Opening van het nieuwe S.K.F.- sportterrein „G&rü\oto Laatste oefenwedstrijden voor het doek opengaat Rhenus - MSV'19 2-3 CHEVBOIET RHENEN ARAM De vorst van Suprania IJsclub Rhenen gaat andere koers varen Rhenus legde beslag op Taets van Amerongen-beker ELST SCHERPENZEEL Prij zen werden gestolen 6"Dick cRup TAFELTENNIS V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1963 Nr. 70 Zweefvliegen en gecostumeerd voetbal ging niet door Zatejrdag was het een heuglijke dag voor de SKF sportclubs. Men nam namelijk een tweede sportterrein in gebruik, zodat thans zowel de korfbal als de voet balclub een eigen terrein ter beschikking hebben. Om ongeveer half twee droeg P.V.-voorzitter Wiessing het fraaie terrein namens de directie van SKF aan de korfbalclub over. Het eerste onderdeel van deze mid dag was de korf bal wedstrijd tussen SKF en Vada (Wageningen). De wed strijd gaf voor de rust een gelijk op gaande strijd te zien en nadat Van Ros- sum aan SKF de leiding had bezorgd wist Vada deze achterstand om te zet ten in een 2-1 voorsprong. De tweede helft, die in de stromende regen werd gespeeld, toonde duidelijk dat Vada in de competitie enkele klas sen hoger speelt dan de SKF-club. Re gelmatig wisten de Wageningse korf ballers hun voorsprong uit te breiden, zodat uiteindelijk een 8-3 eindstand werd bereikt. De hierna op het programma staande demonstratie zweefvliegen en de ge plande gecostumeerde voetbal wed strijd moesten wegens de regen worden afgelast, zodat even later werd begon nen met de voetbalwedstrijd Kulan- NSVS. De ploeg van NSVS won ver diend met 3-1. Tevoren werd nog het woord ge voerd door de NSVS-voorzitter, de heer H. van Manen, die de SKF'ers compli menteerde met het nieuwe sportterrein en namens de Neveda sportvereniging zijn felicitatie onderstreepte met de aanbieding van een fraaie bloemen mand. Vervolgens dankte de heer Wiessing de gasten van NSVS, waarbij hij nog maals gewag maakte van de steun die SKF bij hun terreinmoeilijkheden van NSVS hadden ondervonden. Kulan - NSVS 1-3 Kulan moest door een misverstand met drie invallers voor Diteweg, Van Hal en Sukkel, waarvan de twee laatst genoemden na een half uur arriveer den en alsnog binnen de lijnen ver schenen. Toen scheidsrechter Keuken liet af trappen viel de regen in stromen neer. Het terrein was daardoor moeilijk be speelbaar. Het bleek al spoedig dat NSVS een beter geheel vormde. De gas ten boekten dan ook succes na tien mi nuten, toen A. Bleyenberg van zeker 25 meter afstand op doel schoot. Keeper HOOFDSTRAAT84 VEENENDAAL PASFOTO'S IN 10 SECONDEN KLAAR DOVO speelde gelijk tegen snelle jeugdploeg van DOS In de stromende regen werd zaterdag middag de laatste oefenwedstrijd van D.O.V.O. gespeeld, ditmaal tegen de be taalde jeugd van D.O.S. Dit was beslist een goede oefening, want de D.O.S.-kna pen paarden aan grote snelheid een knap pe technische vaardigheid. Hun productivi teit liet echter te wensen over. D.O.V.O. kon dit spel aardig bijbenen en nam zelfs een 2-0 voorsprong, die door D.O.S. ech ter tot een gelijkspel 2-2 werd genivelleerd. Voor rust werd niet gedoelpunt. Wel kreeg de als een raket naar voren schie tende D.O.S.-jeugd daartoe de gelegen heid. Midvoor Stein wel een knap spel verdeler, maar geen befaamd schutter, kon een tweetal kansen niet benutten. D.O.V.O. trok zich goed op aan het gladde spel van de jeugdige kanaries en speelde sneller dan In vorige ontmoetingen. Bijna had Bertus Kroesbergen na een hoekschop de bal ingekopt, maar doelman Castrop smeet zich nog juist op de lijn voor de bal. De jonge back Stuivenberg viel voor rust op door zijn goede kijk op de situ aties en door kalm, maar weloverwogen voetbal. Terwijl de regen tijdens de rust met stromen neerviel liet scheidsrechter Leg- uit toch maar beginnen. Na vier minuten opende D.O.V.O de score toen Mol weer eens ouderwets aanlegde voor een ver vaarlijke kogel. Doelman V. d. Weerd (na rust ingevallen voor Castrop) had geen schijn van kans. 1-0. Scheidsrechter Leg- uit staakte daarna even het spel om zich (doornat als hij was) \n een wat warmere kledij te gaan steken. Na zijn terugkomst kwam D.O.V.O. op 2-0 toen rechtsbuiten Nico Diepeveen profiteerde van een te ver uitlopen van de D.O.S.