:CUL-vuom DE VALLEI Koninklijke onderscheiding voor scheidende politie functionaris W. Veen O I voor de Jeugd r Scherpenzeel-Musketiers 3-3 DE BLINDEDARMONTSTEKING *4 ARAM De vorst van Suprania f 928.- Jac. van Ginkel VOORBEELD VOOR ANDEREN „Onder-burgemeester' V. A. B. KIRPESTEIN Kegelen VOOR DE BOER Mond- en Klauwzeer uitbannen door goede ontsmetting Geschenken en bloemen Veensche boys-Valleivogels 0-1 ALWEER ZO'N MOOIE BRIL VAN OPTICIEN Ook \fttft2iekenf<mds6zd&i!/ HET WONDER OP DOKTERSADVIES: U bent er direct „voor!" 59 cm - volautomatisch In de trouwzaal van het Rhenense gemeentehuis werd in de ochtend van de dag vóór de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin afscheid genomen van de wachtmeester eerste klas der rijkspolitie groep Rhenen de heer W. Veen, die dc dienst met pensioen gaat verlaten. In tegenwoordigheid van het voltallige gemeente bestuur, majoor mr. J. W. Buitendijk en kapitein II. vas Laar van het district Utrecht van de rijkspolitie, vele collega's met aan het hoofd de groepscommondant en korpschef van Rhenen adjudant J. W. Zijlstra, alsmede talrijke gemeentelijke functionarissen waarmede de scheidende politieman vele jaren contact had gehad, deelde de groot-majoor mr. Buitendijk mede, dat het Ilare Majesteit de Koningin had behaagd de heer Veen toe te kennen de Ere-mcdaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, Welke medaille de hoge politie-autoriteit de heer Veen op zjjn revers speldde, onder luide bijval van de talrijke aanwezigen. Districtscommandant Buitendijk schet ste de heer Veen als iemand die op voor beeldige wijze zijn dienst heeft vervuld, met grote plichtsbetrachting, ijver en toewijding, kortom boven alle lof ver heven. In korte trekken memoreerde hij de lange staat van dienst van de heer Veen, die vóórdat hij in 1942 in Rhenen bij de politie kwam al vele jaren als beroepsmarinier de wapenrok had ge dragen. Spreker noemde het een groot voorrecht hem persoonlijk de hoge on derscheiding te mogen uitreiken. Deze ging vergezeld van een couvert met in houd. Rhenen's burgemeester, Jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal bracht de gelukwensen over namens het gemeentebestuur en de ambtenaren die zovele jaren met de gedecoreerde hadden samengewerkt. ,.Een burgemeester kan onmogelijk zijn taak overzien", aldus mr. Bosch van Rosenthal, „wanneer hij niet op verschillende punten, buurtschappen en dorpen in zijn gemeente mensen heeft, die hem met raad, daad en steun bijstaan. Ik zou hen „onder-burgemeesters" wil len noemen en daarvan was U er één! U was voor mij de „onder-burgemeester" van het gebied bij „La Montagne". Ik VEENENDAAL CITY-MOTORS-EDE deed nooit tevergeefs een beroep op U." De burgemeester releveerde de vele men selijke contacten die hij met de heer De Rhenense kegelaars zijn in het door de K.C. „De Poedels" te Arnhem georganiseerde kegelconcours niet bij zonder succesvol geweest. De banen wa ren moeilijk bespeelbaar en slechts met zeer scherp gespeelde ballen was enig succes te behalen, zoals blijkt uit een fraaie serie van 72 hout van de heer W. Verbeek. Het heren 3-tal van „Paul Krüger", bestaande uit de heren Verbeek, Wij- nands en Wiepking, behaalde een twee de prijs uit 15 deelnemende clubs. Me vrouw Wijnands behaalde een derde prijs in de personele baan B met 101 hout en een derde prijs op de vrije baan dames B. Het is verontrustend, dat het aantal ge vallen