In 1S13 werd Nederland weer een onafhankelijke natie 448.- hengelo's bier ook in de fles JONGENS Pfaff verlaagt de prijzen van de ZIGZAG- naaimachines.-••" er is geen verschil meer. 150 jaar geleden 2 Horlogerie Van Manen „DE LELIE" Piet v. Beek NU „Welkom, Majesteit, 111 het Vaderland" „Wat zal de zesde spruit Tan zulk een Toorbeeld leren PTT GASTGEZINNEN POSTfiNTERNAAT Hoogstraat 28 - Telefoon 2521 VITRAGES. .GORDUNEN. Uw WONING... NAAR EIGEN SMAAK INGERICHT RMFHIFN Fa. Finkenfliigel 30 november 1813. Op het koude strand van Scheveningen is het zwart van de mensen. Het zijn niet alleen visserslui uit Scheveningen zelf. Geheel Den Haag is uitgelopen. De mensen turen allen naar de zee, tiaar aan de kim een schip is verschenen. Een Engels schip. Een oorlogsschip. Zo nu en dan rolt de donderslag van een kanonschot over het water. Het Engelse fregat komt steeds dichter bij. Op het strand en op de toppen van de duinen staan steeds meer mensen. Even buiten de branding blijft het schip, H.M. „The Warriorliggen. Een sloep wordt gestreken, bemand met matrozen in gala-uniform. De staatsietrap wordt langszij geplaatst. Vanaf het oorlogschip daalt langzaam een man de trap af. Onder de mensen op de wal ontstaat grote beroering, want al zou niemand deze man herkennen allen weten het. Die éne man kan alleen maar zijn: Willem Frederik van Oranje Nassau MISLUKT BEWIND Koning Willem I was de zoon van Stadhouder Willem V en Prinses Wilhelmina van Pruisen, de zuster van koning Frederik II. Bij zijn geboorte leek het er - zoals uit dit artikel wel zal blijken - in de verste verte niet op, dat hij nog eens een koningskroon zou dragen al was zijn vader Erfstadhouder en hijzelf de oudste zoon. De kinderen van de Stadhouder, de oudste Prinses Louise, en de beide zoons Prins Willem en Prins Frederik, kregen een grondige opvoeding. Niet dat vader Wil lem zulk een streng heer was, we zouden haast zeg gen: helaas niet, maar omdat moeder „Willemijntje" een - hoe kan het ook anders - echt Pruisische ma nier van leven en dus ook van opvoeden had. Het woord Pruisisch heeft voor ons een onaange name klank. Daarom moet meteen worden vastge steld, dat Prinses Wilhelmina een verstandige, flinke en rechtschapen vrouw was. In tegenstelling tot haar echtgenoot, de apatische en besluiteloze Stadhouder, was zij actief en vastbesloten. Zij was echter be scheiden genoeg om te weten waar haar plaats was. Nimmer stond zij op de voorgrond. Slechts nó Goejan- verwellesluis, of eigenlijk al door haar onderbroken reis naar Den Haag, liet zij uitkomen, welk een per soonlijkheid zij was. Aan het mislukken van het bewind van Willem V droeg zij dan ook allerminst schuld. Erfprins Willem kreeg dus een deugdelijke opleiding. Bekwame lieden werden aangetrokken om hem alles te leren wat voor hem nodig werd geacht. Het studieprogramma was nogal uitgebreid. Veel vrije tijd viel er niet af. Voor Willem niet zozeer een bezwaar. Hij was leer gierig. „Hij wil alles weten", zei zijn moeder niet zonder trots. Maar Willem was ook gesloten, bij het stugge af. Maar vertelt niets voegde Wilhelmina er altijd spijtig aan toe. De zoon ging aanvankelijk rechten studeren. Zijn „Leidse tijd" heeft echter maar een jaar geduurd. In juni 1790 werd hij gouverneur van de militaire academie te Breda. Op 18-jarige leeftijd - 24 augus tus van datzelfde jaar - kreeg hij de rang van gene raal bij de Staatse troepen. Een Erfprins moest nu eenmaal een militaire loopbaan hebben. Hij werd echter ook lid van de Raad van State. Een