B. B. Attendeert op voorbereiden van schuilgelegenheid ik word drukker! Huis in Utrechts binnenstad beschermd tegen fall-out VEENENDAAL ELST OVERBERG Jeugd zette zich in voor bejaarden AMERONGEN Modern geldparadijs - iedere maand een bank jij ook? Kijk het nu even na.... ARAM De vorst van Suprania TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 28 JUNI 1963 Nr. 52 DE DRIE A's Musketiers hield jaar vergadering Roode Kruis kollekte bijzonder goed RUIM 300 GULDEN VOOR TOCHT Politieberichten Fa. L. HEY ^ifbi!ter,srE:nr2dwróf'ar.*. E.™..K ,ak D"n m°e'ie"ns a"n Drukkerij DE GELDERSE VALLEI Tot einde van deze maand heeft de A-Kring Utrecht b. der Bescherming Bevolking een oud huis in de binnenstad van Utrecht beschermd tegen de straling van radioactieve neerslag (fall out). Het is een op de praktijk in gestelde voorziening, welke velen duidelijk zal kunnen maken welke maatregelen nu reeds getroffen kunnen worden om in tijd van gevaar voor de onmisbare zelfbescherming te kunnen zorgen. Deze „modelwo ning" is een voorbeeld van een mogelijkheid; de BB is uiteraard altijd be reid een ieder die hier prijs op stelt met raad en daad terzijde te staan en te helpen bij het voorbereiden van een redelijke schuilgelegenheid. De BB-modelwoning, ingericht in het perceel Waterstraat 63, heeft één kamer die geheel als verblijfplaats is ingericht, zodat het normale gezinsleven vóór, tij dens en na een fall-out periode vrijwel normaal doorgang kan vinden. De principes van de bescherming tegen de straling van radio-aktieve neerslag be rusten op de 3 A's: Afstand - Afscher ming en Afwachten! AFSTAND d.w.z. ervoor zorg dragen zo ver mogelijk van de buitenmuren en het dak te blijven (de plaatsen, waar de stof deeltjes neerkomen). AFSCHERMING d.w.z. zoveel mogelijk en zo zwaar mogelijk materiaal tussen de plaats in de schuilgelegenheid en de bui tenlucht, waar de fall-out zich bevindt. AFWACHTEN d.w.z. zolang mogelijk in de schuilplaats of woning blijven tot de straling voldoende is afgenomen. In ge val van radio-aktieve neerslag moet re kening worden gehouden met een ver blijf van twee dagen in de schuilgelegen heid en mogelijk één week binnenshuis. De straling neemt n.l. met de tijd zeer snel af; na zeven uren bedraagt deze nog eentiende van de oorspronkelijke, na 7x7 uren (dus twee dagen) nog slechts een honderdste en na 7x7x7 uren (dus onge veer veertien dagen) is de intensiteit ge reduceerd tot eenduizendste. De beste ruimte in DEZE woning voor een gezin van b.v. vijf personen, biedt de reeds enigszins ingesloten zijkamer. Hier voor zijn verder dan de navolgende te verwezenlijken maatregelen in en rond het pand genomen. a. ramen zijn aan de binnenzijde stof- dicht afgeplakt (sello-tape of i.d.) In feite dient de gehele woning stofdicht te worden afgesloten door naden, kie- EDENAAR MAAKTE AMOK De sterk onder invloed zijnde Edenaar van E. (23) heeft zondagavond laat be hoorlijk wat consternatie teweeg gebracht. Dat begon toen hij beneveld zijnde op de Kerkewijk ter hoogte van de Panter- fabrieken met zijn bromfiets tegen een paaltje reed. Dokter Pilon verleende eer ste hulp, waarna de gewonde man per ambulance werd overgebracht naar het julianaziekenhuis. Daar aangekomen ver zette de man zich heftig en wilde van geen enkele medische hulp weten. Hij stond er op onmiddellijk het ziekenhuis te verlaten. Omdat er op deze wijze toch niets met hem te beginnen was, liet men hem gaan, maar