van mond- en klauwzeer in het oosten van het land, speciaal in de pro vincies Gelderland en Overijssel, nog voortdurend toeneemt. Alles is erop ge richt, door een doeltreffende ontsmetting op de boerderijen, de gevreesde ziekte een halt toe te roepen en terug te drin gen. Als allen voldoende meewerkten, zou dat zeker binnen afzienbare tyd geluk ken, maar helaas ontbreekt daar nog wel eens wat aan. De meeste veehouders hebben gelukkig volledig begrip voor de noodzaak van het opvolgen van de gegeven ontsmettingsad viezen. Er zijn er echter ook nog altijd die geen druppel of schilfer natronloog op hun bedrijf hebben. Zij vormen de zwakke schakel in het hardnekkige en kostbare gevecht tegen de gevaarlijke vijand. Ook nog te velen bezoeken het bedrijf, die kort tevoren op andere bedrijven zijn geweest en dus overbrengers van smetstof kunnen zijn. Men behoeft bij voorbeeld slechts te denken aan des kundigen van voorlichtingsdiensten of personeel van veevoederfabrieken. Van hen en van alle anderen die het bedrijf bezoeken, moet worden geëist dat ze zich grondig ontsmetten. Zorg dus voor een paar rubberlaarzen en voor een plastic bak, voorzien van een losse bodem van schuimplastic, waar in gemakkelijk een laars met een harde borstel kan worden gereinigd en ont smet. Voor het maken van de ontsmet tingsvloeistof van een 1 tot 2 procent op lossing van natronloog, dient men te be schikken over een fles met een geconcen treerde natronloogoplossing en een maat- bekertje, waarvoor eventueel de schroef- dep van de fles kan worden gebruikt. Ook kan gebruik worden gemaakt van plastic zakjes met 50 gram natronloogschilfers. Deze schilfers moeten worden opgelost in 3 tot 4 liter lauw water, iets minder dus dan een halve emmer. Let er vooral op, dat de plastic zakjes goed worden dicht gebonden en dat de natronloogschilfers niet met de handen worden aangeraakt. Bij het betreden van het bedrijf worden nu de laarzen aangetrokken en met be hulp van de borstel in de plastic bak grondig ontsmet. Ook de handen worden met de natronloogoplossing ontsmet en vervolgens goed met water afgespoeld. Daar natronloog leer aantast, is het ont smettingsmiddel niet geschikt om leren schoeisel te behandelen. Ook dient het zo min mogelijk met de huid en vooral niet met de ogen in aanraking te komen. Mocht dit onverhoopt toch gebeuren, dan kan onmiddellijk afspoelen met ruim wa ter letsel voorkomen. Bij zorgvuldige toepassing kan het ont smettingsmiddel echter veel onheil voor het bedrijf voorkomen. Veen en diens gezin had gehad en bracht zijn warme dank over onder aanbieding van de draagmedaille, een persoonlijk geschenk. Nadat kapitein H. v. Laar had gespro ken namens de commissie „Binding per soneel in het district Utrecht" en hij mevrouw Veen een bloemenhulde had gebracht en de heer Veen een boeken- bori had aangeboden, was het woord aan de korpschef adjudant J. W. Zijlstra. „Dit afscheid zal niet betekenen, dat we elkaar uit het oog zullen verliezen", zei de adjudant, die naast de gelukwensen van de groep Rhenen, vergezeld gaande met bloemen voor mevrouw Veen en geschenken voor haar echtgenoot, in de meest hartelijke bewoordingen dank bracht aan zijn scheidend personeelslid voor diens nauwgezette en trouwe dienst vervulling gedurende vele jaren. Wegens ziekte van de direkteur van gemeente werken, sprak diens plaatsvervanger de technisch-hoofdambtenaar J. Meijer woorden van