,<p&rti\oto r Straalmotoren zorgen voor eleetriciteit DE NIEUWE WERELD O STEDESCHOON IN POLDERLAND -x ARAM De vorst van Suprania TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1963 Nr. 67 DOOI TUSSEN OOST EN WEST S)lck 3-tup Het probleem van thans V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE Felle Vlaamse demonstratie aan Belgische kust GRAFT, GROOT-SCHERMER, DE RIJP EN JISP GRAFT EN DE RIJP Lecghwater, de veelzijdige ALWEER CJokvocfo2ieketf<mdsfcd&iff IN BRAKEL HERLEEFT DE HISTORIE Voor de kantonrechter Fa. L. HEY Ruim driehonderd stands op de Femina Van vrijdag 20 september t.e.m. donde.rdag 3 oktober wordt in het Ahoy-com- plex te Rotterdam de 16e Internationale Consumentenbeurs Femina gehouden. Het aantal stands waarin de nieuwste produkten van fabrikanten, importeurs en handelsondernemingen uit binnen- en buitenland worden getoond, bedraagt 324. Deze jaarlijkse manifestatie is er voor de consument, in casu de huis vrouw. Aan de man geeft deze beurs echter ook een aantrekkelijke gelegen heid zich op dit terrein te oriënteren om zodoende over de aanschaf van deze produkten mede te kunnen oordelen, hetgeen in de meeste gevallen over eenstemt met de wens van de vrouw. Er is naar gestreefd om de 16e In ternationale Consumentenbeurs Femina zodanig te projecteren, dat er naast de stands ook door het gehele gezin van de attractieve bijzondere manifestaties genoten kan worden. Voor wat de van Femina uitgaande bijzondere manifes taties betreft, zal deze beurs een nieuw beeld tonen. OOK OP KERKELIJK GEBIED De onder paus Joannes XXIII begon nen doorwerking van de dooi in de koude oorlog ook op kerkelijk gebied zet zich voort. Symptomen ervan zijn o.a., dat de Russisch-Orthodoxe kerk het Vaticaan een uitnodiging zond om te Moskou deel te nemen aan de vie ring van het gouden bisschopsjubileum van patriarch Alexej en het Vaticaan hieraan voldeed; dat in Tsjechoslowa- kije drie bisschoppen werden vrijge laten en de aartsbisschop van Praag Beran verlichting van gevangenisstraf kreeg; dat met Hongarije wordt onder handeld over rehabilitatie van kardi naal Mindszenty en herstel van de re ligieuze vrijheid; reeds werden de ha telijke staatscontrole-ambtenaren, die het post- en telefoonverkeer van de bisschoppen en al hun contacten met vergaderingen en personen controleer den, teruggenomen; dat paus Paulus VI ter gelegenheid van de herdenking van het feit dat 1100 jaar geleden de mis sionarissen Cyrillus en Methodius hun werk onder de Slavische volken be gonnen, een brief aan de bisschoppen van Tsjechoslowakije kon zenden, waarin de paus de verwachting uit spreekt voortdurend betere berichten over de toestand van de kerk in deze landen te mogen ontvangen; en dat de Poolse partij chef Gomoelka zich in een rede van harte bij de laatste vredes- encycliek van paus Joannes XXIII aansloot, de hoop uitsprekend, dat de verhouding van staat en kerk in Polen in deze zin kon worden verbeterd en suggererend, dat Rome een internun tius met dit doel te Warschau zou be noemen. Men ziet, er is overal contact op genomen. Wellicht wordt het ijzeren gordijn weldra van wat luchtiger ma teriaal vervaardigd. De Glazen Zaal, waar voorheen het „Paviljoen der Vrouw" was gesitueerd, zal worden herschapen door een arran gement van herfstbloemen en kleuren, tot een „Herfstimpressie". Dit stukje herfst zal de bezoeker over een opper vlakte van (Ï00 m2 kunnen bewonderen. Het midden van de Ahoy'-hal werd de laatste jaren bij de Femina beheerst door een groot podium, hetwelk