Cursisten uorming Bedrüisieugn Kregen getuigschrift Bij van der Zee Nederlander stichtte landbouwkolonie in een hongersnooddistrict van India €HI üYiOllËT een OPRUIMING met ENORME KOOPJES in merk overhemden sportshirts colberts pantalons sokken pyama's dassen enz. enz. RHENEN AMERONGEN SCHERPENZEEL Renswoudse bejaarden maakten mooie tocht V. A. B. TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 17 JULI 1963 Nr. 57 Direkteur Visser ouderen moeten overstap maken FUNDAMENT WIM BLEYENBERG NAAR A.G.O.V.V. Wennen Intelligenter voor al uw Herenmodes en Konfektie Niet genoeg B.B.-ers Geslaagd „Forellen" heeft wisselbeker praktisch gewonnen Kunstenaars exposeren in raadzaal V.V.V. houdt ledenwerfaktie KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE In het vormings-centrum aan de Kerkewtfk van de Stichting Vo.rming Bedrjjfs- jeugd Veenendaal en Omstreken z\jn woensdagmiddag getuigschriften uitgereikt aan een veertigtal jongens die de 2-jarige cursus gingen verlaten. De uitreiking geschiedde door de voorzitter van de Stichting drs. W. A. F.rederikse, die er in zyn toespraak o.m. op wees dat het vormingswerk een zeer belangrijk werk is voor de jeugd in de bedrijven. Hij wekte de aandachtig luisterende jongelui op allemaal intensief mee te werken aan de vergroting van de produktiviteit want, zo zei de voorzitter, we dragen de mede-verantwoordelijkheid voor het doorgaan van onze welvaart. De consulent van het Nationaal Cen trum (het landelijk apparaat) de heer A. H. van Pijpen zei. o.a. tot de jonge lui: „Deze cursus heeft een bedoeling ge had die je later wellicht veel beter zult leren begrijpen. Het is een soort van fundament voor een stuk van je leven in en buiten het bedrijf". Uit zijn toespraak bleek dat er meer dan 4000 jongens in ons land een der gelijke cursus volgen, met daarbij nog de cursisten van de twee andere stich tingen. Vier jaar geleden is men in Veenen daal dit werk begonnen met 30 jon gens. Nu zijn het er 120 geworden en ook daarom wilde de heer Van Pijpen dank brengen aan veel bedrijven die dit werk van harte steunen. „Zorgt u met elkaar mede dat dit vormingswerk zijn goede kans krijgt. Het is niet altijd uit te rekenen wat u er voor terugkrijgt maar het is bijzon der waardevol dat de bedrijfsjeugd op de juiste manier gevormd wordt." De populaire middenvoor van Go - Ahead en oud-Veenendaler Wim Bleyenberg heeft vorige week donderdag een contract getekend met de 2e divisieclub A.G.O.V.V. te Apeldoorn. De transfersom be droeg 50.000. Wim Bleyenberg was slechts 1 sei zoen aanvalsleider bij Go Ahead, dat mede door zijn toedoen naar de Ere divisie promoveerde. A.G.O.V.V. wordt nu de zevende ver- enigin waarin de 32 jarige Bleyenberg uitkomt. Hij speelde tevoren achtereen volgens voor Veenendaal, Wageningen, Rigtersbleek, Ajax, Blauw Wit en Go Ahead. Bleyenberg droeg viermaal het Oranje-shirt van het Nederlands elftal. Direkteur C. Visser (de leiding van het vormingscentrum werd herhaalde lijk lof toegezwaaid) hield voor het laatst een praatje met zijn jongens. „Wij hebben twee jaar geprobeerd jullie in te hameren dat jullie als bijna volwassen mensen in een maatschappij staan die verantwoordelijkheid van je vraagt!" Naar de stellige overtuiging van de direkteur werpt het jong zijn thans veel meer problemen op dan vroeger. „Wij ouderen zullen moeten wen nen aan de veranderde maatschap pij. Aan het jachtige leven van draagbare radio's en dat een voet baller verkocht wordt voor 200.000 gulden De ouderen zullen een overstap moe ten maken