Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken V.V.V.'s VOORTDUREND OP DE HELLING! Slachtoffers van Rijksweg 12 Voor de KANTONRECHTER Kortzichtigheid NIEUWE DIAMANTVELDEN Van buiten af Weinig geld en veel kritiek! Nieuws uit de omgeving Triplis uplxeA OVERBERG ELST AMERONGEN RENSWOUDE EDERVEEN Wat nu weer 37e JAARGANG WOENSDAG 19 JUNI 1963 Nr. 49 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel De taak Opdoeken Redmiddel Enorme opstopping Roode Kruis-actie bracht ruim 7000 gulden op Wandelnieuws w.s.v. „De Rijnkanters" Reeds goede resultaten MULDER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 Ujnen) - Giro 563427 Red&ktie: W- F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 25 cent Hebben de verenigingen voor Vreemdelingen verkeer in deze streek enig zin van bestaan? Op de drempel van het nieuwe touristen-seizoen is dit een zeer belangrijke vraag, waarop slechts twee antwoorden mogelijk zijn: een volmondig JA of een even ontkennend NEE. Theoretisch gezien zou er overal duidelijk JA uitgesproken moeten worden, vooral wanneer men in de toekomst ziet en let op de voorspelde toenemende stroom toe risten die op en rond de Utrechtse Heuvelrug en de Veluwerand hun vertier zoeken. De praktijk is echter volkomen tegengesteld aan de theorie. In de RHENENSE raadszaal klonk vorige week de kreet: „Doe iets met WV of doek het op!" In AMERONGEN wordt gezegd: „We hebben steeds een groot tekort gehadOp de vergadering van de VEENENDAALSE VVV contributieverhoging en als Nóg een voorbeeld: de voorzitter van de Renkumse VW zei op een vergade ring van recente datum: „Ik ben verbaasd dat een groep mid denstanders bedankten voor het lid maatschap van de VVV in verband met contributieverhoging. Ik acht het onbe grijpelijk dat bij deze zakenmensen nog de kortzichtigheid bestaat, als zouden zij zonder het werk van een goede VW dezelfde financiële resultaten boeken. In andere toeristische gebieden, steunt de middenstand in zijn geheel het VVV-werk met grote bedragen. Een goed funktionerende en voor zijn taak berekende VW is voor de midden stand van het allergrootste belang." Al dus de Renkumse voorzitter in zijn glas helder betoog. Wat is eigenlijk de taak van een Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer? De naam zegt al voldoende: volledige service verlenen aan de vreemdeling en juist door die goede service proberen hem of haar naar het dorp of de stad te krijgen, hetzij voor langere, hetzij voor kortere tijd. Tenslotte zit hier ook een belangrijke commercieel element in, vandaar waarschijnlijk de uitlatingen uit de kring van de Renkumse WV. De situaties waarin de verschillende VW's verkeren zijn in iedere plaats weer anders. In de Grebbestad vroeg een raadslid zich vorige week in het openbaar af, wat er nu eigenlijk wel in Rhenen op VW-gebied gebeurt. Zélf geen lid van het VW zijnde, vond hij dat er „iets werd besloten: dat niet helpt moeten we de VVV opheffen". Een klaagzang van de buurtgenoten RENKUM en HEELSUM: hadden meer begrip voor het VVV-werk ver wacht Dat is helaas de realiteit en al deze negatieve verschijnselen zijn terug te voeren tot het ene belangrijke punt: gebrek aan voldoende geldmiddelen, hetgeen zijn oorsprong weer vindt in het feit dat de VW's weinig of geen steun vinden in de vorm van voldoende leden en/of do nateurs. Alle VW's houden op gezette tijden le denwerfacties, doch de resultaten zijn te verge lijken met de