Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Tabaksoogst dit jaar vrij redelijk Voor de KANTONRECHTER SCHIMMELZIEKTE DOOR BESPUITING GROTENDEELS BESTREDEN Moreel verplicht Nieuws uit de omgeving VADER ZET GETROUWDE ZOON OP STRAAT Traditie gebroken, geen mooi weer op de 13e Trekkersronde in de jeugdherberg de „Eikelkamp" ELST AMERONGEN OVERBERG EDERVEEN Wat nu weer Koopcentrum Veenendaal 37e JAARGANG WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1963 Nr. 68 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Teruggelopen Schadeloosstelling „AUTO" UIT VERKEER GENOMEN Dader inbraken bekend HOOFD VAN HET GEZIN SLIEP VIJF NACHTEN OP POLITIEBUREAU MUZIEKVERENIGING „CRESCENDO" TROK OVER DE GRENS Cult. Nat. Hist. Ver.„Zuid- Oost Utrecht" gaat verre reis maken Groot Nationaal J ubileumschietconcours DOORGEREDEN NA AANRIJDING IN HET MULDER verZEKERen is ZEKERheid Red ak tie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 25 cent De tabaksoogst in RHENEN, ELST en AMERON GEN schijnt dit jaar vrij redelijk te zijn. Voor de nog overgebleven telers is dit een verheugend verschijnsel, temeer omdat er twee belangrijke elementen waren die terdege in het oog gehouden dienden te worden. Ten eerste waren dat de weersomstandigheden die de groei van tabak heb ben belemmerd: eerst een vrij langdurige droog te met daaraanvolgend een lange regenperiode hetgeen de tabak vanzelfsprekend geen goed ge daan heeft. Daarnaast - en dit is door de telers van dag tot dag in de gaten gehouden - het optre den van de gevreesde schimmelziekte blue-mould die overal zijn kop weer opstak en zich niet ont zag, waar mogelijk, de gehele oogst van de telers te vernietigen. Het gros van de tabaksverbouwers is echter op zijn qui vive geweest! Het is de blue- mold vanaf begin juni tot nu toe te lijf gegaan met de motorvernevelaar. De tabaksplanten wer den in hun groei regelmatig bespoten met be strijdingsmiddelen en hoewel dit middel niet ge heel afdoende is, mogen de telers over de bereik te resultaten niet mopperen. Integendeel: de bla deren van de planten zijn door deze kunstmatige manier van beschermen dikker geworden en daar door voor de handel in waarde gestegen. Sinds het uitbreken van de ziekte in 1959 wordt van de zijde van de Voor lichtingsdienst en vanzelfsprekend ook op internationaal niveau (Duitsland, Italië enz.) naarstig gezocht naar hét middel om de blue-mould voorgoed uit te roeien. Dé oplossing is natuurlijk het kweken van een nieuw ras dat zich van deze schimmel niets aantrekt, doch zover schijnt men nog niet te zijn. Vooral in West-Duitsland met zijn 3 a 4000 ha. tabak is men druk met proeven bezig en men hoopt altijd nog dit ideaal te kunnen bereiken. Tot op heden heeft men als het meest effectieve afweermiddel de bespuiting van de planten gehan teerd. Helaas niet overal want, zoals een woordvoerder van de Voorlichtings dienst dit uitdrukte „In Amerongen en Rhenen wordt voor de volle honderd procent gespoten, maar in de kern van Eist ligt altijd nog zo'n IV2 2 ha. die helemaal niet bespoten wordt, ondanks het feit dat er speciaal voor deze doel einden negen motorvernevelaars be schikbaar zijn." Om onbegrijpelijke redenen weigert dit kleine aantal telers pertinent hun tabak te bespuiten. Regelmatig is hun hiervoor gewaarschuwd, doch zij wil den kennelijk het risico lopen dat hun gehele oogst vernietigd zou worden. Dit is dan ook gebeurd want de niet- gespoten tabaksplanten hebben zwaar van de ziekte te lijden gehad. De andere telers hebben met de be spuiting voor meer dan negentig pro cent succes geboekt en in die kringen hoort men dan ook weinig gemopper meer, alhoewel iedereen natuurlijk blij zal zijn wanneer de tabak volkomen gezond geoogst kan worden. ZEIST Op verzoek van de Zeister politie is in Warmond een 18 jarige Belg gearresteerd. Hij trok al geruime tijd als priester vermomd door Frank rijk, België en Nederland op een ge stolen bromfiets. In allerlei R.K.