ROOSEUELTS REVOLUTIE Interessante kontaktavond van Veteranen legioen NIEUWE PROEF Ook Nederland gaat ruimte onderzoeken fnlOOO+1 gevallen AMERONGEN RENSWOÜDE KRUISWOORDPUZZEL Onrustige Zenuwen? TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 3 MEI 1963 Nr. 36 VEENENDAALSE TWEEDE OP MODESHOW Jeugdmars trok veel belangstelling Ledental Veilig Verkeer iets gestegen Deelname aan Europees ruimteplan wat de huid ook deert of ontsiert helpt PUROL Opgave nr. 69 Fa. L. HEY In gebouw Eltheto waren vrijdagavond een groot aantal oud-militairen uit deze streek büeen, niet alleen om allerlei herinneringen op te halen maar meer nog om eens kennis te maken met het Veteranen Legioen Nederland. Laatstge noemde vereniging had deze kontaktavond namelijk georganiseerd en gezien de grote belangstelling heeft het V.L.N. hiermee midden in de roos geschoten. Nadat de gewestelijk voorzitter, de heer A. Stortel, een kort openingswoord had gesproken, hield burgemeester Mr. Dr. Hazenberg een gloedvolle rede, waarin hij iedereen opriep zich in de rijen van het Legioen te scharen. Alvo rens overste b.d. U. de Stoppelaar enige zaken betreffende de sociale dienst van het V.L.N. uiteenzette, kregen de aan wezigen een interessante kleurenfilm van de aanleg van olieleidingen op Su matra te zien. Intussen kwam de drumband terug van een mars door het centrum van Veenendaal en gaf, alvorens het ge- De Veenendaalse mej. Marjo Walge- ring heeft bij een regionale amateur modeshow in Wageningen beslag we ten te leggen op de tweede prijs. Om de titel „Naaldprinses-Europa" neemt zij door het behalen van deze prijs ook deel aan de landelijke shows op 18 mei a.s. te Amsterdam. De gelukkigen die hier als eersten uit de bus komen zul len ons land op 23 mei a.s. vertegen woordigen te Frankfort a. d. Main. Mej. Walgering droeg tijdens de show een zwarte mouwloze, ovaal gedecollecteer- de japon, waarvan de iets gerende rok midden voor en achter in een split openviel, zodat de zwart genopte witte onderrok zichtbaar werd. De prijs in eerste instantie bestond uit een schit terend radiotoestel. Mede door het aantrekkelijke wandel weer heeft de tweede Veenendaalse Jeugdmars, die zaterdagmiddag werd ge houden, zich in een flinke belangstelling mogen verheugen. Een kleine zeshonderd jeugdige tippelaars namen er aan deel. De organisatie was in goede handen van de plaatselijke wandelsportvereniging „Prinses Beatrixschool" onder auspiciën van de NCWB. De route voerde hoofd zakelijk door Veenendaal-zuid, de Sla perdijk en Overberg. Niet alleen bij de start doch ook langs de route toonde het publiek belangstelling voor de vaak fleu rig uitgedoste jongens en meisjes die de 7, 10 of 15 km grotendeels zingend af legden. „Voetje voor Voetje" uit Ophemert had vorig jaar zowel de wisselbeker als de wisselvaan gewonnen, maar nu moesten ze zich tevreden stellen met enkel de wisselbeker. De wisselvaan nam de Ire- neschool uit Barneveld mee naar huis. Na afloop werden de prijzen uitgereikt door het hoofdbestuurslid van de NCWB, de heer Rozenkrans. De uitslag was: 7 km: 1 Ireneschool Barneveld 457 pnt.; 2 Voetje voor Voetje Ophemert 448 pnt.; 3 VDV Veenendaal 438 pnt. 10 km: 1 Voetje voor Voetje Ophemert 495 pnt.; 2 De Groentjes Veenendaal 457 pnt.; 3 Sportclub Unitas Veenendaal 442 pnt. 15 km: 1 Hollandia Trico 493 pnt.; 2 De Trekvogels Overberg 435 pnt. Uit de jaarverslagen van het Verbond voor Veilig Verkeer afdeling Veenen daal, blijkt dat het ledental in het af gelopen verenigingsjaar iets gestegen is. Men heeft thans 357 leden. De penningmeester kon een gematigd optimistisch geluid laten horen, alhoe wel Veilig