Flitsende verwijten tussen W. Klaassen (Chu) en Mr. J. Deen (PvdA) over verkiezing commissaris waterleiding Mij. »Rhenen« UIT RHENENS RAADZAAL Raad koos wethouder Griffioen (A.R.) in plaats van oud-wethouder Klaassen JACHT ZAL OPENBAAR WORDEN VERPACHT Scooter motor liep vast Postduivennnieuws MARKTBERICHTEN AMERONGEN RHENEN BLOESEMRIJDERS „VEROVERDEN'' RHENEN Ds. G. H. van Willemswaard 25 jaar predikant Officiële bekendmaking Geslaagde forumavond CHU RENSWOUDE EERSTE PRIJS VOOR „MAURITS ADELBERT" Twee verkeersongevallen Voor de kantonrechter CASTRO FOTOGRAFEERDE CHROESJTSJOW IN 10 SECONDEN De gemeenteraad van Rhenen, die dinsdagavond in openbare zitting bijeen kwam zonder de heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) die plotseling in het Julianaziekenhuis moest worden opgenomen en die door de voorzitter mede namens de gehele raad spoedige beterschap werd toegewenst, zorg de eigenlijk alleen bij punt vier, de benoeming van een commissaris voor de N.V. Waterleiding Mij „Rhenen", voor een kort maar hevig vuurwerk. In afwijking van de voordracht van B en W, waar op als nummer écn stond vermeld de heer W. Klaassen (ClIU), die periodiek aftredend was, koos de vergadering wethouder H. Griffioen (AR), die acht stemmen op zich zag uitgebracht, tegen over de heer Klaassen zes. GEEN INVLOED Voordat men tot stemming overging informeerde de liberaal Scholte of het niet gebruikelijk was de beide wet houders te doen plaats nemen in de vergadering van commissarissen. De voorzitter antwoordde, dat dit wel eens het geval was geweest, maar dat het geen wet van meden en perzen is. Het was de heer Scholte namelijk opgeval len, dat er nu geen enkele wethouder meer zitting heeft. De heer De Jong (PvdA) had bezwa ren tegen de kandidatuur van de heer Klaassen uit hoofde van het feit, dat hem destijds ter ore was gekomen dat de heer Klaassen, die in het dagelijks leven aannemer is, voor een peuleschil 3000,aan werk had uitgevoerd voor de waterleiding maatschappij en dat De Jong (P.v.d.A.) bezwaar hem achteraf was verteld dat het wel 12.000,was geweest. Hy vond dit een onjuiste gang van zaken en vond dat een aannemer mitsdien niet tevens commissaris kan zijn. Hij had niets tegen de persoon van de heer Klaassen, doch hy kon de kandidatuur niet steunen, op grond van de onderhandse levering van werkzaamheden voor de maatschap pij. De voorzitter zette uiteen dat de heer De Jong er naast was. De heer Klaassen had het werk, vóórdat hij commissaris was, na een openbare aanbesteding ge kregen. De directeur had voor de gun ning gezorgd. Daar waren de commis sarissen zelfs niet aan te pas gekomen. Van invloed van commissarissen kon dus geen sprake zijn. Na de stemming, die uitwees dat wet houder H. Griffioen was gekozen in af wijking van de voordracht, wenste de heer Klaassen nog een verklaring af te Op Rijksweg 12 heeft zich zondag-mor gen een ernstig ongeval voorgedaan met een scooter waarvan de motor vast liep. De scooter, bestuurd door J. B. uit Utrecht, was kortgeleden van een nieuwe zuiger voorzien. Net toen de bestuurder met een snelheid van ca 80 km een per sonenauto was gepaseerd, sloeg de mo tor vast. Mede door de sterke zijwind kon B. zijn voertuig niet meer op de weg houden en er volgde een ernstige valpartij. De duopassagier V. liep een hersenschudding op en werd door een juist passerende arts behandeld. Later is het slachtoffer overgebracht naar het