De Horst" Ondanks contributieverhoging financiële positie van Groene Kruis niet rooskleurig ÏNKA Het slot in Achterberg 99 GRENSVESTING DE MAAGZWEER Ook Oodt 2ieketifcmdsfed&i!/ RHENEN LÜXORl THEATER J De drie Stooges en Hercules De terreur van de rode draak Onzegbare driften algemene ledenvergadering SCHERPENZEEL Tjypslste Cosmetic DE HELM" timmerlieden een le klas machinemonteur BIO RHENEN De held van Troye Vrouwenjacht in Kenya OP DOKTERSADVIES: ALWEER ZO'N MOOIE BRIL VAN OPTICIEN KORFBAL „ARENA" KAMPIOEN r VOOR VAKWERK H.J.M.KLIJSEN Q1 ONDER U RUK/TOEZICHT L GEDIPLOMEERD /CHOEN HER/TELLER /{""I ZIMMERMAN kwaliteitsbehangsels Verlichting Centrifuges Ventilator kachels Wasautomaten T. Hasselaar N.V. NEDERLANDSE MEUBELFABRIEK „WAGENINGEN" alléén verkrijgbaar bij tuin- en bloemzaden H. VAN DIJK gevraagd. Gerard de Lairessestraat Veenendaal Technische snufjes voor invaliden RECTICEL N.V. SPOORSTRAAT 13 KESTEREN Het Sticht nam tot 1100 een dominerende plaats in ten opzichte van zijn naburen: Holland en Gelre. Dat deze sterke positie verloren ging, werd veroorzaakt door het feit dat de keizer van Duitsland de bisschopskeuze moest over laten aan de Utrechtse kanunniken. Daardoor kon het Sticht niet meer rekenen op de bescherming van de Duitse keizer, maar bovendien trachtten de graaf van Holland en de graaf (later hertog) van Gelre invloed op de bisschopskeuze uit te oefenen, met alle gevolgen vandien. Dat bisschoppen ver want waren, öf aan de Hollandse graaf, óf aan die van Gelre, was dan ook niet toevallig. Hierbij kwam nog, dat verschillende bisschoppen te kampen hadden met geldge brek, waardoor hun positie niet sterker werd. Delen van hun gebied moesten zij soms wegens geldleningen verpan den. Met het kasteel „De Horst" is dit meermalen gebeurd. Ifet Kasteel ter Horstby IUieneuin het voorst der 10de eeuw. Hierbij kwamen nog de conflicten tus sen de landsheer en zijn leenmannen of de strijd met de stedelijke besturen, die zich meer en meer van hun macht be wust werden. Het aantal oorlogen was dan ook legio. Onder graaf Albrecht van Beieren (t 1404) wordt reeds de achtste oorlog tus sen Holland en Utrecht gevoerd. Aan zijn westelijke buurman heeft Utrecht de ge bieden Amstelland, Woerden en Gooiland moeten afstaan en eenmaal kwam het zelfs zover, dat Graaf Willem III voogd over het Nedersticht werd, waardoor aan de zelfstandigheid van Utrecht reeds toen al bijna een einde kwam. De oostelijke buur maakte het al niet beter. Het ver lies van de Veluwe was voor het Sticht een geweldige slag, omdat het daardoor werd gescheiden van het Oversticht, waar het bisschoppelijk gezag toch al niet ste vig was gevestigd. Bij alle krijgsbedrijven speelde het slot een rol. En dit moet voor de plaatselijke bevolking een bron van ellende zijn ge weest. Want al waren de legers in die tij den maar klein, voor de dorpelingen wa ren de gevolgen van die oorlogen op klei ne schaal er niet minder ernstig om. De toenmalige huursoldaten waren rauwe klanten. Ze persten de boeren levensmid delen en fourage af en niets en niemand was veilig voor hun ruwheid en roof zucht. En waar de kleine boer toch al zo weinig te missen had, was vernieling van het te velde staande gewas en dief stal van hooi, koren en vee voor