Verkeer nog steeds hoopt op een veel groter ledental. Tot de tal rijke activiteiten behoorde o.m. de in stelling van een verkeerscursus voor onderwijzers en het laten vervaardigen van aanplakborden, die vorige week op verschillende punten langs de inval- wegen van Veenendaal geplaatst zijn. De toekomstige plannen zijn de Veilig Verkeersrit 1963, die vermoedelijk eind augustus gehouden zal worden, en de inrichting van een stand op de komen de Vewibeto. Het bestuur onderging slechts één wijziging door het vertrek van de heer v. d. Waal. In diens plaats werd geko zen de heer P. J. v. d. Wolf. bouw binnen te gaan, nog twee num mers ten gehore voor een talrijk pu bliek. De publieke belangstelling tij dens de drukke vrijdagavond was bij zonder groot. Na een causerie van overste de Groot over het V.L.N. in het algemeen, trad de drumband in groot tenue voor het voetlicht. Zij brachten een pro gramma van drie marsen ten gehore en zelfs nog een wals. De eerste secre taris, de heer Taets van Amerongen verzocht daarop aan tamboer-maitre ter Berg om een toegift en ook deze was een waar succes. Met nog een film over de Kon. Marine en Neerlands Drie kleur was de avond ten einde. DERDE PRIJS VOOR HOLLANDIA- TRICO Bij de 4e Betuwetocht in Opheusden heeft de Hollandia-Trico I bij de afde ling senioren op de 20 km een derde prijs weten te behalen. Gezien de grote deelname een zeer goede prestatie voor deze Veenendaalse wandelclub. In zijn huis in Hyde Park (New York) zochten president Roosevelt en z|jn vrouw vaak ontspanning. De lievelings hond Fala was dan altijd van de party. Deze foto werd genomen in 1941. De voetgangersover steekplaatsen in het centrum van Veenen daal biyken nog al- tyd een zorgenkindje te zyn. Witte strepen en verdere weg-aan- duidingen zyn blijk baar nog niet vol doende, zodat de po litie by wy'ze van proef een lichtbak bo ven de oversteek plaats midden in de Hoofdstraat heeft op gehangen. Het is de bekende driehoek met wandelaar en voor zien van knipperlicht. Het enige gevaar wat hierin schuilt zou kunnen zyn, dat on bekende automobilis ten in de mening ver keren dat men in Veenendaal alle over steekplaatsen op deze wy'ze heeft aangeduid. In dat geval lopen de andere oversteek plaatsen in de Hoofd straat en Kerkewyk weer gevaar. Nederland zal één van de tien partners worden in de „Europese Organisatie voor Ruimte-Onderzoek". Het parlement heeft nu officieel de regering toestemming ge geven het desbetreffende internationale verdrag te ondertekenen. „ESRO" zoals de organisatie naar haar (Engelse) beginletters wordt genoemd werd in juni van het vorig jaar eigenlyk al in het leven geroepen, toen in Parys een conventie werd opgesteld door de „Voorbereidende Commissie voor het Europese Ruimte Onder zoek". Deze Commissie zelf was in 1960 opgericht en had tot taak gekregen een voorlopig werkprogramma op te stellen en alle mogelijkheden van een eigen Euro pees ruimte-onderzoek te bekijken. De leden van deze voorbereidende Commissie waren België, Denemarken, Frankryk, Duitsland, Italië, NEDERLAND, Spanje, Zweden, Zwitserland, Engeland, Oostenryk en Noorwegen. Het is nog niet zeker of dit dozijn ook geheel zal deelnemen in „ESRO". Oostenryk en Noorwegen heb ben namelijk de conventie in Parijs niet ondertekend. BESTUURSWIJZIGING BIJ V.V.Z. Tijdens de vorige week gehouden le denvergadering van de Vereniging voor Ziekenhuisverpleging (WZ) is een nieuw bestuur samengesteld. Tot de af tredenden behoorde o.m. de penning meester, de heer W. Vaartjes die zich, gezien zijn leeftijd niet meer herkies baar had gesteld. De heer Vaartjes is vanaf de oprichting in 1945 penning