J ulianaziekenhuis. leggen, nadat de voorzitter hem dank had gebracht voor het vele werk in het belang van de waterleiding maatschap pij verricht. „Frapante leugens" De heer Klaassen dankte de voorzit ter voor diens vriendelijke woorden tot Klaassen (C.H.U.) leugens hem gericht. Hij merkte er direct bij op, dat hij in eerste instantie had willen be danken, maar dat de voorzitter hem er op attent had gemaakt zijn kandida tuur met de heer mr. J. Deen (PvdA) te hebben besproken en dat het „goed" zat. Naar aanleiding daarvan had spre ker zich weer herkiesbaar gesteld. Na de uitslag van deze verkiezing was spreker echter gebleken, „dat de PvdA-fractie frapante leugens poneert". Zij is zich volledig bewust van haar macht en deelt zonder meer trappen uit. Spreker noemde dit in grote tegenstel ling tot hetgeen de heer Deen destijds bij de commissiebenoemingen na de wethoudersverkiezing naar voren had gebracht, namelijk dat hij het ondemo cratisch vond dat de CHU, SGP en Vrije Partij buiten de commissies waren ge bleven en daarbij de hoop had uitge sproken dat de leden van die fracties in de toekomst bereid zouden zijn te vin den weer volledig tot het raadswerk toe te treden. Nu daartoe de gelegenheid is komt de PvdA die wens niet na. De heer Deen zette scherp recht, dat de heer Klaassen de uitslag van de stemming meende te weten, maar dat hy er naast was. „Uw eigen satellie ten hebben U verlaten", zo riep de socialistische woordvoerder uit! De heer Klaassen dupliceerde vol doende te weten na hetgeen de socialist De Jong had gezegd. Deze wierp echter in het midden, dat hij slechts zijn persoonlijke visie had gegeven. De heer Deen legde in tweede instan tie uit dat zijn fractie over deze kan didatuur verdeeld was. De heer De Jong bewees in een ander geval - de verkiezing van de heer Klaassen tot de gecommitteerdenvergadering van de handelsavondschool, welke even daar voor had plaats gevonden - dat de PvdA-fractie daarin zijn belofte wél was nagekomen. Leden van „De Snelpost" hadden duiven op de wedvlucht vanaf Vil voorde, die dit weekeinde werd gehou den. De duiven gingen weg om 8.15 uur; de eerste duif werd geconstateerd om 9.43.56 uur, een snelheid van 1637,6 m. per minuut. De uitslag: G. Diepeveen 1, 17, 48; K. J. Versteeg 2, 7; J. van Geerenstein 3, 8, 12, 41; H. Ulrich 4, 35, 56; C. van Ginkel 5, 11, 21, 24, 27; A. J. van den Kolk 6, 31, 33, 57; D. G. Schans en Zn. 9; R. van Doorn 10, 26, 54, 55, 59; G. Hei kamp 13. 52; C. van Asselt 14; N. van Barneveld 15, 22, 42; A. van Asselt 16; P. W. van Zetten 18, 23, 44, 45, 51; G. de Geit 19, 36, 49, 50; Joh. van Manen 20, 29; J. Roelof sen 25; E. Heiwegen 28; H. L. Spies 30; R. van de Weerd 32, 37; A. van Doorn 34; N. Stuivenberg 38, 40; J. van Nieuwamerongen 39; M. J. van Stempvoort 43; C. Donkelaar 46, 53, 58; H. J. de Man 47; E. Sukkel 60. VEENENDAAL Eiermarkt: aanvoer 122.000 stuks. Prij zen van 10,75 tot 11,75 per 100 stuks. Handel redelijk. Biggenmarkt: aanvoer 50 stuks. Prijzen van 50,— tot 64,per stuk. Handel redelijk. J. Deen (P.v.d.A.) verlaten Daarmee waren de laatste vuurpijlen afgeschoten en verklaarde wethouder Griffioen de benoeming te aanvaarden. Jacht openbaar Hoe belangrijk het kan zijn dat de pers voorlichting geeft in gemeente zaken bleek toen de onderhandse ver pachting van het jachtrecht in de Ach- terbergse Meent aan de orde kwam. Er lag een voorstel van b. en w. deze op nieuw voor