Uit de geschiedenis van Rhenen Pu fol breng* Eerste lustrumtocht van Veenendaalse Jeugdvierdaagse Tijs de Jolleman Harte Vrouw 1 Curieuze advertenties Het nabye verleden Vrijwillige periodieke veiligheidsinspecties SCHERPENZEEL ARAM De vorst van Suprania AMERONGEN DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 10 MEI 1963 Nr. 38 te RHENEN. Deze inrichting, in eene der schoonste streken van ons land gevestigd, onder scheidt zich door eene uitmuntende en zeer ruime locali-teit. Yan de 13 leerlingen, die zich in 1888 en 1889 tot eenig examen aanboden, mochten er 12 slagen, wier adressen op verlangen gaarne zullen wor den verstrekt door Cr. J. DIJKERMAN. MOEDERDAG ACCENT De kunst VRAAG GO 2'/2 CENT, 3 CENT. GO eerste lustrum Lustrum-nachtrit van MAC Veenendaal Ontspanning Tabak zwemwedstrij den Tom Poes en Ollie Bommel Worden schietbanen herzien? Zeepost Indeling veteranen-tournooi bekend Het oude, stille, nederige Rhenen, zoals G. C. Haakman het in 1847 naar de trant die dagen aandoenlijk noem de, heeft vaak de wisselingen van het lot ondergaan, die hun sporen op zijn gelaat hebben getekend, al trachtte wat wij willen noemen de „esthetische chirurgie" van de nieuwbouw dit te verhelen. Zijn geschiedenis kent vele tijden van rampspoed en weinige van geeluk in vrede en vreugde. De ergste ramp die het trof, lijkt ons niet het feit van de herhaaldelijke verwoestingen, maar zijn verval tot dode stad door het teruglopen van handel en nijverheid, het verloren gaan van de welvaart, een achteruitgang die eerst in onze eeuw eindigde: toerisme en vestiging van kleine industrieën een delicate zaak in een plaats rijk aan natuurschoon brachten wéér en brengen nog nieuwe welvaart, nog verhoogd door de vestiging van recreatieve bedrijven. Rhenen is oud, oeroud en zijn lotge vallen zijn herhaaldelijk beschreven. Zo verscheen in 1772 in het twaalfde duel van de „Tegenwoordige staat der Vereenigde Nederlanden" een beschrij ving van Rhenen, „de derde Stad in den rang der stemmende Steden 's Lands van Utrecht" in een twintigtal blad zijden. De reeds genoemde G. C. Haak man publiceerde in 1847 een boek over Rhenen en omstreken. In zijn voetspoor volgde in 1890 C. J. Voortman met zijn „Naar Rhenen en de Grebbe" en N. C. Couvée met een opstel over de geschie denis der stad in „Het Huis, Oud en Nieuw" 1915. Wetenschappelijk is Rhe- nens geschiedenis eerst in 1960 beschre ven door prof. dr. W. van Iterson, die, na enige afzonderlijke studies over het veer, het Agnietenconvent, de Dijkers, toen zijn magistrale werk De stad Rhe nen publiceerde. Hoewel dit boek de uitkomsten biedt van een rechtshisto risch onderzoek en daarom in hoofd zaak handelt over de geschiedenis van de rechten op de grond, op de watertol en het veer, over de mark waaruit de 1888 en 1889 tot eenig examen aanbo den, mochten er 12 slagen, wier adres sen op verlangen gaarne zullen worden verstrekt door den Directeur G. J. Dij kerman." Voorts adverteren enige sigarenfa brieken n.l. „Cunera" in- en export, di recteur H. C. Boodt en de fabriek van A. Noorduyn en Co, die ons inlicht over de sigarenprijs in die dagen: de gedepo neerde fabrieksmerken Tijs de Jolleman 2>/i cent en Harte Vrouw 3 cent. Onder de industrieën blijken ook enige bier brouwerijen geweest te zijn, o.a. „De Wijnberg" van