meisjes te allen tijd veiligheid DE VALLEI Muziek attractie's AMSTERDAMSCHE BANK LUXOR 1 Frisse en fleurige katoen voor aanstaande moeders voor de Jeugd Kom werken bij Gehéniau en doet uw best ij zorgen voor u dan voor de rest Service Station „RENSWOUDE" THEATER j BOCCACIO '70 Drie dolle tantes L. HEU ODE AAN DE BETUWE ANDROCLES EN DE LEEUW Scherpenzeel-Dorestad 5-1 SLAGERS- BEDIENDE Zaterdag 25 mei aanvang 19.30 uur met THE ROYAL HAWAIIANS In het O.C.B.-gebouw te Veenendaal. Weverijen Jos. Gehéniau N.V. VEENENDAAL VERLAAT 16 ter opleiding in onze weverij Kantoor VEENENDAAL - Markt 20 - Telef2045 AUTOVERHUUR ZONDER CHAUFFEUR V.W. de Luxe V.W. 1500 V.W. Samba busjes Opeis SERVICE STATION „RENSWOUDE" Sophia Loren - Anita Ekberg - Romy Schneider in Gunther Philipp - Trude Herr - Bill Ramsey en vele andere bekende sterren in AN DELFT'S INDERWAGENS NAAR ïnige wollen smyrna vloerkleden Is er werkelijk nog eens een tijd ge weest, dat de aanstaande moeder zich hulde in uitgelegde en afgedragen jurk jes of in stijve, .gedekte" positiekleding, omdat het er in die tijd - naar zij meen de - toch niet zo op aankwam? Of omdat de aanstaande moeder zich uit een soort valse schaamte liefst zo onzichtbaar mo gelijk wegcijferde? Gelukkig is dat al heel lang geleden. De aanstaande moeder heeft tegenwoor dig haar eigen mode, die, net als de haute couture, uit Frankrijk afkomstig is. Een mode die fleurig en fris is, die zo veel als mogelijk is de verandering van het figuur verdoezelt, en die de zwangere vrouw er op haar voordeligst Pakje, dat ook voor geklede doeleinden geschikt is, van stevige katoen in een vage lengtestreep. doet uitzien. De moderne kleding voor de aanstaande moeder is zonnig en fleu rig, „doet" iets voor de draagster en om hult haar met een opgewekte sfeer, die het „blijde" van de verwachting accen tueert. Voor zomerse kleding voor aanstaande moeders is er, dunkt mij, geen plezieriger materiaal te bedenken dan katoen. Dat kan het allereenvoudigste katoentje zijn voor een duster of een pretentieloos och tendjurkje; dat kan ook de mooie, zware, veredelde katoen zijn, voor echt geklede pakjes. De voordelen van katoen zijn einde loos. De meeste katoen is tegenwoordig kreukvrij. Het is heerlijk makkelijk in de was, veel katoenen jurkjes kunnen zonder meer in de wasmachine gestopt worden. Het blijft fris. Het heeft heldere, montere kleuren. En het is niet duur. We kunnen er nog eens een extra jurk bij nemen. Veel aanstaande moedertjes hebben meer last v^i zomerse warmte dan in normale omstandigheden. Wat is er heerlijker, om dan, na het rustuurtje 's middags, zich te hullen in een frisse, schone katoenen jurk of blouse, die zo heerlijk koel aanvoelt, zo echt, om het eens met een Engels woord te zeggen: „crisp"? En wat zullen we kiezen uit de over vloed van stoffen en modellen? Enkele jaren geleden bestond positiekleding vrij wel uitsluitend uit pakjes met een los hangend hesje of jasje op een nauw rok je, dat vrijwel onzichtbaar kon meegroei en door een klep in het voorpand. Nog steeds is het pakje populair, hoewel er ook veel aantrekkelijke jurken te vin den zijn. Maar voor min of meer „ge klede" gelegenheden gaat er niets boven het correcte pakje. De rok-met-klep wordt een beetje ver drongen door een ander, en volgens mij praktischer systeem. Men stelle zich voor een gewoon smal rokje, maar de figuur naden van het voorpand zijn open en ge staan dus uit splitten. Door de boven zoom is een stuk knoopsgatenelastiek ge regen, dat naar behoefte versteld kan worden. Dit model rok zal nooit op kruipen. En als de baby er is stikt men beide splitten dicht en heeft men een normaal rokje. Vroeger werd algemeen aangenomen, dat positiekleding vooral effen en „stem mig" moest zijn. Gelukkig hoeft dat nu niet meer. Grote bloempatronen, stevige ruiten en brede dwarsstrepen zijn uiter aard niet geschikt voor aanstaande moe ders. Maar vage patronen, kleine ruitjes, gemêleerde stoffen