Nü 0 Warenhuis EXPO ZOMERSTOFFEN -RUSTENBURG 1.50 - 1.95 - 2.95 AFWEZIG dansen „DE VALLEI" UW BLAD Fican Acrobaat Harkkeerders voor winterprijsen Begrafenis onderneming HOOIGRAS warenhuis A. enkele dames: B. enkele dames: C. enkele dames: D. enkele dames: E. enkele dames: F. enkele dames: Tankauto-chauffeur schuldig aan gas- explosie in Scherpenzeel J. Brouwer A. Brouwer-Kamminga S. J. Buré E. J. C. Buré- Harrewijn „De Morgenster" De mooiste kwaliteiten en des sins in Coton Satin, Acetaat-zij de, Chrystaline, Rochita Nylon enz. Hoofdstraat - Veenendaal Hebt u na sluiting pech met uw nylons, geen zorgen want in onze kousenautomaat vindt u een goede hulp in nood. „Priam"-kousen met of zonder naad voor 1,95 per paar in alle maten. D. VAN ASSELT Gemeente Rhencn U kunt het toch niet afschreeuwen Uit de raad van Veenendaal Vul-snelheid Wilde verhalen Rondweg(getje) Bijbelvertaling Teer onderwerp Voor onze nieuwe moderne vestiging in de Hoogstraat te Veenendaal, dient onze staf verkoopsters te worden uit- gebreid met: Wij vragen verkoopsters, die als gezellige gastvrouwen kunnen optreden en in staat zijn op een vlotte en juiste wijze onze klanten te ontvangen en te adviseren. MARKTBERICHTEN WAGENINGEN 700 JAAR STAD FAMILIEBERICHTEN Zondag 9 juni a.s. hopen onze geliefde ouders en het feit te herdenken dat zij 25 jaar in de echt verbonden zijn. Dat zij nog lang in ons midden mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen. Melis Hilly Sjouke en Anneke Ederveen, juni 1963 Hootsenstraat 17 Op 20 juni hopen wij met onze ouders hun gouden huwe lijksfeest te vieren. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen Gelegenheid tot feli citeren op 20 juni tussen 16.30 en 18.00 uur in hotel „De Grebbeberg" te Rhe- nen. H. C. BISSCHOP ARTS VAN 12 JUNI - 4 JULI Zaterdagavond 8 juni in café ELST (Utr.) AANVANG 8 UUR Uit voorraad leverbaar: H. G. VAN DOORN N.V. Telefoon 03443-430 - Ingen (Bet.) Dennenl. 38 - Veenendaal Telefoon 3015 VERZORGT BEGRAFENISSEN EN TRANSPORTEN DOOR HET GEHELE LAND Het gemeentebestuur van Rhenen zal op dinsdag 11 juni 1963 des namiddags 2 uur in hotel „De Koning van Denemarken" alhier publiek verkopen het hooi- gras op de uiterwaarden bij de stad en te Remmer den en 3 percelen in de Meent. Wanneer u de goede hoe danigheden van uw artike len onder de aandacht van het kopend publiek wilt brengen. Daarvoor staat „De Vallei" te uwer beschikking. Dit nieuwsblad wordt, doordat het plaatselijk en regionaal nieuws brengt, niet ge lezen, maar „gespeld" van A tot Z. In die sfeer genieten ook uw adver tenties een bijzondere be langstelling. De resultaten bewijzen dat. Adverteert dus in De Vallei. Het blad met verreweg de grootste oplaag. (vervolg van pag. 1) de volksgezondheid. De faecaliën wor den nog wel op het land gedeponeerd en de heer Haggenberg meende dat dit wel het optreden van aardsmaden tot de gevolgen kan hebben, die worden ge constateerd bij o.a. schoolkinderen. Spreker had een ander voorstel: 22,50 voor de bedrijven en het oude bedrag van 12,50 voor particuliern. Het verlies zou dan kunnen worden goedgemaakt door de verhoging van het hygiënische peil van de gemeente. De heer Haggenburg vond steun bij mevr. H. Buddingh- de Vries Lentsch (VVD), die zei, dat juist de minder be deelden - diegenen die wel straat- en rioolbelasting moeten betalen, maar ver stoken blijven van een aansluiting op de riolering - van deze gemeentelijke dienst gebruik moeten maken. Anders redeneerde de heer Bastmeijer De hoge tarieven voor het ledigen kunnen juist een stimulans zijn om op de riolering aan te sluiten. Zelfs kan men voor het aanbrengen van een nat closet subside vragen. Wethouder