naar de jeugd maar op de jeugd ligt een uitermate grote ver antwoordelijkheid. De dank van de cursisten werd ver tolkt door de voorzitter van de Vor- NIEUWE SLAGERIJ IN ZUID Eind vorige week is aan de Jan Steen laan in Veenendaal-zuid een gloednieuwe slagerij van de Gebr. Breeschoten ge opend. Deze slagerij is dertig jaar achtereen aan de Zandstraat gevestigd geweest en thans overgeplaatst naar een dichter be volkt gedeelte van de plaats. Het is een nieuw, ruim winkelpand dat vooral door de enorme winkelruit en de ruime hal een goede blikvanger is. De winkelruimte, voorzien van koelcel met gekoelde toon bank, is efficiënt en vanzelfsprekend uiter mate hygiënisch ingericht. De ruim 60 m2 slachterij achter de winkel is gedeeltelijk ook in beslag genomen door de modernste rokerij. Bovendien is er een aparte stal ling voor het slachtvee en een afgesloten ruimte voor beenderen en afval. Op de dag van de opening was het een komen en gaan van klanten, bekenden en ver dere relaties. Niet minder dan zestig bloemstukken sierden het pand. Voor de winkelstand in het algemeen doch in grotere mate voor die van Veenendaal- zuid is dit winkelpand een bijzondere aan winst. SUCCES VOOR BAKKER De 18-jarige Wim Kuiper, uit Vee nendaal, werkzaam bij Kwaliteitsbak kerij Hoekstra, als brood- en banket bakker heeft met succes deelgenomen aan jeugdvakwedstrijden in de Bakker vakschool te Eindhoven. Hij zag kans bij leerlingen van de voortgezette op leiding in rayon Gelderland het hoogste aantal punten te halen met een com binatie van amandelbroodjes en kren- tebroodjes. Binnenkort zal hij deelne men aan de wedstrijden om de nationa le titel. Hoofdstraat 75 Veenendaal mingsraad, de jeugdige G. Hilbert. Zon der enige schroom hield hij een kern achtige toespraak waarin hij dank bracht aan „de meesters" (de heren Visser en de Vries) alsmede aan per- soneelchefs en bedrijven. De meeste van ons zijn in die twee jaar intelligenter geworden", zei hij o.a. Zowel de direkteur als zijn twee me dewerkers kregen een boekenbon aan geboden, waarna de bijeenkomst met een kort woord werd besloten door drs. Frederikse. Dinsdagavond werd door de heer B. van Willigen, adjunct-hoofd van de Be scherming Bevolking, kring Harderwijk, in café Marktzicht een voorlichtings avond gegeven omtrent hetgeen er zo al moet gebeuren en hoe de zaak aan gepakt moet worden in geval van ram pen etc. Over het algemeen wordt er sma lend gesproken over de BB, terwijl de mensen die zich daarvoor vrijwillig op geven dit doen met geen andere be doeling dan om hun medemensen te helpen, aldus de hger Van Willigen. In grote trekken gaf de heer Van Willigen een uiteenzetting uit welke ploegen de BB is samengesteld en de BB - die een overheidsdienst is - waarvoor de men sen door de minister worden aangewe zen niet moet worden vergeleken met de „Zelfbescherming Bevolking". De zelfbescherming bevolking is plaatselijk en hiervoor kan men zich vrijwillig opgeven bij het hoofd ZB, in dit geval de heer R. van Ginkel aan de Eikenlaan. Volgens de voorschriften zouden er in Scherpenzeel 20 vrijwilli gers behoren te zijn, doch die zijn er niet. Het ligt in de bedoeling om bin nenkort nog een contactavond te orga niseren en indien zich dan het vereiste aantal vrijwilligers opgeven zal in de maand september aanstaande begonnen worden met het geven van een oplei ding door een instructeur. Na afloop werden vele vragen op de spreker afgevuurd waaruit bleek, dat er nogal enig misverstand bestond over BB en „Zelfbescherming Bevolking". Op