Wonderen uit vakantieland DE VALLEI (IV) AMERONGEN Ds. Klootwijk nam afscheid van Scherpenzeel Vrijdag 12 juli a.s. wordt onze zaak heropend! Woninginrichting van Prattenburg 1 voor de Jeugd RENSWOUDE EDERVEEN KRUISWOORDPUZZEL WIJZIGING IN MUNTSYSTEEM KOST VEEL GELD Gevonden en verloren ACHTERBERG Genoeg vertier binnen de grenzen Bedrag van 250 miljoen gaat voor de baat uit Potlood bij de hand DE MAAGD VAN ORLEANS De lange weg Over 400.000 automaten Geld besparend geld Hoeveel Nederlanders zich ook jaarlijks voor hun vakantiegenoegens over de grenzen laten duwen, er zyn er toch altijd nog genoeg, die in het eigen land blijven. En ze hebben geen ongelijk. Ons brave vaderland heeft tal van schone streken, waarmee het buitenland niet kan wedy veren. En dat behoeven nog niet eens de in de juli- en augustus-periode zo overvolle bekende centra te zijn. De vakantie in eigen land heeft heel wat voordelen. Men behoeft niet bang te zyn voor verrassingen. Tenslotte is men in eigen land. Taalmoeilijkheden zyn er niet. Verwarringen met de munt evenmin. En meer dan in het buitenland kunt U hier terecht voor toeristische informaties. Elke gemeente, die zich maar enigs zins belangrijk vindt, heeft een eigen VVV-afdeling, die iedereen wegwijs kan maken in de omgeving. Het eigen landje heeft wonderen ge noeg. Kent u die allemaal? De rustige plekjes in de rijke duinen, de bossen van Utrecht en de Veluwe, de rustieke Achterhoek, de Friese meren? Velen geven er de voorkeur aan in tent of ca ravan door het eigen land te trekken. Wat dit betreft, is Nederland welhaast niet te overtreffen. Overal zijn goed georganiseerde, veilige kampeerterrei nen. Met een kampkaart - voor één gulden verkrijgbaar - kunt u overal te recht. Behalve met uw caravan. Denk er wel om, dat vele gemeenten hiervoor aparte regelingen hebben en dat u uw rijdend huisje niet overal mag neerzet ten. Soms kunt u zelfs de veldwachter zien opdagen als u uw caravan neerzet op een eigen lapje bosgrond. In de zomermaanden is er ook weer genoeg te genieten in tal van Neder landse plaatsen. In Spakenburg kan men meedoen met nachtelijke vistochten op het IJsselmeer, in Gouda en Alkmaar draaien de overbekende kaasmarkten en de kunstliefhebbers kunnen tussen midden juni en midden juli hun hart ophalen aan de evenementen van het Holland Festival. Alleen al hiervoor ko men talrijke buitenlanders naar ons land, waarom zoudt u er ook niet van genieten? Er is zoveel nieuws te genieten. Na tuurlijk hebt u wel eens gehoord over 10 augustus lichtweekwandeltocht Zaterdag 10 augustus a.s. zal de wan delsportvereniging „De Vrije Wande laars" uit Amerongen weer haar grote Lichtweek wandeltocht organiseren. De parcoursen zullen weer geheel door de mooie bossen van Amerongen voeren. Er kan nu reeds voor deze tocht inge schreven worden, tot 3 augustus. Daar na zullen de inschrijfgelden worden verhoogd met 25 ct. De leden van een erkende wandelsportbond genieten nog een reduktie. de Deltawerken, waarmee wij onze oude naam van waterbedwingers hoog houden. Hebt u er wel eens aan gedacht daar in uw vakantie eens een kijkje te nemen? Dat is vooral watersportlief hebbers aante raden. Het nieuwe Veer- sche Meer wordt een van 's lands be langrijkste centra op dit gebied. En overigens - overal in Zeeland rijzen de bungalowkampen als paddestoelen uit de grond. blijven in eigen land. Zij zien op tegen de beslommeringen van de buitenlandse reis en bovendien is het goedkoper. Laat u bij uw