pompvers AFSTAND DOEN GALBLAASAANDOENINGEN In het land van de sport, waardeert men de muziek RHENEN Tfe' Een kind heeft van zichzelf charme genoeg AMERONGEN VOORRANG DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 17 MEI 1963 Nr. 40 OP DOKTERSADVIES: Zesduizend operabezoekers per dag in Melbourne Moeizaam begin Miljoen luisteraars TROTS ALLE MODE: Openluchtconcerten De immigrant van Vchuppen WORDT D.V.S.A. KAMPIOEN? Bij kruising WEG en RIJWIELPAD KRUISING VERHARDE WEG- ZÉLFSTANDIG FIETSPAD: Laat patiënten meegenieten Wie - bijvoorbeeld op een spoorweg perron - zijn blik laat gaan over de uit stalling van de krantenkiosk, kan zich verbaasd afvragen of al die boeken, tijd schriften en dagbladen wel gelezen zul len worden en of dat allemaal wel aan de man zal worden gebracht. Hij behoeft zich over het laatste punt werkelijk geen zorgen te maken; er heerst onder het pu bliek een ware leeshonger, die niet tot ons land of ons continent beperkt is. Le zen is wellicht de gemakkelijkste vrije tijdsbesteding en de mens die niet eens een uurtje ontspanning kan vinden „met een boekje in een hoekje" wordt niet benijd. Er zijn mensen die tijd te over hebben; veel tijd te over hebben om met een boek, een krant, een tijdschrift de anders ontzettend taaie uren door te komen; dat zijn de zieken, of de om andere redenen in hun beweging belemmerden. In het bijzonder bij hen mag worden gesproken van een ware leeshonger en dié valt niet altijd zo gemakkelijk te stillen. Dat heeft het Nederlandsche Roode Kruis ook begrepen en het heeft daar om speciaal voor hen een indrukwek kende organisatie opgezet, het z.g. Lec- tuurdepot. Die afdeling van het Roode Kruis stelt zich ten doel gelezen, maar nog in goede staat verkerende tijdschrif ten in te zamelen, die te sorteren en toe te zenden aan hen die daarvoor in aan merking komen. Er gaan zendingen naar ziekenhuizen, sanatoria, revalidatie-in- richtingen, hospitalen e.d., maar ook naar individuele zieken en invaliden. En ver der naar Nederlanders in het buiten land; naar onze militairen overzee bij voorbeeld. De pakjes lectuur voor de individuele zieken worden steeds met zorg samengesteld, waarbij rekening wordt gehouden met de levensovertui ging van de geadresseerde. Behalve tijdschriften verzamelt het Lectuurdepot ook boeken. Boeken in al- te talen, over alle onderwerpen, want het telt onder zijn lezers „klanten" van zeer uiteenlopende smaak en met be langstelling voor alle soorten onderwer pen. Zowel romans als studieboeken worden gevraagd. Over het algemeen staan de boeken slechts ter beschikking van hen die om een of andere reden niet van de openbare bibliotheken gebruik kunnen maken; concurrentie met het particulier initiatief is dus uitgesloten. Voor toezending houdt het Lectuur- Gij vraagt van ons dat w'in dit leven weer alles afstaan, stuk voor stuk. Wat eens in handen ons werd gegeven, en wat we noemden: ons geluk. Geluk genoemd: maar, ach, hoe pover, 't Is veelal schijn, vaak duur gekocht. Wij dwaze mensen hebben meestal op de verkeerde plaats gezocht. Hoe bitter is 't, dit te beseffen, men is dan eenzaam weer, en stil Tot éénmaal Gij ons op komt heffen, en 't dwalend hart bekennen wil: Er is één houvast slechts in 't leven, één kracht, één rots, door d'eeuwen heen. Slechts Eén, die ons Geluk kan geven, Gij, eeuwig trouwe, Gij alleen. A. H. depot - gevestigd aan de Laan van Meer- dervoort - zich warm aanbevolen, waar bij het echter wel moet opmerken, dat het in het algemeen voor zolderoprui