Aanvalslust van Veenendaal kwam in tweede helft pas Panter verliet laatste plaats na ruime 5-1 zege op D.E.V. VOETBAL(EIGEN)AARDIGHEDEN DE NEDERLANDSE LANDBOUW (VD Merino's greep 1-0 zege in Voorthuizen na strijd vol emoties Kom werken bij Gehéniau en doet uw best zorgen voor u dan voor de rest ARAM Sup De vorst van rania 1 KI i VtÜ® 10T Wijziging middenstandskredietbeschikking 1959 TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 15 MEI 1963 Nr. 39 2-2 score tegen Hercules Herboren Veenendaal Kulan besloot seizoen met 4-1 zege op EFC Oranje-Wit speelde gelijk 2-2 WATERPOLO VZC gaat volgende week van start Stijgende kosten arbeid steeds duurder Musketiers deed het rustig aan maar won toch V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE SCHEREEJNZEEL Mevr. Buddingh (VVD) sprak in Scherpenzeel In de wedstrijd Veenendaal-Hercules waren er zeer duidelijk twee speelhelften, die ieder een sterker elftal toonden. Was voor rust Hercules een zeer knap spelend technisch elftal, uitgedrukt door een 2-0 voorsprong, na rust verscheen een geheel ander Veenendaal binnen de lijnen en kwam de lust en de spirit om aan te vallen terug. Hercules werd in de hoek gedreven en het was nog een buitenkansje voor de Utrechters dat Veenendaal slechts twee gaten wist te vinden. De einduitslag werd 2-2 waarmee Veenendaal wel een kostbaar puntje veroverde, maar toch bleef zitten in een bedreigde hoek, daar onverwachts de concurrenten punten verzamelden. Knap technisch werk werd door Her cules in die eerste helft op de grasmat gelegd. Dit was een elftal, dat rustig aan aanvallen bouwde met een ondergrond van technische capaciteiten. Vooral de lange, blonde linksbinnen Jan v. d. Meent was een spelverdeler van het ware soort. Hij zette vooral zijn jonge linksbuiten Van Vliet aan het werk, die niet altijd een goede dekking genoot. In de 12de minuut zag Hercules dan ook kans om de verdediging van Veenen daal uit elkaar te spelen. Van Vliet en midvoor Luc Flad (oud DOS-speler) bouwden aan een snelle aanval. Flad was geheel naar links gelopen, schoot scherp op doel en de bal caramboleerde via de staander in het doel, 0-1. De ac ties van v. d. Meent noopten Veenendaal tot bijzondere waakzaamheid. Intussen kwam Schoeman na een uitval oog in oog met keeper Veldkamp en ie der verwachtte een doeltreffend schot. Huizenhoog schoot de rechtsbuiten ech ter over het Utrechtse doel. Veenendaal speelde in deze periode te langzaam en te krampachtig, vooral in de voorhoede. Piet Muller en Konings stuwden die aanval wel, maar steeds was Hercules een tikje sneller en kon dan weer met goed samenspel naar voren trekken. Een minuut voor de rust kwam de tweede goal voor de gasten, weer uit de linkervleugel opgebouwd. Abbes van Vliet stond volkomen vrij, gaf een voorzet waarna Flad zijn schoen ertegen plaatste en de bal verdween in de touwen, 0-2. Een geheel ander Veenendaal verscheen na rust op het veld. De ijver, de snel heid en doorzettingsvermogen van de ditmaal in het wit gestoken Veenenda- lers was er de oorzaak van dat Hercules voortdurend in paniek geraakte. Schoe man kogelde in handen van keeper Veld kamp, linkshalf Smit trapte een inzet van Hensen van de doellijn. Zelfs P. Mul ler trok naar voren om het bombarde ment kracht bij te zetten. Een schot van P. Muller toen hij in goede positie stond was echter geen bom, maar een te zacht rollertje. Het grote offensief van Veenendaal werd na 18 minuten beloond. Derksen kopte achterover naar Keuken, die zich al doorzettend een weg baande en door gaf naar linksbuiten C. Hensen. Van kor te afstand vuurde Hensen en juist door een onbeschermd hoekje ging de bal over de lijn, 2-1. De laatste wedstrijd van Kulan in deze competitie was beslist niet de beste. Voor de rust wilde het nog wel vlotten en toen zagen