PAUK DOVO - V.D.Z. „Armenwet" behoort tot verleden „o^rfejofo" JAN OPHOF: Burgerlijke stand KERKDIENSTEN Waag niets in het verkeer UW BRIL EEN SIERAAD! SPORTPROGRAMMA Start Oefenprogramma DOVO R.K. Unitas ontvangt Duits bezoek Gevonden en verloren Officiële bekendmaking DINSDAGKOOPJES TAFELKLEED BOODSCHAPNET FLUITKETEL AMERONGEN Vlaggen op 3 augustus MARKTBERICHTEN DE NIEUWE ALGEMENE BIJSTANDSWET SDfcfe 3iup Rhenen's zingende postbode Ingekomen en vertrokken ZONDAGDIENST VERKEERDE VERKEERS- MORAAL Nou we hebben een spiksplinternij kom- menet. Dur lopt wel hier en daar een auwe draad tussedeur, mar dat mag em de pet niet kreuke. Die paar auwe menis- ters mit ervaring dat ken beslist gien kwaad. En zeg nuo eerlik: as we allemaal nijje gezichte gekreege hadde dan hadde we een ted lang niet geweete wat we an onze regeering hadde. Al 'met al heb ik geperbeerd om de kommenetsfurmasie veur zooveer dat booven in mijn lichaam kos wurde ver- warkt te volge. En ik wil achteraf niet zegge, dat ik dur gien silabe van begreepe heb, mar dur bin toch veul dinge die nou veur mijn nog bezonders duister zijn. Tot tweemaal toe mos dur een furme- teur of een infurmeteur, dat doet er nou niet zoo heel veul toe, de strijd opgeeve. Ze gave dur beste vekansiedaage dur an en hielde een heele hoop minse van Zand- voort of de Veeluwe af en uiteindelik kwam dur nog niks van terecht. Jammer van de ted, zou ie denke. Mar dat is ok weer niet zoo. De eerste twee hadde niet veur niks dur beste krachte angerokke. Et gelukte ze alleenig niet heelegaar en dan schijn ie dur in dat soort wark uit te legge. Nurmaal gesprooke zouwe we geneege zijn om te zegge: As ie zoo'n eind op streek bin zet dan nog effe deur en laat hier en daar een veer dan wurdt dur best een ploeg in mekander getimmerd. Mar dat schijnt niet te kunne. Op een gegeeve mement mot je van beiskante op je stuk blijve staan. En dan kan op één man, die z'n eige bij de eisen houdt, de heele zaak weer in spaanders legge. Naar et schijnt teminste. Gelukkig is dur dan toch alted weer iemand te vange, die de draad weer op neemt en mit een iets andere kijk op de zaak weer een stappie verder komt. Zoo is deuze keer ok ongeveer gegaan, de finesses daargelate. Mar et slot van deuze kommenetsefur- masie is toch wel wat amparts gewist. Terwijl z'n veurgangers iedere dag mar weer an gegadigde ontvinge en breeduit op een foto in de krant ginge staan, liet de leste furmateur, menister Marijnen, z'n eige nauweliks zien. Gien wonder, want die zat stiekumpies an de tillefoon de liefhebbers op te bel len. En gien kranteman die tot de hoorn kos deurdringe. Kijk, en nou komt dur iets, wat ik niet begrijp. Dur ware menisters die achteraf in de krant moste leeze dat ze dur bij zate. Menister Luns bevurbeld, die in het buitenland zat as vanzelfspreekend zat mit enige keére hallo roepe weer op de zeetel. Achteraf weir dur gezeid, dat de leste furmateur de krante mooi veur gewist was. Dur was een kommenet veurdat de verslaggevers et puntje uit durlui balpen geknipt hadde. Et ken een leer veur de volgende keer zijn. Niet teveul tam-tam make, want dan gaan Jan en Alleman dur eige dur mee in late. Et mot niet meugelik zijn dat de zwager van een angezochte zeit: Piet, je mot dur niet an beginne, want ik zie et zus en zoo en veur je et weet zit jie in de boot. En dan gaat de angezochte z'n eige bedenke. Nee, et is beeter om een geheime fur mateur te neeme. Eentjie die een bietjie vurtgefrommelt wurdt, erges op de hei mit een paar traangasbommegies op zak. As die dan mit een kannidaat erges achter een struikie zit te prate en dur komt een loerder dan ken die teminste op een vei lige afstand gehauwe wurde. Wout Blauwkous. mm Uw bril zal bewijzen dat u wer kelijk een goede opticiën koos, toen u een bril nodig had. Een goed opticiën zal dan pas tevreden zijn, als u tevreden bent. De uitvoering ervan, de vorm van het montuur, ja alles moet