tot het laatste ei! van EDEN W I G H E D E N BRIEF UIT BRABANT Relaties tussen VeenendaalScherpenzeel en West'Brabant In het voetspoor van mr. Dirck Pijnssen van der Aa en Bruno van Cuyck Sanatorium „Zonnegloren wordt waarschijnlijk ziekenhuis O V e it CHEVROLET ARAM De vorst van Suprania TWEEDE BLAD „DE VALLEI" DONDERDAG 25 JULI 1963 No. 59 Een miljonair in de 14e eeuw Nog andere banden Naar 's-Gravenmoer Fa. L. HEY De gouw Strijen en Scherpenzeel Een dwaas' in Christus Een dierenbeschermer in de 11e eeuw Emm Omwonden kettingen en omwikkelde paardehoeven Financiën V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE Spanning 5000 slachtoffers Kinderen ALWEER ZO'N MOOIE BRIL YAM OPTICIËN Ook Oocït Zieketfcmds&d&iff UW DELFIA HANDELAAR Mulderslaan 3 - Veenendaal (08385) 2739 De geschiedenis van geen enkele plaats, hoe klein ook, staat geheel op zichzelj. Integendeel, Hoe kleiner dorp, hoe meer zijn geschiedenis verweven is met die van een ander dorp, een kasteel, een kleinere of grotere stad, een gewest. Altijd vormt de geschiedenis een conglomeraat, is de lokale geschiedenis een deel van een groter geheel. Talloze malen zijn wij ons hiervan bewust geworden. Toen wij indertijd de veenregisters en de rekeningen van de earner aar van de veenraden o.i. van de penningmeester uitkamden, bleek ons dat de veengenoten uit hun midden een drietal gecommitteerden kozen edele, gestrenge, erentfeste en vrome, eerbare, voirsienige (scherpzinnige) ende wijse Heeren", namelijk Johan van Culenborch, de Renswoudse kasteelheer; de machtige Frans van Nijenrode en Johan van Cuyck Anthoniz, welke laatste later vervangen werd door Cornells Thin, wie de Tinnenwei langs de Cuneraweg nog herinnert. Bruininck of Bruno van Cuyck werd nog aan hen toegevoegd, op verzoek van de gravin van Culenborch voor haar achterneef, de minderjarige jonker Floris van Pallandt, de grootste eigenaar van veengronden. kelijk leven en de zielzorg in Eemland en de Gelderse Vallei ondernomen. De abten stichtten kerken en kapellen. Leusden, Scherpenzeel, Rhenen, Hoe velaken, Eembrugge, Baarn, Eemnes en Soest werden zodoende dochterkerken van de abdij. Hilsondis van Strijen, echtgenote van graaf Ansfried wekt zodoende terstond herinneringen aan Scherpenzeel. Het graafschap Strijen werd in 1039 in tweeën gescheiden. Van het deel ten noorden van de Mark, een riviertje, was graaf Willem van Strijen de laatste heer. Bij Oosterhout liet hij in 1290 een kasteel bouwen. De tweede kasteelheer was Willem van Duivenvoorde, die het kasteel zeer verfraaide en er een dier gaarde liet aanleggen met een omtrek die geheel verzonnen zijn. Tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten werd de burcht belegen. De heer van Dui venvoorde liet de kettingen van de bruggen met lakens omwinden, de brug gen met dekens bedekken en de paar- dehoeven in vilt wikkelen. Aldus ont snapten de kasteelbewoners in de nacht onbemerkt. Volgens andere verhalen had men de hoefijzers achterstevoren aan de poten bevestigd! Al is dit alles niet waar, het is vernuftig verzonnen. Het kasteel is echter eenvoudig door Spaanse en Staatse soldaten bij in kwartiering grondig vernield. Bij Oosterhout verheft zich nog de hoge ruïne van de donjon, de toren, twee muren, zeven verdiepingen hoog, bewoond door kauwtjes Oosterhout, juli 1963 D. Philips Deze vier heren nu - wanneer wor den nu een straten naar deze werkers van het eerste uur genoemd? - lieten eerst reizen maken naar Westbroek, Tienhoven en Achttienhoven om de maat te doen nemen van bruggen, schutten en watergangen. Ook de Bra bantse venen werden bezocht om schut ten en sluizen te bezichtigen en er varing op te