SKODA'63 ft&I haal uw huis van de bank Kon* Julianaschool (ulo) wint definitief schoolkorfbalbeker van gem* V'daal Merino's geen kampioen Meer belasting voor verbetering buitenwegen KRONIEK VAN HET LAND ARAM De vorst van Suprania Coöp. Raiffeisenbank TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 19 JUNI 1963 Nr. 49 ULTRAJECTUM NU KAMPIOEN NA BESLISSINGSWEDSTRIJD TEGEN B.V.C. Uitslagen Veteranentournooi Sportavond van Geref. Jeugdclubs UIT DE RAAD VAN SCHERPENZEEL OMDAT SKODA U VOOR STANDAARD-PRIJS COMPLETE LUXE BIEDT een veilige keuze Skoda Octavia geheel compleet - f 5250,- 50-JARIG JUBILEUM KON. LUCHTMACHT Nieuw plan voor de oorlog tegen sprinkhanen Nederland wordt groteren te klein RHENEN VEENENDAAL De korfbalploeg van de Koningin Ju lianaschool, afd. Ulo, is voor de derde achtereenvolgende maal winnaar gewor den van de wisselbeker van het school- korfbal. Daarmee heeft deze school, die uitkwam in klasse A de felbegeerde trofee definitief ingerekend. In deze klasse, waarin uitsluitend Ulo en VGLO-ploegen uitkomen, plaatsten zich de Ichtus Ulo en de tweede Her vormde Ulo als resp. twee en drie en kre gen voor deze prestatie een zilveren en een bronzen medaille. In klasse B Oa- gere scholen) was het de Beatrixschool, die de beker in de wacht sleepte. De me dailles gingen naar de openbare W. van de Westeringschool en de openbare dokter Heksterschool, die resp. twee en drie werden. De prijzen werd uitgereikt door wet houder C. N. van Kuyk, die het gemeen tebestuur van Veenendaal vertegenwoor digde. De wethouder spoorde de jeugdige korfballers aan immer eensgezindheid te betrachten zoals op deze middag. Hij dankte de gemeentelijke commissie voor In de afdeling West 3 D waarin „Veenendaal" speelde is nu ook de beslissing gevallen omtrent het kampioenschap. Nadat zowel BVC het protest had gewonnen dat men had ingediend na de geruchtma kende wedstrijd tegen Veenendaal en deze stand dus 3-3 werd, won ook Ultrajectum een protest. Zaterdagavond vond voor 7000 toe schouwers op het Elinkwijkterrein te Utrecht de beslissingswedstrijd plaats. Ul trajectum won met 2-1 en hees de kam- pioensvlag onder groot enthousiasme. De gevaarlijke midvoor W. v. d. Bilt scoorde beide doelpunten. Tien minuten voor tijd maakte BVC 2-1 waarna er een zeer spannende eindfase was. Ook uit Veenen daal was er een autobus met belangstel lenden op het druk bezochte Elinkwijk- veld aanwezig. Een zeer spannend be sluit van de competitie in deze derde klas afdeling. In het kader van het veteranentoernooi zijn de volgende wedstrijden gespeeld VRC Kulan 1—1 Veenendaal Musketiers11 SVP Kulan 2—1 NSVS Ritmeester 14 Het toernooi wordt vanavond voort gezet met de wedstrijd KVSW Mus ketiers op het Merino's terrein. Volgen de week maandagavond komen op het GVVV-terrein achtereenvolgens tegen elkaar uit: NSVS-Dovo en Veenendaal- Ritmeester. Op vrijdag 21 juni speelt Dovo op eigen terrein tegen Ritmeester, terwijl op 24 juni NSVS het gaat op nemen tegen Veenendaal, eveneens op het Dovo-veld. Op de avonden dat momenteel één wedstrijd is gepland, zal getracht wor den alsnog een tweede wedstrijd aan het programma toe te voegen. Een en ander is echter afhankelijk van de beschik bare tijd. DOVO OEFENDE TEGEN UW EN WON MET 4-0 Dovo speelde zaterdagavond een oefen wedstrijd tegen een combinatie van het Utrechtse UW. De gasten kwamen met een vrij verjongd elftal binnen de lijnen. Voor de rust werd er aan beide kanten niet gedoelpunt en was de stand dus dubbelblank. Na rust ging het bij DOVO veel vlotter en scoorden de roodwitten er vier. Klaas van Hal wist een hoekschop zodanig te richten dat de bal regelrecht in het UW doel