opvallend goed zijn. Want uw bril is onze reclame. Wij zullen u bij uwe keuze gaarne met onze terzake kundige adviezen ter zijde staan. Opticiën-specialist Prins Bernhardlaan 4 - Tel. 3784 VEENENDAAL Leverancier van alle ziekenfondsen Onze zaak is van 1 t/m 10 aug. GESLOTEN wegens vakantie. Het oefenprogramma van DOVO start a.s. zaterdag met een wedstrijd tegen de sterke Arnhemse ploeg VDZ (2e klas zon dag amateurs) de retourmatch vindt plaats op zaterdag 10 augustus. Op 24 augustus speelt DOVO een thuiswedstrijd tegen Wageningen II. Onlangs maakte de voetbalver. R.K. Unitas een trip naar Duitsland om daar met enkele elftallen te spelen tegen Rhe- nania in Kleef. De Duitse voetballers zul len zaterdag een tegenbezoek brengen bij de Unitasfamilie. Zaterdagmiddag om A.S. ZATERDAG Terrein Panhuis. Aanvang 6.30 uur twee uur speelt Unitas 2 tegen de reser ves van de Kleefse ploeg en om vier uur vindt dan de wedstrijd tussen de eerste elftallen van Unitas en Rhenania plaats. Een en ander ter gelegenheid van het 15- jarige bestaan van Unitas dat dit feest zaterdagavond zal vieren met een dans avond in de zaal van Spaan aan de Spoor- laan. Zondagmiddag zullen de veteranen van Unitas in het veld komen voor een vriendschappelijk partijtje. Oranje-Wit activiteiten A.s. zaterdag 3.30 uur speelt Oranje Wit te Remmerden tegen de 3e klasse KNVB- er Worth-Rheden. Om 6.30 uur zullen de veteranen van Oranje-Wit die van Vee- nendaal gaan bekampen, daarna is er een contactavond met bal voor leden en pool- leden met hun echtgenoten en verloofden. Deze wedstrijd tegen Worth-Rheden is een begin van de voorbereiding voor de competitie. Het bestuur heeft dit jaar be sloten dat zij die niet komen trainen, niet in het eerste elftal kunnen worden opge nomen. Het is het bestuur gelukt beslag te leggen op een goede trainer en wel de heer A. v. Kooten uit Utrecht. De training wordt behoorlijk goed bezocht dit jaar. VEENENDAAL Gevonden voorwerpen van 24 tot 31 juli 1963. Groen ribfluwelen portem. met inhoud; dameshorloge; lichtbruine herenportemon- naie; grijs damesvest; witte damesporte- monnaie met inhoud; dameshorloge; on derstel kinderwagen; wagenplaid; grijze dameshandschoen; rieten mandje; overall, koppel en shawl; hondenpenning; bril; bruine portemonnaie inh. 0.90 gld. en pas foto; gewicht van 1 kg; shawl. Verloren voorwerpen in dezelfde pe riode: Witte plastic damesportemonnaie, inh.r 15 gld. en zegels; bril met donker montuur; zonnebril; fototoestel; autoped; tuinbroekje; bruine portemonnaie inh. zwemabonnement en sleutel; bruine por temonnaie inh. 0,90 gld. en pasfoto; paar sandalen. Gemeente Veenendaal Burgemeester en wethouders van Vee nendaal; maken bekend: dat met ingang van 5 augustus 1963 in verband met de uitvoering van werkzaamheden aan de Prins Bernhardlaan een wachtverbod van kracht is voor de oostzijde van de Prins Bernhardlaan, zulks voor zover deze weg is gelegen tussen de Vijgendam en de Mulderslaan. Deze maatregel zal van kracht zijn tot 5 oktober 1963 of zoveel korter als mo gelijk zal zijn of zoveel langer als nodig mocht zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het voor de westzijde van de Prins Bern hardlaan geldende wachtverbod van kracht blijft. Veenendaal, 29 juli 1963. Burgemeester en wethouders van Veenendaal. De burgem. Ant. de Ruiter l.b. De secr. D. Blankespoor. woord ió aan: extra zware kwaliteit met linnen rug, op verzoek nog éénmaal voor teleurgestelden van vorige aanbieding, q aq van 5,80 nu O.Vö katoen, betere kwaliteit, met leren hengsels, grote maat, veel ruimte en gemakkelijk mee te rv /TQ nemen. Nu slechts w.U:7 aluminium fluitketel, 2 L., in een betere kwaliteit. Koopjesprijs L.S'O Alleen dinsdag 6 augustus. Hoofdstr. 