meester geweest en zal tijdens de begin juni te houden bestuursvergadering of ficieel gehuldigd worden. Het nieuwe bestuur ziet er alsvolgt uit: F. J. v. d. Wal (voorzitter), D. ter Hoeven (secre taris), D. v. Barneveld (penningmeester), A. v. Dijk, E. Rebergen, J. v. Erk en C. v. Kroesbergen. AANRIJDING OP KON. WILHELMINAWEG Op de hoek Kon. Wilhelminaweg-Koe- nestraat heeft zich zondagmiddag een gecompliceerd verkeersongeval voorge daan. Er kwamen op zeker moment drie auto's uit de richting Eist rijden, waarvan de voorste rechtsaf wilde slaan naar de Koenestraat. Door deze afbuigmanoeuvre kwamen de twee ach terste auto's met elkaar in botsing waarbij flinke materiële schade ont stond. De organisatie voor Ruimte-Onderzoek die zal worden gefinancierd door de diverse regeringen zal direct met het werk beginnen als alle landen de op- richtingsacte hebben bekrachtigd. Dit zal zeer spoedig gebeuren. Talrijke voorbe reidingen voor het practische werk zijn al achter de rug. Het programma is klaar. Allereerst zal men zo snel moge lijk een aantal wetenschappelijke stations bouwen, die de kernen van de organisa tie moeten worden. De plannen voorzien in de bouw van een laboratorium in Italië, een groot technisch centrum in Delft, een centrum voor het verzamelen van gegevens in Darmstadt en tenslotte een basis voor de lancering van raket ten bij het Zweedse plaatsje Kiruna, dat een honderd kilometer binnen de Pool cirkel ligt. De Europese landen zijn zich ervan bewust, dat zij geen kans hebben als der de partij mee te draaien in de ruimte wedloop tussen Amerika en Rusland. De doelstellingen van ESRO zijn puur we tenschappelijk. Lanceringen van bijvoor beeld bemande kunstmanen staan niet op het lijstje. Zelfs met de ontwikkeling van raketten zal ESRO zich niet bezig houden. Europa zal op dit terrein ech ter niet helemaal werkloos blijven. Bel gië, Frankrijk, de Bondsrepubliek, NE DERLAND en Engeland hebben besloten een speciaal instituut op te richten voor de constructie van raketten. Het wetenschappelijke karakter van de nieuwe Europese ruimtevaartorganisatie komt duidelijk tot uitdrukking in de plan nen, zoals deze tot nu bekend zijn ge maakt. De eerste drie jaren zal men al leen raketten afvuren, die géén baan om de aarde zullen beschrijven. Gemiddeld zo'n 65 per jaar zullen er worden afge vuurd voor onderzoek van de bovenste luchtlagen en de ultra-violette straling van de zon. In het vierde jaar zullen de eerst twee, nog betrekkelijk kleine, aard- satellieten worden gelanceerd. De kunst manen zullen zo'n 200 kg. wegen. Moge- KINDERTRAINING De voetbalvereniging van Renswou- de heeft een aardig initiatief genomen. Sedert enige weken wordt zaterdags morgens van half tien tot half elf een kindertraining gehouden voor de leef tijd van 5 tot 12 jaar. De kleintjes zijn hier buitengewoon enthousiast over. Velen lopen dan al zeer vroeg met het broekje en rood witte kousen te wachten. In de per soon van de heer Koetsier heeft de voetbal een geschikte trainer gevon den. Deze geeft de kinderen wat gym nastische oefeningen en als sluitstuk mogen ze dan een spelletje voetballen. Dat doen ze allen of hun leven er van afhangt. KLEUTERJUFFROUW VERTREKT Mevrouw De Koning-v. Assenbergh, momenteel kleuterjuffrouw aan de Chr. Kleuterschool alhier, heeft te kennen ge geven dat zij met de grote vakantie de school wil verlaten. lijk zal men in deze periode ook instru menten in het heelal brengen voor on derzoek van het zonnestelsel. De meest spectaculaire projecten staan op het programma voor het zesde jaar. Er zal dan een zeer zware kunstmaan wor den gelanceerd, met aan boord een ob