-keeper en de bal in een leeg doel joeg. Een misverstand bij D.O.V.O. werd echter door rechts buiten Sleurink afgestraft 2-1 en kort voor het einde betekende een doffe knal van de linksbuiten Wennekes, ver buiten het strafschopgebied de gelijkmaker. 2-2. Een nuttige wedstrijd voor D.O.V.O., tegen deze tegenstander, die met het en thousiasme de jeugd eigen, een tempovol spel vertoonde. De D.O.V.O.-ploeg was praktisch gelijkwaardig, al treuzelden en kele spelers nog wel eens met het afgeven naar de medespeler. Qua balbehandeling en vaardigheid kon D.O.V.O. zich gerust met deze ploeg meten, hetgeen een com pliment waard is. Schoeman had dit afstandsschot wel licht in normale omstandigheden nog wel gestopt, maar opklimmend uit de modder moest hij de kogel laten gaan (0-1). Vervolgens verscheen Jan Hensen al leen voor doelman Limbeek, die echter het gevaar wist te kereru Bij de aan vallen van NSVS liep het spel meest over A. Bleyenberg, maar Kulan kon hem de voet meermalen dwars zetten. Kulan speelde intussen aanvallend te kort om iets te kunnen uitrichten. Op het moment dat de twee absente SKF- spelers verschenen deed doelman Schoe man juist weer een modderduik om NSVS van een tweede doelpunt af te houden. Beide ploegen hadden in de gestaag neervallende regen (het was geen momentje droog) moeite om de bal onder controle te krijgen. Kort voor de rust werd het gelijk toen Hensen de bal van Van Hal kreeg. De Kulan-midden- voor slingerde zich langs enkele NSVS- ers, maar alleen voor Limbeek geko men werd hij ten val gebracht. Uit de toegekende strafschop schoot Hensen zelf raak (1-1). Na de rust kwam NSVS direct met een prachtige aanval. P. Bleyenberg kwam in schietpositie en onhoudbaar verdween de bal in de Kulantouwen (1-2). Kulan wilde de gelijkmaker for ceren en vooral Van Hal verrichtte goed stuwend werk. Beckerman in schiet positie treuzelde echter te lang en in tussen redde Schoeman weer op een fraaie inzet van Bleyenberg. Een door Vlaanderen genomen vrije trap strand de op doelman Limbeek. Deze knap spelende doelman had wel wat geluk toen een kogel van Sukkel tegen de paal ketste. Even later viel aan de andere zijde het derde doelpunt dat de strijd besliste. Een van de Kulanverdedigers werkte bij een vrij ongevaarlijke NSVS-aanval de bal in eigen doel (3-1). Toen scheids rechter Keuken affloot had NSVS door beter ploegverband en meer schotvaar digheid een verdiende 3-1 overwinning behaald. Rest nog te vermelden dat een ge luidsinstallatie voor vrolijke muziek zorgde en dat de spelers zich na afloop tegoed konden doen aan enkele gratis ter beschikking gestelde consumpties. POSTDUIVEN NIEUWS De EVPV De Luchtreiziger te Veenen- daal hield een wedvlucht vanaf Vilvoorde (België) de afstand bedroeg 145 km. de duiven werden losgelaten om 8.30 uur de eerste meldde zich bij H. v. Kooten om 10.10 uur de verdere uitslag is H. v. Kooten 1-4-7-10-18-26; F. Spies 2-3- 6; H. G. Reede 5-19-20; H. v. d. Dikken- berg 8-24; R. J. van Kooten 9-25; H. Beyk 11-13-14 A. v. d. Bovenkamp 12-23; H. Zwijnen 16-16; G. Fasse 17; C. Heikamp 21; A. Slotboom 22; C. Vos 27. Vele voetbalclubs moesten het zondag nog doen met de