terecht kwam. 1-0. Jan van Manen maakte er 2-0 van en door Roel Schoeman werd het 3-0 toen hij via het lichaam van de keeper inschoot. Ten slotte maakte van Manen met een zuiver schot 4-0 ook de eindstand. Merino's oefende tegen Tilburgers De Merino's speelde zaterdagmiddag een voetbalwedstrijd tegen het Tilburgse elftal Gedro van een confectiefabriek al daar. Dit is altijd een traditionele wed strijd, die ieder jaar plaatsvind. In een een sportieve wedstrijd werd het 9-2 voor Merino's. Na de wedstrijd bleef Merino's nog geruime tijd met haar gasten bijeen in de Korenbeurs aan de Markt zodat deze sportuitwisseling een bijzonder har telijk en vriendschappelijk karakter had. de lichamelijke opvoeding en de korf- aan een prachtig schoolsportfeest, dat balclub SKF voor de organisatie van de voor zover bekend voor het eerst in de schoolkorfbaldag 1963. geschiedenis onder mooie weersomstan- Daarmee was dan een eind gekomen digheden plaatsvond. 250 leerlingen, ver deeld over negentien twaalftallen kwamen in het veld en streden sportief, maar vin nig, om de door de gemeente Veenendaal beschikbaar gestelde bekers en medail les. Het merendeel van de scholen had dit jaar twee twaalftallen naar de korfbaldag gestuurd. Wel een bewijs dat dit evene ment zich in de belangstelling van leer lingen en onderwijskrachten mag ver heugen. Ook de rijksconsulent voor de lichamelijke opvoeding is een warm voor stander van deze schoolkorfbaldagen. De wedstrijden vonden plaats op de terreinen van de voetbalvereniging DOVO aan het Panhuis, die voor deze gelegen heid enigszins feestelijk waren aange kleed. Een actie-opname van de woensdagmiddag gehouden schoolkorfbal-wedstryden op het DOVO-terrein. Als afsluiting van het vergaderseizoen van de Ger. jongerenclubs werd er woensdagavond op het Panter-terrein aan de Bergweg, evenals vorige jaren, weer een sportavond gehouden waar veel belangstelling voor bestond. De hoofdschotel bestond weer uit een voet balwedstrijd met ploegen die waren sa mengesteld uit Veenendaal noord en zuid. Zuid kreeg een forse nederlaag te incasseren, nl. 1-7. Reeds in de eerste minuut stond noord voor met 1-0 daar de achterhoede van zuid volkomen zoek was. In de daar ont stane opening lag een opgelegde kans voor noord welke Koopman niet onbe nut liet en waar doelman De Jong wei nig tegen kon uitrichten. Voor de rust was zuid goed in de aan val, maar kon weinig uitrichten tegen een vrij sterke achterhoede van noord. Men kon duidelijk zien dat het elftal van noord voor een groot gedeelte uit spelers bestond van diverse voetbal clubs, wat bij zuid niet zozeer het geval was. Na twintig minuten spelen maakte Piet Gerritsen het tweede doelpunt, waarbij doelman De Jong geblesseerd raakte en zich na de rust liet vervan gen door Dijkstra, die als rechtsback speelde welke plaats De Jong innam. Even voor rust werd het derde doelpunt gemaakt wat te wijten was aan de kee per daar deze verkeerd stond opgesteld. Na de rust werd het spel harder door dat beide ploegen, ook zuid, op een zege belust waren. Noord was echter sterker waarin vooral het driemanschap Gerrit- sen-Stuivenberg-De Koning op de voor grond traden, die ook de resterende doelpunten voor hun rekening namen, waaronder een penalty die werd ver oorzaakt door het te hard aanvallen van een „zuiderling" in het strafschopgebied, welke door Tonnie de Koning feilloos werd ingeschoten. Bij het vijfde doelpunt zette zuid alles op alles wat resulteerde in een paar werkelijk goede aanvallen waardoor noord enkele benauwde ogenblikken kreeg. Het goede samenspel tussen de drie harde werkers van zuid, teweten Rijnders-Huibers en Van Manen, mocht echter