bekende druppels op de gloeiende plaat. Een voorbeeld: in het welvarende en nijvere Veenendaal is een provinciaal VW-employe (Ba ron de Smet) alle bedrijven langs geweest. Toen hij naar Utrecht terugkeerde had hij er één op zijn lijstje staan voor een bijdrage groot f 10,- per jaar. LEERSUM: Begin deze maand was het tien jaar geleden dat het revalidatie centrum De Hoogstraat in gebruik genomen werd. Er bestaan thans plannen om dit tienjarig bestaan eind augustus feestelijk te herdenken. EDE: Een tweejarig jongetje is van een balkon op de tweede verdieping van een flatgebouw aan de Anjelier laan gevallen. Het kind maakte een val van ongeveer tien meter en is in het ziekenhuis opgenomen. De hekken om de balkons zijn behalve van verticale ook van horizontale spijlen voorzien en vormen zo voor de jeugd levensgevaarlijke klimrek- ken. Zelfs kleine kinderen kunnen zonder veel moeite op de balkon rand klimmen. OTTERLO: In het natuurbad De Zan ding is een soldaat van een roeiboot aanlegsteiger in het water gedoken, dat ter plaatse slechts 75 cm diep was. Met ernstig halswervelletsel is hij naar het ziekenhuis overgebracht. BENNEKOM: Het is teleurstellend voor de Commissie Bejaardentocht te moeten constateren, dat zich nog maar zeer weinig automobilisten heb ben opgegeven. In vele plaatsen wor den de bejaarden elk jaar een hele uitgaansdag aangeboden. Waarom zou dat in het welvarend Bennekom niet kunnen, zo vragen velen zich af. naast de apotheek TeL 3184 Hoofdstr. 51' Vdaal aan gedaan moet wordeh en zo niet la ten we er dan maar een punt achter zetten." Naar aanleiding van deze uitlating hebben we gesproken met een bestuurs lid van het Rhenense VW. In die krin gen neemt men deze uitlating niet di rect au serieux, want: „Van het WV wordt verwacht dat het een soort lol- vereniging wordt. Een kermis of zo, maar dat is in principe de opzet van een VVV niet". In het verleden heeft Rhenen drie maal over een VVV-week georgani seerd, maar er kwamen zoveel op en aanmerkingen over in de raad dat de VVV besloot het radicaal af te schaffen. Thans bepaalt de VVV zich tot de ser vice-dienst met een inlichtingenbureau, folders, pensiongids, wandelkaarten, plattegronden enz. en Rhenen ver keert nog in de gelukkige positie dit te kunnen betalen. De bronnen van inkomsten zijn: sub sidie van 1500,per jaar, contributie van ruim 160 leden, opbrengst exploi tatie fietsenstalling bij het militaire kerkhof, en een bijdrage van de Water leiding. Aan de kreditkant komen o.a.: betaal de kracht bij inlichtingenbureau, hoge kosten voor het vervaardigen van fol ders enz., verplichte contributie aan de Provinciale Bond en de Streek VW Zuid Veluwezoom (de laatste twee ver gen een bedrag van bijna 900 gulden!) Al met al is men net in staat een behoorlijke service-VVV In stand te houden en deze functioneert dan ook goed! Vergelijkt men Veenendaal met een dik boek over een actieve, inspirerende en aan-de-toekomst-bouwende gemeen schap, dan vormt de WV wel de zwart ste bladzijde. Een inwonertal van ruim 25.000 en een ledental van nog geen 100: zegge en schrijve bijna een half procent. Een veel gehoorde vraag is: welk nut heeft een VVV in Veenendaal? Het antwoord ligt vervat in de tien tallen telefoontjes, de steeds toenemen de stroom schriftelijke aanvragen om inlichtingen uit alle delen van het land. (zie verder pag. 2) Nadat het, wat ver keersongevallen be treft, geruime tijd „stil" geweest is op