we dan ook een oppermach tig Kulan dat zich al vlug kansen wist te scheppen. Zo leverde de eerste aanval al een goed schot van v. d. Bovenkamp tegen de lat op en miste Henzen na 5 minuten een mooie kans. Even later deed Henzen het beter met een hard schot op doel maar linksback Schuur kwam zijn reeds gepasseerde keeper te hulp door de bal met een snoekduik uit het doel te slaan. Vlaan deren schoot de toegestane strafschop feilloos in ,1-0. Twee minuten later stond het 2-0 toen een goede pass van v. Leeu wen bij Faber kwam die onhoudbaar in kopte. De volgende kans was voor Dite- weg maar vrij voor doel staande tikte hij de bal door naar v. d. Bovenkamp, die net iets te lang treuzelde. Een snelle combinatie op links tussen Diteweg en v. Hall leverde een doel punt van de laatste op dat op advies van de grensrechter werd afgekeurd. Na een half uur kwam de bal via Faber bij v. Hall terecht die zeer beheerst de bal in doel deponeerde, 3-0. Henzen probeer de het hierna met enkele kopballen die door doelman Kley goed werden gestopt. Net voor de thee volgde een mooie aan val waaruit Henzen de bal doorschoof naar Diteweg die hoog inknalde, 4-0. Na de thee bleek de strijdlust bij Ku lan volkomen geblust en ondanks het windvoordeel was het een zeer matige partij voetbal dat zij te zien gaven. Mo gelijk was hier de nog steeds neervallen de regen mede schuldig aan. De gasten daarentegen vochten voor elke meter grond om tenminste de eer te redden hetgeen hen na een halfuur zeer verdiend gelukte. Het was Looyen- goed die keeper Schoeman wist te pas seren, 4-1. Dit was dan tevens de tiende keer dat de Kulanverdediging in deze competitie werd geslagen. Verder lieten zij de gasten toch niet komen en zo kwam het einde met een 4-1 zege. De stand in deze klasse is nu: Valleivogels 14-25 Kulan 14-22 Hulshorst 13-18 Rood Wit 13-17 Tersch. Boys 13-11 Stroe 14- 9 Veense Boys 10- 2 E.F.C. '58 13-0 De Veenendaalse druk hield aan en Hercules trok aan de noodrem. Een grote aanvalsenergie werd ontplooid en de kan sen voor Veenendaal op verder succes scheen een kwestie van minuten. Kees Hensen knalde op de lat en ook Derksen trof nog geen doel met zijn schot. Na een half uur dan toch de gelijkmaker. Piet Muller, die zich kon uitleven in dit duel met technische tegenstanders, nam zeer listig een vrije trap op de rand van het strafschopgebied op de rechtervleugel. Wim Derksen werd prachtig op maat be diend en kopte laag bukkend de bal tussen de Hercules-haak door naar het net, Z-2. Even hield Veenendaal nog aan, maar het kruit scheen verschoten. Wel kwa men er nog een drietal corners, die ech ter door een goed ingrijpende Hercules defensie werden afgeweerd. Deze perio de had Veenendaal feitelijk moeten aan grijpen nog eventjes door te drukken. Immers, Hercules was een totaal aange slagen team. Vijf minuten voor het einde kwam zelfs het gelijke spel nog in gevaar om dat Hercules weer optrok. Spil Gerritsen, weer in behoorlijke vorm, kon nog juist redding brengen bij een schuiver van Flad en bij een wel zeer onoverzichte lijke situatie met een kluwen spelers op de grond, scheen de bal te zijn wegge slagen, maar arbiter Krant had niets ge constateerd. Het bleef dus 2-2 en nu maar vast voorbereiden op de returnwedstrijd a.s. zondag in het stadion in Utrecht. Voor Veenendaal geldt dat men in de komen de vijf wedstrijden beslist nog punten moet veroveren, want zeer onverwacht wonnen JSV en CDN, zodat de strijd om de voorlaatste plaats in alle hevigheid voortduurt. Men zie de stand: BVC 18-25 HMS 19-23 Holland 18-22 Ultrajectum 18-21 Saestum 18-20 Hercules 19-20 Vriendenschaar 18-18 JSV 17-15 Zeist 18-15 Veenendaal 17-14 CDN 18-14 Woerden 18- 9 Oranje Wit heeft afgelopen zondag weer een punt kunnen veroveren. Het speelde namelijk gelijk tegen Dorestad