zes jaar te verpachten voor een bedrag van 505,per jaar. In een voorbeschouwing op deze raadsvergade ring was er door de pers aandacht aan besteed en onmiddellijk waren er jagers op afgekomen die ook wel voor deze jacht in aanmerking wensten te komen en zelfs .méér wilden betalen aan jaar lijkse huur. De voorzitter zette uiteen de mening van deskundigen te hebben gevraagd, die er vanuit gingen dat er bij een openbare inschrijving bepaald geen hogere pacht zou zijn te verwach ten. De heer Scholte stelde voor dat het college het voorstel zou terugnemen en de jacht alsnog in het openbaar zal ver- 1 pachten. Bij monde van mr. Deen steun de de socialistische fractie dit VVD- voofstel en dienovereenkomstig werd besloten. Niet genotuleerd De heer Deen had niet in de notulen van de vorige vergadering kunnen lezen dat de heer Klaassen toen de opmerking had gemaakt dat de pers maar bij de geheime vergadering moest blijven, want dat toch al van tevoren bekend was wat er in het geheim zou worden besproken, daarmee doelende op een lek in de raad. Spreker, die de bewuste vergadering niet had bijgewoond, had dit alleen uit de krant kunnen halen. Uit het antwoord van de voorzitter bleek, dat de heer Klaassen de opmer king bij wijze van interruptie had ge maakt, toen de hamer reeds was geval len, zodat het terecht niet in de notulen was opgenomen. Deze werden daarna ongewijzigd vastgesteld. Speelplaatsen Na de benoeming van mej. I. Nijen- huis en de heren mr. J. Deen en W. Klaassen in de commissie voor gecom mitteerden bij de examens van de han delsavondschool, het besluit tot mede werking aan de inrichting met ontwik kelingsmateriaal en meubilair van de christelijke kleuterschool in het dorp Eist, het aanbrengen van een brandtrap bij de openbare ulo aan de Wilhelmina- straat; de aankoop van een perceel grond aan de Domineesbergweg van de heer W. F. van Hees, groot 320 m2 a 5,en 2490 m2 a 1,75, of totaal 5957,50; de verkoop van 63 m2 voor 1025,aan de PUEM voor de bouw van een transformatorhuisje aan de Mi mosalaan, een grondruil met de heer G. H. W. Kroes inzake een strook grond aan de N.V.weg van ca. 32 m2 en de mededeling dat de raad op 11 juni op excursie zal gaan naar de stuwwerken in Amerongen en dat de aankoop van grond voor aanleg van een sportveld in het dorp Eist door gedeputeerde sta ten was goedkekeurd, drong de heer De Jong er bij een begrotingswijziging op aan meer speelplaatsen in de gemeente (ook in Eist) voor de jeugd aan te leg gen, voorzien van stevige werktuigen, zoals oude tanks of desnoods oude vlieg tuigen. De voorzitter antwoordde dat dit punt de volledige aandacht heeft en een eventueel initiatief van Elsterse zyde voor een speeltuin aldaar graag zou ondersteunen. Hij was met spreker van mening, dat de speelwerktuigen eigenlijk wel van beton en staal moesten zijn vanwege de grote vernielzucht van de jeugd. De heer De Jong deed nog de suggestie in Eist een dergelijke inrichting te maken op een terrein bij de Beatrixstraat. Onderwijsperikelen Aan het slot van deze korte verga dering kwam de heer Deen met vra gen over de ontwikkeling van het onderwys in de gemeente Rhenen voor de nabye en verre toekomst, in verband met berichten dat in de Be tuwe, met name in Kesteren en om liggende plaatsen een openbare en een bijzondere ULO zouden verrij zen. Sprekers eerste indruk was geweest dat dit voor Rhenen verlies aan leerlin gen zou kunnen