Gemeente-administratie al weer uit zijn jasje gegroeid BMW f. 5.295.- UIT DE RAAD VAN VEENENDAAL VIERDE GEBOUW OP KOMST Ook in de vakantie: geen alcohol bij wegverkeer DE KLOMP EDERYEEN Amerongse lichtweken eindigden in stromende regen ALGEMENE SUBSIDIE REGELING VOOR JEUGDSPORT Afstand Restwaarde Subsidiesysteem Vrouwelijk Proeftijd de ruime, zuinige gezinsauto AUTOMOBIELBEDRIJF MIDDENDORP Vertrouwen Aandacht NOG 15 AUTO'S TEKORT MARKTBERICHTEN Bejaarde fietser onder auto Auto finaal uitgebrand MUZIKALE KOOPAVOND OP HET DR SLOT. DE BRUINEPLEIN Over het algemeen genomen een goed geslaagd evenement DE TWEEDE WEEK Fietsen en wandelen Officiële bekendmaking Voor de kantonrechter Met de dezer dagen afgekomen toezegging dat in het voorjaar van 1964 mag worden begonnen met de bouw van het nieuwe raadhuis is de gemeente de eerste jaren nog niet uit de huisvestingszorgen. Zorgen rond een enigszins redelijke onderbreng ing van de gemeentelijke administratie. De gemeenteraad werd er gisteravond weer mee ge confronteerd, omdat weer eens een onderdeel van de gemeente-administratie uit zijn jasje is ge groeid. Het secretarie-gebouw, Hoofdstraat 92, is te klein geworden om alle afdelingen te herber gen en daarom deden B en W de raad het voorstel de afdeling sociale zaken elders onderdak te bren gen. Volgens Ben W leende zich uitsluitend de af deling maatschappelijke zorg voor overbrenging buiten het secretariegebouw en zij hadden daarbij de keus gehad uit twee mogelijkheden, n.l. plaat sing van de afdeling in de voormalige gerefor meerde gemeenteschool aan het eind van de Hoofd straat of onderbrenging ineen houten noodgebouw. Het laatste werd door b. en w. ge prefereerd, omdat men er dan later nog iets aan zou overhouden, hetgeen bij huisvesting in het voormalige school gebouw niet het geval zou zijn. Het houten noodgebouw zou altijd, na zijn diensten aan de gemeente te hebben verricht, nog kunnen worden gebruikt als éénklassige kleuterschool. Het geheel zou op een bedrag van 23 duizend gulden moeten komen, waar boven op dan nog een bedrag van 500 gulden per jaar voor huur van het ter rein. Plan was om het gebouw te plaat sen op een perceel grond, dicht achter het secretariegebouw gelegen. Er rezen uit de raad verschillende bezwaren. Voornamelijk tegen de voorgestelde plaats. De commissie voor de financiën had, volgens wethouder C. N. van Kuijk, dit bezwaar al geuit en had voorgesteld het gebouwtje te plaatsen achter het gebouw van de dienst van gemeente werken; op gemeentegrond dus. Mevr. H. Buddingh-de Vries Lentsch (VVD) en de heren C. van Genderen (CH) en L. R. A. Ester (AR) waren de zelfde mening toegedaan. Het afstands- verschil noemden zij geen bezwaar. Wethouder Van Kuijk had reeds ge zegd, dat de afstand van de secretarie tot het te huren perceel 75 meter be droeg en tot het gemeenteterrein 250 meter. Terwille van het contact tussen de ambtenaren van de over te plaatsen afdeling en de rest van de secretarie was een zo kort mogelijke afstand tus sen de verschillende gebouwen wel noodzaak, volgens wethouder Van Kuijk. Bovendien zou ook de gehele ar chivering van de afdeling maatschap pelijke zorg op de secretarie blijven be rusten. Ook met deze redenering gingen ver schillende raadsleden mee. De gang van de mensen die een bezoek aan „sociale zaken" moeten brengen is naar Hoofd straat 92, vond de heer Verkuijl, en daarom zo dicht mogelijk daar in de buurt blijven. De heer J. H. H. Jansen (PvdA), die ambtelijk veel op de betreffende afde ling moest zijn, dacht er evenzo over. Een beetje naast deze twee stellingen lag de zienswijze van de heer Joh. van Hardeveld. Hij achtte de beste moge lijkheid onderbrenging in de gerefor meerde gemeenteschool. Joh. v. Hardeveld ...kleuterklas. De restwaarde van het