Eigen kasteel j voor kroonprinses «CÜflIVIl@lllIV DE NEDERLANDSE LANDBOUW (V) Vrouw „gestolen"; 13.000 schadevergoeding Nieuw centrum voor Nederlands atoomonderzoek 't Groen van de lente O KRUISWOORDPUZZEL TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 10 MEI 1963 Nr. 38 Wat doet de markt? En 25.000 voor verbroken trouwbelofte ALWEER ZO'N MOOIE BRIL VAN OPTICIEN Ook Ot^Ziekenfondsösdm-!! Gestolen „affections" Verbroken verloving Verkleurd haar De ongevallen Fa. L. HEY Studenten leren atomen beheersen - VOOR DE VROUW: V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE Opgave nr. 12 Prinses Beatrix, onze volwassen kroonprinses, heeft een eigen home ge kregen. Op historische grond, verscholen tussen rustieke eiken en beuken, ligt in het Utrechtse Vuursche het oude kasteeltje Drakesteyn. De afgelopen maanden is hard gewerkt om het gedeeltelijk vervallen gebouw te herstellen in een oude glorie. De prinses heeft daarbij naar eigen inzicht aanwijzingen gegeven. De jongste berichten over het huidige Drakesteyn dateren uit 1640. Maar al veel eerder in de vaderlandse en vooral in de onafhankelijke Utrechtse geschiedenis is er sprake van een heerlijkheid" Drakesteyn. In 1359 al kreeg ene Werner van Drakenburg, ongetwijfeld voor zijn ver diensten in de plaatselijke politiek, het recht voor 28 jaren de landstreek de Vuursche te pachten van het zeer machtige kapittel van St. fan. Hij werd hierdoor naaste buur van het goed Drakesteyn, dat reeds in 953 door de grote en vrijgevige keizer Otto was geschonken aan Bolderik, de voorname bisschop van Utrecht. In de tijd van Werner van Drakenburg - vierhonderd jaren na de schenking van keizer Otto - beheerden de bisschoppen van Utrecht nog steeds Drakesteyn. Maar als een goed landkenner wierp de brave Werner een begeerlijke blik over de grens van zijn eigen Vuursche naar Dra kesteyn. Drie jaren had hij er voor nodig om Drakesteyn uit de handen van de bisschoppen los te peuteren. Hij kreeg het in leen, nadat hij er al met vooruit ziende blik en veel optimisme een huis had gebouwd. Zijn zoon Frederik kon het vaderlijk huis wel waarderen, want ondanks zijn burgemeesterschap van Utrecht woonde hij op wat toen al de ridderhofstad Dra kesteyn was. Getrouw aan de tijdgeest trok hij vele malen ten strijde. Hij ver wierf onder andere naam als hoofdman te velde in de Arkelse oorlog. Maar tus sen de veldslagen door vond hij nog ge noeg gelegenheid om allerlei verbeterin gen aan te brengen aan de Vuursche Drakesteyn. Hij trouwde diverse malen - de ge schiedenis vermeldt minstens drie hu welijken - hetgeen voor Drakesteyn wel belangrijk was, doordat de heerlijkheid daardoor in het bezit van de familie kon blijven. Frederiks zoon Johan, uit het tweede huwelijk, stierf namelijk kinder- De ruime, stylvol ingerichte zitkamer. loos, maar gelukkig had Frederik uit zijn derde huwelijk ook een zoon ge kregen, die fantasievol Johan werd ge noemd, zodat Drakesteyn naar deze fa milietrots kon overgaan. Tot aan het be gin van de zeventiende eeuw bleef Dra kesteyn in het bezit van de familie Dra kenburg. Rond zestienhonderd kwam het kas teeltje in het bezit van de tweede zoon van Karei van Bourgondië, een verre nazaat van de Drakenburgers. De Ne derlanden voerden toen, wat wij nu een anti-koloniale oorlog zouden noemen, met Spanje. Kareis tweede zoon had, ook al