Uitsluitend Klasse-rijders naar Wielingshenvel Voor de KANTONRECHTER STRIJD Kom werken bij Gehéniau en doet uw best Wij zorgen voor u dan voor de rest Zwaar of licht te verteren ANDERS DAN ANDERS OOK IN KLEDING! VAN HEMELVAREN EN DAUWTRAPPEN KRUISWOORDPUZZEL M.A.C.-„Veenendaal" trok DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 24 MEI 1963 Nr. 42 Klinkende namen met verschillende kampioens-titels Dc „zwaren" De „lichte" Er om heen ALWEER ZO'N H00IE BRIL VAN OPTICIEN 0ok\iïtö2ieketf<mds6aderi!! DAUWTRAPPEN Kijkers en Luisteraars ONS ETEN Rode Kruis tot helpen in staat te stellen? Typische volksgebruiken in de lieve maand van mei in Eist en omstreken Ontaarding De zee in Opgave no. 59 Wanneer tweede Pinksterdag om half twee op Wielingsheuvel de eerste motoren in een grom mende rij voor het starthek zullen staan, betekent dit voor een aantal organiserende MAC-leden het einde van een langdurige en zenuwslopende pe riode. Want laten we eerlijk zijn: om een derge lijk evenement, waarmee zo'n slordige 40.000 gulden gemoeid zijn, goed op poten te zetten - daar komt wel het een en ander voor kijken! Tot nog toe echter heeft de MAC laten blijken uit het goede cross-hout gesneden te zijn, want van „goed" ging het „beter" en met de toekomstige cross zijn de kansen groot op het predicaat „best". De MAC is namelijk langzaam maar zeker bezig zich een naam te veroveren op het gebied van de motorsport. Aan alles is te merken dat men in de toekomst op gelijke hoogte wil komen met be grippen als Bergharen, Markelo en Schijndel. En dat hiermee waarlijk geen luchtkastelen wor den gebouwd, hebben de heren organisatoren maandagavond op een geanimeerde persconferen tie met feiten aangetoond. Want: in plaats van dat de MAC alle mogelijke moeite moest doen om renners van gehalte aan de start te krijgen, boden talrijke internationale renners zélf aan in het inmiddels berucht geworden zandcircuit aan de start te verschijnen! Vandaar de (veelzeggen de) mogelijkheid te gaan selecteren. Men pikte er de beste Engelse, Duitse, Zwitserse, Belgische en Nederlandse renners uit, o.w. niet minder dan acht kampioenen! Op die manier kunnen de toeschou wers strijd verwachten. De renners zijn stuk voor stuk tegen elkaar opgewassen en motorpech of valpartijen even buiten beschouwing latend, zal er in hoofd zaak één grote kopgroep zijn. De 250 cc Internationaal is natuur lijk hét spektakelstuk van de mid dag. Ze wordt verreden in 3 man ches van elk 8 ronden. Misschien komen daar ook nog vier Russische rijders bij. Zondag hebben enkele MAC-leden in Markelo een ge sprek gehad met de manager van deze Russische groep, door tussenkomst van een tolk, die hen de toezegging deed, ook in Veenendaal te komen rijden. Het is vanzelfsprekend dat de cracks van eigen bodem, zoals Frits en Rob Selling, hun uiterste best zullen doen in dit internationale milieu zo goed mo gelijk voor de dag te komen. Voor deze renners is het vaak een prestige-kwestie, waardoor dit specta culaire kijkspel nóg aantrekkelijker kan worden. Met „de zwaren" bedoelt het publiek de 500 cc. In twee manches van elk tien ronden zullen deze brokken me taal door het zand ploegen, met in het zadel mannen als Bennie Hartelman (de winnaar van vorig jaar), Jo Heyboer, Kees Griekspoor, Albert de Wit enz. In deze klasse wordt het uitsluitend een strijd tussen puur Nederlandse cros sers. Van geheel ander kaliber is de 50 cc klasse, oftewel de „bromfietsen". Deze wedstrijd gaat meetellen voor het Ne- De Veenendaler WOUT JANSEN wordt als kanshebber aangemerkt voor de overwinning in de 50 cc klasse derlands kampioenschap en het is voor onze