dit jaar voor het eerst zal worden vervangen door een illustratieve vijver. Als waterlelies zijn hierin drie podia gecreëerd, waarop drie musici zachte muziek ten gehore zullen brengen. De cadeau-uitreiking ondergaat even zeer een verandering. Voorgaande jaren was het zo, dat aan twee of drie bezoe kers een cadeau, bijvoorbeeld in de vorm van een koelkast of centrifuge, werd uit gereikt. Dit jaar wordt de cadeau-uit reiking meer gespreid en zullen duizen den bezoekers een aardige verrassing ont vangen. Op de Entre-Sol (direct „boven" de in gang) zal de Stichting Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting zetelen. Op deze zelf de plaats zullen de wedstrijden in huis houdelijke bedrevenheid onder leiding van mevrouw J. H. Duijkers-kranenburg plaatsvinden om op de sluitingsavond te komen tot het uitroepen van de „Femina- Huisvrouw 1963". De modeshow zal al evenzeer een nieuw aanzien verkrijgen. Een combina tie uit het Winkelcentrum „Lijnbaan", bestaande uit de firma's Meddens, Nico Nachtegall, Schroder, Filia, Zumpolle, Kerstholt, Cinderella en Sporthuis Cen trum presenteren de mode voor het sei zoen 1963-1964. Dagelijks zullen er vier shows, die elk een uur duren, worden gegeven. De toegangsprijs is 0,50 per De telkenjare terugkerende vraag „of er iets speciaals voor de man is", be hoeft dit jaar niet gesteld te worden. In de Energiehal wordt namelijk het groot ste miniatuur-spoorwegemplacement van Europa opgesteld. De oppervlakte van deze door de „Eisenbahn-Amateur-Club, Oberkochen" gebouwde monsterbaan be draagt 120 m2 (ca. zes naast elkander lig gende woonkamers). ■K-De Japanse regering heeft voor het eerst één minuut stilte in acht laten nemen voor de 3 miljoen Japanse burgers en militairen die in de oorlog zijn omgekomen. -K-In Rusland is een vrouw ter dood veroordeeld wegens verduistering van ruim 50.000 roebel van een collectief landbouwbedrijf. -K-Door een plaag van ratten en sprink hanen dreigt er op Midden-Java hon gersnood. De baan is gebouwd op een schaal van 1 90 en zal slechts eenmalig in Neder land te zien zijn. Het ligt namelijk in de bedoeling dat direct na afloop van de Femina de modelbaan ondergebracht wordt in het Vervoersmuseum te Mün- chen. Voor de uitrusting van het land schap moesten ca. 400 gebouwtjes, 1500 boompjes en struikjes, 2000 figuurtjes en 1200 straatvoertuigen worden gebruikt. Het spoorwegbedrijf met trajectbeveili ging middels een bloksysteem wordt door 30 treinen gereden. Daarvoor, zomede voor de stilstaande rijtuigen, staan ter beschikking 100 locomotieven en .700 wa gens. Een trein rijdt ca 6,6 km per dag. Tijdens de komende Femina zullen de 30 treinen dus ca 2400 kilometer afleggen, een afstand van Rotterdam naar Lissa bon! De vlijtige modelbouwers van Ober kochen, onder wie slechts één spoorweg- man is, hebben meer dan 8000 werkuren aan dit reuzenproject gewijd. Het impo nerende van het geheel is dat alles wat bij een groot station hoort er ook is, zoals bijvoorbeeld vier perrons voor het reizigersverkeer, goederenafdelingen, aan sluiting met de industrieterreinen en vele andere bijzonderheden. Voor de opbouw van de baan is twee dagen nodig. Hier voor komen tien leden van de club uit Oberkochen naar Rotterdam. Twee van hen zullen gedurende de beurs de baan bedienen. In de onmiddellijke omgeving van deze modelbaan wordt een expositie ingericht van historische miniatuur-modellen. Hier voor is medewerking verkregen van Het Spoorwegmuseum, de Vereniging van Be langstellenden in het Spoor- en Tram