surrogaatmaaltijden, die oefenwedstrijden eigenlijk zijn. Het echte voetbalsouper wordt in 't komende weekend pas opgediend. De liefhebbers moesten zich dus nog tevreden stellen met deze wat slappe kost. Zij kunnen zich in de komende weken pas echt tegoed doen. Voor enkele Veenen- daalse clubs waren er dan nog oefenmatches. Zuid-Arnhem - Veenendaal 1-1 Veenendaal ging zondag op bezoek bij Zuid-Arnhem, een oostelijke derde klasser, die vorig seizoen in Veenendaal op be zoek was. De tegenvisite van Veenendaal was een aardige ontmoeting die in een 1-1 gelijk spel eindigde. Voor de thee was de thuisclub met snelle aanvallen met meest gevaarlijk. Dit werd uitgedrukt door een treffer van de (Zuid) Arnhemse midvoor. 1-0. Na rust sloeg Veenendaal echter moe dig terug. Men drukte de thuisclub geheel Fusie tussen Climax en STV Nu voor de meeste wintersporten de competitie weer voor de deur staat, of reeds is begonnen, beginnen ook de tafel- tenissers zich weer te roeren. Het be langrijkste tot nu toe is wel dat Climax de enigste particuliere vereniging uit Veenendaal, de stryd tegen de bedrijfs verenigingen en de hoge zaalhuren niet heeft kunnen vol houden. Het heeft nu een fusie aangegaan met de Scheepjes wol tafeltennisvereniging S.T.V. Onder de naam S.T.V.-Climax zal deze vereniging nu aan de competitie gaan deelnemen. Zoals men zich mischien zal herinneren is Climax in de vorige com petitie waarin 4 teams degradeerden, door onsportieve houding van St. Katrien dat reeds kampioen zijnde tegen Climax grootste concurrent Victoria met het tweede uitkwam waarmede het Victoria aan twee kostbare punten, en na later bleek beslissende winstpunten hielp, het kind van de rekening geworden. Hoewel door het hoofdbestuur is toegegeven dat hier van een ernstige onsportieve houding sprake was, is de vrijgekomen plaats van het weer aan de Duitse competitie deel nemende Elten niet aan Climax toegewe zen, maar aan een Brabants team. Door deze onbevredigende gang van zaken zal het eerste team van S.T.V.-Climax nu in de eerste klas moeten proberen het ver loren gegane terrein terug te winnen. Dit zeker geen gemakkelijke opgave zijn als men de andere teams die nu in deze af deling uitkomen beziet. Dit zijn n.l. uit Veenendaal Panter en Ritac uit Rhenen RTTV uit Wageningen Swift 1 en 2 en uit Arnhem Cap 1 en 2, Tios 2 en Treffers 3. terug en speelde het spel ook meer over wogen. Door C. Hensen, die een pass van Rinie van Kooten goed afrondde kreeg Veenendaal de juiste beloning, een 1-1 eindresultaat van deze zeer aardige oe fenwedstrijd. Barneveld - GVVV 3-6 GVVV was zaterdag op bezoek bij de 4e klasser Barneveld en wist door goed en produktief aanvalsspel een verdiende 6-3 overwinning te behalen. RK Unitas was op bezoek bij RVW in Renkum en schoot daar ook al met scherp. Het werd 6-1 voor de Unitasploeg, die de ze middag wel zeer goed draaide. SCHUILPLAATS VAN TREINOVERVALLERS TEGEN BETALING TE BEZICHTIGEN De 14-jarige Anthony Cutter (rechts) en zjjn 13-jarige vriend Richard Mackenzie waren de eerste betalende bezoekers, die de Leatherslade boerder(j bezochten, waar de treinovervallers zich hebben schuil gehouden. De eigenaar B. Rixon heeft het huis opengesteld ter betaling van 50 ct. voor volwassenen en 20 ct. voor kinderen. Rhenus is het nieuwe voetbalseizoen begonnen met het incasseren van een 2-3 nederlaag tegen het Montfoo.rtse MSV '19 op eigen terrein. De vereniging heeft de bezoekers een grote dienst bewezen door langs de zuidkant van het meest noordelijk gelegen speelveld een lange ry zitplaatsen te maken, waarvan al meteen zo'n dankbaar gebruik werd gemaakt dat deze „tribune" totaal uit verkocht was. Het danig verjongde Rhenus-elftal bezorgde al