Raad besluit na 2 stemmingen tot principiële verkoop veerhuis ,f^4rti\oto CHEYBOiET feest vooraf... zhujttQ) VERDEELDHEID COMMISSIE VAN DRIE WIJZE MANNEN ZAL ADVISEREN OVER DE PRIJS Medewerking derde christelijke school geweigerd Sportnota voorlopig opgeborgen ELST AMERONGEN EDERVEEN Een ton geboden V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE Pont in de wacht gesleept Sportvelden Eist Sportnota 1963 Uit de ijskast Woningbehoefte Achterberg Klachten Rusthuis Voor de kantonrechter MARKTBERICHTEN UIT RHENENS RAADZAAL mr. J. Deen (P.v.d.A.) - W. Klaassen (C.H.U.) - H. W. F. Scholte (V.V.D.) Pers- en publieke tribune zat barstens vol toen voorzitter mr. Bosch ridder van Rosenthal dinsdagavond de vergadering van de gemeenteraad van Rhenen opende. Er werd wat men noemt „vuurwerk" verwacht en de schare belangstellenden heeft het volle pond gekregen. De steeds sterker wordende oppositie maakt het leven van burgemeester en wethouders er niet gemak kelijker op. Menigmaal moest het college alle zeilen bijzetten om niet uit de koers te geraken. De liberaal Scholte (VVD) plaatste soms rake opmerkingen, waarbij hij steeds weer de nadruk legde op het feit dat de dagelijkse bestuurders van de gemeente de raad juist en op tijd dienen voor te lichten, de gemeentezaken niet te lang op sleeptouw te houden totdat ze zijn doodge bloed en dat zij in hun preadviezen niet moeten werken met grote woorden, ingewikkelde zin nen en allerlei vaagheden. Tijdens de behandeling van het ver zoek van de vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bij bel om medewerking tot stichting van een derde christelijke school verweet de heer Scholte het college niet actief genoeg te zijn waar het gold het open baar onderwijs. Hij kon zijn medewer king niet verlenen, daar er naar zijn smaak geen sprake is van een bijzon der geval hetgeen volgens hem impli ceerde dat er overlegging van ouder verklaringen nodig is. De VVD'er kreeg de PvdA mee, even als de Vrije Jartij. De heren Deen en Van Dijk verklaarden het bijzonder on derwijs nimmer te hebben achtergesteld bij het openbaar, doch waren van me ning dat juridisch de zaak niet in orde was. De voorzitter zag geen juridische moeilijkheden. Hij zag evenmin in dat het college minder actief zou zijn wan neer het ging om het openbaar onder wijs. Integendeel, voor de derde open bare school zouden nog dit jaar de no dige urgenties voor de bouw afkomen, terwijl de christelijke school zich nog jaren zou moeten behelpen met nood- lokalen. Dit bevestigde zijn mening dat het openbaar onderwijs er zelfs beter voor stond. Hij noemde de bezwaren OFFICIËLE OPENING NIEUWE N VV-GEBOUW Ter gelegenheid van de officiële ope ning van het nieuwe NVV-gebouw aan de Tuinstraat, houdt de Stichting „Ei gen Gebouw" vrijdagavond 13 septem ber a.s. een receptie. Deze gebeurtenis zal plaats hebben in het nieuwe gebouw. BROMFIETSERS IN BOTSING Op het kruispunt Jan Steenlaan-A. v. Ostadelaan zijn vrijdagmorgen de bromfietsers H. J. D. en v. d. H. bei den uit Veenendaal, met elkaar in bot sing gekomen. Ter plaatse verleende D. geen voorrang zodat een ernstige val partij ontstond. Van de H. was er dus danig aan toe dat hij per ambulance naar het ziekenhuis overgebracht moest worden. TRACTOR BOTSTE OP AUTO Op de Groeneveldselaan moest F. uit Ede vrijdag met zijn bestelauto afrem men om verkeer van rechts voorrang te verlenen. Tractorbestuurder H. uit Veenendaal merkte dit te laat en bots te tegen zijn voorganger. Er was al leen materiële schade. MET STUUR ACHTER TAS De 50-jarige mej. M. is vrijdagmid dag op de Kerkewijk ten val gekomen doordat een andere fietser die haar passeerde met zijn stuur achter de handtas bleef haken die mej. M. in haar linkerhand hield. Zij moest zich onder medische behandeling stellen. S)tck 9iup HOOFDSTRAAT 84 VEENENDAAL PASFOTO'S IN 10 SECONDEN KLAAR Met de D.S. harmonie op mars Zaterdag j.l. was het muziekgezel schap van de Kon. Scheepjeswolfabrie- ken te gast in Appingedam ter verzor ging van een mars en een show-taptoe. Om half elf werd er vertrokken met als rustpauze Staphorst, waar de koffie na twee uur reizen zich best liet sma ken. Na daar een uurtje te hebben ver toefd werd de verdere reis weer aan gevangen met als einddoel Appinge dam, waar het gezelschap