De strekking van Rhenen's „Doorstromingsverordening" Uitbundig feest op kabbelend water W. van SCHUPPEN Zn Jüjmv. Woningwetwoningen voor kleine beurzen Woningnood CHEVROLET De toekomst koelkasten DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 21 JUNI 1963 Nr. 50 V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE GESLAAGDEN Op reis met de Hollantorianen KAPITEIN WILLEMSEN HAD „GEEN KIND" AAN ZE Verdriedubbeld RASSENHAAT V ooruitstre vend Naar buiten Op de Rijn Feesten ALWEER ZO'N MOOIE BRIL VAN OPTICIEN FORTEST Rhenen heeft zijn „doorstromingsverordening". De gemeenteraad stelde hem vast in de vergadering van 11 juni. Omtrent de inhoud van deze ver ordening en het doel hebben wij het nogal lijvige pre-advies van burge meester en wethouders er eens op nagelezen, waaruit ons kort gezegd is gebleken, dat nog velen in woningwetwoningen zijn gehuisvest, die daarin qua status en inkomen niet thuis horen en op een subsidie van het ge meentebestuur kunnen rekenen wanneer zij een grotere woning betrekken die bovendien hoger in huur ligt. Burgemeester en wethouders gaan er van uit dat de woningnood in de ge meente nog steeds een probleem vormt, dat als het ware om een oplossing schreeuwt. In het algemeen kan worden gesteld, dat de woningnood het grootst is in de bevolkingsgroepen met de laag ste inkomens. Helaas is dit niet alleen een gemeentelijk maar ook een lande lijk probleem en daarom kan van de gemeente niet worden verwacht, aldus het gemeentebestuur, dat zij een afdoen de oplossing biedt.. De taak van de ge meente met betrekking tot de volks huisvesting valt in tweeën uiteen, na melijk: a. de bouw van woningwetwo ningen en b. de verdeling van woningen. De bouw van woningwetwoningen zien b. en w. als een onderwerp, waar aan voortdurend de grootst mogelijke aandacht moet worden besteed. Deze activiteit is echter volkomen afhanke lijk van de door gedeputeerde staten toegewezen bcuwcontingenten van de aanwezige bouwcapaciteit. De toewijzin gen van bouwvolume zijn minimaal, terwijl tengevolge van de spanningen op de bouwmarkt de bouwactiviteit niet altijd de resultaten heeft, die men er graag van zou zien. Er zijn thans aan wijzingen dat de bouw van huurwonin gen in de premiesector met een maxi male huur van f 80,per maand ook in Rhenen op gang zal gaan komen. Dit zal betekenen een versterking van de bouwactivitéit in de goedkope sector. Ook in deze sector wordt het bouwtem- po bepaald door de mogelijkheden welke de arbeidsmarkt biedt. De verdeling van woonruimte vinden b. en w. maar een delicate taak, welke dikwijls met enige wrevel moet worden uitgevoerd, omdat op dit punt nog aller lei misstanden bestaan. Met name gaan zij nader in op het verschijnsel dat de zogenaamde woningwetwoningen in een aantal gevallen worden bewoond door gezinnen, die daarin qua status en in komen niet thuis horen. Geen verwijten Het gemeentebestuur wil aan de be doelde bewoners van woningwetwo ningen geen verwijten maken. Zy hebben op rechtmatige wijze een der gelijke woning gevraagd en verkregen. Met het oog op een goede functione ring van het onderwijs en de perso neelsvoorziening van de in Rhenen ge vestigde industriële bedrijven en de rijks- en gemeentelijke diensten, heeft de gemeente hieraan in het verleden medewerking moeten verlenen. De stij ging van de welvaart, die echter niet gepaard ging met een gelijktijdige op lossing van de woningnood, heeft tot gevolg gehad, dat thans menige woning wetwoning wordt bewoond door gezin nen met een totaal inkomen dat soms ver boven de weistandsgrens ligt. VEENENDAAL Machtsmiddelen om hen deze met ge meenschapsgelden gebouwde woningen te doen verlaten ontbreken, terwijl