keuze niet leiden door buren of kennissen. Laat hen rustig een fraaie prentbriefkaart sturen van de Eiffel- toren of de St. Pieter. Misschien hebben zij het lang niet zo goed gehad als u in uw pension in Katwijk of de schone stadjes van Zuid-Limburg. Snobisme is een lelijke zaak bij de vakantiekeuze. Laat u niet wegsturen als u wilt blijven. Het eigen land biedt voldoende. De vakantie kunt u maar één keer per jaar genieten. Het is een rustpunt in de dagelijkse beslommeringen. Zorg er dus voor, dat u niet juist in die korte periode meer zorgen krijgt dan anders. Het budget moet steeds zorgvuldig wor den vastgesteld. Doe het liever wat goedkoper dan steeds maar weer op een dubbeltje te moeten kijken. Er zijn nog heel wat Nederlanders, die een verre, dure reis bestellen en in hun vakantie verblijf tot de conclusie komen, dat zij vrijwel geen „zakgeld" hebben. Met vijftig gulden voor veertien dagen komt men echter niet meer toe bij een reisje door Italië of Zwitserland. Ook al is die Vooral veel gezinnen met kinderen u „volledig verzorgd" aangeboden. In de avonddienst heeft ds. L. A. Klootwijk zondag afscheid genomen van de Hervormde Gemeente met de tekst uit Rom. 16 24: „De genade onzes Heren Jezus Christus zij met U allen, amen". Ds. Klootwijk zei tevoren, dat zijn afscheid niet mocht betekenen dat hij zelf in het middelpunt zou staan. Daarom werden tal van lofpsalmen gezongen om de Here God eer te bewijzen. Ook memoreerde de scheidende predikant de vele banden van herinneringen, die het scheiden hem moeilijk maakten. Maar een afscheid als dit mocht niet betekenen dat ge voelens en sentimenten zouden gaan overheersen en daarom bracht ds. Klootwijk voor de laatste keer de boodschap van de genade. Hij zei het heerlijk te vinden, dat hij zijn gemeente zo mocht groeten met die genade, die alles omvat. Oneindig groter dan voorspoed en hoogconjunctuur is de genade, want wat baat het de mens, zo hij de hele wereld wint en schade lijdt aan zijn ziel? Daarom is het woord van Paulus niet zomaar een woord, maar een kracht, een daad, een macht omdat het Gods woord is, dat woord waarin de Here Jezus Christus het vleesgeworden woord is geworden. Dat woord heeft echter een veroor delende kracht en een zegenende kracht, aldus ds. Klootwijk, die daarop vroeg: „Wat heeft dat woord U gedaan?" Heeft het U in afwijzing veroordeeld of in gebrokenheid gezegend? Ik verklaar U NU AL zijn inbrekers de collectie komen zien. Goederen wor den niet vermist, DE KEUZE BLEEK TE GROOT. OVERSTRAAT 11 Folders en inlichtingen kunnen wor den verkregen bij A. v. Ommeren, Kon. Julanalaan 36 en bij H. J. v. Mourik, Zuilensteinseweg 29 beide te Ameron gen. Het laatste inschrijfadres is ook telefonisch bereikbaar onder nummer 03434-2064. Weinig belangstelling voor kerkconcert De liefhebberij voor goede kerkcon- certen blijkt in Amerongen nog altijd minimaal te zijn. Zo ook vorige week woensdagavond toen „Asaf" concerteer de en er niet meer dan vijftig belang stellenden waren. Het is erg spijtig voor de leden van het koor, dat er de laatste jaren een gewoonte van heeft gemaakt een zo meravond concert te brengen. Voor die gene die het zich wat de problematiek van koorzang en orgelspel, niet al te moeilijk wil maken en het graag houdt bij een bekend repertoire, was dit een avond om niet te missen. Het programma leek voorbestemd om een kerk vol bezoekers te trekken. Het koor opende met een mooi gezongen psalm 84 van P. C. Brakman, gevolgd door