houten ge bouw zou na bewoning door „sociale zaken" ook niet veel meer om het lijf hebben. Bovendien speelt op het be wuste terrein regelmatig een kleuter klas. Deze klas zou dan ook weer zon der speelterrein zitten. Wethouder Van Kuijk daarentegen zei, dat een dergelijk gebouw wel enkele tientallen jaren meekon, ter wijl er voor de kleuterklas nog wel een ander terrein om te spelen was. Achteraf bleek de soep toch niet zo heet gegeten te moeten worden als zij aanvankelijk leek te worden opgediend, want het voorstel werd zonder meer aangenomen. Enigszins anders ging het met de sub sidiëring van de jeugdsport, op welk stuk b. en w. de raad een ontwerp regeling hadden aangeboden. Met deze regeling wilde het college afstappen van de tot nu toe toegepaste incidentele sub sidiëring. In plaats van dit geval voor geval bekijken was er een systeem ont worpen, waarbij een algemene subsidie norm was gehanteerd, een norm die in het vervolg voor alle verenigingen zou moeten gelden. Dit kwam neer op subsidiëring tot een bedrag, gelijk aan 25 °/o in de kosten van zaalhuur 50°/o in de kosten van aansluiting bij een landelijk orgaan een bedrag per lid, bestaande uit 25 °/o van de per lid betaalde jaar contributie voor leden van 10 jaar en ouder en 50 °/o van de per lid betaalde jaarcon tributie voor leden jonger dan 10 jaar. B. en w. waren tot dit voorstel ge komen door een drietal verzoeken om subsidie, n.l. van de gymnastiekvereni ging „Sparta", de volleybalvereniging Veenendaal en de Veenendaalse Atle tiekvereniging. Alle drie verenigingen die met be hoorlijke tekorten kampten, voor een belangrijk deel een gevolg van de aanzienlijke verhoging van de zaalhuur van de gemeentelijke gymnastieklokalen. Wat een gedoe, zei mevr. Buddingh. Zij vond de zaak onnodig ingewikkeld en het stuk van inconsequenties aan elkaar hangen. Het stuk is vrolijk in zichzelf, het is vrouwelijk, sneerde spreekster. (De burgemeester interrum peerde met de opmerking van dit laat ste goede nota te nemen). mevr. Buddingh .vrouwelijk... Was het niet veel eenvoudiger en ook juister geweest om tot drie kwart van de zaalhuur te subsidië ren? vroeg mevr. Buddingh. Juister omdat b.v. „Sparta" door de voorgestelde regeling met het subsidie bedrag nog enkele honderden guldens boven haar tekort zou uitkomen. Deze vereniging, die te prijzen was omdat zij in het verleden vele acties had gehou den om tekorten aan te zuiveren zou nu misschien een actie moeten houden om het teveel op te maken. Daartegenover stond dan de volley balvereniging, die met een onevenredig groot tekort zou blijven zitten. De atle- tiekmensen zouden er nagenoeg uit springen. De wethouder van financiën, de heer Van Kuijk, aan wie de verdediging van L. Ester ...moreel... het voorstel werd overgelaten, zei, dat het voorgestelde systeem van subsidië ring maar niet zo bij het college was opgekomen. Verschillende subsidieregelingen van andere gemeenten waren bestudeerd en op grond daarvan kwamen b. en w. naar hun mening met dit alleszins redelijke systeem van subsidiëring. Van Kuyk ....redeiyk.... Dat de regeling voor „Sparta" goed uitviel vond de wethouder niet verwon derlijk, omdat het aantal jeugdleden bij deze vereniging zo'n enorme rol speelt. Dat Sparta eraan overhield, zoals mevr. Buddingh beweerde, was volgens spre ker niet juist. Ook deze vereniging zou, gelet op alle cijfers, nog met een tekort blijven zitten. (Volgens mevr. Buddingh was dit niet zo, maar de wethouder hield zich bij het cijfermateriaal waar over hij beschikte). Overigens was de heer Van Kuijk het Import; N.Y. Alimpo, Parkstraat 91 at Don Haag, Tel. (070)184846 Voor Ede, Wageningen, Veenendaal, Lunteren, Otterlo en omstreken: Stationsweg 54 EDE Mevr. Buddingh verstoutte zich door b. en w. de suggestie te