direct na de af trap het voetbalminnend publiek een grote verrassing, toen middenvoor v. d. Pol zo uit de middencirkel de MSV-doelman volkomen overrompelde en zyn ploeg de leiding bezorgde, 1-0. In de vijfde minuut kwam het doel van de gastheren echter onder grote druk te staan. En hoewel de Rhenus- keeper Franke tot driemaal toe de bal uit de doelmond wist weg te werken, werd toch de gelijkmaker geboren, zij het dan uit een penalty, doordat één van de Rhenus-spelers de bal met de hand wegwerkte (1-1). MSV kreeg nu de smaak goed te pak ken en de ploeg nam het initiatief ge heel in eigen hand. Talrijke benauwde situaties ontstonden er voor de groen- witten, doch het moet nogmaals gezegd, doelman Franke wist ze telkens het hoofd te bieden, daarbij eenmaal gehol pen door de paal. Eerst tegen het einde van de eerste speelhelft kwam Rhenus terug. De voorhoede zag echter geen kans een bres te slaan in de hechte MSV-verde- diging en zo brak de rust met deze 1-1 gelijke stand aan. Na de hervatting bleef Rhenus in het offensief. Over het algemeen was de thuisclub wat sneller, maar wegens ge brek aan techniek kwam men niet tot een afgerond geheel. Bovendien werd de bal véél te hoog gespeeld, hetgeen de tegenstander alleen maar in de kaart werkte. Een snelle uitval van de Montfoorters deed zelfs de weegschaal naar de ande re kant doorslaan, toen doelman Franke een wat minder gelukkige terugspeel bal van rechtsback Ten Braak niet meer onder controle kon krijgen en de MSV- rechtsbuiten handig doelpuntte (1-2). Eerst in de vijfendertigste minuut gelukte het middenvoor v. d. Pol uit een wir-war van spelers de stand weer op gelijke voet te brengen (2-2). Het was meer een geluksdoelpunt. Beide elftallen hadden de overwin ning nog in eigen hand. Toen in de tweeënveertigste minuut de rechtsbui ten van MSV na goed doorzetten de stand op 2-3 bracht werd het duidelijk dat de gasten de puntjes mee naar huis zouden nemen. En zo geschiedde het. Rhenus heeft een verjongde ploeg in het veld gebracht, inderdaad, maar voor de trainer wacht er nog zeer veel werk, vooral wat techniek betreft. VEENENDAAL H. Albers hengelkampioen De heer H. Albers is hengelkampioen van Rhenen geworden. H(j ving in totaal 510 gram vis en legde daarmee belag op de beker. In totaal werd er aan de wedstrijd, ge organiseerd door de Voorn, deelgenomen door 38 sportvissers. Onder de eerste vijf waren J. v. Kampert 261 gr; 2 H. Albers 231 gr; 3 T. Davelaar 212 gr; 4 G. v. Dor- land 209 gr; 5 P. Haast 140 gr. In de afgelopen weken werden drie wed strijden gehouden, waarin de heer Albers tot het hoogst aantal grammen kwam. Zaterdag 7 september organiseert De Voorn het grote nationale concours met schitterende prijzen, zoals een centrifuge, een keukenuitzet enz. De hengelaars vertrekken om één uur 's middags vanaf het Eigen Gebouw. Het eindsignaal wordt geblazen om half vier. (80) Bliksemsnel pareert Aram de eerste uitval van zijn tegenstander. Met de behendigheid van een bal letdanser veert Aram achteruit over de boomstronk, maar zonder aarzelen volgt Salladin hem op dit wan kele pad. Opnieuw ketsen de zwaarden. Slag volgt op slag in een razend tempo. Een geen van beiden bemerkt het gevaar, dat geruisloos onder de modde rige waterspiegel naderbijkomt. Enkele enorme kro kodillen, de sluipende doders der Afrikaanse rivieren, glijden geruisloos door het oeverriet aan de over kant. Het water rimpelt nauwelijke als de monsterlijke beesten onderduiken om dicht langs de begroeide bo dem de plek te naderen, waar de boom, waarop de twee mannen hun gevecht op teven en dood strijden, in het water buigt. Dan doet Aram een hevige uitval en Salladin, ofschoon hij de slag weet te pareren, wankelt