-instel lingen vond hij onderdak en nam dan bij zijn vertrek het een en ander mee wat hem niet toebehoorde. EDE De traditionele schapenmarkt die ieder jaar op de derde dinsdag van augustus wordt gehouden heeft ook nu weer, ondanks de druilige regen veel belangstelling getrokken. Vooral schaapherder Teus Minnen had veel bekijks toen hij met zijn kudde van negentig schapen tevoet vanaf de Gin- kelse hei naar het dorp kwam. WAGENINGEN De plaatselijke kolenhandelaren zien zich genoodzaakt de komende winter de betaling van de zijde van de cliëntele op een veel scherpere basis te stellen. Zo is beslo ten aan cliëntele die met een schuld de nieuwe winter ingaan, niet te leve ren alvorens de oude schuld vóór 15 september a.s. voldaan is. LUNTEREN In Lunteren heeft vo rige week het echtpaar Jonkers-van Beusekom het diamanten huwelijks feest gevierd. Het echtpaar woont aan de Zandkampweg en ondanks 80 jaren van de bruid en 82 van de bruidegom regelt het nog vrijwel geheel de eigen huishouding. Uit het huwelijk werden 15 kinderen geboren, 27 kleinkinderen en 20 achter-kleinkinderen. Nu de kruitdamp van de eerste jaren wat opgetrokken is, blijkt dat de totale oppervlakte tabak terug gelopen is van 35 ha vóór het uit breken van de ziekte tot thans 15 ha. Tevredenheid heerst er ook wat be treft de prijzen die men voor de tabak kan maken. Hoe beter de kwaliteit van de tabak des te hoger de prijzen die de tabaksindustrie er voor wil betalen en het wordt de telers die geen enkele be spuiting toepassen dan cok min of meer kwalijk genomen dat zij niet meewer ken aan een totale bestrijding van de ziekte. Toendertijd is er veel rumoer geweest rondom een eventuele schadevergoe ding, doch dit schijnt volkomen in de doofpot gestopt te zijn. In West-Duitsland bijvoorbeeld heb ben eveneens een groot aantal telers eenzelfde eis ingediend, maar de over heid weigerde pertinent. Wél werd alles en iedereen inge schakeld om de cultuur van de ondergang te redden. Zo is in dat land de bespuiting van de tabak verplicht gesteld en hieraan wordt streng de hand gehouden. Statistieken hebben in ons land uit gewezen dat de teelt lonend is. Om verbetering in de situatie te krijgen is ook nog gezocht in de richting van me chanisatie, doch dit blijkt niet mogelijk. Alleen het poten van de tabak zou eventueel mechanisch kunnen geschie den. De rest is en blijft handwerk. Gezien de huidige oogst mag er ge sproken worden van een redelijk optimisme. Wanneer alle telers ge zamenlijk de strijd tegen de blue- mould volhouden, behoeft de ta bakscultuur geenszins verloren te gaan. De politie heeft vrijdag een auto uit het verkeer genomen die een dusdanige benaming in feite niet meer waard was. Het voertuig was van het bouwjaar 1952 en er was weinig meer aan of op wat in orde bleek te zijn. Om enkele voorbeelden te noemen: de remmen deugden niet, spiegelgladde banden, kortom een gevaar op de weg, zoals de politie dit uitdrukte. De eigenaar, een zekere V. uit Vee nendaal, kon evenmin een geldige be- lastingkaart overleggen. De dader van de twee inbraken wel ke eind maart in Veenendaal geconsta teerd werden, is thans bekend. Het is de 58-jarige zwerver T., die in het Huis van Bewaring te