door zijn Bourgondische afkomst, nauwe banden met de Spaanse edelen, zodat het hem in Utrecht wel wat te heet onder de voeten werd. In 1610 verkocht hij min of meer ge dwongen zowel Drakesteyn als de Vuur sche aan een mr. Simon van Veen, lid van de Hoge Raad. In 1639 tenslotte komt het Utrechtse Statenlid jhr. Ernst van Reede in het bezit van de beide heer lijkheden. Hij zou het kasteeltje restau reren in de huidige vorm. Daarna is er overigens nog wel het nodige door de opeenvolgende bewoners veranderd. Zo werden de rustieke kruis ramen in de achttiende eeuw vervangen voor schuiframen, later kwamen er zelfs in verscheidene vertrekken openslaande vensters. Ook de voorgevel werd ver anderd en het kasteeltje kreeg aan de achterzijde een afgrijselijk balkonnetje, waarmee de restaurateur een waarlijk ar chitectonische moord pleegde. Met veel kennis van zaken heeft prin ses Beatrix nu een aantal veranderingen aangebracht, die de geest van de oude tijd weer wakker roepen. Overigens heeft zij moderniseringen ook niet vergeten. Er is een centrale verwarming en het sousterrain, waarin de keukens zijn ge bouwd, heeft automatische luchtverver sing. Bovendien is er een éénpersoons- lift aangebracht. Op de begane grond van het twee ver diepingen tellende kasteeltje bevindt zich - naast de zeer grote fraaie hal de werk en eetkamer. De eetzaal heeft Chinese behangsels gekregen, welke rond 1785 zijn vervaardigd. De aanwezige schouw is vervangen door een Louis VXI schoor steen mantel. De kleine salon, naast de hal heeft een Louis XV schoorsteen. Links van de hal ligt de werkkamer van prinses Beatrix. Op de eerste ver dieping ligt de grote salon, welke zal Prinses Beatrix voor haar eigen home. worden gebruikt voor ontvangsten enzo voort. De slaapkamer van de prinses is behangen met heel zacht blauw Japans zijdebehang. Deze kamer heeft een schit terend uitzicht op de omgeving. De eer ste etage heeft ook nog een logeerkamer met badkamer. Vier andere logeer- en badkamers liggen op de zolderverdieping. Alle vertrekken zijn zeer smaakvol in gericht. Onze kroonprinses heeft met het huidige Drakesteyn een kleine parel van de Nederlandse kastelenpracht gekregen. Zoals bekend, zal de prinses blijvend haar intrek nemen op Drakesteyn, tot nu toe woonde zij bij haar ouders op Soest- dijk. Prinses Beatrix aan de thee met haar particuliere secretaresse mej. C. C. Wijnen en freule C. E. B. Roël, particuliere secretaresse van de Koningin. Nederland kan geen landbouwbeleid voeren zonder over de grenzen te kijken. In zijn nota over het landbouwbeleid komt minister Marijnen (landbouw) steeds weer terug op die bijzondere, in de historie gegroeide karaktertrek van de Nederlandse landbouw: de afhankelijkheid van de wereldmarkt. De belangrijke plaats, die Nederland als agrarisch exportland inneemt, is niet vanzelf komen toewaaien. Harde studie en stugge arbeid hebben ervoor gezorgd, dat de Nederlandse boer uit een gelijke oppervlakte grond meer véél meer haalt dan zijn buitenlandse collega. Dit is gemakkelijk met cijfers te illustreren: per hectare is de Nederlandse tarwe-opbrengst 4.100 kilo; het gemiddelde voor de landen van de Europese Economische Gemeenschap is 2.300. Voor aardappelen geven de statistieken aan: Nederland 26.200 kilo per ha., EEG-landen 17.700 kilo. Bij de melkproductie is het zelfde beeld waar te