uit Wük by Duurstede. Het was geen hoogstaande wedstrijd, maar er werd nu vooral by Oranje Wit weer geprobeerd voetbal te spelen. Typisch is dat Oranje Wit telkens na de aftrap het initiatief neemt en dan meestal een doelpunt maakt ook. Dit ge beurde vorige week en nu weer. Ditmaal was het Van Burken die de score open de, maar ook dit was van korte duur. Dorestad kwam zelfs voor te staan, maar door een doelpunt van Doornspeek was de stand in de rust 2-2. Ook na rust direct een Oranje Wit doelpunt, maar dit werd door de scheidsrechter af gekeurd, iets wat voor velen onduidelijk was. Nu was Oranje Wit iets sterker dan Dorestad, maar de voorhoede kon geen doelpunten maken. Op het middenveld werden aardige aanvallen opgezet, maar dichtbij de goal gekomen wilde men eerst nog een te genstander passeren of men schoot veel te zacht. Ook maakten de halfspelers van Oranje-Wit de fout te ver teruggetrokken te spelen. Kortom de kansen waren er wel, maar ze werden niet benut, mede dankzij het feit dat de Oranje Witters zeker één strafschop onthouden werd, werd het 2-2 waarmee Dorestad de ge lukkigste ploeg was. POSTDUIVENNIEUWS Duiven van leden van „De Snelpost" vlogen dit weekeinde vanaf St. Ghislain Hornu. De uitslag was: G. Diepeveen 1, 10, 31, 32, 42, 48, 51; J. van Nieuwameron- gen 2, 26, 28; G. Heikamp 3, 37, 40; C. van Asselt 4, 27, 36, 44; H. Ulrich 5, 22, 43; A. J. v. d. Kolk 6, 16, 25, 54; C. van Ginkel 7, 9, 19, 34; N. Stuivenberg 8, 13, 15; N. van Barneveld 11; R. van de Weerd 12, 21, 39, 41, 46; H. J. de Man 14; C. Donkelaar 17; E. Heiwegen 18, 29, 49; R. van Doorn 20, 24, 33, 52, 53; J. van Geerenstein 23, 35; E. Sukkel 30; A. van Asselt 38; G. de Geit 45; H. L. Spies 47; Joh. van Manen 50; W. A. Eimers 55. Volgende week begint de waterpolo- competitie te draaien en dit betekent dat het eerste herenzevental van de Veenendaalse zwemclub maandagavond a.s. al te water moet. De Veenendalers beginnen met een „kluif" want de eerste wedstrijd gaat tegen Esca 1 uit Arnhem, gerekend naar vorig jaar, één van de sterkste tegen standers. Esca eindigde het afgelopen De uiterste krachtsinspanning waarmee Sportver. Panter de laatste weken het de gradatiespook te lyf ging lykt niet tevergeefs. Met 5-1 werd het bezoekende DEV van het veld gespeeld en daar de medegegadigde SOVA een puntje verloor verliet Panter de laatste plaats en kan wellicht met de hakken over de sloot komen. In het begin ging de strijd tegen DEV nog gelijk op. Panter had de sterke wind in de rug en speelde daardoor de ballen soms te hard naar voren. Dit windvoor deel resulteerde echter in een openings goal die na een half uur tot stand kwam. Een hoge bal daalde voor de doelmond van DEV en midvoor Pol, snel toegelo pen, kon de bal over de uitgelopen Doornse keeper in het doel jagen, 1-0. Direct na de aftrap echter zetten de gasten even stevig door en pikten de bal, die zeer glad was, van een Panter-back af om doelman van Kooten, die verrast was, te verschalken, 1-1. Panter kwam wel met een serie aan vallen, maar men kon elkaar nog niet goed vinden met de passes, ook al van wege de harde wind. Dit samenspel werd bewaard tot na de rust toen alles ge smeerd liep bij de ijverige Panterploeg. De bal werd na vijf minuten naar vo ren gedirigeerd, linksbuiten Remmerde liep door en kon eveneens de uitgelopen keeper van DEV passeren, 2-1. Moreel gesteund door dit succes was Panter nu in de meerderheid. Een veel sterker elf tal van de thuisclub begon nu met open vleugelaanvallen. Bij een dergelijke open aanval wist midvoor J. Bolderman met een zuiver schot doel te treffen, 3-1. Toen Remmerde daarna een verdediger van DEV zijn hielen liet zien en de spil eveneens uit balans raakte kon hij voor 4-1 zorgen. Door Bolderman werd de 5-1 stand bereikt en nu wilde DEV nog