niet baten. Met nog een minuut te spelen kreeg Han Troost, die goed opgekomen was, de bal toegespeeld en had toen geen moeite om te scoren. Al met al was het een sportieve wed strijd waar spelers en publiek veel ple zier aan beleefd hebben, wat vooral te danken was aan scheidsrechter Gerrit sen, die de wedstrijd op bekwame wijze leidde. Verder dient nog vermeld te worden dat dominee Van Enk op gees tige wijze de atrap verrichtte. Na de voetbalwedstrijd werd er nog een volleyballwedstrijd gespeeld tussen twee meisjesploegen welke ook samen gesteld waren uit afd. noord en zuid. Het werd een gelijkopgaande wedstrijd maar tenslotte kon zuid niet verhinde ren dat noord ook hier de sterkste was. Toen het begon te schemeren werd er nog een wandeling gemaakt naar het Berghuis in Amerongen waar men deze alleszins sportieve avond met een ge zellig samenzijn besloot. C. HEYKAMP NAAR GVW De middenvoor van de v.v. „Ede" en vroeger van „Veenendaal", C. Heykamp heeft overschrijving verzocht naar de voetbalver. GVW. De overschrijving is inmiddels verleend. In een weinig geanimeerde vergadering heeft de gemeenteraad van Scherpenzeel zich door een twintigtal punten tellende agenda heen- gewerkt. Burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg opende de vergadering en deelde mede, dat mevr. D. Boer-Cazemier (P.v.d.A.) herstellende was en hopelijk de volgende raadsvergadering kon mee maken. D. Boer-Cazemier herstellende De raad beraadde zich geruime tijd over het rapport van de bejaardencommissie, waarover de gemeentesecretaris, de heer van den Brink, op verzoek van de voor zitter een toelichting gaf. Een nieuw licht in deze zaak was, dat er woensdag middag een lid van de stichting voor be jaardenzorg op bezoek was geweest en de mededeling gedaan had, dat de stich ting een viertal grote bejaardenflats heeft gepland, waarvan een in Scherpenzeel. Burgemeester Hoytema vertelde erbij, dat dit een zgn. pensionflat zal wor den, waarin de bejaarden een volle dige verzorging ontvangen. Evenwel zijn er nog helemaal geen plan nen daaromtrent gemaakt, en de burge meester vond de vraag van de heer G. van Kampen (AR) om een crediet be schenken. De heer J. H. E. Sterk (SGP) was het hier niet mee eens en verzocht aantekening te hebben tegen gestemd. De reconstructie van de buitenwegen vormde eveneens een langdurig discus siepunt. Het voorstel van B. en W. om het financiële tekort op te lossen door ver hoging van de tarieven van de wegbe- lasting van tien op twaalf en van vijf op zeven procent, had niet aller instemming, maar een betere oplossing was moeilijk te vinden. De heer Van Kampen zocht het in de richting van bijdragen van belangheb benden als de meelhandelaren, melkrij ders, coöperatie etc. Tevens dacht de heer Van Kampen, dat verharding van de bui tenwegen het natuurschoonelement ten goede kwam. De heer M. Veldhuizen H. ENGLEBERT NV. - DOBBE WEG -VOORSCHOTEN -TEL (01717) 2010 DEALER: Autobedr. H. W. STRAATMAN, Vergersweg 42, Wageningen, fel. 3492 G. v. Kampen voorbarig schikbaar te stellen voor de kosten van de tekening etc. ietwat voorbarig. Ver der werd de beheerskwestie van een der gelijk huis besproken. De bej aarscom missie is van mening, dat het gewenst is, dat er een stichting in het leven wordt geroepen, waarin vrijwel alle richtingen van het dorp zijn vertegenwoordigd. Dit brengt wel veel meer arbeid mee, dan de zaak aan de gemeente over te laten. Maar er staat tegenover, dat de gemeente zich er veel meer bij betrokken zal voelen. WEGEN Bij de ingekomen stukken was een ver zoek tot het verlenen van subsidie voor R.K.