nemen: per jaar produceert de Neder landse koe 4.913 kilo melk, de „EEG-koe" gemiddeld nog geen 2.800 kilo. De wereldmarkt is eigenlijk een vreemd verschijnsel. Het begrip ,.,wereld" roept grootse visioenen op van vele alle landen, die alles wat zij aan agrarische pro ducten voortbrengen verzamelen op een gi gantische „passar", waarbij men met hand jeklap de tarwe, rogge of suikerbieten van eigenaar kan doen verwisselen. Het is een wat tegenstrijdige uitlating, maar op de wereldmarkt komt nog geen schijntje van de totale wereldlandbouwproductie. De to tale wereldexport van granen bedraagt slechts tien procent van de productie, van de zuivelproducten slechts zeven procent, van vlees vijf procent en van eieren wel geteld één procent. De oorzaak hiervan is de wat eigenzinnige houding van sommige landen, die hun binnenlandse markt zorg vuldig gescheiden houden van de wereld markt. Logisch gevolg van het geringe aandeel, dat de wereldmarkt heeft in wat er alles bij elkaar op de aardse akkers wordt geprodu ceerd is, dat een naar verhouding geringe stijging van de productie onevenredig grote veranderingen tot gevolg heeft voor de we reldmarkt. Eert matige verhoging van het aanbod leidt direct tot grote prijsdalingen. Het is de keiharde situatie van het ogen blik, dat de prijzen nog zo laag zijn, dat zelfs de zuinigst producerende landen geen brood meer kunnen zien in de export. „Niet meer exporteren", zo luidt dan een gemak kelijk te geven advies, maar wat moet bij voorbeeld Nederland doen met de enorme melkproductie, die het binnenlands verbruik ver overtreft? „Uitvoeren of sterven" is op het ogenblik het parool, desnoods tegen de lage prijzen. Volgens minister Marijnen „is het reëel ernstig rekening te houden met de mogelijk heid, dat deze ongunstige situatie voorlopig nog zal voortduren en zich wellicht voor be paalde producten nog zal verscherpen". In nauw verband hiermee staat het overigens min of meer zelfstandige proces in de (we reld)-landbouw, waarbij de agrarische pro ductie krachtig stijgt door nieuwe vindingen op het gebied van ziekte- en onkruidbestrij- ding, rassenverbetering, mechanisatie en ar- beidstechniek. Deze ontwikkeling speelt zich vooral af in het buitenland, waar de tech nische mogelijkheden voor de opvoering van de productie over het algemeen groter zijn dan in ons land. Het is in de landbouw gemakkelijker van één twee kilo te maken, dan van honderd tweehonderd. De almaar stijgende productie zorgt er op een zeker ogenblik voor, dat de balans tussen vraag en aanbod naar de verkeerde kant doorslaat. Er zal echter met name aan melk en tarwe tot 1970 in de EEG-landen meer worden geproduceerd dan kan worden verbruikt. De Westerse landen kunnen dan wel hun landbouwoverschotten beschikbaar stellen om de economie van achter gebleven landen te ondersteunen, maar dat is toch geen oplossing voor dit overschottenprobleem. Een wereldomvattend regeling van het landbouwvraagstuk is door dit alles dan ook hard - héél hard - nodig. Tot besluit een staatje van de schattingen voor wat betreft het toekomstige verbruik en de productie van landbouwproducten in de EEG-landen. De cijfers geven miljoenen tonnen aan (onderscheid wordt gemaakt tussen een gewone economische groei en een sterkere welvaart). normale inkomensgroei sterkere welvaart tarwe: productie 31,2 31,2 verbruik 28,6 28,8 