betekenen, vrijkomen van lokalen en stagnatie in het scholen bouwprogramma. In tweede instantie verheugde het hem dat het onderwijs in deze streek in het algemeen belang zal worden uitgebreid en dat er wellicht een mogelijkheid komt dat Rhenen zijn positie van voorheen, namelijk het cen trale punt voor aanvullend onderwijs, herkrijgt. Daarbij noemde hij middel baar, voorbereidend hoger en wellicht nijverheidsonderwijs. Hij adviseerde b. en w. een oriënterende bespreking hier omtrent te arrangeren van alle betrok kenen in de gemeente bij het onderwijs en zich daarbij te laten voorlichten door een deskundige. In tweede instantie legde spreker de vinger op het gevaar van ,dwergscholen' In alle kringen, ook op onderwijsgebied, komen we „scheurmakers" tegen, aldus de heer Deen, en hij drong er op aan in die gevallen niet meer dan de wettelijke medewerking bij de oprichting van wat hij dus „dwergscholen" noemde, te ver lenen. De voorzitter bevestigde, dat er in derdaad eeji verzoekschrift was in gediend van een groep ouders om medewerking tot stichting van een nieuwe bijzondere school. Hoewel hij een verdere splitsing niet zag als een belang voor kind en school, waarop de initiatiefnemers al was ge wezen, zal toch de wet moeten worden toegepast. Wat de stichting van even tuele ulo-scholen in de Betuwe betrof, daaromtrent maakte de voorzitter zich geen zorgen. Het verheugde hem dat ook in andere streken het onderwijs op een hoger plan komt. Hij wenste er niet tegen in beroep te gaan. Rhenen is een nog steeds groeiende gemeente. Het zal in het onderwijsprogramma geen stag natie opleveren. De voorzitter zegde toe een specialist te laten komen teneinde te kunnen bezien op welke wijze het onderwijs in Rhenen op een nog hoger plan kan worden gebracht, waarbij ook de schoolbesturen-zullen worden uitge nodigd. De heer Klaassep was het niet in alle opzichten met de vragensteller eens. Hij stelde vast dat we in Nederland alle mo gelijke vrijheden genieten, ook op het gebied van het onderwijs en hij kon zich dan ook niet voorstellen dat de heer Deen de raad wilde suggereren tégen de wet te zijn. Een kleine school kan uit groeien tot een grote en hij stelde de R.K. school ten voorbeeld. De heer Wisgerhof (SGP) bracht ten overvloede naar voren, dat de groep van de Gereformeerde Gemeente niet zal zijn tegen te houden met de schoolplannen wanneer aan de wettelijke eisen wordt voldaan. Wisgerhof (S.G.P.) doorgaan De heer De Jong (PvdA) vroeg of die groep geen vertegenwoordiging heeft in de bestaande christelijke schoolvereni gingen. De heer Klaasseh merkte op, dat in sommige kringen het standpunt wordt gehuldigd: „liever verhongeren dan ver giftigd te worden"., De heer Scholte toegreep die opmerking niet. Overigens kon hij het accepteren, dat een bepaalde groep een ijzeren gor dijn om zich heen trekt. Verder stelde hij nog vast dat tengevolge van de Mam moetwet het bijzonder onderwijs sterker BENOEMINGEN TER GEMEENTESECRETARIE Per 1 september a.s. is benoemd tot chef van de afdeling financiën der ge meentesecretarie de heer A. C. Slieker, thans plaatsvervangend chef van die afdeling. Tot plaatsvervangend chef is benoemd de heer C. J. Vroege, met in gang van dezelfde datum. De vacatures op de afdeling finan ciën zijn ontstaan door de benoeming van de heer D. van Manen tot gemeen tesecretaris. dan voorheen prematuur was gesteld bij het openbaar onderwijs. De heer Wisgerhof