omgeving een uniek gebeuren. Let wel: deze machinetjes met hun geringe cylinderinhoud moeten in staat zijn in totaal 24 km door zand en rul bospad te trekken. Afgezien van de rijcapaciteiten van de bestuurder, is dit op zichzelf al een bijna ongeloofwaardige prestatie, maar volgens de insiders moet het kunnen WOUT JANSEN uit Veenendaal be hoort tot de deelnemers, evenals DICK WAAYENBERG, die echter buiten me dedinging meerijdt. Vooral de jeugd zal dit onderdeel van het motorsport-eve nement ongetwijfeld met belangstelling volgen. Eén ding kan zelfs de meest perfecte organisatie niet garanderen: het weer! Er is gesproken over het afsluiten van een zogenaamde regenverzekering, doch de risico's welke hieraan verbonden zijn alsmede de (hoge) premie, wegen niet op tegen de normale risico's van goed of slecht weer. Klandstiene bezoekers - ieder jaar KERKEWIJK17 VEENENDAAL TEL.3313 zijn ze er weer! - krijgen wederom weinig of geen kans het terrein zonder toegangskaart te bereiken, want het ge hele gebied wordt als vanouds afgezet door de Hondenclub. Door de voortgaande afgravingen is het circuit voor de renners moeilijker geworden, hetgeen tegelijk inhoudt dat de toeschouwer man-en-machine nóg langer in het zand zal zien worstelen dan vorig jaar het geval was. Stijgingen en afdalingen zijn uitgebreid, moeilijker gemaakt, kortom wanneer de crossers denken een zacht eitje aan De Dikken- berg te hebben, dan vergissen zij zich schromelijk. Op de persconferentie is aan de drie organisatoren, de heren J. de Gooyer, R. Devilee en G. van Offe ren, ook de vraag gesteld waarom er bijvoorbeeld geen zijspanrace in gelast is, zoals dat op sommige an dere crossen wel gewoonte is. Het antwoord liet aan duidelijkheid niets te wensen over: „Wij willen graag de KLASSE laten spreken. Het gaat ons niet zo zeer om de kwantiteit, doch veel meer om de kwaliteit. De toeschouwers moeten waar voor hun geld krijgen. Spanning, vermengd met sensatie." Inderdaad - spanning en sensatie, ze zullen tweede Pinksterdag volop te ge nieten zijn op Wielingsheuvel. is in Eist weer in ere hersteld. Maar wat is dit eigenlijk voor een typisch volksgebruik? Een onzer medewerkers, de folklorist J. J. M. Douwes, geeft hierop in neven staand artikel uitvoerig antwoord. COCKTAIL FANTASIE Mannequin Maggie Benn toont in Lon den een cocktailjapon van rode brokaat met bijpassend cocohoedje uit de collec tie van huize Christian Dior. (Zie onze advertenties elders in dit nummer) Op 1 mei j.l. waren bij de Dienst Luister- en Kijkgelden 1401059 televisie toestellen aangegeven tegen 1369148 per 1 april (t/m 17 mei 1419399). Er waren op 1 mei 2622054 geregi streerde radio-ontvangtoestellen tegen 2616110 op 1 april j.l. Het aantal aansluitingen op de Draad omroep bedroeg op 1 april j.l. 's" Zomers eet iedereen graag lichte kost, 's winters lijkt zwaardere ons beter. Dat licht en zwaar wordt dan meestal in de hoeveelheid vet gezocht. En inder daad is de hoeveelheid vet een van de factoren, die van invloed zijn op het werk, dat onze maag en darmen moeten verzetten om het voedsel „klein te krij gen". En dat bedoelen we met licht en zwaar verteerbaar. Licht verteerbaar is het voedsel, dat minder lang in de maag blijft dan zwaar verteerbare kost. Voed sel kan zwaar verteerbaar zijn, doordat het veel vet bevat, maar ook doordat het compact is of stijf. Dat is b.v. het geval met donker roggebrood en massieve stamppotten. Moet de voeding licht verteerbaar zijn? In het algemeen is het niet nodig er voor te zorgen, dat ons eten licht te ver teren is. Voor bepaalde dieetpatiënten en voor baby's, die nog een zwakke maag hebben, is