achterover en stort ruggelings in het water!! (wordt vervolgd) Arena maakte balans op De Rhenense korfbalvereniging Arena' kwam in jaarvergadering bijeen, waar bleek dat de vereniging in het eerste jaar van haar bestaan onverwachts veel succes had weten te boeken. Men speel de met twee senioren- en één junioren twaalftal in de competitie. Het eerste en het tweede eindigden op de eerste en tweede plaats. Het eerste zelfs zonder één wedstrijd te verliezen. De adspiranten deden het ook goed, getuige het feit dat men op de derde plaats ein digde. In de nu komende competitie start Are na met twee senioren en twee junioren twaalftallen en ook voor dit jaar heeft men hoge verwachtingen. Om het onderling kontakt tussen de leden te verbeteren en meer band in de vereniging te brengen, is een commissie benoemd, die verschillende gezellige avon den zal organiseren en ervoor zal zorgen dat dit jaar op originele wijze het St. Ni- colaasfeest kan worden gevierd. Verder zullen er taktiek- en spelregel avonden worden georganiseerd. Het ligt ook in het voornemen deel te nemen aan zaalkorfbal of microkorfbaltournooien, waarbij het vooral aankomt op behendig heid en uithoudingsvermogen en dus een goede training betekent. Leven zit er genoeg in deze jonge ver eniging en we zijn erg benieuwd naar de resultaten van het komende korfbalsei- SDV IN TIEL De senioren van de Rhenense wandel sportvereniging „Sterk Door Vriendschap" hebben in Tiel bij de Wilhelminatocht met 610 punten een tweede prijs in de wacht gesleept. De junioren behaalden met 603 punten een derde prijs. Training wordt succes De IJsclub Rhenen kwam in Ouwehands Badrestaurant in een geanimeerde jaarvergadering byeen onder voorzitterschap van de heer D. W. de Jong. Ai gauw werd duidelyk, dat de voorstellen van het bestuur om de contributie te verhogen, behoorde tot een van de alierbelangrykste punten van deze bijeen komst. Vanaf de oprichting van de vereniging, in 1945, bedraagt die contributie slechts 1,50 per persoon per jaar. Een belache lijk laag bedrag, maar door de sleur was er nooit van gekomen om na achttien jaar hierin verandering te brengen. De afgelopen strenge winter heeft ech ter definitief de doorslag gegeven. Geble ken is namelijk, dat vele schaatsenrijders de kat uit de boom keken en wanneer er werkelijk vorst kwam, gevolgd door een ijsbaan, dan liepen de aanmeldingen van nieuwe leden aan de lopende band bij de secretaris binnen. Men was wat men noemt echt uit op een koopje. Het bestuur stelde voor deze contributie te brengen op 3,50, met voor elk verder gezinslid twee kwartjes reductie. De ver gadering kon zich hiermee ten volle ver enigen. Ook met de bepaling, dat wanneer men zich na 15 november aanmeldt als lid, men 6,voor het eerste jaar verschul digd zal zijn. Tijdens deze vergadering bleek er grote belangstelling te bestaan voor de training op de Grebbeberg, die 15 september aan vangt. Deze conditietraining wordt ge volgd door een training op de kunstijsbaan in Deventer, zoals dat ook vorig jaar het geval was, maar daartegenover staat dat nu getracht zal worden een toeringcar te laten lopen voor alle schaatsenrijders uit Rhenen en omgeving. Het aftredende bestuurslid, secretaris penningmeester A. J. Bovenschen, werd Sporttournooi in Renswoude Hoewel de uiteindelijke uitslag door middel van strafschoppen tot stand moest ko men, is RHENUS toch wel de sterkste ploeg gebleken tijdens het voetbaltournooi dat door de v.v. Renswoude op uitstekende wijze was georganiseerd. Het elfstal uit de Grebbestad kon dan ook aan het einde de fraaie Taets van Amerongen-beker mee naar huls nemen, terwijl de spelers individueel een prachtige medaille ontvingen. Het was het