nam het de spre kers die het woord „scheurmakers" hadden gebruikt hoogst kwalijk. Hy achtte dit beledigend voor een be paald deel van de bevolking. Wethouder Griffioen (AR) kon het be zwaar van de heer Wisgerhof ten volle delen. Ook hij vond het een beledigende uitdrukking. Iedereen heeft het recht voor zijn principes uit te komen. Het mag dan wellicht uit een oogpunt van onderwijsbelangen zijn te betreuren, al dus de wethouder, doch wanneer er een verzoek komt van welke groep dan ook om medewerking tot oprichting van een nieuwe school, zal de wet zonder meer moeten worden toegepast. De heer Klaassen was uit de discussies gebleken, dat bij B en W ingekomen ver zoeken bij een bepaalde fractie al bekend waren zonder dat de overige raadsleden ervan op de hoogte waren. Hij noemde dit niet juist. Zowel de voorzitter als de heer Deen deelden mede dit nieuwtje in de gemeen te te hebben gehoord. De vragen van de heer Deen waren al binnen, vóórdat het verzoek van de betreffende groep was ingekomen bij het college. De heer Schol te bevestigde eveneens, dat het nieuws nu niet van het gemeentehuis was ge komen! Na te hebben uiteengezet, dat het scholenbouwprogramma voor Rhenen langzaam maar zeker vordert, eveneens naar aanleiding van een vraag van de heer Deen, werd deze vergadering be sloten. Het is zondag in Rhenen, met name naby de verkeersbrug over de Ryn, een drukte van belang geweest. Een einde loze rij auto's, komende vanuit de Be tuwe, allemaal volgeladen met bloesem- kykers, zocht zich via de Zwarteweg een heenkomen in de richting Utrecht, Arnhem en Amsterdam. De rijkspolitie had de handen vol om op het kruis punt naby het Viaduct in de rijksweg Utrecht-Arnhem, het zeer drukke ver keer in goede banen te leiden. Op de verkeersbrug stond vele uren lang een onafgebroken file wachtende automo bilisten. Woensdag 8 mei a.s. zal het vijfentwin tig jaar zijn geleden, dat ds. G. H. van Willenswaard uit Santpoort werd beves tigd als predikant in de Nederlandse Her vormde Kerk. Ds. Van Willenswaard werd op 23 sep tember 1908 in de Hervormde pastorie van Goudriaan in Zuid Holland geboren. Hij bezocht eerst het stedelijk gymnasium te Middelburg, daarna het christelijk ly ceum te Zeist en studeerde vervolgens nog theologie aan de rijks universiteit te Utrecht. Nadat de heer Van Willenswaard in 1935 door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland was toegelaten tot de evan geliebediening in de Nederlandse Her vormde Kerk en hij enige tijd eerst te Rotterdam en daarna ook nog te Zeist werkzaam was geweest als hulpprediker werd hij op 8 mei 1938 door zijn vader, wijlen ds. A. G. van Willenswaard, toen nog predikant te Rhenen, bevestigd als predikant van de Hervormde Gemeente van Ellewoutsdijk in de classis Goes. Op 4 mei 1947 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Domburg in de classis Middelburg en sinds 21 juni 1957 dient hij de Hervormde Gemeente van Santpoort, waar hij werd bevestigd door ds. D. ter Steege uit Overveen, toen nog predikant te Santpoort. Tijdens zijn ambtsbediening in Zeeland nam ds. Van Willenswaard in het kerke lijk leven in die provincie een vooraan staande plaats in en heeft hij vele be- stuursfunkties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Zo was hij o.a. scriba van het classicaal be stuur van Goes; lid van het classicaal bestuur van Middelburg; praeses van het breed moderamen van de provinciale