het wél van belang, voor an deren niet. Het heeft juist wel voorde len wanneer de voeding niet te licht is. Zij verzadigt dan langer en zorgt ervoor, dat onze maag niet al te gauw om eten vraagt. U begrijpt natuurlijk wel, dat het verkeerd is om naar de andere kant over te slaan en dus zoveel en zwaar te eten, dat tot geruime tijd na de maal tijd de prestaties gering zijn en de op lettendheid te wensen overlaat. In het verkeer of in een bedrijf, waar voort durende attentie vereist is, kan het zelfs funest zijn. Wanneer het, b.v. voor dieetpatiënten, nodig is, dat de voeding licht verteer baar is, kunt u dat bereiken door: groenten, die dikwijls last veroorza ken, zoals de meeste koolsoorten, uien en prei uit het menu weg te laten, evenals groene erwten en bonen, no ten, compact bruin- en volkorenbrood, donker roggebrood en alle soorten zeer vers brood; in de voeding niet te veel vet te ver werken, ook b.v. geen zeer vet vlees of vette vleeswaren; stijfgeslagen room behoort ook tot de machtige spijzen; te zorgen, dat korstjes van vlees, vis e.d. niet hard gebakken worden, zodat ze taai en stug zijn, maar ook weer niet te langzaam, zodat er veel vet in trekt; niet al te ingewikkelde gerechten klaar te maken; Als de nood aan de man komt, richt iedereen het oog op het Rode Kruis. Vanzelfsprekend. Maar heeft iedereen er tijdig aan gedacht datzelfde GESLAAGD Mej. G. G. de Ruiter, Hoogstraat 16, Veenendaal slaagde voor het kandidaats examen scheikunde aan de Universiteit te Utrecht. gerechten, zoals stamppot, aardappel puree, dikke soep, niet te stijf te ma ken; het voedsel niet in grove stukken door te slikken maar goed te kauwen of klein te snijden als het gebit dienst weigert. Het nut van onverteerbare voedseldeeltjes. Het is van belang, dat onze maaltijden onverteerbare voedseldeeltjes bevatten. Die helpen namelijk de ontlasting vor men en bevorderen daardoor de stoel gang. Groente en fruit b.v. bevatten de onveerterbare cellulose. Zij, die een sap centrifuge gebruiken, weten, dat steeds een deel van de groente of het fruit in het apparaat achterblijft. Die pulp bestaat uit vezeltjes, soms ook pitjes en stukjes schil. Meest onverteerdbaar. Ook in brood komen onverteerbare deeltjes voor en wel meer naarmate het brood meer zemeltjes bevat. De donkerder brood soorten (bruin-, volkoren-, krop-, donker roggebrood) zijn rijker aan cellulose dan witbrood. Zo ziet u, dat groente en fruit, peul vruchten en „donker brood" niet alleen goed voor ons zijn door de mineralen en vitamines, die ze ons leveren, maar ook om andere redenen. De tijd voor badpakken, zeiljoppers, wandelschoenen, zonnehoeden, shorts, lange broeken, blazers, gemakkelijk zittende truitjes en bloes jes is weer daar. De vakanties staan voor de deur, dat jaarlijkse brok je vrijheid, waarin men voor enkele weken los kan zijn van huis en plicht. De behoefte aan „alles anders dan anders" wordt ook in de kleding ieder jaar duidelijker. Het Engelse woord leisure wear, dat in het Nederlands nog geen pakkender vertaling heeft gekregen dan „vrije-tijds- kleding", heeft ook in ons land een goed klankbord. Misschien komt de tijd nog eens, dat wij gaan praten over „mijn lui-trui" of „mijn in-de-zon-pantalon". Met of zonder Nederlandse benamin gen - in de vrije uren en dagen spelen comfort en informaliteit de hoofdrollen. En wol speelt om haar elasticiteit, haar absorberend en ventilerend vermogen en Nu de Cultuur Natuur Historische Vereniging „Zuid-Oost-Utrecht" er met zoveel succes in geslaagd is het oude folkloristische, gebruik van dauwtrappen of dauw- treden in ere te herstellen, althans in Eist en omstreken, is