mingen weinig belangstelling heeft. Men bedenke dat een zieke gaarne datgene leest, wat ook een gezonde goed genoeg voor zich vindt. Toezending kan gratis geschieden per post, doch ook kan men de lectuur in de bekende huisjes werpen die op tal van plaatsen in het land staan opgesteld. Op aanvraag zendt het Lec tuurdepot een of meer adresstroken toe, waarmede zendingen tot een maximum van drie kilogram ten postkantore - zo als vermeld zonder kosten - kunnen wor den aangeboden. Kijk eens in Uw boekenkast; wellicht staat daar nog iets goeds dat een zieke of invalide enige prettige uren kan be zorgen. U doet er goed werk mee! I De jaarlijkse landelijke inzameling van het Roode Kruis wordt gehouden van 27 mei t/m 8 juni a.s. De laatste dag van de actie bestaat uit een grootscheepse straat- collecte. TEKORTEN AAN KOBALT Niet alleen in Nederland, maar ook el ders in de wereld kampt men met tekor ten aan kobalt bij het vee. Slechte groei bij het jongvee, likzucht, verlaging van de melkgift, minder goed drachtig wor den, niet besmettelijke abortus enz., kun nen hiervan het gevolg zijn. In Nieuw- Zeeland heeft men zich op een speciale wijze verzekerd van een regelmatige ko- balttoevoer door het sporenelement ko balt toe te voegen aan de fosfaat-mest stof superfosfaat. Wanneer de normale gift van 250 kg superfosfaat per ha wordt gegeven, ver strekt men tevens voldoende kobalt. In dien er meer fosfaat moet worden ge geven, dan is het niet nodig om voor deze extra hoeveelheid, kobalthoudende superfosfaat te nemen. TEMPERATUUR EN STUIFMEEL Nu de tijd voor bloesemritten weer is aangebroken is het interessant de aan dacht te vestigen op een interessant proefschrift van een Zuidafrikaan, die bij zijn studie tot de conclusie kwam dat hoge temperaturen tijdens de bloei tijd een lagere activiteit van het stuif meel tot gevolg hebben. De studie had betrekking op aardnoten, het uitgangs- produkt voor de pinda's. Bij hogere temperaturen bleek de vorm van de bloem dusdanig te zijn, dat de stuif - meelbuis een langere weg moet afleg gen. Verder bleek dat de plant zich bij hogere temperaturen weelderiger ont wikkelde maar dat de vruchtvorming geringer werd. Zo werden allerlei zaad knoppen in rusttoestand aangetroffen die bij hoge temperaturen niet tot ont wikkeling kwamen, doch bij lagere wel. Uiteraax-d zullen temperatuursinvloe- den bij bloeiende vruchtbomen een an dere uitwerking hebben, doch het is zeker interessant deze materie bij de bloesemritten nog eens te overdenken. GRONDMONSTEREN IN LANDBOUWGEWASSEN In zijn algemeenheid worden er zeer weinig grondmonsters voor bemestings- onderzoek genomen tijdens de groei van het gewas, omdat de eerste acht weken na de bemesting niet bemonsterd mag v/orden en het gewas zich daarna dus danig ontwikkeld heeft dat dit niet mo gelijk en ook niet wenselijk is. Het onderzoek op de kalktoestand vol gens de pH-sneldienst maakt hierop ech ter volgens de resultaten van het weten schappelijk onderzoek een uitzondering. De zuurgraad wijzigt zich niet tijdens de groei van het gewas. Daarom kunnen in de loop van de maand mei zeker nog monsters voor onderzoek op de kalk toestand worden genomen. Blijkt het noodzakelijk om te bekalken, dan kan de kalk tijdig worden besteld en tijdens de stoppelbewerkingen goed door de grond worden gemengd. GIBBERELLINEZUUR TEGEN NACHTVORSTSCHADE Langejarige pi'oeven hebben in Enge land uitgewezen dat nachtvorstschade tijdens de volle bloei van de peren be langrijk kan worden teruggebracht