Wed. W. Hakkert, die gerste-, dubbelgerste- en princessebier leverde. Een tapijtfabrikant was L. van Wijngaarden en Co., die tapijten, kar petten, lopers, haardoek en fantasie- cocosmatten fabriceerde. Dat er omstreeks 1890 al enig toeris me was, wordt bewezen door de annon ces van hotels. Aan de Heerenstraat lag „De Koning van Denemarken" van A. van Altena, met daaraan verbonden stalhouderij, tevens station Ooster stoomtram Driebergen-Arnhem „Op de Jtóiimt mt éïoit^ Vjtmw den Qizeclenz, en Hollandse jams, biscuits, koekjes, beschuit, wijnen, spiritualiën, bier, bes sensap, bessenwijn, natte en droge verfwaren en kwasten, borstelwerk, zeemleer en sponsen, drogerijen, eau de cologne en zepen. Bovendien was deze zaak tevens likeurstokerij en bottelarij. G. J. Lammers dreef eenzelfde veelzij dige zaak en verkocht bovendien galan terieën, speelgoed en zelfs steenkolen. Andere adverteerders waren de ma- nufacturiers G. J. van de Waal, W. Le Cavalier in de Heerenstraat, de stof feerder W. van Es in de Heerenstraat, de plafond- huis- en rijtuigschilder C. E. van Voorthuisen. Dan de bakkers D. van Beynum in de Kruisstraat, die da gelijks verse Kunerakoekjes voorradig had, Wed. G. Recter-van Ommeren in de Heerenstraat, M. van Doorn aan de Markt. C. van Voorthuisen Kruisstraat handelde in koffie, thee, koloniale en grutterswaren, de gebroeders Stolp in de Heerenstraat in glas, porcelein, aar dewerk enz. en J. H. Jonghans in de Molenstraat in tabak en thee en nam ook abonnementen en advertenties aan voor Het Nieuws, Weekblad voor Rhe nen en Omstreken en voor de „Vriend van Oud en Jong." Ook Veenendalers adverteerden in Voortmans boekje. N. C. Verhoeff pre senteert zich als kassier en commis sionair in effecten. „Koopt wissels op verschillende Buitenlandsche Bank- plaatsen, Plaatst Gelden Deposito, op Prolongatie en Beleening." W. van Ipe- renburg biedt horloges aan van de mer ken Ster en Extra, „die, prijs en kwali teit in aanmerking genomen, de voor keur verdienen boven alle andere fabri katen. Deze Horloges zijn te Parijs weder met de Gouden Medaille be- króon en hebben thans 4 Gouden Me dailles." De wed. L. N. van Essen lever de de fijnste tafel olie „verzending bij 6 heele of 12 halve flesschen, franco door het geheele rijk. Monsters, ten dienste." Ook te Veenendaal was een bierbrou werij n.l. „Het Klaverblad" van A Bax Blankers, die prima gerstebier brouwde. Twee tabaksfabrieken vragen de aan dacht, die van J. Harmsen, Sumatra ge heten en die van J. van Schuppen Hz. Na dit kijkje in het min of meer na bije verleden van Rhenen, zullen we een volgend maal het vroegste en verste beschouwen. D. Philips Welhaast iedere moeder is verrukt Als het baby is gelukt Het eerst gestameld „ma" te fluisteren Vertederd zal zij daar naar luisteren Meestal is 't zo, dat kort daarna Het kindermondje murmelt „pa" Pa komt, zo dat wel vaker gaat Op de tweede plaats, als de baby praat Meestal blijft 't zo in de praktijk Zoals uit de ervaring blijkt Vandaar ook 't eerst de Moederdag Terwijl pa nog een poosje wachten mag Want vader's grote dag, nietwaar Komt altijd later in het jaar Wilt kinderen, hetzij groot of klein Zondag extra lief voor moeder zijn Breng haar des morgens thee op bed Die je extra lekker hebt gezet Versier haar stoel, dat vindt zij stellig Ontzettend