Halverwege reeds grote tevredenheid over kindervakantiewerk 1963 ,mmom brengt nieuwe variaties en technische verbeteringen! N.V. v.h. Fa. Wed. A. W. de Haas Straatvoetbal Groot tekort aan legerpredikanten deed Chr. Geref. Kerk-Beatrixstraat besluiten om haar predikant in dienst te laten gaan DE TREK NAAR BUITEN (II) HOLLANTOR n V - VERLAAT 22, VEENENDAAL - TEL. 08385 - 3345 EN 3346 Reeds plannen voor volgend jaar Uitslagen Totaal stand Programma jeugdvierdaagse „DE GROENE ZONE" Voor de kantonrechter Kleurrijk schouwspel rond heropgerichte kolom Dank Wat let u om ook eens bij Hollantor te komen praten? Hollantor is een jong modern bedrijf met toekomst, ook voor u. De produktie breidt zich sterk uit en daarom zijn er meer mensen nodig, mensen die stuk voor stuk een verantwoordelijke taak aandurven. OPERATORS CONTROLEURS Komt u eens bij ons langs en vraag naar onze heer Van Egmond, die bij ons voor de personeelsbelangen zorg draagt. Hij zal u altijd graag ontvangen. Ook 's avonds na 7 uur op zijn huisadres: Schrijverspark 103 de meest verkochte wagen laagste kilometerprijs hoogste inruilwaarde overal service 1200 Limousine vanaf f 5090,- 1500 Limousine 68IO,- 1500 Variant 7320,- Bestelwagens 5450,- Vraag nadere bijzonderheden bij de VW-dealers IMPORT: PON's AUTOMOBIELHANDEL N.V. AMERSFOORT - TELEFOON C03490) 18541 Kerkewijk 91 De activiteiten rondom het kindervakantiewerk zijn voor de helft voorbij. Zelden zal de temperatuur zo hoog geweest zijn als we nu hebben meegemaakt in deze eerste helft. Eindelijk beleefden we weer eens een echte zomer. Het is duidelijk dat er voor de jeugd bij goed weer veel meer mogelijkheden zijn om zich te vermaken dan bij het weer waar onze Nederlandse zomers zo langzamerhand berucht door zijn. De programma's trokken ook heel veel Veencndaalse jeugd. De vraag wordt wel eens gesteld of het in onze tijd met zoveel vakantie-mogelijkheden nog wel zin heeft dit werk te laten doorgaan. Wanneer U weet dat er in de eerste 2 weken 1150 kinderen mee hebben gedaan is de vraag wel afdoende beantwoord. Het is duidelijk dat dit werk door moet gaan. De organisatoren van dit werk, de leiding van het jeugdwerk „De Instuif" lopen daarom nu al met plannen rond waardoor het vakantiewerk, mogelijk volgend jaar op een geheel andere wijze, zal worden voortgezet. Ook het straatvoetbal bleek veel be langstelling te hebben. Elders in dit blad kunt u de volledige uitslagen vin den. De winnaars hebben sportief partij gegeven. Gelukkig bleek de sportiviteit bij alle deelnemers en bij de supporters, groot te zijn. De belangstelling dit jaar en de vele verzoeken om uitbreiding van dit werk. maakten dat de leiding van de „Instuif" zal proberen voor vol gend jaar een uitgebreider schema op te stellen. Adr. v. Ostadel. Schrijverspark 80 Zandstraat Westersingel04 Rembrandtlaan Westersingel 90 Adr. v. Ostadelaan Zandstraat 22 Adr. v. Ostadel. Westersingel22 Rembrandtlaan Schrijverspark 111 Rembrandtl. Adr. v. Ostadelaan 40 Schrijverspark Zandstraat13 Schrijverspark Westersingel 24 Zandstraat Rembrandtlaan 14 Rembrandlaan8 punten Westersingel 5 punten Adr. van Ostadelaan 4 punten Zandstraat3 punten Schrijverspark 0 punten De winnaars (Rembrandtlaan) krijgen de beker van 1963. Dinsdag 7.15 uur Filmavond in Eltheto; Woensdag 9 uur: Wedstrijdspelen op terrein Westersingel-Bergweg; 7.15 uur: In 't Trefpunt „Tom Poes en Ollie B. Bommel; Donderdag 9 uur: Zwemwedstrijden in het Bergbad; 7.15 uur: Hollandiakoor in Eltheto; Vrijdag 9 uur: Speurtocht-opdrachten-, verzamelen bij jeugdgebouw; 7 uur: Intocht van de deelnemers aan de Jeugdvierdaagse. Route: Zand straat, Hoofdstraat, Kerkewijk, Indu strielaan. We verwachten dat de hele Veenen- daalse bevolking meedoet om hier iets groots van te maken. We hopen dat nie mand zonder bloemen binnen komt wandelen. Ook de deelnemers van bui ten Veenendaal niet vergeten Ds. C. Langbroek van de Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat gaat voor een jaar in militaire dienst. Deze vrijwillige dienstneming van ds. Langbroek als legerpredi- kant „treft" nu de Chr. Ger. Kerk van Veenendaal, want het is niet de eerste keer dat deze predikant als geestelijk verzorger onder de militairen is. In 1958 was het de Chr. Ger. Kerk te Nieuwe-Pekela die ds. Langbroek aan het leger afstond, toen deze een jaar lang bij de parate troepen te Assen diende. Deze keer gaat ds. Langbroek naar Bussum, waar hij voornamelijk onder recruten zal werken. 