door een bespuiting met giberellinezuur. Bij bevriezing van de bloemdelen schijnt het stuifmeel niet meer bij machte te zijn om het vruchtbeginsel verder te doen zwellen en de ontwikke ling van de vrucht komt dus tot stil stand. Belangrijke opbrengstverliezen kunnen hiervan het gevolg zijn. Door een bespuiting met een chemisch middel schijnt de groeistimulans van het stuif meel weer geactiveerd te worden, zelfs na een ernstige en herhaalde bevriezing van de bloemdelen. De geoogste vruch ten zijn normaal wat grootte en aanzien betreft, doch bevatten geen pitten. Het zijn dus parthenocarpische vruchten. We blijven ook deze keer nog stilstaan bij de veel voorkomende aan doeningen, welke in de buik kunnen voorkomen. We bespraken reeds de maagzweer en haar verwikkelingen en de appendicitis. Ook de galblaas aandoeningen komen veel voor, vooral bij wat oudere, gezette vrouwen zien we zeer veel galblaasklachten. Allereerst zullen we dan de galstenen bespreken. Galstenen komen erg veel voor al behoeft hun aanwezigheid in de galblaas geen aanleiding te zijn tot klachten. Om dit beter te kunnen begrijpen is het nuttig eerst iets te vertellen over de normale, gezonde galblaas. Wat de grootte en de lig ging betreft is de galblaas te vergelijken met een peertje, dat vlak onder de lever ligt, dus rechts boven in de buik, iets onder de ribbenboog. De lever vormt de gal, welke voor de spijsvertering nodig is. Nu is het zo, dat er een gang van de lever naar het bovenste deel van de dunne darm loopt en zo wordt de gal direct gestort bij de te verteren spijsmassa. U zult zeggen, waar is dan de galblaas voor nodig als de gal direct in de darm kan lopen? Dat is gauw gezegd. De produktie van gal in de lever gaat steeds door, maar er is niet steeds behoefte aan gal. Die behoefte bestaat alleen als er voedsel te verteren is in de darm. De galproduktie gaat ech ter vrij regelmatig door of er nu voedsel ter vertering wordt aangeboden of niet. De oplossing is dus, dat de overbodige gal in de tussentijd, dat ze niet direct wordt gebruikt, wordt opgeslagen. Zo gebeurt het ook en de opslagplaats is de galblaas. Er is een aftakking van de buis, die van de lever naar de dunne darm gaat en die aftakking voert naar de galblaas. De gal kan nu als ze relatief teveel is in de galblaas stromen. Bestaat er echter een grote behoefte aan gal, dan kan er gal uit de galblaas in de darm stromen. Ook dit is dus weer een mechanisme om de mens zoveel mogelijk aan wisselende „omstandigheden" te laten aanpassen. De regelmatige lezer van deze rubriek zal zich misschien herinneren, dat ik al vaker op zulke mechanismen in het menselijk lichaam heb gewezen. Tot dusver hebben we gesproken over de gezonde, goed-functionerende galblaas. Nu kan er ook in de galblaas van alles mis gaan. In de galstroom kunnen afwijkingen voorkomen en in de vloeistof kunnen klonteringen optreden. Deze kleine klonteringen worden dan steeds groter. Er komen steeds meer laagjes omheen en zo vormen zich erwtgrote stenen, die ook groter kunnen worden. Er bestaan galstenen ter grootte van een klein duive-ei. Als de galstenen nu rustig in de galblaas blijven zitten bemerkt de drager van de galstenen niets van hen. Geraken ze echter op drift met de galstroom mee door de aftakking naar de grote galbuis, die naar de darm voert, dan bestaat er grote kans, dat z&n steen ergens op zijn weg wordt beklemd. De buis, waarin zo'n steen zich bevindt „probeert" de steen weg te duwen en zo treedt er een hevige kramp