even de registers opentrekken, maar daarvoor was het nu te laat en bovendien konden POSTDUIVENNIEUWS De E.V.P.V. „De Luchtreiziger" te Vee nendaal nam deel aan de wedvlucht vanaf St. Chislain Hornu, 213 km. De eerste duif meldde zich bij de heer H. van Kooten reeds om 10.45.04 uur met een snelheid van 1573.9 meter per min. De verdere uitslag is H. van Kooten 1, 4, 6, 23, 25, 29; A. v. d. Bovenkamp 2, 21, 24, 26, 28; G. Muller 3; G. Fasse 5, 16; F. Spies 7, 34, 41, 42; B. H. C. Schuurman 8, 27, 32, 37, 38; H. Zwijnen 9; J. v. d. Sluis 10, 11; J. A. van Eden 12, 35; K. v. d. Heuvel 13; W. J. van Dam 14, 15, 20, 30, 44; R. J. van Kooten 17; C. van Engelenburg 18; H. Beijk 19 40; K. de Ruiter 22, 36; H. v. d. Dikken- berg 31; A. van Barneveld 33; H. de Vos 29; G. J. Bovenschen 43. spil Sas en keeper van Kooten dat wel klaren. Een knappe overwinning en nu nog als sluitstuk ook zaterdag winst in de aller laatste wedstrijd dan is de veilige haven bereikt. De stand is: SDVB 17-29 Musketiers 17-25 Scherpenzeel 16-21 Veluwse Boys 17-20 TOV 16-17 Posthoorn 16-15 Veslaco 16-11 DEV 17-11 SVP 17-9 SOVA 17-8 FEEST IN REGENDe talrijke supporters die Merino's vergezelden naar Voorthuizen voor de kampioenswedstrijd tegen WOP, konden bij het enige doelpunt van Merino's zich niet langer op hun plaats staande houden, maar holden het veld op om hun favorieten te feliciteren. In de stromende regen een feestelijk gezicht. PENALTYDiezelfde supporters hebben even hun hart vastgehouden toen Voorthuizen een penalty mocht nemen. Als een panter sprong keeper Blankespoor echter door het doel en het schot werd gehouden. De hart slag van de Merino-aanhang kwam tot normale snelheid terug. NOG EEN PENALTYIn de interlandwedstrijd zaterdagvoetbal te Katwijk, tussen Nederland en België, viel de Veenendaalse spelers,, back Ad. van Manen van DOVO, volgens de arbiter een Belg wat stevig aan. De Belg Lamberechts schoot wel raak vanaf de stip. TEGEN PAALTJE Vlak voor het einde van de wedstrijd Panter-DEV viel de rechtbuiten van DEV tegen een afrasteringspaaltje. Hij moest met een blessure het veld verlaten. NIET MEER NODIGHet afdelingsbestuur van de afdeling Utrecht besloot om de op 15 december j.l. gestaakte wedstrijd Kulan-Valleivogels te doen uitspelen te beginnen bij een 0-0 stand. De resterende tijd was nog 15 minuten en 20 seconden. Het hoeft niet meer want Valleivogels zijn kampioen geworden. OP DE WIPBij Hercules-Veenendaal stond een speler in het veld die twee seizoenen nog vele malen in de ere-divisie speelde, de middenvoor Luc Flad, meermalen voorhoedespeler bij DOS. Van Hercules-zijde ver zekerde men ons dat hij zelfs voor dit elftal op de wip zat. Onze vraag: Van welk gehalte zijn dan de Hercules-reserves? Terwijl de markten een ander, niet zo vrolijk gezicht tonen, de smaak van de mensen door een gestegen welvaart verandert en zich steeds meer landbouwproducten gaan voegen bij het grote aantal, dat er al op de wereld is, heeft de Nederlandse landbouw ook nog te kampen met een sterke stijging van de kosten, welke moeten worden gemaakt, wil de boer nog wat kunnen produceren. De laatste tien jaren zijn de totale kosten (kunstmest, zaden, brandstoffen, pacht, werktuigen en arbeid) gezamenlijk zo'n vijftig procent hoger geworden. Moest de boer in de vijftiger jaren één gulden uitgeven om een bepaalde hoeveelheid producten te verkrijgen, voor dezelfde hoeveelheid moet hij thans anderhalve gulden neertellen. Het sterkst is de factor arbeid omhoog geklommen. Merino's, dat zaterdag met een groot aantal supporters naar Voorthulzen trok heeft haar aanhang wel een bijzonder spannende en emotievolle middag laten beleven. Onder bijzondere slechte weersomstandigheden en een spekglad veld heeft Merino's het gepresteerd om concurrent WOP met 1-0 te kloppen. De