kerkvergadering van Zeeland; praeses van het college van kerkvisitatoren in de provincie Zeeland; eerst sekretaris en na derhand voorzitter van de vereniging „Kinderzorg" te Middelburg en praetor van de ring Domburg. Na de oorlog werkte ds. Van Willens waard mee aan de wederopbouw van het werk van de Vereniging „Kinderzorg" te Middelburg; de restauratie en de ver bouwing van de tehuizen en aan de stichting van een tehuis voor werkende meisjes. Te Santpoort werkte hij mee aan de bouw van een nieuwe kerk „De Hoeksteen". Naar wij tenslotte nog vernemen ligt het niet in de bedoeling van ds. Van Willenswaard om een herdenkingsrede uit te spreken. Wel zal hij vrijdagmiddag 10 mei a.s. van half vijf tot half zeven in het gemeente-centrum „De Duinpan" te Santpoort recipiëren. KIESWET De minister van Binnenlandse Zaken heeft er bij de burgemeesters op aange drongen nauwgezet de hand te houden aan de bepalingen van de Kieswet be treffende de opkomstplicht. Naar aanleiding daarvan vestig ik bij deze de aandacht van de ingezetenen van Ede op de bepaling van de Kieswet, waarin is voorgeschreven, dat elke kie zer VERPLICHT is zich binnen de voor de stemming bepaalde tijd aan te mel den bij het stembureau van het voor hem aangewezen stemdistrict. Kiezers, die, wegens een geldige reden verhinderd zijn aan de opkomstplicht te voldoen, dienen daarvan aan mij SCHRIFTELIJK bericht te doen, onder vermelding van de reden van de ver hindering. Tegen hen, die zonder geldige reden verzuimen aan vorenvermelde opkomst plicht te. voldoen kan een proces-ver- baal worden opgemaakt. De burgemeester van Ede. SCHEEPSRAMP OP DE NIJL Bij een scheepsramp op de Nijl bij Ma- ghagha zijn 173 mensen verdronken. De gezonken boot, een veerpont, had tweemaal zoveel mensen aan boord als toelaatbaar. Midden op de rivier maakte zij zware slagzij, sloeg om en zonk. Op de foto steekt nog slechts een ge deelte van de veerpont boven het Nijl- water uit. Onder het motto „Wie stemt, kiest" be legde de Chr. Hist, kiesvereniging een forumavond met als voornaamste doel, voorlichting te geven aan de jong'e kie zers. Nadat de voorz de heer K. G. Tiel, de goed bezochte vergadering had geopend, gaf hij de leiding aan de voorz. van het forum drs. Joh. Boers uit 's-Gravenzande. De overige leden van het forum waren mej. mr. L. G. Baud uit Breukelen, ds. K. A. Abelsma uit Ingen, H. Kikkert lid der 2e Kamer uit Zeist en jhr. mr. de Geer v. Oudegein, burgemeester van Vreeswijk. De door de aanwezigen gestelde vra gen hadden o.a. betrekking op de samen werking en eventueel samengaan met de A.R.; de houding van de jongeren ten opzichte van de politiek; de doelstellin gen van de C.H.U.de verstedelijking van het platteland, enz. Objectief en deskundig werden de vra gen door het forum beantwoord. Samen werking tussen A.R. en C.H.U. is ge wenst, doch voor samensmelting achtte men de tijd nog niet gekomen, omdat de kerkelijke gescheidenheid hierin een grote rol speelt. Of de jongeren onver schillig staan tegen de politiek werd door Op de Provinciale Stierenkeuring die in april te Utrecht werd gehouden, wer den ook een vijftal stieren door de Renswoudse Fok- en Controlevereni ging aangevoerd. De volgende prijzen werden aan deze stieren verleend: 1 E „Maurits Adelbert" R.P.S. van J. Lagerwey (zie foto); 2 B „Bernard 76" van T. Termaaten; 2 B „Boukje's Sibel- le 2" van D. A. Verbeek; 3 B „Boukje's Sibelle" van J. W. Breedijk; 