Ant. de Ruiter van open bare werken deed deze subsidieregeling uit de doeken, n.l. éénderde van de kos ten tot een maximum van éénderde van vierhonderd gulden. Daarboven dan nog de kosten van het maken van de riool aansluiting. De gemeente brengt hier voor negentig gulden in rekening. Voor de heer Haggenburg bleek deze subsidieregeling iets nieuws. Hij zag dan ook - voorlopig - van zijn voorstel af, maar bleef het tarief hoog vinden. Bovendien moeten de huiseigenaren be slissen over een rioolaansluiting. Ge rekend naar éénmaal per jaar ledigen bleef het volgens spreker een forse uit gaaf. De snelheid van vulling is naar de inlichtingen die ik heb ingewonnen niet overeenkomstig de tijdsorde die u noemt, zei de voorzitter tot de heer Haggenburg. Mevr. Buddingh vroeg nog of er voor minder-draagkrachtigen een dispensa tiemogelijkheid is, waarop de voorzitter antwoordde, dat er omstandigheden kunnen zijn die b. en w. aanleiding kun nen geven om af te wijken van het nor male tarief. Op het stuk „wegen" werd de aan dacht van de raad gevraagd voor de Prins Bernhardlaan en de Polderweg. De reconstructie van de Prins Bern hardlaan werd onderhands opgedragen aan Bruil Ede N.V. Totale kosten 566.000,Er komt een rijweg van negen en een halve meter breed met aan beide kanten twee meter brede parkeerstroken en daarop aansluitende trottoirs. J. v. Hardeveld verhalen Wilde verhalen had de heer Joh. van Hardeveld gehoord over de onderhan delingen met de eigenaren over de aan te kopen stroken grond. Er zouden nog al wat weigerachtigen zijn. Met enkelen is nog geen overeenstem ming bereikt, zei de voorzitter, maar de verwachtingen zijn goed. En mocht er dan nog iemand zijn die moeilijk tot overdracht aan de gemeente kan beslis sen, laat deze dan wel bedenken dat het algemeen belang zeer met afstand ge diend is. De voorzitter had zich er her haaldelijk over verwonderd dat op deze laan niet meer ongelukken gebeurden. Tegelijk met de Polderweg wilde de heer Bastmeijer ook maar een recht streeks van de Brinkersteeg op de Groe- neveldselaan aansluitende spoorweg overgang maken. Wanneer dan vervol gens aanduidingen zouden worden ge plaatst konden mensen, die niets in Vee nendaal zochten, het centrum mijden en via deze wegen en de verbeterde Pol derweg buiten de plaats komen. Over wéér een spoorwegovergang wil de de voorzitter maar liever niet spre ken en verder dacht spreker, dat lieden die niet in Veenendaal moeten zijn deze „plezante" verbinding wel in de gaten hadden. Van de verschillende „onderwijspun- ten" had er één de aandacht getrokken van de heer Joh. van de Haar (SGP). Hij ging nader in op het voorstel van Joh. v. d. Haar jammer b. en w. om o.a. aan het bestuur van de Juliana van Stolbergschool geldelijke medewerking te verlenen tot de aan schaf van 50 bijbels in de nieuwe ver taling, ter vervanging van die in de oude vertaling, die thans op deze school nog worden gebezigd. Uit de opmerking van de heer Van de Haar ontspon zich nogal een discussie, hoewel moet wor den gezegd, dat de aan het gesprek deel nemende leden zeer gedecideerd over dit onderwerp spraken. De heer Van de Haar nu, vond het persoonlek jammer, dat de 50 bijbels in de oude vertaling moesten worden afgeschaft. Het beleid van het schoolbestuur liet hij maar liever in het midden, maar hij wilde vragen welke bestemming men aan de 50 oude bijbels had toegedacht. In tweede instantie sprekend, hoopte de heer Van de Haar, dat het schoolbestuur de oude bijbels zuinig zou bewaren. Mo gelijk - en hopelijk - kwam er dan nog weer eens een ander bestuur en konden de bijbels weer worden gebruikt. In andere zin sprak de heer L. R. A. Ester (AR). Hij stelde