de Chr. School voor Handel en Bedrijf aan de Geerseweg te Veenen daal zijn de volgende leerlingen ge slaagd: Voor het diploma algemene ontwikke ling: Marian van Dorland, Bert Geerts, Nellie Janssen, Ineke de Jong, Jan de Jong, Eefje Meyering (alle uit Veenen daal), Gijs Hoefakker (uit Scherpenzeel) en Corrie van Vulpen (uit Overberg). Voor het diploma machineschrijven: Marian van Dorland, Eefje Meyering, Rineke van Veenendaal (alle uit Vee nendaal), en Corrie van Vulpen (uit Overberg). Voor het diploma (unit) boekhouden en bedrijfsrekenen: Kees van Ginkel en Marijke ter Haar. Voor het diploma (unit) kantoorken nis: Ada van Ginkel, Kees van Ginkel, Marijke ter Haar, Tineke Hoef laken en Anneke Sjoer. Voor het diploma (unit) handelscor respondentie: Ada van Ginkel, Kees van Ginkel, Marijke ter Haar, Tineke Hoeflaken, Anneke Sjoer en Rineke van Veenendaal. Voor het diploma (unit) maatschappe lijke verkenning: Ada van Ginkel, Kees van Ginkel, Marijke ter Haar, Anneke Sjoer en Rineke van Veenendaal. Voor het diploma (unit) Nederlandse Taal: Marijke ter Haar, Tineke Hoef laken en Anneke Sjoer. Voor het diploma (unit) schrijfvaar digheid: Ada van Ginkel, Kees van Ginkel, Marijke ter Haar, Tineke Hoef laken, Anneke Sjoer en Rineke van Veenendaal. Voor het zwemdiploma A: Dikkie van Dijk, Tinie van Dijk, Joke van Hees, Riekje de Kleuver, Femmie Rebel, Henk van Son en Henk Stoffer. Voor het zwemdiploma B: Mees Groeneveld en Gijs Hoefakker (beide uit Scherpenzeel). Er moeten al heel gekke dingen ge beuren wil de Rhenense Zwem- en Po loclub „De Forellen" de vierkamp 1963 niet winnen. Na afgelopen zaterdag, toen in Scherpenzeel de derde ontmoe ting plaats vond, namen de Rhenenaren zo'n grote voorsprong op de rest, dat de wisselbeker de club van de Grebbe- berg praktisch niet meer kan ontgaan. De beker werd ook vorig jaar door Fo rellen gewonnen. In Scherpenzeel was zaterdagavond de uitslag als volgt: 1 Forellen 207 pnt.; 2 VZC Veenendaal 148 pnt.; 3 Woest- duin Doorn 134 pnt.; 4 Poseidon '59 Scherpenzeel 89 punten. In het eind klassement is het resultaat nu: 1 Fo rellen 617 pnt.; 2 VZC 481 pnt.; 3 Woestduin 406 pnt.; 4 Poseidon '59 231 pnt. Er rest nu nog één ontmoeting tussen de vier clubs. Die zal plaats vinden op zaterdag 17 augustus in het natuurbad Ouwehand. Dan zal het totaal-klasse ment moeten uitwijzen, welke vereni ging uit de Zuid-Oosthoek van de pro vincie Utrecht dit seizoen het sterkst was. EERSTE PRIJS VOOR „EBEN IIAEZER" Het gemengd koor van de Rhenense zangvereniging „Eben Haëzer" heeft on der leiding van de heer L. P. van Voort- huisen in Hierden bij Harderwijk deel genomen aan een nationaal zangcon cours. „Eben Haëzer" won in de eerste afdeling een eerste prijs met 320 pun ten, geheel tegen de verwachting in. In dit licht gezien dus een extra mooie prestatie. Het koor maakte na dit suc ces een uitstapje naar het oorlogsmu seum in Overloon. „FORELLEN" KOMEN DIK IN DE KAMPIOENEN Van de vier waterpolozeventallen die de Rhenense Zwem- en Poloclub „De Forel len" thans in de competitie heeft van de kring midden van Nederland, zijn er in middels twee kampioen geworden. Het zijn de dames en de heren, die bei den in de eerste klas van de kring uitko men. De heren werden het vrijdagavond in Doorn, toen zij de wedstrijd tegen „Woest duin" met maar liefst 7-0 wonnen. Een gelijkspel was voldoende voor de hoogste titel. De doelpunten werden gescoord door Gerard Baars en Piet de Zwarte (2) voor de rust, terwijl na rust Eep Landman, Ton van Dijk (2), Matthijs Geurts