7 - Tel. 3103 - Veenendaal Amerongen zal op zaterdag, 3 au gustus a.s. in het teken staan van de viering van 150 jaar Konin krijk. Zoals U allen weet zal de Commissaris der Koningin die dag de Kolom van Waterloo ont hullen, terwijl ook vele gasten Amerongen die dag zullen bezoe ken. Het gemeentebestuur hoopt dat alle inwoners die dag de vlag zullen willen uitsteken, ten bewij ze van ons aller medeleven. De burgemeester van Amerongen, O. R. van den Bosch. SCHERPENZEEL Op de woensdag te Scherpenzeel gehou den markt werden 1.030.000 eieren aange voerd. De prijs varieerde van 11,60 - 12,en die van henneeieren van 7, - 10,50. Allen per 100 stuks. De handel was goed. Op 9 juli 1963 is de nieuwe Algemene Bijstandswet in het Staatsblad (nr. 284) verschenen. Deze wet, die Minister Klompé in het afgelopen voorjaar in de Staten-Generaal heeft verdedigd, zal op 1 januari 1965 in werking treden en de bestaande Armenwet buiten werking stellen. Daarmee zal een aanzienlijke verbetering tot stand komen in de posi tie van de vele landgenoten, die voor de voorziening in het bestaan afhankelijk zijn van de financiële hulp van de overheid of van welda digheidsinstellingen. Er zijn in Nederland op dit ogenblik ruim 75.000 gezinnen en alleenstaanden, die niet over voldoende inkomsten uit bezit of arbeid, dan wel op grond van een sociale verzekering beschikken, om in de alledaagse noodzakelijke kosten te kunnen voorzien. Daarnaast zijn er nog circa 40.000 personen die in de een of andere in richting - een ziekenhuis, een bejaarden tehuis, een verpleeghuis of dergelijke - moeten verblijven, maar die de kosten daarvan niet zelf kunnen betalen. Al die mensen ontvangen op het ogenblik op grond van de Armenwet ondersteuning van de gemeenten of van kerkelijke of particuliere instellingen. Voorts zijn er dan nog enige groepen, die op grond van een zogenaamde rijksgroepsregeling gel delijke hulp van de overheid ontvangen. Verbetering Voor al deze mensen betekent de Alge mene Bijstandswet straks een grote ver betering; een verbetering die, kort gezegd, hierop neerkomt: wat zij in het verleden als gunst bij wijze van liefdadigheid kregen, zal hen in de toekomst als recht worden verleend. De oude Armenwet is nog gebaseerd op de gedachte, dat de hulp aan armen vooral een vorm is van betoon van barmhartigheid, een activiteit die in de eerste plaats een taak was voor kerkelijke en particuliere instellingen voor liefdadigheid. De hulp van de over heid had in deze opvatting een plaatsver vangend karakter, terwijl de arme zelf geen enkel recht op ondersteuning kan doen gelden. Op dit moment moeten de gemeentelij ke sociale diensten bij het geven van on dersteuning rekening houden met de be palingen van de Armenwet, een wet die van voor de eerste wereldoorlog dateert. Eenieder die weieens in zijn familie of onder kennissen iemand heeft ontmoet die noodgedwongen om ondersteuning bij de gemeente moest aankloppen, weet dat zoiets als zeer onaangenaam werd gevoeld. Het voornaamste bezwaar van de Armenwet is het ontbreken van zeker heid; de gemeente behoeft pas iets te doen als blijkt dat kerkelijke of particuliere HOOFDSTRAAT84 VEENENDAAL PASFOTO'S IN 10 SECONDEN KLAAR SCHORSING VARKENSMARKTEN OPGEHEVEN Het gunstige verloop van het mond en klauwzeer onder de varkens geeft de minister van landbouw en visserij niet langer aanleiding de schorsing van de varkensmarkten te verlengen. Met ingang van 1 augustus 1963 wordt der halve het houden van varkensmarkten, alsmede het houden van verkopingen, keuringen en tentoonstellingen van var kens weer toegestaan. De schorsing van de varkensmarkten - eerst regionaal - later op 17 mei 1963 voor het gehele land geldend, heeft er mede toe bijge dragen dat de verspreiding van de ziek te tot stand kwam. AAN DE RIBESLAAN IN RHENEN woont de zingende postbode Jan Op- hof, vijf en twintig jaar, gehuwd en vader van één kind. Neen, denkt U nu niet meteen dat Jan iedere och tend onder de ramen van Rhenense schonen allerlei vleiende liederen staat te zingen alvorens hij de post in de brievenbus stopt, zó is het nou ook weer niet. Jan