WONDEREN UIT VAKANTIELAND LOF VOOR RITMEESTERKOOR Setter Set «I) Dreigende werkloosheid gevolg van automatisering PUROl Gezondere huid is mooiere huid Veenendaal in veiligheid na 1-1 score tegen Holland ARAM De vorst van Suprania TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 7 JUNI 1963 Nr. 46 De rijken gaan de wereld rond OOK DOOR DIE VAN U. en niet verbrand PIGMADERM DE KOLOM MINDER DEELNEMERS AAN TBC-MARS JSV maakte er nog een doelpunt bij en klopte Veenendaal met 3-0 SCHERPENZEEL Sterker Fa. L. HEY ALWEER ZO'N MOOIE BRIL VAN OPTICIEN Ook Oodï Ziekenf<mds6zdesi!f Ook Uw gift is daartoe onontbeerlijk. De gewone man kan er eens heerlijk bij dagdromen. Bij die luchtige program ma's van zeer exclusieve reisbureaux, die zonder enige emotie vakantiereizen aanbieden a raison van een compleet jaarsalaris. Als U wel eens een bioscoop be zoekt, hebt U ongetwijfeld de films wel eens gezien: het zonnige, verleidelijke Hawaï, Bermuda, verzamelplaats van miljonairs, of Afrika, waar de geslaagde zakenlieden op Safari gaan. Dit alles is mogelijk in de tijd van razendsnelle vliegtuigen en luxueuze oceaanschepen. Fabelachtige reizen voor fabelachtige prijzen. Maar och. wie de voetbalpool heeft gewonnen kan er eens over denken. Wij dromen wel mee. Van de tachtig dagen rond de wereld per Rotterdam (kosten tussen de drie duizend en bijna negenduizend gulden). Van Honoloeloe, 's werelds sprookjes eiland, waar een goedkope boot u voor tweeduizend gulden naar toe brengt. Wilt u het snel doen, dan kunt u voor driehonderd gulden meer een straal vliegtuig nemen. Om op de wereldreis van de Rotterdam terug te komen: ex cursies zijn daarbij niet in de prijs in begrepen. Maar u kunt deze wel maken, van India naar China bijvoorbeeld, voor bijna vierduizend gulden. Moet u de buren eens horen als u zo tussen neus en lippen vertelt: „ach, ja, en toen za ten we in India en we dachten, kom laten we eens in China gaan kijken." Zij zullen ook sprakeloos zijn als u hun even vertelt: „Onze vakantie? Tja, we hebben het eenvoudig gedaan. We zijn maar even naar Zuid-Afrika geweest, naar het Paul Krugerpark. De leeuwen eten er uit je hand." Ja, Zuid-Afrika adverteert veel in Nederlandse bladen, zo in de trant van „het nieuwste vakan tieparadijs". Zeker, u kunt er naar toe als u wat slordige briefjes van duizend kunt missen. Een retour Amsterdam- Johannesburg (natuurlijk neemt u dan het vliegtuig) kost maar 2,5 duizend gulden. Is dat nu net iets teveel? Geen nood, voor duizend gulden kunt u ook tien dagen naar Kaïro, de stad van Nasser, of naar de Kanarische eilanden, die voorbij de Golf van Gibraltar in de Oceaan bengelen. Is u dat toch wat te min, dan kunt u altijd kiezen voor die droomreis naar Amerika. Voor zo'n dui zend dollar brengt men u naar New York, Washington, Chicago en de Nia- gara-watervallen. Het is wat goedkoop om ook nog een ontmoeting met Ken nedy te organiseren, maar wie weet, hoeveel ex-Nederlanders u daar ont moet. Droomreizen zijn er in alle soorten. Bootreizen verdienen vooral de voor keur. De zee heeft een merkwaardig kal merende invloed. En voor een paar hon derd gulden kunt U al met Nederlandse schepen naar de Scandinavische landen. Veertien dagen naar Bergen in Noorwe gen, inclusief Fjorden, komt U dan bij voorbeeld op zevenhonderd gulden. Acht dagen naar Helsinki voor vierhonderd gulden kan ook. Ach, dan heeft Europa nog zoveel mo gelijkheden. Wenen bijvoorbeeld, de ruisende stad aan de Donau, het hart van het oude keizerrijk, dat alle oorlogen al lang weer te boven is. Een treinretour komt U op 