op. Dit is de achtergrond van de galkoliek. De pijn van een koliek is zeer hevig. Vrouwen die kinderen hebben gebaard zeggen wel, dat de pijn van een galsteenkoliek heviger is dan de pijn bij de baring. Zo'n pijnaanval duurt meestal enige uren gelukkig bezitten we genees middelen om zo'n pijnaanval te couperen. De patiënt wordt geel als de steen de grote galbuis afsluit. De gal produktie in de lever gaat door en kan dan niet worden afgevoerd naar de darm. In het bloed komen dan de galkleurstoffen en daardoor wordt de patiënt geel. (De ontlasting is dan door het ontbreken van de galkleur stoffen heel licht, stopverfachtig). Als de steen alleen de aftakking verstopt wordt alleen de galblaas uit geschakeld, maar de gal kan door de grote galbuis worden afgevoerd naar de darm, dan wordt de patiënt niet geel en ziet de ontlasting er normaal uit. Afhankelijk van het geel worden van de patiënt is de behandeling. Als de patiënt geel wordt zal meestal een operatie noodzakelijk worden ge acht. Verder komen natuurlijk in beschouwing het aantal aanvallen. Hier over valt nog veel meer te zeggen, maar daarop zullen we een andere keer nader ingaan. Deze keer wilde ik u iets vertellen over galstenen en over de werking van de galblaas. Veel mensen praten wel over deze dingen, maar weten eigenlijk niet waarom het precies gaat. (Wordt vervolgd) ARTS. (van onze correspondent in Australië) Australië moge terecht het land van de sport worden genoemd, dit betekent aller minst dat op het terrein der kunst en bijzonder op dat van de miuiek het tenachter blijft. Blijkens een dezer dagen verschenen rapport, trok een door Yehudi Menuhin gegeven serie concerten een groter aantal bezoekers dan het vermaarde titel-boksen in het stadium te Sydney en kon men in Melbourne bogen op bijna zesduizend be zoekers gedurende de opvoering der opera Salome in een middag- en avond voorstelling. Australië heeft het in de laatste jaren wat betreft bezoek aan concerten bij zonder bij de jeugd gezocht en daarvan gaat men nu kennelijk de resultaten zien. Het begin is moeilijk geweest. Als jong land bezat men aanvankelijk geen eigen orkesten en artisten. Doch daarin is geleidelijk verandering gekomen en thans zijn er musici, zangers en zange ressen van naam in Australië. De artistieke opvoeding der jeugd be paalde zich niet tot het terrein van zang en muziek, ook dat van de schil derkunst b.v. ontving grote aandacht. Het is thans zo gesteld dat exposities bij voorkeur door de jeugd worden be zocht, niet slechts als een soort ver plicht gezamenlijk bezoek, doch meer uit aanwezige belangstelling, hetgeen blijkt uit de bezoeken op vrije dagen en na schooltijden. Reeds tussen 1850 en 1900 bleek in Australië veel belangstelling te bestaan voor operaconcerten. Ondanks de moei lijke transportproblemen van die dagen, bezochten toen tal van Italiaanse Opera gezelschappen Australië. Reeds in 1887 werd een muziekstoel aan de Universi teit van Melbourne ingesteld en plm. 200.000 gulden subsidie per jaar ver leend. Het eerste eigen orkest werd in 1906 te Melbourne gevormd waarna in 1916 Sydney volgde, waarvan de uit Neder land afkomstige Henri Verbruggen diri gent werd. Evenwel werd door de op richting van de Australian Broadcasting Commission in 1930 de grootste steun aan het concertleven gegeven. Het was de A.B.C. die niet alleen mid dels de radio, doch ook door zaal- en openluchtconcerten de belangstelling van het Australische publiek tot groter ontwikkeling bracht. Blijkens het ovei'zicht