de zeven vol maakten. Het jongenszevental moet nog één wed strijd spelen en wel tegen „ZEW" in Har derwijk. Ook dit „Forellen"-team heeft nog volop kans het kampioenschap van de afdeling D in de wacht te slepen. Op initiatief van het gemeentebestuur zal van 27 juli tot 17 augustus voor de tweede maal in de raadzaal van het Amerongse gemeentehuis een tentoon stelling worden gehouden van werk van kunstenaars uit de provincie Utrecht. De expositie staat onder auspiciën van de Stichtse Culturele Raad, voor wie dit de vijfde zomertentoonstélling is. In 1961 werd voor de eerste maal een dergelijke expositie in de raadzaal ge houden. Deze had een dermate succes vol verloop dat een herhaling alleszins verantwoord leek, temeer omdat in de laatste jaren de trek van beeldende kunstenaars naar Amerongen toeneemt. Zeven kunstenaars zullen thans aan de tentoonstelling, welke op vrijdag 26 juli door de burgemeester wordt ge opend, deelnemen. Tot hen behoort ook de te Amerongen woonachtige beeld houwer Paul Kingma. Op de expositie zal grafisch werk te zien zijn, schilderijen, beeldhouwkunst, pottenbakkersprodukten en naaldwerk. GESLAAGD Op het te Zwolle gehouden examen voor costumière slaagden de dames Wilke van den Broek,Wil van de Brandhof en Bertha Jagtenberg. AANBESTEDING Door burgemeester en wethouders van Scherpenzeel werden donderdag morgen op het gemeentehuis 'in het openbaar aanbesteed de aanleg van riolering en reconstructie van de wegen Burgemeester Royaardslaan - Schrei- heuvel. Er werd als volgt ingeschreven: N.V. J. Mens, Lisse ƒ292.500,— Drawa, Vught246.800, K. van Barneveld, Huis ter Heide f 238.100,— M. Kosterman en Zn., Wijk bij Duurstede 236.470, Fa. Keevel, Amsterdam 230.000, Gooise Wegenbouwbedrijf, Hilversum 216.400, G. J. Schoonhoven, Vee nendaal 214.970, W. Rooseboom, Schutters- steeg 19, Ede ƒ212.870,— Het werk was begroot op 232.494, De gunning is voorlopig aangehouden. De wervingsaktie, die gehouden is on der de nieuwe inwoners van Scherpen zeel, heeft de plaatselijke VVV ruim 25 nieuwe leden bezorgd. Maar ook van de inwoners, die al jaren lang in dit dorp wonen, zijn er helaas nog velen, die geen lid zijn van de WV. Naar het schijnt onderkennen b.v. de winkeliers het belang, dat toch zij ook kunnen hebben bij een bloeiende ver eniging, die haar best doet de aandacht te vestigen op de toeristisch mooie om geving. Zij hoopt hiermede te bereiken, dat meer vakantiegangers hier zullen neerstrijken en dat deze mensen in de plaatselijke winkels hun inkopen zullen doen. Om op die mooie omgeving nog eens de aandacht te vestigen organiseert het bestuur voor de komende vakantie een paar tochtjes voor haar leden, waaraan ook de kinderen mee kunnen doen. Zo zal op donderdag 25 juli een wande ling gemaakt worden van ongeveer een uur, waarvoor als verzamelpunt is ge kozen de boekhandel Hardeveld. Aan vang kwart voor zeven 's avonds. Verder komt er op donderdag 1 au gustus een fietstocht, waarvoor men zich op hetzelfde uur zal verzamelen voor de gemeentelijke eierhal. Deze fiets tocht duurt ongeveer twee uur. Mocht blijken dat dergelijke tochten bij de leden in de smaak vallen, dan zullen er later nog enkele worden uitgestippeld. Enkele bestuursleden gaven zich op als begeleiders. Een die de honger en ellende heeft overleefd AL DOET DE REGERING nog zo haar best om de landbouw gronden in India vruchtbaar te maken, er bestaan nog steeds grote districten, waar de hongers nood een jaarlijkse bezoeker is. Hij is alleen voor water bang. Als in zo'n district