leuk en oergezellig Doe na het eten voor haar de vaat Desnoods neem je bij vader raad Wat je op moederdag nog meer kunt doen 't Minste is wel een welgemeende zoen Moe zal dat hogelijk waarderen Wel kinderen, van nu af aan proberen Steeds moeders wensen te voorkomen Ga er nu maar reeds van dromen Hoe je 't zondag zult versieren Moederdag gepast te vieren Doet het, zolang als moeder leeft Zij, die je steeds met zorg omgeeft Is moeder (onverhoopt) soms uit de tijd Dan lieve gedachten aan haar gewijd Die, nu rustend in haar graf Zo weinig vroeg, doch zoveel gaf J. M. Een systeem om motorvoertuigen regelmatig op veiligheid te laten inspecteren. In samenwerking met de Bond van Automobiel-, Garage- en Aanverwante Bedrijven' (BOVAG) en politiële instanties organiseert het Verbond voor Veilig Verkeer in ver schillende delen van ons land (proefgebieden) veiligheidsinspecties van motorvoertuigen op vrijwillige basis. In door het Verbond in overleg met de politie en BOVAG daartoe aangewezen garagebedrijven worden auto's van hen, die zich vrijwillig aan deze inspectie onderwerpen, grondig op alle veiligheidsaspecten nagekeken. Als het motorvoertuig aan de gestelde eisen voldoet, wordt een vignet afgegeven en op de voorruit aangebracht; dit vignet wisselt elk half jaar van kleur, zodat in cén oogopslag is te zien of het voertuig in het juiste tijdsbestek aan een veiligheidsinspectie onderworpen is. Hoe het Verbond voor Veilig Verkeer bij het opzetten van dit systeem van veiligheids inspecties te werk gaat, moge blijken uit het volgende. De inspecties worden verricht in daartoe goedgekeurde garagebedrijven. Deze bedrijven dienen aan bepaalde voor waarden te voldoen: zij moeten beschikken over een hefbrug of kuil, een dynoremver- tragingsmeter, voldoende mogelijkheid tot het afstellen der koplampen, een banden- profielmeter en uiteraard over des kundig personeel. in de huid gezondheid en zuiverheid Nadat de garagebedrijven, welke zich heb ben opgegeven om als inspectiestations te mogen fungeren, aan een onderzoek naar geschiktheid zijn onderworpen, wordt aan de hand van de bevindingen door de Cen trale Commissie Veiligheidsinspectie over toelating beslist. Elk bedrijf heeft een keurmeester en een plaatsvervanger, welke na instructie ont vangen te hebben, de inspecties verrichten. Wat omvat een inspectie? Het is aanbevelenswaard de periodieke veiligheidsinspectie te laten uitvoeren gelijk tijdig met een grote onderhoudsbeurt, die in het algemeen wordt gegeven om de 10.000 km. Als dit geschiedt behoeven wei nig extra-werkzaamheden te worden ver richt. zodat de kosten beperkt blijven tot het (in het hele land genormaliseerde) bedrag van 2,50. Komt men uitsluitend voor een veiligheidsinspectie, zal de garage 10, in rekening brengen: ook dit bedrag is in het hele land gelijk. stad ontstaan blijkt, de tinsgoederen e.d., heeft de schrijver door gebruik te maken van genealogie, heraldiek, eco nomische en agrarische geschiedenis, historische aardrijkskunde, kerkge schiedenis enz. en door oog te hebben voor locale historische bijzonderheden en toestanden, in feite een rijk gedetail leerde geschiedenis van de stad ge schreven, die ons doet denken aan Ri chard Wagners muziekdrama, het „Ge- samtkunstwerk" gebaseerd op zo har monische samenwerking van literatuur, muziek