vocdergraan: 33,7 productie 33,7 verbruik 43,6 44,9 suiker: productie 6,43 6,60 verbruik 6,23 6,40 melk: productie 77,5 verbruik 68,9 vlees: productie 10,30 10,50 10,97 verbruik 10,38 Dit zijn ramingen voor de periode tot 1970. Alleen bij voedergranen en vlees ver wacht men dus, dat het verbruik dus de vraag groter zal blijven dan de productie dus het aanbod. Voor de andere land bouwproducten ziet het er dan niet roos kleurig uit. (Wordt vervolgd.) (Nadruk verboden.) (Van onze correspondent in Australië) Australië is het land der schadevergoedingen. Je kunt voor alles en nog wat een eis tot schadevergoeding instellen. Natuurlijk in de eerste plaats voor verminkingen door ongevallen, maar ook als een trouwbelofte wordt verbroken; een vrouw je wordt „ontstolen"; de kapster ingebreke blijft bij „levering" van blond haar, om enkele „gronden" tot eisen voor schadevergoeding te vermelden. Veel groter dan in de strafrechtspraak, is de achterstand in de civiele recht spraak in Australië. Bij de rechtbank te Sydney wachtte op een gegeven moment ruim 1000 zaken om schadevergoeding op afhandeling en normaal is, dat de be handeling van een dergelijke zaak twee, drie jaar op zich laat wachten. KERKEWIJK17 VEENENDAAL TEL.3313 Om het cijfer der 1000 wachtende za ken nog aan te vullen; hierbij is een to taal bedrag van rond bijna 35 miljoen gulden aan schadevergoedingen in het geding. Uiteraard betreft het merendeels vergoedingen als gevolg van verkeers- of arbeidsongevallen, doch de variëteit der eisen is veel groter. Daarvan somde ik er reeds een aantal op. Zo werd dezer dagen door de recht bank te Sydney uitspraak gedaan in een eis tot schadevergoeding wegens gestolen „affections" welke eis werd ingesteld door een Italiaanse immigrant tegen een vee arts. Laatstgenoemde had nl. de gene genheid veroverd der echtgenote van de immigrant en als „schadevergoeding" daarvoor eiste laatstgenoemde 25.000,—. Bij de uitspraak der rechtbank werd niet vermeld, op welke gronden dat be drag te hoog werd geacht, mogelijk sloeg de immigrant zijn echtgenote financieel uitgedrukt te hoog aan, in elk geval be zag de jury haar met andere ogen en hal veerde het geëiste bedrag, waarvan twee derde op naam van het zoontje van het echtpaar en de rest aan de „bestolen" echtgenoot werd toegekend. Vermeldenswaard is, dat tijdens de be handeling der zaak de verdediger op merkte, dat 10 jaar geleden de recht bank voor een „gestolen vrouw" ge woonlijk zoiets van 2500,tot 3500, toekende, doch gezien de devaluatie van het geld, dat bedrag dient te worden op gevoerd. Of de vrouwen inmiddels in waarde zijn gestegen, kwam niet ter- sprake Een ander, niet zeldzaam voorkomende procedure betreft verbroken verlovin gen. Zolang er nog geen ring aan de vin ger is geschoven, dan valt de schade ge woonlijk nog wel mee, doch het wordt kwader, indien dat „bewijsstuk" voor trouwbeloften aanwezig is. Dan staat de eisende partij - gewoonlijk het meisje - sterk. Een mogelijke „schaduwzijde" daarvan is echter, dat een jongeman zich in het algemeen wel twéémaal bedenkt, voor hij éénmaal de ring aan de vinger schuift. En - al klinkt het mogelijk wat onvrien delijk - aan het meisje de taak om hem zover te krijgen. Een verloving „af ma ken" brengt immers risico met zich. Maar goed, het komt dan zo nu en dan zover, dat na een ruziepartij men elkaar