Domine Salvan van A. Giessen en het Te Deum van Mozart. Juist de koor zang liet deze avond wel de beste in drukken achter bij de luisteraars. Het Lof zij den Heer van D. Kuxhaven werd prima weergegeven. De organist Jan Bonefaas viel nog het meest op in een frisse en welluiden de toccata van R. Driffill. Eerste zelfbedieningswinkel geopend in nieuwe wijk Woensdagmiddag werd in Amerongen aan de Koenestraat temidden der nieuwe woonwijken door burgemeester Jhr. mr. O. R. van den Bosch de eerste Vivo zelf bedieningswinkel geopend. Een prachtig modern bedrijf in een moderne nieuwe w«k. Voor de heer Buiter is dit ongetwijfeld een grote vooruitgang vergeleken bij zijn eerste zaak die hij vooi; kort nog dreef in de Rijnstraat. Werd daar in hoofdzaak melk en zuivelhandel bedreven, nu heeft de heer Buiter zijn zaken uitgebreid met een Vivo-zelfbedieningszaak, waar de Amerongse middenstand met recht trots op mag zijn. De winkelruimte is hyper modern ingericht met de nodige koel-, en diepvriesvitrines. De voorraad is uiterst overzichtelijk opgesteld langs de wan den en in de open stellingen in de win kelruimte. Men heeft een z.g. open etalage toegepast zodat van buitenaf de winkel geheel tot zijn recht komt. Aan belangstelling heeft het de heer Buiter bij de opening zeker niet ontbro ken, getuige het grote aantal bloemstuk ken die in de nieuwe zaak stonden te pronken. allen tot grote zondaars, omdat de ge nade niet voor de goede mensen is, maar juist voor de slechten. En wat moet degene doen met de Here Jezus, die geen zondaar wM wezen? Daarom is die genade zo'n heerlijke en grote vreugde voor arme zondaars, omdat ze alleen in de Here Jezus Christus kan gegeven worden, omdat die genade U brengt bij Jezus, U bij Hem houdt en in de hoop van het eeuwige leven brengt, wil ik U die genade meegeven. Hierop sprak ds. Klootwijk een kort woord aan verschillende personen en instanties, die ook vertegenwoordigd waren. Allereerst aan ds. K. Schipper uit Ederveen, die nu voor de tweede keer als consulent zal optreden en ook de clasis Arnhem vertegenwoordigde. Ds. Klootwijk zei hem dankbaar te zijn voor de vriendschap van hem onder vonden. Het scheiden van de classis was eigenlijk een groeten en een be groeten, want de nieuwe standplaats van ds. Klootwijk, valt onder dezelfde ring en clasis. Ook werden woorden van dank ge zegd aan de afgevaardigden van de zus terkerken en naburige gemeenten; de vertegenwoordigers van de gemeente raad werden hartelijk dank gezegd voor hun medewerking op velerlei terrein. De koster en zijn gezin, de organist, hoofden der scholen en de jeugd wer den in zijn dankwoord niet vergeten. Ds. Zijlstra en ds. Schipper, alsmede broeder H. A. Helms spraken hierop nog woorden van dank tot de scheiden de predikant. De dienst werd besloten met het zin gen van Psalm 150 1 en 3. Na de dienst maakten velen van de gelegen heid gebruik om ds. Klootwijk en zijn echtgenote de hand te drukken. Op zondag 7 juli 's avonds om half zeven zal ds. Klootwijk in de Oude kerk te Ede worden bevestigd door Lt. Kol. ds. W. Rijnburger uit Amersfoort. Verschijnt als bijlage van het streekblad ,.De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10 Veenendaal ONZE JARIGE NEVEN EN NICHTEN VAN DEZE WEEK ZIJN 5 juli Dick Overeem (Renswoude) Thyda Rebergen 7 juli Anton v. d. Heuvel 8 juli Jantje van Voorthuizen (Ommeren) 9 juli Gerda van Ginkel 10 juli Ineke Atterveld Willy van Engelenburg Vera de Jong (Eist) Jongens en meisjes van harte gefelici teerd. Ik hoop dat jullie allemaal een prettige en fijne verjaardag hebben. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Hallo jongens en meisjes. Fijn, bedankt dat jullie weer hard gespaard hebben. Maar degene die een hele grote pluim verdient is wel Bert Scheffer. Bert bracht n.l. 2 grote dozen helemaal vol. Dank je wel Bert, is hoop dat je nog eens een keer zoveel komt brengen. Maar de kleu ters van de Blokkendoos worden ook heel hartelijk bedankt, want van hen kreeg ik ook deze week weer zilverpapier en capsules. Jongens en meisjes tot de volgende keer dan maar weer. Daag. Groeten van Tante Jos. Figuur a. De tovenaar van Cornwall Omstreeks het jaar 1800 leefde er in Cornwall in Engeland een man die Wil liam Murdoch heette en van wie de men sen in dat kleine dorpje dachten, dat hij een soort van tovenaar was. Inderdaad liet hij hen dan ook bij verschillende ge legenheden- flink schrikken. Eens bouwde hij een vreemd voertuig, dat werd voortgedreven door stoom. Hij durfde het niet overdag te proberen, dus reed hij er op een nacht mee over de weg terwijl het ding rook, vonken en stoom uitblies. Hij bezorgde een priester bijna de doodschrik doordat die er zeker van was, dat hij de duivel zelf had ontmoet. Naderhand las Murdoch over een uit vinder, die ontdekt had hoe hij gas kon maken. Toen bouwde hij zijn eigen gas- fabriekje en gebruikte het gaslicht in zijn huis. De dorpelingen waren woedend en vervuld van afschuw. Hun eigen huizen werden slechts verlicht door kaarsen, maar in Murdochs huis stroomde stralend lich uit alle vensters. Toen zij vernamen over het gas, dat hij gebruikte, schrokken zij nog meer, in de veronderstelling dat de man zijn „duivelskunsten" niet in de hand zou kunnen houden. Stel je voor, dat het gas zou ontsnappen en hen allen zou doen stikken of levend verbranden! Enerzijds smeekten zij hem en anderzijds trachten zij hem te dwingen zijn proef nemingen op te geven, maar hij wilde daar niet toe overgaan. En nog slechts enkele jaren later waren zowel Murdochs landgenoten als vele andere mensen be gerig naar het gas om ook in hun huizen en in de straten van hun steden gasver lichting te kunnen aanbrengen. Figuur b. Van papier kun je een Vikinghelm vouwen Gebruik een stuk papier van 56x56 cm. en vouw dat dubbel, waardoor het drie hoekig wordt. Vouw van de onderkant (dat is dus waar de vouw zit) naar bo ven toe 5 cm. achterom dubbel. Leg het papier dan op tafel en dan zie je voor je figuur 1. Trek dan met een liniaal een lijn van het midden van de lange kant naar de tegenover liggende hoek van de driehoek. Pak dan de hoeken x en y, die dus aan de achterkant liggen, beet en vouw het papier naar weerskanten tegen de stippellijn dubbel door die hoeken naar voren te halen. Dan krijg je figuur 2. Als je dan de beide bovenste papier- Geslaagd voor E.H.B.O.-examen Vorige week woensdag hebben vier cursisten voor dokter v. d. Hooft uit uit Amersfoort het EHBO-examen afge legd. Drie candidaten de dames G. Overeem A. Veldhuizen en de heer K. v. Dijk zijn geslaagd. De cursussen werden georgani seerd door de afdeling Renswoude van het Nederlandse Rode Kruis en stonden o.l.v. dokter Pon uit Scherpenzeel. GESLAAGD Onze plaatsgenote mej. J. v. Mourik (23) is geslaagd voor het te Amsterdam gehouden examen medisch-analyste. Van deze 4-jarige studie heeft zij het eerste gedeelte voltooid op een avondcursus te Amersfoort. Het tweede gedeelte voltooi de zij later te Utrecht. KERKDIENST IN GEREF. GEM. Op donderdag 4 juli hoopt ds. v. d. Woestijne uit Barneveld een spreekbeurt te vervullen voor de Gref. Gemeente. De dienst begint om half acht. ACHTSTE LEERKRACHT BIJ JULIANASCHOOL De Ned. Herv. Julianaschool te Eder veen werd een extra leerkracht toege wezen, de achtste, zodat nu 2 leerjaren kunnen worden gesplitst. Het aantal leer lingen ligt rond de 250. OPLOSSING PUZZEL NR. 79 HORIZONTAAL: 3 ami, 7 natie, 9 alles, 10 Florida, 11 leges, 13 enger, 15 lel, 16 sek, 18 gek, 20 merel. 