in het regenseizoen voldoende water is gevallen en dat behoeft niet meer te zijn dan 60 centimeter dan slaagt de oogst en heeft de hongersnood voorlopig geen kans. Maar als er geen regen valt, is de oogst verloren. Deze dreiging staat de bewoners van de hongernsnooddistricten vaker te wachten, dat de hoop op een rede lijke oogst, welke overigens maar zeer karig is. In India zijn 17.600.000 landarbei ders die de kost moeten verdienen voor een heel gezin. Zij maken een zesde deel van de totale bevolking uit. Hun loon voor een dag van tien uur werken bestaat uit één maaltijd tijdens het werk en wat graan om mee naar huis te nemen. De waarde van dat ,loon in natura' is niet meer dan 40 cent. Gemiddeld kunnen de mannen niet meer dan 270 dagen per jaar werken en de vrouwen niet m eer dan gemiddeld 150 dagen. De dagen waarop niet gewerkt kan worden, zijn dagen zonder loon, dus dagen zonder voedsel. Dan lenen de arbeiders het dagelijkse graan van hun werk gever. Door hun groeiende schul den zijn de arbeiders totaal af hankelijk van hun heren, die naar willekeur over hen kunnen be- beschikken. Deze asociale toestand gevoegd bij de voortdurende dreiging met hon gersnood beroerde een Nederlander zo zeer, dat hij besloot er iets te gen te gaan ondernemen. Hij had al langer op een plan gebroed om de paria's te bevrijden van de slaaf se afhankelijkheid van hun mees ters. Hij besefte dat deze mensen zaten te verhongeren op land, dat voedsel in overvloed te bieden had, als men maar kans zag het te gaan bewerken. TROPENJAREN HIJ ZEGT: „DE HONGERS NOOD van de jaenr '51-'52 voerde de ellende op de spits dwong mij de sprong te wagen, als ik nog ooit in vrede met mezelf zou willen leven. Zo begon ik met uitgehongerde mensen de strijd te gen de honger." Deze Nederlander is pater P. van der Valk, afkomstig uit Kwintsheul. Het is een missionaris met niet minder dan 37 tropenjaren. Op zijn visitekaartje staat: „Leerlooier, schoenmaker, landontginner, fi nancier, advocaat, enz., enz." In 1949 was hij tot pastoor benoemd in het stadje Badvel om er een nieuwe parochie te vestigen. Van daar uit moest hij gaan zorgen voor onge veer 25 door landarbeidersgezinnen bevolkte dorpen. Zijn zorg werd de strijd tegen de honger, tegen de overheersing van de groot-grond bezitters, tegen de angst voor een vroege dood en tegen de misère van de kinderen die gedwongen zijn op het land van de werkgevers mee te werken om de graaninkomsten van het gezin iets te vergroten. De „Operatie Vruchtbaar Land" begon pater van der Valk in het niet ver van zijn missiepost afgelegen dorp- Woensdag 9 juli l.l. hebben de bejaarden uit Renswoude weer hun jaarlijkse autotocht gemaakt, die door de plaatselijke afdeling van het Ned. Roode Kruis werd georganiseerd. In totaal hadden zich hiervoor 57 personen aangemeld maar op het laatste moment moesten er echter 5 wegens bijzondere omstandigheden afzeggen. De goede gewoonte getrouw vergezelden de burgemeester en zijn echt genote de reizigers op hun tocht. Het voltallig bestuur was ook van de partij, waaronder de nieuwe voorzitter, dokter ter Velde. Begunstigd door goed weer met zelfs af en toe wat zon, vertrok de 21 auto's tellende stoet - in goede banen geleid door de plaatselijke politie - uit Rens woude in de richting Ede. Op een mooi plekje tussen Ede en Arnhem werd even gestopt om een praatje te maken en de reizigers van pepermunt en sigaren te voorzien, waarna de stemming er al in kwam. Dan ging het weer verder via Arn hem en Nijmegen over Groesbeek naar Berg