130 gulden, een volledig ver zorgde veertiendaagse busreis op zo'n vijfhonderd gulden, gaat U „volledig ver zorgd" met de trein, dan behoeft U 150 gulden minder op tafel te leggen. En dan Berlijn, steeds meer de wensdroom van velen. De stad, die op de rand van haar bestaan leeft. Let maar eens op de ver baasde gezichten in de familie als U zegt: „de muur? Praat me er niet van. Ik heb er zelf overheen gekeken". Het is nog niet eens zo gek duur. Honderd gulden voor een treinretour. Ruim vierhonderd voor een volledig verzorgde busreis. Op eigen rekening kunt U dan de Oostzöne bezoeken. Er in, komt U altijd, zegt men, er uit is een andere zaak. De Rivièra en Italië zijn niet meer die zeer exclusieve streken van vroeger. U hebt altijd kans om daar, net als op de Drachenfels aan de Rijn, stromen vader landers tegen te komen, compleet met feesttoeters en hoedjes. Maar er zijn ook nog genoeg niet-ontdekte streken. De witte laars van Italië bijvoorbeeld, waar de bevolking arm, maar zeldzaam gast vrij en vriendelijk is. En, dichter bij huis, wat te denken van Frankrijk en de Ar dennen? Heerlijk romantisch beboste heuvels, vol verrassingen. Dromen kan men in alle maten, reizen ook. (wordt vervolgd) DE ONTZAGWEKKENDE KRACHT DER MOEDERLIEFDE Het staat wel vast dat een kind niets ergers kan overkomen dan ontbering van moederliefde. Dit zegt de antropoloog Ashley Montagu en verklaart dit aldus: Voor pas geboren kinderen is in leven blijven het al lerbelangrijkste. Maar in leven blijven al leen is niet voldoende en het is in de meeste gevallen de vraag of louter lichame lijke verzorging zelfs dat kan garanderen. Wij weten nu, uit de onafhankelijke waar nemingen van verscheidene artsen en andere onderzoekers, dat liefde een onmisbaar be standdeel vormt van de verzorging van alle kinderen en dat een kind, tenzij het liefde ontvangt, niet zal opgroeien en zich ont wikkelen tot een geestelijk en lichamelijk gezond organisme. Zelfs als er niets aan de lichamelijke verzorging ontbreekt, kan een kind toch wegkwijnen en doodgaan. Belemmeringen van de lichaamsgroei en dwerggroei kunnen voortkomen uit gebrek aan normale liefde en genegenheid. De ge volgen voor de geestelijke ontwikkeling blij ken nog erger te zijn. Misdadige, neuro tische, psychopatische, asociale en soortge lijke vormen van betreurenswaardig gedrag kunnen in het merendeel van de gevallen worden teruggebracht tot te weinig en te onbestendige liefde in de (prille) jeugd. Een kind bouwt zijn wereldbeeld groten deels op aan de hand van de ervaringen die het met zijn moeder opdoet, aldus Ashley Montagu in Het Beste". Naarmate de moe der liefdevol of liefdeloos is, zal het kind de indruk krijgen dat de maatschappij lief devol of liefdeloos is. Bij zijn geboorte be giftigd met alle mogelijkheden om een lief derijk, evenwichtig mens te worden, leert het kind liefde geven door liefde te ont vangen. Als het geen liefde krijgt zal het niet leren liefhebben. Dergelijke kinderen groeien op tot volwassenen die buitenge woon moeilijk kunnen begrijpen wat liefde eigenlijk is; daardoor treden zij op hoogst oppervlakkige wijze in contact met andere mensen. Met zeer veel succes heeft de mannen- zangvereniging „Het Ritmeesterkoor" deelgenomen aan de te Hilversum ge houden Zangersdag van het gewest Utrecht van het Nederlands Zangers verbond. Dat juist de welvaartsstaat door werkeloosheid wordt belaagd, is een eigenaardig verschijnsel, uiterst leerzaam ook voor ons. Het voorbeeld is Amerika. Terwijl Enge land thans 2,9*1» werklozen heeft, West-Duitsland 1,9*/. en Frankrijk 