waardering voor de pret tige samenwerking wanneer het ging om de uitvoering van gemeentelijke taken. De heer Naber feliciteerde uit naam van de Ned. Politie Bond en overhandigde lid Veen een boekenbon. Geroerd dankte de heer Veen tenslotte voor alle hulde hem bij zijn afscheid gebracht. Het was zaterdag voor de Vallei vogels een goede dag, zelf wisten de schietbaanbewoners met de oneven goal te winnenmaar bovendien verspeelde concurrent Kulan een punt bij Rood Wit waardoor de Vogels nu wel op flu weel zitten. Indien dé laatste wedstrijd thuis tegen Stroe, wordt gewonnen is men kampioen en promoveert de ploeg naar de 2e klasse. Het is overigens in Nijkerkerveen geen daverende wedstrijd geworden, wel waren de Vogels de gehele wed strijd in het offensief en werd er cp de Boys-helft doorgaans met 21 spelers ge speeld, maar deze opeenhoping van spe lers was er de oorzaak var. dat er geen speelruimte was, bovendien speelde de thuisclub een spelletje afbraak voetbal dat er alleen op gericht was cm de score zo laag mogelijk te houden. In het begin van jie strijd zag het er naar uit dat de Vogels een grote over winning zouden behalen. Zij namen di rect het initiatief en belaagden met snelle aanvallen over de vleugels de Boys-veste. In de 4e minuut leidde dit al tot de eerste treffer welke naar later bleek ook de enigste tx-effer van de wedstrijd zou blijven. Na een snelle ren gaf linksbuiten Van Maanen een goede voorzet welke door middenvoor Overeem onhoudbaar ach ter de Boys-keeper werd geschoten. De Vogels dachten na deze treffer door te drukken maar de Boys gingen het ac cent geheel op de verdediging leggen waardoor er geen doorkomen aan was. Ook na de rust zag men hetzelfde spelbeeld, een fel aanvallend Vallei vogels en een stug verdedigende Boys, welke er in slaagden om doelpunten te voorkomen. Voor Valleivogels-doelman Steinman werd het een wel heel gemakkelijke wedstrijd, hij behoefde enkel bij terug speelballen in actie te komen en kon verder toezien hoe zijn ploeg er maar niet in slaagde om de Boys-defensie open te breken. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10 Veenendaal AL ONZE JARIGEN: 2 mei Lia van Veenendaal (Amerongen) 2 Rietje Doornenbal (Overberg) 2 Ria Sanders 3 Simone Stevens (Rhenen) 3 Co'tje de Kamper 3 Bart de Rooy 3 Bart de Rooy 3 Bertus de Rooy 3 Koosje Braafhart 4 Wim Cijs (Rhenen) 4 Geurt v. d. Kraats 5 Ria Mol (Rhenen) 5 Reinie Schrijver 5 Marianneke Bos 6 Henk van Manen (Renswoude) 6 Ada Voorsluis 6 Corrie van Veenendaal 7 Fietje van Hardeveld 7 Joost van der Bijl (Eist) 8 Attie Doornenbal (Cverberg) 3 Ina Huibers Jarigen, allemaal proficiat en een pret tige verjaardag. Tante Jos KERKEWIJK17 VEENENDAAL TEL.3313 In een aantrekkelijk en zeer sportief gespeelde wedstrijd hebben de beide kanshebbers Scherpenzeel en Musketiers via een 3-3 gelijk spel de punten broe derlijk gedeeld, een uitslag waarmede beide partijen loon naar werken kregen. Musketiers behaalde deze draw overigens pas in de laatste minuut van de wed strijd, na met 0-1 en 1-2 de leiding te hebben gehad. Voor Scherpenzeel was deze gelijk maker wel een grote teleurstelling, want de vrijwel de gehele helft met 10 man spelende ploeg had in die periode kans gezien de 1-2 achterstand om te zetten in een 3-2 voorsprong, zij zag zich nu in de laatste minuut nog de volle buit ontglippen. De wedstrijd begon met een weder zijds verkennen van eikaars krachten, waarbij