wegwezen, alsmede van de Eisenbahn- Amateur-Club, Oberkochen. Amerikaanse ingenieurs hebben een nieuwe toepassing gevonden voor de luidruchtige gigantische straalmotoren, welke worden gebruikt voor de voortstuwing van grote straalverkeersvliegtuigen. By Cincinnati in de Amerikaanse staat Ohio, werken op het ogenblik deskundigen van het Amerikaanse reuzenconcern General Electric aan de installatie van een elcctriciteitscentrale, welke als voornaamste krachtbron tien aan elkaar gekoppelde straalmotoren heeft. De centrale wordt gebouwd in opdracht van het plaatseiyk gas- en electriciteitsbedrijf. POSTDUIVENNIEUWS De uitslag van de wedvlucht vanaf Or leans voor jonge duiven was voor de le den van de Veenendaalse postduivenver eniging „De Snelpost" als volgt: A. van Doorn 1, 3, 12, 13; R. van Doorn 2, 6, 10, 31, 33, 35; J. van Nieuwamerongen 4; E. I-Ieiwgeen 5; J. van Geerenstein 7, 37; W. H. Roelofs 8; N. Stuivenberg 9, 17, 27, 32; D. G. Schans 11; P. W. van Zetten 14, 16, 21, 28; G. J. van Manen 15, 20; H. Ulrich 18, 26; M. J. van Stempvoort 19, 22; R. van de Weerd 23; E. Sukkel 24, 25; C. van Ginkel 29; G. de Geit 30; A. van Asselt 34; K. J. Versteeg 36. HOOFDSTRAAT84 VEENENDAAL PASFOTO'S IN 10 SECONDEN KLAAR Zo om de tien jaar grypt een groot probleem de massa in de verenigde staten aan en beheerst dan het gehele politieke en maatschappeiyke leven. Dat was omtrent 1920 de antitrust-actie, omtrent het jaar 1930 de positie van de vakbonden, omtrent 1940 de welvaartsverdeling, omtrent 1950 de automatisering en omtrent 1960 begon het ne gerprobleem de decade te beheersen. Het gaat hierby niet alleen om de politieke gelykheid als burgers, of gelykgerechtigde entree in restaurants en bioscopen, doch eigenlyk veel meer om de „equality for the buck", de maatschappeiyke gelijkheid voor de dollar, dat wil zeggen: voor de baantjes, deftiger gezegd: de sociale inte gratie. De negers schryvcn het op hun demonstratiedoeken: „job justice for ne groes", gerechtigheid voor negers by de baantjes. Deze bestaat momenteel niet; de werkloosheid, die in de USA thans 6 »/o van de arbeidende klas omvat, heeft onder de negers dubbel zoveel slachtoffers als onder de blanken; de lonen zyn voor negers by dezelfde bekwaamheid en hetzelfde werk gemiddeld lager dan voor de blanken; en by het verkrijgen van de beter betaalde baantjes ligt de neger principieel overal achterop. Het gebeurt vaak, dat dit een toegeven aan bestaande gevoeligheden is; wanneer bijv. een noordelijke bank een filiaal op richt in het zuiden, zal ze er blank per soneel neerzetten. Het komt ook reeds bij de studie uit; studerende negers zul len bij voorkeur onderwijzers, predikers, sociale werkers, tandartsen worden; als De voornaamste taak van de nieuwe electrische centrale is invallen tijdens de piekuren als de huidige centrale de enor me vraag niet meer aan kan. In het naar onze begrippen sterk met luxe omgeven Amerikaanse huishoudleventje is een gro te plaats ingeruimd voor alle mogelijke electrische apparaten. Vanaf het koken tot en met de afwas wordt alles verwerkt door electrische robots. De huisvrouw lijkt daar soms meer op een electronische „operator" dan op de gastvrouw van het gezin. Een humorist in Amerika heeft al ge zegd, dat men tussen al die apparaten door nog slechts bij uitzondering tijd krijgt om ook wat te eten. Het is natuur lijk allemaal wat overdreven, maar een feit is, dat het Amerikaanse huishouden heel wat meer eleetriciteit nodig heeft dan bijvoorbeeld het Nederlandse. Dat vraagt bijzonder