slot van een sportieve kamp waarbij tevens de spieren goed losgekomen zijn voor de komende competitie. Nadat in de eerste wedstrijd Scherpen- zeel met 2-1 van DVSU had gewonnen, kwam Rhenus binnen de witte lijnen tegen Domstad. De einduitslag hiervan was 2-2 Dit betekende strafschoppen nemen het geen uiteindelijk winst opleverde voor Rhenus. In de verliezersronde legde DVSU be slag op de derde prijs, terwijl Domstad met de vierde plaats genoegen moest ne men. Om vijf uur begon de finale tussen de Nieuws van Oranje-Wit Zaterdagmiddag hadden dc Oranje Wit- spelers de laatste gelegenheid aan hun kcuzecomraissie te tonen wat of hun spel- capaciteiten zijn, voordat a.s. zondag de competitie begint. Eerst speelden twee elftallen samenge steld uit spelers van het 2e en 3e elftal een onderlinge wedstrijd waarbij weinig schokkende dingen gebeurde en waarbij tevens weinig doelpunten vielen. Daarna betraden in de stromende re gen de spelers van Oranje Wit I en VRC Veenendaal het veld om in de modder uit te gaan maken wie de eigenaar mocht worden van een beker beschikbaar ge steld door de Firma Kosters. Het werd een onbeslist duel, waarna bleek, dat de Vee- nendalers op elf meter afstand beter tus sen de palen en langs de doelman kunnen richten dan de Oranje Witters. Na deze modderige geschiedenis reikte voorzitter van Kooten de mooie beker in café Sport- lust aan de winnende VRC-ploeg uit. Uit de „Musketier" In de „Musketier" het cluborgaan van de voetbalvereniging Musketiers, een blad met heel veel clubniews, staat o.a. de competitieindeling van het eerste elftal. Musketiers I is ingedeeld in de 2e klas se A samen met de verenigingen: DEV; Dolderse Boys; NSVS; De Posthoorn; Scherpenzeel; SVP; TOV; Valleivogels; Veslaco en Veluwse Boys. De start van de competitie voor het eer ste elftal is bepaald op 7 september even als die van de junioren. Het 2e en 3e elf tal en de adspiranten moeten nog een week langer wachten terwijl de welpen helemaal op de proef gesteld worden, zij zullen waarschijnlijk niet eerder dan 28 september het shirt aan kunnen trekken. ZWEMFEEST IN WATER GEVALLEN Vrijdagmorgen ontdekte de hulp badmeester, de heer F. Huybers, dat in de nacht van donderdag op vrijdag onbekende daders de deu ren van de personeelskamer in het gemeentelijk zwembad aan de Wil- laerlaan hadden geforceerd en alle prijzen die beschikbaar waren ge steld voor het zaterdag te houden zwemfeest hadden meegenomen. Verder werden uit de kas ontvreemd 25,een hoeveelheid snoep, scheerap- paraat, enkele als gevonden aangegeven portemonnaies met inhoud etc. De verontwaardiging over deze diefstal is groot, aangezien men dagenlang is be zig geweest om deze prijsjes te verzame len om na de zwemwedstrijden aan de jeugd uit te reiken. Getracht zal worden om nogmaals een aantal prijzen bij elkan der te krijgen, omdat men de jeugd niet wil teleurstellen. Met behulp van een speurhond zal de politie trachten de laffe daders van deze diefstal op te sporen. oude „kemphanen" Rhenus en Scherpen zeel. Al gauw bleek dat de Rhenenaren beschikten over twee uitstekende voor hoedespelers die overigens met pech te kampen hadden want tot tweemaal toe beukte de bal de lat. Even voor rust ech ter moest de doelman van Scherpenzeel het loodje leggen. (1-0). Logisch dat Scherpenzeel na rust alle best deed de achterstand weg te werken en zowaar vijf minuten voor het einde lukte dit 1-1. Ook hier dus weer moesten strafschop pen de beslissing brengen. Na een wat nerveus begin ze moesten tot tweemaal toe overgenomen worden slaagde Rhe nus er in de grootste winst binnen te ha len. Scherpenzeel won de tweede prijs hetgeen wel inhoudt dat de Scherpezelers dit jaar in de competitie