de thuisclub wat meer in de aanval was dan de gasten. In de 10e minuut wisten dezen echter geheel on verwachts de leiding te nemen toen een als voorzet bedoeld schot van links buiten G. Henzen onbereikbaar voor keeper Methorst in de uiterste hoek zeilde. Deze treffer inspireerde de gasten tot een stevig offensief dat de Scherpen- zeel-defensie vele moeilijkheden be zorgde. Geleidelijk aan wist men het spel echter te verplaatsen en nu ont stonden er voor het doel der gasten ge vaarlijke situaties welke echter geen treffers opleverden. In de 40e minuut kregen de gastheren de kans van de dag teen na goed door zetten van rechtsbuiten Bovenkamp J. Valkenburg alleen voor de keeper verscheen, zijn zachte schot kon door doelman Quint slechts met de voet wor den gestopt waarop de bal bij Vlastuin terecht kwam welke in de handen van de op de grond liggende keeper schoot. In de 42e minuut kwam de thuisclub op fortuinlijke wijze aan de gelijkma ker toen een zacht boogballc-tje van A. van Eist door keeper Quint verkeerd werd beoordeeld en de bal via zijn handen in het doel verdween. Kort voor de rust kreeg Vlastuin nog een prachtige kans toen hij na een snelle ren voor het doel verscheen, van korte afstand schoot hij echter naast. In de eerste periode na de rust had den de gasten een licht overwicht dat door goed ingrijpen van de Scherpen zeel-achterhoede geen treffers oplever de. Na ongeveer 10 minuten spelen ge- beui'de er een incident dat er toe leidde dat de thuisclub met 10 man verder moest spelen. Linksbuiten A. v. d. Wes- tereng reageerde toen wel heel foutief op een opmerking van een toeschouwer door naar deze te gaan slaan om daarop het veld te verlaten. De verwarring welke hierdoor even bij de gastheren ontstond werd door de Elstenaren goed uitgebuit. Zij ondernamen een aanval op het Scherpenzeel-doel welke met een doel treffend schot door linksbinnen Henzen werd besloten (1-2). Ondanks deze tegenslag en de nun>- merieke minderheid wist de thuisclub de bakens te verzetten hetgeen in de 30e minuut de gelijkmaker opleverde. Een vrije trap wegens een overtreding van een der Elster-spelers werd door A. Aarsen genomen en resulteerde in een schot dat tegen de kruising van paal en lat kwam, de terugspringende bal werd door Vlastuin met een listig trekbal- letje in het doel geplaatst (2-2). 5 minuten later kwam de thuisclub op winst, een op rechts genomen corner kon door de verdediging niet voldoende worden weggewerkt waarop de toestor mende rechtsback Van de Haar de bal van 25 meter afstand in de uiterste hoek schoot (3-2). Terwijl een ieder al dacht dat met deze stand het einde zou komen kwam onverwachts toch nog de gelijkmaker tot stand. Rechtsbuiten Van Kranen burg wist een hard naar voren gespeel de bal nog net voor de lijn te halen en zette deze hoog voor waarop het leer via een Scherpenzeel-speler bij de Els- ter middenvoor belandde, deze kon on gehinderd een pass geven aan links binnen Henzen welke hard en hoog in schoot (3-3). Meteen na deze treffer floot de goedleidende arbiter Van de Heuvel voor het einde. ZILVERPAPIER Dat viel me van de week echt tegen, ik heb maar van één meisje zilverpapier en capsules gehad. Zet 'm allemaal nog eens op! En dan volgende week beter, zullen we hopen. Alleen Fieteke van Dijk heeft dus zilverpapier gebracht. Willy en Steven van de Steeg kwamen even zeggen wanneer ze jarig waren, maar Ste ven wist het niet