werden in het afgelopen jaar de bijna duizend concer ten door de A.B.C. georganiseerd, door ruim een miljoen personen bezocht. De concerten werden verzorgd door zes vaste orkesten welke volledig worden gesubsidieerd door de A.B.C., benevens een groot aantal gast-orkesten en ar tisten, waarbij in totaal ruim 2000 artis ten waren betrokken. OP TROTTOIR GEDRUKT Op de Achterbergsestraatweg werd de heer C. v. d. B. uit het dorp Eist met zijn wagen op het trottoir gedrukt. Toen hij een vrachtwagen inhaalde, bestuurd door de Rhenenaar S., week deze op hetzelfde moment uit voor een langs de kant van de weg geparkeerde bestel auto. Van de B. liep een scheurband op tegen de scherpe trottoirband en be schadigde één van zijn wielen. De po litie maakte proces-verbaal op. MARKIEZEN-NOZEMS BIJ POLITIE BEKEND Nog niet zo lang geleden waren langs het Fred. v. d. Paltshof en de Heren straat in Rhenens centrum 's nachts talrijke markiezen aan winkelpanden neergelaten door onbekende daders. Deze week heeft één van de winkeliers de politie kunnen inlichten wie de van dalen waren, die zich aan dit „werk" schuldig maakten. Ook motorkappen van auto's werden opengezet en soms werden zelfs vernielingen aangericht. Dit muisje zal voor de betreffende jon gelui nog wel een staartje krijgen. RMC WIL JEUGD BEZIG HOUDEN IN VAKANTIE Tijdens de ledenvergadering van de Rhenense Middenstands Centrale in ho tel „De Koning van Denemarken" werd in principe besloten komende zomer acties te voeren voor de jeugd. In de vakantietijd zal men trachten de kin deren bezig te houden door periodiek op te zetten evenementen, die zullen v/or den doorgevoerd na verschillende ver koopacties. VOETBAL TEN BATE VAN OUDJES De voetbalwedstrijd tussen personeel van de gemeente Rhenen en de plaatse lijke PTT heeft bijna zestig gulden op gebracht. Dit geld wordt bestemd voor de autotocht van de Rhenense ouden van dagen die binnenkort weer wordt gehouden. Het ligt in de bedoeling nog meer voetbalwedstrijden voor dit sym pathieke doel te organiseren. MILITAIRE FONDSEN GOED BEDACHT De openbare geldinzameling in Rhenen gehouden ten bate van de gezamenlijke militaire fondsen heeft het mooie be drag van bijna duizend gulden opge bracht. Het personeel van de DELM ter plaatse heeft een belangrijk oi'ganisato- risch aandeel in deze inzameling gehad en met succes. SCHAKERS HAALDEN GELIJKSPEL TEGEN LEERSUM De Rhenense schaakclub speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen Leersum. De uitslag werd 7-7. De uit slagen aan de veertien borden waren als volgt: LEERSUM—RHENEN H. J. Hofstede M. ter Haar V2-V2 W. Bontebal H. Visch10 W. v. d. Broek J. D. Busch01 S. ten Donkelaar J. Kat10 A. van Essen J. Verwoert10 P. Jansen S. van Dijk01 W. Altena B. van DoornV2-V2 G. van Cooten P. G. van Dam V2-V2 M. C. H. v. Dijk H. Griffioen 1—0 W. J. de Jeu H. RijkseI-V2 W. van Dam J. Notermans01 P. Bos Zr. J. Slagter01 P. van Dam Jr. T. van Dijk V2-V2 Ga J. Hulsebos A. Ronge01 De enorme afstanden in dit land spe len uiteraard een belangrijke rol bij het bezoek door de orkesten aan de diverse steden en zij bereizen afstanden die ge lijk zijn aan die voor een rayon als van Londen-Rome-Parijs-Warschau en Ko penhagen. Ondanks de hoge kosten daaraan verbonden, had de A.B.C. in het afgelopen jaar een tekort van slechts rond 250.000,zulks als ge volg van het feit dat het publiek bereid blijkt te zijn een behoorlijke entreeprijs te betalen. Bijzonder de openluchtconcerten waarvoor uiteraard het Australische