om ongeveer kwart over drie arriveerde. Het weer liet zich niet zo best aan zien, want gedurende de hele reis viel de regen gestaag neer, maar toen om 4 uur met de mars een aanvang ge maakt werd, was het zowaar droog en bleef het weer goed tijdens de mars die lVt uur duurde. Na de mars werd er eerst aandacht besteed aan het inwendige van de mens en werd er goed gegeten van de warme maaltijd die klaar stond. Om 7 uur werd aan het laatste ge deelte begonnen, n.l. de showtaptoe. Op een mooi afgezet plein werd de taptoe gehouden onder wel zeer grote belangstelling. Dat het gebodene zeer goed in de smaak viel onderstreepte het publiek met luid applaus. De taptoe verliep zeer vlot en er werd goed ge musiceerd. Hedenavond verleent het korps haar medewerking bij de binnenkomst van de ouden van dagen en a.s. zaterdag 31 aug. vertrekken ze weer naar Bilthoven om medewerking te verlenen bij een optocht welke om 1 uur begint. van de afgevaardigden slechts juridi sche spitsvondigheden, waardoor de zaak alleen maar onnodig werd uitge steld. Hoewel wethouder Griffioen (AR) de voorzitter bijviel, bleek er ten opzichte van deze zaak zelfs in het college geen eenstemmigheid te be staan, want toen het op een stem ming aankwam, waarbij het voor stel tot medewerking met 8 tegen 6 werd verworpen (tegen de PvdA, de Vrije Partij en de VVD), schaar de ook wethouder Van Gesink (PvdA) zich onder de tegenstem mers. Alvorens het belangrijkste punt „Ver koop veerhuis" aan de orde te stellen, deelde de voorzitter mede op het aller laatste moment een bod van een twee de gegadigde te hebben ontvangen van 100.000,De heer Scholte wilde we ten van wie dat bod afkomstig was. Het betreffende schrijven werd hem overhandigd, waarop hij de voorzitter toestemming verzocht mede te delen wie de afzender was. Toen deze geen bezwaar had, bleek het schrijven af komstig te zijn van het Administratie kantoor „Rhenen" N.V., dat het bod had gedaan voor een relatie buiten Rhenen. Het zou niet meer aan de orde komen, want deze zaak ontwikkelde zich als volgt. VEENENDAAL Nadat de voorzitter had uiteen ge zet dat B en W wel weten wat zij wil len, dat in tegenstelling tot sommige persberichten, waarbij hij nog eens de vier punten somde die samen in het preadvies de conclusie met betrekking tot deze zaak vormden, kreeg de heer Deen als eerste spreker het woord. Hij stelde er prijs op te verklaren dat het bod van mej. Van Essen van vijf en zeventig duizend gulden door de raad moest worden gezien als een ope ning van de onderhandelingen. Hij was het erover eens dat het gebouw moest worden afgestoten, maar het tijdstip achtte hij te vroeg. Zijn fractie zou daarom tegen verkoop stemmen omdat het uit een oogpunt van vermogensbe heer onjuist is om nu te verkopen, ter wijl er een trend is van stijgende ver koopsprijzen en ook omdat er straks wellicht een jachthaven kan worden verwezenlijkt waardoor de objectieve waarde van het pand gunstig zou kun nen worden beinvloed. Daar tegenover stelde spreker dat wél direct maatre gelen moesten worden genomen ter verbetering om een behoorlijke exploi tatie door de pachteres te kunnen ver wezenlijken. Het voorstel van B en W om tot publieke verkoop over te gaan vond hij onwaardig, omdat dan een brok goodwill van een ander wordt onteigend. De heer Deen stelde ten slotte een motie om niet tot vervreem ding over te gaan. De heer Scholte maakte een aan merking op het feit dat er in het pre advies werd teruggegrepen op een ge sloten vergadering over deze zaak. Hij was van mening dat men in een open bare vergadering niet moet teruggrij pen op een besloten vergadering, om- de raadsleden niet mogen teruggrij pen. In de tweede plaats zag hij een poging van het college om het zo lang op sleeptouw houden van deze kwestie af te wentelen op de raad. Dat vond hij onjuist. Herhaaldelijk had spr. gepoogd de raad een uitspraak te laten doen, maar B en W hadden dit steeds ont weken. Het standpunt van het college was volgens hem al lang bekend maar zoals hij al de vorige maal had op gemerkt onbelangrijk. Dat een wet houder privé nog eens zijn standpunt bij mej. Van Essen uiteen gaat zetten vond hij nóg onbelangrijker. „De vorige raad hebt U gesteld, dat U nog wachtte op inlichtingen uit Ren- kum betreffende „Hartenstein" en de „Westerbouwing". Nu, meneer de voor zitter, als ik deze informaties lees, kom ik tot de conclusie, dat blijkbaar niets te dol is om de raad van Rhenen met een kluitje de Westerbouwing in te sturen! In de brief van de gemeente Renkum inzake Hertenstein staat veel waars omtrent de overheidsexploitatie maar nergens wordt er over erfpacht gesproken. B en W van Renkum zijn voornemens de raad voor te stellen het hotel af te stoten. Punt! Uit! Verder is de raad niet gediend met grote woorden, ingewikkelde zinnen en vaag heden, zoals: „Wat het veerhuis be treft zijn wij van mening, dat het ge heel van de omstandigheden, getoetst aan het gemeentebelang, afhangt of en wanneer het wenselijk is tot verkoop over te gaan, enz." Basering op her bouwwaarde noemde de heer Scholte een rekenmeestersstunt. Waar wordt de directeur gemeente werken voor gebruikt, zo vroeg hij zich af. Spreker geloofde dat de heer Klaas sen gelijk had toen hij de vorige ver gadering zei, dat de burgemeester de portefeuille van financiën beheert. „Niemand, ook u niet meneer de voor zitter, kan mij verkopen, dat een veer huis, in een staat waarin het nu ver keert, let wel op herbouwwaarde voor een bedrag van 141.260,getaxeerd moet worden. Ik zou nog met een her bouwwaarde-taxatie akkoord kunnen gaan, maar dan willen spreken over een veerhuis, met de klemtoon op veer, d.w.z. een woning voor de veerbaas en een schuur voor de boot. Met hun brief van 2 juli 1963 schrij ven b. en w. aan de raad, neem het schrijven van mej. Van Essen van 10 juni voor kennisgeving aan. Kijk ik in de notulen van de vergadering van 16 juli 1963, dan lees ik op blz. 2 punt D dat de voorzitter zegt, dat er een vrij ingewikkelde correspondentie aan de gang is met de vereniging van Neder landse gemeenten. Maar wat merk ik nu uit de brief van de vereniging van 8 aug.j.l.? B. en w. hebben eerst op 5 juli 1963 - derhalve 3 dagen na hun af wijzend advies - geschreven! Ik ben bijzonder nieuwsgierig naar- de aan de gang zijnde vrij ingewikkelde corres pondentie, meneer de voorzitter. Kan de secreatris mij die morgen ter inzage geven? De vorige raadsvergadering heb ik voorgesteld de raad in eerste plaats te laten beslissen of zij tot verkoop wil overgaan of niet. Dit voorstel omzeilt u ook nu weer met uw adviezen a tot en met d. Voorstel d spreekt nu plotseling van openbare verkoop. Ik vind dit ty perend voor uw methodiek. Ik ben niet bereid mij op deze manier te laten be handelen en ik persisteer bij mijn voor stel de raad zich uit te laten spreken over verkoop in het algemeen. Poog niet langer, meneer de voorzitter, een eenvoudige zaak zo ingewikkeld te ma ken. Het voorstel Deen, neergelegd in zijn motie, is van mij overgenomen. De heer Klaassen (CHU) vond het een moeilijke zaak. Hij herinnerde er aan, dat toen de gemeente in de knoei zat met de laatste pachters van het veer, de Gebrs. Tijhuis, mej. Van Essen een pachtprijs had ingediend, waardoor de gemeente de veerpont in de wacht heeft kunnen slepen. Moeten wij nu een ho gere pacht gaan vragen? De heer Klaassen: „Veerhuis moet hotel blijven." Spreker was van mening dat het veerhuis hotel moet blijven. Hij voelde daarom veel voor het voorstel de grond in erfpacht te geven en de opstallen te verkopen. Er zal moeten worden onder handeld over een redelijke prijs. De heer Van Dijk (Vrije Partij) vond de houding van b. en w. bijzonder zwak. Het zou een spijker door zijn hoofd zijn, wanneer het gebouw straks voor andere doeleinden zou worden bestemd dan waarvoor het thans wordt gebruikt. Hierna werd de motie Deen in stem ming gebracht. Deze werd aangenomen. Tegen stemden de beide wethouders, alsmede de heren Deen en Hensen (beiden PvdA). Kennelijk was dus hier bij de PvdA-fractie verdeeldheid van mening, daar de heren De Jong en Dirkse zich ontpopten als voorstem mers. Na de eerste stemming over al of niet vervreemding, volgde een tweede namelijk over de wenselijkheid tot ver koop van de opstallen over te gaan en tot uitgifte van de grond in erfpacht. Hieruit bleek dat de raad eenstemmig besloot tot deze vorm van verkoop te kunnen besluiten. Nadat de raad enige tijd was ge schorst om het college tijd van beraad te geven over de thans te ondernemen stappen, stelde de voorzitter na her opening