Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Motorcross en zwembaden waren grootste trekpleisters Voor de KANTONRECHTER Uniek muziekconcours rond eeuwenoude kasteelmuren Schitterend weer bracht drukke Pinksterdagen STOF! aplieJ AMERONGEN Verlate „dauwtraptocht" te Eist werd alsnog groot succes SCHERPENZEEL Door stroom gedood Bij oversteken aangereden Wat nu weer...# EDERVEEN 37e JAARGANG WOENSDAG 5 JUNI 1963 Nr. 45 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Vlucht hielp weinig GEEN AUTOMATISCHE RIOOL-AANSLUITING PARALLELWEG Twee Amerongse families gaan voetballen EEN MOOIE, LEERZAME EN ORIGINELE TOCHT Restanten d'Oranjeboom geveild TENNISCLUB BENOEMDE VASTE LERAAR Hoogtepunt Uitslagen MULDER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 ïynen) - Giro 563427 Redaktie: W- F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 25 cent De mannen van de verkeers-, rijks- en gemeen tepolitie hebben maandagavond met een zucht van verlichting hun uniformjasje aan de kapstok ge hangen- In de drie achter hen liggende dagen had de stralende zon duizenden en nog eens duizen den naar buiten gelokt. De wegen waren vooral tweede pinksterdag overvol met fietsers, brom fietsers, auto's, kortom alles wat tot het verkeer gerekend kan worden kwam die dag op de weg. In onze omgeving concentreerde deze pinksterdruk- te zich voornamelijk op de internationale motor cross waar meer dan 20.000 mensen de kassa's pas seerden en natuurlijk de verschillende zwemba den. Een pluim op de pet van de mannen van Her mandad is hier zeer zeker op zijn plaats: zij heb ben namelijk kans gezien de enorme verkeers stroom in onze omgeving zonder noemenswaardi ge ongevallen te verwerken. Helaas deed zich maandagavond laat in het centrum van Rhenen nog een erstig ongeval voor toen een 24-jarige in woner van Amerongen in een bepaalde feeststem ming zonder uit te kijken de weg overstak. Hij werd door een auto gegrepen en moest in zorg wekkende toestand naar het ziekenhuis overge bracht worden. Deze aanrijding even buiten be schouwing latend, is alles (zelfs op Rijksweg 12!) vlot verlopen, hetgeen tevens toegeschreven moet worden aan de gedragingen van de deelnemers in het verkeer die de gegeven aanwijzingen stipt op volgden en de herhaaldelijk gegeven waarschu wingen voorzichtig te rijden, kennelijk ter harte genomen hebben. doch er behoefde geen extra voorzie ningen getroffen te worden. DORSTIG Met het nationale concours stond RENSWOUDE enkele dagen in het te ken van de muziek. Vooral in de avonduren trok dit ge beuren grote publieke belangstelling waarbij en passant menig dorstige keel met (schuimend) vocht werd gelaafd. Het is dan ook eefc echt gezellig feest geworden, wat kwalitatief wel eens iets op de achtergrond raakte doch qua amusement volledig slaagde. Enkele ongelukken bleven niet uit. Bij het oversteken werd een 14-jarig meisje uit Eist door een bromfietser aangereden, waardoor zij een gebroken enkel opliep en de bromfiets zwaar be schadigd werd. Ook de 9-jarige H. kwam met zijn fietsje in aanraking met een brommer. Hier alleen maar wat onbetekenende schaafwondjes. Economisch gezien waren het prima dagen voor recreatie- en horeca bedrijven. Er werden goede zaken gedaan en eens temeer is het bewijs geleverd dat zuid-oost-Utrecht in hoog tempo bekendheid gaat krijgen bij de toeristen. Een perfecte organisatie, een span nende wedstrijd en een voortdurende stofwolk: de meest geschikte definitie van de cross op Wielingsheuvel. Vooral het stof heeft de bezoekers danig parten gespeeld, zodat de stomerijen de eerste dagen volop werk zullen hebben. De weekend-drukte begon in VEE NENDAAL zaterdagmiddag al toen DVO haar tweede TBC-mars hield waar zo'n kleine duizend tippelaars aan de start verschenen. Het traject Nieuweweg-Hoofdstr.