strijd werd voor namelijk bepaald door een zeer hechte en solide achterhoede van de Veenendaalse club. „FORELLEN" GAAN WEER TEWATER De Rhenense Zwem- en Poloclub „De Forellen" gaat zaterdag 18 mei 's mid dags om twee uur weer tewater in het Natuurbad Ouwehand op de Grebbeberg. De vereniging organiseert ter gelegen heid van dit voorjaarsfeit een zogenaam de „badrace". Het is een handicapwed strijd voor verschillende leeftijdsgroepen en degenen die het eerst het water heb ben bereikt - welteverstaan erin zijn ge sprongen brrrrr - hebben kans op een aardig prijsje. Voor dit gebeuren zijn ook talrijke clubs uit de omtrek uitgenodigd, namelijk Vahalis, VZC, Tiel, De Rijn, Woestduin, Poseidon enz. Er is ook nog schatduiken, terwijl er van de drie meter plank komische springnummers zullen worden gegeven. WOP zette alles op alles maar de Me rino's defensie met aanvoerder Kees Scholts aan het hoofd wist het hoofd koel te houden en ervoor te zorgen dat het doel niet werd doorboord. Een lof waarin ook de doelman Blankespoor moet worden begrepen, want hij stopte zelfs op wonderbaarlijke wijze een strafschop. Na het beginsignaal van scheidsrechter Geerlings trok Merino's fel ten aanval en in de eerste 20 minuten waren zij beslist de betere ploeg. Uit een van- deze Meri no's aanvallen ontstond dan ook het eni ge en winnende doelpunt. K. v. 't Voort ontving de bal van de goed spelende rechtsbinnen Cobi Sukkel, omspeelde op handige wijze enkele verdedigers van Voorthuizen en gaf een prachtige pass naar T. v. d. Berg die met een diagonaal schot via de doelpaal scoorde, 0-1. De Merino's supporters waren dol van vreugde en bestormden zelfs het speel veld om de Merino-spelers met dit doel punt te feliciteren. WOP, dat alles op alles zette, viel onstuimig aan en kon enkele hoekschoppen forceren. Het bracht hen geen doelpunten. Bij een doorbraak van de WOP mid denvoor wilde Scholts met een felle sli ding hem stuiten. Volgens arbiter Geer lings niet geoorloofd en zo mocht WOP een penalty nemen. Het ongelofelijke ge beurde. De keihard ingeschoten bal van af elf meter werd door keeper Blanke spoor met een snoekduik uit het doel ge ranseld. Nog hield WOP vol, maar Scholts en zijn mannen bleven in dit of fensief van de thuisclub overeind. Na rust kreeg WOP de felle wind in de rug en speelden iets beter dan Meri no's. De schoten uit de Voorthuizense aanval waren echter allen een prooi voor de in prima vorm verkerende keeper Blankespoor. Wel moest Gaasbeek ook nog te hulp komen om de bal uit het doel te koppen. Hoe WOP ook aanviel het lukte niet (Zie onze advertenties elders in dit nummer) door de kundige verdediging van Meri no's. Onder grote spanning verstreken vooral de laatste vijf minuten, waarin WOP zelfs drie corners mocht nemen. Zelfs in de allerlaatste speelminuut ver scheen de rechtsbinnen van WOP oog in oog met doelman Blankespoor maar ook dit schot wist hij te verwerken. Luid bejubeld kwam het eindsignaal waarin Merino's de zwaarbevochten 1-0 stand had behouden en nu drie punten voorsprong nam op WOP, dat echter een wdestrijd minder speelde, zodat de voor sprong relatief 1 punt is met nog 3 wed strijden in totaal te spelen. Overigens heeft Merino's nu de zaak in eigen hand en doet een prachtige gooi naar het kam pioenschap in de eerste klasse van de afdeling, wat tevens promotie zou in houden naar de grote KNVB. Musketiers heeft in een zeer rustige wedstrijd gewonnen van Veslaco. Een rustige wedstrijd, want de kampioen is in deze afdeling bekend, zodat niemand zich enige illusie meer behoeft te maken. Het bestuur van Musketiers had het verstandige besluit genomen wat met het elftal te gaan experimenteren zodat mi- schien niet de sterkste opstelling het veld betrad. Toch won Musketiers deze wed strijd ondanks het feit dat