hen een ramp. Het is in het korte bestek van dit ar tikel niet doenlijk de lotgevallen van het kasteel ook maar enigzins uitvoerig te schetsen. Wij willen volstaan met enkele aanduidingen. Bisschop Boudewijn hield er Volkerd van Coevorden gevangen, die het hem in het Drentse gebied lastig had gemaakt. Volkerd wist te ontvluchten met hulp van een jonkvrouw, met wie hij later huwde. Een echte romance dus, naar middeleeuwse trant. Graaf Dirk VII van Holland was door de Duitse keizer belast met het bestuur over het Sticht, toen na de dood van bisschop Boudewijn, zijn oom, onenigheid was ontstaan over de bisschopskeuze. Hij vestigde zich op De Horst en kon van daar uit het Sticht beheersen. Zijn broer, graaf Willem bezocht hem daar, doch hij werd er gevangen gehou den. Hij wist te ontsnappen en zoch een toevlucht bij de graaf van Gelre. In 1933 werd het kasteel door Willem van Duivenvoorde aangevallen, doch 't bleef door hardnekkige verdediging be houden. In 1420 werd De Horst versterkt door bisschop Frederik van Blankenheim, die Jacoba van Beieren steunde in haar strijd tegen haar oom Jan van Beieren. Hij voerde de bezetting op tot 60 ruiters en 20 man voetvolk. Steunpunt In de strijd tussen Zweder van Kuilen- burge en Rudolf van Diepholt, die in 1423 uitbrak, toen beiden het bisschops ambt ambieërden vond Zweder een laat ste steunpunt op de Horst. Zweder van Kuilenburg had een bondgenoot gevonden in hertog Arnold van Gelder. Zweder had het slot verpand aan de hertog. In 1429, als Rudolf van Diepholt definitief zijn gezag heeft gevestigd, hebben vredeson derhandelingen pplaats met de hertog. Deze hadden plaats op De Horst. Uit rekeningen van Rudolf van Diepholt: „Item, doe myn genedig heere, die eer ste reyse ter Horst was, twe dagen lang, verteert en gehadt aldaer enen osse, twe syden specx, boter, bier, haver, 1 tonne malevisie en 11 mengelen, 1 Hoemborger tonne rootwyns, costen al te samen 66 beierse guldens". De jagers en jachthonden van Rudolf moesten uit Overijsel overkomen en ble ven van 1 augustus tot 22 november. „Item was myn heere gereden op die Horst der Manendags nae Martini met allen sinen perden, en des anderen dags in der Grebben, by minen heere van Gelre, nam mede Va ame wyns 1 vat bier en allerhande spyse, om met minen heere van Gelre vroelick te wesen, cost ter Horst tot Reenen van wyn, bier, broet, haver en hoey tot Reenen, en enen wagen, die de spyse van Utrecht voerde en den koek, beliep te samen 38 b.g. „Item doe myn heere in de Grebben was by den Hertoge van Gelre en heer Roelant van Uitkercken en syn soen, wert daertoe bereyt tot Reenen aen os- schenvlees, varkensvleesch, capoenen, cruyt, broet, wyn, bier en ander in alle te samen 48 b.g." Rudolf van Doepholt op zijn beurt, die voortdurend in onmin leefde met de gees telijkheid en gemeente van Utrecht, ves tigde zich in 1455 op De Horst. David van Bourgondië, als candidaat geprotigeerd door zijn vader, de machtige Filips, moest zich trachten te handhaven tegen de door de kanunniken gekozen Gijsbrecht van Brederode. De troepen van de Bourgondische partij, onder aanvoe ring van Adriaan van Borselen bemach tigden Rhenen en het slot. De laatste bisschop, die tevens wereld lijk vorst was, Hendrik van Beieren, had