0,9'/», hebben de Verenigde Staten niet minder dan 6,9'/» werklozen, n.l. 4,9 miljoen man op 70,7 miljoen arbeidsgeschikten. En dit is niet een gevolg van armoede, doch van de wel vaart, n.l. van de sterk toenemende automatisering. Voorbeelden zijn welsprekend. In de industrie werden sinds 1957 1 miljoen man minder geplaatst, doch inmiddels steeg de produktie met 20'/». In de autobranche werkten in 1953 917.000 man, thans werken hierin 730.000 man, maar zij maakten in 1962 1 miljoen auto's meer, dan in 1953 mogelijk was. In de bouwvakken werkten 7 jaar geleden 1,1 miljoen krachten, thans niet meer dan 830.000 man, die echter in 1962 25"/# meer opleverden. In de landbouw werden sinds 1950 Z,3 miljoen man minder te werk ge steld. En zo is het over de hele linie. Ook kwam dit proces nog niet tot stilstand. Er komen thans wekelijks 40.000 man werklozen bij. En dit proces werkt zo gevaarlijk, dat de machtige leider van de vakbonden George Meany verklaarde, Kennedy's herkiezing in 1964 niet te zul len bevorderen, indien hij er niet in slaagt een oplossing van het werkloosheidspro bleem te vinden. De arbeiders zijn uiteraard in spanning, zo al niet in alarm. Want de werkloos heidsuitkering is in de USA niet al te best en dreigt, als het aantal werklozen al te groot wordt, door overmacht te. worden gedrukt. In de meeste staten krijgt de werkloze in doorsnee de helft van zijn vroegere inkomen; dit bedrag wordt na een half jaar of uiterlijk 9 maanden weer met de helft verminderd en ligt dan een heel stuk beneden 87,per week schoon. De meeste werk lozen vindt men niet onder de bejaarden doch juist onder de jongeren, die niet aan de slag kunnen komen, en onder de on geschoolden, die de automatisering niet verstaan. President Kennedy pakte dit grote pro bleem natuurlijk aan. Hij deed dit ener giek en origineel. De belastingen wil hij in de eerstkomende 3 jaar met ruim 10 miljard dollar zou dan snel stijgen; dit wil hij door leningen opvangen (staats schuld ruim 400 miljard dollar). Voorts schrijft hij openbare werken uit, laat een half miljoen werklozen omscholen voor beroepen, die meer kans bieden en sticht een jeugdcorps, dat als een soort „arbeidsdienst" zal werken. Maar het congres is niet ingenomen met de presi dentiële ideeën. Van Kennedy's belasting plannen vreest het congres inflatie van de dollar, wat op zichzelf niet denkbeel dig is; in plaats van vermeerdering van de staatsschuld wil het congres vermin dering; in plaats van leningen wenst het beperking van de uitgaven, o.a. ook ten opzichte van de ruimte vaart, wat Kenne dy weigert, ook met verwijzing naar het feit, dat in de ruimtevaart thans 1 mil joen man werk vinden. Maar de werklo zen met tenslotte een uitkering van een vierde deel van een normaal loon, vin den het toch zonde, dat zoveel geld, „naar de maan" gaat, terwijl zijzelf hun gezin niet kunnen verzorgen. Kennedy heeft zich vastgebeten op zijn voorstellen, maar het congres voert een sterke oppositie en betoogt, dat de presidentsvoorstellen de oplossing niet kunnen brengen. Het is ook voor ons land leerzaam de ze ontwikkeling nauwlettend te volgen. De automatisering is evenmin tegen te houden als de locomotief of de elektrici teit. Ze neemt toe als de welvaart toe neemt. Dezelfde gevolgen als in de USA bedreigen de arbeiders in alle moderne staten. Men zie toe, hoe de USA ten slotte de oplossing vinden (of niet vin den) zonder dat er meer dan een handvol dollars „naar de maan" gaat. Kennedy bevindt zich tussen Scylla en Charybdis, het congres enerzijds, de werkloosheid anderzijds, en