men eigenlijk met tien man speelde (de elfde geloofde het wel) met 4-3. DUIVENWEDVLUCHT RHENEN De duiven van de Postduivenvereniging Rhenen en Omstreken zijn weer in con cours. De eerste vlucht ging vanaf Vil voorde over een afstand van 140 km. In totaal namen er ruim driehonderd vogels aan deel. De uitslag voor Rhenen was als volgt: K. v. d. Vooren 1, 6, 7, 11, 27; J. Terschegget 2, 29, 32, 37, 38; T. v. Dor ian 3; P. v. Eist 4, 13; O. v. Schonevelt 5, 20, 33, 34, 35; H. van Ingen 8; E. Boel- houwer 9, 19, 44, 45; J. Bleijenberg 10, 16, 21, 40; J. Baars 12, 18; G. Hovestad 14, 22; G. v. Estrik 15, 24, 28; C. Spies 23; A. v. Veenendaal 25; W. v. d. Klift 26, 42; Ter Haar 30; 9. v. d. Hatert 31, 41; B. Wegh 36, 38; J. Nathalia 43 en J. Sacree 46. (53) En de voorspelling van Juan, de gids, schijnt maar al te juist te zijn, want als ze wederom een heuvelrug beklommen hebben, zien ze op korte af stand datgene, wat de gieren heeft samengebracht. Op een opgedroogde en door de zonnegloed openge barsten rivierbedding, ligt languit de roerloze ge stalte van een neger. Een negerin, de uitputting nabij. zit naast hem en tracht zwaaiend met een stok de neerduikende roofvogels van zich af te houden! Bij hun nadering wieken de gieren traag weg. Gelukkig toont de neger, als Falco hem haastig wat water tus sen de lippen gtet, nog tekenen van leven en al spoedig zijn zowel de neger als de negerin zover op geknapt, dat Juan hen in een voor Aram onverstaan baar taaltje kan ondervragen. „Het zijn leden van de Batusi-stam", zegt hij tot Aram. „Zij wonen aan de rand van de woestijn en zij zijn gevlucht omdat de medicijnman der Batusi hun kind had aangewezen als offer op het altaar van hun goden." (wordt vervolgd) seizoen op de tweede plaats na hun plaatsgenoten van AZC. Evenals vorig jaar zal volgens de nieuwe regels worden gespeeld met vier spelperioden, waarin invallers zijn toe gestaan. VZC zal dus een ploeg van elf spelers op de been moeten brengen, hetgeen geen lichte opgave is. Koomen heeft zich na heel veel jaren deel uitgemaakt te hebben van het le team teruggetrokken, terwijl Wim van der Meer als militair in Curagao ver blijft. Het meespelen van Ad en Cel Slotboom hangt aan een zijden draadje, aangezien ook deze broers onder de wapenen verblijven. Overigens is de Veenendaalse zwem club deze week reeds begonnen met de training in open water. Dinsdagsavonds trainen de heren en donderdagsavonds de dames. De data van alle bijzondere evene menten die dit jaar zullen plaatsvinden zijn nog niet vastgesteld. Wel die waar op het Ritmeester-waterpolotoernooi zal worden gespeeld, n.l. op zaterdag 29 juni a.s. Het loonpeil in de land- en tuinbouw is in de afgelopen tien jaren vrijwel verdubbeld en verwacht kan worden, dat in de toe komst nog verdere stijgingen voor de deur staan. De landbouw is nu eenmaal ingepast in een zekere economische structuur en moet zich daardoor richten op de andere bedrijfs takken. Als de lonen in de industrie hoger worden, moet ook de boer meer aan zijn werknemers betalen. Dit heeft belangrijke gevolgen. Naarmate het verschil tussen de arbeidslonen en andere kosten steeds groter wordt, zal de boer proberen de factor ar beid zo laag mogelijk te houden door zo min mogelijk arbeidskrachten aan te trekken. Dit zuinigjes-aan-doen is alleen mogelijk bij ver strekkende mechanisatie. De mechanisatie is echter geen zaak voor iedereen. Zij stelt zeer speciale eisen aan vakmanschap van ondernemers en arbeiders, aan landinrichting en zelfs aan de inrichting van de bedrijfs gebouwen. De laatste tien jaren is dan ook sterk gemechaniseerd in de Nederlandse landbouw. Het aantal melkmachines was in 1960 bijna het tiendubbele van het aantal in 1950. Het aantal motortrekkers verdriedubbelde. Minis ter Marijnen (landbouw) verwacht