en toneel, alle in dienst gesteld van de dramatische gedachte of aan de antieke tragedie, de onscheidbare ver binding der drie musische kunsten: toon- kunst, dichtkunst en danskunst. Van Iterson beschouwt Rhenen als een doodgeboren kind. Nauwelijks ont staan, onderging het al de gevolgen van het verval van de handel in het Sticht. Het heeft zijn kwijnend bestaan slechts kunnen voortzetten door zijn positie als grensvesting. Door de Cunerabedevaar- ten en de vestiging van een paarden markt leefde het weer enigszins op, maar een bloeiende stad van handel en nijverheid werd het toch niet. Daardoor bleef veel bij het oude en veranderden de toestanden weinig. In de 15e en 16e eeuw vindt men die uit de 13e en 14e terug, 'n Gelukkig omstandigheid, want het archief met de oudste stukken ging in 1400, toen Dirk van Lienden met zijn helpers, begunstigd door een donkere herfstnacht de stad in brand stak, ver loren. Wij weten dus niets uit de tijd vóór 1400 RHENEN IN ADVERTENTIES Alvorens ons te verdiepen in de oud ste geschiedenis van de streek, waar nu Rhenen ligt - Van Iterson bespreekt deze niet, willen wij een ander genoemd boek wat nader beschouwen, n.l. dat van C. J. Voortman: „Naar Rhenen en de Grebbe", dat nu 73 jaar oud is en uitgegeven werd door Oosterbaan Mar- tinus in Veenendaal, Algemeen Adver tentiebureau. Boven iedere bladzijde prijkt een reclame voor een sigarenfa briek en wel die van A. Noorduyn en Co te Rhenen. Achter in het boekje, dat in feite een verkorte uitgave is van Haakmans werk, komt een serie adver tenties voor, die enig licht werpen op het dagelijks leven in Rhenen omstreeks 1890. Daar is bijvoorbeeld de curieuze annonce van het „Instituut voor Jonge Heeren", luidend: „Deze inrichting, in eene der schoonste streken van ons land gevestigd, onderscheidt zich door eene uitmuntende en zeer ruime locali- teit. Van de 13 leerlingen, die zich in bovenzaal, met prachtig gezicht op Rijn en Betuwe, gelegenheid tot het gebrui ken van ververschingen. Ruime gele genheid tot logies voor korten of langer tijd." Aan de voet van de Grebbeberg, waar zich sedert eeuwen een herberg be vond - archiefstukken leerden ons dat in 1546 Jan Janszoon en in 1551 Tonie Gijsbertzoon waard was - lag hotel Grebbe, ook tramstation. D. W. Beijer was de eigenaar. Het Veerhuis van wed. W. Udo was een koffiehuis met stalhouderij. „Op 15 min. van 't Station aan den Rijn gelegen. Onder de ruime veranda gelegenheid tot het gebruiken van allerlei ververschingen." Vervol gens het Stations Koffiehuis met ge legenheid tot Stalling - paardentractie was er toen veel - van J. W. Lammers, aan de Straatweg, tegenover de Sta tionsweg, tegenover de Stationsweg. „Fraai gezicht op Spoorbrug, Rijn en Betuwe. Eenige nette kamers, met het mooiste uitzicht, bieden gelegenheid aan „Het is ieder jaar weer opnieuw een bijzonder genoegen om ter gelegenheid van de Veenendaalse Jeugdvierdaagse een inleidend woord te mogen schrijven. De steeds groeiende belangstelling voor dit wandelfestijn is voor een belangrijk deel aan enkele dames en heren te danken, die geheel be langeloos hun tijd hiervoor beschikbaar stellen. Van harte hoop ik dat deze 5e Veenendaalse Jeugdvierdaagse, zowel voor de organisatoren als voor de jeugdige tippelaars, een groot succes zal mogen worden." Dit