van de vergadering voor een commissie van voorbereiding en advies samen te stellen, die b. en w. terzijde zullen staan bij de verdere ontwikke ling van de zaak. Op zijn suggestie werden in deze commissie gekozen de heren Deen en Klaassen, terwijl er nog aan toegevoegd werd de heer Scholte, welke laatste wilde vermijden dat men achteraf zou zeggen dat het weer een onder-onsje was tussen de burgemees ter en de heren Klaassen en Deen. Dit onder protest van de heer Klaassen, die deze woorden van de heer Scholte be paald beledigend achtte. „Ik sta onder ede", aldus de heer Klaassen „en dat geldt voor alle taxaties, ook voor die van de gemeente." De heer De Jong vroeg zich af of de heer Klaassen wel voor de gemeente zou mogen taxeren. De heer Klaassen antwoordde bevestigend, als hij er maar niets aan zou verdienen. Daarmee was tenslotte een voorlopig afgerond einde gekomen aan deze zaak. Verschillende sprekers drongen er op aan in de volgende raad de definitieve beslissing te nemen. Er werd nogmaals gestemd. Nu over het voorstel tot aanleg van het sport veldencomplex in Eist, waarmee rond twee ton is gemoeid, zonder kleedruim ten. De voorzitter noemde het teleurstel lend te hebben moeten vernemen dat al één sportvereniging in Eist geen ge bruik van de nieuwe terreinen zal ma ken. De heer Deen, alsook de heer Scholte, verklaarden dat de betreffende vereniging in elk geval medewerking heeft toegezegd bij de zelfwerkzaam heid aan de kleedruimten en andere kleinere voorzieningen. De heer Klaassen had uit een inter view, dat de heer Deen met een ver slaggever had gehad, opgemerkt dat de gemeente slechts tot uitvoering van de plannen zou overgaan, wanneer de ver enigingen zelf ook wat zouden doen. „De heer Deen", aldus de heer Klaassen „gaat op die manier als voorzitter van de sportcommissie op eigen houtje „raad" spelen. Spreker wist van niets en vond het vreemd. Verder was spre ker er tegen uit financiële overwegin gen. Hij vroeg zich af welke zekerheid het college had met betrekking tot de vrijwillige medewerking van de ver enigingen. De voorzitter kon hem die zekerheid niet geven. De heer Kerkstra (CHU) kon wel iets voelen voor de sport en zcu ook wel willen medewerken, maar niet wanneer het gaat om zulke hoge bedragen. De heer Verwoerl (SGP) ver klaarde zich principieel tegenstander omdat de sport op zondag wordt be oefend. De heer Deen legde nog uit dat een deel van de gelden wordt geput uit de post „stadsuitbreiding". Het gaat hier volgens hem om een stuk verschuldig de recreatie, waarmee de voorzitter kon instemmen. Na de stemming bleek het voorstel te zijn aangenomen. Tegen stemden de heren Klaassen en Kerkstra (beiden CHU) en de heer Verwoert (SGP). De aan de raad ter kennisneming overgelegde sportnota 1963, samenge steld door de sportcommissie, werd door de voorzittér betiteld als een waardevol stuk. In afwachting van een nadere bestudering werd de nota voor lopig voor kennisgeving aangenomen. De heer De Jong (PvdA) drong nog eens aan op speelplaatsen tussen de bebouwing voor de jeugd die thans op straat heil moet zoeken. B. en w. had den hem al lang geleden verzekerd hieraan iets te doen, maar nog steeds was het college in gebreke gebleven. De voorzitter antwoordde de heer De Jong dat deze zaak de aandacht zal blijven houden. De heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) zou graag zien dat er uit particulier initiatief gelden bijeen zouden worden gebracht. Telkenjare moet spreker ho ren van de voorzitter dat de offervaar digheid in de gemeente met betrekking tot allerlei collectes zo groot is. Waar om zou er voor de sport niets kunnen worden gedaan in ale richting. De voor zitter wimpelde dit af. Volgens hem zou er niets van terecht komen, doch hij annonceerde de idee van de heer Van Dijk aan de sportcommissie. Met betrekking tot het plan „Candia" merkte de heer v. d. Voort (KVP) op, dat b. en w. zijns inziens ook prijsop gaaf hadden moeten vragen voor de uitbreiding van dit sportveldencom plex aan de N.V. Grondmij. en niet al leen aan de Heide *Mij. Hij was van me ning dat de Grondmij. beslist goed koper zou zijn en net zo best. De voorzitter noemde het een voort zetting van een plan dat reeds door de Heide Mij. was aangevangen in vroeger jaren. Hij had geen