zingt namelijk in zijn vrije tijd en hij begeleidt zich zelf daarbij op zijn onafscheidelijke guitaar. Is die guitaar er niet bij, dan wordt hij begeleid door „The Music Makers", het in Rhenen en verre omgeving uitstekend aangeschreven dansorkest van amateurs. Drummer Van Brakel „pikte" Jan Ophof des tijds op, toen hij op amateuravonden zong. Hij zag toen al wat in deze mu zikale knaap en sindsdien is Ophof niet meer bij „The Music Makers" weggeweest. Er waren er echter nog meer die wat in Ophof zagen en dat waren de organisatoren van het Kaagconcours dat in Warmond werd gehouden en waaraan werd deelgenomen door de ze Rhenense zanger. Na talrijke voorselecties slaagde Jan Ophof erin zich in de finale te plaatsen en het eindresultaat is geworden dat hij in december van dit jaar een platencon tract krijgt aangeboden van één van de Nederlandse grammofoonplaten maatschappijen, dezelfde maatschap pij waar destijds Anneke Grönloh is begonnen WIE IS OPHOF? Wie is eigenlijk Jan Ophof We liefdadigheid geen uitkomst bieden; de gemeente is dan vrij te bepalen hoeveel ondersteuning zal worden verleend, en welke voorwaarden er zullen worden gesteld; heeft de gemeente eenmaal be sloten dan is er geen mogelijkheid van be roep, wat tot gevolg heeft, dat zich tussen de verschillende gemeenten ook grote verschillen in de praktijk van de armen zorg voordoen. Verplicht In deze opzichten verandert er na 1965 veel. Volgens öe nieuwe wet zijn Burge meester en Wethouders verplicht finan ciële bijstand te geven aan iedere Neder lander in hun gemeente, die dat nodig heeft. Deze bijstand is niet alleen bedoeld om de mensen de nodige kleding en voe ding en huisvesting te geven, maar ook voor een misschien kostbaar verblijf in een ziekenhuis of een revalidatiecentrum, ook voor noodzakelijke huishoudelijke hulp, bij het opbouwen van een nieuwe bestaansmogelijkheid - een bedrijfscrediet of een omscholing. In dergelijke gevallen kan er een recht zijn op financiële bij stand. In de toekomst zal ook de mogelijkheid openstaan om tegen een besluit van Bur gemeester en Wethouders in beroep te gaan bij Gedeputeerde Staten en zelfs bij de Kroon. Als iemand vindt dat hij in zijn gemeente niet voldoende bijstand ontvangt kan hij zijn geval voorleggen aan Gede puteerde Staten van zijn provincie, die zijn zaak opnieuw bekijken. Op deze wijze kan de bijstandbehoevende tenslotte zono dig zijn recht zoeken bij de Kroon. Een belangrijke bepaling van de nieu we wet is ook die, welke betrekking heeft op de beperking van het ver haalsrecht. Volgens de Armenwet kunnen de kosten van de ondersteu ning die iemand ontvangt, terugge vraagd worden van diens familie leden: zyn ouders, zyn grootouders of echtgenoot, zyn kinderen of klein kinderen. Er waren tot voor 1961 veel bejaarden die liever alleen van hun A.W.O. trach ten rond te komen (en dan ook armoe leden), dan dat zij om ondersteuning bij de gemeente gingen vragen, alleen om te voorkomen dat hun kinderen of klein kinderen door de gemeente gedwongen zouden worden daarvoor te betalen. In 1961 is dat zogenaamd verhaalsrecht al een aanzienlijk stuk beperkt en ha 1965 zal het verhaal op meerderjarige kinde ren en op grootouders geheel worden af geschaft; alleen ten aanzien van de echt genoot en van de ouders en hun minder jarige kinderen zal verhaal dan nog mo gelijk zijn. In de meeste gevallen zal de betrokkene zelf een eenmaal ontvangen bijstand later niet meer behoeven terug te betalen. Recht Het is duidelijk dat men in een wet die bedoeld is voor zeer uiteenlopende gevallen, niet in cijfers kan vastleggen op hoeveel bijstand iemand nu recht heeft. Iedereen heeft recht op zoveel bijstand, dat hij in de noodzakelijke kosten van het bestaan kan voorzien; het hangt mede van de persoonlijke omstandigheden en moge lijkheden af, hoeveel dat voor een bepaald persoon zal zijn; elke vaststelling daarvan dienen Burgemeester en Wethouders