een zware strijd te voeren tegen hertog Karei van Gelre. Deze was practisch meester van het Sticht. Hij was echter op de duur niet opgewassen tegen zijn mach tige tegenstander Karei V en in 1528 kwam Utrecht onder diens bestuur. In deze laatste oorlog was De Horst totaal verwoest. Het werd niet weer opgebouwd. De stenen werden verkocht voor 10.000 gulden. Gedeeltelijk werden ze gebruikt ten behoeve van de stadsmuren van Rhe nen, gedeeltelijk voor het kasteel Vreden- burg te Utrecht. De vereniging „Het Groene Kruis" staat er financieel niet sterk voor. On danks een contributieverhoging van 2,50 per lid die vorig jaar zijn be slag kreeg. De contributie voor het lid maatschap van het Groene Kruis be draagt thans tien gulden per gezin. Het nadelige saldo over het afgelo pen verenigingsjaar bedroeg ruim tien duizend gulden. Weliswaar kan men hier aan meerdere contributie onge veer eenzelfde bedrag tegenoverstellen. Echter, de begroting voor het komen de verenigingsjaar, waarin de laatste contributieverhoging uiteraard wel is verwerkt, vertoont al weer een tekort van rond achtduizend gulden. En bij dit alles moet dan nog in aanmerking worden genomen, dat voor het komen de jaar over het algemeen voorzichtige ramingen zijn gedaan. Het vorenstaande bleek uit medede- De vorige keer heb ik met U gesproken over de maagzweer en haar mogelijke ontstaanswijze. Door een foute druk staat er in het laatste ar tikel, „dat er een verband bestaat tussen het ontstaan van de maagzweer en de verterende werking van het maagslijmvlies." Dit moet natuurlijk zijn een „verband tussen het ontstaan van een maagzweer en de ver terende werking van het maagsap." In het vorige artikel hebben we gezien hoe dit maagsap - in overmaat afgescheiden - zijn verterende werking kan richten op de maagwand zelve in plaats van alleen op het voedsel. We spraken toen over de twee grote complicaties van de maagzweer, nl. de bloeding en de per foratie. Ik vertelde U al, dat er heel wat theorieën zijn over de ont staanswijze van de maagzweer. Er is bijvoorbeeld naast die, welke in het vorige artikel besproken zijn, een theorie, dat er primair een kramp toestand heerst in bepaalde bloedvaatjes, die het maag slijmvlies ver zorgen. Hierdoor worden die slijmvliesdelen minder goed gevoed en sterven zij af. Zo zou het begin van de maagzweer geboren zijn. Ik stipte al even aan, dat er een moderne theorie is, dat bepaalde psychische conflicten tot een maagzweer kunnen voeren. Bepaalde ka rakters zouden specifieke problemen zo verwerken, dat ze reageren met het krijgen van een maagzweer. Het is zeker zo, dat vele maagpatiënten een bepaald karakter hebben, maar het is niet zo, dat alle maagpatiën ten daar onder vallen. Daar de geleerden het over dit punt niet eens zijn, is het hier zeker niet de plaats om te zeggen, dat er voor de ene theorie meer te zeggen is dan voor de andere. Het was alleen mijn be doeling U met deze uiteenzetting iets te vertellen over de achtergronden van de maagzweer. Mede, opdat U toch uit al deze theorieën een vage indruk krijgt over de terreinen waarop de problematiek van de maagzweer zich beweegt. Ik besloot het vorige artikel met de opmerking, dat gelukkig niet elke maagzweer zo'n ernstig verloop heeft, dat er een