zeker een hartig woordje zullen meespreken. Een ontmoeting van twee dorps genoten in den vreemde heeft dikwijls het gevolg dat een band ontstaat. Kees Kooger, de boe renzoon uit Oldebroek, heeft nu als sigarenwinkelier een beter bestaan dan vroeger op het land. Vandaar, dat Jannie Geertsema, die hem vroeger een blauwtje liet lopen, omdat ze hogere as piraties had, nu wel belangstel ling voor hem heeft. En als haar vriendin Ria nog een handje helpt, is er weinig voor nodig om de oude liefde bij Kees weer te doen ontvlammen. Als evenwel door een samen loop van omstandigheden Kees een pleegdochter adopteert - de 15-jarige Lenie, dan groeit de ja loezie bij Jannie. Zo erg, dat ze de verloving verbreekt. Als dan de oorlog nog uitbreekt en Jannie zonder werk raakt, staat ook Jannie's ondergang voor de deur. Ze zakt steeds ver der af en tenslotte horen Kees, Ria en Lenie niets meer van Jan nie. Als na de verschrikkelijke oorlogsjaren de bevrijding komt, probeert Ria haar vroegere vrien din op te sporen en als ze einde lijk weten, dat ze in een zieken huis ligt, komen Kees en Ria te laatze is juist gestorven. Blijft er voor Kees geen enkele illusie meer over? Natuurlijk heeft dit feuilleton een gelukkig slot, want voor Kees is uiteinde lijk toch nog een vrouw, die hem gelukkig wil en zal maken. Hoe dit geluk stap voor stap tot stand komt, zult u kunnen lezen in Ons nieuwe feuilleton waarmee wij vandaag een aan vang maken en wij zijn ervan overtuigd, dat u dit verhaal van het begin tot het einde met meer dan gewone belangstelling zult volgen. We wensen u er genoeg lijke ogenblikken mee. Redaktie. SHERLOCK HOLMES MET GEIGERTELLER Bij een nieuwe analysemethode van materiaalmonsters wordt gebruikgemaakt van een neutronenbombardement in een kernreactor. De elementen van het mate riaal worden daardoor radioactief en zen den karakteristieke stralen uit. Dank zij deze methode kan men de kleinste stof jes analyseren, hetgeen voor de bestrijding van misdaden van grote waarde is. Ver- giftigingsgevallen kunnen bijvoorbeeld met veel grotere zekerheid worden opge spoord. Automobilisten die na een onge luk zijn doorgereden zullen zich nu door minieme sporen van een aanrijding ver raden. Vele deskundigen beschouwen de nieuwe methode als het doeltreffendste middel tegen de zogenaamde perfecte misdaad, omdat zelfs de meest geslepen misdadiger onzichtbare sporen van zich zelf achterlaat op de plaats van het mis drijf en tevens sporen van die plaats meeneemt. In het septembernummer van het maandblad PM wordt een beschrijving gegeven van de nieuwe analysemethode. met algemene stemmen herkozen. De jaarverslagen getuigen van een druk ke winter, met veel uitgaven vanwege de langdurige vorstperiode. VOOR DE BOER: REEDS 104.000 TREKKERS IN DE LANDBOUW 64.000 melkmachines Naar het Centraal Bureau voor de Sta tistiek mededeelt beschikte in mei 1963 de Nederlandse land- en tuinbouw over ruim 104.000 trekkers tegen bijna 95.000 in 1962, een toeneming van 8.206 trekkers 8,6*/.). Het toenemingspercentage schommelt sinds 1960 steeds rond 8 hetgeén erop wijst dat de landbouw nog steeds voort gaat met zijn motorisatie. De totale capaciteit van het trekker park bedraagt nu bijna 2.580.000 pk, een stijging ten opzichte van 1962 met bijna 11 Het aantal trekkers ln gebruik bij loon bedrijven nam van 9.629 toe tot 10.362, een stijging van 7,6 Bij de Landbouwtelling mei 1963 werd ook het aantal melkmachines (installa ties) geteld; dit bedroeg 64.211. Dit bete kent een stijging ten opzichte van 1962 van 7.104 installaties 12,4*/»). LANDBOUWTELLING MEI 1963 Land- en tuinbouwtrekkera melkmachines 1962 1963 Land en tuinbouwtrekkera Aantal trekkers in ei gendom van