servatorium, waarmee sterren en pla neten kunnen worden bestudeerd. Te zelfdertijd wil ESRO een maansatelliet lanceren. Deze plannen vragen veel des- gundigheid en techn. nauwgezetheid. De lanceringsschema's zullen worden uitge werkt door het technisch centrum, dat in Delft wordt ingericht. Achthonderd tot negenhonderd technici en geleerden zul len in Delft komen te werken. De top mensen krijgen een diplomatieke status. De kosten van deze Europese ruimte projecten zijn niet gering. Voorlopig schat men voor de eerste drie jaren 380 miljoen (nieuwe) Franse francs nodig te hebben, voor de tweede driejarenpe- riode zal zeshonderd miljoen nodig zijn, voor de volgende twee jaren 520 miljoen francs. De deelnemende landen zullen in de kosten bijdragen naar het nationale inkomen. Volgens de berekeningen zou Nederland 4,04 procent van de totale kos ten moeten financieren. De man die dertig jaar geleden in het Kapitool te Washington zijn hand op de Bijbel legde en de ambtseed als president van de Verenigde Staten af legde beschikte over twee toen onmis bare eigenschappen: moed en vertrou wen. Beide zou hij volledig nodig hebben om het vastgelopen land weer op gang te brengen. Amerika had in de voorafgaande maanden het geloof in eigen kracht en mogelijkheden ver loren. Dat de mensen zich door de demochratie zelf zouden kunnen be sturen leek een op een nachtmerrie uitgelopen droom. Dertien miljoen arbeiders liepen doelloos en zinloos rond. De boeren verzamelden zich om gewapenderhand hun landerijen tegen schuldeisers te verdedigen. Het fi nanciële vrker was de dag voor de eedsaflegging volkomen gestaakt. Alle banken waren gesloten en slechts met de grootste moeite had de politie de verontwaardigde menigte in New Yorks Wallstreet kunnen bedwingen. Een tijdperk was geëindigd. Het Ame rikaanse optimisme, het vooruitgangs geloof was stukgevallen in de kloof van de mensonterende crisis. Het land was rijp voor een revolutie. De revo lutie van de „honderd dagen" en van de „New Deal". „Dit is vooral een tijd om de waar heid te spreken, de gehele waarheid, eerlijk en stoutmoedig", zo zei Frank lin Delano Roosevelt direct na zijn eedsaflegging tot de miljoenen die van hem hulp en redding verwachtten. „Wij moeten er niet voor terugschrik ken de situatie in ons land eerlijk on der ogen te zien. Dit grote volk zal de druk weerstaan, zoals het al veel heeft weerstaan, het zal herboren worden en bloeien. Laat ik allereerst als mijn vaste vertrouwen uitspreken dat het enige wat wij te vrezen heb ben de vrees zelf is REVOLUTIONAIR IN IIET WITTE HUIS Franklin Delano Roosevelt trok het Witte Huis in alsof het voor hem was gebouwd. Hij voelde er zich direct in thuis en ging aan de slag met een energie die officieel Washington naar adem deed happen. Als gouverneur van de staat New York had Roose velt enige faam als regeerder gekre gen maar als „revolutionair in het Witte Huis" was hij bepaald indruk wekkend. De oppositie schold hem beurtelings uit voor fascist en commu- ninst maar Roosevelt en zijn „brain- trust" waren doof voor deze beledigin gen. In honderd dagen veranderde Roasevelt geholpen door een zeldzame combinatie van geleerden, zakenlieden en politici het gezicht van Amerika. Het was een revolutie van bovenaf, die er in slaagde de revolutie van onder af te voorkomen. Het leek een doel bewuste operatie en dat was het ook voorzover het om de besluitvaardig heid ging, maar of de oplossingen die men koos ook zo effectief waren als men deed voorkomen was ook voor de regering een open vraag. „We hadden één voordeel", zeiden de braintrusters later, „we wisten vrijwel zeker dat de