1 oktober a.s. gaat de Veenendaalse dominee in dienst en eind september volgend jaar hoopt hij weer „af te zwaaien". Om het met de woorden van ds. Lang broek te zeggen: de kerkeraad heeft een offer moeten brengen. Het valt ook niet mee om zijn predikant een jaar lang te moeten missen, hoewel ds. Langbroek nog wel zal trachten om vele zondagen in Veenendaal te komen preken. Al zal Terwijl in het westen van het land snel miljoenensteden groeien en iedere in stantie grond wil hebben voor huizen, wegen en zo mogelijk ook nog landbouw, geraakt de recreatie langzaam in de verdrukking. Dit gebeurt juist op een mo ment, dat steeds meer Nederlanders behoefte krijgen aan de mogelijkheid de huizenzee eens een dagje helemaal te ontvluchten. De spanningen zullen in de komende jaren neg stijgen, zo voorspelt de Rijksdienst voor het Nationale Plan in het gloednieuwe rapport over „Recreatieruimten in Nederland". De bevolkings groei en de moderne ontwikkeling van de samenleving zullen de behoeften ver- dejr doen toenemen, zo zegt het rapport letterlijk. Doordat de beschikbare ruimte dan steeds verder dreigt af te nemen lijkt de recreatie nog slechts een heel kleine kans te hebben ook iets uit de pot te kunnen meenemen. Daarvoor stellen de anderen teveel eisen. De landbouw moet verder worden gemechaniseerd, hetgeen een bredere ruimtelijke arm slag vraagt. De steden moeten belang rijk worden uitgebreid omdat we ten slotte ook ergens moeten wonen. En om voldoende werkgelegenheid voor een groeiende bevolking te scheppen moeten nieuwe industrievestigingen tot stand komen. Het wegennet moet wor den uitgebreid. Het leger moet - om met de moderne strijdmiddelen te leren omgaan - meer en grotere oefenter reinen hebben. En wat, zo vraagt men zich af, blijft er dan wel over van dat kleine stukje bos en woeste grond dat Nederland nog heeft? De „Groene Ruimte" - het gebied in eigen land, dat de Nederlander voor zijn recreatie zou kunnen gebruiken - is al zeer beperkt. De totale opper vlakte - strand- en waterrecreatie- streken niet meegerekend - bedraagt rond 230 duizend hectaren (op een to tale oppervlakte van ons land van 3,2 miljoen hectaren). In 1958 was dit vol doende voor 300 vierkante meter per hoofd van de bevolking. Maar de be volking blijft steeds in aantal toe nemen, terwijl er bij de grond alleen maar wat van af kan. De inpolderin gen, welke tot 1980 de landoppervlakte van Nederland zullen doen toenemen, kunnen nog voor enige verlichting zor gen, maar zij zullen wel voornamelijk voor agrarische doeleinden worden ge bruikt. Daarna zal de strijd zich alleen maar op een intensiever schaal gaan afspelen. Terwijl wonen, industrie en verkeer onderling om de voorrang zul len strijden, zullen de landbouw en de recreatie steeds meer op de achter grond worden geschoven. De „groene ruimte" zal dan ernstig worden be dreigd als nu al niet wordt gezorgd voor een zorgvuldig overheidsbeleid. Het rapport van de Rijksdienst moet voor zo'n beleid een wetenschappelijke basis leggen. Naast „de groene ruimte" - welke vooral te vinden is in het Oosten en het Zuiden van het land - kan de Ne derlander voor zijn ontspanning het water opzoeken. „We gaan naar Zand- voort" kan voor de gehele Noordzee kust keiden, want die is altijd langer dan U denkt. De Rijksdienst heeft uit gerekend, dat het Nederlandse strand langs de Noordzee een