zijn juist heel flat teus, omdat ze een en ander verdoezelen. Ook smalle lengtestreepjes zijn goed, omdat ze het figuur smaller en slanker maken. Heel praktisch zijn overgooiers, waar van de halsuitsnijding en de armsgaten niet al te royaal geknipt zijn. Op koele dagen en in voor- en najaar draagt men onder een dergelijke overgooier een bloesje of warm truitje, op zomerse zon nedagen laten we onze hals en armen lekker bruin branden. Vele sportieve jon ge vrouwen dragen graag een lange pan talon, als ze in verwachting zijn. Daar is niets tegen. Er zijn positiepantalons met vernuftige verwijdingsmogelijkheden. Maar op een dergelijke pantalon hoort natuurlijk een wijd, loshangend hesje, of, in huis, een driekwart duster. Zo kan een pantalon ook voor aanstaande moe ders een heel charmante dracht zijn. Nog even iets over de kleuren. Aan staande moedertjes tobben wel eens met hun teint. Zij die gauw last van een al te roze gelaatskleur hebben, moeten be slist voor deze periode geen groene kle ding kiezen. Zachte maiskleuren, bleek blauw, doen het dan beter. Zij die juist een ietwat gelige teint hebben kunnen beter geen blauw kiezen. Roze of rood zijn dan veel flateuzer. En een wit kraag je op een vrolijk gekleurd jurkje doet het heel goed bij een pips gezichtje. Wina Born. je het geheel vouwèn en lijmen, zoals je dat op het model ziet. De beide helften van de cowboy lijm je op el kaar vanaf de hoed tot ongeveer aan het middel en dan zet je deze cowboy schrijlings op het paard. Om het ge heel wat echter te maken geef je paard en berijder een kleurtje. Links: gezellig vakan tiejurk voor jonge aanstaande moedertjes van fleurige katoen. Rechts: een smal leng testreepje (hier in ste vige katoen in wijn rood met wit) doet het uitstekend voor positiejurkjes. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10 Veenendaal ONZE JARIGEN 23 mei Bep van Kooten 24 99 Anneke Paardekoper 24 99 Hannie Kneepkens 24 99 F. van der Craats 25 99 Fineke Gossen 25 99 Ingrid van de Weerd 25 99 Mar ja Drost 26 99 Jannie van Ravenswaay 26 99 Jantje van Beek 26 99 Ria ten Kate 26 99 Ciska van Hoven 27 99 Ansje van Benthem 27 99 Willie v. d. Kraats 27 99 Berty Scheffer (Rhenen) 27 99 Fieke Kaver (Rhenen) 28 99 Rita Hendriks 29 99 Boudewijn Bos Allen hartelijk gefeliciteerd. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Ja, jongens en meisjes het was van de week erg tam. Ik heb alleen zilverpapier en capsules van klas 3c van de Rijk van Gaasbeekschool en van Wim van Nieuwamerongen gekregen. Maar dat maakte alles weer goed hoor, want het was geweldig veel. Een hele grote jute zak vol. Alle jongens en meisjes uit klas 3c heel hartelijk bedankt, en Wim natuurlijk ook. Ik hoop dat er komende week weer veel gebracht wordt. Allemaal een pret tige week en groetjes van Tante Jos. Figuur a. EEN COWBOY EN ZIJN PAARD Als je deze cowboy wilt laten rijden moet je het paard maken van een stuk stevig, dubbel gelegd papier. De vouw moet je maken langs de rug van het paard. Van een ander dubbel gevouwen stuk papier maak je dezelfde manier de cowboy, maar dan moet je het papier langs de bovenkant van de hoed dub belvouwen. Als je de modellen volgens de tekening netjes hebt uitgeknipt, moet je de nek van het paard buigen, waardoor het zijn hoofd op en neer beweegt. De staart moet je naar boven vouwen. Het gestreepte gedeelte van de cirkel, waarop het paard moet hobbe len, moet je wegknippen en dan moet B/S-63 Figuur b. WIST JE HET VOLGENDE OVER PLAVEISEL? Reeds 2.000 jaren voor Christus wa ren de wegen in Babyion geplaveid en ook de volkeren van Egypte, China en Peru waren bedreven in het straten maken. Maar het knapst van al waren de Romeinen. Waar ook maar de Ro meinse legers heen gingen om nieuwe landen te veroveren legden zij wegen aan, die de nieuwe provincies met Ro me verbonden. Ook in de Romeinse steden waren geplaveide straten. De stenen waren onregelmatig van afme ting en vorm, maar zij waren zo