bloeding of een per foratie ontstaat. Als de diagnose maagzweer is gesteld, dan moet er een behandeling volgen. De diagnose wordt niet alleen op de klachten, welke de patiënt uit, gesteld, hoe typisch die vaak ook zijn. Praktisch altijd moet er een laboratoriumonderzoek volgen om het bij de arts gewekte vermoeden te bevestigen (of soms te ontkennen). Staat de diagnose vast, dan is de behandeling afhankelijk van de plaats van de zweer, het werk van de patiënt, de leeftijd van de patiënt en tenslotte van de ernst van de klachten. Vaak wordt aan maagpatiënten een rookverbod opgelegd omdat roken een slechte invloed heeft op de maag en vaak ook de maagsapafscheiding bevordert. Rustkuren en dieetkuren worden bij maagpatiënten voorge schreven. Het is van het allergrootste belang, dat de maagpatiënt deze voorschriften uiterst stipt opvolgt. Indien een arts U voor een maag zweer een dieet voorschrijft, houdt U daar dan ook aan. Het kan „saai" zijn, maar de belangen, die op het spel staan, wegen daar ruimschoots tegen op. (Trouwens, iedereen, die een dieet langere tijd moet volhouden, weet, dat dat een dosis energie en zelfoverwinning betekent. Iemand, die smalend zegt, dat een dieet wel meevalt en helemaal niet erg is, weet niet wat hij zegt. Zoals met de meeste dingen in het leven moet men het zelf hebben meegemaakt om te weten, wat het voor een ander kan betekenen). Maar nogmaals, smokkel niet met een dieet, het kan genezing betekenen. Sommige patiënten genezen met een recept en een dieet. Anderen moeten hierbij een rustkuur hebben. En helaas zijn er ook patiëntendie ondanks verschillende kuren niet genezen van hun klachten, dan zal er moeten worden overwogen of, hoe wel er dus geen complicaties zijn opgetreden, die de patiënt al eerder bij de chirurg zouden hebben gebracht, er een operatie moet plaats heb ben. Wanneer men moet besluiten tot een operatie kunnen uiteraard alleen deskundigen beslissen. Het belangrijkste voor U als lezer van deze rubriek is, dat men maagklachten nooit moet verwaarlozen en zeker niet op eigen gezag langdurig maagsap-remmende of bindende middelen moet gebruiken. De regelmatige lezer van deze rubriek weet, dat ik dan weer ga zeggen: „als U klachten hebt, loop er dan niet te lang mee rond, maar ga praten met Uw huisarts." ARTS lingen van de penningmeester van Het Groene Kruis, de heer S. Kroesbergen, over financiële verslagen en begrotin gen, die door het accountantsbureau M. G. Huibers zijn samengesteld. Deze mededelingen werden gedaan tijdens de woensdagavond in het ge bouw voor gezondheidszorg aan de Ei kenlaan gehouden algemene ledenver gadering van de vereniging. Een ver gadering, waarvoor zoals gewoonlijk minimale belangstelling bestond. Dat er wel belangstelling bestaat voor het Groene Kruis alszodanig mag wor den afgeleid uit het ledental van de vereniging dat naar de 5500 gaat en uit de vele aanvragen die bij het Groe ne Kruis binnenkomen. Meer hierover is te lezen in het jaar verslag over 1962 van de secretaris, de heer W. J. Schoemaker, een verslag dat u hieronder vindt weergegeven. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter, dokter J. H. Kets, die in zijn openingswoord in het bij zonder welkom heette de vertegenwoor diger van het gemeentebestuur wet houder C. N. van Kuijk. Tijdens de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heren J. H. Kets, C. Kroes en F. H. van Schuppen, herkozen. Uit een opmerking van de voorzitter in de loop van de vergadering bleek, dat het lidmaatschap van het Groene Kruis voor ieder gezin in feite een van zelfsprekendheid is. Iemand, die geen lid is van het Groene Kruis mist ieder sociaal gevoel, aldus dokter Kets. Als er geen verbouwingen zijn dan is het Groene Kruiswerk nagenoeg het zelfde. De enige verbouwing die in 1962 plaatsvond is dat de bergplaats voor kinderwagens wat doelmatiger werd ge maakt. Deze is nu enigszins beschut voor wind en regen en kunnen de baby's van uit de wagen onder een overdekking naar de wachtkamer worden gedragen. Een eventueel betere uitvoering kwam te duur, gezien de enorm gestegen bouw kosten en de precaire financiële toestand van het Groene Kruis. Niettegenstaande de verhoogde contri butie voor 1963, die nu 10,per lid en per jaar bedraagt, is over 1963 nog een vrij groot tekort begroot. Veranderingen in het bestuur kwamen niet voor, behalve dat wegens het ver trek van Burgemeester Bakker, door de gemeente de heer C. W. van Kuyk, wet houder der Gemeente Veenendaal, als toegevoegd bestuurslid namens de ge- gemeente optrad. Het ledental, dat op 31 december 1961 5380 bedroeg, is in 1962 met 83 personen gestegen, zodat men 31 december 1962 5463 leden in de vereniging telde. Het bestuur vergaderde in 1962 slechts 6 maal, terwijl op 27 november 1962 een buitengewone ledenvergadering werd ge houden om goedkeuring te krijgen voor de bovengenoemde contributieverhoging. Het aantal wijkverpleegsters was in 1962 vanaf 1 februari weer 4, daar Zuster Houbi op die datum de plaats innam van de per 1 december vertrokken zuster Pronk. De specificatie voor de verrichte werk zaamheden is als volgt: De Wijkverpleegsters brachten voor de wijkverpleging in 1962 in het totaal 7456 bezoeken aan 251 pa tiënten. Verder werden nog bezocht 65 bejaarden met 176 bezoeken, 19 lichame lijk gehandicapte patiënten met 49 be zoeken, 1 patient met 4 bezoeken voor de Geestelijk Volksgezondheid, terwijl er voor de rheuma bestrijding 39 patiënten werden bezocht, waarvoor 211 bezoeken nodig waren. De laatste hulp na overlij den werd 71 maal ingeroepen. In het gebouw aan de Eikenlaan wer den diverse personen bestraald met de hoogtezon, waarvoor 14 uur moest wor den uitgetrokken. Het aantal handelingen over 4 wijkverpleegsters op het spreek uur bedroeg 507. De wijkverpleegsters waren nog diverse uren in touw, n.l. voor de Emmabloem- collecte 52 uur, voor de administratie 423 uur, voor bespreking met de Districts verpleegster 27 uur, terwijl Zuster An- beek nog 153 uur in dienst was met werk zaamheden als gevolg van leidinggeven en 6 uur voor het bijwonen van een Moe dercursus. Zuster Post gaf een cursus voor huishoudelijke ziekenverzorging en Zuster Houbi nam gedurende llVz week eind waar voor de leidster van het Kraamcentrum en Zuster de Jong gedu rende 13 weekeinde»!, alsmede één gehe le week. Uit het verplegingsartikelenmagaztyn werden 27 verschillende soorten uitge leend met totaal 2685 uitleningen. Op het Consultatiebureau der Provin ciale Utrechtse Vereniging tot Bestrij ding der