- Kerkewijk kreeg maandag zijn por tie. De verkeerslichten waren deze dag speciaal in werking gebleven, zodat de doorstroming zonder hape ringen verliep. Voor de 14-jarige O. werd het een pijnlijke pinksteren. Hij passeerde zon dagmiddag de spoorwegovergang in de Geerseweg toen zijn fiets plotseling slipte. Het resultaat was een flinke hoofdwonde. Op het fietspad Kerkewijk kwamen maandagmiddag twee brom fietsers te vallen. Het bleef bij een paar schaafwondjes. NOODLANDING In en om RHENEN streken honder den toeristen neer. Zelfs kreeg de Greb- bestad onverwacht „bezoek" van een zweefvliegtuig dat, op weg van Teriet naar Frankrijk, gebrek aan termiek kreeg en een noodlanding moest uitvoe ren. De piloot zette zijn kist in de buurt van de Bergweg heelhuids aan de grond, demonteerde het gevalletje om daarna wederom naar Teriet te vertrekken om het opnieuw te proberen De enige ernstige aanrijding deed zich maandagavond om half twaalf voor toen de 24-jarige Ameronger R. zon der op te letten de weg overstak. Samen met zijn Amerongse vriend B. K. was hij uit geweest en de twee vrienden stonden bij de bushalte te wachten. Min of meer onder invloed zijnde besloot R. om aan de overkant van de weg een karbonade te halen. Terugkomende stak hij de weg over en werd gegrepen door een personenauto, bestuurd door de Veenendaalse automo bilist Van S. Zijn toestand was gisteren zorgwekkend. BEKEURINGEN Een controle op de maximumsnelheid door de politie te EDERVEEN leverde een groot aantal overtreders op. Er werden 38 bekeuringen gemaakt toen de gatsometer aanwees dat de snel heid te hoog was. De meeste overtredin gen werden gemaakt door de berijders van bromfietsen. In de zeer prille ochtend van de eerste juni probeerden zeer velen hun vissers- geluk in het Spinnemeer. Of de vis reeds die eerste dag zich al direct mas saal liet verschalken, konden wij zater dag niet gewaar worden. BESCHUTTING De pinksterdrukte in ELST is niet boven verwachting geweest. De jeugd herberg was druk bezet, evenals dit het geval was met alle campings in de ge hele omgeving. Veel mensen zochten in de bossen be schutting tegen de wind om op die ma nier een lekker bruin, zo niet pijnlijk rood velletje te laten branden. IN DE BERM AMERONGEN wordt hoe langer hoe meer het eldorado van de bermtoerist. (naast de apotheek) loofdstraat Bij Telefoon 3184 De Veenendaalse jongeman O. kreeg zaterdag van de politie een stopteken omdat hy met zyn bromfiets een over treding had begaan. Hij voldeed echter niet aan het stop teken, reed met een boog om de agent heen en zette de gashandle open. De agent hield prompt een passerende auto aan en zette de achtervolging in. O., die dit niet in de gaten had, kon zijn ogen nauwe lijks geloven toen hij een kilometer ver derop opnieuw een stopteken kreeg en nog wel van dezelfde agent. Hij haalde zich een tweede proces-verbaal op de hals door toen een valse naam op te ge ven. De politieman nam hem echter mee naar het bureau waar de waarheid al gauw aan het licht kwam. ONENIGHEID MET OUDERS De politie trof zaterdagnacht een 17- jarige Tielenaar op straat aan, die ruzie had gehad met zijn ouders en van huis was weggelopen. Op uitnodiging van de politie bracht hij de rest van de nacht op het bureau door, waarna hij zich 's morgens bedacht en naar huis terug keerde. VOS GEVONDEN Het echtpaar R. dat in Veenendaal lo geerde