toevoegt: „I will see you in court." Laat men er - dit tot ere van de Au stralische meisjes - aan toevoegen, dat lang niet iedere verbroken verloving in de rechtszaal eindigt en ook, dat het er vaak de meisjes naar zijn. Zo bracht on langs een gescheiden vrouw haar nieu we toekomstige echtgenoot in de zitting zaal wegens verbroken trouwbeloften. De man had reeds een verlovingsring ge kocht. Daar „hing" hij op; de toegewe zen schadevergoeding bedroeg 35.000, Het pakte ook kwaad uit voor een kap ster uit Melbourne. Die zou een klant mooi blond haar bezorgen, ai, wat liep dat slecht af! Niet alleen dat het haar helemaal niet blond was, doch de klant hield bij het kammen de plukjes haar in de handen. Dat kostte de kapster bijna 10.000, Zo kan men voor van alles en nog wat een „claim" indienen. Uiteraard winnen de ongevallen het verre in aantal. In de eerste plaats de verkeersongevallen, die soms zeer ge compliceerde eisen met zich brengen, zo als van een baby tegen de vader, de vrouw tegen de man of omgekeerd, al naarmate het geval ligt. In het algemeen zijn de toegekende schadevergoedingen buitengewoon hoog, zo hoog, dat verzekeringsmaatschappijen herhaaldelijk er toe over moeten gaan om de premies te verhogen en ook de Staat zelf nu en dan in moeilijkheden komt. Men leest telkens over „record-schade vergoedingen", zoals dat er één was, waarbij een havenarbeider was betrok ken, die als „levend-dood" werd betiteld. Hij had een plaat staal op het lichaam gekregen, als gevolg waarvan de man zijn verder leven moet doorbrengen in een framewerk en nimmermeer het bed zal kunnen verlaten. In dit geval werd de schadevergoeding op 12.000 pound, dus plm. 100.000,— gesteld. Men zou er over kunnen dis cussiëren in hoeverre „schade" ontstaat door diefstal van „affections" of verbro ken verloving, over het laatstgenoemde trieste geval zal een ieder het wel eens OOK JUISTE BEMESTING IN TUIN Het aantal bezitters van particuliere tui nen dat de tuin volgens moderne maatstaven gaat bemesten op basis van grondonder zoek neemt hand over hand toe. Onge twijfeld houdt dit verband met het feit dat velen het vrije weekend in de tuin gaan doorbrengen en nu ook alle zorg aan onder houd en bemesting besteden. In zeer veel gevallen is het nodig om extra aandacht aan de bemesting te schenken. In het algemeen is de particuliere tuinbezitter geen deskun dige op bemestingsgebied. Veelal wordt te veel van een bepaalde meststof gegeven, terwijl aan een andere meststof een groot tekort bestaat. Vanzelfsprekend laat de groei dan ondanks de goede verzorging te wensen over. Zeer velen hebben dan ook het bemestingsadvies na grondonderzoek bij het Bedrijfslaboratorium te Oosterbeek met suc ces toegepast. Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 ZEEWIER HOUDT VLEES LANGER VERS EN MALSER In Engeland is een nieuwe methode uit gevonden om vlees langer vers te houden. Bij de Hebriden wordt een bijzonder soort zeewier of algen gevonden waaruit een En gelse firma een vloeistof produceert die, als zij op vers bevroren of gekookt vlees wordt gestreken of gespoten, een beschuttende laag vormt die het langer houdbaar maakt. Deze beschuttende laag of „film" verhindert te vens dat de natuurlijke sappen uit het vlees vervliegen. De frisse normale kleur blijft bovendien behouden, terwijl het er nog mal ser van wordt. Het met