Tuberculose is het aantal pa- tienten nagenoeg gelijk gebleven n.l. 73 patiënten, waarvoor 355 bezoeken nodig waren. Uitgezonden werden 5 patiënten en wel naar de volgende sanatoria: 2 naar Zon negloren, 1 naar SAZU, 1 naar ONO en 1 naar het Militair Sanatorium. De ver pleging van 2 patiënten werd voortgezet n.l. 1 in Sanatorium „Zon en Schild" en 1 in SAZU. De Emmabloemcollecte bracht in 1962 2703,01, zijnde 300,meer dan in 1961. De secretaris deed een beroep op ie ders offervaardigheid om op a.s. za terdag 20 april zo te offeren voor deze collecte, dat minstens hetzelfde be drag ingezameld wordt als vorig jaar. Op het Consultatiebureau voor Zuige lingen van Dr. Frylinck werd 198 maal assistentie verleend, terwijl de 4 wijkver pleegsters 719 zuigelingen bezochten, waarvoor 2179 bezoeken nodig waren. Op het Consultatiebureau voor kleuters van Dr. Plomp werd 105 maal assistentie verleend, terwijl hiervoor 724 kleuters werden bezocht met 1126 bezoeken. Ook werd gedurende 35 uur geassisteerd bij polio-inenting. KERKEWIJK17 VEENENDAAL TEL.3313 zorgsters, wat 1873 verzorgingsdagen vroeg, en 50 kraamvrouwen werden ge holpen door de leerlingen, waarvoor 442 verzorgingsdagen nodig waren. Tevens werd 11 maal een kraamverzorgster van een ander Centrum geleend met 115 ver zorgingsdagen, terwijl het Veenendaalse Centrum 5 maal een verzorgster uitleen de met 50 verzorgingsdagen. De kraambedden respectievelijk ver zorgingsdagen laten zich als volgt per gemeente specificeren: Veenendaal 136 kraambedden met 1303 verz.dagen Rhenen 38 kraambedden met 371 verz.dagen Leersum 34 kraambedden met 336 verz.dagen Amerongen 24 kraambedden met 242 verz.dagen Renswoude 11 kraambedden met 108 verz.dagen Ede 5 kraambedden met 50 verz.dagen Gezinsverzorging Zoals al enige jaren tobt de Gezinsver zorging met gebrek aan verzorgsters res pectievelijk gezinshelpsters. Deze dienst lijkt soms een soort doorgangshuis zodat het zeer moeilijk is voor de leidsters. Men tracht om aan alle aanvragen te voldoen. In 1962 werkten bij deze dienst: 3 gediplomeerde gezinsverzorgsters waar van er één per 1 mei 1962 wegens hu welijk de dienst verliet. In totaal werk ten in 1962 15 gezinsverzorgsters, waarvan er 9 gedurende 1962 in dienst traden en er 4 vertrokken, waarvan zelfs 2 na drie maanden. Bovendien waren 4 helpsters in losse dienst hetgeen inhoudt dat zij maar enkele dagen per week beschikbaar zijn. In totaal werden in 1962 78 gezinnen geholpen met 5134 maal hulp voor halve dagen, waarvan 1050 halve dagen voor de gediplomeerde verzorgsters en 4084 halve dagen door de helpsters. Van deze 5134 hulp- en verzorgingsdagen werden 3169 halve dagen besteed aan bejaarden en chronische zieken. Het eerste twaalftal van de Rhenen- se korfbalclub „Arena" is kampioen geworden van de klasse 3B van de Gooise en Utrechtse Korfbalbond. De wedstrijd tegen SKF III werd met 3-2 gewonnen. De kampioensoverwinning kreeg het twaalftal beslist niet cadeau. Na een kwartier had SKF reeds een 2-0 voorsprong. Nog vóór rust scoorde N. ter Burg het eerste tegenpunt en na de thee bracht hij de stand op gelijke voet 2-2. Het spel werd aan beide kanten nog feller. Tenslotte scoorde W. Wagenvoort het winnende doelpunt. Na de wedstrijd bracht de voorzitter