vond op een wandeling in de Rem- mersteinse bossen een jonge vos. Men nam het dier mee en probeerde het thuis wat op te knappen. De vos begon toen allerlei vreemde capriolen uit te halen, zodat de veearts het raadzaam achtte het dier ter observatie naar Ouwehands Die renpark over te brengen. HOND ONDER BROMFIETS Op de Dijkstraat liep vrijdagmorgen de hond van van S. tegen de passerende bromfietser B. Laatstgenoemde viel en kreeg een hersenschudding. Behalve dat van S. de schade zal moeten betalen krijgt hij ook nog een proces-verbaal om dat het bij politie-verordening verboden is honden zonder toezicht te laten los lopen. Veenendaal1 ZIEKENFONDSLEVERANCIER De Bergweg bijvoorbeeld begint in deze een reputatie op te bouwen, waar aan het mooie uitzicht op de Gelderse Vallei niet vreemd zal zijn. Hoewel er op de hoofdweg een max. snelheid van 70 km is toegestaan, kwa men door de grote drukte," de auto's ge middeld niet harder vooruit dan 30 km per uur. Het pontveer kreeg de handen vol, De held van Wielings heuvel is maandagmid dag de Rus IGOR GRI- GORIEV geweest. Hy werd door de meer dan 20.000 toeschouwers ;5 aangevuurd en werd •i» winnaar van de 250 cc Internationaal. Op de foto ziet u hem in actie. BRAND IN SCHUUR Bij de fam. L. aan de Beatrixstraat brak zaterdagmorgen brand uit in een schuur Oorzaak was een oude fornuispot die ken nelijk niet goed meer functioneerde. De brandweer kon erger voorkomen. Bij de aanvang van de recon structie-werkzaamheden aan de Parallelweg, blijken er misver standen te bestaan omtrent de aansluiting van de woningen op de te leggen riolering. Een groot aantal woningen langs de Parallelweg heeft namelijk nog een zo genaamde „doos" in plaats van water spoeling. Bij het leggen van de riolering zullen slechts die panden, welke thans op de bermsloot lozen, automatisch en zonder kosten op de nieuwe riolering aangesloten worden. Alle overigen kun nen bij de gemeente een aanvraag in dienen om eveneens op het riool aange sloten te worden, doch dit is niet ver plicht. Uiteraard gaat de aansluiting in het laatste geval een bepaald bedrag kosten, doch hiervoor bestaat een subsidierege ling waardoor de betrokken eigenaar van het pand van de gemeente een tegemoet koming krijgt in de dan te maken kosten. Alle inlichtingen hieromtrent zijn op het gemeentehuis te verkrijgen. Twee bekende Amerongse families - Viegen en Keiman - gaan morgenavond om half zeven op de Burgwal tegen el kaar voetballen. Het wordt een vriendschappelijke ontmoeting waarvan de opbrengst be stemd is voor de tocht bejaarden. De twee elftallen tellen zowel veteranen als jeugdige voetballers, zodat het onge twijfeld een spannende strijd zal wor den. Gezien het doel wordt een grote publieke belangstelling verwacht en zal er zelfs ook nog muziek zijn. Het bestuur van de Cult. Nat. Hist. Ver. „Zuid-Oost-Utrecht" stond tweede Pinksterdag 's morgens met een zucht van verlichting extra vroeg op. Ditmaal was het weer geen spelbreker zoals op Hemel vaartsdag toen de dauwtraptocht uitgesteld moest worden, men kon zich nu niet beter wensen, 's Morgens in alle vroegte stonden maar liefst 86 deelnemers voorzien van pen en papier klaar om dit varken tje even te wassen. Velen zijn echter bedrogen uitgekomen Het bestuur van bovengenoemde vereni ging had een tocht uitgestippeld waar wat van geleerd kon worden, maar waarbü de deelnemers ook zelf de nodige kennis, inzicht en vindingrijkheid aan de dag moesten leggen. Onder leiding van de heer Roks vertrok men om half zes van de kerk richting bos. De heer Roks ver telde ondertussen iets