veel van de stede lijke voorzieningen. Vooral doordat de vraag naar eleetriciteit zich vooral uit aan het eind van de middag, tijdens de ook in Nederland bij de openbare bedrij ven beruchte spitsuren. De centrales moe ten dan ver boven haar capaciteit werken om aan de vraag te voldoen. Door in schakeling van de straalmotoren hoopt men nu in Ohio de oplossing te hebben VEENENDAAL gevonden. De krachtige giganten drijven een turbine aan, welke zorgt voor hon derdduizend kilowatt. De straalmotor centrale moet volgens het schema over twee jaren gaan draaien. De gebruikte motoren zijn een commerciële versie van de J-79, de jetmotor, welke o.a. wordt gebruikt in supersnelle Starfighters, waarmee de koninklijke luchtmacht nu wordt uitgerust. De commerciële versie van deze motor wordt gebruikt in bijvoorbeeld de Con- vair 880 en 990 straalverkeersvliegtuigen, die op talrijke wereldlijnen in gebruik zijn. De ingenieurs, die aan de bouw van de centrale werken, moeten heel wat pro blemen overwinnen. Voorwaarde bij de opdracht was, dat niemand last mocht hebben van het enorme lawaai, dat de motoren ontwikkelen. Wie wel eens een Starfighter heeft horen opstijgen weet, waartoe de J-79 motor in staat is. En dan tien van deze herrieschoppers bij elkaar, dat zou wel wat al teveel van de ver draagzaamheid van de menselijke ge hoororganen vragen. Om tegemoet te ko men aan deze bezwaren zal de turbine generator worden ingebouwd in een soort bunker van gewapend beton, welke vol komen geluiddicht is. De centrale zal worden bediend vanuit een ander gebouw, zodat niemand de bun ker behoeft te betreden als de motoren draaien. Dat zou trouwens een levensge vaarlijke bezigheid zijn, want de straal motoren ontwikkelen een enorme zuig kracht. Volgens het gas- en electriciteits bedrijf in Cincinnati zal de straalmotor centrale op goedkope manier zorgen voor een ruime reserve aan eleetriciteit, waar mee men ruimschoots kan voldoen aan de vraag tijdens de spitsuren. En nu maar wachten, wie in Nederland de eerste is. Zondag, na de jaarlykse Yser-bedevaart, is een grote stoet Vlamingen met vele auto's en bussen langs de Noordzeekust van België getrokken om aldus te protes teren tegen de verfransing van de Belgische luxe-badplaatsen. Foto boven: In Oost ende werden de demonstranten, die Vlaamse vlaggen en spandoeken meevoerden bekogeld met aardappelen en rotte eieren. Foto onder: Een fel gevecht tussen de monstranten pro en contra. Graft: een stadhuis als een siervoorwerp. ANVV-TIP VOOR VRIJE UREN »E LAP GROND tussen Alkmaar, Uitgeest en Purmerend vo.rmt een vette hoek in Noordholland. Temidden van de vruchtbare zeeklei en het dras sige veen, waarop veehouders en tuinders hun bestaan vinden, liggen de dorpen Graft, Groot-Schermer, De Rijp en Jisp. Vie.r plaatsen, die op een afstand van enige kilometers van elkaar verwijderd zyn en waarvan de stadhuizen met elkaar wedijveren welk het schoonst is. Wedijver was er vroeger, zonder stadhuizen, eveneens. Graft had de oudste papieren, het was de zetel van een rechtsgebied en daarom be langrijk. En toen omstreeks 1400 De Rijp opkwam overheerste Graft meteen de nieuwe nederzetting. De Rijp mocht echter klein zijn, zijn vissers waren even ondernemerd als de schippers van Graft. Zij voe ren over het toen nog bestaande meer De Beemster naar de Zuider zee en keerden met ladingen ha ringen terug. Gaandeweg groeiden ze in aantal en rijkdom en na ver loop van tijd namen ze het niet lan ger om door Graft bestuurd te wor den. Na veel ruzie en