het misschien dienstig hier iets te vertellen over de betekenis en de achtergronden van dit typisch, voor heen vry algemeen volksgebruik op Hemelvaartsdag en Pinksteren. Wy noemen ze hier in één adem omdat naar gelang van de streek, waar het gebruik zich afspeelt, enige variatie in tydstip, waarop het geschiedt, mogelyk is. Zulks is trouwens ook met andere Hemelvaart- en Pinkstcrgebruiken het geval. Zy behoren tenslotte tot dezelfde categorie van mei- of lentegebruiken, die zich kenmerkt door de vreugde over de komst van het nieuwe voorjaar en hoopvolle verwachting omtrent de vruchtbaarheid der aarde. Onder dauwtrappen dan verstaat men tegenwoordig de feestelijke uittocht van stedelingen in de prille morgen van He melvaartsdag of Pinksteren, in sommige plaatsen van ons land, met name in Bra bant en Limburg, ook wel in de vroege ochtend van de le mei. De oorspronke lijke betekenis er van was het feestelijk inhalen van de lente in een min of meer magische sfeer. Het oude volksgeloof haar vele andere vriendelijke en com fortabele eigenschappen graag haar rol mee. Op de tekening staat een aantal voor beelden van vakantie-wol, voor regen en zon, voor hier of over de grenzen. VAN LINKS NAAR RECHTS: Men ziet het niet direct, maar dit grappige jakje met franje op één schouder en langs de zoom is een deel van een twinset. Een zwart trui tje en daar overheen het rechte kazak model in groen, wit, zwart en oranje met zwarte biezen en knoopsluiting onder de armen. Aan de dessinering zou men het kunnen raden: dit zuiver wollen ensemble is van Israëlische herkomst. Veel jonge vrouwen kun nen ook 's zomers niet van haar ski broek scheiden. Dit is een panta-ski- model van Nederlandse makelij, van zuiver wol, die door een speciaal spin- en weefprodécé een extra grote elas ticiteit heeft meegekregen. Wollen flannel staat dit seizoen voor de sportieve rok weer hoog genoteerd. De knoopgarnering op het voorpand accentueert het sportieve karakter. Het dunne donkerblauwe vestje met groene biezen, die zich als krakelin gen om de koperen knoopjes slingeren, heeft praktische, zeer korte mouwtjes. Ook dit zuiver wollen model komt uit Israël. Wéér een rok van wollen flannel, die tegen een stootje en een buitje kan. Dat moet wel, want daar is ook de grappige korte cape tegen bestand. Door het model ziet men veel van de fel rode voering, die pittig contras teert met het grijs van de wollen lo den. Wollen tricot is het ideaal voor de reis zonder kreukels. Een glad donker blauw rokje (uiteraard gevoerd) met een bijpassende tricot blazer in een fantasiestreep van blauw en groen. Zilverkleurige muntknoopjes sluiten het jasje en fungeren ook als man chetknopen. Heldere brede balken en fantasiestre- pen zijn brutaal dwars op elkaar ge zet. De wollen jersey pantalon zorgt met fijne goudgele dessinering op een donkere ondergrond voor de fantasie. Het grapje van de Italiaanse trui van dunne wol is de breedte van het streepdessin. Voor de garnering van de mouwen én voor de col heeft men de volle hoogte gebruikt. schreef namelijk aan de dauw in de meimaand een genezende en kwaadwe- rende kracht toe. Meidauw was een pro baat middel tegen allerlei oog-aandoenin gen, zomersproeten, huidrimpels en huiduitslag: Men maakte vaak doeken nat met de dauw van het gras in de weiden, wrong deze uit en bewaarde het water in een kruik of fles voor een ge heel jaar. Behalve zijn geneeskundige werking had de ochtenddauw volgens het oude volksgeloof ook een animistische of ma gische betekenis: hij verdreef de boze geesten, die zo maar rondzwierven in Gods vrije natuur. Tenslotte werd de dauw nog als een heilzaam