over de weg- en veldnamen waar men langs kwam. Hij sprak oa. over het ontstaan van de na men Houweg, Hondenpaadje, Paasberg. Ook legde hij uit hoe de schapendriften ontstonden en las hiermee in verband een plakkaat voor uitgegeven door de vroegere eigenaar van de bossen Prins Maurits. Over de Pinksterberg wist hij te vertellen dat die op tweede Pinksterdag de grote trekpleister was, van de be volking uit deze omgeving. In grote ge tale trok men er heen om er de dag door te brengen. De deelnemers moesten hierna het ge leerde in praktijk brengen, want aan de verhalen van de heer Roks was een puz zel verbonden, waaruit het woord „dauw- trappen" gevormd moest worden. Ver der werden de deelnemers, waaronder de jeugd sterk vertegenwoordigd was, nog een aantal vragen gesteld over wat ze tegen gekomen waren en gezien had der. in het bos. Toen velen hongerig en misschien moe geworden waren van de wandeling ont dekte men plotseling als in het sprookje „Tafeltje dekje" een grote tafel met daar op een reuzen krenten mik (lengte lVs Woensdag werd onder zeer grote be langstelling de ruïne van het afgebrande café met een terrein groot 10 are en 10 ca door notaris D. S. Vink uit Amerongen geveild. De verkoop geschiedde krach tens artikel 1223 B W. Wanneer de kopers wederom een café op dit terrein zouden bouwen dan moest het Oranjeboom nog een jaar blijven. Het was echter niet verplicht te bou wen. De vergunning, zo werd op een vraag medegedeeld, kon niet worden bij- gekocht, hetgeen ongetwijfeld voor velen een teleurstelling was. De verkoop ge schiedde eerst bij opbod, daarna bij af slag. Zoals reeds gezegd, de belangstel ling was groot voor deze veiling, en er werd dan ook flink geboden. Tenslotte was het de heer L. W. Koen uit Wageningen die het inzette voor 25.100,en was het de heer P. P. Kraayveld uit Utrecht die het geheel af mijnde voor 25.130,en hiermede dus eigenaar werd. Het staat vrijwel vast. dat op deze plaats geen nieuw café meer zal herrijzen. De heer Verhoeven uit Soest- duinen is met ingang van morgen aangesteld als vaste tennisleraar bij de Veenendaalse Lawn Ten nisclub. De nieuwbenoemde func tionaris, afgestudeerd bij het CIOS te Overveen, zal de dage lijkse leiding krijgen van het nieuwe tennispark. Met de aanleg hiervan is men momen teel druk bezig en men hoopt het over een maand te kunnen openen. In totaal komen er vier gravelbanen alsmede een nieuw kleedlokaal. Het is bovendien de bedoeling in brede kring belangstelling voor de tennissport te kweken, zodat er geheel van het oude principe: een be sloten club, afgeweken zal worden. IIOLLANDIA-KOOR ZONG IN DODEWAARD Het Hollandia-meisjeskoor heeft dins dagavond met succes opgetreden tijdens een propaganda-avond te Dodewaard. Het was een bijzonder geslaagde avond, waaraan de Hollandia-meisjes voor een belangrijk deel hebben bijgedragen. Op 8 juni a.s. wordt te Ophemert een Bene- lux-trefdag gehouden. Ook dan zal het bekende Veenendaalse koor present zijn. Burgemeester J. A. Hosang van Renswoude heeft volkomen gelyk gehad, toen hy in het voorwoord van het keurige programmaboekje ter gelegenheid van het na tionale muziekconcours schreef: „Weest er van overtuigd: het zal goed toeven zyn in Renswcude by dit nationaal concours". (Overigens heeft men by het samen stelling van het programmaboekje ten onrechte over de grenzen gedacht want, hoe wel binnen in het boekje gesproken wordt over een nationaal concours wordt het op de omslag aangekondigd als een internationaal gebeuren!) Maar om terug te ko men op het concours zélf: men had te kampen met een aantal