toen de geneesheer-di recteur even later rondkeek lag de man in het gazon. Ten einde raad heeft men hem toen in een auto gezet en naar het politiebureau gereden. Ook hier verzette van E. zich weer heftig, doch korte tijd later kon hij ter ontnuchtering ingesloten worden. „AUTO" UIT HET VERKEER GENOMEN Tijdens een verkeerscontrole heeft de politie het „vehikel" van de Utrechtenaar T. uit het verkeer genomen. Behalve dat de historische auto vier spiegelgladde banden had, was ook de stuurinrichting defect, de hoofdbladveer gebroken en tal van andere technische storingen. De auto eindigde zijn leven bij de sloper. AUTO GAF GEEN VOORRANG Op de Rembrandtlaan gaf automobilist v. d. H. uit Veenendaal vrijdagavond geen voorrang aan de tegemoetkomende mo torrijder F. E. uit Ingen. Laatstgenoemde moest zich voor behandeling naar het Julianaziekenhuis begeven. Inbraak aan de Bergweg Zaterdagnacht is ingebroken bjj de fam. H. aan de Bergweg. Men verschafte zich toegang door het openstaande w.c.-raampje. In de woon kamer werd een dressoir overhoop ge haald, terwijl uit een boodschappentas een damesportemonnaie werd ontvreemd, in houdende ongeveer tien gulden. De be woners hebben niets gemerkt. Pas zon dagmorgen kwam men tot deze ontdek king. NIEUWE REGELING TECHNISCHE SCHOOL De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op een advertentie, voorko mende in dit nummer met betrekking tot de aanmelding van leerlingen voor het cursusjaar 1963-1964 voor het avondonder wijs aan de Tchnische school te Wage- ningen. In verband met deze aanmelding wordt vernomen, dat met het oog op de gewij zigde vorm van opleiding de inschrijving van leerlingen is vervroegd. Was voor heen de normale cursusduur 6 maanden bij 4 lesavonden per week, met ingang van het nieuwe cursusjaar wordt de duur van de cursus 8 maanden en het aantal lesavonden 3 per week. Per 1 september a.s. wordt evenwel naast het avondonderwijs het gecombineerde dag- en avondonderwijs (z.g. semi-part- time-onderwijs) ingevoerd. Dit betekent, dat de leerling met ingang van 1 septem ber één middag per week dagonderwijs ontvangt en ingaande 1 oktober gedurende 2 avonden per week avondonderwijs; dit heeft tot gevolg dat het aantal lessen per jaar toeneemt, waardoor het onderwijs beter tot zijn recht kan komen. Speciaal wordt er nog op gewezen, dat dit jaar een nieuwe cursus aan het leer plan is toegevoegd, t.w. een cursus meet- en regeltechniek Bemetel. Belanghebben den raden wij aan de uiteenzetting bij te wonen, die door de directeur der school in verband met vorenbedoelde wijziging wordt gehouden. ren enz. af te plakken of dicht te sme ren. b. de z.g. „zwakke plekken" zoals ra men, half steens muren, deuren ron dom de schuilplaats worden voorzien van afschermingsmateriaal. VOORGEVEL Deze biedt onvoldoende bescherming tegen straling voor de binnenshuis gele gen schuilgelegenheid, zodat hier maat regelen moesten worden genomen. Aan de voorzijde is een zandzakkenstapeling tot 1.80 m. hoogte aangebracht van een dusdanige constructie, dat deze eventueel voor langere tijd houdbaar blijft. ZIJ- EN ACHTERMUUR (bouwmuur) Deze bieden zonder verdere voorzie ning de nodige bescherming. Muurdikte 61 cm. geeft de vereiste reducering. BINNENSHUIS Binnenshuis is evenwijdig met de bin nenmuur van het te beveiligen vertrek een zandhoeveelheid aangebracht tussen een zg. bekisting, in dit geval gemaakt van in het pand aanwezige deuren en der