middel tot vruchtbaarheid beschouwd, zowel voor mens als plant. Jonge meisjes en jonge vrouwen plachten zich voorheen in de milde meidauw te baden opdat haar kinder zegen in het huwelijk ten deel zou vallen. Vooral in het noorden, maar ook in het oosten van ons land is dit gebruik eeuwenlang in zwang ge weest. Nauw verweven met zijn magische kracht is de invloed van de dauw op de vruchtbaarheid van de aarde of het wel slagen van de oogst. Volgens sommige folkloristen moet men in het dauwtrap pen een min of meer gekerstende voort zetting zien van de ommegangen door de velden, welke onze verre voorvaderen in de voorzomer hielden om door het bren gen van offers de boze geesten gunstig te stemmen en tegelijk een goede oogst te verzekeren. Later gingen deze heiden se offers over in giften aan de Kerk en brooduitdeling aan de armen. Zo b.v. te Hengelo, Wehl, Keijenburg en Zelhem in de Gelderse Achterhoek. De plechtigheid werd dan besloten met een kermis, de z.g. Mulders- of Molenaarskermis in Hen gelo (Gld.). In de eveneens in de Graaf schap gelegen gemeente Kilder geschied de de broodbedeling op Pinksterzondag. Méér dan in het Oosten en Westen van ons land is het dauwtrappen in Brabant en Limburg in gebruik gebleven. Voor al in Brabant. Daar gaan op Hemelvaarts dag of op Pinkstermorgen de feestgan gers al heel vroeg in de ochtend, zo tegen een uur of drie, op het pad. Met de har monie of fanfare voorop trekken zij naar een naburig dorp, waar de vroegste vroegmis wordt bijgewoond. Na afloop van de dienst worden of wel in een ge zellige pic-nic in het bos of langs een berm de meegevoerde proviand genut tigd, ofwel worden in de café's de dors tige kelen gelaafd. Dat daarbij menig pintje bier verschalkt wordt, leidt geen twijfel. Eerst in de middag keren de deelnemers en deelneemsters welgemoed huiswaarts, vaak „een tikje topzwaar", zoals de folklorist K. ter Laan in zijn „Folkloristisch Woordenboek" vertelt. Toch moet men onze Zuiderburen hun wyze van Hemelvaart-vieren niet al te euvel duiden, want de manier waarop men in het Westen en Noor den des lands, met name in Amster dam en Groningen tot voor enkele jaren nog dauwtrapte, was bepaald niet veel stichtender. Men huurde daar met familie of buren een open rijtuig op vier wielen, een z.g. „Jan Plezier" en trok er al zingend en joelend in de prille ochtend mee naar buiten. Een harmonica, wat bonte feest- mutsen en toeters, wat confetti om uit te strooien en wat serpentines om de toeschouwers langs de weg te strikken, dat alles vormde met enkele jenever- flessen de onafscheidelijke ingrediënten van het dauwfestijn. Zo werden dan in buitencafé's, uitspanningen en andere pleisterplaatsen duchtig de bloemetjes buiten gezet. Meestal keerden de gezel schappen eerst tegen de avond in de stad terug, waarschijnlijk niet minder „topzwaar" dan de Brabantse of Lim burgse feestgangers. Bijzondere attracties waren aan het dauwtrappen eertijds verbonden voor de rijpere jeugd van het kustgebied van Noord- en Zuid-Holland en van de Zaan streek. Daar namen de met twee paar den bespannen boerenwagens de plaats in van de Jan Pleziers uit de grote ste den. Zo'n uitgaanstocht voor jongelieden van beiderlei kunne noemde men des tijds „spelevaren", maar dat was toch iets anders dan het zich in een bootje laten drijven op een meer of plas op de gunst van stroom en wind, zoals men dat bij de watersport beoefent. Het „spele varen" op Hemelvaartsdag begon eigen lijk pas goed als de jongelieden de hot sende, botsende wagen hadden verlaten en hand in hand of arm in arm door bos en duinen dwaalden, daarbij elkaar de heerlijkste toekomstbeelden