doen het voor stel terug te nemen, de zaak nog eens te bekijken en dan met een mannelijk, kort, bondig en zakelijk stuk terug te komen. De heer Haggenburg (KVP) was de enige die enigszins in de richting van mevr. Buddingh sprak. De volleybalver eniging moest met 67 leden een tekort van 923,opbrengen terwijl de gym nastiekvereniging met 700 leden in het geheel niets bij behoefde te passen. Daar zag spreker een onredelijkheid in. Haggenburg ...onredelijk... De andere sprekers uitten zich in an dere zin. De heer H. van Manen (AR) noemde het voorstel een verheugend verschijnsel. Hij maakte van de gele genheid gebruik om zijn dank uit te spreken aan het adres van de vereni gingen voor hun activiteiten op het ge bied van de jeugdsport. De oncontroleerbaarheid van het le dental, die mevr. Buddingh had aange roerd, liep volgens de heer Van Gende ren zo'n vaart nog niet. Er was naar zijn mening een controlemogelijkheid via de landelijke sportorganisaties, ter wijl de heer B. van Remmerden (PvdA) aanzette tot een klein beetje meer ver trouwen in de verenigingsbesturen. De heer Ester wijdde er nog een kor te persoonlijke beschouwing aan. Hij legde de nadruk op het woord jeugd sport. Er was hier niet zo maar subsi diëring van sport aan de orde, maar van jeugdsport. Vanzelfsprekend dat hierdoor de ver eniging met de meeste jeugdleden het beste uit de bus kwam. Voorts wilde deze spreker de aangelegenheid niet te zakelijk benaderen, maar meer van de morele kant. van harte eens met mevr. Buddingh dat er moest worden gestreefd naar een zo eenvoudig mogelijk systeem van sub sidiëren, maar hij betwijfelde of met de door mevr. Buddingh gedane suggesties een gelijk resultaat zou worden ver kregen. Het gevolg van alles was, dat het voorstel in die zin door b. en w. werd geamendeerd, dat de regeling zou gel den voor anderhalf jaar en de zaak daarna opnieuw zou worden bezien. Een soort proeftijd dus. De raad ging akkoord, behalve de SGP-leden, die als tegenstemmers wensten te worden aan getekend. Over en weer werd er gesproken over het verlenen van een krediet voor het ontwerpen van een rapport inzake de toekomstige winkelbehoefte in de ge meente. Een rapport dat zal worden uitgebracht door het Economisch Tech nologisch Instituut voor Utrecht en waarvoor de raad een krediet verleende van ruim 15 duizend gulden. Het uitbreidingsplan „Dragonder", een gebied in hoofdzaak begrensd door Buurtlaan-Oost, Prins Bernhardlaan, Valleistraat en Polderweg, werd vast gesteld. Daardoor werden de door der tien personen ingebracht bezwaren on gegrond verklaard. De heer G. J. van Deelen (SGP) zag wel in dat aan dit laatste niets te doen was, maar hij voelde toch als klein agrariër wat dit moest betekenen voor die mensen. Waar moeten deze mensen hun bedrijven voortzetten? en hij vroeg hiervoor de aandacht van het college. Autotocht ouden van dagen Het comité, dat de autotocht voor ouden van dagen op woensdag 28 au gustus a.s. voorbereid, heeft de balans opgemaakt voor wat betreft hét aan tal deelnemers aan de tocht en de toe gezegde auto's en bussen. Men komt op '<iit moment nog 15 auto's tekort. Men moet dus alsnog een beroep op de autobezitters die zich niet hebben opgegeven en in de gelegenheid zijn om op 28 augustus a.s. mee te rij den. Gegadigden Worden verzocht zich zo spoedig mogelijk aan te melden op de gemeentesecretarie, Hoofdstraat 92, tel. 2441. VEENENDAAL Eiermarkt: aanvoer 130.000 stuks. Prijzen van 14,50 tot 15,50 voor de grote eieren en van 9,tot ƒ11,50 voor de kleine exemplaren. Alles per 100 stuks. Handel vlug. Biggenmarkt: aanvoer 45 stuks. Prij zen van 55,— tot 65,— per stuk. Handel matig. BIJ OVERSTEKEN GEGREPEN Toen de 42-jarige heer O. uit Eist met zijn bromfiets plotseling de Vee- nendaalsestraatweg, ter hoogte