23 krater, 24 poesta, 25 Nimes, 27 til, 29 eer, 30 lip, 32 veger, 34 Megen, 35 petitie, 36 netel, 37 adder, 38 pen. VERTIKAAL: 1 sabel, 2 Eifel, 4 mar ter, 5 slang, 6 Terek, 8 els, 9 adé, 12 genadig, 14 geestig, 16 serie, 17 keper, 19 aks, 20 men. 21 los, 22 mas, 26 me rite, 27 teken, 28 lepef, 30 Leeds, 31 pekel, 33 rel, 34 Mia. OPPGAVE NR. 9 HÖRIZONTAAL 1 rond tuinhuisje, 4 tweetal, 7 hemelgeest, 9 glijvoertuig, 10 plaats in Zuid-Limburg, 12 gem. in N.H., 13 glijvoertuig, 14 metaalsoort, 15 gids, bekend met het vaarwater, 18 gaffelvormige stutpaal, 20 koord van een speeltuig, 23 zijtak Donau, 25 koninklijk, 26 plantage in Suriname, 27 naam of opschrift van een boek, 29 gemeenschappelijke weide, 31 iemand die treitert, 32 zonder mede lijden, 37 is een cirkel, 39 vertegenwoordiger, 40 part, 41 samengedrongen menigte, 42 palmboom, 43 gem. in N.-Brab., 44 vogel, 45 waterverwarmingstoestel. VERTICAAL: 1 Oosters lastdier, 2 boom der tropen, 3 schoen vorm, 4 tapijt, 5 streek op de grens van N. Brab. en Limb., 6 klimwerktuig, 8 begerig, 9 palmeel, 11 slaapziekte, 16 dorpje in N. Brab., 17 schermwapen, 18 witte suiker, 19 balk, 21 in de richting naar omlaag, 22 planeet, 23 knaagdier, 24 zandheuvel, 28 aanleg, 29 wezelachtig verscheurend dier, 30 zwemvogel, 33 door twee deelbaar, 34 vreemde munt, 35 deel van een huis, 36 metalen staaf, 39 werpanker, 40 dunne overjas. (Van onze correspondent in Australië) De kogel is dan eindelijk toch door de kerk, in februari van 1966 zal men in Australië met geheel nieuwe munten gaan rekenen. Dat lijkt niet zo moeilijk, doch het is allerminst eenvoudig en beslist kostbaar; de raming is rond de 250 miljoen gulden. Maar zoals het nu is, kon het toch eigenlijk niet veel langer. Sinds jaar en dag - al is dat dan nog geen twee eeuwen - is tellen van geld in Australië een allerminst eenvoudig werk. Geen wonder dat iedereen die met geld te maken heeft - en wie heeft dat niet? - permanent pen of potlood bij de hand moet hebben, behalve indien men een rekenwonder is. En ach, die geld sommen op school! Zij bezorgen de jeugd grijze haren. Het komt allemaal door het pound- shilling- en pence-systeem dat Australië er op na houdt. Met die pounds en shil lings gaat het nog wel, dat zijn een heden, d.w.z. 20 shillings maken een pound. Maar dan die pence! Twaalf pence in een shilling. Het lijkt misschien niet zo lastig, maar dat valt tegen. Hier hebt u dan een „probleem" voor de winkelier, winkelbediende, kortom voor iedereen die met geld te maken heeft. In een winkel koopt men een pond uien voor 1 shilling 9 pence; een bos peen voor 8 pence; kilo aardappelen voor 3 shilling 7 pence; nu ja, vervolgt u zelf uw boodschappenlijstje maar. En tel dan even uit het hoofd op hoeveel shillings dat is en mogelijk weer omge rekend hoeveel pounds, shilling en pen ce. Vindt u het dan zo vreemd dat win kelpersoneel de hele dag het potlood bij de hand hebben en zich dan nog suf rekent? En dan