dan ook van geval tot geval te beqordelen. De ervaring heeft geleerd dat bepaalde groepen van personen, die in gelijke om standigheden verkeren, ongeveer gelijke bijstand nodig hebben. Voor die groepen zullen in de toekomst, op grond van de nieuwe wet ook weer groepsregelingen gemaakt worden. In deze groepsregelingen kunnen de bedrogen van de bijstand wor den genoemd zodat eenieder die onder zo'n rijksgroepsregeling valt, kan weten op hoeveel bijstand hij recht heeft. Het ligt in de bedoeling dat in de toekomst zoveel mogelijk van deze groepsregelingen worden gemaakt. Kapitaaltje Er bestaat bij velen de opvating dat iemand, voordat hij in aanmerking komt voor cverheidsondersteuning eerst al zijn eigen middelen, zijn laatste spaarduiten moet hebben opgemaakt. In de praktijk passen de meeste gemeenten in dit opzicht al jarenlang een veel soepeler werkwijze toe. Wanneer de Algemene Bijstandswet in werking is, zal er ook wat dat betreft een duidelijker regeling zijn; volgens de nieuwe wet moet de gemeente de bij standaanvrager in het bezit laten van een bescheiden vermogen en ook van dét ka pitaaltje dat eventueel bestemd is voor het bedrijf of voor de opleiding van de kinderen. Verder moet de gemeente, die aan een ouder met minderjarige, verdie nende kinderen bijstand verleent, een re delijk deel van het inkomen van die kin deren buiten beschouwing laten. Zo mag zij geen rekening houden met charita tieve bijdragen, bijvoorbeeld van de kerk of de diaconie, of met persoonlijke giften. Nog in andere opzichten is er in deze nieuwe wet naar gestreefd dat al de Ne derlanders, die door welke omstandig heid dan ook op overheidsbijstand zijn aangewezen deze bijstand ontvangen zon der dat zij in hun waardigheid en vrij heid als burger worden beknot. Er wordt gewaakt tegen de onnodige bevoogding, die zo kenmerkend was voor de vroegere armenzorg; zo zal bijvoorbeeld ook een man die financiële hulp van de gemeente nodig heeft om een plaats in een bejaar dentehuis te vinden, binnen redelijke grenzen vrij zijn in de keuze van het te huis van zijn voorkeur. Gelijkheid Door nieuwe bepalingen wordt ook voorkomen, dat een bijstandontvanger feitelijk gedwongen wordt te blijven wo nen in de gemeente waarin hij eenmaal bijstand ontvangt. De nieuwe wet zal er tenslotte ook toe bijdragen dat over het gehele land gezien een grotere gelijkheid in de bijstand zal ontstaan. De feitelijke verlening van de bijstand is een taak van Burgemeester en Wet houders. Over de mogelijkheden die deze wet biedt, kunen nadere informaties straks dan ook bij de gemeentelijke soci ale diensten of op het gemeentehuis wor den verkregen. Ook het Ministerie van Maatschappelijk Werk verstrekt graag de nodige voorlichting. RHENEN Ingekomen personen: J. A. Hage van Renkum; E. Windhouwer gez. van Amers foort; G. J. Blankestijn van Veenendaal; J. J. Houben van Stiphout; W. A. Jansen gez. van Wageningen; C. A. W. Wiege- rinck van Woerden; J. Schot g.m. van Nieuwamerongen van Ede; G. Vos van Den Helder; J. H. H. Hegeman gez. van Renkum; C. C. F. E. Woudenberg van Werkhoven; J. N. de Jong van Dordrecht; A. F. van der Aa van Renkum; H. An- dringa van Limmen; A. J. van Ewijk gez. van Maurik; G. H. J. Weenk van Ame rongen; M. Maregrande van Zwitserland; H. C. van der Craats g.m. van Donselaar gez. van Ede; D. J. van Homoed g. m. van Veenendaal gez. van Amerongen; S. Haverkamp Begemann van Amersfoort; G. Mol van Tiel. zulen het hem zelf laten vertellen. Hij praat namelijk even gemakkelijk en vlot als hij zingt. „Ik werd vijf en twintig jaar geleden geboren in Bor ger. Eigenlijk ben ik dus een Drent. Maar daar ik al vanaf mijn twaalfde jaar in de Grebbestad woon, voel ik me toch een echte Rhenenaar. Ik heb hier de school bezocht en na die tijd actief deelgenomen aan het vereni gingsleven, vooral als voetballer bij de RVV „Rhenus". Naast de lagere school heb ik nog een jaar highschool gehad in