3 A „Bouk je's Adema" van A. v. d. Brandhof. het forum betwijfeld. Wel benaderen de jongeren dit vraagstuk anders dan voor heen en is openheid voor. hun mening geboden. Met grote nadruk werd gesteld dat de C.H.U. een vooruitstrevende partij is, die vanuit het Evangelie de politieke vraag stukken wil beoordelen; die niet voor alle voorkomende vraagstukken een oplossing bij de hand heeft, doch deze zoekt te vin den en wel zoveel als mogelijk is in sa menwerking met geestverwanten. Ditzelfde uitganspunt geldt ook voor de a.s. 2e Kamerverkiezingen. Uit de be langstelling van de aanwezigen bleek dat deze avond zeker aan de verwach tingen heeft voldaan. 1-MEI VIERING Het bestuur van de Partij van de Ar beid had donderdagmiddag 1 mei j.l. een filmmiddag georganiseerd in het kader van de 1-mei viering. Het was een bij zonder geslaagd programma waarvan vooral de jeugd volop heeft genoten. ZONDER WATER In de nacht van zaterdag op zondag is de watervoorziening in Amerongen ge stagneerd in verband met een lekkage in de hoofdleiding bij het oude kerkhof. Technici waren spoedig ter plaatse zodat 's morgens om vijf uur het lek weer hersteld was. In Amerongen hebben zich zondag twee verkeersongevallen voorgedaan, waarbij de materiële schade aanzienlyk was. Bij het voetbalveld aan de Burgwal stond zondagmiddag een volkswagen-bus je geparkeerd. De bestuurder v. S. lette bij het wegrijden niet goed op zodat hij in botsing kwam met een naderende per sonenauto, bestuurd door H, E. V. uit Amersfoort. Gevolg was grote materiële schade. Op het beruchte kruispunt Kon. Wilhel- minaweg - Rijksstraatweg wilde een au to, bestuurd door K. uit Amsterdam, de Koenestraat inrijden. Hij gaf hierbij geen voorrang aan een bromfietser. Niemand liep letsel op. (Vervolg van pag 1) hulpcassières in het geheel niet geko men was en dat u toen onmiddellijk al gevraagd is om na zevenen over te blijven werken. Van H. heeft eenmaal eerder een overtreding van de arbeids wet voor 50,kunnen schikken en hij denkt kennelijk hier zo mee door te kunnen gaan. Deze mensen trekken zich van het gerecht niets aan, maar dat gaat niet op. Op bevel van de officier werd daarna mej. Van d. K. gearresteerd wegens meineed en uit de zaal weggeleid. Bij nader onderzoek achtte mr. Pfeil echter geen termen aanwezig tot verdere ver volging tegen haar over te gaan. Van H. werd conform de eis veroor deeld tot 200,of 20 dagen. x x x De 21-jarige H. uit Ede had zonder achterlicht gefietst en daarvoor een schikkingsvoorstel gekregen van 5, Hij had dit bedrag niet betaald en vrij dag voor het Wagenings kantongerecht vertelde hij het vergeten te hebben. Eigenlijk moest ik nu een hogere boete vragen, maar voor deze keer zal ik het nog laten bij 5,zei de officier. Rechter v. d. Brand ging daarmee akkoord. Van der Z„ hoofduitvoerder te Deven ter, stond vrijdag samen met mej. Van A., werkster te Ede, voor het Wage nings kantongerecht terecht. Van der Z. omdat hij van de Maanderweg te Ede met een auto linksaf geslagen was naar betonfabriek De Kroon, terwijl mej. Van A„ die een bromfiets bereed, reeds te dicht genaderd was. Er was dan ook een botsing gevolgd. Aan mej. Van A. werd ten laste gelegd, dat zij op een wegaftakking op het linkerweggedeelte gekomen was. Mej. Van A. werd ter zijde gestaan door haar raadsman, mr. Holleman, en deze bestreed, dat de bewuste zijweg een openbare en voor het openbaar ver keer openstaande