Rijksweg 12, hebben zich de afgelopen da gen weer enkele on gevallen voorgedaan, gelukkig zonder ern stig lichamelijk letsel. Het begon vrijdag morgen toen tussen Maarsbergen en Vee nendaal een grote personenauto in volle vaart over de kop sloeg (zie foto). In de auto zat het echtpaar W. S. uit Deventer. De bestuur der wilde op zeker moment gaan inhalen, doch moest weer naar rechts uitwijken om dat een achterop ko mende auto al dicht genaderd was. Hierbij raakte S. de bumper van zijn voorganger, remde af en raakte in een slip. De auto raakte volledig onbe stuurbaar, sloeg over de kop en kwam met de wielen omhoog in de berm te recht. De chauffeur werd er uit geslingerd en liep diverse snij wonden op, terwijl zijn vrouw met een zware hersen schudding naar het Stads en Acade misch ziekenhuis werd overgebracht. De auto was volkomen vernield. Maandagmiddag was het op Rijks weg 12 een complete Duitse aangele genheid. Het was de onafgebroken stroom oosterburen die zich aan het einde van hun vijf dagen vrij, huis waarts spoedden. Een botsing kon dan ook bijna niet uitblijven en om goed één uur was het zover. Bij het inhalen hadden vier Duitse auto's elkaar letterlijk gespro ken gekraakt, zodat er in enkele mi nuten tijds een enorme opstopping ont stond. Talrijke automobilisten besloten de autobaan te verlaten en zochten via Veenendaal en Rhenen hun weg naar Arnhem. Het centrum van Veenendaal beleefde zodoende een complete invasie die vooral opviel bij de stoplichten in het centrum. Later op de middag raakte een vrachtauto van de weg af die hier door geruime tijd een gedeelte van de rijbaan versperde. Persoonlijke onge vallen deden zeich nergens voor, be houdens enkele schrammen en builen. De inzamelingsactie van het Roode Kruis heeft in Veenendaal-Overberg het prachtige bedrag van 7.292,57 opge bracht Een eindresultaat dat ruim drie honderd gulden hoger ligt dan de op brengst van vorig jaar. De verdeling was alsvolgt: bedrijven 1545,(vorig jaar 1650,—) grossiers 875,— 802,50), huis- aan-huis collecte 4215,11 (3821,69), straat- collecte ƒ243,66 (ƒ346,13) en Overberg ƒ413,80 (400,—). Uit deze cijfers blijkt vooral de huis- aan-huis collectanten er in geslaagd zijn de „produktie" op te voeren. Een woord van dan aan de dames en heren collec tanten die geheel belangeloos iedere huis deur hebben opgezocht, is dan ook zeer zeker op zijn plaats, hetgeen vanzelfspre kend ook geldt voor alle andere mede werker en -sters. Tijdens een slotbijeenkomst werd het eindcijfer maandagavond in het Roode Kruis gebouw bekend gemaakt. Voorzit ter A. H. van Pijpen zei in zijn ope ningstoespraak o.m. aan het adres van de dames en heren collectanten: „Ik dank u allen hartelijk voor hetgeen u gedaan heeft tot het welslagen van deze jaarlijk se collecte." Ook de pers werd bedankt voor de ondersteuning door middel van artikelen en gepubliceerde slagzinnen. Nadat elk der aanwezigen schriftelijk geraden had naar de totaal opbrengst, werd die na. de pauze bekend gemaakt. Mevrouw Van Manen bleek het juiste bedrag het dichtst benaderd te hebben en ontving hiervoor een vaatje nieuwe ha ring. Als troostprijs ontvingen mej. Die- peveen en de heer Broers een stel pan- lappen, vervaardigd door een invalide meisje. Alle collectanten(trices) kregen als herinnering aan deze geslaagde actie een fraai R.K.