Amerika. Was Jan Ophof dan in de verenigde staten Ja, een jaar lang. Dat kwam doordat hij in Rhenen kennis kreeg aan Frank Ford, die hier een jaar studeerde in het kader van een uitwisselingspro gramma. Toen Ford naar huis terug keerde, nam hij Jan Ophof mee en die beviel het zo goed in de States dat hij er bijna was gebleven. „M'n visum was echter maar één jaar geldig", zo gaat Ophof verder, „en ik heb er eigenlijk geen moeite voor gedaan om het te verlengen. Zodoen de ben ik weer naar huis gekomen, echter met de mooiste herinneringen. Ik was daar vlak bij New York, in het op 100 km verder gelegen West Town. Op de boerderij waren niet minder dan 450 koeien, die machi naal werden gemolken. De landerij en besloegen maar liefst 600 ha en daarop stonden twee bedrijven. Naast mijn arbeid in het boeren bedrijf speelde ik toen al guitaar en soms gast in verschillende orkestjes. In Amerika zag men wel iets in me als zanger en ik kreeg er echt plezier in. Toen ik thuis kwam had ik een echt cowboy-pak meegenomen, waar in ik talrijke malen ben opgetreden. Het zingen is altijd mijn hobby ge bleven. Daar ik graag overdag in de buitenlucht ben werd ik drie jaar geleden postbode en dat bevalt me nog prima. In m'n vrije tijd is het zingen mijn grootste hobby gebleven, vaak met de gitaar onder m'n arm maar ook vaak als zanger bij de „Music Makers" BEZEMSTEEL ALS MICROFOON Jan moet er ontzettend veel voor oefenen. Hij doet dat wanneer ieder een naar bed is en zoekt dan de kel der van zijn woning op. Daar heeft hij als microfoon een bezemsteel op gericht waarvoor hij steeds maar weer oefent, ook in de mimiek. Het resultaat van zijn harde werken is niet uitgebleven. AANBIEDINGEN Het moet toch wel als een grote prestatie worden gezien dat hij door een platenmaatschappij is uitverko ren voor een contract. In december wordt dit verwezenlijkt. Dan zullen de eerste opnamen worden gemaakt en zal Jan Ophof op de platenmarkt verschijnen. Of hij nu naast zijn schoenen loopt? „Neen", zegt Jan, „ik blijf met beide benen op de grond staan of liever gezegd lopen, want ik blijf doodgewoon de postbode. Wan neer ik mij geheel op het zingen zou gaan toeleggen ben ik nooit meer thuis en dat is ook niks. Bovendien vervreem je dan van je gezin en dat staat bij mij nog het hoogst aange schreven. Ik beschouw het als een aardigheidje. Verschillende orkesten hebben mij na het concours in War mond al belangrijke aanbiedingen gedaan, maar tot nu toe heb ik ze al lemaal van de hand gewezen. Ik be gin er niet aan, of Intussen zingt Ophof een paar maal in de week met zijn eigen or kest, „The Music Makers" dat na Jan's succes in de Kaag steeds gro tere belangstelling heeft gekregen en steeds meer avonden bezet is. Dat vindt Jan heerlijk. „Het moet voor mij een hobby blijven!", herhaalt hij tenslotte met overtuiging in zijn sympathieke stem. VEENENDAAL Geboren: Jozeph z. v. J. Albers en H. J. Anbeek; Annette Sophia d. v. J. Wei graven en D. H. van den Brink; Gerrit z. v. W. H. Rebergen en M. C. van de Braak; Willem Elbert z. v. H. van Manen en E. Leppers; Antoinette Johanna d. v. C. Mudde en J. van Spanje; Alida Reina Anthonia d. v. J. van Manen en A. M. Kroesbergen; Johanna d. v. W. Mulder en H. Bosch; Geertje d. v. W. Mulder en H. Bosch. Ondertrouwd: J. Edink en G. F. L. Bronkhorst; P. van Ek met S. van de Haar; G. van de Kraats met T. J. van Manen; J. J. Prins met G. Gerrits. Gehuwd: J. Mol met T. Drost. Overleden: Wouterina van de Pavert, 6 jaar, dochter van: C. van de Pavert en C. J. van Lunteren; Hendrika van Rooijen, 66 jaar, weduwe van J. P. H. Tissen; Johan Goolkate, 66 jaar, weduwn. van: J. B. Immink (overl. te Rhenen). RHENEN Geboren: Corina d. v. C. van Esseveld en G. Methorst; Hans z. v. W. Pleijler en A. J. Bartelings; Gijsbert Cornelis z. v. C. G. Qnderstal en M. Hoonhorst, Amerongen; Irene Manon d. v. S. H. van Ballegcijen en G. J. Hament; Clasina d. v. D. J. Bovenschen