gelijke. Bij deze werkwijze bespaart men o.m. aankoop van zandzakken, de tijd voor het vullen van idem en het stape len, terwjjl hierop aansluitend, uit net heids en hygiënige overwegingen een stapeling van plastic zakken is gebruikt. HET DAK Het dak en de tussenliggende vloeren zijn ter beveiliging van de „loodrechte" straling voorzien van respect, een laag grint, een laag straatstenen, c.q. tegels. Hierbij moet natuurlijk rekening worden gehouden met de maximale toelaatbare belasting op dak en vloeren van hoogstens 100 kg. per m2. DE LUCHTVERVERSING Ten aanzien hiervan is uitgegaan van een verblijf van vijf personen in de schuilgelegenheid van de stofdicht afge plakte woning, waarbij de deur van de schuilgelegenheid open blijft evenals alle andere binnendeuren (voorzover nog aan wezig), waarbij in dit geval met een in houd van deze woning van vierhonderd POSTDUIVENNIEUWS Op de wedvlucht vanaf St. Denis meld den zich de duiven van leden van de Veenendaalse postduivenhoudersvereni- ging in deze volgorde: R. van Doorn 1-4- 8-22; J. van Geerenstein 2; R. v. d. Weerd 3; G. Diepeveen 5-13-15-18; H. Ulrich 6; P. W. van Zetten 17-19-21; K. J. Versteeg 9; E. Sukkel 10-20; C. van Asselt 11-12; A. J. v. d. Kolk 14; C. van Ginkel 16-17. GESLAAGD Voor het tweede deel van het diploma Gemeente-administratie I slaagde giste ren na te Den Haag gehouden examen on ze plaatsgenoot de heer K. van de Bo- venkamp, werkzaam op de afdeling be volking en burgerlijke stand van de Vee nendaalse gemeente-secretarie. GEEN ZIN OM TE LOPEN Zaterdagnacht werd de 24-jarige Vee- nendaler A. M. aangehouden. Hij fietste zonder achterlicht en kreeg hiervoor een proces-verbaal. Daarna werd hem gelast zijn weg lopend te vervolgen, maar M. voelde daar kennelijk niets voor. Hij stap te zonder meer weer op zijn fiets, waarop de agenten hem naar het bureau over brachten. Vrijdag j.l. heeft Musketiers haar jaarvergadering gehouden in het club huis hotel „Boszicht". Men kan terug zien op een druk bezochte en geslaagde vergadering. Na het openingswoord van de heer Eimers kwamen de gebruikelijke pun ten aan de orde, zoals notulen, ingeko men stukken, jaarverslagen van secre taris en penningmeester, welke alle vlot werden afgewerkt. Het punt „vaststelling contributie" vergde ook niet veel tijd aangezien na een korte discussie met algemene stem men het bestuursvoorstel in deze werd aangenomen. De verkiezingen verliepen ditmaal ook vlot, aangezien er voldoende kandi daten bleken te zijn voor de verschil lende vakatures. Het bestuur is voor het volgende jaar als volgt samenge steld: T. Eimers, voorz., H. E. Quint, seer., T. Quint, penn.m., J. Beekmans, B. J. Henzen, J. v. d. Berg en R. van Viegen comm. De elftalcommissie werd als volgt ge formeerd: J. Beekmans, voorz., H. J. v. d. Berg, J. Achterberg, S. v. d. Oos terkamp en F. Hoekstra. Gezien de vrij grote jeugdafdeling waarover men thans beschikt, werd een jeugdcommissie van zeven personen ge kozen, t.w.: H. E. Quint voorz., A. Klomp seer., H. Bouter, C. v. d. Berg, Van Kra nenburg, G. Lodder en G. Hovestad. Vervolgens werd er nog met algemene stemmen een kascommissie, een toto commissie en een ontspanningscommis sie gekozen. In de rondvraag werd het clubhuis aan de orde gesteld en na enige discus sie ging men over tot een schriftelijke stemming. Na de stemming bleek dat de overgrote meerderheid van leden zich uitgesproken had voor handhaving van het huidige