klimaat zich uitstekend leent - blijken populair te zijn. De jaarlijkse serie con certen: „Music for the people" in de Bo tanische Tuin te Melbourne, wordt door totaal minstens 100.000 personen bijge woond. Enorme kapitalen worden ge ïnvesteerd in de bouw van een nieuw operahuis te Sydney, dat door een uit Nederland afkomstig bouwbedrijf wordt gesticht. In Melbourne is er de bouw van het „Cultural Centre" dat miljoenen vergt. Het is niet alleen de A.B.C. die het concertleven stimuleert, daar zijn ook dagbladen en grote ondernemingen die zelfstandig vokale- en instrumentale competities organiseren. In dit alles speelt ook de immigrant zijn lied mee. De minstens dertig ntio- naliteiten die in het land bijeen zijn ge komen dragen hun deel bij in de haar culturele ontwikkeling. Hierin blijven ook de Nederlandse immigranten niet achter en bovendien heeft Australië re gelmatig Nederlandse gast-dirigenten en artisten. Er zijn speciale Jeugdorkesten, die ieder jaar een „muzikaal kamp" houden, waarin dan leden worden ge kozen voor het Australische Jeugdor kest, dat onder directie van de A.B.C. optreedt. Het is aan dit alles te danken dat Australië - het land van de sport - al lerminst eenzijdig is georiënteerd en het jonge land ook op het terrein van de serieuze muziek haar rol speelt. SNELHEIDSOVERTREDINGEN De rijkspolitie van de groep Rhenen hield in het dorp Eist controle op de maximum snelheid in de bebouwde kom. Er werden niet minder dan 43 be keuringen uitgedeeld. BESCHONKEN OP DE BROMFIETS De 22-jarige J. M. v. G. uit Ede werd in de gemeente Rhenen onder invloed aangetroffen op zijn bromfiets. Hij slin gerde over de weg en bracht zichzelf en het overige verkeer in groot gevaar. De rijkspolitie bracht hem over naar het groepsbureau aan de Stationsweg. Daar werd een bloedproef genomen. Van G. werd ter ontnuchtering ingesloten en kreeg bovendien een proces-verbaal. BEVRIJDINGSFEEST IN JULIANASTRAAT De buurtvereniging Julianastraat heeft traditiegetrouw de bevrijding herdacht met een kinderfeest. Helaas werkte het weer niet mee, maar dat deed aan de feeststemming geen afbreuk. Prijzen werden behaald door Jannie van Dijk, Tonnie Berends, Jannie van Thuijl, Jan Hellenkate, Hennie Veenendaal, Hans de Jong en D. Berends. Ieder kind kreeg trouwens een leuk prijsje, zodat niemand met lege handen naar huis behoefde te gaan. De betrouwbaarheidsrit per fiets werd uitgesteld tot zaterdag 18 mei in ver band met het slechte weer. ULO-LEERLINGEN KREGEN POLITIE VOORLICHTING De rijkspolitie doet nog steeds haar best personeel aan te werven. Daartoe werd de christelijke ulo aan de Lijster- berg in Rhenen bezocht om de leerlin gen iets te vertellen over de taak, op leiding, aannemingseisen en arbeids voor-waarden. Als spreker trad op de korpschef van de groep Rhenen adjudant J. W. Zijlstra die het uitgebreide werk belichtte. Wachtmeester H. Heeres ging er wat dieper op in. Bovendien vertelde hij talrijke ervaringen uit zijn eigen loop baan bij de politie, waarbij hij in de jongelui een dankbaar gehoor trof. Ook een instructief filmpje trok de aandacht van de jeugd. Er was voor de jongeren ook gelegen heid de patrouillewagen van de ver- keersgroep te bezichtigen, waarin agent Van Schaik een uitstekende toelichting gaf. Ook de werking van de mobilofoon werd gedemonstreerd. V/elke vrouw wordt niet vertederd in een winkel met babykleertjes? Al hebben we zelf geen baby's, dan zouden we toch best zo'n schattig bloemetjes-jurkje wil len kopen, zo'n eigenwijs