jaar later huwde Willem met Prinses Wilhelmina, dochter van Frederik van Pruisen. Uit dit huwelijk werden vier kinderen geboren. Een zorgeloze tijd heeft de jonge Willem niet ge kend. Hoe ouder hij werd, des te meer begon hij te beseffen, hoe hachelijk de positie van Oranje was in een land, verdeeld in twee partijen en meer en meer onder invloed komend van de geest der Franse revolutie. Verzet tegen de Oligarchie der patriciërs, weinig belangstelling voor leger en vloot, een zucht tot geld verdienen ten koste van alles bij de rijken, geheime handel op de jonge staat Amerika en daardoor moei lijkheden met Engeland; allemaal problemen, waar aan de regering, en dus ook de Stadhouder, het hoofd moest bieden. Internationale verwikkelingen legden handel en koopvaart stil. De zee-oorlog met Engeland kostte handen vol geld. Ons volk verarmde. Daarbij kwam, dat de Hertog van Brunswijk, voormalig voogd van Willem V, een te grote invloed op zijn slappe pupil had. En déze Pruis was nu niet zo erg geliefd. Het ongenoegen van de natie kwam op het hoofd van de Stadhouder neer. Een felle lastercam pagne woedde onafgebroken tegen Oranje. Hierin werd ook Willem Frederik betrokken. ,,De vierde Willem was gebult, doch zagt van aard, De vijfde is voor 't land geen oliekoek meer waard. Wijl hij zich door een mof zo schandelijk laat regeren. Wat zal de zesde spruit van zulk een voorbeeld leren Willem zelf had reeds een antwoord gegeven op de laatste zin van dit schotschrift. Frankrijk, dat in de strijd tegen Pruisen en Engeland de tegenstanders van Oranje steunde, viel onder Dumouriez ons land binnen. Bij Neerwinden in 1793 werden de „bevrij ders" echter verslagen. Tijdens de veldslag onder scheidde de jonge generaal zich bijzonder. De partijstrijd tussen Patriotten en Prinsgezinden werd intussen steeds heftiger. Willem V had zijn zetel al in Nijmegen gehad. Nadat Prinses Wilhelmina werd aangehouden op haar reis naar de Residentie be moeide Frederik II zich met de zaak. Een Pruisisch leger herstelde in 1787 de Stadhouder in al zijn rech ten. Vele Patriotten vluchtten naar Frankrijk en be gonnen van daaruit tegen de Oranjeregering te age ren. Ondanks Pruisisch optreden en ondanks de duide lijke Oranjegezindheid van het gewone volk - Kaat Mossel - nam de Franse invloed toe. En hetgeen de Fransen in 1793 niet gelukte, slaagde wel in 1795. In januari van dat jaar werden de „Bataven" verlost van „de tirannie van het Huis van Oranje". Zondag morgen, 18 januari verliet Prinses Wilhelmina ons land, haar schoondochter en kleinzoon - de latere Koning Willem II - meenemend. Ook de Stadhouder en zijn zoons betraden dezelfde dag het schip, dat hen naar Engeland voerde. Tussen Londen en Berlijn In Engeland aangekomen berustte Willem V in zijn lot. Ondanks aandrang van zijn gemalin en zijn beide zoons ging de Stadhouder in het begin niet tot daden over. Hij vormde geen regering in ballingschap, noch ontwierp hij plannen voor een eventuele terug keer. Het enige wat hij deed was, brieven schrijven aan de gouverneurs in de vele Nederlandse koloniën. Hierin werd geadviseerd de Engelsen als beschermer te beschouwen tegen een mogelijke Franse invasie. Engeland maakte snel gebruik van deze adviezen. Nimmer werden, hoewel aldus was afgesproken, na 1813 alle Nederlandse bezittingen teruggegeven. Later werd in Duitsland, onder leiding van Prins Frederik, een Nederlands leger opgericht, het z.g. „Rassemblement van Osnabrück". Toen Koning Fre derik II van Pruisen de Bataafse republiek