de aanvraag van deze bijbels bijzonder op prijs en hij hoopte, in tegenstelling tot de heer Van de Haar, dat het huidige bestuur zou worden gecontinueerd. De heer Van Ojik informeerde naar de noodzaak van afschaffing. Hij be treurde het dat 50 bijbels in goede con ditie zouden worden afgeschaft. Misschien, opperde mevr. Buddingh, zijn de oude bijbels voor andere scholen in Veenendaal nog bruikbaar. Zo ja, dan stelde mevr. Buddingh voor ze aan deze scholen beschikbaar te stellen. De voorzitter vond dit laatste te ver gaan, gezien het tere onderwerp. Overigens moest het schoolbestuur de bestemming uitmaken en spreker ver wachtte dat dit een waardige zou zijn. Over het al dan niet invoeren van de nieuwe vertaling kan men natuurlijk van mening verschillen. Het grootste gedeelte van het Nederlandse volk heeft de nieuwe vertaling geaccepteerd, maar het blijft een feit dat vooral voor oudere mensen de oude vertaling prettiger in het gehoor kan liggen, soms beter aan spreekt. Anderzijds dacht de voorzitter dat de nieuwe vertaling de kinderen be ter zou „liggen". Wethouder Van Kuijk kon zich in denken, dat de beide vertalingen, b.v. in de hoogste klassen, tegen elkaar zouden kunnen worden gebruikt. De enige spreker, die de discussie be treurde was de heer A. Visser (CH). Hij wilde er als hoofd van de bewuste school niet veel over zeggen, maar toch wel, dat hij de gegeven adviezen niets uitstaande vond hebben met het beleid van de raad als zodanig. De voorzitter zag in het gesprokene geen kritiek maar meer bezorgdheid van dc raad over wat er met de oude b(jbels zou gebeuren. Dr. Slot. de Bruïneplein Veenendaal voor de afdeling TEXTIEL, waarvan 1 met leidinggevende capaciteiten. voor de afdeling MAKE UP en BYOUTERIE. voor de afdeling HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN en SCHRIJFWAREN. voor de afdeling SPEELGOEDEREN, GEREEDSCHAPPEN en ELEK TRISCHE artikelen. voor de afdeling LEVENSMIDDELEN. voor de KASSA'S. Voor de juiste vrouw op de juiste plaats betalen wij graag een hoog loon. Verder ontvangt U gratis bedrijfskleding en geniet U van de vijfdaagse werkweek. Alle inlichtingen kunt U dagelijks verkrijgen in onze zaak: Dr. Slot. de Bruïneplein 15, Veenendaal. UNIC OFFICIËLE BEKENDMAKING Gemeente Veenendaal Burgemeester en wethouders van Vee nendaal maken beken dat de gesloten verklaring van de Tuinstraat en de Hel ling voor het verkeer met alle motorrij tuigen in één richting (éénrichtingver- keer voor motorrijtuigen) tijdelijk buiten werking is gesteld, in verband met de uitvoering van werkzaamheden aan het wegdek. Genoemde wegen mogen thans dus van af het Zwaaiplein ingereden worden. Burgemeester en wethouders van Veenendaal. De burgemeester J. Hazenberg. De secretaris Van Manen, 1.8. SCHERPENZEEL Eiermarkt: Op de woensdag te Scherpenzeel gehouden markt werden 1.010.000 eieren aangevoerd. De prijs varieerde van 11,50 tot 12,de honderd stuks. De handel was matig. Een onderzoek dat werd ingesteld na de gas-explosie op 21 februari j.l. in het hotel „De Hertog van Celre" te Scherpenzeel, leidde er toe dat een 37-jarige tankwagenchauffeur zich voor de politierechter te Utrecht diende te verantwoorden, omdat het aan zijn onvoorzichtig heid te wijten was, dat een hoeveelheid gas ontsnapte en kon explo deren. Door de vertraagde leveranties van de afgelopen winter zat het hotel met een schaarste aan propaangas, een warmte bron, die in vloeibare vorm wordt afge leverd. Op een spoedaanvraag arriveerde een tankauto die veel groter bleek dan de wagen die doorgaans het gas afleverde. Verschillende moeilijkheden waren hier van het gevolg. Doordat de tankauto te groot was kon het niet dicht genoeg