bezwaar tegen de Grondmij., maar noemde het een normaal gebruik de uitbreiding met de Heide Mij, voort te zetten. In een soort requisitoir verweet de heer Scholte de voorzitter ervan er een ijskast op na te houden, waarin allerlei zaken worden opgeborgen waarvan de raad al lang kennis had moeten nemen. „Al meer dan 4 maanden wacht ik op een brief van het „Utrechts Land bouw Genootschap" die per 1 april 1.1. aan b. en w. is gericht en waarbij in de adressering uitdrukkelijk staat ver meld: „met kennisgeving aan de ge meenteraad." Zeer tot mijn spijt moet ik in deze openbare vergadering vaststellen, dat blijkbaar de enige manier om iets onder de aandacht van de raad te brengen is een rechtstreeks schrijven aan de raad en niet aan b. en w. Daarenboven moet men dan vooral niet vergeten bepaalde raadsleden een copie te sturen. Wel licht zullen b. en w. zich vlotter be tonen in het afwikkelen van belang rijke zaken. In de vorige vergadering sprak de heer Van Dijk over de ijskast-Bosch van Rosenthal. Dit,naar aanleiding van de door u gevoerde vertragingsactie in zake het veerhuis. Met de door het ULG aangesneden onderwerp van de vrijwil lige verkaveling wordt door u eenzelfde taktiek toegepast. Ik kom hoe langer hoe meer tot do indruk, meneer de voorzitter, dat dit zonder meer een gewoonte-taktiek is geworden. Een systeem dat alle ini tiatieven verlamt en uiteindelijk fu nest is voor de gemeente Rhenen! Ik meen dan ook met klem tegen deze gang van zaken te moeten protesteren en ik vertrouw dat de raad dit niet langer zal gedogen. De brief van het ULG, die u aan de raad hebt onthouden, is gedateerd 1 april 1963 en eerst - na rappel - wordt deze brief op 31 juli beantwoord met een nietszeggend briefje. B. en w. heb ben advies gevraagd aan de Meent commissie. Wie zitten hierin? De heren Dirkse, Drost en v. d. Voort. De heer Dirkse zei reeds bij zijn benoeming het een schande te vinden dat er geen en kele boer in zat. De heer Drost: „Ik ben in het bezit van een landbouw- en veeteeltdiploma" De heer Scholte vroeg zich af wat de commissieleden weten over de redelijke bestaansmogelijkheden voor de sociaal- economisch verantwoorde bedrijven, aanpassing van de agrarische produk- tiestructuur. zoals vergroting van de bedrijfsomvang, aanpassing bedrijfs structuur, vrijwillige bedrijfsbeëdiging, ruilverkaveling enz. Spreker stelde j voor de raad over de vrijwillige ruil- verkaveling van Achterberg voor te landbouwvoorlichtingsdienst in te scha kelen. Hij gaf 14 dagen tijd. Een slagen van dit plan zou ook wel eens een op lossing kunnen inhouden voor het wo- ningbouwprobleem van Achterberg. „Zonder mij te willen bezondigen aan dreigementen, meneer te voorzitter, en heren landbouwer-wethouders, meen ik er goed aan te doen U erop te wijzen dat U niet moet proberen deze kwestie zo lang op de baan te schuiven dat de streek- verbetering per 31 december 1963 is be ëindigd. Ik vertrouw dat de raad van Rhenen in de nog resterende 4 maanden van 1963 alle daarvoor geëigende midde len zal aanwenden een slijtageslag, zoals met het veerhuis, te voorkomen. De voorzitter protesteerde ten sterkste. De zaak was onmiddellijk in handen ge geven van de Meentcommissie. Wethou der Griffioen noemde het een zeer groot probleem dat niet over de knie valt te breken. Hij kon zich de redenering van Scholte indenken, omdat deze geen land bouwdeskundige is. Er komt echter een standpunt in de raad. De voorzitter legde in tweede instantie uit dat de inscharingspolitiek er nauw aan verbonden is. Al 20 jaar speelt deze saneringskwestie. Wanneer de raad prijs stelt op een gesprek, dan is daar niets op tegen. Van een ijskastmethode is geen sprake. De samenstelling van de Meent commissie wimpelde de voorzitter af, daar de raad die zelf had gekozen. Voorts was hij de mening toegedaan dat de meeste raadsleden de zaak wel kenden, maar dat er inderdaad bij de wat jongere leden - waaronder de heer Scholte - wellicht min der bekendheid was. De heer Deen riep wanhopig uit niet te begrijpen wat voor een zaak hier ei genlijk aan de orde was. „In de oorlogs jaren had ik „landbouwer" op mijn per soonsbewijs staan, maar ik snap hier echt niks van. Ik heb er geen enkel stuk van kunnen vinden en er staat al evenmin iets van op de agenda." De heer