deze vloeistof be handelde vlees blijft ten minste tien dagen vers. De beschuttende laag is onzichtbaar en uiteraard onschadelijk voor de gezondheid- VONDST VAN HET JAAR In streken waar „eenmalige" glazen fles sen en potjes in zwang zijn gekomen, bestaat het probleem dat vele huisvrouwen de lege verpakkingen weer willen inleveren en boos worden als ze geen statiegeld krijgen. Een Amerikaans bedrijf heeft hiervoor een origi nele oplossing gevonden. In de flessen en potjes wordt namelijk een muntje van 5 dol larcent ingesmolten. Dit geld kan natuurlijk alleen maar in het huishoudspaarpotje ver dwijnen als de glazen verpakking wordt stuk- gesmeten. Dit gebeurt en dus zijn meteen alle problemen van de baan; de huisvrouw krijgt haar „statiegeld" en de leverancier ziet zijn éénmalige flessen nooit meer terug, aldus het Officieel Orgaan. NNP Wie Nederlands drukste rijweg, de rijksweg Den Haag-Rotterdam, gebruikt, ziet ongeveer halverwege, in de nabijheid van Delft aan de Zuid-Westkant, een zilver kleurige koepel oprijzen. Hier zetelt een nieuw Nederlands reactorinstituut, dat behoort tot de Technische Hogeschool in Delft. Eind april heeft minister-president De Quay het instituut in werking gesteld- In 1957 is men met de voorbereidende werkzaamheden begonnen. De afwerking heeft door verschillende omstandigheden vertraging gehad. Het reactorinstituut heeft een reactor van slechts beperkte capaciteit. Het vermogen wordt voorlopig beperkt tot honderd kilowatt. Het vermogen is ook niet belangrijk. De kleine kerncentrale zal worden gebruikt voor fundamenteel weten schappelijk onderzoek en voor kernonderwijs aan de studenten niet alleen van de Tech nische Hogeschool van Delft, maar van alle universiteiten en hogere onderwijsinstituten in Nederland. Dit onderzoek heeft soms spectaculaire kanten. Met een speciaal apparaat onder zoekt men bijvoorbeeld in Delft de samen stelling van ons menselijk haar. Radio actief gemaakt haar vertoont op een speciaal schermpje een lichtend beeld, dat voor ieder De eerste jonge groenten, vers, groen en knappend hebben weer hun intrede gedaan. Vooral na de schaarste van de afgelopen winter is het prettig weer jonge groente zoals raapstelen, spinazie of komkommer op tafel te kunnen brengen. Raapstelen staan over het algemeen niet hoog in aanzien. Toch is het de moeite waard, wat meer aandacht aan deze groente te schenken, vooral omdat de prijs heel redelijk is. Ge kookte raapsteeltjes, afgemaakt met boter en nootmuskaat is voor u een bekend recept evenals een stamppot van gekookte of rauwe raapstelen. Probeert u ook het volgende recept eens. Recepten voor 4 personen. Macaroni met raapstelen: 300 g varkenslappen, zout, 40 g boter of margarine, ^4 kg (8 bosjes) raapstelen, 1 grote ui, (lteentje knoflook), 300 a 400 g macaroni, spaghetti of mie. Het vlees zouten en in hete boter of mar garine bruin en gaar bakken. Het vlees uit de pan halen en in dobbelsteentjes snijden. De ui (en knoflook) schoonmaken, klein- snijden en in het vet lichtbruin bakken. De macaroni of spaghetti met ruim kokend water en zout opzetten en in 10 minuten gaarkoken. Voor de mie de gebruiksaanwij zing op de verpakking volgen. De macaroni of mie in een vergiet of zeef overbrengen en afspoelen met koud water. De raapstelen van worteltjes ontdoen, wassen en snijden. De groente weer wassen en