hebben we de laatste jaren reeds onze „half penny" laten vervallen. Laat ik eerlijk bekennen dat het nog al een poosje geduurd heeft voordat ik in dat gereken en omrekenen thuis raakte. Een sommenopgave zal ik u verder besparen, maar wel kan ik u verzekeren, dat bij dit muntsysteem VEENENDAAL Gevonden: bedelarmband met grote schakels; bankbiljet; paar bruine lage kinderschoenen; bruin lederen étui met 5 sleutels; blauwe autostep; muntbiljet; wit fietspompje; sleutelring met 3 sleu tels en plaatje waarop staat ED 89-50; Personalausweis t.n.v. A. Lohmann; rood beursje met inh.; aktetas met krantjes; jongensbroekje; wit kinderschoentje (rechter); bril; binnenband van tractor; rood tasje met inh.; groene kinderporte- monnaie met inh.; sleutelring met 3 sleu tels. Verloren: 5 a 6 sleutels aan ring; ach terklep van aanhangwagen; bruine por- temonnaie; gele autostep; doublé dames horloge met doublé schakelarmband; zil veren schakelarmband; blauw kinder fietsje (driewieler); werkboekje t.n.v. G. v. d. Bos; rode step; zwemabonnement; rood marokkaans lederen damesporte- monnaie met knipsluiting en inh. 9 De tegenstanders van Jeanne d'Arc in het leger werden feller in hun campagne tegen haar, waardoor het volk zijn vertrouwen in Jeanne begon te verliezen. Maar zij wilde de strijd niet opgeven; zij ging verder met kleine troepen trou we volgelingen, zelfs hoewel de officieren in het leger haar totaal in de steek lieten. Toen zij het beleg voor Compiegne had geslagen werd zij overvallen en gevangen genomen. Eerst werd zij verkocht aan de Hertog van Bourgondië, maar deze verkocht haar op zijn beurt aan de Engelsen. 10 Te Rouen in Normandië moest Jeanne terecht staan we gens een lange lijst van misdaden. Men zei, dat zij haar ou ders ongehoorzaam was geweest en verder had zij mannekle ren gedragen, en had zij zich schuldig gemaakt aan hekserij en had zij gelogen toen zij beweerde door God te zijn ge zonden om Frankrijk te bevrijden. Nadat zij tenslotte ge dwongen was om een schuldbelijdenis te ondertekenen werd zij tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. (Wordt vervolgd) het lang geen pretje is met geld om te gaan. Het valt te begrijpen dat daar al heel wat klachten over geuit zijn. Niet alleen door de schoolkinderen, doch meer nog door degenen die in het dagelijkse le ven die sommen krijgen te maken, waartoe dus ook de huismoeders be horen. „Waarom moeten wij blijven doen wat moederland Engeland doet", zo vroeg men zich af. Zuid Afrika ging reeds in 1961 de eigen weg naar het decimaal stelsel en dat gaf eigenlijk aan Australië de moed om in het munt systeem eveneens naar zelfstandigheid te streven. Reeds hebben vier commis sies het muntvraagstuk bestudeerd; de eerste in 1902-1903; de tweede in 1926 en de derde in 1937. Zij kwamen allen tot dezelfde conclusie: „Ga over tot het decimaal systeem". De in 1961 ingestelde commissie mag het genoegen smaken, dat nu tot daden wordt overgegaan; de minister van fi nanciën, mr. Harold Holt heeft dezer dagen medegedeeld, dat in februari 1966 het decimaalstelsel zal worden inge voerd. Uiteraard moet dat wel op de lange baan worden geschoven, want er zit nogal wat aan vast. Om slechts „iets" te noemen, er zijn in Australië rond de 400.000 automaten in bedrijf, die allen stuk voor stuk om gebouwd moeten worden. Dat dit han den vol geld gaat kosten, is te begrij pen en het zijn dan ook verreweg de grootste kosten. Bovendien gaat daar veel tijd in zitten. Daarnaast