-lepeltje. De bijeenkomst werd ook nog bijge woond door de oud bestuursleden mej. Van Schuppen en de heer Welle. D.S HARMONIE SPEELT IN OVERBERG Op uitnodiging van de directie van Kamp Overberg komt de muziekvereni ging van de Kon. Scheepjeswolfabrieken a.s. zaterdagavond in Overberg spelen. De bedoeling is dat het korps een mu zikale show geeft op de openbare weg, althans wanneer de weersomstandigheden dit mogelijk maken. Behalve dat de in woners van Overberg van dit gebeuren zullen kunnen genieten, is het ook voor de talrijke vakantiegangers in deze buurt een welkome afwisseling. Vos beet kippen dood De landbouwer Van R. uit Overberg kwam vrijdagmorgen tot de onaange name ontdekking, dat een vos zijn kip- penstapel met een bezoek vereerd had. Hij liet 6 dode kippen achter. Enkele dagen eerder waren een twintigtal kip pen doodgebeten bij landbouwer Van B. aan de Bovenhaarweg. Jachtopziener Kooy wist dezer dagen door urenlang op zijn post te blijven een vos dood te schieten. ORGELCONCERT CHR. GER. KERK Zaterdag 22 juni a.s. is in de Chr. Ger. Kerk a.d. Hoofdstraat het slotconcert van dit seizoen. Twee zeer bekende personen verlenen hieraan hun medewerking. Mevr. Rie Grims-Strootman zal deze avond n.l. met orgelbegeleiding van Jan van Weelden eenvoudige geestelijke lie deren zingen. Mevr. Grims die als sopraan in de opera carriere kon maken heeft daarvoor bedankt. Zij wil niet anders dan geestelijke liederen zingen en dat doet ze dan ook op voortreffelijke wijze. Jan van Weelden. Welke harmonium speler kent hem niet? Zeer veel orgel werken heeft hij voor harmonium gear rangeerd, zodat ook in de huiselijke kring meer muziek kan worden gemaakt. Rie Grims en Jan van Weelden tre den al vele jaren samen op. Dit jaar vieren zij hun 5e lustrum. Naast het spe len van bekende orgelwerken zal Jan van Weelden Rie Grims begeleiden in o.a. „Het lied der Ruste" en „Het onze Vader" Ook de wandelsportverenlging „De Rijnkanters" was tijdens de avondvier daagse te Veenendaal present. De jeugd groep onder leiding van de leidster mej. E. de Jong, heeft met veel bravour op alle vier de dagen de 10 km uitgelopen, zodat zij zaterdagavond trots en beladen met bloemen, een persoonlijke herinne ring en een groepsmedaüle naar huis konden terugkeren. Op 21 en 22 juni gaan enkele senioren van bovengenoemde vereniging deel nemen aan de „Tweedaagse" te Amers foort. Op beide dagen wordt 50 km gelopen een afstand die dus niet bestemd is voor zwakke broeders. Dat De Rijnkanters overigens niet voor een kleintje ver vaard zijn blijkt wel weer, want op 6 juli zullen enkele leden aan de 70 km prestatietocht, ook weer in Amersfoort, deelnemen. Zij zullen dan evenals alle andere leden dit binnenkort zullen doen bij andere wandeltochten, in nieuwe uniformen verschijnen. SCHOORSTEENBRAND Vrijdagmiddag om half twee werd de vrijwillige brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrand bij de familie Brienesse aan de Rijksstraatweg. Onge veer vijf minuten na de melding waren de brandweerlieden ter plaatse om de familie Brienesse letterlijk en figuurlijk uit de brand te helpen. ORANJE-WIT HEEFT NIEUWE TRAINER Oranje Wit gaat het 't komend seizoen met een nieuwe trainer probereü^Qe- diplomeerd bondstrainer A. van Kooten uit Utrecht volgt in deze funktie zijn naamgenoot R. van Kooten uit Veenen daal op. De training wordt 's woens dagsavonds op het terrein van Oranje Wit gehouden; E.H.B.O.