erkende, werd deze krijgsmacht ontbonden. De Prinselijke op perbevelhebber ging weer terug naar zijn ouders. Daarna nam hij dienst in het Oostenrijkse leger. Hij streed in Noord-Italië tegen de Fransen. Ten gevolge van een opgedane verwonding stierf deze ongelukkige en eenzame Prins in 1799 te Padua Erfprins Willem - die Pruisisch gezind was - ver liet eveneens het ouderlijk huis „Hampton Court" en ging met zijn gezin naar Berlijn. Daar werd zijn twee de zoon, Prins Frederik, geboren. Vandaar uit zou Willem voet aan wal zetten op Nederlandse bo dem. Onder de Russische en Engelse troepen, die in 1799 bij Callantsoog voor een invasie aan land gingen, waren namelijk ook 5.000 Nederlandse soldaten. Den Helder werd veroverd, de Bataafse vloot bij Texel tot overgave gedwongen. Daendels' strijdmacht werd verslagen. Egmond, Bergen en Alkmaar bevrijd. Prins Willem hield zijn plechtige intocht in Alkmaar. Bij Castricum leed het invasieleger een nederlaag en de Prins ging via Engeland weer terug naar Berlijn. Ook de Stadhouder begaf zich met zijn gezin naar Duitsland. In 1802 vestigde het gezin zich in Oraniën- stein, bij Dietz aan de Lahn, in het oude Nassau. Het leek alsof de Oranjefamilie daar, ver verwijderd van politiek rumoer, de rest van het leven in stilte zou slijten. Erfprins Willem Frederik werd nu Graaf van Buren. Hij vulde zijn tijd met het besturen van de nieuwe Duitse gebieden, welke Oranje had ont vangen als vergoeding voor de bezittingen, welke in Nederland waren verloren gegaan. Hij toonde hierbij zijn kwaliteiten als bestuurder. Misbruiken nam hij weg, hervormingen voerde hij in. Het was in die tijd echter ondenkbaar om te doen alsof de nieuwe heerser van Frankrijk - Napoleon - niet bestond. Trouwens de nieuwe Duitse be zittingen waren een geschenk van Napoleon door de Erfprins - in 1802 - tijdens een officieel bezoek aan Parijs zelf in ontvangst genomen. In deze kwes tie toonde de Stadhouder zich voor het eerst stand vastiger dan zijn zoon Nimmer heeft Willem V enig contact gehad met de „overweldiger der vrije volken". Niettegenstaande zijn Parijse bezoek nam de Prins weer dienst in het Pruisische leger. Als lui tenant-generaal vocht hij mee bij Jena en Auerstadt. De Pruisen werden verslagen en de Prins geraakte in gevangenschap. Op erewoord werd hij weer vrij gelaten. De Prins trad echter niet toe tot het Frans gezinde Rijnverbond. Napoleon was woedend en nam Oranje al zijn Duitse bezittingen af. Dieptepunt Dit was een grote slag voor de Prins. Hij was zeer gehecht aan zijn grondgebied. Een toestand van gees telijke inzinking volgde. Pruisen was verslagen, En geland ver verwijderd. 1806 is een zwarte bladzijde in het jaartallenboek van de latere Koning Willem I. In dat jaar schreef hij een brief aan Napoleon, waar in hij zijn strijd onder Pruisische vaandels veront schuldigde. Hij stelde deze daad als „noodgedwongen", zijnde afhankelijk van de Koning van Pruisen Napoleon bleef vijandig. Toen ging de prins nog verder. Er volgden meer brieven. Willem schreef Na poleon zelfs, dat „al zijn hoop voor de toekomst op de keizer der Fransen was gevestigd". Dat hij door zijn houding zich de toorn van zijn moeder op de hals haalde, behoeft geen betoog. Wil helmina wilde liever naar Engeland terugkeren. In Duitsland bleef van enige zelfstandigheid niet veel meer over. Alhoewel na het aftreden van William Pitt de stemming in de Engelse regering niet zo erg Oranje-gezind meer was, om welke reden Willem V destijds ook het Britse eiland had verlaten. In