clubhuis. Omstreeks 11.15 uur sloot de heer Eimers deze rustige en zeer geanimeerde vergadering. m3 op een verblijf van drie dagen zonder enige ventilatie zonder bezwaar mogelijk is. DE KEUKEN Deze blijft in oorspronkelijke staat, doch is gevuld met de z'g' „ijzeren voorraad" levensmiddelen. Het is toch n.l. zó, dat na twee dagen wanneer de intensiteit van de straling is teruggelopen tot eenhon derdste beperkt verblijf in de keuken weer mogelijk is, evenals gebruik van de nor male toiletruimte. In de schuilruimte zijn de nodige voor zieningen getroffen, waardoor een ge zin zich enkele dagen (dus tijdens de grootste intensiteit van de straling) al daar kan ophouden. Deze voorzieningen en de hiervoor bij voorkeur benodigde ar tikelen zijn reeds meermalen door de voorlichting van overheidswege bekend gemaakt. SLOTAVOND VAN C.P.B.-SEIZOEN Donderdagavond hield de vrouwenver eniging van de Christelijke Plattelands Bond haar slotavond van het seizoen 1962- 1963. Voor deze avond was als spreekster uitgenodigd mej. Kuipers van het gewes telijk arbeidsbureau. Zij behandelde het onderwerp „beroepskeuze" en wees er op dat alleen die inlichtingen wensen van harte welkom zijn op het arbeidsbureau. Op 16 dec. 1962 is bovengenoemde vereni ging opgericht en werd er een voorlopig bestuur gekozen. Thans werd na de pauze een voor drie jaar geldig definitief be stuur gekozen, dat als volgt uit de bus kwam. Presidente: mevr. Haaksman- Roest; secretaresse; Mevr. Doornenbal- Ravenhorst; penningmeesteresse: mevr. Regeling-Haandriksman; algemeen adjukt mevr. Ulrich-van Ginkel. Besloten werd in september het nieuwe seizoen weer aan te vangen met de maan delijkse vergaderingen. Nieuwe leden zijn weer van harte welkom. Deze bloeiende vereniging telt thans 34 leden. Dat de bevolking van Overberg het werk van het Rode Kruis een warm hart toedraagt en dit tot uiting krengt door gulle financiële steujj, blijkt wel uit de opbrengst van de gehouden kol lekte. Deze bereikte het hoogtepunt van 413,80. In dit verband is het interes sant om eens vergelijkende cijfers te geven. De jaarlijkse inzameling bracht in de afgelopen jaren op 195 1178,35 1952 195,— 1953 116,05 1954 160,— 1955 230,15 1956 189,85 1962 1400,— 1963 413,80 Ook het ledental steeg in de loop der jaren: in 1951 waren dat er 20 en thans 140. Onnodig nog te vermelden dat het bestuur van het Rode Kruis zeer dank baar is voor het behaalde resultaat. Eén van de deelnemende bands waren „The Strangers" uit Veenendaal. Vorige week zaterdagavond is weer duidelijk gebleken, dat wanneer men de hedendaagse jeugd aanvoelt, er heus nog veel mee te bereiken valt. Toen bekend werd dat Eist het dit jaar zonder Oranje-feesten zou moeten stellen, voelde Bart van Veenendaal zich als oud-Elstenaar niet erg gelukkig. „Als dan niemand in Eist wat doet, doe ik wat". Hij besloot een grote teen agershow te gaan organiseren en kwam ook nog op het idee om de ouden van dagen van dit feest voor de jeugd te laten profiteren, door de netto opbrengst ter beschikking te stellen van het co mité „Uitgaansdag Ouden van Dagen". Nadat eerst zaterdag duistere wolken het feest bedreigd hadden, kon toch een lid van het al eerder genoemde comité, de heer Slok, 's avonds de show openen. Hij prees in zijn openingswoord het ge- SYMPATHIEK GEBAAR VAN JUBILEUM COMITÉ ORANJE-WIT Het Jubileum-comité opgericht ter ge legenheid van het 30-jarig bestaan van de v.v. Oranje Wit heeft 