-militaire tehuizen. B. en W. oor deelden het juist hier tien gulden aan te M. Veldhuizen billijk (CHU), zelf een van de betrokken land bouwers, vond het echter billijk als de gemeenschap ook aan de verharding van de laatste zandwegen zou betalen. Al met al bleef het voorstel gehandhaafd. LENING Bij de aankoop van een gedeelte van de Lambargerkeerkade werd geinformeerd, of de bepaling, dat de beplanting gehand haafd moest blijven, van dus danige aard was, dat er niet gekapt mocht worden en deze kade behoorlijk begaanbaar mocht worden. De voorzitter zei dat dit wel het geval was. Ook is er een uitweg voor de bewoners van het toekomstige bungalow park op de proeftuin. B. en W. vroegen de raad ook hen te machtigen een geldlening van 1.000.000,- van de Bank van Nederlandse Gemeen ten aan te gaan, omdat deze lening nog niet op schrift is gesteld. De lening werd aangegaan om verschillende grote ob jecten als riolering, bestrating en zuive ringsinstallatie te financieren. De rente zal ten hoogste i1/* procent bedragen en de aflossing loopt over dertig jaar. Ook was een schrijven ontvangen van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins, dat de straten, die naar Prinses Marijke wa ren genoemd, niet gewijzigd behoefden te worden in „Prinses Christina". De Koninklijke Luchtmacht zal spoedig haar 50-jarig bestaan herdenken. Opge richt op 1 juli 1913 als „Luchtvaart-af deling" (L.V.A.) zal de „gouden" Konink lijke Luchtmacht speciaal in de maanden juni en juli dit jubileum vieren. In tegenstelling tot de viering van 40- en 45-jarig jubileum wordt ditmaal geen centraal internationaal vliegfeest op Soes- terberg gehouden. In de plaats daarvan zullen echter op alle luchtmachtonder delen z.g. „open dagen" worden georga niseerd. Op deze open dagen zal de be volking uit de omtrek vrije toegang tot het onderdeel hebben en d.m.v. demon straties te zien krijgen hoe en waarmee de luchtmacht werkt. Naast demonstra ties met brandweer, bewakingshonden, reddingshelikopters, zweefvliegtuigen „spookpeloton" en kapel van de KLu, staat op iedere vliegbasis ook een statische tentoonstelling en een vliegshow op het programma. Op de statische tentoonstelling zal men een staalkaart van alle bij de KLu in ge bruik zijnde vliegtuigen en geleide pro- jektielen kunnen bezichtigen. Hoofdpunten van de vliegshow zijn: a. demonstraties met helikopters en lich te vliegtuigen; b. „solo-luchtakrobatiek" met Fokker S-14 Machtrainer; c. napalmbombardementen door Repu blic F-84F Thundertreak jachbommen- werpers van het CTL; d. vliegdemunstraties met de supersone Convair F-102A Delta Daggers van 32 squadron USAF; e. demonstraties met de Potez-Air Fouga Magister straaltrainer, in gebruik bij de geintegreerde vliegopleiding op Brustem (België); f. optreden van het KLu-stuntteam „Whiskey Four", bestaande uit vier T-33A straaljagers van Woensdrecht, gevlogen door vlieginstructeurs o.l.v. Kapitein N. de Vrij; g. parachutistendroppings, uit F-27M Troopship door E.N.P.C. Programma open dagen op vliegbases. Vliegbasis Soesterberg 19 juni; Vliegbasis Volkel 22 juni; Vliegbasis Ypenburg 26 juni. Programma open dagen op andere onder delen. LIMOS Nijmegen 19 juni; Nav. Stat. Den Helder 25 juni; Nav. Stat. Appingedam 28 juni. By de opening van een internationa le conferentie over sprinkhanen in Londen werd onthuld dat Britse ge leerden een nieuw plan hebben ont worpen om de plaag in de hand te houden. Voor dit doel hebben zij een spe ciale sproei-apparatuur en een nieuw Waar moet het met Nederland naar toe? Moet men het antwoord hoofdschud dend geven of kan men geestdriftig losbarsten in gloedvolle toekomstbeschouwin gen? Het is nog een raadsel. Een feit is, dat het beeld van ons land van