Utrecht was ingesloten voor verschillende in braken. Tijdens een verhoor bekende hij ook schuldig te zijn aan de inbraken bij de families K. aan de Nieuweweg en B. aan de Buurtlaan, waaraan hij een totale buit van 175 gulden over hield. Zonder dat er in feite een gerede aanleiding toe bestond is vorige week donderdagavond op de Middelbuurtseweg een jong gezin uit een (bdk)huis gezet. Dit gebeurde op last van de vader van de echt genoot van het gedupeerde gezin, de heer H. Hij liet de gehele in boedel van zijn getrouwde zoon op straat zetten en weigerde toen het echtpaar met een vier maanden oude baby de toegang. Nadat H. jr. zijn huisraad bij buren had kunnen onderbrengen, liet hij zijn vrouw en zoontje naar haar ouders in Amsterdam gaan en vroeg zelf voor de nacht onderdak op het politiebureau. In afwachting van wat er verder zou gaan gebeuren heeft H. (24) gastvrij on derdak genoten op het Veenendaalse po litiebureau, terwijl zijn vrouw en kind in de hoofdstad verbleven. De gemeente Rhenen bevatte afgelopen weekend een stadje zo men wil een dorpje méér, dan op de atlas staat aangegeven. Wie van Eist naar Veenendaal reed kwam namely k een bord tegen met daarop de naam Bezems waag (gem. Rhenen). Ongetwijfeld zal niemand ooit eerder van deze plaats gehoord hebben en schouderophalend zyn doorgereden, totdat hij misschien plotseling by de jeugdherberg de „Eikenlkamp" veel jonge mensen en de nodige versieringen op merkte die hem op het idee konden brengen, dat hier wel eens de Trekkersronde van de N.J.H.C. gehouden kon worden. Ook dan nog zullen velen schouderop halend doorgereden zyn, maar diegene die ae moea hari om ie stoppen en eens een rondgang over het ter,rein van de jeugdherberg maakte is vast op andere ge dachten gekomen. Hier werd iets leuks en soms iets bij zonder origineels gepresteerd, dat zeker de moeite waard was om eens nader te bekijken. Hoe komt men er nu toe een derge lijk feest op touw te zetten? Minstens een jaar van tevoren wordt een com missie benoemd, die de opdracht krijgt de Trekkersronde van het volgende jaar te organiseren. Men gaat dan plan nen ontwerpen, ideeën uitwerken en op werkweeends worden de voorbereiden de werkzaamheden verricht, totdat dan zo'n week van tevoren een hele ploeg jeugdige vrijwilligers naar de „Eikel ken in korte tijd de jeugdherberg om bouwt tot een sprookjesachtige om geving. Aangezien het dit jaar de 13e keer was, werd besloten de Trekkersronde, die tevens de afsluiting van het hoog seizoen van de N.J.N.C. betekent, in het teken van het bijgeloof te houden. Afgelopen vrijdag vond dan de ope ning van dit festijn plaats. Om 5 uur 's middags hadden alle trekkers en een groot aantal persmensen (waaronder die van radio en televisie) zich aan de poort van Bezemswaag verzameld. „Aardmannetjes onder leiding van kamp" komt en daar met keihard wer- hun opperaardman ontdekten plm. om Dit is een beeld van de opgraving van het „aardstralenkastje" waarin de leefregels zaten van de Trekkers ronde. Het echtpaar H. trouwde tien maanden geleden in bij de vader van de bruide gom. De jonge mevrouw H. (21) redderde haar huishoudentje in het bakhuis en vier maanden geleden werden zij verblijd met de geboorte van een zoon. Oppervlakkig bezien scheen de ver standhouding tussen het jonge echtpaar en de vader resp. schoonvader goed te zijn tot het moment dat zij zonder meer op straat werden gezet. Naar verluidt is de wethouder van Volkshuisvesting, de heer R. Koppenberg, van dit geval in kennis gesteld. Er be staat een kans dat het gedupeerde gezin spoedig een woning zal krijgen. 