De Jong kwam nog even terug op de samenstelling van de Meentcom missie. „Aan die samenstelling heeft des tijds ook de heer Scholte meegewerkt", zo riep hij uit. Y V de grote keuze... de exclusieve modellen... de speciale afdeling... maken het uitzoeken van de bruidsjapon tot een feest vooraf! Professor Verstrooy. Toeschouwer: En, willen ze nog al bijten Professor Verstrooy: Elke keer als ik niets vang neem ik weer een AUTO-DROPJE. per rol 25 ct. Verder wist ook deze spreker van niets. Wel verklaarde hij tegen sanering van Achterberg te zijn, wanneer 4 of 5 boe ren met de grond zouden gaan slepen! De heer Scholte tenslotte wenste nog maals de nadruk te leggen op het feit dat het hem er alleen maar om gaat de zaken vlot af te doen en de raad niet maanden lang te laten wachten! Uit een ter inzage gelegde nota bleek dat er in Achterberg 29 woningzoeken den zijn. Bij de behandeling van de no tulen kleefde de heer Scholte op een ge zegde van wethouder Van Gesink dat woningzoekenden in Achterberg zich niet zouden laten inschrijven. Hij stelde vast dat de wethouder wel bijzonder slecht op de hoogte is, in het bijzonder wat zijn eigen buurtschap betreft. De voorzitter kapte deze opmerking onmiddellijk, daar bij bijgevallen door de heer Deen, aan gezien dit niets te maken had met de notulen als zodanig. Op een vraag over moeilijkheden met remmen van de brand weerauto kreeg de heer Scholte wel ant woord. Volgens de notulen zou de voor zitter hebben gezegd dat het niet ging om weigering van de remmen, maar om een zekere nervositeit van de chauffeur. Het was spr. gebleken dat dit een onjuist antwoord was en wel degelijk de rem- bekrachtiging defect bleek. De voorzitter gaf toe dat zijn antwoord niet juist was geweest. Uit een gesprek was hem gebleken dat inderdaad de rem men hadden geweigerd. Er waren twee klachten binnengekomen, één over stank in Eist en één over riole- ringsoverlast in de Grebbe. De klacht uit Eist was ondertekend door een groot aan tal ingezetenen, die last hadden van stank van het slachtafvallenbedrijf Van Haren in Eist. De voorzitter kon het beamen. Op een zaterdagmiddag had hij zelf ge constateerd dat de slachtafvallen zonder meer over de weg spoelden. Er waren toen onmiddellijk maatregelen genomen. Voorts betreurde hij het dat de adres santen veel te laat waren, daar er bij de behundeling van de hinderwetsaanvrage praktisch niemand was verschenen. Men komt dus eigenlijk als mosterd na de maaltijd. Dat niemand is gewaarschuwd is niet helemaal juist. Bij een hinderwets procedure krijgen alleen de onmiddellijke buren bericht. De heer Deen: „Overschakeling op eaudeur- fabriek." Verder wordt het gepubliceerd en aan geplakt. Er zouden ook nertzen worden gehouden. Dit mag echter volstrekt niet en de aanschrijving tot sluiting is al weg. Er zal thans worden gedaan wat wette- lichten op korte termijn door de rijks- lijk mogelijk is. De voorzitter kon zich overigens niet begrijpen dat een grond eigenaar - die alles in handen heeft - ter plaatse iets verkoopt voor de vesti ging van een stankbedrijf. De heer De Jong drong er op aan de zaak zo spoedig mogelijk op te ruimen. De heer Deen dacht nog over een mo gelijkheid om te schakelen op een eau- deurfabriek (hilariteit). De klacht over rioleringsoverlast kwam van mevrouw Jobse-Kuiper in de Grebbe. Zij had een verschrikkelijk boze brief ge schreven aan de raad. De voorzitter zette uiteen wat de oorzaak was van alle wa teroverlast en dat er inmiddels maatrege len waren genomen die het euvel al had den weggenomen. Het water verdwijnt nu in een aangrenzend weiland. I Met het voorstel van b. en w. om me- dewerking te verlenen bij de bouw van een nieuw rusthuis voor bejaarden in de j sector woningwetbouw met beschikbaar- stelling van het hiervoor benodigde wo ningcontingent kon de raad zich vereni gen. De heer Deen drukte er nogmaals zijn rpijt over uit dat het niet is gekomen tot een algemeen bejaardencentrum. Zijn fractie kon echter met de huidige con structie instemmen, temeer daar het Ned. Herv. Rusthuis steeds personen van alle richtingen had opgenomen. Wel zou hij dit bestendigd willen zien in een overeen komst. Verder drong hij aan op een gemeen schappelijke cantine voor bejaarden, als mede leeszalen, werkplaatsen e.d. Hij