vandaag vol tegenstrijdigheden zit, maar vooral vol levenslust. Dit bijvoorbeeld is de schets van dit jaar: steden slokken grond op, de industrie breidt zich koortsachtig uit, wegen geraken overbelast, parkeerruimte is even kostbaar als goud, er zijn geen recreatiemogelijkheden meer: maar ook, de zee wordt ingepolderd, nieuwe zoet waterbekkens ontstaan onder de nijvere handen van watertovenaars, de Delta werken trekken alom in de wereld de aandacht, een ongekend grote toeristen- stroom trekt over de grenzen en de werkgelegenheid is nog nooit zo ruim geweest. Dit beeld staat vastgelegd in een enorm naslagwerk „Nederland wordt groter", van drs. Eldert Willems, dat onlangs is verschenen. Het boek is meer dan een naslagwerk of een atlas, het is een brandend betoog over de innerlijke kracht van Nederland. Iedere zeven jaren krijgt ons land er één miljoen inwoners bij. Al die mensen hebben een zekere hoeveelheid grond - om te wonen, te leven en zich te amu seren - nodig. „Nu al vormt de grond van Nederland de inzet van een belan genstrijd: elk trekt eraan en wil zijn deel", zegt de schrijver. Er is voor ieder een en voor alles een tekort aan wat dan ook. Alles en iedereen wil uitbrei den. Expansie is het toverwoord, dat de toekomst beheerst. Spookachtig, maar toch angstwekkend reëel is bijvoorbeeld het beeld van de drie grootste Nederlandse steden over zo'n jaar of vijf a tien. De agglomeratie Amsterdam moet rekening houden met één miljoen 135 duizend inwoners rond 1980. \yaar moeten zij blijven? Amster dam zelf zal ruimte hebben voor één miljoen. Buursteden of nieuwe kerken moeten de rest onvangen. Rotterdam blijft groeien als kool. In tien jaren is het een wereldstad geworden met een Lijnbaan, die de Fifth Avenue van Eu ropa is geworden. In het jaar 2000 zal Rotterdam 1.325.000 inwoners hebben. Waar moet de „Poort van Europa" hen bergen? En Den Haag - de Residentie - is al over vijf jaren volgebouwd. Maar toch zullen er zovelen naar Den Haag trek ken, dat de Hofstad rond 1980 bijna één miljoen inwoners zal moeten bergen. Waar? In een nieuwe satellietstad, zegt drs. Willems. De grote drie zijn niet de enigen, die zich onstuimig uitbreiden. Eindhoven bijvoorbeeld is hard op weg Utrecht als vierde in het land op zij te zetten. De bevolking van Nederland verdubbelde deze eeuw, maar Eindhoven werd zeven malen groter. In Zeeland zullen Vlissin- gen en Middelburg uitgroeien tot een dubbelstad met 200.000 inwoners. Dit alles vraagt grond voor woningbouw. Het vraagt ook goede wegen en verbin dingen. „Er is een verkeersstorm op til. Een lawine verplaatst zich door het land, uiterst technisch, vol onvriendelijk ge brul, een spoor van olievlekken achter latend. Een lawine, waarvan het geweld in banen moet worden geleid, maar die nooit kan worden gestuit." Waaruit die lawine bestaat? Uit meer dan zeshon derdduizend personenauto's, honderd vijftigduizend vrachtauto's, motoren en scooters en uit meer dan 1.25 miljoen bromfietsen. De wegen zullen te smal worden, de verbindingen te stroef. Ruimte en grond moeten de oplossing brengen. INDONESISCHE MINISTER IN ONS LAND. Maandagochtend is de Indone sische minister van burgerluchtvaart, Raden Iskander, in ons land aange komen voor een kort, informeel be zoek. Tijdens zijn verblijf in ons land zal Raden Iskander besprekingen voe ren met de K.L.M.-directie en een bezoek brengen aan de Fokkerfabrie ken. Op de bijgaande foto zien we de minister tijdens zijn korte persconfe rentie in de V.I.P.