doen. Het eerst gingen mr. Dirck Pijnssen van der Aa, een invloed rijk edelman - zijn vrouw ligt in de kerk aan de Markt begraven - en Bruno van Cuyck naar Brabant. Vervolgens reisde Jan die Eedel met twee timmer- banden tussen 's-Gravenmoer en Vee nendaal te bestaan. Wij namen natuur lijk de gelegenheid te baat het oude kerkje daar te bekijken, oorspronkelijk een kruiskerk uit de 15de eeuw met een ingebouwde nog wat oudere toren met steunberen, een boogfries onder de spits en een gewelf over de beneden ruimte. Nog andere banden verenigen Vee nendaal met West-Brabant. Toen in de vijftiger jaren van de 16de eeuw plan- Wie meent dat dit een foto van de Zwaai is, vergist zich. Het is de Vaart te 's-Gravenmoer in West-Brabant, waar de veenraden heenreisden om de water gangen, sluizen en schutten te bestuderen. lui naar 's-Gravenmoer. Zelfs in de zui delijke Nederlanden ging men op onder zoek uit en wel te Moerbeecke in het Land van Waes (Vlaanderen) om zich daar op de hoogte te stellen van het ophalen en neerlaten der schutten door middel van een windas. Uit deze reizen blijkt duidelijk, dat de veenderij zowel in Westbroek, Tien hoven als te 's-Gravenmoer en Moer beecke ouder is dan die in de Stichts- Gelderse venen en voor de laatste als voorbeeld hebben gediend. Die reizen hebben ons reeds lang een weinig geïntrigeerd, waarom wij be sloten mr. Dirck Pijnssen van der Aa en Bruno van Cuyck achterna te rei zen en een deel van onze vakantie in West-Brabant te gaan doorbrengen. Een enkele blik op de topografische kaart overtuigde ons te voren al, dat wij daar een echt veenderijgebied zou den aantreffen: talloze langgerekte zo genaamde opstrekkende kavels tussen rechte sloten, ietwat schuin op de weg- as staande, een vaart met rijen huis jes, oude sluisjes en schutten, identiek aan Veenendaal. Toen wij 's-Graven- moer via Dongen bereikten, langs een mooie met platanen begroeide weg, en langs de Vaart gingen en oude brugjes ontdekten, waanden wij ons weer in het voormalige Veenendaal. Hier dus hebben de gecommiteerden het voor beeld gevonden voor de exploitatie van hun venen. Er blijken alzo zekere oude Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 nen weiden beraamd te Veenendaal een kerk te bouwen, schonk de Heer van Zevenbergen het hout, nodig voor de kap. Grote bedrijvigheid heerste toen in de venen. Schepen voeren naar en van Zevenbergen. De aankomende schepen brachten het hout uit de Bra bantse bossen, dat gelost werd, waarbij de arbeiders rijkelijk van bier, de ge wone drank dier dagen, werden voor zien. Een leeg schip ging vaak met turf geladen terug. Zevenbergen heeft dus in nog nau were relatie met Veenendaal gestaan. Genoemde Heer van Zevenbergen be woonde het kasteel aldaar, waaromheen het stadje van die naam ontstaan is, waarvan de wallen reeds in 1427 ge sloopt werden. De Zevenbergse kerk bestond oorspronkelijk uit een drie- beukig schip, een dwarspand, een ge sloten koor met in de hoek een toren. In wereldoorlog II werd zij deerlijk be schadigd, maar in 1953 geheel hersteld. Zeldzaam in ons land is het roosven ster in de westgevel als bij de Franse kathedralen. In West-Brabant treft men meer uitingen van de zuidelijke geest aan, bijvoorbeeld de ruime met bomen beplante pleinen, prachtig om sloten door statige huizen, zoals de Heuvel te Oosterhout, die het fraaiste plein van Europa heet te zijn, Bour gondisch van stijl. Zevenbergen lag oorspronkelijk in de gouw of het graafschap Strijen, dat heel groot was. Het omvatte het Land van Strijen en van Zevenbergen, Geer- truidenberg, de Baronie van Breda, het Markiezaat van Bergen op Zoom, eni ge dorpen in het huidige België