zijn er de leerboeken voor de scholen, kaartsystemen enz. Het zal in ieder bedrijf wel ergens zorgen en problemen geven, voordat de baan voor „Royal", zoals de nieuwe munteenheid wordt genoemd, zal zijn geëffend. Ge noemd biljet zal verdeeld worden in de munten: een kroon, dat een halve royal is; een florijn, een vijfde van de royal; een shilling, een tiende- en een cent, een honderdste van de royal. Men heeft nu al berekeningen ge maakt hoeveel door de nieuwe munt eenheid zal worden bespaard, bijzonder wat tijd betreft. Voor het optellen: 22 °/o der arbeidstijd, calculaties 32 verme nigvuldigen 43 want dat is het las tigste karwei. Alles bijeen berekende men een besparing in lonen van rond de 50 miljoen gulden per jaar. Doch niet berekend kan worden de besparing in hersenarbeid en inspan ning! Geen wonder dat de regering maar weinig tegenstand ontmoet bij haar plannen om het oude, maar weinig gewaardeerde muntsysteem op te hef fen. Bijzonder de toenemende betekenis van de wereldmarkt voor Australische handel en industrie was de beslissing van invloed. Na het voorbeeld van Australië, gaat nu ook Nieuw Zeeland overwegen naar het decimaal systeem over te stappen. Merkwaardig is, dat verschillende zie kenhuizen in Australië zelfstandig een metriek stelsel voor haar recepten heb ben ingevoerd en verwacht wordt, dat dit in de Farmaceutische industrie steeds meer zal toenemen. In elk geval, voor de Australiërs die met geld te maken hebben - en nog maals wie heeft dat niet? - zal de „Ro yal" een vorstelijke verbetering gaan brengen. Figuur 7. Je kunt wel zien, dat deze jacht hond heerlijk heeft gesmuld van hetgeen zijn baas heeft geschoten, maar hoe denk je over de zeven fouten, welke de teke naar in de rechtse tekening heeft ge maakt? Want die tekeningen zijn niet ge lijk. Probeer eens of je de fouten kunt opsporen! Oplossing: 1 De halsband van de hond is nu zwart; 2 Het kleinste boompje links is verdwenen. 3 Het uitstekende takje rechts aan de boom is weg. 4 De mond van de linker man is anders. 5 Diezelfde man heeft geen borstzakje meer op zijn uni form. 6 De rechter man heeft de riem van zijn geweer verloren. 7 Er liggen nog maar drie patroonhulzen op de grond, in plaats van vier. lagen naar boven vouwt langs de stippel lijn a b krijg je figuur 3. Neem dan hoek x tussen je vingers en buig die naar je toe en naar links en doe hetzelfde met hoek y, maar dan naar rechts, waardoor je figuur 4 krijgt. Vouw dan de boven ste van de beide nog onderliggende lagen die welke is gemerkt met c. omhoog, waardoor deze over de „hoorns" x en y komt te liggen, zoals je ziet in figuur 5. Vouw dan de hoek, die met d is gemerkt naar achteren en omhoog, waar je de hoek d. kunt steken in de overslag, die je aan de achterkant van je werkstuk zult vinden. Dat zie je in figuur 6, waarin het gehele werkstuk is omgedraaid, zodat je nu de achterkant te zien krijgt. Vervol gens buig je die overslag naar je toe en steek dan punt c, dat nu naar je toe komt, ook in de overslag, zoals je kunt zien in figuur 7. De punten a en b vouw je dan naar binnen in de helm of naar achteren, waar je deze met plakband kunt vastzetten. En dan is de helm klaar om te dragen (figuur 8). JEUGD VAARDIGHEIDSPROEVEN G. V. „EXCELSIOR" Zaterdag 6 juli a.s. organiseert „Excel sior" de jeugdvaardigheidsproeven voor haar leden. Hieraan zal worden deelge nomen door de jongens en meisjes in de leeftijd van 8 tot en met 11 jaar.

De Vallei | 1963 | | pagina 4