5 uur door middel van hun wichel roeden een grote aardstraal voor de poort. Enkele ogenblikken hierna kon de opperaardstralenman een opgegra ven document voorlezen met daarop de - Regels betreffende de 13e Trek- kersronde - op de poort spijkeren en met luider stemme voorlezen" aldus een bericht uit het plaatselijk nieuws blad van Bezemswaag de „Elsterrier". Hierna begaf de hele stoet zich naar binnen naar een groot beeld van een wichelroedeloper, die plotseling begon te bewegen, waarna vader Holierook - volgens de trekkers „de man waarop iedereen bouwen kan" - uit de grond oprees, zodat nu iedereen aanwezig was en het feest beginnen kon. Er werd twee dagen gefeest dat het een lieve lust was, zonder maar enigs zins alles wat met het bijgeloof te ma ken heeft uit het oog te verliezen. Er was een heksenproces, spookhuis, wensfontein, overal kwam men „af- klopplankjes" tegen en namen als „Scherrensteeg", „demonendal" ston den op elke hoek van de verschillende „straten". Van de 570 trekkers zullen velen weer terug kunnen zien op een bijzon der geslaagd weekend in Nederlands grootste jeugdherberg, ondanks het feit dat het weer het dit keer behoorlijk af liet weten, maar daarvoor was het dan ook de dertiende keer. Te vermelden valt nog dat a.s. zater dag de televisie aandacht aan deze Trekkersronde zal schenken. Evenals vorig jaar heeft de muziek vereniging „Crescendo" afgelopen za terdag deelgenomen in het, zoals onze zuiderburen het noemen, „Bestendig heidsfestival" te Antwerpen. Zaterdag morgen om kwart over zes, wat later dan de bedoeling was, vertrokken twee volle bussen met muzikanten en be langstellenden uit Eist richting Ant werpen. Voorzitter Riemsdijk vertelde dat het eerst niet in de bedoeling gelegen had dit jaar weer zo'n verre reis te maken, maar op veelvuldig verzoek van bur gemeester en schepenen van de Schel- destad besloot het bestuur toch maar weer de verre reis te ondernemen. In Antwerpen ontdekten de Eiste- naren dat het klimaat zich van de Hoofdstr. 51 V'daal L., een jongeman uit Veenendaal, kreeg een proces-verbaal omdat hij met zijn bromfiets in de bebouwde kom van Vee nendaal boven de maximaal toegestane 30 kilometer per uur was gekomen. De ten lastelegging vermeldde 45 kilometer, al thans meer dan de maximum-snelheid, maar hier kwam L. vrijdag voor het Wa- genings kantongerecht tegen in opstand. Ik heb goed op mijn meter gekeken, zei hij, maar het was niet meer dan 37 kilo meter. De politie haalde mij in en kan mijn snelheid dus nooit nauwkeurig ge controleerd hebben, 't Is trouwens wel duidelijk, dat ze zelf ook twijfelden, an ders hadden ze niet zo iets vaags geschre ven als „althans" meer dan de maximum snelheid. Dat heeft een heel andere reden, legde rechter V. d. Brand uit. Die omschrijving wordt altijd gebruikt om te voorkomen, dat de verdachte zegt, dat het bijvoor beeld 44,9 in plaats van 45 kilometer per uur was. U zou overigens toch in overtre ding geweest zijn, want 37 is ook nog meer dan 30. Verdachte, die nog niet zo lang geleden ook al twee processen-verbaal had ge kregen omdat hij op zijn bromfiets een meisje meegenomen had, dat met beide benen aan een kant zat, had een schik kingsvoorstel van 40.ontvangen. De officier wilde het bij dit bedrag laten, maar rechter V. d. Brand maakte er 60.of 12 dagen van. S., een 23 jarige chauffeur uit Wouden berg, verscheen vrijdag voor het Wage- nings kantongerecht omdat hij op de Kerkewijk te Veenendaal met een vracht auto tegen een voorgesorteerd staande bestelauto was gebotst. Het gebeurde helemaal per ongeluk verdedigde S. zich. 