voorspie gelend. Of de meisjes hielden zich on ledig met het vlechten van bloemkransen of het binden van gras tot bundeltjes. Uit de meer of mindere sterkte van de knoop, die de grashalmpjes verenigde, maakten zij dan de sterkte op van de liefdesband, die haar met haar vrijers bond. Ofwel voorspelde men uit de leng te van de geplukte grashalmpjes wie van de vrijsters het eerst de bruid zou zijn. Dan weer schreef men versjes, raadsel tjes of elkanders namen in het zand, al dan niet versierd met de bekende liefdes motieven. De meisjes dienden er echter voor te waken, dat zij niet al te dicht bij de zeekant werden gevoerd, want de jonge mannen hadden nog al eens de hebbelik- heid haar de zee in te dragen op gevaar van verdrinken of van boven tot onder nat gemaakt te worden. Het heette im mers, dat men op die manier het best het karakter van een meisje kon leren ken nen. Verdroeg een meisje de waterproef met geduld, dan was zij zacht en volg zaam van aard. Weerde zij zich erg, dan kon men er op rekenen in haar geen ge makkelijk vrouwtje te zullen vinden. Maakte zij zich alleen maar bezorgd over haar kleren, dan had men een zui nige huisvrouw te verwacten, enz. Het was misschien wel aardig voor de jongens uit die tijd, maar voor de meis jes bepaald geen onverdeeld genot. En ook niet ongevaarlijk. Oude kronieken verhalen hoe eens bij zulk een deugde- lijkheidsproef een jonge gravin van Eg- mont de dood vond. Toen zij door een Duitse graaf in zee werd gedragen en zich duchtig weerde, stootte zij zich aan het gevest van de degen van haar min naar. Enige maanden later stierf zij aan kanker. Tragisch! Neen, zeggen wij met een kleine va riatie op een bekend liedje van Johnny Jordaan: Geef mij maar liever Eist met een zwerftocht langs het wildspoor over de Utrechtse Heuvelrug of in de Gel derse Vallei! HORIZONTAAL 1 grillig van vorm, 5 rustig, 10 deel van een auto, 12 zot, 13 kaasworm, 14 genoeg gekookt, 16 vriend (Fr.), 18 ontzag, 21 bastaard-uitgang, 23 soort van hond, 25 muiter, 26 touw (Ind.), 27 Europeanen, 29 achting, 30 plaats in België bij Brugge, 31 schoorsteenzwart, 33 verouderde meisjesnaam, 35 metaal soort, 36 Europeanen, 38 plaats in Italië ten Z. van Padua, 40 een der KI. Soenda- eilanden, 42 wijze, 45 aanw. voornaamw., 47 erwtensoep, 50 droogoven tot het roosten van graankorrels, 51 benedendeel van de rug, 53 meer op de grens van de Ver. Staten en Canada, 54 soort van hert, 55 met kennis toegerust, 57 door- tochtgeld, 58 zonderling, 60 oorlogsgod, 62 biersoört, 63 metaalsoort, 64 binnen kort, 65 met roest bedekt. VERTICAAL 1 goedertieren, 2 baan voor balspel, 3 plaats in Zeeland, 4 vettige zelfstandigheid, 6 hemelgeest, 7 handeling, 8 vogel, 9 telwoord, 11 waskuip, 13 insekt, 15 venster, 17 vermoeid, 19 nauwe opening, 20 uit of betreffende Ierland, 22 bergweide, 24 slang, 26 looizuur, 28 ijverig, 30 ten dele, 32 bolrond vruchtje (spreekt.), 34 meisjesnaam, 37 fort, 39 nobel, 40 smekend woord, 41 zeker, 43 bui tenhaven, 44 zoon van Jacob, 46 bijwoord, 48 metaalhoudende delfstof, 49 rivier (Spaans), 51 onderrichten, 52 muze van het minnedicht, 55 hoffeest, 56 telwoord, 59 vis, 61 plaats in de N.O. Polder. De 20-jarige student S. uit Ederveen stond vrijdag voor het Wageningse kan tongerecht terecht omdat hij op de Bruinehorstweg te Lunteren met de auto van zijn vader geslipt was in een flauwe bocht. Op de linkerweghelft was hij daarna met een tegenligger in bot sing gekomen. Ik had een snelheid van zo'n 35 kilometer per uur, schatte verdachte, en het was spiegelglad. Ik tikte maar iets tegen de rem en onmiddellijk gleed de wagen weg. Ik kon er niets aan doen. Als het dan zo glad was had u beter wat langzamer kunnen rijden, vond rechter v. d. Brand. 