onenigheid be sloten de Staten van Holland in 1607 de twee dorpen van elkaar te scheiden. De Grafters vonden het prachtig. Eindelijk waren ze verlost van die lastige herriemakers, die in hun dorp niet eens een kerk of raad huis hadden. Ze zouden eens tonen, dat Graft ook zonder De Rijp een dominerende positie innam. In 1613 bouwden ze een rechthuis, edel en sierlijk van lijn, in de stijl van de vroege renaissance, compleet met trapgevels, waar bovenop leeuwen troonden. Ze gaven het twee ingan gen met stoepen en gracieuze smeed ijzeren leuningen. De vissers van De Rijp bromden in hun baard. Welk een verkwisting om in een aanzienlijk kleiner ge worden rechtsgebied zo'n rechthuis te bouwen. Zo ooit, dan toonden de Grafters wel duidelijk wat een praalhanzen en snoevers ze waren. Maar ze bromden nog veel lui der over de drooglegging van De Beemster van 1608-1612, die hen brodeloos had gemaakt. En dan te bedenken, dat een dorpsgenoot, Jan Adriaenszoon Leeghwater, daarvan de uitvoerder was! Met geld van zes vermogende Amsterdammers was de inpoldering tot stand gekomen en Leeghwater had het werk zéér tot hun tevreden heid volbracht. Ze waren zó met hem ingenomen, dat toen zij op 4 juli 1612 Prins Maurits en Prins Frederik Hendrik in De Beemster een maaltijd aanboden, Leeghwater de eer te beurt viel de hoge gasten enige schotels met spijzen te mogen aanreiken Leeghwater was een kérel. Inge nieur en molenmaker, uitvinder en architect, klokkegieter en water bouwkundige en ook nog schrijver van verschillende boeken. Zijn oudere dorpsgenoten, de vis sers, mochten het land aan hem heb ben, de jongeren bezagen het an ders. Er was goed geld in de polder te verdienen. Ze begonnen boter en kaas te verhandelen. Hun omzetten stegen snel. En na verloop van eni ge jaren heerste er nieuwe wel vaart in De Rijp. Het ogenblik was aangebroken om de achterstand ten aanzien van Graft in te halen. Er moest een Waag gebouwd worden, die als centrum van de handel kon dienen. Maar niet een gebouw in de verfijnde stijl van het rechthuis te Graft; men wenste een kloeker, mannelijker trant van bouwen. En wie kon dat beter doen dan Leegh water? In 1630 was het gebouw voltooid. Leeghwater had de opdracht van de kooplieden precies zo uitgevoerd als zij het wensten. Het was een ge bouw, dat imponeerde en dat in een kanjer van een gevelsteen met for se letters vermeldde „Waag". In pe tieterige letters eronder stond be scheiden „Raathvis". Eindelijk hadden de Rijpsters die van Graft overtroefd. Nu we van de onderlinge na-ijver tussen de twee, nu piepkleine, dor pen iets afweten, bezien we beide gebouwen, thans als raadhuis in ge bruik, iets nader. Boven de ingang van het raadhuis te Graft prijkt een forse gevelsteen, die een varende driemaster voor stelt. Het sierlijke gebouw, dat iets speels heeft door de uitstekende steentjes rond de ramen en langs de hoeken, is bijzonder aardig gelegen aan de dorpsstraat met zijn lindebo men. In De Rijp staat het raadhuis op de Dam aan de vaart. In de ge vel is het gemeentewapen gemet seld, voorstellende twee gekroonde haringen op een schild van lazuur. Om de glorie van het verleden nog duidelijker te demonstreren is op een andere gevelsteen een haring buis (soort schip) afgebeeld. Bene den in het gebouw vindt ge de weegschaal met daarin de schone leuze gegraveerd „Weecht Recht, geeft een Iegelijk het sijn". Ook de gemeente Groot-Schermer heeft een vissersboot in de gevel van zijn raadhuis. Daarboven is de geblinddoekte Vrouwe Justitia af gebeeld. Evenals te