stelde voor een commissie te benoemen die hierover zal adviseren. De voorzitter had juist een rapport ontvangen met zeer recente gegevens over het bejaarden- vraagstuk. Dit zal worden bestudeerd, waarna de raad er nog meer van zal ho ren. De heer Scholte vond de toegezon den stukken veel te summier. Hij drong er op aan zoveel mogelijk te dupliceren, opdat de raadsleden voor een gedegen meningsvorming thuis alles rustig kun nen bestuderen. (wordt vervolgd) (vervolg van pag. 1) Van H., vertegenwoordiger te Wagenin- gen, was op de Utrechtseweg met zijn bestelauto links van de rijbaan geraakt en via een heg in een tuin terecht gekomen. Van H. liep daarbij geen letsel op, doch de auto werd zwaar beschadigd. Vrijdag voor het Wagenings kantongerecht werd hem zijn vreemde manoeuvre ten laste gelegd. Een bromfietser voor mij, die eerst op het rijwielpad gereden had, stak plotse ling zo onvoorzichtig over, dat ik sterk af moest remmen om hem nog te kunnen ontwijken. Ik slipte en kwam daardoor naast de weg, De bromfietser reed door en bleek ook niet meer te achterhalen, zei verdachte tot zijn verdediging. De officier, Mr. Van IJsendoorn, achtte wel bewezen wat was ten laste gelegd, doch hij vond het niet onaannemelijk, dat alles zich had toegedragen zoals Van H. verklaarde. Hij zag in het gebeurde voor schuld om ontslag van rechtsvervolging te vragen. Van H. heeft ditzelfde verhaal onmiddellijk ook aan de politie verteld en er is bovendien geen enkele getuige, die zegt dat het anders gegaan is, vond ook rechter V. d. Brand, die akkoord ging met het ontslag van rechtsvervol ging. VEENENDAAL Eiermarkt: aanvoer 145.000 stuks. Prij zen van f 14,50 tot f 15,25 voor de grote eieren en van f 7,50 tot f 13,voor de kleine exemplaren. Handel redelijk Biggenmarkt: aanvoer 40 stuks. Prij zen van f 60,— tot f 70,per stuk. Han del matig. Rustige en vlotte jaarvergadering van jubilerend Oranje-Wit Maandag j.l. hield de dit jaar 30 jaar bestaande voetbalvereniging Oranje- Wit haar 30e jaarvergadering in suc cessie. De voorzitter, de heer Van Koo- ten, heette in zijn.openingswoord ieder hartelijk welkom en hij was blij te kunnen constateren dat de opkomst re delijk was. Verder stond hij even stil bij die mensen, die in het afgelopen verenigingsjaar de vereniging ontvallen waren en bij hen die momenteel ziek zijn. Met name Gerard Heisch, die nog steeds met een lastige beenbreuk in het Julianaziekenhuis verblijft. Op de agenda stonden geen schok kende gebeurtenissen, zodat alles vlot en rustig kon verlopen. De verslagen en notulen werden in orde bevonden. Het eindsaldo dat de penningmeester bekend maakte, lag behoorlijk hoger dan vorig jaar, zodat ook hier van een gezond beleid sprake was.. Helaas heeft de toto te kampen gehad met de slechte winter want het aantal ingevulde ko lommen was teruggelopen. Na een korte pauze volgde de be stuursverkiezingen, alle aftredende le den werden herkozen, terwijl voor de heer D. van Maurik, die zijn functie beschikbaar stelde, de heer A. Bos met ruime meerderheid gekozen werd. Daarna volgde het vaststellen van de contributie. Het bestuur stelde verho ging van de contributie voor waarmee de vergadering zich wel verenigen kon, alleen wenste men de jeugdcontribu- tie constant te houden, zodat bepaald werd dat de senioren nu 1,50 en de jeugdleden 0.65 per maand betalen. Nadat de heren W. Looyen, H. Doorn speek en G. van Veenendaal benoemd waren tot leden van de kascommissie, sprak de voorzitter zijn slotwoord door een blik op het heden en de toekomst te werpen. Zo verwacht het bestuur veel van de verplichte training, er komt eindelijk waterleiding op het veld en waarschijnlijk ook verlichting. Hij be sloot met ieder hartelijk te bedanken voor de gezellige sfeer waarin verga derd was. STRUBBELINGEN IN JEUGDHERBERG De politie heeft zaterdagavond bemid delend moeten optreden in de jeugdher berg De Eikelkamp toen er een begin van onenigheid ontstond tussen enkele groepen jongeren. Oorzaak hiervan was dat de leiding van de Trekkersronde besloot de fak keloptocht van 's avonds elf uur af te gelasten, gezien de minder gunstige weersomstandigheden. Een gedeelte van de jongelui en een aantal jeugdige be zoekers waren het hiermee kennelijk niet eens en begonnen te protesteren. Nadat