oppervlakte heeft van 1560 hectaren. De totale op pervlakte van voor recreatie geschikte meren en plassen is ongeveer 25 dui zend hectaren. De „groene ruimte" heeft echter het ontegenzeggelijke voor deel op het strand, dat het bezoek hier aan niet zo afhankelijk is van het weer. Een dag aan het strand zonder zon is verloren, een wandeling in het bos of op de heide is minder afhankelijk van regen en seizoen. De grootste onderde len van de groene ruimte zijn te vin den in Gelderland, dat ruim 97.000 ha aan recreatie-gebieden rijk is. Gronin gen en Friesland zijn het minst be deeld. De beide Hollanden en Zeeland komen er ook zeer karigjes af. Dat er recreatiegebieden zijn, wil nog niet zeggen, dat men er ook gebruik van kan maken. „Was het maar waar", lijkt de Rijksdienst in het rapport te verzuchten. Van iedere honderd hec taren recreatie-grond in ons land zijn slechts 57 ha vrij toegankelijk. De rest vereist een speciale vergunning of is voor iedereen „verboden terrein". De „groene ruimte" zou belangrijk in ca paciteit toenemen als de bordjes „ver boden toegang, ing. art. zus en zo, wet boek van strafrecht" zouden verdwij nen. Het ongunstigst is de situatie in Zeeland en Zuid-Holland, waar van de respectievelijk ruim drieduizend en bij na elfduizend hectaren recreatie-terrei nen 69 en 35% ontoegankelijk is. Niet dat de plaatselijke overheden zo graag hun gezag laten gelden en overal de beruchte bordjes plaatsen. De verbods bepalingen zijn meestal bittere nood zaak. Het grote percentage verboden terrein in Zeeland bijvoorbeeld, wordt veroorzaakt, doordat men de smalle duinenrij, welke in de eerste plaats zeewering is, wil beschermen. (wordt vervolgd) (vervolg van pag. 1) B., vertegenwoordiger te Oosterbeek, kreeg een dagvaarding om vrijdag voor het Wagenings kantongerecht te ver schijnen, omdat hij als bestuurder van een personenauto niet voldaan had aan een stopteken van de politie. 't Is inderdaad gebeurd, gaf B. toe, maar ik heb de agent niet gezien. Het was 's nachts kwart voor twee en dus voklomen donker en ik heb ook niet op gemerkt, dat de man een rode lamp of ander licht bij zich had. Hij schrijft, dat hij een rood licht op en neer bewogen heeft, las rechter v. d. Brand in het proces-verbaal. Ik had de hele dag gereden en was mee, verweerde B. zich. Ik had juist een reis naar Duitsland achter de rug en misschien is mijn aandacht daardoor wat verslapt. Het had ook tot gevolg, dat u slin gerend reed, merkte de rechter op. Dat was namelijk de reden waarom de po litieman u aan wilde houden. Een eindje verder ben ik inderdaad gestopt omdat ik niet het risico wilde nemen, dat ik misschien onderweg ach ter het stuur in slaap zou vallen, ant woordde verdachte. Het is onverantwoord om met een auto te gaan rijden als men daarvoor te slaperig is, vond de officier. Eis en vonnis luidden daarna 75, of 15 dagen. XXX Vergezeld van een aantal zoons ver scheen vrijdag Van H., arbeider te Ede, voor het Wagenings kantongerecht. Hij had op de Stationsweg in Ede een van zijn zoons onder zijn toezicht laten rij den, terwijl de jongen pas zeventien jaar was. Bij het afslaan naar de Prin- sesselaan was bovendien geen voorrang verleend aan een motorrijder. Er was geen aanrijding ontstaan, maar een adjudant van politie, die juist getuige was van de manoeuvre, zag, dat de motorrijder moest remmen om een aanrijding te voorkomen. We hebben eerst gestopt voor een verkeersbrigadiertje en toen daarna een auto voor ons linksaf sloeg deden wij het ook. Er was geen ander verkeer op de weg, zei Van H. en zijn inmiddels achttien jaar geworden zoon, die als ge tuige optrad, bevestigde dat. Tegenover die getuigeverklaring stond echter het ambtsedig proces-verbaal van de politieman en dit onthulde niet alleen de feiten over het geen voorrang verlenen, doch vermeldde bovendien, dat verdachte en zijn zoon knap bru taal tegen de verbalisant waren opge