van de Oude Veense Grindweg, overstak werd hij gegrepen door een volkswagenbus je, bestuurd door de heer S. uit Vee nendaal. De bromfietser werd met een hersenschudding en hoofdwonden in het Veenendaalse Julianaziekenhuis opge nomen. De 70-jarige fietser A. K. uit Vee nendaal is zaterdagmiddag op de Den- nelaan onder een auto gekomen. De bejaarde man kwam een uitrit uitrijden en gaf toen geen voorrang aan de automobilist G. B. uit Veenen daal. Door de botsing kwam K. te val len. Nadat dokter Pilon eerste hulp verleend had, is hij naar het Juliana ziekenhuis overgebracht. Een klein type personenauto - de „Spatz", van Duitse origine, waarvan de carosserie geheel uit polyester is ver vaardigd - is vrijdagmiddag op Rijks weg 12 in brand geraakt en geheel uit gebrand. De bestuurder, een zekere A. uit Am sterdam, rook onder het rijden een brandlucht en stopte ter hoogte van het bezinestation om eens polshoogte te nemen. Tot zijn schrik bleek de auto bij de uitlaat te branden, waarna met twee brandblusapparaten getracht werd de vlammen te doven. Dit lukte echter niet omdat het po lyester-materiaal een gretige prooi der vlammen werd. Binnen enkele minuten was er van het eens zo aantrekkelijke autootje een zielig stuk verwrongen ijzer en staal over. NA AANRIJDING DOORGEREDEN Op de hoek Kefkewijk-Industrielaan reden maandagmiddag omstreeks het middaguur twee personenauto's tegen elkaar. De bestuurder van de ene auto, de monteur Van V., wilde komende vanaf de Markt de Industrielaan oprij den, juist toen de bestuurder van de andere auto vanaf de Industrielaan, de Kerkewijk richting spoorwegovergang opdraaide. Zonder zich om de gevolgen van de lichte botsing die hierdoor ontstond te bekommeren reed de bestuurder van de laatste auto door. De politie te Vee nendaal heeft de zaak in onderzoek. De materiële schade was gering. POSTDUIVENNIEUWS De Luchtreiziger uit Veenendaal heeft afgelopen week deel genomen aan de vlucht vanaf Southend, Engeland en St. Chislain Hornu in Engeland. De duiven werden daar voor de 338 km gelost om 6.15 uur. De eerste duif meldde zich reeds om 9.28 uur bij de heer G. Tasse. De ver dere uitslag is: G. Tasse 1; F. Spies 2; W. J. Dam 3; A. v. Barneveld 4; H. v. Kooten 5, 8; J. H. Hei kamp 6; J. v. d. Sluis 8. Van St. Chislain Hornu werden de dui ven om 8.15 uur los gelaten. De afstand was 213 km en de eerste duif meldde zich bij de heer J. v. d. Sluis. De verdere uit slag is: J. v. d. Sluis 1; H. Beijk 2, 5; G. Tasse 3, 14; H. v. Kooten 4, 6; A. Slotboom 7, 8, 16; B. H. E. Schuurman 9, 12, 13; A. Ver steeg 10; O. Nekeman 11; W. Slotboom 15; D. v. d. Pest 17. De winkeliers van het Dr Slot de Brui- neplein en —straat houden wel van wat leven in de brouwerij. Zo werd de koop avond van j.l. vrijdag weer besloten met een taptoe door de harmonie van de Kon. Scheepjeswolfabricken, georganiseerd door deze winkeliers. Belangstelling was er evenals vorige keren genoeg en de muzikanten van de Scheepjeswolharmonie liepen en bliezen er weer geducht voor. De harmonie voer de een zogenaamde „moving-tattoo" uit, in zo goed mogelijk Nederlands, een be wegende taptoe, waarin de D.S.-blazers en trommelaars bijzonder sterk zijn. Men moet een dergelijk gebeuren niet op z'n muzikale kwaliteiten gaan beoor delen. Daardoor zou men de muzikanten tekort doen, want zij hebben hun aan dacht ook nodig bij het uitvoeren van de verschillende figuren en bovendien was het publiek ook nu weer niet al te rustig. Dit alles komt de gezelligheid wel ten goede en de Scheepjeswolmuzikanten zijn deze rumoerigheid wel gewend en zoeken hun kracht in forse stukken, alles over stemmende muziek. Toch viel het op, dat er behoorlijk geluisterd werd naar de weinige muziek, die men onder het hoofd stuk koraal zou kunnen rangschikken. „Land