50 gulden geschon ken voor de uitgaansdag van de bejaar den in Eist. Een bijzonder sympathiek gebaar, dat een complimentje waard is. POSTDUIVENNIEUWS Wedvlucht P.V. De Instuif vanaf St. Denis in concours 73 duiven. Eerste duif om 12.34.21. Riemsdijk 1-9; B. Vervat 2-8; G. Hartman 3-4-12-14; H. Ederveen 5; Piel-Viegen 6- 15; G. v. d. Berg 7; C. van Viegen 10; A. J. Bos 11; Doornspeek 13. Vorige week donderdagmorgen kwam de chauffeur van een zandauto op de hoek Veenendaalsestraatweg-Rijksstraatweg tot de zeer onprettige ontdekking dat de rem men van zijn auto weigerden. De met zand beladen auto schoot over de Rijksstraatweg, waar gelukkig op dat moment geen ander verkeer aanwezig was en boorde zich vervolgens door het hek van de tuin van dr. van Ommeren. Diezelfde dag verleende de bestuurder van een personenauto geen voorrang aan een bromfietser, toen hij vanaf de Defen- sieweg de Veenendaalsestraatweg op wil de rijden. Ook hier alleen materiële scha de. Vrijdagmorgen vond de landbouwer v. d. S. aan de Paardekop 52 jonge hen nen doodgebeten in zijn kippenhok, een bijzonder onprettige ontdekking. Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 toonde initiatief en hoopte dat het aller- wege navolging zou vinden. Hierna konden de zeshonderd bezoe kers genieten van hun muziek. Er werd getwist en gerockt dat het een lieve lust was, zowel op als voor het voor deze gelegenheid opgebouwde podium op het terrein van de o.l. Rijnschool. De organisator die tevens als confe rencier optrad, had verschillende leuke bandjes uit de omgeving gecontracteerd: De Strangers uit Veenendaal, The But ton Brothers uit Dodewaard, The Happy Girls Veenendaal, The Blue Sharks, Ederveen en de solo Jacky Miles uit Opheusden. Al deze muzikanten bleken naast een goed muzikaal gevoel ook een goed hart te hebben, want toen zij hoorden waar de netto opbrengst voor bestemd was, verlaagden zij spontaan hun onkosten- rekeningen. Toen het 's avonds laat weer rustig geworden was op het schoolterrein kon men de balans op gaan maken, het bleek dat met een gift van de Red, White and Blue Stars uit Eist van vijftig gulden plus de netto opbrengst men 325 gulden in de kas van de uitgaansdag ouden van dagen kon storten, zodat de orga nisator enerzijds de jeugd uit Eist en wijde omgeving een leuke avond en an derzijds de ouden van dagen uit Eist een bijzonder prettige uitgaansdag be zorgd heeft. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer E. Brevé is geslaagd voor de onderwijs-akte. Hij ge noot zijn opleiding aan de Hervormde kweekschool Jan van Nassau te Utrecht PROEFCONCERT IN VERPLAATSBARE MUZIEKTENT Dinsdagavond 2 juli a.s. zal er in een verplaatsbare muziektent op de Hof een belangrijk proefconcert plaats hebben. Het concert wordt verzorgd door de plaatselijke verenigingen „Ons Genoegen" het chr. gem. koor „Asaf" en de accor deonvereniging „Accordeonette". Mocht het volledig slagen dan is er een grote kans dat Amerongen op korte termijn een dergelijke verplaatsbare muziektent be zit. In de raad is namelijk uitvoerig ge debatteerd over de aanschaf óf van een verplaatsbare muziektent óf van een ori ginele muziekschelp. Als een van de be langrijkste bezwaren werd toen genoemd de minder goede accoustiek van de ver plaatsbare tent. Het concert op de tweede juli zal uitwijzen of dit bezwaar houd baar is. Ongetwijfeld zal het gemeentebe stuur en de raad het oor goed te luisteren leggen en dan is het