opzetten met aanhangend water en zout. De raapstelen omleggen wanneer ze even gekookt hebben en 5 minuten koken. Ze moeten nog be slist groen zijn. De groente afgieten (het vocht bewaren en in een soep of saus ver werken.) De macaroni, spaghetti of mie. de raapstelen en het vlees bij de uien voegen en alles goed warmen, maar niet pappig laten worden. Desgewenst het gerecht af maken rnet een weinig kooknat van de raap stelen en /of sojasaus. Mèt het voorjaar kan in één adem de schoonmaak genoemd wor den. Wanneer die naar wens verlopen is, kunt u dit best vieren nut een extra lekkere schotel, zoals de tovcrrol. Toverrol: 1 /i kg spinazie, boter of margarine, paneer meel of beschuitkruim, (1 teentje knoflook, citroensap) 100 g ontbijtspek, 4 eieren, 2 eetlepels bloem, 4 eetlepels melk, zout, pieper. De spinazie uitzoeken, wassen en vlug gaarkoken met aanhangend water en zout. Zodra de spinazie kookt de groente omleg gen. Kooktijd 3 minuten. De spinazie af gieten en kleinsnijden of hakken. (De knof look schoonmaken en heel klein snijden.) De spinazie afmaken met een klontje boter of margarine, paneermeel of beschuitkruim (knoflook en een beetje citroensap). Het ontbijtspek in boter of margarine krokant bakken. De plakjes uit de pan nemen; het spekvet afgieten. De eieren met de bloem melk en zout en peper loskloppen. Van dit mengsel in een niet te grote koekepan, in heet spekvet 3 a 4 dunne omeletten bakken. De gaar geworden eimassa telkens van de bodem losmaken, zodat het nog vloeibare gedeelte eronder kan lopen. De omeletten mens anders is. De vorm van dit beeld is af hankelijk van de verhouding, waarin ver scheidene soorten elementen in het haar aanwezig zijn. Liefst een dozijn verschillende elementen komen natuurlijk in uiterst geringe hoeveelheden in menselijk haar voor. Zo heeft men bijvoorbeeld spoortjes zink, kwik en zelfs goud herkend. Dit haar- beeld zou voor de politie wel eens even be langrijk kunnen worden als nu de vinger afdrukken zijn. Men experimenteert in Delft nu ook met het onderzoek van verf op oude schilderijen. Het loodwit in de verf wordt daartoe radio actief gemaakt en opnieuw op een schermpje „geprojecteerd". Het beeld van loodwit, dat honderden jaren geleden op het doek is aan gebracht, is anders dan van pasgebruikt loodwit. Op deze manier hoopt men nog eens zo ver te komen, dat vervalsingen van mees terwerken gemakkelijk kunnen worden ont dekt. Verdere onderzoekingen en experimen ten, die op het programma staan: onderzoek van de chemische effecten van ioniserende straling en ultraviolet licht op de materie en onderzoek van gamma- en röntgenstraling. Het Reactor Instituut (R I.) is een geheel andere instelling dan het Reactor Centrum Nederland (R.C.N.) bij Petten (Noord-Hol land). Het R.I. in Delft is geheel bestemd voor het wetenschappelijk onderwijs; in Pet ten onderzoekt men vooral de practische mogelijkheden van toepassing van de kern energie. De bouw van de reactor in Delft en de bijbehorende laboratoria vroeg een bedrag van rond de vijftien miljoen gulden. De kernreactor was de eerste, die al in 1957 in Nederland kwam. De reactor werd in dat jaar opgesteld op de tentoon stelling Het Atoom, welke op Schiphol werd gehouden. Na de tentoonstelling is zij naar Delft gebracht en veranderd. De reactor is van het bassintype, hetgeen wil zeggen, dat de reactorkern