jongenspakje', die allerliefste popperige zachte hem- metjes en truitjes. Onze (klein)kinderen, nichtjes, neefjes, huurbaby's zijn er goed mee. En het is haast allemaal van ka toen. Ook babykleertjes gaan met de mode mee. We zien, hoe langzamerhand de kleding voor de allerkleinsten, net als die van onszelf, gemakkelijker is ge worden. Sportiever zouden we haast zeg gen, als dat niet een beetje dwaas klonk in verband met hummels van nog geen jaar oud. Om bij de heel kleintjes te beginnen: hebt u gezien, dat zelfs baby's allereer ste hemdje al een klein-mode-artikeltje is geworden? Er zijn tegenwoordig n.l. babyhemdjes en luierbroekjes van dons- zachte katoenen interlock, bedrukt met lieve roze roosjes en groene blaadjes. Is het niet verrukkelijk? Ook trappelzakken zijn er van dit materiaal. De aloude en helaas onmisbare luier is mee geevolu- eerd. De heerlijk zachte hydrophile-luiers hoeven niet meer wit te zijn, maar u kunt kiezen tussen blauw, roze en geel, wat wél zo leuk is. Zeker in de zomer, als baby met alleen maar een luier en een hemdje aan in de wieg mag liggen. Als ik een dikke portemonnaie had, vestje, aan de hals met een lintje ge sloten, maar verder openvallend. Heer lijk om mee aan het strand of in een kinderbadje te knoeien. Of een heuse badcape om baby in te rollen zodra hij fris en geurig uit zijn bad wordt geno men. Eigenlijk kunnen we die kledingstukjes van badstof best zelf maken. Zo'n bad cape bijvoorbeeld: het is niets meer dan een langwerpig stuk badstof, in de lengte in tweeën gevouwen, van boven dicht- gestikt, op ongeveer 1/3 van de hoogte voorzien van een slip, waardoor een lint gehaald wordt. Omzomen, eventueel af zetten met een kleurig bandje, en klaar. Wat is moeder trots, als baby zijn eer ste luierbroekjes en glansgarentruitjes te boven is gegroeid en een echt jurkje of pakje aankrijgt. Gelukkig worden ba by's tegenwoordig niet meer zo poesmooi opgedirkt als vroeger gebruikelijk was. Bij ons tenminste niet. In de landen rond de Middellandse Zee zie je nog veel kin dertjes, tot diep in de nacht slapend han gen op de arm van moeder of kinder meisje, met bleke toetjes en bijna on zichtbaar in de bestrookte jurkjes met kantjes, lintjes, strikjes en kwikjes. Nee, dan zie ik liever onze blozende baby's, die lekker in hun frisse bedje lig gen zodra de avond is gevallen, en die overdag heerlijk vrij kruipen en ravotten en ik had twaalf neefjes en nichtjes on der het jaar, dan zou ik ze ieder een collectie kledingstukjes van katoenen badstof geven, heerlijk zachte, met fleu rige bloempjes bedrukte badstof. Een mouwslabbetje bijvoorbeeld, waar ze van halsje tot polzen inzitten, en dat werke lijk afdoende bescherming geeft voor de ergste knoeiertjes, zelfs al pletsen ze de paplepel in het bord. Of zo'n leuk speel- pakje, ook van badstof, dat bestaat uit een luierbroekje en een kort, mouwloos Op het schitterende sportterrein De Burgwal in Ameróngen zal morgen avond de beslissing valen of het zondag elftal van DVSA kampioen wordt of niet. Zo ja, dan zal er diezelfde avond om negen uur een receptie gehouden worden in het Clubhuis. De enige tegenstander die het DVSA nog lastig kan maken is Austerlitz, waarmee overeenstemming werd be reikt deze belangrijke ontmoeting mor genavond te doen plaats hebben, in- plaats van op zondag a.s. De bezoekende club staat op de derde plaats en zal on getwijfeld alles in het werk stellen de Amerongers op sportieve wijze de voet dwars te zetten. Wanneer DVSA echter het hoofd