-kamer op Schiphol. Naast hem zit de Indonesische verte genwoordiger in ons land, Dr. M. Sjarif. Nederland heeft een ander gezicht dan dat van molens, tulpen, kaas en Delfts Blauw. Dat wordt snel duidelijk door de flitsen, welke drs. Willems van ons land geeft. Éénderde van de bevol king van de Randstad Holland verlaat in de vrije tijd de woonplaats op zoek naar ruimte en lucht. Maar op een zon nige dag trekken zo'n kleine miljoen bezoekers naar de kust van de Noord zee. Geen wonder dat men nu al de bor den kan vinden „Strand vol". Recreatie ruimte moet voor iedereen worden ge schapen. In nieuwe gebieden in Salland en Twente, in Brabant en Zeeland. Als Nederland maar niet te klein wordt. Het Voorthuizense VV OP wist zaterdag haar laatste wedstrijd met 3-0 te winnen van Maarssen en behaalden hiermee juist een punt je meer dan Merino's dat hiermee op de tweede plaats kwam, terwijl VVOP de kam- pioensvlag kon hijsen. Merino's (zie foto) dus in het gezicht van de haven geen kampioen, ||§||g|-| na twee gelijke spelen in de laatste wedstry- den. 61 De mond van de dikkerd hangt open van schrik, als Aram hem met zijn lans een donkere nis indrijft. Snel scheurt Aram een stuk van de doek, die de man bij wijze van gordel om het middel draagt. En even later ligt de dikkerd met een prop in de mond met een gordijnkoord stevig vastgesjord aan een der pilaren. Behoedzaam sluipt Aram de trap, op. Hij komt in een vertrek, dat door een gordijn in tweeën verdeeld is. Achter het gordijn klinkt een diepe, welluidende stem. „Zo zijn dus mijn plannen! Terwijl Sheik Abu-Tayi met zijn kameelruiters de kuststrook van Tunis bezet, vaart Juan met de vloot westwaarts tot voor de kust van Arragon, zodat ik mijn handen vrij heb om Sicilië binnen te vallen." Aram klimt behoedzaam op een klein, wankel tafeltje en loert over het gordijn. Een jonge, athletisch gebouwde man staat daar, temidden van een aantal krijgslieden, over een grote landkaart gebogen. En dan stoten wij door tot in het hart van Napels!!" roept hij luid en bliksemsnel trekt hij een dolk en werpt die feilloos in de genoemde plaats op de kaart. Eén der krijgers deinst met een kreet van schrik achteruit en een daverend hoongelach klinkt op. (Wordt vervolgd) krachtig insectendodend middel ont wikkeld. De conferentie is de eerste bijeenkomst van de vaste groep van deskundigen over sprinkhanen contro le, die door de F.A.O. van de Verenigde Naties in het leven is geroepen. De woestijnsprinkhanen vallen meer dan 60 landen in Afrika, het Midden Oosten en het Arabische schiereiland en het vasteland van India binnen en zij zijn het voornaamste doelwit van de deskundigen van het Anti Locust Re search Centre in Kensington, Londen. Dit centrum is er thans van over tuigd dat het technisch mogelijk is om de woestijnsprinkhaan door middel van voortdurende luchtverkenning en besproeiing op internationale schaal op zijn huidige economisch onbelangrijke peil te houden. Door middel van voort durende luchtverkenning en besproei ing kunnen zwermen, zodra deze zich beginnen te vormen, worden vernie tigd. Om deze campagne uitvoerbaar te maken, zal een internationale macht van lichte vliegtuigen worden georga niseerd. Het Londense Centrum, dat door de Britse regering wordt beheerd, heeft reeds een informatie-centrum op gericht dat gegevens zal verstrekken aan alle landen die door een sprink hanen invasie worden bedreigd met het laatste nieuws over zwermen. Hoe doet u dat? Dat doet u zo: U stapt onze bank binnen. U zegt: „hier is mijn spaarboekje en dit is mijn saldo". Wij vragen: „opne men?" „Ja" zegt u, „hele saldo, ik bouw een huis, maar... mijn saldo is niet toereikend". In zulke gevallen willen wij u gaarne van advies dienen. Komt u dan eens praten. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT

De Vallei | 1963 | | pagina 3