-OEFENING IN OPENLUCHT De plaatselijke EHBO heeft een rea listische oefening gehouden op het kruis punt Koenestraat-Kon. Wilhelminaweg. Er was o.a. een personenauto bij betrok ken en enkele ernstig gewonden. Beide patiënten werden ter plaatse voortref felijk verbonden en vervoerd door de EHBO-ers. Deze zeer geslaagde oefening trok veel bekijks. De 23-jarige B. uit Oosterbeek kreeg een oproep om vrijdag voor het Wage- nings kantongerecht te verschijnen, om dat hij zonder rijbewijs met een auto was gaan rijden. Ik had al examen gedaan toen ik op 9 mei bekeurd werd, vertlede ver dachte. En bent u geslaagd? vroeg rechter v. d. Brand. Voor het praktisch gedeelte wel, luidde B.'s antwoord. Op 15 mei heb ik het theoretisch examen overgedaan en toen lukte het wel. Laat me uw rijbewijs maar eens zien, zei de rechter. Het bleek, dat het kostbare papier op 30 mei aan verdachte was uitgereikt, zodat hij precies drie weken te vroeg was gaan rijden. Eigenlijk heb ik niets tot m'n ver ontschuldiging te zeggen, gaf B. toe. Ik wilde alleen wat rijervaring opdoen. Bij de laatste controles is gebleken hoe ontstellend veel weggebruikers niet in het bezit van een rijbewijs waren en toch rustig achter het stuur van een auto of motor gingen zitten. In een druk verkeer als het huidige betekenen on ervaren mensen ten enemale een gevaar. Ik zal er rekening mee houden, dat ver dachte nu inmiddels zijn rijbewijs heeft en 25,of 5 dagen vragen. In het ver volg wordt echter het nieuwe tarief ge hanteerd en dat betekent een bedrag van drie cijfers. Rechter v. d. Brand ging daarmee ak koord, mede omdat verdachtes proces verbaal dateerde van voor de eerste waarschuwing, dat de tarieven verhoogd zouden worden. XXX In de Hoofdstraat te Veenendaal was D. uit Rhenen met zijn auto door een stoplicht gereden en dat kwam hem vrijdag voor het Wagenings kantonge recht op f20,te staan. Ik wil niet ontkennen, dat ik door een rood licht gereden ben, maar ik heb het in ieder geval niet bewust gedaan, verklaarde D. Ik trok op met een grote bus voor me en een scooter naast me. Misschien heeft dat m'n aandacht af geleid of heeft de bus me het uitzicht op de lichten benomen. Het was erg druk op dat moment. U woont vlak bij Veenendaal en u weet dan ook natuurlijk wel, dat op dat punt verkeerslichten zijn aange bracht, veronderstelde rechter v. d. Brand. U wist dus ook, dat u op moest letten. Er is nu eenmaal altijd een mo ment, dat de ene auto nog juist door kan rijden en de volgende moet stop pen. U mocht niet op die bus vertrou wen. Bij het inhalen ziet men dikwijls dezelfde fout, vulde de officier aan. Men volgt blindelings zijn voorganger. Als bestuurder is men echter zelf aan sprakelijk. Eis en vonnis 20,of 4 dagen. (zie verder pag. 2) Er zijn nieuwe diamantvelden ontdekt, die reeds veelbelovende resultaten op leverden, nl. de zeebodem langs de Zuidafrikaanse kust. Op zichzelf is het niet onlogisch, dat de zeebodem hier diamanten bevat, want voorheen, toen de grote diamantvelden van de Witwatersrand nog niet bestonden, zocht en vond men diamanten aan de oevers van de rivieren en het is dus niet verwonderlijk te vermoeden, dat deze rivieren in de loop van eeuwen heel wat diamant naar zee kunnen hebben gespoeld. De Zuidafrikaanse regering weet dit ook; er werden wel eens diamanten uit zee gehaald; en om onwettige plundering van deze kost bare stenen te beletten, verbood ze een zeer groot deel van de kust, ook voor toeristen en baders; wie in het verboden gebied wordt aangetroffen kan een boete van 1000 rand en een jaar