en enige thans „verdronken" landen. De eerste gravin van Strijen was Geer- trudis, de heilige, haar neef Wilger de eerste graaf. Een latere vorst Wilger V droeg het graafschap over aan zijn dochter Hilsondis, wier man graaf An- dries was, afkomstig uit het rivieren gebied van Maas, Waal en Lek. Zijn naam wekt terstond associaties met Leusden en Scherpenzeel. Wie bij de Dodenweg in Leusden de Lunterse beek zoekt, ziet voorbij de bocht op een heuveltje het huis De Heiligenberg liggen, de witte muren van de voorname huizinge statig boven de glooiende sinopelgroene gazons uit rijzend. Achter dit landhuis verheft zich aan de beekoever een tweede heu vel, De Hohorst, hoger dan de eerste en met prachtige beuken begroeid. Hier stond oorspronkelijk een klooster, de Benedictijnerabdij van Sint Paulus, in 998 door Ansfried gesticht, westwaarts van de uitgestrekte moerassen waar nu Hamersveld ligt. Graaf Ansfried van Hoey een harts- tochtelijke vechtersbaas, verwant aan de keizerlijke familie uit het Saksische huis, was een trouw vazal van de Duitse keizers Otto II en Otto III. Na de dood van Hilsondis, te Gilze gestor ven, had er een ommekeer plaats in het innerlijk van deze ridder-zonder-vrees- of-blaam. Zijn graafschap Hoey schenkt hij aan de bisschop van Luik. Bij Amersfoort sticht hij De Heiligenberg, een eiland te midden der moerassen en slechts per schip te bereiken. Hij wenst zelf monnik te worden, maar de mach tige Otto III heeft andere plannen. De Utrechtse bisschopsstoel staat open. Zijn keus valt op Ansfried, die er niets voor voelt, maar eindelijk toegeeft en zijn zwaard op het altaar van de Dom te Aken legt, daarmee te kennen gevend, dat hij voortaan in dienst van God staat. Zo kon men toen bisschop wor den! Het was belangrijker een trouw aanhanger van de keizer te zijn dan een goede zieleherder. Toch is Ansfried onder de bisschop pen dier tijden, meer keizerlijke amb tenaren en vechtjassen dan mannen van sterke religieusiteit en zieleherders, een man uitmuntend door zijn voor beeldig persoonlijk leven en zijn zorg voor de kudde. De marxistische historicus wijlen prof. Jan Romein getuigde van hem: „Als een soort lichtende achtergrond tegen al dit boos bedrijf - hij bedoelt moord, vergiftiging, twist, verdachtma king, achterdocht, heiligschennis, loo chening van het bestaan der ziel enz. - staat de figuur van graaf Ansfried." V-. M Ansfrieds verlangen naar het monni kenleven was op de Utrechtse stoel niet gestild. Integendeel. Op den duur werd het hem te machtig en in 1006 trok hij zich, geheel blind, in zijn eigen stichting De Hohorst of De Heiligen berg terug, waar hij dagelijks twee enzeventig armen onthaalde en de zie ken verpleegde. De kroniekschrijver Alpertus van Metz, een tijdgenoot, heeft zijn leven verhaald als een lieflijke idylle. Zijn liefde, vertelt hij, ontwik- Een brugje zoals ze eertijds ook te Veenendaal voorkwamen. Dit brugje vindt men te s-Gravenmoer. van 1900 ellen. Hij moet de rijkste man van het Europa van de veertiende eeuw geweest zijn. een millionnair. Na zijn dood in 1353 verviel het kasteel. In 1636 was het een ruïne volgens een tekening van A. Santvoort. Er leven in West-Brabant nog ver halen over het verval van het kasteel, ANTWOORD AAN DE HEER H. ROODBEEN 1. De uitdrukking dat de Peutinger- kaart een afbeelding van de gehele wereld geeft, houdt natuurlijk in: de destijds bekende wereld. 