Duitsland heerste bovendien grote verwarring. Iedereen vluchtte voor de Franse legers. De Echtge note van de Prins was met haar kinderen naar Si- lezië uitgeweken. Haar man vond haar terug in Köslin. Nieuwe beproevingen werden het prinselijk gezin niet bespaard. Eerst werd een levenloos kindje geboren, daarna stierf op 6-jarige leeftijd het doch tertje Pauline. Napoleon bleef Oranje slecht gezind. Toch kon de Prins zich in Oost-Duitsland min of meer handhaven. Zijn oude geest van verzet herleefde. Willem trachtte de koning van Pruisen te bewegen zich bij Oostenrijk aan te sluiten tot een nieuwe poging om weerstand te bieden aan Frankrijk. Ook Engeland zou steun ver lenen. Oostenrijk ging echter te vroeg tot de aanval over. In de slag bij Wagram werden de Oostenrijkers verslagen. De Prins, die meevocht, kreeg een been wond. Willem Frederik werd benoemd tot generaal der Artillerie van het Oostenrijkse leger dat niet meer bestond Leve de Koning Met een variant op een veelgebruikte leuze in de tweede wereldoorlog, zou men kunnen zeggen: Na poleon wint in Europa op alle fronten. Minder dan ooit was er kans, dat de titel „Erfprins" voor Willem zou worden gehonoreerd. Inmiddels leefde het Stad houderlijk gezin in betrekkelijke rust. Willem V was reeds in 1806 te Brunswijk overleden. De oude Wil helmina woonde in Berlijn of - in de zomer - op het kasteel Schönhausen. De gemalin van de Erfprins kreeg op 9 mei 1810 weer een dochtertje: Marianne. De oude Prinses Wilhelmina had nimmer afgelaten om de belangstelling van haar oudste zoon voor het vroegere vaderland levendig te houden. Zij lette daar bij scherp op de gebeurtenissen in Europa. De mis lukte tocht van Napoleon naar Rusland gaf haar, en vele anderen, nieuwe hoop. Opstand in Pruisen, Oostenrijk, Zweden (Bernadotte), Silezië, Bohemen en Brandenburg Toen de zoon Willem - het was reeds voorjaar 1813 - nog zei: „Wat Holland betreft, als ik het recht be schouw, vind ik het nog wat te vroeg om ons nu reeds daarmee bezig te houden", repte zij reeds, aar zelend en uiterst tactvol, over een koningschap Leipzig gaf de doorslag. Wilhelmina trof maatrege len. Haar zoon ging naar Londen, waar reeds de kleinzoon zich bevond. Uit eigen middelen, juwelen, schilderijen en vaste goederen waren het onderpand, werd geld bijeen geschraapt voor de vorming van een Nederlands leger. Het ging er nu om: Hoe denkt het Nederlandse volk er zelf over? Het bleek, dat in Holland het Oranje- vuur nimmer was uitgeblust. Altijd had het doorge- smeuld. De wervelwind, welke de Kozakken naar ons land voerde, deed het Oranjevuur weer hoog oplaai en. Het gewone volk tooide zich met de zo geliefde kleur. Maar ook enkele vooraanstaande lieden be seften, dat Holland zélf een keuze moest doen vóór dat de grote mogendheden voor het land zouden kiezen. Drie mannen wisten precies wat er moest gebeu ren: De Prins van Oranje zoeken Ja, zoeken Want men wist niet eens waar Willem zich bevond, en trof de Prins in Londen. Willem reageerde onmid dellijk. Op 26 november 1813 scheepte hij zich in op het oorlogsschip „The Warrior". Op 30 november stapte hij over in de sloep, welke hem naar het Scheveningse strand bracht. De eerste Nederlander, die hem begroette, was schipper Johannes van der Duyn: „Welkom majesteit in het vaderland De Prins werd op een wagen gehesen. Schipper Pronk, de man, die in 1795. van de vader afscheid had genomen, beleefde nu het moment, dat hij de zoon zag terugkeren. Hij zat te paard, een reusachtige oranje sjerp tooide zijn