't Moest er nog bij komen, dat u het expres had gedaan, antwoordde rechter V. d. Brand. Ik reed nog niet eens 40 kilometer. maar ik kon er niets aan doen, de wagen gleed gewoon door, vervolgde verdachte Ik reed er zeker 25 tot 30 meter achter. U had een remspoor van 8'/ï meter en volgens de verbalisant bent u te laat gaan remmen, zodat de remmen op het laatste ogenblik geblokkeerd werden, merkte de rechter op. De officier, Mr. Van IJsen- doorn, hield het bij het transactiebedrag. U moet nu eenmaal zo rijden, dat derge lijke dingen niet voor kunnen komen, be toogde hij. De eis luidde daarna 50.— of 10 dagen. Ik heb niet de indruk, dat verdachte een onverantwoordelijk rijder is. Vonnis 40.— of 8 dagen, besliste rechter V. d. Brand. G., een havenarbeider uit Ede, was door de politie betrapt toen hij met een cilyn- derrevolver op zak door het bos liep. Ik werkte in Amsterdam, vertelde hij vrijdag voor het Wagenings kantongerecht en ik had die revolver van iemand in de bus gekregen om 'm voor hem te verko pen. Hij zou de eerste vijftig gulden krij gen en ik de eventuele rest. Tegen de politie heeft hij verklaard de revolver aan u verkocht te hebben, wist rechter V. d. Brand. Dat is niet waar, antwoordde G., 't is precies gegaan zoals ik het nu zeg. En wat moest u met dat ding in het bos? wilde de rechter weten. Niets, schokschouderde verdachte, ik had hem zomaar bij me. Hij was toen trouwens ongeladen. Dat klopt wel, want de patronen had u toen juist verstopt, zei Mr. V. d. Brand. In ieder geval mocht u die revolver niet voorhanden hebben, ook niet ongeladen. Ik moet van dit soort dingen niets heb ben, merkte de officier, Mr. Van IJsen- doorn, in zijn requisitoir op. Ik eis 150.— en verbeurdverklaring van de in beslag genomen revolver met munitie. Het vonnis luidde conform de eis. (Zie verder pag. 2) EINDE VAN EEN STUDIO Met behulp van een oude, halfgesloopte legertank wordt het studioterrein van de Hal Reach Studio's in San Francisco gesloopt. Hier zyn indertijd vele films van Laurel en Hardy tot stand gekomen, doch de studio is over de kop gegaan en het terrein zal nu een nieuwe bestemming vinden. Op de foto het moment, waarop het decor voor een oude film in elkaar zakt. aardrijkskundige grenzen niets aan trekt, want ook hier trof men af en toe een „buitje" aan. Nadat het 80 man tellende gezelschap ontvangen was door één der Schepenen werd een grote mars gemaakt door de binnenstad, waarbij vooral de drum band succes oogste. Voordat het stadhuis bezichtigd kon worden, musiceerde het korps nog op de Groeneplaats, helaas vanwege de stortbuien voor een kleine schare be langstellenden. In de namiddag werd België weer verlaten, richting Nijmegen, waar het hele gezelschap nog gezellig bijeen bleef, sommigen hadden zich hiervan meer voorgesteld, maar over het alge meen was liet toch een waardig sluit stuk van een voor de muziekvereniging Crescendo drukke maar toch wel mooie dag. Het is bij de Cult. Nat. Hist. Ver. „Zuid-Oost Utrecht" gebruikelijk eens in het jaar een „verre" reis te maken. Dit jaar wordt het een extra grote reis, want het bestuur heeft gemeend haar leden beter bekend te laten worden met het oude Zuiderzeestadje Enkhuizen. Een stadje dat vol zit met bezienswaar digheden en oudheden, namen als Dromedaris, Koepark en Chirurgijns kamer zijn allen bekend en zullen door de leden van bovenstaande vereniging, nadat ze 's morgens eerst om 11 uur door het gemeentebestuur ten stadhuize ontvangen zijn, onder leiding van de heer K. Mantel, aan een nader onder zoek onderworpen worden. Dit alles zal plaats hebben op zater dag 7 september a.s. Leden kunnen zich opgeven bij: in Veenendaal: A. W. Bos, Hoofdstr. 