afwachten wat er in de komende raadsvergadering besloten zal worden. Sluiting secretarie Burgemeester en wethouders maken be kend dat de gemeentesecretarie van Amerongen op woensdag 3 juli 1963 de gehele dag gesloten zal zijn. Uitsluitend voor zaken de burgerlijke stand betreffende, die niet tot de volgen de dag kunnen worden uitgesteld zal de secretarie geopend zijn des morgens van 9-9.30 uur. Men wordt dringend verzocht met het bovenstaande rekening te hou den. VELEN GENOTEN VAN MUZIEKAVOND IN CLUBHUIS Zaterdagavond vond in het Clubhuis te Amerongen een interessante muziek avond plaats die verzorgd werd door de musicus Chr. Verburg. De musicus en toonkunstenaar Chr. Verburg opende de avond met een kort welkomstwoord, waarna hij achtereen volgens de verschillende leerlingen in troduceerde. Er was een prettige afwisse ling van piano, harmonium en blokfluit. Dat de blokfluit langzamerhand een be langrijke plaats in de hedendaagse mu- ziekkultuur gaat innemen bleek wel uit de prestatie's, die werden geleverd. Een hoogtepunt vormde het optreden van het trio Lidy Visser, Henk van Dusschoten en Dik Groenewoud met een sonate van Pepush en enkele oud-spaanse liederen. Drie maal bespeelde men het harmonium in dit programma w.o. Pieter Kok een zeer muzikale vertolking gaf van een kleine fuga van Pachelbel, muziek uit het jaar 1653-1759. De piano leverde deze avond wel het grootste aandeel in het programma. De verrassing van haar leven kreeg Lamberthe de Jong, die op deze dag juist jarig was. Voordat ze ging op treden zongen de aanwezigen in de zaal haar het „Lang zal ze leven" toe. Namens de ouders sprak Prof. Dr. J. Boogaerdt een dankwoord, die ook veel waarderende woorden had voor de heer Verburg. Hij uitte verder de wens spoedig weer zo'n avond te mogen meemaken. Hij herinner de er aan dat de moderne techniek (radio en televisie) het zelf-musiceren niet kan vervangen en spoorde de jeugd aan op de ingeslagen weg verder te gaan. (INGEZONDEN) ANJER-KOLLEKTE Gaarne wil ik met enkele woorden de komende collecte van het Anjerfonds wel ke in Amerongen zal worden gehouden in de week van 1 tot 7 juli bij U aanbe velen. Het culturele doel van het Anjer fonds is weliswaar algemeen bekend maar het is goed telkenj are opnieuw de spreuk van het Prins Bernhardfonds „Tua res agitus" Het is Uw zaak tot ons te laten doordringen. Bij de steun welke ook in onze gemeen te reeds verschillende malen van het An jerfonds werd ontvangen stond steeds voorop de stimulering van het culturele en verenigingsleven in onze gemeenschap. De zelfwerkzaamheid staat hierbij voor op, zodat juist met name de kunst met een kleine k ruimschoots zijn deel krijgt. Van harte hoop ik dat ook dit jaar de collecte in onze gemeente een goed re sultaat zal hebben. O. R. van de Bosch Burgemeester van Amerongen HIJ MOT ZO NODIG Een schoolklas rasechte Amster damse knapen was op bezoek in Ouwehands Dierenpark, toen één van de jongens plotseling onder grote hilariteit luide uitriep: „Kaik, hij mot zo nodig!" Hij wees daarbij op één van de talrijke in vrijheid rondlopende flamingo's bij de gro te vijver, die daar met beide stel ten heftig op het gras stond te trap pelen. De leerkracht die de jon gens vergezelde legde hen terecht uit dat flamingo's door aanhoudend op de grond te kloppen op die ma nier insecten, wormpjes, larven en dergelijke naar de oppervlakte ja gen en wanneer ze boven de grond komen met één ferme hap