van SKF de heer Kaspers de gelukwensen over. Door allerlei omstandigheden kon „Arena" geen receptie geven, doch er zal zaterdag 20 april een feestavond zijn voor de leden in hotel Het Wapen van Rhenen. Voor belangstellenden be staat dan de gelegenheid tot feliciteren. De stand in de klasse 3B is nu: Arena I 10 10 - - 20 87-14 Arena II 10 6 2 2 14 63-22 SKF III 10 6 1 3 13 99-31 Austerlitz II 10 4 1 5 9 44-34 Meeuwen II 8 3 - 5 6 28-41 Hem. En. II 9 1 1 7 3 10-87 Avati I9 - 1 8 1 10-108 Arena a - Hemur Enge a, gespeeld op „Sport en Spel" eindigde in een 1-0 uitslag voor de Rhenense ploeg. Het enige doelpunt werd gescoord door Marga v. d. Steen. Door deze overwin ning is de kans groot, dat Arena a bij de eerste vier zal eindigen. Het programma voor zaterdag 20 april: Arena I - Meeuwen II uit Putten, eigen terrein. SKF c - Arena a, ter rein „Newo" te Veenendaal. VEI VEENENDAAL Van vrijdag 19 t.e.m. zondag 21 april, vrijdag 7.30 uur, zaterdag 7 en 9 uur, zondag 3 en 7.30 uur: De nieuwste, grootste en meest geslaag de hoofdfilm, van de drie succesvolste zotten van het doek. Toegang elke leeftijd. Maandag 22 en woensdag 24 april, 7.30 uur CHRISTOPHER LEE GEOFFREY TOONE BRIAN WORTH in: Een schokkend relaas van Oosterse wreedheid. Toegang 18 jaar. Donderdag 25 april, 7.30 uur CLAUDE DAUPHIN DIANE CILENTO RONALD LEWIS in- Was zij getrouwd met een bezetene? Iedere omhelzing werd een verschrik king. Toegang 18 jaar. Dinsdags is ons theater gesloten VENDELSEWEG - VEENENDAAL - TELEF. 2376 Plaatsbespreken dagelijks van 1 tot 2 uur aan de kassa, 10 cent, ook telefonisch: nr. 2376. GORTSTRAAT 53 moderne behangsels PRACHT SORTERING EN LAGE PRIJS VOOR WERKELIJK ZIE ETALAGE w.o. kronen, tripiets, wand- en plafond verlichting. Ook smeedijzer. v.a. 88,50 Een Rondo v.a. 1295,- Elektro- Technisch Installatie en wikkel- bedrijf Sav. Lohmanstraat 48 Tel. 3216 Het bestuur van vereniging voor Ziekenhuisverpleging „V.V.Z." Veenendaal en Omstreken te Veenendaal, deelt haar verzekerden mede, dat de zal worden gehouden op DONDERDAG 25 APRIL 1963, des avonds om 8 uur in gebouw O.C.B. Sandbrinkstraat t.o. postkantoor. HET BESTUUR. Nieuwe voorrangsweg Bij besluit van Gedeputeerde Staten in de provincie Gelderland is de Hope- seweg tot voorrangsweg aangewezen en zijn dezer dagen de borden geplaatst, terwijl op de Barneveldseweg borden zijn geplaatst met de waarschuwing „slipgevaar", aangezien op dat punt de laatste tijd herhaalde malen autobe stuurders in de sloot terecht kwamen. Herenstraat 26 Wagenlngen GEVRAAGD: met enige ervaring. Geboden wordt een prettige en zelfstandige werkkring. Brieven met opgave van verlangd salaris te richten aan de directie vóór 26 april a.s. Wijkkraamverzorging In de Wijkkraamverzorging werd zoals al enige jaren gewerkt met 3 kraamver zorgsters n.l. Mej. Verwey, Mej. v. d. Haar en Mej. Vermeulen. Deze drie wijk- kraamverzorgsters verleenden hulp bij 200 kraamvrouwen, waarvoor 3718 werk bezoeken werden gebracht, alsmede 610 prenatale bezoeken, terwijl gedurende 463 nachturen werd gewerkt. Zij waren bij 218 bevallingen aanwezig. Bovendien werd assistentie verleend aan de Stichting Kraamcentrum voor Z.O. hoek Utrecht en wel bij 36 bevallingen met 29 werkbezoeken, terwijl 70 nacht werkuren