of Hope and Glory" en een geva rieerd gespeeld „Zwölf Rauber" kwamen prachtig uit de instrumenten. Het gondo- lierswalsje was ook aardig, als men ten minste niet lette op het hinderlijke scheidsrechtersfluitje van dirigent de Graaff, die hiermee op een onmuzikale manier zijn mannen de vele wendingen en passen liet uitvoeren, hetgeen zij waar schijnlijk nog niet voldoende hadden inge studeerd. Gelukkig bleef dit fluitconcert achter wege bij het gezellige Orgeldeuntje en bij de verschillende marsen, die de Scheep- jeswolmannen bijzonder enthousiast over het plein lieten daveren. De taptoe werd besloten met het Wilhelmus. Merino, het mannetjesschaap kon er niet veel achting voor opbrengen want hij verrichtte, in het schijnsel van Bengaals vuur, een hoognodige bezigheid. BROMFIETSER TEGEN AUTO De 20 jarige V. uit Tiel kwam te De Klomp mét zijn bromfiets in botsing met een personenauto, bestuurd door de Heer M. uit Den Haag. V. reed tegen de auto op toen deze via het fietspad naar het benzinestation reed. Zowel de bromfiets als de auto liepen schade op. NOODWONING VAN GEMEENTE WEGE AFGEBROKEN Door de gemeente Ede werd aangezegd dat er verschillende noodwoningen, waar voor geen vergunning werd aangevraagd, zullen moeten worden afgebroken. Vorige week werd een noodwoning op het erf van de Heer G. aan de Nieuweweg te Ederveen onder politietoezicht afgebroken. De familie G. legde zich niet voetstoots bij de afbraak van de noodwoning neer, maar nadat de politie aanzienlijke ver sterking had gekregen vond het afbreken doorgang. De noodwoning was de laatste maanden niet meer bewoond. UITBREIDINGSPLAN TER INZAGE Met ingang van 12 augustus ligt gedu rende vier weken met de daarop betrek king hebbende bebouwingsvoorschriften ter gemeentesecretarie ter inzage het ont werp van de partiele wijziging 1963 van het uitbreidingsplan in onderdelen voor het dorp Ederveen, Ederveen-Oost betrek king hebbende op het gebied ten oosten van de Hoofdweg en ten noorden van de Nieuweweg. Gedurende genoemde ter mijn van 4 weken kunen belanghebben den tegen bovenvermeld ontwerp schrif telijk bezwaren indienen bij de gemeen teraad. BOTSING TUSSEN BROMFIETSER EN COMBI-AUTO De Heer S., melkhandelaar uit Eder veen, reed met een volkswagencombi van een uitrit de Heremeyersteeg op. Hij ver leende geen voorrang aan een naderende bromfietser de Heer G. uit Ederveen. Er ontstond een botsing lussen de automobi list en de bromfietser, waarbij laatstge noemde met een gebroken rechterarm naar het Julianaziekenhuis te Ede moest worden overgebracht. De bromfiets werd aan de voorkant en de auto aan de lin kervoorzijde beschadigd. Van Deelen ...aandacht... Tot lid van de commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs werd met algemene stemmen gekozen de heer E. Hessels. Het slot van de twee Amerongse Lichtweken is zaterdagavond niet in rook, maar in gestaag neerstromende regen opgegaan. En ondanks deze natte be doening waren er nog heel wat mensen op de been - vooral de jeugd bracht nog een druk bezoek aan het amusementsterrein - die gezamenlijk een levend bewijs vormden van de conclusie dat de twee lichtweken zonder meer geslaagd ge noemd mogen worden. Bij het vele wat in deze periode geboden is, zijn stellig enkele uitschieters te noemen. De taptoe en het concert van de Huzaren van Boreel bijvoorbeeld waarmee het programma geopend werd. En natuurlijk niet te vergeten de grote teenagerwedstrijden op de Burgwal waar men meer dan drieduizend bezoekers mocht ontvangen. De organisatie van de tweede week was in handen van de Oranjevereni ging, het NUT en de WV. In deze week trok vooral de samen komst van het Leger des Heils veel be langstelling, een programma overigens dat toevalligerwijze met de lichtweek- festiviteiten samenviel. Een