het zonder wettelijke sancties onmogelijk is om de voor deze woningen verstrekte subsidies op hen te verhalen. Zolang de rijksoverheid terzake niet regelend op treedt, kan de gemeente aan deze toe stand niets veranderen en zal zij moeten trachten langs andere wegen haar doel te bereiken. Doorstroming Zolang de wet van vraag en aanbod bij de spreiding van de diverse bevol kingsgroepen over de beschikbare woon ruimte niet regulerend werkt kan een middel ter bevordering van een betere verhouding tussen gezinsinkomen en woninghuur gelegen zijn in het bevor deren van een doorstroming van deze bewoners van de goedkope naar de duurdere huurwoningen door een tege moetkoming in de daarmee gepaard gaande kosten in uitzicht te stellen. De vastgestelde verordening nu kan wor den gehanteerd om enerzijds een op schuiving van goedkope naar duurdere huurwoningen te bevorderen en ander zijds de bouw van eigen woningen door bewoners van huurwoningen te stimu leren. Tweeledige vergoeding De verordening gaat uit van een ver goeding met tweeledig karakter, na melijk een bijdrage in de transport kosten en een bijdrage in het te over bruggen huurverschil, gedurende twee jaren in de vorm van een uitkering ineens. Als bijdrage in de transportkosten kunnen de werkelijke kosten worden vergoed met een maximum van 100, De bijdrage in het huurverschil is ge steld op 24 (mnd) x het (geschatte) huur verschil tussen goedkope en dure wo ning. Schatting van de huur is name lijk nodig in de gevallen dat de duur dere woning een eigen woning is. De toepassing van de verordening wordt beperkt tot die gevallen, waarin van een redelijk huurverschil sprake is. Een grens van 20,per maand, waar boven de bovengenoemde tegemoetko mingen worden verleend, wordt reëel geacht. Verder wordt het wenselijk ge acht om bij een huurverschil van 10, tot 20,per maand een vergoeding in de transportkosten toe te kennen. Be neden een huurverschil van 10,per maand wordt geen enkele tegemoet koming verstrekt, omdat naar de me ning van het gemeentebestuur de be langhebbenden een dergelijk gering ver schil in lasten zelf wel kunnen dragen en in dit geval van een tegemoetkoming nog nauwelijks een stimulerende wer king wordt verwacht. De duplexwonin- gen zijn uitdrukkelijk buiten de rege ling gehouden, omdat daarin een vrij frepuente en vrijwillige doorstroming plaats vindt, welke geen stimulans be hoeft. De huur van een woning welke wordt verlaten moet maximaal 80, per maand bedragen. Dit bedrag is ge baseerd op de maximale voor woningen in de premiesector voor deze gemeente klasse te berekenen huursom. Hierdoor wordt bereikt dat alle bewoners van woningwetwoningen, premiehuurwonin gen en andere vergelijkbare huurwonin gen van de regeling kunnen profiteren. De hoogste huursom voor een woning wetwoning bedraagt momenteel 75,40 per maand. De tweeledige tegemoetkoming kan dus bestaan uit: a. het bedrag van de werkelijke transportkosten met een maximum van 100,b. een bedrag van vier en twintig maal het verschil in (geschatte) huur per maand tussen de woning welke wordt verlaten en welke wordt betrokken, met een maximum uitkering van 1000, Of deze verordening aan het doel zal beantwoorden is zéér de vraag. In de raad had men er praktisch geen goed woord voor over, doch men nam aan hem aan, kennelijk met de gedachte: „beter iets doen dan niets!" GESLAAGD De heer Kor Dijkstra, directeur van de Veenendaalse muziekschool „Ars Musica", behaalde deze week aan het Utrechtse Conservatorium het eind diploma Leraar Schoolmuziek, akte B. Voor het einddiploma Middelbare Meisjesschool slaagde te Amersfoort mej. Els Philips uit Veenendaal. Zij ge noot haar opleiding