Graft is dit raad huis van oorsprong een rechthuis of beter gezegd: het is de samenvoe ging van twee rechthuizen. Zuid- Schermer, een kilometer of acht ten westen van Groot-Schermer gele gen, kreeg er één in 1639, Groot- Schermer het zijne in 1652. Bij de restauratie van 1939 zijn die twee tezamen geevoegd tot één gemeen tehuis. Jisp, de zuidelijkste gemeente in onze driehoek, heeft ook al een merkwaardig raadhuis. Deze plaats die men slechts via een hele om weg kan bereiken, maar die in de 17e eeuw helemaal „ver" van de andere dorpen aflag, )heeft zijn raad huis te danken aan de welvaart, die vooral de bakkerijen van scheeps beschuit toen beleefden. Dichter bij de Zaan gelegen, had het zijn afzet gebied zo bij de hand. Is dit raad huis van buiten minder sierlijk dan de andere drie, het loont bij alle vier om op werkdagen het interieur te bezichtigen. De raadszaal is in tact gelaten; voor het overige heeft men wel wat moeten breken en ver bouwen om de raadhuizen aan de moderne eisen aan te passen. Met het laatste heeft de gemeentesecre tarie van Wijde Wormer het ge makkelijker. Daar staat een gloed nieuw, na-oorlogs gemeentehuis, strak van lijn, dat een groot contrast vormt met zijn oudere kollega's. Contrasten zijn er wel meer. De Rijp, Graft en Groot-Schermer lig gen in het oude land met zijn gril lig slingerende wateren en polder wegen. Even oostelijker strekt zich De Beemster uit, methematisch van aanleg, met rechte wegen, die el kaar haaks kruisen. In Midden- Beemster kunt ge de voormalige werkkamer van Betje Wolf bezich tigen, in Purmerend op dinsdagmor gen de levendige biggenmarkt. Wilt ge een aardige route door dit groene land, rijd dan van Wormer- veer naar Knollendam, steek met het autoveer bij Spijkerboor het Noordhollands Kanaal over en koers dan aan op De Rijp, Graft en Groot-Schermer om via Schermer- horn, Noord- en Midden-Beemster naar Purmerend te gaan. Op het traject Purmerend-Wormerveer komt u dan langs Wijde Wormer, Jisp en Wormer. Voor iedereen, die voor korte of langere tijd in ons land zoekt, staat een netwerk van 370 VW's gaarne kosteloos gereed voor het verstrek ken van toeristische inlichtingen. LICHTGEVENDE RIEM De industrie heipt ijverig mee, het „verkeersprobleem" op te lossen. De nieuwste vinding is een lichtstralende ceintuur. Deze bestaat uit een wit-plastic band, versterkt met vier metalen banden, waarin als „ogen", kleine lampjes. Deze ogen zijn gemaakt van amber-kleurige kunststof. Aan de riem hangt een tasje, ook van wit plastic, dat de elektriciteit levert, via een batterij. In het tasje bevinden zich verder een stroomonderbreker en een schakelaartje. Gordel en tasje wegen samen ongeveer 7 ons. Het lamje knippert 90 maal per minuut. Eén batterij geeft licht voor 24 uur. De riemen zijn bijzonder geschikt voor verkeersagenten. Er is gedacht aan slanke en forsere agenten: de ceintuur is verkrijgbaar in verschillende maten. KERKEWIJK17 VEENENDAAL TEL.3313 SCHRIFTELIJKE CURSUS HEBREEUWS Door de Stichting voor Hebreeuwse Taal- en Letterkunde en Judaica, te Rotterdam, wordt een schriftelijke cur sus Hebreeuws en kennis van het Jo dendom uitgegeven. De cursus omvat de vakken: „(Mo dern) Hebreeuws", „Tenach" (O.T.) en „Joodse ideeën en zeden", en biedt een basas-kennis waarop door zelfstudie kan worden voortgebouwd. De in de Tenach-lessen behandelde fragmenten zijn gekozen uit o.a. Genesis, Exodus, Jesaja, Ezechiël, Maleachi, Psalmen. Studieleider is Dr. M. Reisel. Voor nadere inlichtingen en eventu ele inzage van een