en Y. Looijenga; Jeanet- te Marina d. v. B. A. Schoolderman en J. H. Buitenweg; Johannes z. v. G. van den Brink en G. Oskam; Marca d. v. M. Los en F. L. Bos; Ernst Frederik z. v. E. R. Geerink en F. M. G. Peters; Huibert z. v. T. Hovestad en R. Drost, Veenendaal. Ondertrouwd: L. Wildeman en C. Brie- ne; C. van Eek en C. Opperman. Gehuwd: W. Madern en B. M. A. T. Terschegget. Overleden Willemijntje Robbertsen, 80 jr., echtgenote van J. W. Snijders; Johan Goolkate, 66 jr., geh. gew. met J. B. Immink, Veenendaal. Overleden te Wageningen: Hendrikje Ditewig, 70 jr., echtg. van W. Dolderman, AMERONGEN Geboren: Hendrik Hermanus z. v. J. de Heus en G. van de Pavert. Ondertrouwd: W. Reede en J. G. van Ewijk. Getrouwd: J. B. Krosse en M. van Blit- terswijk. Overleden: Jan Vervat, 77 jaar; Willem Wegerif, 81 jaar. SCHERPENZEEL Geboren: Piet z. v. E. van Doorn en R. G. de Kruif; Hendrik Peter z. v. B. C. v. d. Wetering en H. van Asselt. DE KLOMP EDERVEEN Geboren: Hendrik E., z. v. J. Snitselaar en C. Bos; Henriëtte C., d. v. T. v. Brum- melen en A. Methorst. Ondertrouwd: G. Teunissen en J. Bouw. Vertrokken personen: E. Haisch g.m. den Otter naar Lienden; J. C. M. Schout Velthuijs naar Nieuwveen; C. M. van den Born gez. naar Hellevoetsluis; I. G. E. Schrader g.m. van Wolffelaar gez. naar Emmen; W. van Dam gez. naar Lang broek; F. J. van den Berg naar Ede; W. H. Wessels g.m. Vleeming gez. naar Arnhem; T. Jansen naar Echteld; H. M. W. Visee g.m. Gregoor naar Amerongen; J. M. C. Lucassen g.m. van de Vaart naar Anna Paulowna. AMERONGEN Ingekomen personen: S. Mulder van Gv; I. Flikkema-Betzinger van Texel; M. E. L. Verburg-de Waard, D. Pakvis-Bijl, Th. Liesemeijer van Veen van A'dam; A. Kui ken van MenaldumadeelB. de Haan van Doorn; W. C. A. Veldhuizen-Lekkerker- ker van Valburg; J. van Walsem van Rhe nen. Vertrokken: W. C. van Schuppen-van Ewijk naar Driebergen; M. Krosse-van Blitterswijk naar 's Gravenhage; A. E. R. Tiel naar Den Helder; D. van Veenendaal- van Homoed naar Rhenen; H. F. M. van Vugt naar Curagao. DOKTOREN EN APOTHEKERS VEENENDAAL: Dr. G. Annot, tel. 3198. Apotheek Zuidersma, Hoofdstraat 53, tel. 2123. RHENEN: Dr. P. Rienstra, tel. 577. Apo theek Deijs. ELST-AMERONGEN-LEERSUM: prak tijken Bakker, V. d. Burg, Kars, Os- sendorp en Van Ommeren: Dr. Bak ker te Leersum, tel. 03434-1495. EDERVEEN-DE KLOMP-RENSWOU- DE: Dr. Ter Velde te Renswoude, tel. 08387-450. SCHERPENZEEL: Dr. W. v. Vulpen, tel. 03497-220. VEENENDAAL Oudekerk; 9.30 uur ds. J. A. de Waard van Meerkerk; 5 uur: dr. C. Graafland. Julianakerk: 9.30 uur ds. J. J. Bos van van Sprang; 5 uur ds. D. van den Berg. Vredeskerk: 9 uur ds. D. van den Berg; 10.30 uur ds. D. van den Berg; 5 uur ds. P. J. Bos van Sprang. Sionskerk: 9 uur dr. C. Graafland ;5 uur ds. W. Vroegindeweij van Barneveld. Veeneind: 3 uur dhr. J. van Woerden van Stolkwijk. Dijkstraat: 2.45 uur ds. A. Stekelenburg. Geref. Kerk, Vaartbrug: 9.30 uur ds. Kuiper van Doorn; 5.00 uur ds. Over- duin. Geref. Kerk, Petrakerk: 9.30 uur ds. Overduin; 5.00 uur ds. Kuiper van Doorn. Chr. Gerf. Kerk, Hoofdstraat: 9.30 uur ds. Overduin; 5.00 ds. Overduin. Chr. Geref. Kerk, Beatrixstraat: 9.30 uur ds. Langdroek; 5.00 uur ds. Langbroek. Geref. Gem. Syn., Geb. Eltheto: 9.30 uur Leesdienst; 5.00 uur Leesdienst; woensdag 7 augustus 7.30 uur ds. Van Haaren van Rijssen. Geref. Kerk, Geb. O.C.B.: 9.30 uur ds. Wielenga; 3.00 uur ds. Wielenga. Geref. Gem. in Ned., Fluiterstraat: 9.30 uur ds. Mallan; 5.00 uur ds. Mallan. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. de Pree. R. K. Kerk, Willibrordkerk: 8.00 uur en 10.00 uur H. Mis; 5.00 uur Lof. R. K. Kerk, Salvatorkerk: 7.30 uur en 10.15 uur H. Mis; 5.00 ur Lof. Leger des Heils: 10.00 uur Heiligings samenkomst; 12.00 uur Zondagsschool; 6.45 uur Openluchtsamenkomst; 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Ned. Herv. Kerk, „Sola Fide": 10.00 uur ds. Van Leeuwen van Rotterdam; 5.30 uur ds. Bos. RHENEN Herv. Gem.: 10.00 uur ds. J. Mole; 6.30 uur ds. J. v. d. Hoek. Protestantenbond: Geen dienst. Geref. Kerk: 10.00 en 5.00 uur ds. S. de Vries van Bennekom. Geref. Gem., Syn.: 10.00 en 5.30 uur Leesdienst; woensdag 7.30 uur dhr. Hakkenberg. Geref. Gem., plantsoen: 10.00 en 5.30 uur Leesdienst. Oud Geref. Gem.; 10.00 en 6.00 uur Leesdienst. Leesdienst; maandag 5 augustus 7.00 uur ds. Toes van Kinderdijk. R. K. Kerk: 8.00 uur Vroegmis; 10.15 uur Hoogmis; en 7.00 uur Lof. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 6.30 uur ds. Van Viegen uit Overberg. ELST Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 6.00 uur de Heer Jansen van Andelst. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk 10 uur Prof. ds. W. C. Unnik, 6.30 uur ds. Wuyster van Op- hemert. Geref. Kerk: 10.00 en 6.30 uur ds. Slin- genberg van Renswoude. Ned. Prot. Bond 10.30 uur mej. B. Slin- genberg van Renswoude. R. K. Kerk: 8.00 uur Vroegmis; 10.15 uur Hoogmis. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur ds. C. van Schoonhoven van Giesseburg; 6.30 uur ds. C. van Schoonhoven van Giesse burg. Geref. Kerk: 10.00 en 6.30 uur ds. Boer- kool uit Ede. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur kand. Sma ling uit Amersfoort; 6.30 uur dhr. Mulder uit Amersfoort. Geref. Gem.: 9.30 en 6.45 uur Leesdienst. Oud Geref. Gem. 9.30 en 7.00 uur ds. Toes uit Kinderdijk. SCHERPENZEEL Ned Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. J. de Heer, voorm. bed. H. Doop, en nam. voorber. H. Avondmaal. Geref. Kerk: 10.00 en 18.30 uur ds. A. I. Koffeman van Nijkerk. Vrije Evang. Gem.: maandag 20.00 uur ds. W. E. Petegem van Bussum. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 9.00, 10.30 en 6.30 uur ds. J. v. Noort van Noordwolde. Oud Geref. Gem.: 10.00 en 6.30 uur Lees dienst. Roekeloze waaghalzerij in het verkeer hebben al heel wat onvoorzichtigen de verzuchting doen slaken: „Had ik maar".,„Had ik maar niet zo snel ge reden, dan was ik misschien niet over de kop geslagen". „Had ik toch maar even gewacht, dan had ik die oude man niet op de oversteekplaats omver gereden". „Had ik maar wat rekening gehouden met dat jongetje op dat fietsje, dan zou hij nu nog hebben kunnen spelen met zijn vriend je". „Had ik hem toch maar voorrang gegeven inplaats van te proberen nog voor hem langs te gaan". „Had ik maar„O, had mijn man toch maar Hoeveel Jansens en hoeveel vrouwen en kinderen van wijlen Jansens hebben deze en dergelijke verzuchtingen al gelaakt. Wat een zelfverwijt, wat een brokken, wat een narigheid en ellende had voorkomen kunen worden wan neer wat meer beheersing en ver antwoordelijkheidsbesef aan de dag was gelegd. Leer uit ondervinding van ande ren. Doe beheerst in het verkeer, want al krijgt U gelijk, zoals me neer Jansen, dan is het toch langs een lange, dikwijls kostbare en heel pijnlijke omweg. Ook wordt het einddoel belang rijk later bereikt dan wanneer U enkele ogenblikken, Uw haast had beteugeld en had voldaan aan Uw plicht van het algemeen be schaafd om eikaars rechten te eerbiedigen. Meneer Jansen haalde het wel. Tenminste in het tweede bedrijf. Maar hoe verging het de ander Denk aan Uw verantwoordelijk heid tegenover Uzelf, Uw gezin, Uw medemens. IK HAAL HET NOG WEL' DENKT JANSEN "JANSEN HAALT HET NOG WEL DENKT DE DOKTER WAAG TOCH NIETS IN HET VERKEER, want wie waagt, rijdt op goed geluk, en wie dat doet heeft op een kwade dag - misschien morgen reeds - ongeluk. Een ongeluk kan betekenen: Weer een (dodelijk) slachtoffer bij de onrustbarend met bloed geschreven curve der vekeersongevallen. De vraag blijft dan nog: Is het slachtoffer de ander, of bent U het misschien zelf Is er een groter kwaad van mens tegenover mens, dan elkaar van het leven te beroven Is er een groter verlies, dan het verlies van het leven Daarom nogmaals: DOE TOCH BEHEERST IN HET VERKEER

De Vallei | 1963 | | pagina 2