ge slagen, dat zij alle in elkaar pasten. In Pompei' kun je nog zien dat de straten smal waren en dat er voetpaden naar de huizen leidden. Na de Romeinse periode maakte nie mand zich druk over het maken van straten en wegen. In de Middeleeuwen liepen de mensen in de steden in de meest afschuwelijke omstandigheden rond, doordat er geen geplaveide straten waren en als zij op reis gin gen, moesten zij wel paarden gebrui ken doordat het onmogelijk was in de modder te lopen. Later werden er weer wegen aange legd, gewoonlijk met stenen, maar toen werd er ook ijzer gebruikt. Dat was echter niet erg geschikt voor het doel en houten plaveisel was aanmerkelijk beter, maar was niet lang houdbaar. Voordat het normaal werd om voor het plaveien van straten asfalt te ge bruiken deed men dat met „gemaca damiseerd" materiaal, waardoor men dus de zogenaamde „Macadam"-wegen kreeg, een vinding van de Schot Mac Adam, - die wegen maakte van stenen van verschillende grootte en in ver scheidene lagen. Die stenen werden ste vig in elkaar gerold totdat de opper vlakte keihard en effen was. Hij „ma cadamiseerde" de eerste straat in 1817 in Londen en gedurende de komende 100 jaren werd zijn methode door de gehele beschaafde wereld gevolgd. Zo is de helft van de maand mei Als u deez' krant leest, reeds voorhij Bijna alles zit in knop en blad Maar kou hebben we ook in mei gehad Ook 'n temperatuur van plm. 20 graden Men dacht die dag aan zonnebaden Maar even daarna viel 't bitter tegen Was het weer koude met veel regen De kachel, bij velen opgeborgen Moest weer voor wat warmte zorgen 't Was wat gezellig bij de haard Ook mei roert nog wel eens z'n staart Desondanks werd de Betuwe druk bezocht De VVV's attendeerden op 'n bloesem- tocht Nu over de Betuwe een wit tapijt Als een smetteloos laken ligt gespreid Men ziet weer bloesemende appels, peren Zich op z'n mooist nu presenteren De kers heeft z'n mooiste tijd gehad Overheersend is nu weer het blad Verzuim niet, dat schoons te zien Vindt u het te ver misschien 't Valt heus wel mee aan d' overkant Van Rhenen is het bloesemland Duizenden reeds die Kesteren-Ochten Opheusden of de Mars bezochten 't Was daar een drukte van belang Boeiend is steeds zo'n bloesemgang De bollenvelden in Hillegom of Lisse Zijn me te ver; doch wat ik niet wil missen Is een Betuwetocht om deze tijd Daarom deez' ode, aan haar gewijd. J. M. ARNHEM: Op 6 en 8 tot en met 13 juli a.s. wordt in Arnhem de NATO-tap- toe 1963 gehouden. Het is een jaar lijks hoogtepunt in de rij van inter nationale evenementen en trekt al tijd duizenden toeschouwers uit bin nen- en buitenland. Bij het VW- Arnhem kan men nu reeds plaatsen reserveren. De Argentijnse regering heeft twee anti-Joodse organisaties met een le dental van 6000 verboden. Frankrijk heeft een groot tekort aan krachten op het gebied van het weten schappelijk onderzoek. Een Amerikaans raketvliegtuig heeft een snelheid bereikt van 5600 km per uur. Achttien fotojournalisten van de Lon- dense krantenwijk Fleet Street hebben twaalf fotomodellen gekozen, die tij dens een beurs zullen mogen poseren. Figuur 3 EEN VREEMD SIGNAAL De tekenaar is er getuige van dat de stewardess haar wasgoed te drogen wil hangen aan de lijn, waaraan de matroos zojuist de signaalvlaggen heeft bevestigd. Dit vreemde verzoek heeft misschien je aandacht afgeleid van de verschillen, die er in de beide teke ningen zijn. Zij zien er bijna wel het zelfde uit, maar als je goed kijkt zul je zien, dat de tekenaar in de rechtse te kening een paar dingen heeft vergeten. Kun je de fouten opsporen? Het antwoordt luidt: Op de rechtse te kening heeft de 'Vuurtoren geen licht, zijn er op het dek geen planken te zien tussen de benen van de matroos, is er geen kruk op de deur, mist de binnen ste cirkel op één van de vlaggen, heeft het hemd van de matroos geen strepen meer, is de pink van de kapitein niet meer te zien en zijn de knoppen ver dwenen waarom de tros moet worden vastgelegd. 