les kan men zich wenden tot Mej. H. Aardoom, Vreden- oordlaan 52, Rotterdam-16. bedrijfsleiders, ingenieurs, handelsfunc tionarissen enz. weten ze toch geen kans te hebben; het zijn „white jobs", blanke baantjes. De opleiding voor de meeste hogere banen en ambten bleef voor ne gers gesloten. Maar dit alles is nu bezig te verande ren. De negers zijn met een aantal van 19 miljoen op de 170 miljoen Amerikanen (dus ruim 10 °/o met bovendien een ster ker geboortecijfer) niet sterk genoeg om de blanken bevreesd te maken voor een zwarte overheersing, maar toch wel vol doende sterk om een maatschappelijke revolutie te ontketenen. En dit gebeurt thans. Het heeft lang geduurd, want het is reeds een eeuw geleden dat de slavernij werd afgeschaft. Maar thans hebben de negers hun kracht ontdekt; de periode is aangebroken waarin burcht na burcht van hun tegenstanders valt en men vaak zelfs moet gaan waken tegen discriminatie van de blanke. Het is thans de negers in de ziel gedrongen, dat alleen directe ac tie en economische spierkracht kunnen helpen, dat als zij vooruit willen komen, zij niet moeten wachten totdat de ande ren de billijkheid hiervan beseffen; die dag komt nimmer indien zij niet tevens zichzelf weten te helpen. Dat is een le venswet, die altijd opgaat. Zij weten, dat zij door boycot van za ken en winkels, die geen negerpersoneel aanvaarden deze zaken en winkels kun nen dwingen. In Philadelphia bijv., waar deze boycot systematisch werd gevoerd, bezorgde dit binnen een jaar tijds aan 1000 negers baantjes waaruit zij vroeger werden geweerd. In Atlanta bracht men op deze wijze in een jaar tijds het in komen van de negerbevolking op een 1 miljoen dollar hoger niveau. En zo is het over de gehele lijn. De lopende de cade zal er vol van blijven. Natuurlijk moet de ontwikkeling hier mee gelijke tred houden. Feit is, dat mo menteel 1 miljoen negers analfabeten zijn en 2,3 miljoen negers van 25 jaar en ou der hun 5 jaar lagere school niet hebben voltooid; van de meer ontwikkelden slaagden van de 2100 candidaten voor het ambtenaarsexamen er slechts 86. Maar ook hierin komt verandering. Nu de kansen toenemen groeit ook de in spanning van de jongeren. Toch zal het nog wel een 25 jaar duren, zegt een van de sterkste voorstanders van de „gelijk heid" (Taylor) voordat deze enorme evo lutie haar volle ontplooiing zal hebben gevonden. Het voornaamste is bereikt, n.l. dat de beweging op gang kwam en het probleem van de dag werd, zodat in de laatste twee jaar meer werd bereikt dan in 20 jaar tevoren. Maar er valt nog enorm veel te doen. Stellig niet in de Bommelerwaard al leen zullen vele oudere paarden-liefheb- bers zich de Brakelse paardenmarkt her inneren. Langzamerhand zijn de paarden echter vrijwel van de bedrijven verdwe nen en met hen gingen de glorie en de romantiek dezer markt verloren. Op het Marktplein worden de gulle lach van de Franse handelaren en -de forse handslag van hun Nederlandse collega's dan ook niet meer gehoord. Slechts de herinne ring bleef. Vooral plezierige herinnerin gen. Want de Brakelse markt had een aparte charme. Inderdaad, de paarden verdwenen me rendeels. De pony's daarentegen deden bij honderden hun intrede in de Bomme lerwaard. Het landschapsbeeld wordt er tegenwoordig mede door beheerst. De fokkerij neemt een voorname plaats in. Dat zal ongetwijfeld op donderdag 26 september a.s. blijken, wanneer de eerste Brakelse pony-jaarmarkt gehouden wordt. Op een historische plek, in een bekoor lijke omgeving met op de achtergrond de bomenrijen van de Heerlijkheid zal voor taan elk jaar op de laatste donderdag van september de geheel eigen sfeer van de Brakelse markt weer velen ertoe bren gen van heinde en ver in de Bommeler waard van de partij te zijn. E., een 18-jarige papiermaker uit Renkum, had een proces-verbaal ge kregen omdat hij met zijn bromfiets maar liefst 50 km per uur gereden had in de bebouwde kom van zijn woon plaats. Volgens de tenlastelegging had de politie dit op de Doornekampseweg geconstateerd. 