zich bevindt in een open be tonnen bak, die met water is gevuld. De kern bevindt zich ongeveer zeven meter onder water en bestaat op twintig splijt stofelementen. (Nadruk verboden.) VEENENDAAL aan de onderkant vlug lichtbruin laten wor den. De omeletten op een verwarmde schotel op elkaar stapelen met stukjes spek ertussen. De bovenste omelet bedekken met een laagje spinazie. De omeletten oprollen. De rol met de naad naar onderen leggen en in 4 dikke plakken snijden. De plakken mid den op de schotel schikken en spinazie erom heen leggen. De rest van de spinazie apart erbij geven. Bij dit gerecht kan heel goed drooggekookte rijst of aardappelpuree ge geven worden. Heeft u wel eens een rauwkostslaatje van groente met vruchten geprobeerd? Nu de mooie groene komkommers er weer zijn kun nen we er bijv. een maken van komkommer met vruchten, zo'n zoetzuur slaatje kan uit stekend inplaats van soep of als enige of 2e groente gegeven worden. Maakt u het wel kort voor het gebruik klaar? Komkommer-fruit-slaatje: 1 groene komkommer, 1 sinaasappel, 1 ba naan, 2 eetlepels yoghurt of 1 eetlepel mayo naise, citroensap of azijn, suiker. De komkommer wassen en in kleine blok jes snijden. De sinaasappel en banaan schil len en in stukjes verdelen. Vruchten, yog hurt of mayonaise en naar smaak citroensap of azijn en suiker met de komkommer ver mengen. Hor. 1 vatbaar voor indrukken, 8 familielid, 9 nummer (afk.), 10 geheel de uwe (afk. Lat.), 12 buigzaam, 15 oude lengtemaat, 16 levensvocht in organische licha men, 18 water in ZH, 19 ik (Lat.), 20 meisjesnaam, 22 stok, 24 Ierland, 25 soort van groente, 26 gravure, 28 gem. in N.Brab.,-29 pret, 31 zijtak Donau, 33 baan voor balspel, 35 voegwoord, 36 garenspil, 38 voegwoord (Fr.), 39 ontkenning (Eng.), 40 voegwoord, 42 ontheffing. Vert. 1. schrikwekkend, 2 munt in Turkije (afk.), 3 werktuig om dieren te van gen, 4 interval van negen tonen, 5 nauw, 6 ledger (afk., 7 het koloniseren, 11 scheik. element (afk.), 13 priem, 14 Europeaan, 15 landbouwwerktuig, 17 kleine drukletter, 19 rangtelwoord, 21 keurig, 23 gemalin van Saturnus, 27 verlegen, 28 telwoord (Eng.), 30 voorvoegsel, 32 middag, 34 muzieknoot, 36 zeepwater, 37 meis jesnaam, 39 staatsbedrijf (afk.), 41 deel van de bijbel (afk.). OPLOSSING PUZZEL NR. 69 Hor.: 1 port, 5 abeel, 9 bord, 13 Poot, 15 ert, 16 leng, 18 al, 20 sla, 21 ree, 22 ore, 23 ar, 24 rok, 26 kalm, 28 noot, 30 dra, 31 kroon, 33 la, 35 op, 36 kaap, 37 neer, 39 stork, 42 dank, 44 eik, 46 ook, 47 tol, 49 stap, 52 Aa, 54 pa, 55 kerk, 58 til, 59 onderling, 60 eek, 61 Elia, 63 o.e., 64 t.t., 65 idee, 66 Don, 68 ode, 70 een, 72 geen, 74 reine, 76 ikat, 79 darm, 80 pa, 81 re, 83 taak, 85 Est, 86 kamp, 88 mees, 90 nar, 91 et, 92 dor, 93 eva, 95 nog, 97 ka, 98 Dora 99 Ria, 100 slap, 102 kalf, 103, akant, 104 olie. Vert.: 2 op, 3 ros, 4 tolk, 7 ere, 8 eten, 9 Bert, 10 one, 11 Rg, 12 mark, 14 taal, 16 loop, 17 grap, 19 loon, 23 arak, 25 koe, 27 las, 29 ook, 30 Dan, 32 neep, 34 voorradig, 36 kalk, 38 r.i., 40 To, 41 R.K., 42 do, 43 aster, 45 kanon, 47 tante, 48 akker, 50 til, 51 Ali, 53 adé, 54 pit, 56 eed, 57 ree, 62 adem, 65 inkt, 67 on, 68 o.e., 69 en, 71 ei, 72 gast, 73 ert, 74 ram, 75 ere, 77 aan, 78 taak, 79 Deen, 80 para, 82 eens, 84 kram, 86 korf, 87 Perk, 88 maan, 89 solo, 92 dol, 94 via, 96 gal, 98 Da, 101 pi.

De Vallei | 1963 | | pagina 3