aan het R.K. Ly ceum aldaar. Bij het toelatingsexamen tot de eerste klas van het Chr. Lyceum te Veenen daal slaagden: Uit VEENENDDAAL Jan van Ame- rongen, Mees Anbeek, Gerrit van Asselt, Chris van Balen, Eppe Beimers, Jan Willem Bergman, Chris Boelens, Lettie Bos, Cokkie Bos, Lida Bosveld, Dieneke v. d, Bovenkamp, Nico v. d. Boven- kamp, Gerda Bruinsma, Aleida Budding, Julius van Dam, Dicky Dinsbach, Ineke van Doorn, Aernout van Enter, Kees van Ginkel, Alie de Gooijer, Marian de Gooyer, Arjan van Harde veld, Dick Hendriks, Hans Hertog, Jasper v. d. Horst, Henk ten Kate, Jan de Kleuver, Lida van Kooten, Marius Laros, Her man van Leeuwen, Jan van Leeuwen, Theo Loonstra, Gerard Maters, Jorien van Ooststroom, Cobie van de Pol, Ceel van Rhee, Marian van Schagen, Bram van Soest, Jan Spies, Ike Takens, Otto Takken, Roel van der Wal, Gerrit Wee link, Bert van Zanten, Wim van Zanten. Uit OVERBERG: Marius van Egdom. Uit AMERONGEN: Arie Gunter. Uit RHENEN: Dirk Bouwman, Tonnie van Dalen, Henk Griffioen, Ton Kliek, Roel van Os, Jan de Rooder, Bas Vee nendaal, Lucy Visch. Uit ELST: Govert van Lienden. Z ATERDAG. A./b. van salonboot „Jacqueline"- Als een scherp mes, zo snijdt de slanke witte boot het weerspan nige Rijnwater. Het opspattende water komt onmiddel lijk in de greep van de stevige bries en wordt, voordat het zich eigenlijk goed kan formeren, in duizenden klei ne deeltjes uiteen gedreven. Zon, water en wind: Holland op zijn best. Het gaat stroomopwaarts en zodoende heeft men naar links een schitterend uitzicht op de uitlopers van de Utrechtse Heuvelrug en de Veluwezoom. Rechts ontrolt zich de pracht van de Betuwse weilanden en boomgaarden. Midden op va dertje Rijn varend lijkt het of de dingen er heel anders uit zien: het spréékt veel meer! Diezelfde ervaring hebben ook de bijna tweehonderd gasten aan boord van de Jacqueline. Het is een bont gezelschap van mannen en vrouwen, jong en oud, maar tóch één grote familie die blijkens de enorme spandoeken vóór en achterop de boot, tewater is gelaten om de HOLLANTO- RIADE 1963 te vieren. Een klinkende naam voor een feest dat de directie van de in Veenendaal gevestigde HOLLANTOR N.V. ieder jaar aan het gehele personeel aanbiedt. Operators, kontroleurs, emballeurs, assistenten, verkoopleiders die anders dagelijks met vezelvlies in hun hoofd lopen (figuurlijk gespro ken dan wel te verstaan!), zitten nu in hun „beste pakkie" met verloofde of vrouw op de boot. Slechts met één doel: zich amu seren. En dat iedereen wat dat betreft volop aan zijn trek is gekomen, zal niemand van de reisgenoten kunnen ontkennen. De Hollantor n.v. met een aandelen kapitaal van bijna 3 miljoen gulden, is een bedrijf dat zich ieder moment en in alle geledingen dient te oriënteren op de toekomst. Op de keeper beschouwd is het een vreemde eend in de Veenendaalse in dustrie-bijt. De dynamische General-manager J. D. van der Velde vertelde tijdens de reis, dat de Hollantor deel uitmaakt van een mach tige internationale industriële familie. Tot de leden daarvan behoren het Ameri kaanse West Point concern met fabrieken in het gebied van de Zwartvoet Indianen enkele grote Engelse concerns en last but not least een aantal belangrijke Neder- landste bedrijven. Behalve de fabriek in Veenendaal, staat er ook een in Australië en zijn er verkoopondernemingen geves tigd te Zwitserland en Duitsland. Om bij het bedrijf in Veenendaal te blijven: de fabriek werd bijna vier jaar geleden geopend en in die tijd zijn zo wel de produktie als de verkoop met 300gestegen! Vooral voor de staf van dit bedrijf is het bijzonder moeilijk werken. Ten eerste maakt Hollantor een reeks zeer verschil lende produkten