zijn voorstel len daartussen „in de branding". Meer dan een half miljoen Nederlan ders schaarden zich achter het Rode Kruis door zich als contribuerend lid op te geven. Maar de vele uitgaven op humanitair gebied eisen grote som men. Die moeten verkregen worden door vele giften: Vooral in de pers werd het Ritmeester koor veel lof toegezwaaid met dit op treden. Een resecent schreef o.a.: Tot de pauze hoorden we zes koren en maakten aantekeningen van de prestaties van twee prachtige volumineuze ensembles: het Amersfoorts Mannenkoor en het Ritmees terkoor uit Veenendaal, geleid door Ber- tus van Vliet. Beide koren hebben een fraai en geschakeerd coloriet met op vallend goede stemmen in de diverse groepen gemeen. Ook wat muzikaliteit en afwerking betreft geven zij elkaar slechts weinig toe. Fraai genuanceerd klonk bij het Ritmeesterkoor Alphons Diepen- brocks „Tibur", moeilijk realiseerbaar naar melodisch verloop, maar zeer ver dienstelijk tot uitvoering gebracht. In oktober van dit jaar zal het Rit meesterkoor zijn jaarlijks concert in Vee nendaal houden. Tube 2.95 - Flacon 7.50 en 2.95 Wat men van „de kolom" ook moge [zeggen Geen enkele lezer zal weerleggen Dat de kolom als monument In wijde omtrek was bekend 'k Schreef boven was, want hij is niet [meer Sinds enige tijd, 'k weet niet wanneer Is de kolom in 't niet verdwenen En toendertijd in 't nieuws verschenen Hij is vaker beschreven dan bezongen Bovengenoemde naald van Amerongen Waarvan ik, naar 'k dacht juist heb [gelezen Dat hij 150 jaren oud moet wezen In negentien negen en veertig [gelikwideerd En twaalf jaar later weergekeerd Komt hij momenteel ook vaak ter sprake Om eens en voorgoed 'n eind te maken Aan de geheimzinnigheid, die hem [omgeeft En velen stof tot schrijven gaf en geeft Want die kolos uit vroeger tijd Hoorde ik juist zijn we 11 maanden kwijt Maar hopenlijk wordt hij, werd mij [verteld Binnenkort weer in z'n eer hersteld Dat kan, als Amerongen geeft Voor 't mooie doel daar nagestreefd N.l. eerherstel in volle glorie Van de kolom, schakel met de historie Zijn terugkeer wordt door elk verbeid Te lang reeds waren wij hem kwijt J. M. Rond 900 wandelaars hebben zaterdag middag deelgenomen aan de door de plaatselijke wandelsportvereniging DVO georganiseerde TBC-mars. Dat dit aan tal lager ligt dan vorig jaar, moet voor namelijk toegeschreven worden aan het feit dat de mars op een pinksterweek- eind werd gehouden. Zo lieten niet min der dan 16 groepen, die reeds ingeschre ven stonden, op de dag zelf verstek gaan. De organisatie, vrijwel geheel in han den van het echtpaar Methorst, liet overigens niets te wensen over. Bovendien was het schitterend weer zodat de deelnemers volop van hun ge liefde sport hebben kunnen genieten. Bij de intocht later op de middag kwam de DS-harmonie de laatste meters muzikaal opfleuren, zodat het al met al een van de meest geslaagde tochten werd. De netto-opbrengst van deze TBC- mars is, zoals bekend, bestemd voor het sanatorium Zonnegloren. Op dit mo ment hadden de organisatoren de kas nog niet opgemaakt zodat het eindresul taat op een later tijdstip bekendgemaakt zal worden. De destijds wegens beenbreuk ge staakte voetbalwedstrijd tussen JSV en Veenendaal, werd zaterdagavond uitge speeld; een restant van 32 minuten. JSV had zoals bekend een voorsprong van 2-0. De Jutfaas-ploeg was geens zins een makkelijke tegenstander. In tegendeel, de thuisclub deed haar uiter ste best in de 32 minuten en scoorde er zelfs nog een doelpunt bij zodat het einde kwam met 3-0. Er werd gespeeld onder dezelfde scheidsrechter als destijds. Toen de heer Jongenelis met een vrije trap voor JSV liet beginnen ontstond er al direct ge vaar omdat de withemden zich snel naar voren stortten. De vrije trap strandde op buitenspel. Een schot van Schoneberg werd door de jeugdige kee per Bouman gekeerd, maar na zes mi nuten moest Bouman vissen op een fer me kopstoot van dezelfde linksbinnen Schoneberg uit een scherpe voorzet ontstaan. 