2. Het was niet mijn bedoeling de le zers van De Vallei te vermoeien met allerlei details over de geschie denis van bedoelde kaart. Dat zijn „Doktorfragen". Het ging niet om de geschiedenis van de kaart, maar om die van Rhenen. D. Ph. Het aantal op de consultatiebureaux nieuw ingeschreven lijders aan actieve tuber culose beweegt zich in dalende l\jn. De gemiddelde daling van 10 pet. in de voorgaan de jaren heeft in 1962 15 pet. bedragen. Er is dus een tendens tot vermindering der tuberculose. Dit staat te lezen in het jaarverslag 1962 van de Christelijke Vereniging tot Stichting en Beheer van Ziekeninrichtingen „Zonnegloren" Er is uitgebreid geconfereerd over de te treffen maatregelen in verband met het gaan functioneren van een gedeelte van het sanatorium als ziekenhuis voor Soest en omgeving. Hierbij wordt zoveel mogelijk samen werking gezocht met specialisten van het ziekenhuis „,De Lichtenberg" te Amersfoort. Bij het punt financiën zegt het ver slag dat ook het jaar 1962 zich ken merkte door zorgen en spanningen. Deelde men in het verslag over 1961 mee dat het aantal patiënten in 1960 wat teruggelopen van 315 tot 282, ge durende het afgelopen jaar daalde de Het oude 15de-eeuwse kerkje te 's-Gravenmoer. De toren is ingebouwd. kelde zich al meer en meer tot een on begrensde tederheid voor alle schepse len van de Heer die hij diende. Zelfs de vogelkens was hij weldadig. Als zij hem in de lente verkwikt hadden met hun zoete zang en de winter met zijn kommervolle dagen gekomen was, liet hij uit medelijden met hun armoede volle korenschoven in de bomen van zijn heuvel plaatsen." De reformatorische geschiedschrijver Jan de Rek noemt hem een Francis- kaanse figuur, deze „dwaas in Chris tus", een der „schaarse milde verschij ningen in die ijzeren tijd." Uit het door deze Gezelle-achtige fi guur gestichte klooster De Heiligen berg werd de verzorging van het ker- VEENENDAAL (69) Na een korte aarzeling besluit Aram de dwerg te volgen. De kleine man loopt snel dieper het bos in, voortdurend omkijkend of Aram nog achter hem aankomt Een wankel, van lianen en boomtakken vervaardigd hangbruggetje maakt het hen mogelijk een traagstromende, modderige bosbeek over te ko men en dan staat het tweetal al spoedig aan de rand van het oerwoud. De dwerg wijst opgewonden gemiddelde bezetting tot 259. Het wer kelijk aantal aanwezige patiënten be droeg per 31 december echter 223. De door de Hoofdinspectie van de Volksgezondheid vastgestelde capaci teit bedraagt 233 patjënten. Ultimo 1962 was er dus een reële onderbezetting van 10 patiënten. Het voordelig saldo van Zonnegloren bedroeg per 31 december 39.154,59, hetwelk verminderd met het bestaande tekort over 1961 ten bedrage van 35.767,45 een totaal voordelig saldo geeft van 3387,14. Aan kerkcollecten werd een bedrag van 45.458,45 en aan straatcollecten 94.991,75 bijeen gebracht. Terugziende op het afgelopen jaar mag worden vastgesteld, dat een bij zondere spanning het leven van het sa natorium heeft beheerst, zo wordt in het verslag gezegd. Enerzijds in verband met de toekom stige bestemming van vrijkomende ruimte van het sanatorium als zieken huis, anderzijds samenhangend met de vaste wil om voor ons respectabel aan tal tuberculosepatiënten intensief ge richt te blijven op een optimale ver zorging. Het betekent voor ons een krach tige ruggesteun, dat onze Zonne- glorenvrienden en onze vereniging van oud-patiënten die zorg voor onze tbc-patiënten bij voortduring in het oog blijven houden en hier voor belangrijke bijdragen schen ken. Dat is van grote betekenis in een tijd, waarin neiging bestaat tot verslapping van de aandacht voor de tuberculose bestrijding en waarin men onvoldoende rekening houdt met de hardnekkigheid, waarmede de tuberkelbacteriën de ge zondheid van de mens blijven bedrei gen, aldus het bestuur. Blijkens het jaarverslag van de ge neesheer-directeur van het sanatorium, maakte de tuberculose in 