weg was. Het is uitsluitend een uitweg voor de betonfabriek, waar geen huizen aan staan, zo betoogde hij. Alvorens hun oordeel uit te spreken besloten rechter en officier zich ter plaatse van de situatie op de hoogte te stellen. Het al of niet openbare karakter van de zijweg deed echter niets toe of af aan de fout van Van der Z., zodat deze zaak wel direct werd afgehandeld. Toen ik naar links begon te gaan was de bromfiets nog ver weg, zo ver telde hij. Ik heb toen voorgesorteerd en ik weet niet hoe, ik het anders had moeten doen. Uw snelheid was natuurlijk gering, dus de bromfietsberijdster kon u in en kele ogenblikken inhalen. Hebt u toen op het allerlaatste ogenblik voor u af zwenkte nog eens in uw spiegel ge keken? vroeg de rechter. Nee, toen niet meer, gaf verdachte toe. Ik had toen het oog op de zijweg, die ik ook werkelijk als weg en niet als uitrit beschouwde. De officier, mr. Pfeil, wilde het laten bij het schikkingsbedrag: 25,of 5 dagen. Een automobilist mag, als hij een manoeuvre goed heeft voorbereid, toch verwachten, dat het andere verkeer daar rekening mee houdt, verdedigde verdachte zich. Desondanks vonniste rechter v. Brand met 40,of 8 dagen. d. XXX Mevrouw M.-B. uit Renkum moest vrijdag voor het Wagenings kantonge recht verschijnen omdat zij in de perio de, dat dit in verband met de honds dolheid verboden was, haar hond buiten los had laten lopen. De hond moest jongen en had m'n hele keuken ondergebraakt, vertelde mevrouw M. Ik hield haar anders al tijd binnen, maar toen heb ik haar even buiten de deur gezet. Het is niet langer dan acht minuten geweest. De verbali sant wist dat ook, want hij heeft ge zien, dat ik het dier uitliet. Wij hebben een ruim erf en ik achtte het gevaar dan ook niet zo erg groot. De maatregelen in verband met hondsdolheid werden niet zomaar ge nomen, antwoordde rechter v. d. Brand. Het is een dodelijke ziekte, die alleen bestreden kan worden als iedereen de voorschriften naleeft. Het spijt me voor u, maar ik ben het niet eens met het schikkingsbedrag van 10,dat door mijn parket aan u voorgesteld is en waar u niet op bent ingegaan, zei de officier. Ik eis 50, of 10 dagen. In verband met financiële moeilijk heden van verdachte was rechter v. d. Brand bereid de geëiste straf te hal veren. Buitenlandse bezoekers kunnen niet zo maar vrijelijk fotografe ren in Rusland. Deze regel geldt echter niet voor premier Castro. Tijdens zijn recent bezoek aan Moskou ter gelegenheid van de 1-mei viering aldaar was Fidel onafscheidelijk van zijn camera. Het opmerkelijke daarbij is, dat hij zich bediende van een niet te verwarrend Amerikaans product, de Polaroid Land Camera. Met deze camera kan men in weinige seconden kant en klare foto's maken. Nog zeer onlangs kwam deze camera in het we reldnieuws in verband met de introductie van de 50-seconden kleurenfoto. Het Amerikaanse embargo ten spijt is de Cubaanse premier er klaarblijkelijk in geslaagd om enige van deze nieuwe kleuren films te bemachtigen. Op het buitenverblijf van Chroesjtsjow maakte hij ten minste talrijke kleurenfoto's van de Sowjetpre- mier en zijn gezin. De fabrikan ten van de Polaroid Land Came ra zullen hem waarschijnlijk dankbaar zijn. Of hij er beter van is geworden is de vraag. Pre mier Chroesjtsjow zal hem waar schijnlijk geen Russische raket ten in ruil voor zijn Amerikaan se kleurenfoto's hebben kunnen aanbieden.

De Vallei | 1963 | | pagina 2