volgens zijn nota over het landbouwbeleid, dat dit proces van vervanging van arbeid door kapi taal zich zal voortzetten. Dit brengt heel wat vraagstukken mee. In sommige grote be drijven is per werknemer op het ogenblik al honderdduizend gulden geïnvesteerd. Het wordt daardoor voor een alleenstaande boer, die tegelijk eigenaar, arbeider en bedrijfs leider is, steeds moeilijker voldoende kapitaal te verzamelen om een bedrijf van voldoende omvang te financieren. Het financierings vraagstuk schreeuwt daarbij dus om een op lossing. De prijzen van de landbouwproducten in het bijzonder die van akkerbouw- en vee houderijproducten hebben de kostenstij gingen niet kunnen bijhouden. Bovendien zijn ze achtergebleven op de algemene prijs ontwikkeling in Nederland. De prijsverhou ding tussen agrarische en niet-agrarische producten is daardoor voor de landbouw de tuinbouw uitgezonderd ongunstig. Mi nister Marijnen verwacht, dat de Europese Economische Gemeenschap hierin wel wat kan veranderen. Maar dit zal slechts korte tijd kunnen duren. Er dreigt immers ook in de EEG een overschot van productie, het- VEENENDAAL DE „TREKVOGELROUTE" Dit is een luchtopname van de enorme brug in de „Trekvogelroute" tussen De nemarken en West-Duitsland. De brug is de grootste van Europa en loopt van Falster naar Zeeland. De lengte van de brug is 3,6 km. Er zijn twee gescheiden rijbanen overheen. geen op langere termijn een ongunstige in vloed op de prijzen heeft. Ondanks de ongunstige prijsontwikkeling en de kostenstijgingen is volgens de cijfers het gemiddelde inkomen in de landbouw niet achtergebleven op de gemiddelde verdiens ten in de niet-agrarische bedrijfstakken. Dit is vooral te danken aan een sterke producti- viteitsstijging per man. In de tien jaren tus sen 1950 en 1960 is de productiviteit in de landbouw gestegen met 62 procent, in de industrie met 58 procent en in de totale economie met 40 procent. De cijfers vertellen echter niets over de ontwikkeling bij de ver schillende bedrijfstakken van de landbouw zelf. Met name de kleine zandboeren en in het algemeen de kleinere bedrijven hebben veel te verduren gehad. De regering moest zelfs ingrijpen en een zekere steun verlenen. De grote vraag voor de komende jaren is of de productiviteit per man voldoende snel zal kunnen blijven stijgen om de daling van het inkomen te kunnen blijven inhalen. Vol gens minister Marijnen zullen daarvoor no dig zijn: nauwere technische en economische samenwerking, vergroting van de bedrijfs- oppcrvlakte en intensivering van het grond gebruik. Daarbij blijft het probleem om de productie ook kwijt te raken. De Neder landse landbouwproducten zullen van uit stekende kwaliteit moeten zijn. Belangrijke steun daarbij kunnen zijn een meer gecoör dineerde activiteit van de exporthandel en een goede samenwerking tussen industrie en handel. (Wordt vervolgd.) (Nadruk verboden.) Voor de VVD sprak donderdagavond in de Sociëteit mevr. H. Buddingh-de Vries Lentsch uit Veenendaal over het onderwerp: „Wat deed het kabinet De Quay". Nadat de voorzitter, de heer H. J. Blanken, een inleidend woord had ge sproken en een overzicht had gegeven van de stand van zaken in de afdeling, alsmede een beschouwing over de be groting behandeld in de gemeenteraads vergadering, werd het woord gegeven aan de spreekster van die avond. Volgens mevr. Buddingh had zij de zit tingsperiode van het kabinet De Quay nauwkeurig bestudeerd en was tot de conclusie gekomen dat er veel, zelfs zeer veel was gedaan. Dit kabinet zag zich persoonlijk verantwoord en had in eco nomisch opzicht een vrijere politiek. Vo rige kabinetten maakten vaak van te ve ren afspraken, dit kabinet werkte zelf standig en werd zonodig gecontroleerd door de kamers. Het kabinet gaf mis schien niet altijd een voldoende duide lijk