't Was maar een heel flauwe bocht, zei verdachte verontschuldigend. Wat u flauw noemt, het was ne gentig graden, wist de rechter. Ik bedoel een heel lange bocht, verduidelijkte S. Het leek bovendien niet zo glad omdat de sneeuw nog niet plat gereden was. U moest in die periode op alles voorbereid zijn; het was 20 januari, dus hartje sneeuwtijd, repliceerde mr. v. d. Brand. Onze auto had ongeveer driehon derd gulden schade en aangezien ik zelf nog niets verdien, moest m'n vader dat allemaal betalen, voerde S. nog aan. Men weet van tevoren, dat een auto gaat slippen als met die snelheid op een besneeuwde weg geremd wordt. U had dan ook tevoren vaart moeten minderen, zei de officier. Mr. Leusink bleef in zijn eis bij het schikkingsbedrag van 40,of 8 dagen. Hier word ik zelf eigenlijk niet mee gestraft, zei verdachte roekeloos, want mijn vader moet het toch betalen. Als u liever die hechtenis uitzit, vind ik het best, antwoordde rechter v. d. Brand laconiek. Nee, dat is ook niet de bedoeling, riep verdachte verschrikt. Dat zou me al heel slecht uitkomen, juist voor m'n examens. Ik zou alleen graag een wat lagere boete hebben omdat m'n vader betalen moet. Rechter v. d. Brand liet het echter bij de geëiste straf. XXX Op de Waldeck Pyrmontlaan te Door- werth verleende B., expediteur te Door- werth, met zijn auto geen voorrang aan een andere van rechts komende auto, waardoor een botsing ontstond. Ik betwijfel of die auto wel van een openbare weg kwam, zei B. vrijdag voor het Wagenings kantongerecht. Ik dacht, dat het een uitrit was van een bakkerij. Die weg loopt namelijk dood. Wel is hij onlangs verhard. Een doodlopende weg kan heel goed een openbare weg zijn, op zichzelf zegt dat nog niets, legde rechter v. d. Brand uit. Iedereen mocht er komen en er stond geen bordje met; Eigen weg, of iets dergelijks, voegde de officier er aan toe. Op de hoek stonden auto's gepar keerd, waardoor mij het uitzicht be nomen werd zo schakelde verdachte zijn verdediging om. U had wel een slecht uitzicht, maar dat kwam omdat uw ruiten geheel dicht gevroren waren, betoogde de officier. U had die eerst dienen te ontdooien. Ken nelijk beseft u niet hoe u op de weg rijden moet. Eis 75,of 15 dagen en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden. Dat is niet leuk, schrok verdachte. Wat u gedaan hebt is ook niet leuk, antwoordde de rechter. U hebt al twee maal eerder een veroordeling gehad voor een ernstige verkeersovertreding en daaruit blijkt, dat u zich van de wet niet veel aantrekt. Meneer de officier vorderde precies wat ik u wilde geven en ik vonnis dan ook conform. Mis schien, dat dat u de ernst van uw fout doet beseffen. OPLOSSING PUZZEL NR. 86 Horizontaal: 1 nevel, 5 den, 8 Somme, 13 eden, 14 robot, 16 maan, 17 ter, 18 Eos, 19 neg, 21 ant, 22 hond, 23 kaas, 24 dra, 26 kin, 28 wel, 29 dok, 32 akal, 34 negen, 36 dame, 37 lis, 39 rol, 40 hom, 41 Taag, 42 deel, 44 wem, 45 era, 47 net, 50 naar, 52 snaak, 54 nier, 56 sol, 57 ets, 58 dom, 60 tra, 61 gene, 62 para, 63 roi, 65 tel, 67 pet, 68 nop, 71 Erna, 73 lever, 75 Pisa, 76 legio, 77 lol, 78 naast. Verticaal: 1 net, 2 Ede, 3 verhaal, 4 en, 5 dos, 6 eb, 7 non, 9 om, 10 Maasdam, 11 man, 12 ent, 14 Rodin, 15 teken, 18 enk, 20 gal, 24 das, 25 R.K., 27 nergens, 28 weldaad, 30 om, 31 kei, 33 liter, 35 go, 36 dolen, 38 Sam, 40 hen, 43 ons, 44 wal ging, 46 Ra, 48 Titania, 49 ara, 51 Ao, 52 steel, 53 koper, 55 er, 57 ent, 58 mat, 63 rel, 64 ore, 66 lel, 67 pel, 69 Oss, 70 pat, 72 a.i., 74 v.o., 75 pa.

De Vallei | 1963 | | pagina 9