en Dal. Dank zij de twee motor- ordonnances werd de stoet veilig door het drukke verkeer geloodst. Vooral de omgeving van Groesbeek was bijzonder mooi met zijn heuvel achtig landschap en golvende korenvel den. Tegen half drie bereikte men het doel van de tocht: Park Tivoli in Berg en Dal. De thee met gebak liet zich goed smaken in de zonnige serre van het hotel. Gezamenlijk werd daarna een bezoek gebracht aan de grootste attractie van Park Tivoli: het bekende Waterorgel. Unaniem was men het erover eens, dat het „bar mooi" was. Vervolgens was er nog volop gelegen heid om van de andere attracties te ge nieten. De moedigsten van het gezel schap waagden zich in de Achtbaan terwijl anderen zich onder grote hila riteit in de lachspiegels gingen bekij ken. Tegen vijf uur werd de terugtocht ondernomen. In hotel „De Grebbeberg" te Rhenen stond een heerlijke koffie tafel te wachten en deze ging er, na al de vermoeienissen, in als koek. Nagewuifd door de hotel-directeur ging het weer in de richting Renswou- je Veerapalle. Lang geleden was het land er zeer vruchtbaar geweest Maar reeds een eeuw geleden wa ren de dijken van de twee water reservoirs, nodig voor de bevloeiing van het land, bezweken en nooit meer hersteld. Later construeerden ingenieurs, op last van de regering, vier kilometer verderop één heel groot reservoir. De boeren verhuis den en de paria's werden overge laten aan de jungle, die snel bezit nam van het eens vruchtbare land. Van de 50 arbeidersgezinnen in Veerapalle maakte pater van der Valk een coöperatie, die van de Indiase regering 70 hectaren land cadeau kreeg. Twee mannen wer den in dienst genomen. De overi gen zouden komen werken wanneer er op het land van hun heer niets te doen viel. Met deze geringe en deels onregelmatige hulp, aange vuld met de kracht van één paar ossen en het bezit van wat houten gereedschap, begon de Nederlander de diep in de grond wortelende jungle van „zijn" gebied te ver drijven. KOPPIG Hoongelach van de welvarende boeren in de om trek, medelijdend hoofd schudden van overheidsfunctiona rissen en stiekeme tegenwerking van particuliere machthebbertjes waren in de eerste tijd de enige bewijzen van belangstelling voor dit „waanzinnige" project. Maar aangevuurd door de koppige Nederlander werkten de paria's door in de wetenschap, dat iedere meter gewonnen grond hen verder zou verwijderen van de afhanke lijkheid van hun werkgevers. Warm geworden voor het fantasti sche plan, leverde de bevolking van Kwintsheul, de geboorteplaats van pater van der Valk, financiële bij stand om een deel van de kosten van het project te dekken. Na een jaar was het iedereen duidelijk dat het plan Veerapalle bezig was te slagen. En terwijl de eerste huis jes op de coöperatieve grond wer den gebouwd om de arbeiders dich ter bij hun grond te laten wonen, nam het verzet van de omwonende boeren toe. Woedend over de onwil van de landarbeiders zich nog langer te laten ringeloren, trachtten zij de coöperatie met allerlei middelen dwars te zitten, totdat de regering ingreep en de jonge nederzetting in bescherming nam. Zes jaar nadat de Nederlandse mis sionaris met zijn ontwikkelingswerk in Veerapalle was begonnen, kwam de Indiase regering, op voorspraak van een volksvertegenwoordiger, met geld over de brug. Daarmee kon de technische outilla ge van de coöparatie worden ver beterd. Zelf had zij reeds zorggedragen voor de eerste waterreserve om al thans een deel van het land van water te kunnen voorzien in tij den van droogte. Naarmate er meer geld voor