afzeggingen op het laatste moment, doch ondanks dat is het een evenement geworden dat een groot aan tal belangstellenden uit wyde omgeving heeft weten te trekken. De sfeer rondom het kasteel, ver hoogd door een perfect aangebrachte verlichting, heeft in belangrijke mate bijgedragen tot het welslagen van dit eerste Renswoudse muziekconcours. Op deze historische plek werd ook ge attendeerd door burgemeester Hosang toen hij zaterdagmiddag het openings woord uitsprak. Hij wenste eveneens de organiserende vereniging „Ons Genoe gen" hartelijk geluk met het 12'/ï-jarig bestaan. Verschillende deelnemende bands maakten eveneens een rondgang door het dorp .waarbij de drumband Onze Jeugd uit Zaandijk de grootste bewon dering kreeg. Hoogtepunt van het gehele gebeuren was zonder twijfel de taptoe die maan dagavond werd geho^en en werd uit gevoerd door de Harmonie Wijk bij Duurstede in samenwerking met „Ons Genoegen" en de zangvereniging „Con Amore". Het was een schitterend schouwspel dat door iedereen met de grootste aandacht werd gevolgd. Deze taptoe werd ook bijgewoond door burgemeester Hosang en echtgenote, J. K. Taets van Amerongen en Jonker Maximiliaan. Tot middernacht was er nog het open lucht volksbal, begeleid door de Moon light Roses uit Veenendaal. Zaterdag: 1. Drumband Scherpenzeel De W., een 22-jarige jongeman uit Eist, stond vrijdag voor het Wagenings kantongerecht terecht omdat hij in Oos terbeek op een motor gereden had zon der dat hij in het bezit was van een rijbewijs. We hadden vroeger een groot par ticulier terrein achter ons huis en daar heb ik heel wat afgecrosst op motoren van kennissen, waar ik nogal eens aan kunnen schikken: 50,of 10 dagen. X X x D., vrachtautochauffeur te Wouden berg, had op de Hoofdstraat te Veenen daal met zijn bromfiets niet voldoende rechts gehouden en dat bezorgde hem vrijdag een gang naar het Wagenings kantongerecht. Ik passeerde een bromfietser en mLter''teUhCleri' Ik geloof dan ook, dat Laat ik eens een kijkje in Wageningen had hebt, zal ik niet het volle pond vra- d e8 wit te* Ttr <Te p a nd het fiets pad °gaf mijn nj,techniek wel in orde was, zei De gaan nemen. gen maar het laten bij 75,- of 15 da- verdachte toe. 't Was ïrouweSs i mfar Waarom hebt u de schikking niet gen. eventjes. Ik ben meteen weer rechts betaald? wilde rechter v. d. Brand Ik weet niet hoe ik dat betaien ^aan rijden. weten. moeti jk ben kostwinnaar pleitte De W Een in dezelfde richting rijdende W. zelfbewust. En hoe zat het met uw kennis van de verkeersregels? informeerde rechter v. d. Brand. Ook hppl f?npd rpnürpprHp vpr °mdat het een enorm hoog bedrag U had maar eens een kostwinnaar automobilist heeft door uw manoeuvre dachte ik heb altijd op een bromfiets was' wel vijftig «ulden' zei verdachte ondersteboven moeten rijden, antwoord- ste*.k ™oet^n afremmen, merkte rechter gereden. Deze motor had ik gekocht om mct °ntzag- de mr Pieters- V_" Data"s natuurlijk wel mogelijk, je hem later weer voordelig in te kunnen Dat valt nogal mee, von de officier. Rechter v. d. Brand wilde in aan- moet in het verkeer regelmatig geven ruilen tegen een bromfiets. Dat heb ik Het nieuwe tarief, dat onlangs is inge- merking nemen, dat verdachte de over- en nemen, antwoordde verdachte lako- nu dan ook gedaan, 't Was helemaal niet gaan, is honderd gulden voor het rijden treding reeds enige tijd geleden ge- niek. mijn bedoeling om hem te houden, maar zonder rijbewijs. Omdat u nog een pleegd had. Hij vonniste daarom met 't was zo'n mooie dag toen, dat ik dacht schikking volgens het oude tarief ge- het bedrag, waarvoor