beeld van de werkzaamheden en ont stonden hierdoor soms misverstanden. Uitvoerig stond spreekster stil bij de loonpolitiek van minister Toxopeus, o.a. betreffende de ambtenaren-salarissen. De woningbouw vond zij bijzonder moei lijk. Ook vorige kabinetten hadden met deze moeilijkheden te kampen. De in voering van de vrije zaterdag was volgens haar niet bevorderlijk voor de vlotte gang van zaken. Verder werd aandacht ge schonken aan belastingverlaging voor de ongehuwde vrouw. In de Nederlandse Staatscourant van 8 mei 1963 is een wijziging gepubliceerd van de Middenstandskredietbeschikking 1959. Deze wyziging betekent een krachtige ver ruiming van de kredietmogelijkheden. Hierdoor is in belangrijke mate tegemoet gekomen aan de wensen van het bedrijfsleven met betrekking tot de oplossing van de financiële moeilijkheden die zich voordoen bij de expansie, de overname en de vestiging van middenstandsbedrijven. Als gevolg van deze wijziging wordt het maximum van een onder garantie van het Rijk te verlenen krediet voor inrich ting van nieuwe bedrijfspanden verhoogd van 50.000,— tot 80.000,terwijl het maximum van een te verlenen hypo thecair krediet voor nieuw te bouwen winkels en andere bedrijfsgebouwen wordt verhoogd van 50.000,tot 100.000,—. Tevens is het thans mogelijk, dat bij de overname van een onderneming - mits voor de betrokken bedrijfstakken een stichting bijzonder branchewaarborg fonds is opgericht - al dan niet in com binatie met een overnamekrediet, een huurgarantie wordt verstrekt; zulks is eveneens het geval bij de inrichting van een nieuw bedrijfspand. Voorts wordt het maximum van door de borgstellingsfondsen goed te keuren bedrijfsuitrustings-, bijzondere-, overna me- en borgstellingsfondskredieten ver hoogd van 5000,tot 7500,met dien verstande, dat het de middenstands ondernemer, zoals tot dusverre, vrij staat voor de eerste drie genoemde krediet soorten vanaf een bedrag van 5000,— en hoger rechtstreeks een beroep te doen op de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. Bovendien zijn enige wenselijk geble ken kleine technische veranderingen aan gebracht. Over genoemde punten heeft de Com missie voor het Middenstandskrediet op 27 februari j.l. advies aan de Staatssecre taris van Economische Zaken uitgebracht. Wat betreft de verhoging van het maxi mum van het inrichtingskrediet is het ad vies van deze commissie niet geheel ge volgd, doch op grond van het door haar geproduceerde, globale cijfermateriaal kan met het thans toegestane nieuwe kre dietmaximum van 80.000,— aan rede lijke verlangens worden voldaan. Wat betreft het hypothecaire garantie krediet is het advies van de commissie met betrekking tot het maximum voor het bedrijfsgedeelte geheel gevolgd. Het voorstel om ook het woninggedeelte on der de hypothecaire garantie te betrek ken is echter niet overgenomen. In de eerste plaats doet zich namelijk het vraagstuk voor van de afbakening met het „Besluit bevordering woningbe- zit" dat ressorteert onder het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en op grond waarvan voor nieuwe wo ningen eveneens garanties en ook pre mies kunnen worden verstrekt. Nagegaan zal worden of op dit punt de Middenstandskredietbeschikking 1959 en het Besluit bevordering eigen woning- bezit alsnog beter op elkaar kunnen wor den afgestemd. In de tweede plaats kan er op worden gewezen, dat de financie ring van het bedrijfsgebouw geschiedt tot 85 van de stichtingskosten, tot een maximum van thans 100.000, Het vertrouwen bestaat dan ook, dat bij redelijke verlangens wat betreft de grootte en de uitvoering van een bij het bedrijfspand behorend woongedeelte, voor de financiering hiervan met de hypo thecaire geldgevers als regel op normale wijze een oplossing kan worden gevon den.

De Vallei | 1963 | | pagina 3