borst. De Scheveningers wa ren niet meer te houden. De wagen werd het strand opgeduwd. De paarden behoefden niet te trekken. De Scheveningse weg werd één triomftocht. Het volk gaf het antwoord op de voorzichtig gestelde vraag van moeder Wilhelmina. Het was één kreet: Leve de Koning! In Den Haag aangekomen reed Willem naar de Kneuterdijk. Naar een particulier adres: Kneuterdijk 8. Daar stopte het rijtuig; de Prins stapte uit en ging het huis binnen Binnen zat een man. Reumatiek had hem êbn de stoel gebonden. De Prins ging op hem toe en drukte de hand van de man, die sinds 1795 maar één wens had: Hoe worden we weer van de Fransen verlost. Die maar één regeringsvorm kende: Een regering on der het Huis van Oranje. Gijsbert Karei van Hogen- dorp. (wordt vervolgd) ^§1 van 16 jaar af met LO of MULO, die in aanmerking willen komen vooreen goede betrekking bij het Districtspostkantoor te Rotterdam, kunnen bij aanneming worden opgenomen in van dezelfde gezindte als waartoe zij zelf behoren. Deze gastgezinnen (geen beroepspensions) worden aan bevolen door de jeugdorganisaties, die zich voorts ten doel stellen ook in andere opzichten haar goede diensten ten bate van de jongens te verlenen. Jongens van 16 en 17 jaar kunnen ook op gunstige voor waarden worden gehuisvest in het onder leiding van de dienst staande De jongens vinden hier een prettig en vertrouwd tehuis, hulp bij de studie en diverse recreatiemogelijkheden. Het weekend brengen zij bij hun ouders door. Aan belangstellenden wordt op aanvraag gaarne een folder met bijzonderheden toegezonden. Inlichtingen en aanmeldingen bij de afd. Personeelszaken van het Postdistrlct Rotterdam, Delftsepleln 31, Rotterdam-4. PRONTO HOEK ZWAAIPLEIN B. Hoogstede Veerweg 121 Wageningen Tel. 08370-2665 VOOR EEN GOEDE WASVERZORGING SPECIAAL in BRILLEN Hoofdstr. 51 Veenendaal DOOR Emmalaan 28 - Tel. 2039 Veenendaal GROTE ERVARING OP IIET GEBIED VAN WONINGINRICHTING VOOR FINANCIERING VAN MOTOR VOERTUIGEN, LANDBOUWMACHINES, DRAGLINES, BULLDOZERS. ENZ. AKEL Kerkewijk 110 - Telefoon 0 8385-2252- 3900, Veenendaal. Met WOLF-gereedschappen werkt U in de tuin gemakkelijker en vlugger. De grond zonder moeite culti veren, hem fijn verkruimelen, rationeel zaaien, de planten aanaarden, los en luchtig houden, onkruid wieden, alles gaat zo eenvoudig en vlug met WOLF-gereedschappen. Gron dig werk tot dicht langs de planten, zonder te bukken, zonder inspanning, WOLF-ge reedschappen worden gewoon getrokken! WOLF-cultivator vanaf Fl. 7.05 Verst. WOLF- cultivator Fl. 16,15 WOLF-handfrees Fl. 14,85 WOLF-zaaimachine Fl. 35,- WOLF-aanaarder WOLF-tandschoffel Laat de vooruitstrevende WOLF-gereedschappen vrij blijvend in Uw eigen tuin demonstreren en vraag ook ons WOLF-prospectus, dat alle bijzonderheden over de gehele collectie bevat: Voor betere Dames- en Herenschoenen WIJ DOEN VOOR UW VOET WAT MOET Modieuze schoentjes voor gevoelige voeten. Alleen b|j: Achterkerkstraat 32 Veenendaal, Tel. 2043 VAKKUNDIGE REPARATIES 1 minuut vanaf de Markt Ook voor losse steunzolen voorheen f. 498.- pompvers WM m CESSSSSSi^» Of je hengelo's bier nu drinkt van de pomp of uit de fles: het is één smaak. Uit de pomp het meest pittige bier dat er bestaat. Uit de fles... pompvers precies hetzelfde. Proef maar. Nu. En neem een paar flesjes mee voor de picknick. II W':, EXTRA: de hengeloset met glazen' Spaar de paardjes uit het grote etiket Vraag een spaarkaart aan. Postbus 21, Hengelo. Wordt geleverd zonder de flessen. hengelo's bier

De Vallei | 1963 | | pagina 4