treden. Conform de eis werd het 50,of 10 dagen voor het geen voorrang verlenen en 100,of 20 dagen voor het laten rijden zonder rijbewijs en zonder dat Van H. jr. de minimumleeftijd van acht tien jaar had bereikt. Veel te veel; ik voel me niet schul dig, mopperde Van H. nog, terwijl hij de zaal verliet dat niet altijd kunnen, zegt hij zelf. De Chr. Ger. kerkeraad heeft dit offer gebracht op verzoek van de Deputaten Geestelijke Verzorging Militairen der Chr. Ger. Kerken. In de tweede plaats was er het verzoek van de Hoofdleger- predikant, Kol. ds. Bos. De laatste is de zaak persoonlijk met de Veenendaalse kerkeraad komen bepraten. Ds. C. LANGBROEK Waarom? zal men zich afvragen. Om dat men persé ds. Langbroek voor dit werk wilde hebben. Zeker kan worden aangenomen, dat men bijzondere voor keur had voor een predikant als ds. Langbroek, omdat deze al eens eerder met dit bijltje had gehakt. Maar de voornaamste reden was toch wel: het grote tekort aan protestant-christelijke geestelijke verzorgers onder de militai ren. Om enkele cijfers te noemen. Straks in oktober, zijn er tien vakatures. Dat houdt in dat er voor 150.000 jongens geen geestelijke verzorging kan worden gegeven. Iedere legerpredikant krijgt namelijk op z'n minst 15.000 man „in de geeste lijke verzorging". De legerleiding heeft één uur per week bepaald voor de gees telijke verzorging. Dan worden de mili tairen afgemarcheerd naar - wat zij sinds jaar en dag noemen - „de doom". Wekelijks, aldus ds. Langbroek, krijgt de protestant-geestelijke verzorging 30.000 man aangemarcheerd om hun het evangelie van den rijke Christus en voor een arme zondaar te prediken. Mag de kerk, zo vraagt de predikant zich af, deze gelegenheid laten voorbijgaan? Mo gen we egoïstisch het evangelie voor onszelf houden? Een enquete onder 13.693 personen bracht nog enkele cijfers. Deze wees uit, dat 59% gedoopt en 41% niet gedoopt is. Dat 55% nooit in de bijbel leest en 41.9% nooit naar de kerk gaat. Voor al dezen is er de gelegenheid om de kerk te bren gen, in de persoon van de geestelijke verzorger. Dit was voor kerkeraad en gemeente van de Chr. Ger. kerk aan de Beatrix straat, volgens ds. Langbroek, de reden om haar predikant af te staan. Zij meen. de, gezien de nood en de gelegenheid om het evangelie buiten de kerk te brengen, het verzoek niet te mogen weigeren. Ds. Langbroek gaat zijn taak vervul len in de rang van reserve-majoor. Ds. J. Keuning van de Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat zal als consulent der ge meente optreden. (vervolg van pag. 1) De Prins van Oranje, een wijs vorst, keerde als opvolger van Willem de Vijfde niet terug als Willem de Zesde, maar als Willem de Eerste. Een bewijs, dat men niet terug wilde naar de oude Republiek, maar naar een land van vrijheid en vrij willigheid. Dat was volgens Prof. Cool- haas de grote betekenis van Waterlo. In zijn slotwoord deelde burgemeester Van den Bosch links en rechts dankwoor den uit. Aan de familie Bentinck, de N.V. Unitas, het comité en de zeer vele men sen - ook uit andere gemeenten - die vaak belangeloos steun verleenden. Het was hem teveel om namen te noemen, maar één uitzondering wilde de burge meester maken, n.l. voor de Fa. Buddingh te Veenendaal, die het belangrijkste deel van de restauratie voor haar rekening had genomen. Dank werd ook gebracht aan Prof. Coolhaas, de Oranjevereniging, de brandweer met in één adem, de beide he ren Van Lienden voor het vele handwerk dat werd verzet. De dames van de brand weerlieden werden in de persoon van mevr. Eyffius gehuldigd voor de vele avonden gemis van hun echtgenoten. De plechtigheid werd besloten met een drukbezochte ontvangst van het gemeen tebestuur op het raadhuis. Een taak, die werkelijk goed betaald wordt! Mensen die met machines kunnen omgaan: Mensen die het eindprodukt testen: I: verlaagt de prijzen Veenendaal - Telefoon (08385) 2845

De Vallei | 1963 | | pagina 2