werden opgeofferd. Bij de reeds genoemde Stichting Kraam centrum Z.O. hoek provincie Utrecht wel ke Stichting nauw verbonden is aan het Groene Kruis werkten op 31 decmeber 1962 onder leiding van Zuster Mulder 12 kraamverzorgsters, alsmede 2 leerlingen. Van deze 12 verzorgsters verlieten in de loop van het jaar 2 verzorgsters het Cen trum, terwijl de 12e haar diploma per 20 juni 1962 ontving. In het totaal werden 248 kraamvrouwen verzorgd, waarvoor 2420 verzorgingsdagen nodig waren. 190 kraamvrouwen werden geholpen door gediplomeerde kraamver- SCHIETEN Door de leden van de schietvereni ging Scherpenzeel werden dinsdag avond op de eindwedstrijd van het winterseizoen op de binnenbaan de vol gende resultaten geschoten: M. Berendse 92, H. Berendse 91, P. van Engelenburg en E. v. d. Werk 90, J. ten Broek 89, R. v. d. Burgt en A. van Dusschoten 88, A. van Eist 86, N. Klumpenaar 85, A. Valkenburg 82, J. Koudijs 80, H. Pater en E. van Setten 79, J. van Eist 73, A. Wittenberg 72 en J. Koot 66 punten. De jaarvergadering en de prijsuitreiking zal plaats hebben op dinsdag 7 mei aanstaande. DROGISTERIJ 99 Uw adres voor ZAADHANDEL Buurtlaan 50-West VEENENDAAL Telefoon 2117 Aanmelden op het werk Dr. Slot. de Bruïneplein 25 - Veenendaal-zuid - Tel.2390 Studenten aan de Technische Hoge school te Delft houden zich onder lei ding van prof. ir. R. G. Boiten in hun practicum bezig met het ontwerpen van nieuwe apparaten voor lichamelijk ge handicapten. Zo hebben zij „Help-uzelf- middelen voor invaliden", een aantal vernuftige dingen gemaakt, zoals een „leesbord" dat op normale leessnelheid heen en weer beweegt ten gerieve van mensen die zodanig zijn verlamd dat ze hun ogen niet kunnen bewegen. Voorts een injectiespuit voor blinde suikerzieken, die bij het vullen ver schillende geluiden geeft, waardoor de suikerpatiënt de hoeveelheid opgezogen vloeistof kan vaststellen. Ook in andere landen wordt veel ge daan om het lot van gehandicapten te verzachten. Er zijn nu apparaten voor het overwinnen van nagenoeg elke soort van lichamelijke handicap. Tientallen hulpmiddelen stellen jichtlijders en ge deeltelijk verlamden in staat te schrij ven of zich te scheren. Er is een nagel knipper die op de rand van een tafel wordt geplaatst en door de invalide be diend door middel van een vlak boven de grond hangende strop waarin hij zijn voet plaatst. En er zijn nu zelfs rolstoelen waarmee men trappen kan beklimmen. In verband met het zich steeds uitbreidende aantal machines in ons bedrijf, zoeken wij Voor een goede werkkracht bieden wij een hoog loon. Aanmeldingen aan de fabriek dagelijks tussen 9.00 en 5.00 uur of 's avonds Spoorbaanweg 45 te Rhenen. Zaterdag 20 april, 7.30 uur, zondag 21 april 3 uur: STEVE REEVES in de sensationele, spectaculaire film in cinemascope en kleuren JOHN DREW BARRYMORE UYDIA ALFONSI. Steve Reeves de krachtpatser in een grote, machtige spec- takelfilm. Toegang 14 jaar. Zondag 21 april, 7.30 uur, vertoning van de aangrijpende film in cinemascope en kleuren WILLIAM HOLDEN TREVOR HOWARD CAPUCINE PAMELLA FRANKLIN. In de wouden van Kenya strijden twee mannen om een vrouw, die haar dochtertje ziet opgroeien met de koning van het oerwoud, een leeuw. Toegang 14 jaar.

De Vallei | 1963 | | pagina 4