3-0 voor JSV en voor Veenen daal weinig mogelijkheden meer. Men speelde bij Veenendaal ook wat te verward en nerveus. Een terugge speelde bal van Gerritsen kon keeper Bouman nog juist grijpen. Twee kans jes voor Kees Hensen om te doelpunten leverden geen succes op en zo was het duidelijk dat er geen eer meer te be halen was in deze korte speelperiode. Op het hobbelige veld en met lang gras bezaaid kwam Veenendaal niet uit de voeten. Toen scheidsrechter Jongenlis de 32 minuten vol had was JSV weer twee punten rijker. GERINGE BELANGSTELLING VOOR VVV-VERGADERING De opkomst der leden voor de verga dering van het VVV afdeling Scherpen- zeel, die woensdagavond in café Markt- zicht werd gehouden, was teleurstellend. De agenda vermeldde slechts twee pun ten en we! bestuursverkiezing en bespre king fietstocht. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van het aftredende en niet herkiesbare lid de heer A. G. Mul ler gekozen. Voor wat betreft het hou den van de fietstocht voor kinderen bo ven de 14 jaar, werd besloten deze te houden in de omgeving en zo mogelijk op een avond tijdens de vakantie. Enkele be stuursleden stelden zich beschikbaar om een geschikte route uit te stippelen en als geleider op te treden. Gedurende de fietstocht zou ergens op een der gast vrije boerderijen voor een koele dronk gezorgd worden. Nadere bekendmakingen zullen hierover volgen. Verder zou er aandacht besteed worden aan de in de omgeving staande banken en volgens een voorbeeld van Zeist deze te maken van oude spoorbielzen. BEJAARDEN WAREN UIT Met goed weer en in goede stemming werd dinsdagmiddag j.l. met twee bussen en 23 auto's en in totaal 173 personen ge start voor de jaarlijkse tocht met de be jaarden. Het doel was Elten. Via Beek, 's Heerenberg en Zeddam werd naar het Prins Bernharddal te Apeldoorn gereden, waar de broodmaaltijd werd gebruikt en de deelnemers zich konden vermaken. Het einddoel was café Marktzicht in Scherpenzeel waar zij traditiegetrouw werrden verwelkomd door de muziekver eniging Caecilia. De voorzitter, van het bejaardencomité, de heer W. Schimmel, bracht dank aan allen die de tocht had den doen slagen en bracht naar aanlei ding van een ontvangen telefoontje van het gemeentebestuur van Scherpenzeel op de terugtocht van een congres VNG te Vlissingen en ergens in Brabant een kop koffie drinkende, de beste wensen over welke suggestie door de bejaarden zeer op prijs werd gesteld. Veenendaal heeft op Pinkstermiddag de veilige haven bereikt en blijft derde klasser. Dit heugelijke nieuws werd echter pas na de wed strijd tegen Holland bekend, want de geel-blauwen waren in Utrecht niet verder gekomen dan 1-1 gelijk. Na afloop werd bekend dat Zeist verloren had en nu degradeert naar de vierde klas. Die wedstrijd tegen Holland was niet een der beste van Veenendaal. Excuus daarvoor is wel het feit dat er teveel in vallers in het elftal moesten worden op gesteld door velerlei blessures. De in vallers deden ongetwijfeld hun best, maar misten de nodige routine en spelinzicht. Ook werden er een tweetal opgelegde kansen door de aanvallers gemist. Hol land speelde ook niet daverend maar had meer overleg in haar spel gevlochten. •S- Na enig verkennen kreeg Veenendaal het eerst gelegenheid om te scoren. Stef Rebergen werd niet voldoende aangeval len bij zijn ren naar het doel en kon met een schot in de hoek aan Veenendaal de leiding geven na negen minuten. 