1962 onge veer 5000 slachtoffers. De ziekte blijft hardnekkig en dat is de reden, dat degenen die de tbc-be- strijding in hun vaandel hebben ge schreven op hun qui vive moeten blij ven. Het feit dat bij de personen, bij wie tbc ontdekt wordt, deze ziekte nog maar al te vaak een ernstig karakter draagt, is een zaak die te denken geeft, aldus de arts. De gemiddelde kuurduur is belang rijk verkort en wel van 427 dagen in 1961 tot 342 dagen in 1962. De opera tieve behandeling bevordert voor velen een meer blijvend herstel van de ziekte. De nabehandeling met medicamenten thuis ook wanneer de patiënt weer aan het werk mag gaan, komt meer en meer in zwang. Niettegenstaande de tuberculose-cij- fers in Nederland leren, dat de tbc bij kinderen in sneller tempo vermindert dan de tbc bij volwassenen, is de be zetting van de Kinderafdeling in het sanatorium zo hoog gebleven, dat het kinderpaviljoen bij tijden nog een dui delijke neiging tot overbezetting deed zien. naar een lange ringmuur van puntige palen, die op korte afstand voor hen oprijst en met een schok van verrassing herkent Aram het dorp, waar de Messeria-negers zijn manschappen overvallen heb ben! Snel klautert hij in een dicht bij het dorp staande boom, waardoor het hem mogelijk wordt over de paalmuur heen te kijken. En het tafereel, dat hij dan aanschouwt, doet Aram de adem stok ken van ontzetting. Vanaf het dorpsplein klinkt het woeste gezang van tientallen, honderden Messeria's, vermengd met het dreigende dreunen der tam-tams. En midden op het plein, vastgebonden aan een met een afzichtelijk godenmasker bekroonde paal, staat Niora, het negermeisje! (wordt vervolgd) CLANDESTIENE ZENDER OPGESPOORD Opsporingsambtenaren van PTT heb ben in samenwerking met de Rijkspo litie te Hardenberg zondag 14 juli j.l. de clandestiene zender „Hollandia" opge spoord en in beslag genomen. Proces verbaal is daarbij opgemaakt tegen de 27-jarige fabrieksarbeider H. de V. en zijn eveneens 27-jarige echtgenote J. de V.-D. Het echtpaar woonde in Harden berg. Elektrische kofferschrijfmachine Elektrische schrijfmachines zijn nu ook in kofferuitvoering verkrijgbaar, maar voorlopig alleen nog in de V.S. De machine waar het hier om gaat kan worden aangesloten op de nor male netstroom, maar loopt ook op de stroom uit een nikkelcadmium-batte- rij, die erbij geleverd wordt. Deze bat terij kan 300 maal opnieuw geladen worden. Daar zij onafgebroken acht uren lang gebruikt kan worden, heeft de batterij een totale levensduur van 2400 uur, ofwel 300 acht-urige werk dagen. De voordelen van een elek trische machine zijn bekend: zij vraagt minder energie van de gebruiker of gebruikster, heeft groter doorslag vermogen en, wat zeer belangrijk is, zij geeft onberispelijk regelmatig schrift. De elektrische portable wordt in Amerika verkocht voor ongeveer 750 gulden. Wie de schoen niet past, trekke hem niet aan Volgens een deskundig onderzoek naar het gebruik van schoeisel zijn voet klachten - waaraan 80% van de be volking lijdt - in vele gevallen te wijten aan een verkeerde verzorging van de voeten in de kinderjaren. Om het pad van de toekomstige wan delaars enigszins te effenen heeft de Goodyear Tire Rubber Company in Amerika een brochure uitgegeven on der de titel „Steps in the right direc tion". Volgens deze brochure loopt de mens in zijn leven - gemiddeld - ongeveer 400.000 km en hoe hem dit zal afgaan hangt voor een groot deel af van het prille begin. Een veel voorkomende oorzaak van latere voetklachten is het verlangen van de meeste ouders om baby zo snel mogelijk op zijn eigen voetjes te leren staan. (Babies gaan heus wel uit zich zelf lopen als de tijd daarvoor