't Is niet waar, zei E. met klem toen hij vrijdag terecht stond voor het Wagenings kantongerecht. Wat is niet waar, vroeg rechter v. d. Brand. Hebt u niet te hard ge reden? Ja, dat wel, gaf verdachte toe, maar 't is niet op de Doornekampse weg gebeurd. Ik ben op de Kerkstraat bekeurd. 80,of zes dagen, eiste de officier. Dat kan toch niet, meende ver dachte, 't is helemaal verkeerd wat op dat papiertje staat. Het vonnis luidde daarna conform de eis. NAMEN DC-8 JET TRADERS De beide in bestelling zijnde DC-8F Jet Traders van de KLM zullen worden genoemd naar de stichter van de Nobel prijs, en de Franse historicus en peada- goog de Coubertin, door wiens initiatief de Olympische Spelen in moderne vorm weer in leven werden geroepen. Het vliegtuig dat in juli 1964 afge leverd wordt en de registratieletters PH-DCS krijgt, zal heten „Alfred B. Nobel". De DC-8F die een maand later op Schiphol wordt verwacht en de re gistratieletters PH-DCT gaat voeren, zal als „Baron Pierre de Coubertin" in de KLM-vloot worden opgenomen. Met deze twee namen zet de KLM de traditie voort haar DC-8 straalvlieg tuigen te noemen naar grote persoon lijkheden wier werk en denken van blijvende universele betekenis voor de samenleving zijn. Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 MECHANISCHE VERPLEEG HULP In het Montefiore Hospitaal te New York wordt binnenkort een elektronische administratie-machine in gebruik geno men, die verschillende taken van de ver- pleegster over zal nemen. De computer kan de ziektegeschiedenis van alle pa tiënten van het ziekenhuis opnemen. Dit spaart ruimte - en tijd! In een fractie van een seconde geeft de machine op verzoek deze gegevens aan de behandelende ge neesheer door, compleet met de resul taten van het laboratoriumonderzoek. De computer kan aangesloten worden op andere machines, die temperatuur, bloedanalyse en bloeddruk van de pa tiënt in enkele seconden kunnen opgeven. De machine bevrijdt de verpleegster van het tijdrovende dagelijks bijhouden van de ziektekaarten van patiënten. 77 Aram voelt hoe de dwerg hem bliksemsnel ter zijde sleurt. Dan daveren de beide kolossen, ver blind van angst voor de vuurzee, rakelings langs hem. Een kreet weerklinkt en in een flits ziet Aram, hoe Falco( die niet zo snel terzijde kon springen door een der dieren omvergelopen wordt en tussen de achterpoten van de andere kolos ter aarde slaat!! De beide neushoorns verdwijnen als reusachtige schimmen in de nevels en op de grond, die nog trilt onder het gewicht van hun poten, ligt roer loos de oude jager. „Falco" roept Aram angstig, en haastig buigt hij zich over zijn dienaar. Kreunend richt deze zich op zijn ellebogen op. „Mijn been.." steunt hij, het kwam tussen de achterpoten van dat monstergebroken, vrees ikLaat mij maar achtervluchtvlucht, voor het vuur U bereikt!! „Geen sprake van," zegt Aram, de gewonde optrekkend. „Agua, neem zijn benen. Snel!! We zullen trachten hem naar de rivier te brengen! De anderen gaan vooruit met de dwerg (Wordt vervolgd) l

De Vallei | 1963 | | pagina 3