situatie niet slechter kon en dat verkeerde maatregelen het kwaad nauwelijks erger zouden kunnen ma ken." Op 5 maart werd Roosevelt ingehul digd als president. Hij riep het Con gres in een buitengewone zitting bij een, te beginnen op 9 maart. Als het mogelijk was geweest had Roosevelt de volksvertegenwoordiging direct bij een laten komen maar de vier dagen waren nodig om de parlementariëers uit het westen per trein naar Was hington te laten komen. Roosevelt be sloot de banken alsnog gesloten te houden en goud en zilver exporten alsmede transacties met vreemd geld te verbieden. Op 9 maart aanvaardde het Congres de Nood-Bankwet welke de president de vrijwel dictatoriale volmacht gaf te beslissen welke ban ken wel en welke niet geopend zou den mogen worden. Nauwelijks had Roosevelt in de schijnwerpers van de publiciteit deze vreemdste wet uit de geschiedenis van Amerika getekend of hij riep de fractieleiders van het Con gres bij zich om hen te vertellen dat hij het recht nodig had de begroting met een half miljard dollar te be snoeien. De bezuiniging zou ook de pensioenen der oorlogsveteranen om vatten. Het Congres was woedend maar er bleek een meerderheid voor het voorstel te zijn omdat niemand een alternatief zag. Op 12 maart hield Roo sevelt de eerste van zijn lange reeks inspirerende en opwekkende „Praat jes bij de haard" voor de radio. Zijn rustige innemende stem moet miljoe nen Amerikanen vertrouwen hebben gegeven. Toen de volgende dag de eerste banken weer open gingen en de bankdirecteuren met angst in het hart hun cliëntele zagen binnenkomen bleek dat de president met een ra diopraatje van amper dertig minuten het land het financiële vertrouwen hacl hergeven. Niemand kwam geld opne men integendeel, men kwam geld storten. LEVEN IN DE BROUWERIJ Toen Roosevelt na zijn eerste „Praatje bij de haard" met zijn me dewerkers dineerde zei hij: „Ik ge loof dat het tijd voor bier is". Daarna dicteerde hij een voorstel aan het Congres waarin voorgesteld werd het verkoopsverbod van lichte alcoholi ca in te trekken. Het Congres nam het voorstel direct aan en bracht zo leven in de stilstaande brouwerijen. De eerste twaalf dagen ontmoette Roosevelt weinig kritiek. Zelfs de uit gesproken conservatieve politici had den weinig op Roosevelt aan te mer ken laat hem zijn gang maar gaan zolang hij de economische structuur niet drastisch wil veranderen, zo was ongeveer de opinie. Maar daar was Roosevelt juist wel op uit. Hij was er diep van overtuigd dat het geen en kele zin had alleen met lapmiddelen te werken. Herstel van de economie zonder hervorming zou slechts neer komen op een soort vicieuse cirkel. Daarom was zijn gehele sociaal econo mische programma zo duidelijk ge richt op drie doelen: ondersteuning van de slachtoffers van de crisis, sti mulering van het economische her stel, hervorming om herhaling van de crisis van 1929 te voorkomen. De voor stellen aan het Congres stroomden het Witte Huis uit. Het Congres nam de meeste voorstellen in record tijd aan: de landbouwhervormingswet die de boeren een gegarandeerd inkomen verschafte en de produktie aan ban den legde, de landbouwhypotheekwet die boerenbedrijven tegen hypothecai re executie beschermde. De „banking and securities" hervormde op radica le wijze het financieringsbedrijf en de handel in beleggingsobjecten. Roose- velts lievelingsobject, de instelling van een „Civilian Conservation Corps" werd door het Congres aanvaard waardoor een half miljoen werklozen in de staatsbossen te werk gesteld kon worden. Niet minder dan een half mil jard dollar trok het Congres uit voor financiële steun aan werklozen die tot dusver