meer. Willy en Steven vraag maar eens aan je moeder of ze het niet op een briefje wil schrijven en dan komen jullie dat maar even bren gen. Is dat afgesproken? Allemaal heel veel groeten van Tante Jos. Figuur a. DE EERSTE STOOMBOOT Een jaar nadat Robert Fulton in 1806 zijn vermaarde reis maakte met het schip „Clermont" waren er in Amerika 50 stoomschepen. De mensen waren echter bang om daarmede op reis te gaan, want zij dachten dat de oude zeilschepen veel beter en veiliger waren. In het begin waren er namelijk nog wel eens ont ploffingen in de machinekamers van stoomboten. Om de passagiers gerust te stellen lieten de scheepvaartondernemin gen de stoomboten andére schepen voort trekken en in die andere schepen reis den dan de passagiers. Op die manier hadden zij geen lagt van het geluid der machines en het trillen van het schip, terwijl zij bovendien veilig waren voor de rook en vonken uit de schoorstenen. Desondanks voeren de stoomschepen alleen op meren en rivieren. Het duurde nog heel lang voor de scheepvaartmaat schappijen er mee in volle zee durfden te gaan. Het was dan ook een grote gebeur tenis toen een stoomschip voor het eerst het Engelse Kanaal overstak van Londen naar Le Havre. De reis duurde negen dagen en had plaats in 1816. Het schip moest tweemaal een schuilplaats zoeken voor stormen, eenmaal werden de schep raderen beschadigd en de bemanning was 20 beangst, dat de kapitein rum moest uitdelen om het optimisme te bewaren. Ook beloofde hij drie flessen rum aan het bemanningslid, dat het eerst de Fran se kust zou signaleren. Tenslotte bereikte het stoomschip Le Havre. De kapitein probeerde een sleep boot te krijgen om het in de haven te brengen, maar op het zien van het ge heimzinnige schip werd de bemanning van de sleepboot zo benauwd, dat zij wegvoer zonder de helpende hand te hebben uitgestoken. Figuur b. MOEILIJKHEDEN MET ZENDELINGEN EN KANNIBALEN Je hebt voor dit spelletje nodig drie witte knopen en drie zwarte, waarvan de witte de zendelingen moeten voorstel len en de zwarte de kanibalen. De drie zendelingen maakten een tocht door het oerwoud, samen met drie men seneters. Zij bereikten een rivier, welke zij moesten oversteken, en maakten daar toe een vlot. Maar dat vlot kon slechts twee mannen tegelijk overvaren en om dat er nooit meer kanibalen dan zende lingen aan iedere oever van de rivier mochten zijn was het wel een probleem hoe zij de rivier moesten oversteken. Het vlot moest namelijk telkens heen en weer gevaren worden. Kunnen jullie dit pro bleem met behulp van de knopen op lossen? Als dat niet zo is, kijk dan naar het antwoord hieronder. Figuur c. DE SCHATKIST Helpen jullie deze duiker eens om zijn weg door het woud van zeewier te vin den naar de schatkist, maar dan zonder dat hij in de armen van de inktvis te recht komt of door de haai wordt op gegeten. Wij zijn steeds omringd door het wonder. Hoe vaak echter zien wij het niet. Wij lopen met d'ogen gesloten, gebogen door zorg en verdriet. De jaarlijkse keer der seizoenen, de kringloop van zon en van maan. De kiemkracht in bollen en zaden, waardoor straks de bloem zal ontstaan. We vinden het zo vanzelfsprekend. We denken er meestal niet bij. We worden er niet door getroffen en 't wonder gaat aan ons voorbij. Maar houden we d'ogen geopend en zien we aandachtig in 't rond, wat is er dan veel te beleven dat eerst geen belangstelling vond. O, mochten we 't wonder