De W. ook had (Zie verder pag 2) 56 punten en Lisiduna uit Leusden met 52 punten. Maandag: 1. Drumband Rhenen 100 punten en Onze Jeugd uit Zaandijk 116 punten (plus beker). Ook Caecilia uit Veenendaal (hier in de tent) nam deel aan het concours te Renswoude. meter gewicht 41 pond en 3 ons) en een grote bus dampende koffie. Het was rus ten en eten geblazen. Velen lieten zich het krentenbrood, gebakken door bakker Krol uit Achterberg uitstekend smaken en ondertussen bekeek de jury de presta ties van de deelnemers. Het bleek dat J. v. Beek het meest zijn best gedaan had, 2 werd E. v. d. Berg, 3 D. v. Dam, 4 R. Overeem (allen ontvingen een boekwerk) 4 werd B. M. v. d. Berg die een atlas kreeg en een jaar het gratis lidmaat schap van de vereniging. Aan het einde van de openluchtmaal tijd sprak één der deelnemers een dank woord tot de organisatoren voor deze fantastische tocht en aangezien de grote jeugdige belangstelling opperde hij het plan om binnen de vereniging een spe ciale jeugdgroep op te richten. Iets waar op spontaan gereageerd werd, een twin tigtal jeugdigen meldden zich direkt aan. Besloten werd het contributiegeld op de helft van de normale contributie te zetten. Hierna ging men uiteen om ieder op zijn eigen manier van het mooie weer te genieten. Toen de 16-jarige scholier D. A. van de Weg, verblijvende in het intern. Huize Scherpenzeel' vori ge week maandagavond omstr. 10 u. op blote voeten en met een lees lampje in zijn handen door zijn kamer manoeuvreerde, kreeg hij op een moment de elektrische stroom door zijn lichaam. Zijn kamergenoot die zag wat er ge beurde trok wel direct het stekkersnoer uit de contactdoos, doch het was al te laat. Medische hulp werd ingeroepen, doch de dokter kon slechts de dood con stateren. Achteraf bleek het snoer van het lampje met een niet geïsoleerd ge deelte contact te hebben gemaakt met de stalen voet van het lampje. De 19-jarige mej. N. ter M. is woensdagmorgen, toen zij per fiets de Stationsweg wilde over steken, door een auto gegrepen. Zij werd tegen het wegdek geslingerd doch liep wonder boven wonder slechts lichte verwondingen op. De Amersfoortse automobilist kwam met de schrik vrij, doch zyn auto werd zwaar beschadigd. •B- Koeweit heeft het vervoer van en de handel in slaven op zijn gebied ver boden. -B- Volgens een Amerikaans blad zou Rus land sinds de ruimtevluchten vijf as tronauten hebben verloren. ■fr In 1961 is de werelduitvoer toegeno men met 4,6 procent tot 114,4 miljard dollar. -B- Met 25 genodigden heeft president Ken nedy in de avonduren zijn 46e ver jaardag gevierd. ■B- Om de rattenplaag te bestrijden zal iedereen op centraal Java die wil gaan DS. SCHIPPER ONTVING DRIE BEROEPEN Ds. K. Schipper, Ned. Herv. predi kant te Ederveen ontving drie beroe pen naar de Hervormde Gemeenten te Mastenbroek, Oldebroek en Tholen. THE BLUE SHARKS ORGANISEREN TEENAGERSHOW Het populaire teenagerensemble The Bleu Sharks, dat op verschillende teen agershows een eerste prijs behaalde, or ganiseert zaterdagavond 8 juni een teenershow in Opheusden. Behalve de organiserende jeugdband uit Ederveen zullen ook deelnemen o.a. The Playing Stars uit Rhenen; Rinske Spinder uit Rhenen en Jack Miles Opheusden. De conference wordt verzorgd door Bart Veenendaal uit Veenendaal. De teen agershow wordt een openluchtshow. trouwen of scheiden 25 dode ratten moeten inleveren. -B- Zeven personen die een picnic hielden in de bergen op de Philipijnen zijn overvallen door koppensnellers. 1922-1962 Assurantiekantoor Eig. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1963 | | pagina 1