13 plezier, 15 voor, 17 meisjesnaam, 18 plaats in de schouwburg, 20 haar vlecht, 22 voorzetsel, 23 voornaamw., 25 emeritus (afk.), 26 lidwoord, 27 herbergier, 31 uitroep, 32 boom, 34 muziekinstrument, 41 spil van een wiel, 42 term bij het boksen (afk.), 43 water in Friesland, 44 dat is (afk. Lat.), 45 landschap op de oostkust van Sumatra, 47 lichaamsdelen, 49 aardworm, 51 hoofddeksel, 53 dras- kolk, 55 gem. in Gelderl., 58 lied, 59 stad in Engeland, 60 roofdier. VERTICAAL 1 woning van een vorst, 2 vlaktemaat, 3 koning van Israël, 4 maanstand, 6 slede, 7 godin der tweedracht, 8 telwoord, 9 tropische slingerplanten, 11 bijwoord, 14 ambtskleed, 15 per expresse (afk.), 16 jongensnaam, 17 dunne overjas, 19 verstandig (bargoens), 21 buitenhaven, 24 lidwoord (Fr.), 27 deel van de helm, 28 vod, 29 deel van het oor, 30 ontkenning (spreektaal), 33 garenwinder, 35 putemmertje, 36 zandheuvel, 37 nevenschikkend voegwoord, 38 Europeaan, 39 kneep, 40 bovenste gedeelte ener breukuitdrukking, 45 Europeaan 46 pers. voornaamw., 47 voorzetsel, 48 aantekening, 50 wereldtaal, 52 bijwoord, 54 gem. in Gelderl., 56 voorzetsel, 57 voorzetsel. OPLOSSING PUZZEL NR. 78 Horizontaal: 1 egel, 4 opeen, 8 maki, 12 ter, 13 knier, 14 regie, 15 om, 16 reëel 17 tot, 18 n.t., 19 net, 21 iet, 22 hes, 24 tak, 26 reder, 28 lel, 31 mal, 33 rog, 34 Korea, 36 A.M., 38 nep, 40 aardig, 41 nee, 43 verbond, 44 eng, 45 kennel, 47 Sem, 49 Ee, 50 enter, 51 ore, 53 ris, 55 tel, 56 leger, 58 sop, 61 por, 62 rem, 64 mak, 66 al, 68 neg, 69 odeon, 70 Ra, 71 neder, 73 trede, 74 kin, 75 Sont, 76 paars, 77 kast. Verticaal: 1 Eton, 2 gemet, 3 er, 4 on eer, 5 Pieter, 6 eel, 7 er, 8 met, 9 Ag, 10 kin, 11 iets, 13 kei, 14 ros, 17 ter, 20 tam, 22 heg, 23 derde, 25 kan, 27 Domburg, 28 lor, 29 Leine, 30 manke, 32 lever, 34 kader, 35 agger, 37 meent, 39 pel, 40 Ans, 42 enter, 46 nel, 48 mis, 51 oer, 52 eerder, 54 som, 56 log, 57 reeds 59 Paris, 60 Hans, 61 per, 63 moe, 65 kant, 67 Leo, 68 net, 69 ora, 72 Dn, 73 Ta, 74 ka. back van TOV 3 maal naar Wester- neng deed. Hierdoor kwam het dan ook dat men er van beide kanten wat ste viger tegen aan ging met het hierboven vermelde gevolg. Over het gespeelde gedeelte van de wedstrijd kunnen wij kort zijn. Beide ploegen traden met invallers aan, bij de thuisclub stond hierdoor B. Met horst in het doel en J. Valkenburg op de linksback plaats. TOV zag al in de 3e minuut haar linksbinnen uitvallen, hij was bij een botsing met keeper Methorst geblesseerd geraakt. De eerste aanvalsacties kwamen van de bezoekers maar zij strandden op de achterhoede van de gastheren. Gelei delijk aan kwamen deze wat meer in het offensief en kwamen er ook goede kansen, maar de blauwwitte voorhoede bleek onmachtig om deze te benutten. In de 30ste minuut wist J. Valkenburg te scoren maar deze treffer werd we gens buitenspel afgekeurd. Aangezien geen van beide ploegen voor de rust het net wist te vinden werd met blan ke stand gedraaid. Na de thee ging de thuisclub met een weer in de aanval en wist zij al spoedig via A. Westerneng de score te openen. Ook deze treffer kon in de ogen van de heer Okken geen genade vin den, hoewel hij aanvankelijk een doel punt toekende. Op advies van de TOV grensrechter kwam hij echter op zijn beslissing terug en keurde het doel punt af. Door deze tegenslag niet ontmoedigd ging de thuisclub door en bleef zij de TOV veste belagen echter zonder re sultaat. In de 19e minuut gebeurde het al vermelde ongeval waarop dus de wedstrijd werd gestaakt. Tussen 1 februari en 1 april heeft de rundveestapel de jaarlijkse mond- en klauwzeerenting onder gaan en deze is dus over enkele weken ongevoelig voor deze ziek te. De varkens blijven echter de voortdurende aandacht van de veehouder eisen. Hij dient zich bewust te zijn van de grote verantwoordelijkheid die hy voor zyn eigen bedrijf en daar mee voor de gehele omgeving draagt. Van hem is het voor een belangrijk deel mede afhankelijk, het gevaar voor verdere uitbrei ding zo snel mogelijk de kop in te drukken. Hij kan dit doen door de aanbevolen ontsmettingsmaatrege len nauwkeurig op te volgen. Laat alleen in uiterste noodzaak iemand op het bedrijf toe en cis van hem dat hy zich op verant woorde wyze ontsmet met een VI* natronloogoplossing. Denk daarby ook aan de leden van het eigen gezin, aan buren, vrienden en andere varkenshou ders. Zorg steeds voor de aanwe zigheid van voldoende in natroloog gedrenkte zakken voor de toe gangen tot het erf en houdt deze nat. Laat niemand in de varkenshok ken toe en doe deze desnoods op slot.

De Vallei | 1963 | | pagina 3