koel weet te houden, is het kampioenschap en daarmee het eerste-klasserschap bin nen haar bereik. De wedstrijd begint om zes uur en er wordt zeer veel pu bliek verwacht. kunnen in gemakkelijke, eenvoudige ka toenen jurkjes en kruippakjes. Een kind heeft van zichzelf al zoveel charme, dat het echt niet nodig is het op te doffen met al te versierde kleding. Niets aan trekkelijker dan een fris gewassen kind je in een fris gewassen en gestreken ka toentje. En wat is er een keus in grappige en gemakkelijke kleertjes. Het aloude Bra bants bonte ruitje is wat luxueuzer ge worden. Al die kleine ruitjes in prak tische katoen, dikwijls met reliëf-effekt geweven, in de leukste kleurtjes, geel, blauw, groen, roze, lila, lenen zich uit stekend voor wijde, stijf uitstaande jurk jes. Smalle streepjes worden vooral ge bruikt voor eigenwijze jongenspakjes, het aloude kruippakjes-model of een klein, wijd broekje, met daarop een loshangend hesje, soms voorzien van een zak, of zelfs van een heuse stropdas! Op don kerblauwe pakjes en jurkjes komen hel der witte piqué-kraagjes, effen pakjes worden gemaakt van katoen met raffia- effect. Zacht batist met lieve bloemetjes is er voor meisjesjurkjes, zware katoen voor bretel-broekjes. En dit alles sterk, in een wip gewassen, zo droog, en in een ommezientje gestreken. Wina Born. Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP Omtrent de reeds behandelde voorrang zijn we gekomen tot en met: a. Verkeer van rechts gaat vóór, maar b. Snelverkeer gaat vóór langzaamverkeer. c. Verkeer op gewone (verharde) weg gaat vóór verkeer op ON-verharde weg. Nu volgt de voorrang op een kruising van een gewone, zogenaamde ver harde weg met een NIET tot een verharde weg behorend RIJWIELPAD. Een niet tot een weg behorend rijwielpad is een zogenaamd geheel vrij- liggend, ZELFSTANDIG FIETSPAD. Een rijwielpad dus, dat niet is gelegen onmiddellijk naast en behoort tot een rijweg. Dat kan zowel een verplicht, als een niet verplicht (toeristisch) rijwiel pad zijn. Wanneer zo'n geheel vrijliggend rij wielpad een gewone (VERHARDE) weg kruist, heeft het verkeer op de gewone weg altijd voorrang boven het verkeer op het rijwielpad. WIELRIJDERS, LET OP! Kruist een vrijliggend rijwielpad een gewone weg waarnaast een rij wielpad is gelegen, dan heeft óók het verkeer op het tot die verharde weg behorend rijwielpad voorrang. En rijwielpad behorende tot en ge legen onmiddellijk naast een gewone (verharde) weg heeft dus hetzelfde voorrangsrecht als die gewone weg. Een geheel vrijliggend (zelfstandig) fietspad of een tot een ON-verharde weg behorend fietspad heeft slechts het voorrangsrecht van een (de) ON- verharde weg, waarop men altijd voorrang moet geven aan het ver keer op de gewone (verharde) weg. Ywrkeer op de verharde weg heefl voorrang I FIETSER OP DE VERHARDE WEG GAAT DUS VÓÓRI Bij kruising van twee vrijliggende rijwielpaden, of van een vrijliggend rijwielpad met een ON-verharde weg gaat gewoon verkeer van rechts vóór. Maar snelverkeer op de onverharde weg gaat vóór rijwielverkeer op het fietspad. Een vrijliggend rijwielpad en een ON-verharde weg hebben namelijk ge lijke voorrangsrechten. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat ook de voorrang op RUITER PADEN hetzelfde is als die voor rijwielpaden en onverharde wegen. Wielrijders op vrijliggende rijwielpaden, steekt niet zomaar de weg over. LET OP VOORRANG! Op alle wegen en paden geldt: VOORRANG GEVEN IS VEILIGER DAN VOORRANG NEMEN!

De Vallei | 1963 | | pagina 5