bij de bevoorradingsput komen. Een extra slang moest gekoppeld worden aan die welke doorgaans werd gebruikt. Al gauw merkte de chauffeur dat de sluiting tus sen beide slangen lekte. Omdat er al een zekere hoeveelheid gas ontsnapt moest zijn gaf hij aan het personeel van het hotel de opdracht om niet te roken. Met een paar hamerslagen probeerde hij de sluiting vaster aan te slaan, hetgeen 8 - 15 JUNI 10.000 m! Groots Expositie-Centrum op Rustenburg (bij „De Wereld" en het Sport- fonsdenbad). Bloemen, groenten, fruit, landbouwwetenschap- peiyke ontwikkeling en eclatante middenstands show, met fraaie plantsoenaanleg, ruime terras sen en café-restaurant; excursies naar institu ten en laboratoria. Dagelijks geopend 10.00-17.00 en 19.00-22.00 uur; zondag 9 juni 14.00-17.00 uur. „Beelden op Belmonte": Uitgebreide tentoon stelling van beeldhouwwerken op het uniek ge legen arboretum „Belmonte" (Generaal Foulkes- weg, naast hotel „De Wageningse Berg"), ge opend tot 30 juni dagelijks 10.00-17.00 en 19.00- 21.00uur; zondags 14.00-17.00 en 19.00-21.00 uur. Zie voor verdere feestelijkheden in de versierde stad, officieel program maboekje, alom verkrijgbaar 50 cent. (Uitgave: N.V. Veenman en Zonen). niet hielp. Het gas bleef ontsnappen ter wijl het overpompen al goed gevorderd was. Alom kon men uiteindelijk de door dringende lucht ruiken. „Laten we maar oppassen. Dadelijk gaan we nog de lucht in," zou iemand heel toepasselijk hebben opgemerkt. EXPLOSIE Toen de bestelde voorraad bijna geheel was overgepompt en de chauffeur al be zig was de kranen van de tank dicht te draaien, gebeurde het. Een hevige ex plosie in de keuken deed het hotel op zijn grondvesten schudden. Schrik en pa niek bij de aanwezigen en naderhand bleek door de luchtdruk heel wat schade te zijn aangericht. Ramen waren gebro ken en deuren waren uit de sponningen geslagen. Ook de tussenliggende muren raakten uit hun verband. Hoewel de vraag hoe zo iets kon ge beuren door een technisch hoofdambte naar werd beantwoord, kon de politie rechter zich niet voorstellen hoe iemand met vele jaren ervaring in het afleve ren van propaangas een dergelijke on- voorzichtingheid kon begaan. Over de oorzaak van de explosie vertel de een deskundige het volgende: Doordat de propaanvloeistof als gas zwaarder is dan lucht zakte dit gas dat door de slui ting was ontsnapte door een rooster in een lager gelegen keuken. Daar was geen vuur aanwezig behalve een spaarbrander van een fornuis. Aanvankelijk vormde het gas een laag op de vloer van de keuken, die niet tot de hoogte van de brander reikte. Naarmate het gas echter steeds hoger steeg kwam de gasstand uiteinde lijk ter hoogte van het vlammetje, waar door de hele hoeveelheid explodeerde. Een hulpkok die in de keuken aanwezig was, kreeg de schrik van zijn leven. De brandwonden die hij door de steekvlam kreeg waren niet van ernstig karakter. BOETE Dat de chauffeur op ontoelaatbare wij ze had gehandeld, was volgens de deskun dige een vaststaand feit. Juist omdat hij al ruim vijf jaar met propaangas was om gegaan en de eigenschappen ervan ken de, had hij moeten weten dat de kleinste lek fataal kan zijn. Zodra hij de lek merkte had hij de toevoer moeten stoppen in plaats van voort te gaan, zo zei hij. Naast deze grove onvoorzichtigheid nam de officier van justitie in overweging dat de chauffeur kennelijk uit plichtsbetrach ting te veel aan de wensen van de ho telhouder tegemoet was gekomen. Deze zat n.l. erg om de brandstof verlegen. Overeenkomstig de eis werd verdachte veroordeeld tot een boete van 100,en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf met twee jaar proeftijd.

De Vallei | 1963 | | pagina 12