veror beren Even later konden de jongens in derdaad met eigen ogen aanschou wen toe de trappelende flamingo zijn voedsel letterlijk uit de aar de had geklopt en er zich prompt aan tegoed deed. Het is bekend, dat Zwitserland in de wereld dient als een soort ark van Noach, waarin de rijken en machtigen in de wereld met het oog op wellicht komende tijden van nood hun schatten opbergen. Het Alpenland, dat in twee wereldoor logen neutraal wist te blijven, geniet in dit opzicht de roep van de meest moge lijke veiligheid. Sinds 1958, toen de Amerikaanse vloot landingen in Beirut uit voerde, dat tot op dat moment de grootste bankstad van het Nabije Oosten was, hebben ook de Arabische oliesheiks zich beijverd naar Zwitserland te trekken. Beirut was hun toen niet veilig genoeg meer en de oliemiljardairs trokken naar de oude stad van Calvijn, naar Genève. Dit werd hun goud-Mekka. Tegenwoordig begint Arabië aan de voet van de Mont Blanc. Een heel stuk van de oevers van het meer van Genève werd in de laatste tijd Arabisch eigendom. In een 70-tal banken van de oude Calvijnstad ligt een nieuw kapitaal op getast van 15 miljard Zwitserse francs, iedere maand komt er weer een nieuwe bank bij en de bevolking van de stad steeg in 25 jaar van rond 100.000 tot 258.000 inwoners. De grootste nieuw-Geneefse kapitalist is koning Saoed van Saoedi-Arabië, van wiens vermogen ad 840 miljoen een deel in banken van de USA en West- Europa, maar de dikste portefeuille in Genève ligt. Weinig doen zijn beide broers Feisal en Talal voor hem onder. Ook Mohammed Resa Pahlevi, de sjah van Perzië, die zijn grondbezit onder de boeren verdeelde, hield genoeg over om naast de Saoediërs te worden genoemd. Minder bekend, maar ook enorm rijk zijn de oliesheiks van Abu Dhabi en Katar. In 1949 begonnen de Engelsen hun olieboringen in Katar; de sheik in casseert hiervan 240 miljoen Zwitserse francs per jaar tantième, dat is per dag 650.000. De sheik van Katar bouwde te Genève een luxe villa, die hij Sans Souci .zonder zorg' noemde. Nu, dat is moge lijk. In de tuin van zijn villa bouwde de 74-jarige een bungalow voor 16 harem dames en hun oppassers. Bekend is, dat hij aan B.B., dat is Brigitte Bardot, 600.000 francs aanbood, als ze een maand bij hem wilde logeren, maar ze weigerde. De Arabische vorsten hebben nog een tweede reden veiligheid in de oude Cal vijnstad te zoeken, die zoals men be grijpt sinds de dagen van Calvijn sterk van karakter veranderde (thans 300 bars en 18 nachtclubs). Het Arabische socialisme van Egypte's president Gamal Abd el-Nasser verontrust hen. Indien deze „virus" hun volkjes aantast - en Nasser is republikein, die deze vorsten graag kwijt wil - zijn ze niet sterk ge noeg tot tegenweer. Zwitserland moet hun reserve-thuis zijn. Momenteel lijkt Egypte meer een On verenigde Arabische republiek, maar dit kan veranderen. Nasser is niet te onderschatten en onder het Arabische volk vindt zijn socialisme tegenover de oliesheiks sympathie. An derzijds is Rusland niet erg op Nasser gesteld. Met Irak heeft het zelfs wegens het vervolgen van de communisten in dit land een hartig appeltje te schillen en steunt hierom de Koerden in hun strijd tegen Irak om onafhankelijkheid. Er is in het Nabije Oosten van alles mo gelijk en Genève profiteert ervan. Andere prominente gasten van Genève zijn o.a. de voormalige Italiaanse konin gin Maria Josepha en haar gezin, ook de Spaanse infante Maria Christina, ge