0-1. Holland kwam echter terug. De grote stuwer was G. Rietveld die overal te vin den was. Bij een schot van Rietveld stond J. Overeem gelukkig in de baan en kon een doelpunt voorkomen. De aanvallen van Holland, aardig opgezet, leverden nog wel eens gevaar op voor Gerritsen c.s. Na 25 minuten werd het gelijk toen Rietveld in vrije positie kwam en kon inkogelen. 1-1. De defensie van de Utrechters was niet erg op dreef, keeper Roep uitgezonderd. Eerst liet men C. Hensen een vrije door tocht Deze linksbuiten kwam oog in oog met doelman Roep, die echter met een zweefsprong het schot stopte. Even later kwam Rebergen vrij voor het Holland- doel. De schuiver vloog langs de paal. Bij Veenendaal werd back Looyen wegens een blessure vervangen door Schoeman. Intussen redde A. Muller, op de back plaats terechtgekomen bij een scherpe bal van de gevaarlijke Rietveld. Kees Hensen zag vlak voor rust weer eens alleen de Holland-keeper voor zich maar de bal kwam niet tussen de palen en ging juist naast. Na rust was Holland met de oosten wind mee sterker. De Holland aanval speelde echter te langzaam zodat Gerrit sen c.s. konden ingrijpen. Het werd een NYLONS IN DE GLOEDNIEUWE iüfiü Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 MELKGEBRUIK ZWITSERLAND DAALT De melkproductie in Zwitserland steeg het vorig jaar met 1,6% tot 3,14 miljoen ton. Deze melkplas werd geproduceerd door ongeveer 950.000 koeien waarvan de ge middelde melkgift in 1962 steeg Van 3250 tot 3280 kg. Het consumptiemelkverbruik bedroeg vorig jaar ongeveer een miljoen ton. Dit betekende een vermindering van het ver bruik per hoofd, van 177 tot 169 kg. De oorzaken van het dalende consumptiemelk verbruik liggen volgens Zwitserse onderzoe kingen op het platteland zelve, omdat het aantal regelmatige melkverbruik als gevolg van de aanhoudende landvlucht teruggaat. Dank zij het toenemende yoghurt-gebruik nam het totale melkverbruik in de .steden niet af, aldus de Osterreichische Bauern- bundler". wat slappe wedstrijd met weinig verras sing. G. Heykamp bij Veenendaal werd nog eens vervangen door de juniorspeler A. Gerritsen, maar dit bracht het even wicht niet terug bij Veenendaal. Doel man Roep stopte nog eens een keihard schot van C. Hensen en Holland breide maar voort aan de aanval. Spil Mooy trok zelfs naar voren om het te proberen, maar ook hier was het juiste schot zoek. Kort voor het einde maakte spil Mooy hands en Hensen een vrij trap nemen. Hoog vloog de bal in de richting van de uitgang. Er zat voor beide ploegen geen winst meer in. De verdedigingen beheersten het on samenhangende aanvalsspel aan beide zijden en zo bleef het 1-1. Zoals reeds vermeld werd later bekend dat Zeist had verloren, waardoor het der- deklasseschap verzekerd was voor Vee nendaal. De maandenlang opgekropte ze nuwen ontlaadden zich op dit moment in vreugde uitingen. Ultrajectum had zichzelf gelijk boven aan geplaatst met B.V.C. en Veenendaal kon door het verlies van Zeist de veilige haven binnenstomen! HET GOEDE LEVEN IN DE DIERENTUIN Dikwijls is het medelijden dat mensen met dieren in een dierentuin hebben, vol komen misplaatst, schrijft Fairfield Osborn, voorzitter van het genootschap dat de Bronx Zoo en het New Yorkse Aquarium in stand houdt. Meermalen heb ik moeten horen, aldus Maar in de verre oerwouden van Kongo zou