ander hoogtepunt was zonder twijfel de gezamenlijke alarm oefening van EHBO en Brandweer. Een denkbeeldige brand was uitge broken in een groet (sinds kort afge brand) café. Hierbij -moesten tien slacht offers worden geborgen. De brandweer was eveneens snel 4er plaatse met vol ledig materiaal en wist erger te voor komen. Niettemin ihad de ambulance druk werk de patiënten naar het nood hospitaal te vervoeren. De toeschouwers konden hier met eigen ogen zien van welk groot nut een goed functionerende EHBO-ploeg kan zijn. Zowel door de brandweerlieden als door de EHBO-ers werd er uitstekend gewerkt, hetgeen door de plaatselijke doktoren dan ook niet onder stoelen of banken werd gestoken. Zaterdagmiddag werd er door Veilig Verkeer in samenwerking met de Oran jevereniging een puzzelrit gehouden voor bromfietsen en fietsen. Deze rit mocht zich verheugen in een deelname van 18 bromfietsen en 11 fietsen. In aanmerking nemend dat er diezelfde middag ook nog een wandeltocht werd gehouden en er bovendien een luna park volop draaide, viel dit geheel niet tegen. Ook de lichtweek-wandeltocht trok deze middag nog 384 deelnemers. Hier onder waren 19 groepen, o.m. afkom stig uit IJzendoorn, Hilversum, Veenen daal en Barneveld. De tocht was geor ganiseerd door de Vrije Wandelaars uit Amerongen. Na afloop reikte wethou der G. J. van Barneveld de prijzen uit. Alles bijeen genomen hebben de Amerongers hun dorp twee weken lang op uitstekende wijze in de be langstelling weten te plaatsen. Een reden temeer om volgend jaar de Lichtweken een nog grootser aan zien te geven. De slogan „geen alcohol bij wegver keer" begint zo langzamerhand bij de goedwillende weggebruiker gemeen goed te worden. Velen weten wel, dat ze niet achter het stuur moeten gaan zitten na het drinken van alcoholica. Allemaal zijn ze er heilig van over tuigd, dat we moeilijkheden krijgen als we niet weten: de borreltafel zelf de wagen naar huis rijden, en als we het nog niet weten, de trieste statis tieken wijzen het wel uit.Maar of we ons allemaal wel aan de spreuk hou den, daar zullen we het maar niet over hebben. Nee, we richten ons nu tot de goed- én de minder-goedwillenden. Want het is zo opvallend, dat diezelfde mensen die zich „thuis" precies houden aan de stelregel „geen alcohol bij wegver keer", zich daar onder bepaalde andere omstandigheden niet aan houden. Namelijk, als ze met vakantie zijn. Dan drinken diezelfde mensen graag een karafje wijn in een albergo in Verona, of op een terrasje in Luxemburg. Na tuurlijk, daarna schijnt het landschap veel mooier en lijken de mensen veel vriendelijker. Dat wtet Maar de vei ligheid van het verkeer, en de goede afloop van de vakantietrip wordt er allerminst door verzekerd. Natuurlijk zijn er veel mensen, die zich graag aan de spreuk „geen alco hol bij wegverkeer" willen houden. Ook in het buitenland, als ze met va kantie zijn. In ons eigen landje bestel len ze dan tonic, cola of tomatensap, of misschien wel een van die alcohol vrije wijnen die de laatste jaren op de markt zijn gekomen. Maar in het bui tenland wordt dat allemaal veel moei lijker: als het op zulke onderwerpen aankomt, laten die gemakkelijke, een voudige woordenboekjes hen meestal in de steek. Daarom heeft het Verbond voor Vei lig Verkeer - dat overigens beslist geen geheelonthoudersorganisatie is, maar alleen het alcoholgebruik bij wegverkeer bestrijdt - een lijstje op gesteld met de meest gevraagde alco hol-vrije dranken in het Frans, Duits, Engels, Italiaans, Spaans en Deens. Nederlands Frans Duits Engels Italiaans Spaans Deens water de l'eau Wasser water acqua agua vand melk du lait Milch milk latte leche maelk thee du thé Tee tea tè té te (thé de (Schwarz- (tè nero)1) (té Chine)1) tee)1) negro)1) vruchten un jus de eine Art any