gevangenisstraf oplopen; wie er in het bezit van onwettig verkregen diamant wordt gevonden, kan 5000 rand boete en 15 jaar gevangenisstraf krijgen. Overigens gold officiële exploitatie tot dusver steeds voor niet mogelijk en niet lonend, want vooreerst is de zee met nor maal golven van 5 tot 8 meter erg ruw, en verder vertelden de geologen, dat diamanten er wel zo verspreid moesten liggen, dat ook economisch het zoeken verlies zou moeten opleveren. Maar hier in is nu verandering gekomen. Een Ame rikaanse pionier uit Texas, Collins ge naamd, besloot het aan te pakken. Hij pachtte de rechten van de Zuid afrikaanse regering voor 500.000 rand, een behoorlijk bedrag, dat talloos velen hard aan het lachen maakte en bracht een drijvend mijnwerkerskamp mee met 50 man personeel en stevige zuigers om systematisch de schatten op de sporen, UITSTAPJE JEUGDVER. IMMANUEL De Jeugdvereniging „Immanuel" en de meisjesver. „Dorcas" hebben verleden week hun jaarlijks uitstapje gemaakt. De stoet vertrok 's morgens half zes naar België. Hier werden de grotten van Re- mondchamps bezocht. Vervolgens maak ten zij een rondrit door de Ardennen van waar het weer op Nederland aan ging. In Valkenburg werd een speeltuin bezocht. In Arcen, Hotel Peters werd het diner ge bruikt. Om middernacht waren de jeug digen weer in Renswoude terug. UITSTAPJE LANDBOUWVER. Het personeel van de coöp. Landbouw- ver. Renswoude maakte donderdag haar jaarlijkse uitstapje. Met een touringcar van de fa. de Haas vertrokken zij via Rhenen, Eindhoven, Hasselt naar Luik. Hier werd koffie gedronken en vervolg de men de tocht naar het prachtige Our- thedal naar de grotten van Remouchamps. Ook bezocht men in Coo de kabelbaan. Op de terugweg deed men nog het stuwmeer te Gileppe aan, hetwelk Ver- viers van water voorziet. Via Valken burg ging het naar Acren, waar gedi neerd werd. Om half elf arriveerde men weer te Renswoude. BIJ INBRAAK PORTEMONNAIE ONTVREEMD Ongenode gasten verschaften zich don derdagavond toegang tot de woning van de fam. de K. aan de Brinklanderweg. Een portemonnaie met een inhoud van ongeveer 200,— wordt vermist. De po litie stelt een onderzoek in. VOETBALLER BRAK BEEN Tijdens een vriendschappelijke voetbal wedstrijd zaterdagmiddag in Ederveen ge speeld tussen Advendo en Sportver. Pan ter uit Veenendaal was de 48 jarige ve teraanspeler S. Pol uit Veenendaal zo onfortuinlijk terwijl hij samen met de Advend06peler met dezelfde naam A. Pol tegen de bal trapte, zijn rechterscheen- been te breken. Dr. ter Velde uit Rens woude liet de voetballer overbrengen naar het Julianaziekenhuis te Veenendaal. BEJAARDEN GAAN WEER DAGJE UIT De Ederveense bejaarden zullen op donderdag 27 juni a.s. weer hun jaarlijkse uitstapje maken. De middagtocht gaat ditmaal in de richting van het Veluwe- meer, waar o.a. Harderwijk en andere Veluwse plaatsen zullen worden bezocht. Bejaarden, die de reis willen meema ken, kunnen zich opgeven bij de heren T. Smit, Nieuweweg 2 en G. Mulder, Hoofd- KAND. VAN BEEK GAAT NAAR ALBLASSERDAM De heer M. van Beek te Ederveen, kand. bij de Ger. Gem. in Nederland, heeft het beroep van de Ger. Gem. te Alblasserdam aangenomen. Voor 21 an dere beroepen heeft kand. Van Beek bedankt DS. SCHIPPER EEN MAAND NAAR LA COURTINE Ds. Schipper, Ned. Herv. predikant te Ederveen, zal van 24 juni tot 27 juli af wezig zijn. De predikant zal gedurende deze periode met een groep militairen meegaan naar de