hij precies zo kijken; de gorilla is nu eenmaal een ernstige knaap met een van nature somber uiterlijk. Dat men er de laatste tijd met toenemend succes in is geslaagd het leven in de dieren tuin comfortabel te maken, blijkt met name bij de gorilla's. Vijftig jaar geleden was het voor de oppassers nog onmogelijk ze langer dan een paar maanden in leven te houden. Mettertijd ging men begrijpen dat deze ge voelige en intelligente dieren in feite weg kwijnden van verdriet door gemis aan ge zelligheid en kammeraadschap. Daarom wor den jonge gorilla's tegenwoordig met even veel genegenheid, zorg en attentie omringd als een mensenkind, met het gevolg dat gorilla's nu in gevangenschap gedijen. De Bronx Zoo heeft er op het ogenblik drie, waarvan de oudster er 21 jaar geleden als jong dier is gekomen. De mensen denken vaak dat dieren veel ruimte moeten hebben om zich gelukkig te voelen. Maar voor tal van dieren is het veel belangrijker dat zij een „territoir" hebben, een eigen domein hoe groot dat is doet er doorgaans niet toe. Ongetwijfeld zijn er bepaalde diersoorten die nooit helemaal aan de gevangenschap wennen, maar altijd min of meer „wild" blijven. Zo ben ik er beslist tegen, zegt Fairfield Osborn, om wolven op te sluiten, tenzij men ze een zeer grote uitloop kan geven, want wolven zijn echte zwervers. Ook olifanten zij gewend grote afstanden af te leggen; maar merkwaardig genoeg passen deze heel intelligente dieren zich uitstekend bij het leven in de dierentuin aan, en ze zouden het waarschijnlijk niet meer willen ruilen voor het leven in de vrije natuur. Waaruit valt op te maken of dieren zich redelijk wel bij de staat van gevangen schap hebben aangepast? Dierentuinmensen zijn geneigd dit af te meten aan de drang tot voortplanting bij hun beschermelingen. Wanneer dit een betrouwbare maatstaf is, dan moet het leven in dc dierentuin in toe- ncinende mate draaglijk zijn geworden, want het aantal geboorten vertoont bij verschil lende diersoorten met inbegrip van de cobra en de zeldzame okapi uit deoerwouden van Midden-Afrika een constant op gaande lijn. De laatste tijd krijgen zelfs go rilla's in dierentuinen jongen een enorme vooruitgang vergeleken bij de vroegere trieste ervaringen met deze dieren. Een groep deelnemers aan de tweede TBC-mars op de terugtocht. 58 Vermoeid door de strijd tegen de Messiria's en zijn wilde vlucht dwaalt Aram door het nachtelijk oerwoud. Verwonderd merkt hij, dat de kracht in zijn linkerarm is teruggekeerd. Bij een bosbeek verwijdert hij de laatste flarden van het verband en wast de dichtgetrokken wondplaats zorgvuldig in het koele water. Het geneeskrachtige sap der rode bladeren heeft zijn werk gedaan en eindelijk is nu het vergif, dat sinds die fatale dolksteek in Bar ranca zijn lichaam teisterde, overwonnen. „Nog een geluk bij een ongeluk", mompelt hij grimmig. „Het ziet er naar uit, dat ik mijn beide armen hard no dig zal hebben in de komende dagenOp goed geluk trekt Aram verder in noordelijke richting door het woud. Dan, bij een open plek, duikt hij haastig terug tussen de bomen. Voor hem ligt een groot ommuurd bouwwerk in Arabische stijl opge trokken uit ruwe, witte stenenzonder twijfel het paleis van Salladin, de vorst van Suprania!! En vlakbij, tegen een boomstam, zit een schildwacht te dommelen! Behoedzaam sluipt Aram tot vlak achter de boom en heft zijn zwaard (Wordt vervolgd) De uitslag van de mars werd als volgt 5 km: 1. Trouwe Zwervers Opheusden 103V2), 2. Vrolijke Zwervers Opheus den (129V2) en 3. Benschop Bloesem (129) 10 km: 1. Benschop Bloesem (135 te vens wisselbeker), 2. VDZ Veenendaal (133V2) en 3. Ons Genoegen Ede (133). 