door de deelstaten in leven waren gehouden voorzover de sta ten zelf niet bankroet waren gegaan. De Tennessee Valley Authority, een van de meest gelukkige en duurzame projecten uit Roosevelts tijd werd ook in deze honderd dagen opgericht. Hoe aangevochten in het begin ook, alle kritiek tegen dit massale project waar door de verlaten Tennessee vallei in een bloeiend dal werd herschapen, is inmiddels verstomd. VAN DE ENE OP DE ANDERE DAG Het meest verbazingwekkende was de National Industrial Recovery Act (NIRA) waarin met de gehele anti trustwetgeving en alle waarborgen voor het „vrije spel der economische krachten" werd afgerekend. Prijsbin dingen en overeenkomsten inzake ar beidsvoorwaarden werden in alle in dustrieën toegelaten mits zij onder worpen werden aan overheidsgoed- keuring en overeenstemden met de economische politiek van de regering. Dezelfde wet verschafte ook een bedrag van niet minder dan 3,3 mil jard dollar voor het uitvoeren van openbare werken naar goeddunken van de president. Deze veelomvatten de wet die Amerika van de ene op de andere dag van een vrije tot een ge leide economie ombouwde werd ge hanteerd door de National Recovery Administration onder leiding van de generaal b.d. Hugh S. Johnson. De National Recovery Administration was één van de de opvallendste resulta ten van de honderd dagen het zou na een paar jaar ook één van de op vallendste mislukkingen blijken. Het Hooggerechtshof verklaarde de wet in strijd met de grondwet maar eerder was reeds gebleken dat de wet niet goed voldeed omdat de industrie als geheel er niet aan toe was en omdat vooral de kleine bedrijven de om vangrijke administratie niet aan kon den. Het belangrijkste van de wet bleef overigens behouden de tal loze sociale wetten die de Amerikaan se arbeider de zo broodnodige sociale zekerheid gaven. Op 17 april kwam het meest omstreden besluit: Amerika verliet de gouden standaard en be zorgde daarmee alle bankiers over de gehele wereld een hevige schok. Roo sevelt tekende het omstreden besluit- terwijl hij met zijn kleinkinderen aan het spelen was. De directeur van het Amerikaanse begrotingsbureau zag het presidentiële besluit als het eind van de westerse beschaving. Maar de wes terse beschaving bleek dit wel aan te kunnen sterker nog, het bleek voorlopig het beste middel om de economie weer op gang te brengen. „DAG SIR RONALD" Achteraf beschouwd is het onvoor stelbaar hoe een klein groepje man nen die nauwelijks op elkaar waren ingewerkt in de tijd van amper drie maanden een groot aantal maatregelen en voorstellen heeft kunnen uitwer ken die bijna alle aan het doel be antwoordden en Amerika uit het slop haalden. Natuurlijk, er was het hei lige „moeten"; het alternatief was de totale chaos en de verkrachting van de democratie een alternatief dat juist in die maanden door Adolf Hitler werd gerealiseerd. Maar het „moeten" alleen kan onmogelijk beslissend zijn geweest. Doorslaggevend voor het suc ces van de hele operatie was de in spirerende en stimulerende persoon van de president: zijn ontzagwekkende vitaliteit en het feit dat hij volkomen gelukkig was in dit werk. Roosevelt was één van de mensen die in het ambt groeiden, die moeilijkheden no dig hadden om zich te ontplooien. Hij maakte zich nooit zorgen en sliep in zo gelukkig als een kind. Hij kwam zelden of nooit terug op een eenmaal genomen beslissing. Hij had slechts aandacht voor het doel en interes seerde zich maar matig voor de de tails en methoden. En bovenal, hij hield van mensen. Dat er elk kwartier een nieuwe bezoeker bij hem binnen stapte vermoeide hem niet maar sti muleerde hem slechts. Als al zijn