huwd met graaf Maroni, de ex-koning van Roemenië Michael, ook de Katan- gese president Moise Tshombe, die be slist niet arm is geworden en meetelt bij de Geneefse banken. De grootste bank van Genève is die van de oud-Beirute- naar Bedas, de Intra-bank met een ka pitaal van 109 miljoen. Maar eveneens machtig zijn de banken van de Parijze- naar Edmund de Rothschild en de Is raëlitische bank van Yehuda Assia, hier midden tussen de Arabieren. En zo is de stad van Calvijn, van het internationale Rode Kruis, van de Vol kenbond en zo vele wereldconferenties, de woeligste stad van het Europese goud-eiland Zwitserland geworden. REÜNIE VOORMALIG 4e REGIMENT HUZAREN TE PAARD De leden van de in dit jaar opgerichte „Vriendenkring" van het voormalig 4e (en 4e Half) Regiment Huzaren te paard - omvattende officieren, onderofficieren, korporaals en huzaren - houden hun le reünie te Zutphen op zaterdag 6 juli a.s., aanvangende 11.00 uur. Tijdens dit samenzijn waaraan muzi kale medewerking zal worden verleend door het Trompetterkorps der Cavalerie te Amersfoort, zal tevens aandacht wor den geschonken aan het feit, dat het 4e Regiment Huzaren op 25 november 1813 werd opgericht en alzo 150 jaar zal be staan, al zijn dan thans de paarden ver vangen door gemotoriseerd materieel en de naam officieel is gewijzigd in „Regi ment Huzaren van Boreel". De algehele leiding berust bij de gep. adjudant A. van Weert, Rosendaalse- straat 446 te Arnhem. En wat wil jij? Geld verdienen? Dat kan. Da|'jYiun(°va7a*Sn^Ee'n heel-^'roeg-o^staan'vaï.'len Wat een keus! Weet je wat? Kies een fijn vak. Een in een drukkerij. Van harte welkom. Bekijk d. machines. De mannen. Hoe ze «erken. Wat ze maken. Kijk hoe het klinkt en ES Dan^flaan l£r.kilk.n ol «.schikt bant »oor dat moor. beroep. Af aesproken? of Uw voorraad DRUKWERK nog op „peil" is. Door heden te bestellen kan alle aandacht aan Uw drukwerk besteed worden enmisschien wilt U uw drukwerk eens anders, moderner uitgevoerd hebben? Dan kunt U weldoordacht beslissen wat U het mooiste vindt. Vraag eens vertegenwoordigersbezoek of vraag offerte bij: PARALLELWEG 10 TEL. 2022 VEENENDAAL 64 Salladin loopt zwijgend een trap af, die uitkomt in een lange, smalle gang. „Hier zitten mijn gevange nen," zegt hij dan, „mensen en dieren. Het is een lief hebberij van mij, zowel mensen als dieren te temmen." Bij een massief traliehek blijft hij stilstaan en wijst met een spottende grijns naar binnen. „Wou je deze gevangenen misschien ook nog bevrijden, edele rid der," grinnikt hij. Uit het duister van de cel ziet Aram de reusachtige gestalte van een leeuw opduiken die dof grommend met de kop tegen het traliehek beukt.... Op dat ogenblik hoort Aram achter zich een gerucht en als hij haastig omkijkt, ziet hij aan het einde van de gang een troepje gewapende mannen opduikenBliksemsnel overziet Aram de situa tieen een gewaagd plan komt bij hem op. Het hek van de leeuwenkooi is bijna even breed als de gang„Inderdaad, makker, deze gevangenen wor den ook bevrijd," zegt hij grimmig. Snel duwt hij de verbaasde Salladin verder de gang in, rukt de zware grendels terug en werpt het hek wijd open!! En ter wijl Aram, veilig achter het hek, dat de gang geheel afsluit, de verbijsterde Salladin het zwaard op de borst plant, stormt een troepje leeuwen brullend en grom mend de cel uit, in de richting van hun achtervolgers! (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1963 | | pagina 3