15 km: 1. De Vrije Wandelaars Ame rongen (391 plus wisselbeker), 2. Ons KERKEWIJK17 VEENENDAAL TEL.3313 Genoegen Ede (383) en 3. Hollandia Trico II Veenendaal (381). 20 km: 1. Trouwe Zwervers Opheus den (419 plus wisselbeker), 2. De Vro lijke Zwervers (406) en 3. SKF Veenen daal (402). Waar de vlag van het Rode Kruis wappert, is veiligheid en zekerheid. Mensen bouwden deze organisatie op; mensen moeten die in stand houden met hun toewijding, hun werk, hun giften. WOLLEN DEKEN ALS BEHOEDER VAN CHINEES GELUK Zoals men in Italië de jonge bruid als klassiek huwelijksgeschenk een wol len matras geeft, zo schenkt men in China, waar op matjes wordt gesla pen, de bruid steeds een wollen deken. Een Engelse dekenfabrikant, die zeer actief is op de markten van het Verre Oosten, vertelt, dat deze dekens ge maakt dienen te zijn uit een zeer fijne merino-wol. De kleur is oranje aan de ene zijde en fel rose aan de andere. Deze kleurigheid behoort doorbroken te worden door tien zwarte strepen, die hun gunstige invloed op de sterren moeten uitoefenen tot verzekering van vruchtbaarheid, een lang leven en vol ledig geluk. Een groene satijnen band, waarmee de deken geheel afgeboord moet zijn, zal het jonge paar behoeden tegen kwade geesten. BRITS—GUYANA: tweede Cuba in wording? Het spook van het communisme waart door Brits-Guyana, het buurland van Suri name, en na het vertrek van de Britten, over enkele jaren, zou het weieens tastbare vormen kunnen aannemen. Dit stelt Eugene Lyons in „Het Beste". Er zijn slechts weinig fanatieke commu nisten in de kolonie, meldt hij, maar die zijn dan ook heer en meester in de partij van minister-president Cheddi Bharrat Jagan, de man die al sinds 1957 onder supervisie van de Kroon Brits-Guyana bestuurt. Het land heeft behoefte aan buitenlandse leningen zonder politieke verplichtingen en alleen interne stabiliteit van het land kan het buitenland tot een dergelijke hulpver lening bewegen, schrijft Lyons. Maar het land is helaas in handen gevallen van com munisten die reeds ernstige blunders hebben begaan en die voorbestemd zijn tot nog meer en nog grotere blunders, zodra het koloniale gezag wegvalt. De Jagans Cheddi en zijn in Amerika geboren vrouw importeerden het com munisme 20 jaar geleden uit de Verenigde Staten. Cheddi, nu 44 jaar oud, werd als zoon van de rentmeester geboren op een suikerplantage in Port Morant. Na een soort middelbare schoolopleiding ging hij in de V.S. voor tandarts studeren. Op de uinver- siteit maakte hij kennis met een meisje uit Chicago, Janet Rosenberg, en trouwde met haar. Ofschoon ze het heeft ontkend, wordt beweerd dat ze toen al lid was van de com munistische jcugdliga. In Brits-Guyana teruggekeerd, stichtten ze de P.P.P. (People's Progressive Party), die ze een marxistische partij noemden. Toen deze partij zonder enige moeite de verkie zingen won, werd Jagan minister-president. Op alle internationale conferenties van de communisten zijn de Jagans van de partij. Zij hebben tientallen jonge Guyanezen naar Havana, Praag en Moskou gestuurd om daar te worden opgeleid. Aan de afschuwe lijke oostelijke zijde van de Berlijnse muur staande, bejubelde Janet Jagan deze nog in augustus j.l. als ,,'n anti-fascistische raüur". En haar man juichte na een van zijn be zoeken aan Castro: j,We hebben vrienden met raketten!"x Dit is de tragedie van deze kolonie en dit zijn de beproevingen van de bevolking nu Brits-Guyana zijn onafhankelijkheid tege moet gaat.

De Vallei | 1963 | | pagina 3