tussenvoering, onder tapijt, filters voor industriële toepassin gen, materialen voor de bouwnijverheid, de auto-industrie, de schoenfabrieken enz. hetgeen dus zowel aan het per soneel als aan het machinepark de hoog ste eisen stelt. Punt twee en ook dat is belangrijk! Tijdens de boottocht werden ballonnen opgelaten met wedstrydformulieren. Op het achterdek volgt men met belangstelling de verrichtingen van de ballon. Tweede van links general-manager J. D. van der Velde met rechts zyn echtgenote. Ik ken geen rijken en geen armen, Ik ken geen Duitser en geen Jood Ik ken geen heren en geen knechten Ik ken geen klein en ook geen groot. Geen neger ken ik en geen roodhuid Geen Portugees of Indiaan Ik ken geen slaven en geen meesters Geen Kaffer en geen Afrikaan- Slechts ménsen ken ik, mensen zielen, door God geschapen, zo als wij, dit maakt ons broeders van elkander, wat ook de naam of landsaard zij. Als mensen wil ik hen benaad'ren, hoe ook de huiskleur wezen mag; hetzelfde bloed stroomt ons door d'aad'ren, en 't hart klopt met dezelfde slag. A. H. staan de non-woven-produkten (op z'n hollands gezegd vezelvlies-produkten) nog in hun kinderschoenen. Het is een mo dern produkt dat op den duur wellicht een revolutie teweeg zal brengen in de textielwereld. Dit alles vergt een ver vooruitzien de blik. Vandaar ook dat bij de Hol lantor scherp gescheiden functies zijn doorgevoerd. Er is bijvoorbeeld een speciale ver koopleider assemblage-produkten. Een commercieel-technisch adviseur en ver koopleider techn. produkten alsmede een hoofd Afdeling Publiciteit en verkoopbe vordering. Laatstgenoemde is Drs. J. A. M. Verbeek die, mét de feestcommissie, de eer toekomt een fantastische Hollantoria- de te hebben georganiseerd. Moderne produkten, een ultra modern fabricage-proces, dusook een voor uitstrevend sociaal beleid. Begonnen met 23 man personeel is thans de 100 volgemaakt. Naast de geldelijke be loning, is er volle aandacht voor de in dividuele mens en zijn gezin, zoals ge zonde samenwerking, hulp bij huisvesting en zorg voor een goede werkruimte. „Anderzijds", zoals drs. Verbeek op merkte, „betekent een modern perso neelsbeleid bij Hollantor echter geen overorganisatie. Wij voelen niets voor teveel bemoeienis met het doen en laten van de werknemers of te strakke papie ren maatregelen. Bij het gehele beleid staat de mens centraal". In deze sfeer is ook de zogenaamde „Hollanteriade" op touw gezet. Admini stratief uitgedrukt wil dat zeggen: een jaarlijks feest voor het gehele personeel, aangeboden door de direktie. Sociaal-psychologisch gezien betekent het: op deze gezellige contactdag de onderlinge band met het gehele per soneel verstevigen. Tot en met vorig jaar werd dit feest binnenshuis gehouden, doch toen de idee geopperd werd om de Hollanteriade 1963 naar buitenuit te vieren, toog de feest commissie een half jaar geleden al en thousiast aan het werk. Ze wilden er iets leuks en als het half kon ook iets aparts van maken, want tenslotte is bij Hollantor uit de aard der zaak alles een tikkeltje anders dan an deren. Zaterdagmiddag werden de bijna 200 Hollanterianen per bus naar de oever van de Rijn gebracht, waar de-trotse Jacqueline gereed lag de feestgangers te ontvangen. Om kwart over drie gooide kapitein Willemsen en zijn struise vrouw de tros sen los. De grote spandoeken stonden bol van de straffe wind en op volle kracht vooruit ging het stroomopwaarts. „Ik hoop dat u allemaal een pret tige dag zult hebben" zei directeur Van de Velde, toen de vier man sterke band op het achterschip even het zwijgen was opgelegd. „We hebben het verdiend, want we hebben met z'n allen wel wat gepres teerd. Ik kan u nu