kan worden uitgetrokken zullen grote re bewaarplaatsen vanwater aan gelegd en meer pompen, aan te bouwen waterputten, geïnstalleerd moeten worden. Veel moet nog worden ondernomen, veel ontbreekt nog, maar de basis is gelegd. MODELBEDRIJF VEERAPALLE IS BEZIG een modelbedrijf te worden. In het dorp wonen nu 40 families die geheel voor de coöperatie werken. Het ledental is ondertussen geste gen tot 100 gezinnen. De opbreng sten der velden, die al meer dan de oorspronkelijke 70 hectaren beslaan zijn goed, proeven met nieuwe ge wassen zijn hoopgevend en aan de minimumeis voor een menswaardig bestaan kan worden voldaan: vol doende eten en kleding en een vrije zondag. Drie jongens uit de nieuwe ne derzetting zijn nu in het bezit van een diploma middelbare school. Jongere krachten zijn in opleiding cm spoedig zelf de leiding over de coöperatie te kunnen overnemen. Twee van hen hebben onlangs met goede resultaten een landbouwcur- sus gevolgd. Een pienter ventje staat klaar om naar de vierjarige landbouwschool te gaan. Zo is Veeapalle uitgegroeid als een grote, vruchtdragende boom, des tijds „geplant" door een vijftigja rige Nederlandse geestelijke, die door zijn ontwikkelingswerk een groep paupers de grondslag voor een menswaardig bestaan schonk. IN 1958 KWAM DE DOORBRAAK de. Hier werd de stoet bij het „Kasteel" muzikaal ontvangen en naar gebouw „Rehoboth" begeleid door muziekver eniging „Ons Genoegen". Heel Rens woude was uitgelopen om de reizigers een blijde thuiskomst te bereiden. In een met bloemen versierde zaal in Rehoboth werd nog wat vrolijke mu ziek ten beste gegeven, terwijl de da mes van de EHBO zich beijverden om de dorstige kelen te laven. Dokter ter Velde nam nog even het VEENENDAAL woord, om allen, die aan het welslagen van deze middag hadden meegewerkt, te bedanken. De dank van de Ouden van Dagen werd met enkele waarde rende woorden vertolkt door de heer A. Esser. Met het spelen van het Wilhelmus, door allen staande en uit volle borst meegezongen, behoorde deze goed ge slaagde middag weer tot het verleden. Voldaan gingen allen toen huiswaarts, netjes thuisgebracht door hun eigen „chauffeur". BERECHTING VAN VERKEERSDELICTEN IN 1961 Uit een recente publikatie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (Statistiek toepassing der Wegenverkeerswet 1961) blijkt dat in 1961 9.162 verkeersmisdrijven tot een veroordeling leidden, d.i. onge veer 5% meer dan in 1960. Het merendeel (5.248) van deze vonnis sen betrof „rijden onder drankinvloed"; daarvan had V» betrekking op auto's, mo torfietsen en scooters, ruim op brom fietsers en de rest op wielrijders. Wegens doorrijden na ongeval werden 1.597 per sonen veroordeeld; wegens joy-riding 1.494, voor het merendeel jeugdige perso nen. In 90 gevallen. In 90 gevallen waren slachtoffers dodelijk getroffen, in 409 zwaar gewond. In totaal waren slechts 1 van de veroordeelden vrouwen, bij doorrijden na ongeval echter 6%. Aan 70°/o van de wegens „rijden onder invloed" veroordeelde bestuurders van motorrijtuigen werd gevangenisstraf op gelegd, voor de bromfietsers en wielrij ders zijn deze percentages resp. 26 en 17. Aan 3.204 wegens verkeersmisdrijf ver oordeelde personen werd de bevoegdheid tot het besturen van motorrijtuigen voor korté of lange tijd ontzegd; wegens ver keersovertredingen aan 1.711 personen. Het aantal van de door politie en jus titie afgedane verkeersovertredingen liep de laatste jaren sterk op; het bedroeg in 1961 ruim 1.030.000, d.i. 89 per 1.000 in woners.

De Vallei | 1963 | | pagina 3