land- en tuinbouwbedrijven 82.957 90.229 combinaties 2.572 2.762 coöperaties 726 717 loonbedrijven 9.629 10.362 Totaal aantal trekkers 95.884 104.090 Totaal aantal pk 2.324.353 2.579.832 Melkmachines Aantal installaties 57.107 64.211 DRIE CLANDESTIENE ZENDERS INGEREKEND In samenwerking met de gemeente-, politie te Enschede hebben opsporings ambtenaren van PTT vrijdag 23 au gustus j.l. de clandestiene zenders: „Radio Telstar", „Paradiso" en „X-13" opgespoord en in beslag genomen. Daarbij is proces-verbaal opgemaakt tegen respectievelijk de scholier H. J. M. M. (16 jaar) en de fabrieksarbeiders M. S. (19 jaar) en J. W. (20 jaar), allen te Enschede. BBC VINDT TELEVISIE LIJN- VERTALER UIT Electronische ingenieurs van de BBC hebben een apparaat uitgevonden voor het omvormen van televisiebeelden van het ene lijnenstelsel in het andere zodat de kijkers in Groot Brittannië de Euro visie programma's beter kunnen ontvan gen. De nieuwe lijnvertaler die het Europe se beeld op 625 lijnen vrijwel onmiddellijk omvormt tot een beeld van 405 lijnen zal niet alleen voor Eurovisie worden ge bruikt, maar zal ook worden gebruikt wanneer de BBC volgend jaar april op zijn tweede kanaal gaat uitzenden. Het apparaat bevat bijna 3000 transistors en de omvorming neemt 64 microseconden in beslag. REVOLUTIONAIRE ONTDEKKING Dat de levende cel de kleinste elek trische krachtbron is, kan als bekend worden genoemd. Maar hoe hiervan profijt te trekken, bleef een puzzel. Thans delen de wetenschappelijke on derzoekers van de General Electric (USA) mede, na langdurige proef nemingen geslaagd te zijn in het op lossen van deze vraag. Zij namen hun proeven met ratten. Jarenlang zochten zij naar de metalen, die de celenergie konden overbrengen zonder de cel te beschadigen, dat wil zeggen, zonder het dier te doden. Dit vonden zij thans. Zij plaatsten onder narcose een plati- na-elektrode in de achterlijfruimte van het dier en een chroomstaalelektrode direct onder de huid van de borst, ver bonden de elektroden met een speciaal voor dit doel gemaakte 400-kilo cycle microfoon, die aan een luidspreker was verbonden en constateerden, dat de rat een constante energie genereerde van 155 microwatts, voldoende om een hoge fluittoon uit de luidspreker te doen voortkomen. Ofschoon de proef acht uur aan een Voortduurde, bleek 't dier er in het geheel geen schade van te ondervinden. „Het zou, gezien het con stante van zijn biologische reacties, naar het schijnt dezelfde energie op deze wijze voor de rest van zijn leven hebben kunnen produceren", deelt de leider van het onderzoek Konikoff mede. Het hiermee in principe opgeloste probleem heeft, zoals de biochemisten van de General Electric schrijven, enorme consequenties. Het blijkt mo gelijk te zijn een transmissor in een levend lichaam te plaatsen, die door middel van de eigen lichaamsenergie opgewekte kracht overbrengt. Dit be duidt, zeggen zij verder, dat bijv. hart patiënten, wier hartslag geprikkeld moet worden, door middel van zulk een ingeplante krachtbron, kunnen worden geholpen; de energie wordt door hun eigen lichaam constant ge leverd. Dit beduidt ook, dat zulk een transmissor dode zenuwen moet kun nen vervangen en verlamde ledematen weer in beweging moet kunnen bren gen. Nu denke men niet, dat men bin nenkort alle verlamden naar het zie kenhuis kan brengen en hen daar ziet genezen; alleen het principe werd ge vonden; de wijze waarop dit bij men sen in praktijk kan worden gebracht, vordert nog heel wat studie en onder zoek. Maar in elk geval staat vast, dat de kleinste krachtbron van de wereld, de levende cel, nu kan blijken ook de meest efficiënte krachtbron van de wereld te zijn.

De Vallei | 1963 | | pagina 3