me dewerkers niet meer konden van ver moeidheid één van hen werkte zich in die periode letterlijk dood be gon Roosevelt zich pas goed te voelen. Op zijn eigen onorthodoxe manier van doen sprong F. D. R. ook met de bui tenlandse diplomaten om. Toen de Britse ambassadeur geheel volgens het protocol bij de president was aan gekondigd kreeg hij te horen: „Dag Sir Ronald, ik zie dat U Uw redevoering helemaal op schrift heeft. Die van mij heb ik hier. Laten we ze uitwisselen en over iets interessanters gaan pra ten." De periode van de honderd dagen telt vele van deze anecdoten. Stuk voor stuk illustreren zij de volsla gen nieuwe geest die in het Witte Huis, in de uitvoerende macht was gevaren. Een geest, die nogal wat kri tiek heeft opgeleverd omdat de her vormingen te haastig en te weinig doordacht zouden zijn. Amerikanen zitten elkaar nog steeds in de haren over de werkelijke betekenis van Roo sevelt. Zou zijn economische politiek wel zo geslaagd zijn als er geen oor log was uitgebroken? Het is net zo'n onredelijke kritiek als die op Roose velts gedrag in Jalta (1945), waar hij de Russen carte blanche gegeven zou hebben in Oost-Europa. Al te vaak wordt vergeten dat de Russen in het voorjaar van 1945 geheel Oost-Europa al hadden bezet en dat niemand ze er nog uit zou kunnen krijgen. Even irre- velant zijn de bezwaren tegen de „new deal-politiek". Er was in 1933 niets anders mogelijk dan de abrupte afre kening met de bankroet geraakte „laissez faire" economie. Roosevelt, de revolutie van boven leidend koos als oplossing een structuur waarin overheid en particulieren elk hun ver antwoordelijkheden hebben. Het re sultaat, dat vooral in de naoorlogse jaren door de regering Truman nog werd bijgewerkt, is een sociaal-eco nomisch bestel dat veel overeenkomst vertoont met dat in West-Europese landen, dat langs zo geheel andere wegen en in veel langere tijd tot zijn sociaal economische organisatie is ge komen. BIJNA 1,4 MILJOEN AANGEGEVEN TELEVISIETOESTELLEN Op 1 april j.l. waren bij de Dienst Luister- en Kijkgelden 1.369.148 televi sietoestellen aangegeven tegen 1.338.982 per 1 maart j.l. (t.m. 18 april 1.392.632). In het eerste kwartaal van 1963 zijn 93.989 televisietoestellen aangegeven, het geen hoger is, dan ooit in enige eerste kwartaal. In het eerste kwartaal van 1962 werden 82.453 tv-toestellen aange geven. Er waren op 1 april 2.616.110 geregis treerde radio-ontvangtoestellen tegen 2.611.626 op 1 maart jl. Het aantal aan sluitingen op de Draadomroep bedroeg per 1 april 466.488 tegen 466.999 op 1 maart jl. BOERDERIJBRANDEN FEBRUARI 1963 De hoofdinspecteur voor het Brand weerwezen van het ministerie van Bin nenlandse Zaken deelt mede, dat in de maand februari 20 boerderijbranden zijn voorgekomen, waarbij de boerderij ver nield of zwaar beschadigd werd. Eén van deze branden kwam voor in Overrijssel; zeven in Gelderland; drie in Noordholland; één in Zeeland; twee in Noordbrabant en vijf in Limburg. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op 1.132.899, gulden. Vijf van deze branden werden veroor zaakt door een verwarmingslamp, één door een lekke schoorsteen; één door een een landbouwtractor; één door het om vallen van een blik met benzine; één door het omvallen van een petroleum kachel; één door kortsluiting; één door een oliekachel, terwijl in negen gevallen de oorzaak onbekend bleef Bij deze branden kwamen 1 paard, 39 koeien, 40 kalveren, 152 mestvarkens, 25 fokvarkens, 208 biggen, 9 kippen, 3.141 kuikens en 19.780 slachtkuikens om. VERTIKAAL 2 voorzetsel, 3 paard, 4 vertaler, 6 opgehoogde rand van een dijk of weg, 7 eer, 8 voedsel, 9 jongensnaam, 10 