91, in Rhenen: W. Budding, Nw. Veenen- daalseweg 146; in Eist: G. J. Hulsebos, G. Henzen en Fr. Roks of bij de secre taris. BROMFIETSER TEGEN BOOM Vrijdagavond j.l. reden een dame en een heer gezeten op een bromfiets te gen een langs het fietspad staande boom nabij het oude kerkhof. De on fortuinlijke bromfietsers waren gelo geerd in het jeugdkamp „De Eikelen kamp" in Eist. Hun vakantie eindigde hiermede wel heel sneu, daar de brom fiets zwaar beschadigd werd. Persoon lijke ongelukken kwamen wonder bo ven wonder niet voor. Reeds nu maakt het bestuur van de schietvereniging „Willem Teil" bekend, dat zij voornemens is in de laatste twee weken van november een groot natio naal schietconcours te gaan houden. De plannen zijn nog niet geheel uit gewerkt, maar nu reeds staat vast dat er schitterende prijzen ter beschikking komen, o.a. een gouden medaille, ter wijl de hoofdprijs een specifieke Ame- rongse prijs zal zijn. Nadere mede delingen zullen nog volgen. Deze vereniging viert n.l. in het ko mende seizoen haar eerste lustrum. In werkelijkheid bestaat deze actieve ver eniging al 60 jaar, maar is enige tijd op non-actief geweest. WEER TWEEMAAL KERKDIENST In verband met het einde van het vakantieseizoen, gaat de Ned. Herv. Kerk met ingang van zondag 1 sept. weer tweemaal kerkdienst houden: 's morgens 10 uur en 's avonds 6.30 uur. Toen dokter R. uit Ederveen bij zyn op de Nieuweweg geparkeerd staande auto terugkeerde, kwam hij tot de min der prettige ontdekking dat zijn wagen flink beschadigd was. Dank zij de oplettendheid van een omwonende die zich het nummer van een vrachtauto nog precies kon herin neren, wist de politie enkele uren later de dader te vinden. Het was L. uit Woudenberg, die verklaarde de auto van de arts te hebben geraakt en toen opzettelijk te zijn doorgereden. REMMEN WEIGERDEN Op' de Nieuweweg stopte maandag morgen een grote vrachtauto omdat bij de Nieuwewegseschool een aantal ver- keersbrigadiertjes het verkeer stilhiel den. Achter de vrachtauto reed V. uit Ede die eveneens wilde afremmen, doch toen tot zijn grote schrik onder vond dat zijn remmen weigerden. Om de vrachtauto heenzwenken durfde hij niet riskeren omdat er op dat moment kinderen aan het over steken waren. Hij had de tegenwoor digheid van geest zijn auto recht op de vrachtauto af te sturen en gelukkig liep hij zelf geen verwondingen op. De gehele voorzijde van de bestelauto werd in elkaar gedrukt. ■B Prinses Soraya heeft voor een serie van vijftien artikelen in het Mün- chener blad „Quick" 200.000 Mark ontvangen. -B- Bij Interpol, waarvan het hoofd kwartier te Parijs gevestigd is, zijn thans ruim tachtig landen aange sloten. -B-Een huwelijkspaar in Berlijn dat op weg naar het stadhuis een auto-onge luk kreeg, is twee uur later zwaar bepleisterd in de echt verbonden. -B- Met ruim 42 uur heeft een 23-jarige mannequin uit Frankrijk het wereld uurrecord schommelen voor vrouwen verbeterd. -B- Een Amerikaanse piloot heeft met een raketvliegtuig een hoogte be reikt van 106.985 meter. wordt iedere DINSDAGMOR GEN tot 13 uur en ZATER DAGS de gehele dag een in teressante warenmarkt ge houden in het centrum van het dorp. zijn de winkels op WOENS DAGMIDDAG na 13.00 uur gesloten. trekt de koopavond op VRIJ DAG tot 21.00 uur altijd weer grote belangstelling, en zijn de winkels ZATER DAGS de gehele dag (tot 18.00 uur) geopend. 1922-1962 Assurantiekantoor Eifl. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1963 | | pagina 1