13 Toen ging er een deur open en kwam Androcles de arena binnen. Zijn hart klopte als een moker, maar hij wilde de toeschouwers niet laten zien hoe bang hij wel was, dus liep hij rustig verder. De mensen schreeuwden en juichten en hingen in hun banken voorover om toch vooral maar goed te kunnen zien. Androcles zag zijn meesteres. Zij zat vooraan en keek hem vol verachting aan. De kooi van de wilde dieren werd geopend en een kudde hyena's kwam er het eerst uit. Zij snuffelden aan het van bloed doordrenkte zand en loerden naar Andro cles. 14 Tenslotte, toen de toeschouwers wild waren van op winding, opende men de leewekooi. En daar kwam een geweldige leeuw, uitgehongerd doordat hij al enkele da gen geen voedsel had gehad, de arena in gestormd. De mensen werden op slag stil en keken gespannen naar wat die leeuw nu zou gaan doen. Androcles stond alleen en ongewapend de sprong af te wachten. .De leeuw kromp ineen en spande zijn spieren terwijl Androcles daar met de armen voor de borst gekruist stond te wachten op zijn dood. (Wordt vervolgd) (Zie onze advertenties elders in dit nummer) In een vooral voor de rust zeer snelle en aantrekkelijke wedstrijd heeft Scher- penzeel zondagmiddag in de wedstrijd tegen Dorestad revanche genomen voor de destijds in Wijk geleden nederlaag. Hoewel er voor beide ploegen niets meer op het spel stond werd er met een elan gespeeld of er een kampioenschap was te behalen en hierdoor hebben de toeschouwers kunnen genieten van snel en somstij ds verrassend mooi voetbal, dat zes gave treffers opleverde waarvan de thuisclub er vijf voor haar rekening nam. Bij Scherpenzeel stond veteraan G. Cozijnsen weer eens als middenvoor op gesteld en hij bewees deze middag dat hij nog altijd weet hoe men doelpunten moet maken, van de vijf treffers nam hij er vier voor zijn rekening. Beide ploegen gingen na het begin- signaal van arbiter Koperdraat in hoog tempo van start. De eerste aanval was hierbij voor de bezoekers, doch deze strandde op spil Veldhuizen, welke met een lange trap zijn eigen voorhoede aan het werk zette, via linksbinnen Van Empelen kwam de bal bij Cozijnsen welke hard inschoot maar de Dorestad- goalie redde voortreffelijk. Na deze openings-ouverture ontspon zich een gelijkopgaande strijd waarbij van de verdedigingen de volle inzet van hun capaciteiten werd geëist, en beide keepers volop gelegenheid kregen hun talenten te tonen. Na een half uur spelen ontstond het eerste doelpunt. Rechtbinnen Van de Broek lanceerde invaller rechtsbuiten G. van Bruggen, deze gaf goed door aan de vrijstaande middenvoor Cozijnsen welke met een beheerste voetbeweging keeper Van Straaten vergeefs liet dui ken (1-0). Vijf minuten later was de voorsprong al verdubbeld, linksbinnen Van Empe len speelde zich handig vrij en zijn troughpass werd door Cozijnsen in volle ren ineens ingeschoten (2-0). In de volgende minuut was Cozijnsen heel dicht bij zijn hatrick maar zijn harde schuiver kon door de Dorestad- keeper nog net tot hoekschop worden verwerkt. In de eerste minuut na de rust kwam de thuisclub op fluweel, linksbuiten Becker en middenvoor Cozijnsen zigzag den in snelle ren door de verdediging der gasten, Cozijnsen kwam daardoor in vrije positie voor het Dorestad-doel en schoot onhoudbaar in, waardoor hij de hatrick verrichtte en zijn ploeg op 3-0 bracht. Ondanks deze achterstand bleven de gasten moedig volhouden maar het suc ces kwam weer aan de andere kant. In de 7e minuut werd Cozijnsen weer goed gelanceerd, omspeelde stopper Huygen- berg en gaf opnieuw keeper Van Straa ten het nakijken (4-0). Na deze treffer deden de gastheren het wat kalmer aan waardoor de gasten het initiatief konden nemen. In de 15e minuut kregen zij een goede kans om de achterstand te verkleinen, maar het van dichtbij afgevuurde schot van rechtsbinnen Miltenburg spatte op de vuisten van keeper Vlastuin uiteen tot een hoekschop, welke niets opleverde. OPEN LOOPSTALLEN BIJ 