rijp is). Ook de gewoonte om behalve hemden, broeken en jassen ook schoenen op de „draag-jij-het-maar-af'-lijst te zetten, is er een die zich dikwijls zal wreken. Van de vele interessante tips in deze brochure vermelden wij nog: schoenen en sokken moeten langer zijn dan de voeten van het kind; slecht verzorgde voeten kunnen o.a. o-benen, x-benen en vergroeide tenen veroorzaken. Het „wriemelen" met de tenen is een van de beste voetoefeningen; meisjes hebben ongeveer 10% meer last van hun voeten dan jongens; het op blote voeten lopen - op daarvoor geschikte plaatsen - is uitstekend voor de voe ten. De inlichtingen in deze Ameri kaanse brochure zijn afkomstig van geneeskundigen en schoeiseldeskundi gen. Goodyear's belangstelling voor dit vraagstuk vindt haar oorsprong in het feit, dat zij sinds 1902 Neolite zolen en hakken voor de schoenen industrie vervaardigt. Telefoontoestellen met druktoetsen Vrijdag 7 juni 1963 werden bij 3000 telefoonabonnees in Nynashamn (Zwe den) de telefoontoestellen met kies- schijf vervangen door toestellen met druktoetsen. Voor de telefoonabonnees in Nynashamn betekent dit een tijd winst van 6 tot 7 seconden voor het kiezen van het gewenste nummer en voor de telefoondienst een groter ren dement van de geïnstalleerde appara tuur en op de duur een goedkopere exploitatie. De invoering van deze telefoontoestel len met druktoetsen kon niet zonder meer gebeuren. Zij eist telefooncen trales van een bepaald type of extra technische apparatuur in de bestaande centrales. Voor Nynashamn werd voor dit doel een klein computer ontwik keld door de technici van de Zweedse administratie en het internationale telefoonconcern L. M. Ericsson, de leverancier der apparatuur. Geleidelijk zullen in Zweden - het land met de grootste telefoondichtheid in. Europa (40 toestellen per 100 in woners) - alle telefoontoestellen wor den vervangen door toestellen met toetsen. Draagbare elektrische keukenset Een Engelse fabriek, internationaal bekend vanwege de kwaliteit van haar artikelen, heeft verschillende handige gebruiksartikelen uit de keuken ge combineerd in één compacte elektr. set. Tot deze set behoren o.a. een elektrische blikopener, een messen slijper, een mixer, een klopper en een stamper. Het geheel weegt ongeveer een kilo. Tot de uitrusting behoort een houten muurrekje. De prijs in Enge land is ongeveer 125 gulden. Alleen voor uw oren Thans kunt u door Londen wandelen met een klein stemmetje in uw oor, dat u vertelt over de historische ach tergrond van de plek waar u zich be vindt De stem is afkomstig van een koptelefoon die in verbinding staat met KERKEWIJK17 VEENENDAAL TEL.3313 een tape-recorder, een geheel nieuwe manier om de oude hoofdstad te ver kennen. De „walkie, talkie guide" zoals het instrument in de Britse Pers wordt ge noemd is licht van gewicht en gemak kelijk te dragen aan een leren band over de schouder. Het vertelt de toe rist over 50 verschillende interessante bezienswaardigheden, naar verkiezing, in de Engelse, Franse of Duitse taal. De gemakkelijk te bedienen recor ders, die officieel Taped Travel Talks heten, kunt u voor 15 gulden van hotel portiers betrekken. Het voordeel van deze apparaten, al dus een functionaris van Taped Travel Talks, is dat men de bezienswaardig heden naar eigen inzicht kan uitkiezen. Men behoeft er geen rondtocht van te maken. Voor 5 gulden extra kunnen twee personen, met een tweede kop telefoon, van hetzelfde toestel gebruik maken. CA1VE KWALITEIT DELFIA OCHTENDVOER (MEEL OF KORRELS) MET GEMENGD GRAAN DELFIA LEG-KIPS (VOLLEDIGE KORRELS) VOLLEDIG LEGMEEL VERKRIJGBAAR BU DE PLAATSELIJKE DELFIA-HANDELAAR.

De Vallei | 1963 | | pagina 3