ontdekken in alles wat leeft - groot en klein. Wat zouden w'een vreugde gevoelen en rijker, gelukkiger zijn. A. H. Na de maagzweer, die we de twee vorige keren samen hebben besproken, zullen we nu stilstaan bij de blindedarmontsteking. Ook deze aandoening in de buik komt veelvuldig voor en het is zeker voor iedere leek nuttig iets van de blindedarmontsteking af te weten. De blindedarmontsteking komt vooral voor op jeugdige leeftijd - zo tussen de twintig en dertig jaren - al kan ze zich ook eerder of later open baren. Op de zuigelingenleeftijd is ze zeldzaam, maar ook bij jonge kin deren kan de blindedarmontsteking voorkomen. Het woord blindedarm ontsteking is eigenlijk een foutieve benaming. Het is namelijk niet een ontsteking van de gehele blindedarm, maar van het wormvormige aan hangsel hiervan, de appendix. Appendicitis is dus een juistere naam voor deze aandoening. Waarom de ene mens een appendicitis krijgt en de ander niet is nog niet verklaard. Sommigen menen, dat bepaalde voedingsgewoonten een rol spelen, helemaal duidelijk is dit echter niet. Ook de anatomische bouw kan van mens tot mens variëren. Zeker is, dat de appendix met zijn lymfe-apparaat een plaats is, waar gemakkelijk een ontsteking kan ont staan en ook doordat daar voedselresten blijven „hangen" zo als het ware een ontsteking kunnen bevorderen. Hoe dit theoretisch ook zij, een feit is dat de blindedarmontsteking een veelvuldig voorkomende aandoening is. De blinde darm heeft dus dit aanhangsel, dat ongeveer 6 cm lang is en ongeveer 6 mm dik. Welke betekenis en functie dit aanhangsel heeft is niet bekend, men weet zelfs niet zeker of dit kleine stukje in ons orga nisme wel een functie heeft. Bij de verwijdering van dit deel van de darm behoeven we ons dan ook geen zorgen te maken over de vraag of het erg is om dit deel te verwijderen; we kunnen best zonder appendix leven. Hoe zijn nu de verschijnselen van deze blindedarmontsteking? Een van de weinige medische zaken, die bijna iedere leek weet is, dat ze pijn kan geven rechts onder in de buik. Minder bekend is dat niet iedere pijn rechts onder in de buik altijd een blindedarmontsteking behoeft te be tekenen. En ook weet men niet, dat de blindedarm best op een andere plaats in de buik pijn kan veroorzaken. Dit is namelijk afhankelijk van ligging van de blindedarm en dat verschilt nogal van mens tot mens. Zo kunnen er gevallen voorkomen, waarbij men eerst helemaal niet blindedarmontsteking dacht, maar bijvoorbeeld aan een gal blaasontste king (als de appendix bovenaan ontstoken is en hoog ligt). Zo zijn er allerlei vormen mogelijk, welke ik u maar zal besparen, want we betreden hier teveel het terrein van de chirurg. Veel voor komend bij de blindedarmontsteking is de pijn, welke in de maagstreek begin ten later afzakt naar de onderbuik; daarbij komt braken voor en een lichte temperatuursverhoging. De patiënt gevoelt zich onwel en zal meestal wel naar bed gaan. Ook hierop komen uitzonderingen voor (er is geen gebied in de geneeskunde, waarin geen uitzonderingen voorkomen. Het gaat altijd over levende personen en de natuur kent nu eenmaal zeer veel mogelijkheden). Zo kan een appendicitispatiënt hoge koorts hebben, maar hij kan zich ook zo weinig echt ziek gevoelen, dat hij gewoon lopend het ziekenhuis binnenkomt. In het ziekenhuis staan de arts dan een paar laboratorium proefjes ter beschikking om de diagnose appendicitis te kunnen