31°C. ONDER NUL Nu de arbeid steeds duurder gaat wor den lopen vele veehouders die een nieu we stal moeten gaan bouwen met revo lutionaire ideeën rond om zoveel moge lijk arbeid te besparen. Eén daarvan is de open loopstal, een open variant op de aloude postal van vroegere jaren. Niet alleen in Nederland maar ook in Amerika vragen veel veehouders zich af hoe dit staltype zal bevallen bij zeer strenge winters. Zo heeft een redacteur van een groot Amerikaans veehoudersblad „Hoard's Dairyman" een zevental open loopstal len bekeken bij een temperatuur van 31°C. onder nul. De koeien bleken rus tig te liggen herkauwen in een dikke laag stro en zo op het oog geen overlast van de koude te hebben. Ook de melk- gift bleek normaal te zijn. Zowel de koeien als de veehouders ble ken zich wel te bevinden bij dit systeem. Wel bleek men bij de strenge koude nog al last te hebben van condensatiewater aan dak en balken en ook werden de looppaden gemakkelijk glad door de be vroren urine. Als dit staltype ingang vindt zal hier ongetwijfeld ook wel iets op worden gevonden. BOERDERIJBRANDEN MAART 1963 De hoofdinspecteur voor het Brand weerwezen van het ministerie van Bin nenlandse Zaken deelt mede, dat in de maand maart 1963 achttien boerderij- branden zijn voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Eén van deze branden kwam voor in Groningen; één in Friesland; drie in Drenthe; vijf in Overijssel; twee in Gelderland; één in Zuid-Holland; drie in Noordbrabant en twee in Limburg. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op 858.315,- Twee van deze branden werden ver oorzaakt door het spelen met vuur; één door het starten van vrachtauto; twee door brandstichting; één door gas uit cylinder bij gasgeiser; één door lekke schoorsteen; één door het verbranden van afval; één door explposie gasfles; één door oliekachel; één door kachel; één door foutieve schoorsteenconstruc tie, ter wijl in zes gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden kwamen 19 koeien 12 stuks jongvee, 56 kalveren, 60 mest- varkens, 18 fokvarkens, 69 biggen, drie schapen, 3.117 kippen en 13.790 kuikens om. SLAGERIJ N. van Hunnik Hoofdstraat 35 vraagt voor directe indiensttreding een zelfstandige Kaartverkoop 1,25 p.p. aan de zaal. Voorverkoop Westersingel 71 GEVRAAGD VOOR DIRECT: Geboden wordt bij aanmelding binnen een week na het verschijnen van deze advertentie: a) Zeer hoog loon reeds vanaf het begin. b) Prettige werkkring en aangename dagindeling. c) 2 volle weken fabrieksvakantie in 1963 d) De wettelijk vastgestelde vakantie-gratificatie, in 1963 vermeerderd met 30,aanpassingstoeslag. e) Royale huwelijkstoelage na 2-jarig dienstverband. f) 45-urige werkweek. g) Vergoeding van reiskosten. In dit rijk gaat de zon der veiligheid niet onder. Dag en nacht zijn, tegen geringe kosten, in onze safe-inrichting Uw kostbaarheden, polissen en andere moeilijk vervangbare documenten, volkomen veilig. Alle auto's zijn voorzien van papieren voor het buitenland. ONS ADRES Dorpsstraat 112, Tel. 08387-254 In Veenendaal: J. LOURENS, J. P. C. Leinweberstraat 39, Tel. 3529. VEENENDAAL Van vrijdag 24 t.e.m. donderdag 30 mei Elke avond 7.30 uur Zaterdag 9 uur. Drie vrouwen, drie regisseurs, drie belevenissen! Een film van groot formaat in alle opzichten. Toegang 18 jaar. Wegens grote lengte der film verhoog de toegangsprijzen. Zaterdag 25 mei 1 uur en zondag 26 mei 3 uur. Onderga een lachkuur van anderhalf uur! De meest dwaze muzikale klucht, die U in jaren gezien hebt. Toegang elke leeft. DINSDAGS IS ONS THEATER GESLOTEN VENDELSEWEG - VEENENDAAL - TELEF. 2376 Plaatsbespreken dagelijks van 1 tot 2 uur aan de kassa, 10 cent, ook telefonisch: nr. 2376. Hoofdstraat 43-45 Veenendaal Groots assortiment in VOUWWAGENS KINDERWAGENS WANDELWAGENS oor groothandel op Jaar- urs gebruikt; f 150,p. Grote maten. Niet van euw te onderscheiden. Svt. thuis te bezichtigen. onder nr 2717 bur. van blad.

De Vallei | 1963 | | pagina 8