de politie verscheen werd de zaak bijgelegd. POSTDUIVENNIEUWS P.V. DE INSTUIF Wedvlucht Nat. Orleans. Gelost maan dag 19-8-'63. Wijkniet 1; B. Vervat 2-3; G. Brienes sen 4; W. v. Zetten 5-41; J. Kievid 6- 33-34-13; Poel-Viegen 7-9-11-26; J. v. Aalten 8-18; Doornspeek 10-36; Boel- houwer 12; Gebr. Brienessen 14-20-22- 23-30-42; Brouwer 15-27-29-32-35; Hart man 16-19-21-31-37-38-43; Riemsdijk 17-28; H. Bouman 24; L. v. d. Berg 25; W. E. v. Laar 39-44; A. J. Bos 40. Wedvlucht vanaf Bergen op Zoom 25-8-'63. Poel-Viegen 1-21; B. Vervat 2-15-23- 33-34-35; Riemsdijk 3; v. Zetten 4-16; Boelhouwer 5-22; Brouwer 6-7-17-28; Bouman 8-12-13; Hartman 10-24; P. Terschegget 11; v. Mourik 18; T. v. Laar 19-31; G. v. d. Berg 20; W. E. v. Laar 25; Doornspeek 26-27; C. v. Viegen NIEUWS VAN DE SCHEVE SCHAATS Nauwelijks zijn de laatste zomergasten uit Amerongen vertrokken en is de zo mer niet geheel achter de rug, of de ak- tieve ijsvereniging uit Amerongen denkt alweer aan ijspret. Het bestuur van de ijsclub Rhenen heeft voor de leden van de ijsclub „De Scheve Schaats" uit Amerongen de mo gelijkheid open gesteld deel te nemen aan de gecentraliseerde conditietraining, welke zal aanvangen op 15 september a.s. Hardrijders welke hieraan willen deel nemen kunnen zich opgeven bij de heer D. Klomp, en wel voor 1 september a.s. De hieraan verbonden kosten bedragen 10,per persoon. Tevens ligt het in de bedoeling te gaan trainen op de kunstijsbaan te Deventer. Mededelingen hierover volgen echter zo spoedig mogelijk. Rectificatie In ons blad van vrydag 23 augustus j.l. is in het raadsverslag van de gemeente Amerongen een kleine fout geslopen. N.l. in punt 5 der agenda, waarbij de raad in besloten zitting overging en waar bij na de heropening werd medegedeeld, dat de raad geheel akkoord ging met het voorstel van b. en w., waardoor de grond prijs voor de te bouwen woningen ten oosten van de Koenestraat geen f 23,— per m- zou gaan kosten maar f 20,98. Tot zover was ons bericht juist. Daar na vermeldden wij dat de nog niet ver kochte percelen in dit complex volgens het aanvankelijke voorstel van b. en w. f 26,— per m2 zouden gaan kosten. Dit laatste bleek nu echter onjuist te zijn, daar achteraf bleek dat het college van b. en w. dit voorstel ingetrokken heeft. Deze nog niet verkochte percelen gaan dus geen f 26,— maar f 23,— per m2 kos ten. JAARVERGADERING STICHTING VERENIGINGSGEBOUW Woensdag 28 augustus wordt in hotel Buitenlust de jaarvergadering van de Stichting Verenigingsgebouw gehouden. De agenda vermeldt naast de gebruike lijke verslagen een voordracht benoeming bestuursleden. Aftredend zijn de heren Brinkman, Eyfius en Maris. Verder staat de bouw van het dorpshuis-gymnastiek lokaal op de agenda. Wellicht zal er nu de bouw spoedig wordt verwezenlijkt een grotere belangstelling dan normaal be staan voor deze vergadering. KANKERBESTRIJDINGSKOLLEKTE De jaarlijkse kollekte voor de kanker bestrijding zal gehouden worden op 30 en 31 augustus en in de daarop volgende week. Het doel is de lezers bekend. De strijd tegen de kankerziekte mag dan ook niet verslappen. Tot dusverre heb ben Amerongen en Overberg steeds ge zorgd voor een goede opbrengst der in zameling. Het plaatselijke commité ver wacht dan ook hetzelfde voor 1963. Be langstellenden die een handje willen hel pen kunnen zich opgeven bij het ge meentehuis. Vos sneuvelde in snelverkeer Toen de heren D. en Van H. uit Eder- veen donderdagavond per auto tussen Rhenen en Veenendaal ter hoogte van de Dikkenberg reden zagen zij plotse ling uit het duister een donkere schim op de weg. Er volgde een lichte schok cn toen de beide Ederveners uitstapten en de zaak onderzochten bleken zij een vos te heb ben aangereden. Het dier, dat zeer zeld zaam in het wild voorkomt, bleek reeds dood te zijn. De dode vos werd mee genomen waarna de heer Van H. vrij dagmorgen de politie ervan verwittigde. Een schoolklas van de school aan de Schras, waar ook de heer Van H. woont, kwam vrijdag de dode vos bekijken, juist na de les dierkunde. De dode vos werd door de heer Van H. begraven, waarna hem (wellicht) nog een premie wacht omdat hij een exem plaar van als schadelijk aangemerkt staand wild nu - overigens toevalliger wijs - onschadelijk had gemaakt.

De Vallei | 1963 | | pagina 2