beves tigen of uit te sluiten, maar de arts zal vooral afgaan op de verschijn selen, welke de patiënt vertoont. Is de appendicitis acuut, dan zal de behandeling meestal bestaan uit het verwijderen van het ontstoken darmgedeelte. De patiënt knapt na deze operatie spoedig op en dan behoort de narigheid voorgoed tot het verleden. Een gevreesde complicatie betekende vroeger de buikvliesontsteking, waaraan heel wat slachtoffers vielen. Tegenwoordig, met de nieuwe anti biotica, hebben we deze complicatie veel meer in de hand. Dat neemt echter niet weg, dat het beter is er bij een blindedarmontsteking vroeg bij te zijn en de complicaties niet de tijd te geven zich te kunnen ont wikkelen. Als uw kind dus begint te braken en klaagt over pijn in de buik en enige koorts heeft, moet de gedachte aan een blindedarmontsteking door uw hoofd gaan. Het behoeft natuurlijk geen blindedarmontsteking te zijn, maar het is beter in zulke gevallen het zekere voor het onzekere te nemen en de huisarts te waarschuwen. ARTS. „°o o ")UB3(jaAO 9p jbbu 3(00 sjajauasuaux uaAaiqagaaAO aaAvj ap uaui03{ nu :tqao; apsaz Snaai }0(a laq jSuaaq uaq uba u?? ua aaAO uojba uaiBqiuuB3{ aa.wj ijipoj apjfx/v "Snaai io(A iaq iSuaaq 'sbm itxexjaaAo ap uee jb aip 'leeqxuueq ap ua jaAo uaacA uaSuqapuaz aaAH :;qoot apaaiA 'Snaai ubbS [BBqiu ub3{ uaa ua Suippuaz uaa ua joao ubbS uaguippuaz aaMi :;qao; apaaa 'Snaai ibbS apaaMi ap ua puej ubb iqeS u?? 'joao uaJBA uajBqiuuexf aaMi :iqooi apaa/Aj, Snaai iee8 Suqapuaz ap ua aaAao ap do Ijtxiq (E8qiuuB3( aa 'J3ao uaaBA Suqapuaz u?# ua jEBqtuuexj uaa :iqooi aisjaa ip-IOOAVJUV GEDURENDE 2 JAAR VOLLE GARANTIE. GEEN VOORUIT BETALING. GEPLAATST VOOR (NOG GEEN) PER WEEK. (50) Eén ogenblik, dat Aram een eeuwigheid toe schijnt, houdt de olifant hem hoog boven zich in de machtige greep van zijn slurf. Dan slingert het dier hem met een wijde boog over de rug. Met een luide plons komt Aram in het ondiepe rivierwater te recht. Half verdoofd van de slag en met een pijn lijk gevoel rond zijn middel, daar waar de slurf hem omklemde, krabbelt Aram overeind. Nog juist ziet hij de kolos, luid trompetterend voortstormen door het hoge riet en verdwijnen in de schaduwen van het oerwoud. Moeizaam waadt Aram naar de oever. Zijn hart bonst hem in de keel van de door gestane emotie, de wond in zijn arm begint weer pijnlijk te steken. „Terug naar het kamp" gaat het door zijn hoofd, „het is hier levensgevaarlijk zonder wapens." Dan, bij een onverwachts gerucht, duikt hij snel weg in de struiken, bang weer op een der olifanten te stuiten. Maar rechts van hem klinkt de verheugde stem van Falco, de jager: „Mgssire! Goddank. Ik waande u reeds verpletterd door dat monster. Hierheen, we zijn reeds vlak bij het kamp." (Wordt vervolgd) 2e kanalenkiezer (UHF- unit) reeds ingebouwd en derhalve onmiddel lijk gereed voor ont vangst 2e programma. Een luxueus televisietoestel met 59 cm. beeldbuis, au tomatische horizontale en verticale synchronisatie en automatische beeldbreedte en beeldhoogte instelling op de VEILIGSTE,ZEKERSTE EN VOORDELIGSTE MANIER bij U in huis. Een toe stel, dat nu reeds geheel klaar is voor het 2e programma. Keus uit donkere (hoogglans gepolitoerde) of lichte (mat teakhouten) uitvoering. 2 Jaar garantie en geen vooruitbetaling. Wilt U er meer Yan weten, wendt U zich geheel vrijblijvend tot.... Patrimoniumlaan 39 Telefoon 2196 Veen«pdaal

De Vallei | 1963 | | pagina 4