schrijft wethouder C. N. VAN KUYK in zfln functie als voorzitter van het Comité van Voorbereiding in het voorwoord van het keurig verzorgde programmaboekje van de VIJFDE Jeugdvierdaagse. Dit wandelfestijn dat spe ciaal voor de jeugd in het leven is geroepen, zal begin augustus in en om Veenendaal plaats hebben en het be hoeft geen nadere uitleg dat de Jeugdvierdaagse (Nijmegen in het klein, zoals het ook wel genoemd wordt) bij de jeugd bijzonder in trek is. Reeds toen de tweede jeugdvierdaagse van start ging, kwamen tal van in schrijvingen uit alle delen van ons land binnen. De deelname van buiten werd door de organisatoren zeer op prijs gesteld omdat het enerzijds getuigt van ver trouwen, dat de verenigingen in de Jeugdvierdaagse stellen en anderzijds kan het de sportieve wandelsfeer alleen maar ten goede komen. Toch is het wellicht nuttig om nog eens uitdrukkelijk te stellen dat het nooit de bedoeling is om de plaatse lijke jeugd hierdoor min of meer op het tweede plan te schuiven. Integendeel, men wil juist het ac cent laten vallen op de vakantie besteding van de jeugd uit Veenen daal en directe omgeving en deze wordt dan ook van alle kanten op gewekt aan dit sportieve gebeuren deel te nemen. De bekende ontspannings-leider A. tot logies voor langer of korter tijd. Tenslotte vragen allerlei winkeliers de aandacht. Wie mocht menen dat een supermarkt iets van onze tijd is, ver gist zich. De heer J. Th. Hollenbach in de Rijnstraat verkocht toen reeds: krui denierswaren, tabak, sigaren, cacao, bo ter, kaas, eieren, comestibles, vleeswa ren, vis en groenten in bussen, Engelse Vorige maand was het een halve eeuw geleden dat Dr. Albert Schweizer zijn medisch werk in Centraal-Afrika be gon. Na vijf maanden op vangst te zijn ge weest, is de Willem Barendsz met een vangst van ca 1400 walvissen terug gekeerd. H. van Pijpen verstaat de kunst om de jeugd rechtstreeks aan te spreken. Zo ook weer in het nieuwe lustrum- programmaboekje waar hij op koste- Natuurlijk zul je zeggen. Maar heb je het ook wel eens zien groeien? Dat kun je deze zomer op je tochten door de om geving ook zien. In Eist en Amerongen lijke wijze de jeugd, figuurlijk gespro ken, bij de hand neemt en ze onze om geving laat zien. Als hij 't over wandelen heeft, schrijft hij o.m.: „Echte wandelaars zijn na- tuurgenieters. Die kijken, overal waar ze komen, goed uit hun doppen. En als ze dan thuis komen kunnen ze vaak van alles vertellen over de streek waar ze doorheen getrokken zijn." Over Veenendaal vertelt hij zo: daar worden sigaren gemaakt en wol wordt er vervaardigd en er worden kogellagers gemaakt en nog veel meer. Ik zou haast zeggen teveel om op te In de nacht van 22 op 23 mei a-s. - in de nacht van Hemelvaartsdag dus - houdt de Motor en Automobiel Club „Veenendaal" haar 5e grote nachtrit. Deze unieke rit kwam vijf jaar geleden tot stand. Er werd een voorstel gedaan om een nachtrit te doen verrijden en diezelfde avond nog trokken de uitzet ters, de heren J. de Gooyer en K. Koen- ders er op uit, om de eerste rit uit te zetten. De daarop volgende jaren heb ben deze heren de ritten steeds succes vol uitgezet. Ook de lustrumrit hebben zij verzorgd, een waarborg temeer dat het wederom een uitstekende rit voor de liefhebbers zal worden. Speciaal ter gelegenheid van dit eerste lustrum