ook wel zeggen dat we binnenkort gaan uitbreiden. We worden steeds groter Er is gefeest die dag! Op de Wester- bouwing kregen ze een uurtje weer vaste grond onder de voeten. Voor de rest werd er doorgefuifd op de Jacqueli ne, die zich zelfs op een gegeven mo ment een complete polonaise moest laten welgevallen. Door middel van verschillende wed strijden zorgde de feestcommissie ervoor dat de stemming er in bleef: een quiz met waardevolle prijzen, ballonoplating, danswedstrijden, kortom niemand kreeg tijdens de bootreis naar Huisen en terug, tijd om over andere dingen te denken dan aan gezelligheid met op zijn tijd een natje en een droogje. Het was al laat op de avond toen de Jacqueline het genoeg vond. Ze zal on getwijfeld met weemoed terug denken aan dit unieke „vrachtje" gezellige en feestvierende mensen. Of ze volgend jaar terug komen? Wie weettenslotte kijken ze bij Hollantor voortdurend in de toekomst en is het daarom best mogelijk dat de feestcommissie inmiddels al weer bezig is met de volgende Hollanteriade. Beter als die van zaterdag kan haast niet. Consumptiebonnen kunnen verschillende uitwerkingen hebben. BU de werd het een complete polonaise op de varende boot. Wmm'M Hollan toriade Uit EDERVEEN: Eef de Goóijer, Koos Hendriks, Martha Kleiwerd, Wim van de Lagemaat, Toosje van Scherrenburg, Willy Snetselaar, Albert Weegen. Uit RENSWOUDE: Dick de Fluiter, Lex Roeleveld. Uit SCHERPENZEEL: Jan Esser, To- nia de Graag, Henk van Hoevelaken, Leone Mes, Elly van Ramshorst, Ap de Rooy, Ineke van Woerkom. 12 kandidaten moesten worden afge wezen. Aan de Nijverheidsavondschool te Wa- geningen slaagden van de cursus elek- KERKEWIJK17 VEENENDAAL TEL.3313 CfokVi^2ieker$Mdsfeden,!! trisch lassen voor beginners de volgende cursisten voor het NVL-diploma. E. ter Maaten Achterberg; D. F. Elstak Eist (Utr.); A. v. d. Brink Veenendaal; D. J. Eickhoff, P. v. d. Laan, J. Schuur man, Wageningen. Van de cursus elektrisch lassen voor gevorderden slaagden de navolgende cursisten voor het NVL-diploma. A. J. Baars, C. van Laar, Rhenen; J. van Aggelen, W. E. v. d. Klift, M. van Pluuren, Wageningen. Van de cursus autogeen lassen voor beginners slaagden de navolgende cur sisten voor het diploma Cocam: E. ter Maaten, Rhenen; J. Beumer, J. J. A. van Brakel, D. C. van der Laan, H. Looyen, A. Nijhuis, H. W. Sengers, Wa geningen. POSTDUIVENNIEUWS De E.V.P.V. „De Luchtreizigers" te Veenendaal heeft afgelopen week deel genomen aan de wedvlucht vanaf Or leans (Frankrijk). De duiven werden los gelaten om 7.30 uur. De eerste duif meldde zich om 19.04.24 bij de heer B. H. C. Schuurman en wist daarmede be slag te leggen op de wisselbeker. De verdere uitslag was: B. H. C. Schuurman 1, 14; J. A. van Eden 2, 4; W. J. van Dam 3; A. v. d. Bovenkamp 5, 8, 12; G. Fasse 6, 10, 15, 16; H. van Kooten 7; A. Slotboom 9; H. Zwijnen 11; W. Brouwers 13. Een kastbreed vriesvak, "cool-air" circulatie tot in de hoeken, enorme ruimte, zuinigheid en snelle koeling. Is dèt de bedoeling? Zijn dèt Uw eisen? Dan is het kopen van een koelkast een genoegen. Zeg dan bij Uw dealer (dadelijk en duidelijk): FORTEST. Ook te leveren op gemakkelijke betalingsvoorwaarden. Huurkoop of huur vanaf 2,15 per week. Hoofdstraat 100-102 - Veenendaal - Telefoon 2729 Dit is de jas, die hem begeleidt door allerlei weersomstandigheden. Meer dus dan alleen een regenjas: mannelij ke buitenmode voor correctheid overal! Favoriete materialen hier: Peru Cotton en vooral Terienka, 't liefst in ruime raglan-snit. Bruin in allerlei nuances, maar ook 't nieuwe grijsl Guildhall jas 69.-/98.- Plus de fantas tisch mooie collectie Falcon-jassen! REGENMODE

De Vallei | 1963 | | pagina 5