alcuno algün frugt- sap fruits Obstsaft fruit- succo jugo (of saft quel- juice di frutta zumo de conque fruta)2) koffie du café Kaffee coffee caffè3) caffè latte cappucino café nero espresso café kaffe appelsap jus de Apfelsaft apple succo di jugo de aeble- pommes juice mele manzana saft druiven jus de Trauben- grape- succo di jugo de druesaft sap raisin saft juice uva uva sinaasap jus Orange- orange- spremuta jugo de appelsin- pelsap d'orange saft juice di arancia naranja saft frambo- jus de Himbeer- raspber succo di jugo de hindbaer- zensap framboise saft ry-juice lamponi frambuesa saft aalbes jus de Johannis- currant- sceroppo zumo de ribs- sensap groseille beerensaft juice di ribes groselias saft mineraal de l'eau Mineral mineral- acqua agua sodavand water minerale wasser water minerale minerale mineral- vand De toevoeging tussen haakjes geeft zekerheid, dat men inderdaad thee krijgt. Anders wordt vaak pepermuntthee of iets dergelijks verstrekt. 2) Deze rij is opgenomen om te dienen als algemene aanduiding, als men een be paald vruchtensap niet kan krijgen. s) Vertaling in volgorde: Koffie - koffie met melk - koffie met gespoten melk en wat cacaopoeder - zwarte koffie - klein kopje mokka-koffie. Deze verscheiden heid van koffiesoorten is in Oostenrijk ook te krijgen. VRAAG OM DEZE DRANKEN ALS U OP UW VAKANTIEPAD NOG RIJDEN MOET! AANRIJDING BIJ KRUISING Op de Hoofdweg te Ederveen vond een aanrijding plaats tussen een vrachtauto bestuurd door de Heer K. uit Ederveen en een personenauto, die werd bestuurd door de Heer V. uit Rotterdam. K. sloeg links af naar de Brinklanderweg, terwijl V. hem juist bij de kruising wilde inhalen. De vrachtauto werd licht, maar de per sonenauto zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De per sonenauto moest worden weggesleept. GEEN VOORRANG AAN SNELVERKEER Zaterdag vond op de hoek Lunterseka- de en Bruinehorstweg een aanrijding plaats tussen de automobilist Van G. en de bromfietser P. beiden uit Ederveen. Van G. naderde uit de richting Ederveen en P. wilde vanaf de Luntersekade de Bruinehorstweg opdraaien. Daar Van G. snelverkeer was had P. geen voorrang. Er ontstond een botsing waarbij P. aan zijn been werd verwond. De bromfiets kreeg behoorlijke schade, de auto slechts enkele deuken. HERSENSCHUDDING NA VAL De Heer D. uit Ederveen wilde vorige week een touw aantrekken boven een ge laden vrachtauto. Toen hij uit alle macht aan het touw trok, brak dit en sloeg D. achterover op de stenen. De Heer D., die een hersenschudding had opgelopen bij deze achterwaartse val, werd met een zie kenauto naar zijn woning aan de Wame- lenweg vervoerd. Gemeente Veenendaal Burgemeester en Wethouders van Vee nendaal maken bekend: dat in verband met uitvoering van werkzaamheden de openbare weg „Gelderland" met ingang van 7 augustus 1963 gesloten is verklaard voor alle verkeer in beide richtingen. Deze tijdelijke verkeersmaatregel zal gelden tot Z3 augustus 1963 of zoveel kor ter als mogelijk zal blijken te zijn of zo veel langer als nodig mocht zijn. Veenendaal, 5 augustus 1963 Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, Hazenberg. De secretaris, H. van Manen. Bij een controle door de politie bleek, dat K., pensionhouder te Lunteren, ver zuimd had zijn nachtregister bij te hou den. Ik heb wel een register, maar door de grote drukte was het bijschrijven er een keer bij in geschoten, verklaarde hij vrij dag voor het kantongerecht te Wagenin gen. Ik had het schikkingsbedrag willen betalen, maar dat heb ik ook al door de drukte vergeten. Ik zal het deze keer nog laten bij het transactiebedrag, maar ik wil u toch waarschuwen, dat u niet te veel moet gaan vergeten, zei de officier. Eis 25. of 5 dagen. Het vonnis luidde daarna conform.

De Vallei | 1963 | | pagina 2