is er door de MAC Veenendaal een zilveren wisselbeker beschikbaar ge steld. De beker wordt eigendom van die gene, die tweemaal achtereen of driemaal in totaal de nachtrit als w'nnaar be ëindigt. Ook zullen nu de kaartlezers voor prijzen in aanmerking komen. De nachtrit voert uitsluitend over goede we gen en staat open voor motoren, scooters en auto's. Start en finish zij bij hotel de Korenbeurs op de Markt te Veenendaal. De lengte van de rit bedraagt ca 170 km. waar we meest op de derde dag heen gaan. Je ziet dan ook de lange donkere schuren staan, midden in het land. Daar wordt de tabak in gedroogd moet je weten Behalve het wandelen, is er ook een interessant ontspanningsprogramma aan de Jeugdvierdaagse verbonden. Dit jaar komen de deelnemertjes vol op aan hun trek met een lachfilm, nieuwe volksspelen, een voorstelling van het marionettentheater „Tom Poes en Ollie B. Bommel", zwemwedstrijden noemen. Een groot deel van de mensen in Veenendaal werkt dan ook in die fa brieken en verdienen zo hun brood. Je moet maar eens kijken, als je door Vee nendaal heenwandelt. Telkens zei je, voor aan de weg, of tussen de huizen door zo'n fabriek staan." Over de omgeving heb je wel eens van tabak gehoord? en voor de iets oudere deelnemers een bonte avond waar het Hollandia-koor en The Country Cats optreden. Achter de schermen wordt er hard gewerkt om op 6 augustus het jonge wandelleger te ontvangen. Als het weer meewerkt, zal de lustrum-Jeugd vier daagse weer een stapje dichter bij het „Nijmeegse" doel komen. POSTDUIVENNIEUWS De E.V.P.V. „De Luchtreiziger" was op 5-5-'63 met 271 duiven in concours vanaf Vilvoorde. De duiven werden daar om 8A5 uur gelost. De eerste duif werd om 9.42 uur gemeld door de Hr. W. J. v. Dam. De uitslag werd: W. J. v. Dam 1-5-14-22-31-41-46; G Fasse 2-17-42-49; H. de Vos 3-33-34-44- 45; A. v. d. Bovenkamp 4-18-20-24-32- 37-38-43-50; H. Beijk 6-47-51; A. v. Barneveld 7-48; H. v. Kooten 8-9-16-28; R. J. v. Kooten 10-27-35; J. A. v. Eden 11-36; K. v. d. Heuvel 12; H. Zwijnen 13-21; K. de Ruiter 15; B. H. C. Schuur man 19-26-40-53; C. v. Engelenburg 23; G. J. Bovenschen 25; F. Spies 29-30-54; W. Slotboom 39; G. Muller 52. Voorzitter de belangrijkste gebeurtenis sen van het afgelopen jaar. Het verheug de hem zeer te kunnen vaststellen dat 1962 voor de Bank in alle opzichten gun stig is geweest. Uit de jaarstukken bleek dat in 1962 aan nieuwe leningen werden verstrekt voor een totaal bedrag van 1.242.000,—. Het tegoed der spaarders steeg met 878.000,terwijl 305 nieuwe spaarders werden ingeschreven. De totaaltelling der rekening 1962 be draagt 24.683.500,77. De directeur, de heer Bouman, was op 1 januari j.l. 121/a jaar in dienst van de Bank. Mede namens de overige leden van Bestuur en Raad van Toezicht sprak de voorzitter tot hem zeer waarderende woorden voor het vele werk, hetwelk hij steeds met volle toewijding voor de Bank heeft gedaan. Als blijk van waar dering werd de direkteur een attentie aangeboden. De aftredende leden van Bestuur en Raad van Toezicht, resp. de heren De Lange en Kooy, werden beiden herkozen. Na beëindiging van de competitie op de binnenbaan kwamen de leden van de schietvereniging Scherpenzeel dinsdag avond in de Sociëteit voor hun jaarver gadering bijeen. In zijn inleidend woord prees de voorzitter, de