oefeningsplaats La Courtine in Frankrijk en aldaar tijdelijk legerpredikant zijn. die de pachtsom goed moesten maken. Zijn zuigers gaan tot 80 meter diep; elke zuiger bestaat feitelijk uit drie zuigers, waarvan twee de taak hebben de zeebo dem los te woelen en de materie In be weging te brengen, de derde het aldus toegevoerde moet opzamelen en boven brengen (stenen, schelpen, grint enz. maar ook diamanten). En Collins heeft succes. Hij is nu een half jaar aan het werk, lang genoeg dus, om een gefundeerde Indruk van de affai re te hebben kunnen geven, en deelde mee, dat hij dit halve jaar gemiddeld da gelijks voor 7000 rand diamanten had bo vengebracht, en daaronder vele van zeer behoorlijk karaat. Reeds bood de grote De Beers Company hem 2miljoen rand voor zijn concessie, maar Collins weiger de. Wel sloot hij een contract met De Beers af, dat deze zijn diamanten zou ver handelen. En zo verkeert Collins thans in de situatie van de man, die zeggen kan: Wie het laatst lacht, lacht hetbest. Reeds komen er andere ondernemers opdagen. De grote Amerikaanse Tide water Oil meldde zich te Kaapstad als gegadigde voor een ander deel van het kustgebied en gaat er werken. En Col lins breidt de zaak uit. Hij vergroot zijn drijvende kamp tot het tienvoudige van het tegenwoordige en zal zorgen, dat an deren hem niet boven het hoofd groeien. De diamantkoorts waart nu langs de kust. Er is 1500 mijl kustgebied te pach ten, ook de staat is er goed mee, die reeds hogere pachtprijzen vraagt en grif verkrijgt. Ook een rush van landverhui zers naar de kuststreken begint zich af te tekenen. Men kan aannemen, dat de bloei van Johannesburg en Kimber- ley hier navolgers zal vinden. De bodem van Zuid-Afrika is ont zaglijk rijk, en naar thans blijkt, zelfs tot de in het land omringende zee toe. Zuid-Afrika heeft mede hierdoor de mo gelijkheid in de toekomst tot een we reldstaat uit te groeien. Het is een land van belofte voor immigranten. Ook is te verwachten, dat al wordt Afrika groten deels een zwart werelddeel, Zuid-Afrika een sterke blanke staat zal blijven. Reeds thans is het hiertoe sterk genoeg. ■B-De 24-jarige Amerikaanse filmster Dolores Hart heeft haar filmcarrière opgegeven en is non geworden. ■B-De bekende tienjarige draverhengst Uranus, die in zijn carrière 27.000 gulden verdiende, is aan Duitsland verkocht. ■B- Voor de aflevering van melk vanaf de 25000 meter hoger gelegen weilanden naar de fabriek in het dal, is in de Kaukasus een bijna 3 km lange plastic pijpleiding aangelegd. •B-De grootste stad ter wereld, Tokio, telt thans 10.360.000 inwoners. ■B- Russische geleerden hebben in de Kem-woestijn belangrijke goudlagen ontdekt. -B- Een geheel nieuwe watersport is het „apua-ski": waterpolo op waterski's waarmee men in Frankrijk al druk aan het oefenen is. -B-Na het winnen van de Europa Cup heeft A. C. Milan zijn tarief voor vriendschappelijke wedstrijden ge steld op 120.000 gulden per ontmoe ting. -B-Jaarlijks worden in Westduitsland on geveer 200.000 hazen het slachtoffer van het verkeer. 1922-1962 Assurantiekantoor Elg. R. R. MULDER Makelaar In Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000 BEWONDERING VOOR STAMHOUDER. Terwijl zijn papa op honderden kilometers hoogte door de ruimte suist, is de drie maanden oude stamhouder van de familie Bykofsky het middelpunt van alle aan dacht van zijn moeder (r), Mevrouw Gagarin (m) en Mevrouw Popovitsj.

De Vallei | 1963 | | pagina 1