telwoord (Eng.), 11 rijksgrens afk.), 12 vreemde munt, 14 wat gesproken wordt, 16 buis van een vuurwapen, 17 kwink slag, 19 salaris, 23 rijstbrandewijn, 25 rund, 27 tussenzetsel, 29 tevens, 30 zoon van Jacob, 32 kneep, 34 in voorraad zijnde, 36 hoofdbestanddeel der metselspecie, 38 rechten inbegrepen (afk.), 40 meisjesnaam, 41 godsdienst (afk.), 42 muzieknoot, 43 bloem, 45 stuk geschut, 47 familielid, 48 stuk bouwland, 50 plaats voor duiven, 51 meisjesnaam, 53 vaarwel, 54 zaadkorrel van een vrucht, 56 plechtige gelofte, 57 buitenhaven, 62 levenslucht, 65 vloeistof, 67 voorvoegsel, 68 oriënt-expresse (afk.), 69 voegwoord, 71 voedsel, 72 eter, 73 bolrond vruchtje (spreekt.), 74 teken in de dierenriem, 75 eer, 77 voorzetsel, 78 opgegeven werk, 79 Europeaan, 80 vreemde munt, 82 eenmaal, 84 metalen haak, 86 mand, 87 Ned. dichter, 88 hemel lichaam, 89 alleenzang, 92 roeien, 94 over, langs, 96 bitter vocht, 98 afkorting van dona, 101 de Griekse letter p. HORIZONTAAL 1 wijnsoort, 5 witte populier, 9 eet men van, 13 bekend Ned. dichter, 15 bolrond vruchtje (spreekt.), 16 soort van kabeljauw, 18 telwoord, 20 groente, 21 buitenhaven, 22 vreemde munt, 23 slede, 24 kledingstuk, 26 stil, 28 aantekening, 30 spoedig, 31 wang, 33 muzieknoot, 35 voorzetsel, 36 in zee uit lopend gebergte, 37 draaikolk, 39 ooievaar (gewestelijk), 42 betuiging van erken telijkheid, 44 boom, 46 tevens, 47 doortochtgeld, 49 trede, 52 water in N.-Brab., 54 familielid, 55 bedehuis, 58 brugje over een smal water, 59 wederkerig, 60 eikenschors, 61 profeet, 63 oriënt-expresse (afk.), 64 geheel de uwe (afk. Lat.), 65 denkbeeld, 66 rivier in Rusland, 68 lied, 70 telwoord, 72 niet een, 74 zuivere, 76 handweefwerk (Ind.), 79 buisvormig ingewand, 80 familielid, 81 muzieknoot, 83 opgegeven werk, 85 Europeaan, 86 legerplaats, 88 vogel, 90 zot, 91 voegwoord (Fr.), 92 schraal, 93 morsdoekje, 95 bijwoord, 97 dam langs een water, 98 meisjes naam, 99 meisjesnaam, 100 niet strak, 102 jong rund, 103 doornachtige plant, 104 vette vloeistof. KLEUREN mambo - bongo - samba Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 OPLOSSING PUZZEL Nr. 52 Horizontaal: 1 passer, 5 kameel, 10 ara, 12 rei, 13 leut, 15 pro, 17 Dina, 18 loge, 20 tres, 22 in, 23 ge, 25 Em, 26 de, 27 kastelein, 31 ha., 32 es, 34 mandoline, 41 as, 42 k.o., 43 e.e., 44 i.e., 45 Deli, 47 oren, 49 pier, 51 kap, 53 poel, 55 Ede, 58 ode, 59 Londen, 60 panter. Vertikaal: 1 paleis, 2 are, 3 Saul, 4 e.k., 6 ar, 7 Eris, 8 een, 9 lianen, 11 er, 14 toga, 15 p.e., 16 Ot, 17 demi, 19 ges, 21 ree, 24 le, 27 kam, 28 tod, 29 lel, 30 nee, 33 haspel, 35 aker, 36 nol, 37 of, 38 Ier, 39 neep, 40 teller, 45 Deen, 46 ik, 47 op, 48 noot, 50 ido, 52 af, 54 Ede, 56 te, 57 na. NU OOK ELECTRONISCHE BEMESTINGSADVIEZEN IN AMERIKA De Universiteit van Michigan State in Amerika beschikt nu ook over een electronische machine waarmee bemes tingsadviezen kunnen worden gegeven naar aanleiding van cijfers van grond onderzoek. Het blad „Crops and Soils" wijst er op, dat het nu mogelijk is om een veel gedetailleerder bemestingsad vies te geven. Aan het feit dat het Bedrijfslabora- torium voor Grond- en Gewasonder- zoek te Oosterbeek in 1960 een aan vang nam met de mechanische bemes- tingsadvisering, is in Amerikaanse bla den veel aandacht geschonken. De Amerikanen hebben dus wel snel ge reageerd. Mijnhardt's Zenuwtabletten LAATSTE Een dokter maakte een jaloerse scè ne tegenover zijn vriendin: Men ziet je herhaaldelijk binnen gaan bij de apotheker. Dat moet ik wel, antwoordde zij onverstoorbaar, om te leren het hand schrift van jouw brieven te ontcijferen.

De Vallei | 1963 | | pagina 3