heer A. Valken burg, de sportiviteit in de vereniging. Door de secretaris, de heer J. Koudijs werd zowel het jaarverslag als een overzicht van de financiën gegeven. De vereniging telt thans 37 leden en er was een batig saldo van ruim 900, Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende bestuursleden, de heren G. J. de Joode en J. Koudijs, her kozen. Gedurende de wintercompetitie bleek de heer M. Berendse voor de be kerwedstrijd het hoogst aantal punten (476) te hebben behaald en werd tot schuterskoning uitgeroepen en het schut- tersschild om gehangen. Op de vrije baan had A. van Dusschoten het hoogste aan tal punten geschoten (480) en het hoogste gemiddelde werd geschoten door M. Be rendse (44 7/50). Zowel de Scherpenzeelse buitenbaan, als de schietbanen in de omliggende ge meenten van de SKGV voldoen volgens de Minister van Defensie niet aan de ge stelde eisen en zullen grondig herzien moeten worden. Voor de schietvereniging Scherpenzeel komt deze verandering van de baan tussen de 2.000,a 7.000, te liggen. Het verschil zit hem in een twee- of driebaans baan. Besloten werd om nogmaals contact op te nemen met de officier die over de aanleg gaat. Tot slot werden door de voorzitter de prijzen uitgereikt. NSVS RECIPIEERT ZATERDAG 18 MEI A.S. Naar aanleiding van het behaalde kam pioenschap van het eerste elftal van NSVS en de promotie naar de 2e klasse afd. Utrecht zal het bestuur van deze voetbalvereniging recipiëren in hotel De Korenbeurs aan de Markt te Veenendaal. De receptie wordt gehouden tussen 4 uur en 5.30 uur 's middags. 52 Na een hartelijk afscheid van Totama en zijn roeiers begint een moeizame klimpartij tegen de rotsen. Als ze eindelijk de hoogvlakte bereikt heb ben, kijken ze over een enorme waterval, die als een honderden meters lang gordijn van water met oorverdovend gedruis in de diepte stort. Dan begint de laatste etappe van de lange tocht. Urenlang lopen zij zwijgend door de verzengende hitte van de zand woestijn. Slechts nu en dan wordt er even gerust onder de schaduw van een dode boom, een slok wa ter verkoelt even de verdroogde kelen, dan gaat de tocht weer verder. Eensklaps blijft Juan, die voorop loopt, staan en wijst naar enkele stippen, die traag rondcirkelen in de strakblauwe lucht. „Gieren," zegt hij kort. Maar als ze even verder gekomen zijn, vlie gen tientallen van deze grote vale vogels op uit de boomkruinen. „Dit zijn meer gieren, dan je ge woonlijk bij elkaar treft," zegt Juan ongewonden tot Aram, „Dit kan maar een ding betekenen, er ligt hier ergens een dode!!" (Wordt vervolgd) Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Amerika: ss „Nieuw Amsterdam" (12/5) ss „Maasdam" (15/5) Argentinië: ss „Artillero" (13/5) ts „Libertad" (15/5) Australië: ss „Oriana" (12/5) ms „Ionic" (14/5) Brazilië: ms „Cap San Marco" (13/5) ms „Louis Lumière" (15/5) Canada: ss „Nieuw Amsterdam" (12/5) ms „Tindefjell" (15/5) Chili: ms „Ccres" (12/5) Ned. Antillen: ms „Chiron" (13/5) Nieuw-Zeeland: ms „Wonosobo" (14/5) Suriname: ms „Jason" (15/5) Z.Afrika Rep. ms .Stirling Castle' (12/5) en Z.W.-Afrika: ms „Simonskerk ((15/5) Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. VAN MANEN (DOV'O) IN ZATERDAG ELFTAL Op zaterdag 11 mei a.s. speelt het Ne derlandse Zaterdagvoetbalelftal te Kat wijk tegen het Belgische Zaterdagteam. Als linksback staat opgesteld DOVO's linksback A. v. Manen, terwijl DOVO- linksbuiten K. v. Hall reserve is. Beide spelers maakten vorige week als reserve de reis naar Zwitserland mee. WEDVLUCHTEN De Luchtpost hield zondag een wed vlucht vanaf Vilvoorde. Afstand 148 km. In concours 318 duiven, welke werden gelost om 8.15 uur. Aankomst eerste duif 9.44.11. Uitslagen: P. Wagensveld 1, 21, 56; W. Wagensveld 2, 61; T. v. d. Broek 3; A. Voskuilen 4, 8; T. den Hartog 5, 10, 17, 18, 42, 55, 60; C. ter Burg 6, 16, 29, 52; C. Gijsbertse 7, 19, 31, 44; A. Mar cus 9, 20; J. van Oostrum 11, 62; J. W. van Schaik 12, 28, 54; P. van Schaik 13, 15, 22, 24, 25, 27, 30, 48, 50; G. Boshuizen 14; G. Schipper 23, 26, 34, 58, 59; J. A. Vink 32; W. van Ede 33, 35, 45; J. J. Voogt 36; C. A. v. d. Wetering 37, 51, 64; T. Aarsen 38; A. J. Gersen 39, 46, 47; J. van Hardeveld 40; T. van Kooten 41; Gebr. van Schaik 43, 53, 57, 63; H. van Deelen 49. Deze week is de indeling bekend ge worden van het Veteranen Voetbaltour- nooi 1963. In groep A komen de volgende clubs uit: Merino's, Kulan, SVP (Panter), GVW en VRC. In groep B: Kon. VSW, Veenendaal, DOVO, NSVS en Musketiers uit Eist. Op het DOVO-terrein. worden 13 mei a.s. de eerste wedstrijden gespeeld. Om kwart voor zeven DOVO-Musketiers en om kwart voor acht VRC-Merino's. Op dezelfde tijden wordt vrijdag 17 mei het tournooi voortgezet op het terrein van Veenendaal. Dan worden achtereenvol gens gespeeld Veenendaal-KVSW en GVVV-Kulan. BOSBRAND Woensdagmiddag omstreeks half drie werd de vrijwillige brandweer gealar meerd voor een bosbrand aan de Utr.se- weg, tegenover „Het koepeltje" van de fam. Overeem. De brandweer van Scherpenzeel - het in brand geraakte perceel lag in de gemeente Renswoude - was kort na het gegeven alarm ter plaatse en was de brand spoedig mees ter. Een aanplant van jonge dennen ter grootte van ongeveer 500 m2 ging verloren. Een in dat bos aanwezige fa zantenfokkerij bekwam geen schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor en naar de oorzaak van de brand wordt door de rijkspolitie van Rens woude een onderzoek ingesteld. GUNSTIG JAAR NAAR COOP. RAIFFEISENBANK Maandag j.l. vond de algemene leden vergadering plaats van de Raiffeisenbank Amerongen-Leersum-Elst ten kantore van de Bank te Amerongen. In zijn openingswoord memoreerde de AKKERBOUWERS VERANDEREN IN TUINDERS Min of meer geruisloos voltrekken zich de laatste jaren grote veranderingen in de struc tuur van vele kleinere akkerbouwbedrijven. Veel ondernemers op deze kleinere bedrijven (kleiner dan 15 ha) schakelen over op de teelt van grove tuinbouwgewassen, aard beien, fruit, bonen enz. enz., omdat de teelt van akkerbouwgewassen te weinig soulaas biedt. Deze omschakeling loopt min of meer parallel met de snel opkomende diepvries- industrie. Deze geeft in het algemeen de voorkeur aan grotere oppervlakte bij het af sluiten van kontrakten omdat dit een meer economische werkwijze inhoudt. Wel zal men hierbij terdege op de gevolgen en ge varen moeten letten bij het invoeren van nieuwe gewassen op de bedrijven. Het crw- tencystenaaltje kan tuinbonen aantasten en het bietencystenaaltje ook kool (inclusief spruitkool) en spinazie. Regelmatig aaltjes- onderzoek is zeer belangrijk om schade te voorkomen.

De Vallei | 1963 | | pagina 5