179S-1813 geen verloren jaren pompvers „150 jaren geleden" Ondanks regen toch nog ruim 500 deelnemers aan Ritmeestertocht RUST IN KREKENLAND ZEEUWS-VLA ANDEREN AMERONGEN TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1963 Nr. 71 Einde van de Republiek betekende einde van veel misstanden De Fransen hebben van ons land een moderne staat gemaakt VOORGESCHIEDENIS Vazalstaat - koninkrijk - provincie D.S. Harmonie in Bilthoven Bijna 100 deelnemers aan Veilig Verkeersrit Fa. L. HEY Gevarieerd winterprogramma van Veenendaalse Schaak vereniging SFEERVOLLE DORPEN L IJ KEN DAGELIJKS EEN WASBEURT TE KR IJ GEN KILOMETERS ZICHT Plumeau van knotwilgen Gratis informaties Wanneer wordt herdacht, dat 100 jaren geleden ons land weer zijn vrijheid herkreeg na een Franse pro vincie te zijn geweest, dan is het zonder meer duidelijk, dat dit een vreugdevol herdenken zal zijn. „Wij leven vrij, wij leven blij zingen de kinderen nu nog op school. En degene, die in 1943 de bevrij ding van het Duitse juk meemaakte, weet, dat vrijheid en blijheid wel degelijk samengaan. Toch zou men het aan een waarlijk herdenken van het jaar 1813 te kort doen wanneer ook niet de positieve dingen van de „Franse tijd" naar voren werden gebracht. Want al hebben „Franse tijd" en „Duitse tijd" veel gemeen er is toch ook sprake van zeer grote verschillen. Het gaat niet aan om bijvoorbeeld de Patriotten landverra ders te noemen of om de Franse overheid dezelfde eigenschappen toe te kennen als de Nazi's, die in de tweede wereldoorlog ons land bezet hielden. Het is genoeg bekend wie Napoleon was en wat hij beoogde. We weten ook hoe zijn politiek ons land veel nadeel bezorgde. Hoe armoede onze landgenoten ten deel viel, Hoe talloze jongemannen werden weggehaald om op de vele slagvelden van Europa te vechten en te sneuvelen Dit alles weten we maar al te goed. Het herdenken van 1813 is daarom een blij herdenken om dat in dat jaar een einde kwam aan al die ellende. Er kon opnieuw worden begonnen. Opnieuw, maar toch zeker voortbouwend op de fundamenten, welke de Fransen reeds hadden gelegd We hebben allemaal wel eens gehoord over de „Pruikentijd", een periode, die na de zo roemrijke „Gouden Eeuw" in de geschiedenisboekjes staat geno teerd als „De eeuw van verval". Dit „verval" is eigen lijk een natuurlijke reactie op het tijdvak, waarin ons volk naast opbloei ook tal van oorlogen moest mee maken. In de Pruikentijd vond ons volk eindelijk rust en zekerheid. En met dat verval viel het uiteindelijk ook nog wel mee. Inderdaad, in 1718 werd beweerd, dat, als de gehele republiek werd verkocht, dan nog de staatsschulden niet konden worden afbetaald. Geen wonder, dat et een sterke neiging tot neutraliteit ont stond. Onze regering hield zich ver van de Europese conflicten en daardoor nam de welvaart zo lang zamerhand weer toe en leefde men rustig en genoeg lijk verder. Oranje regeerde niet. Een centrale regering, bijvoor beeld een Raad van State, met enige bevoegdheid be stond niet. De regenten regeerden. Zij waren lang niet altijd onbekwaam, maar voerden toch veel mis bruiken in. Zo was er een levendige handel in amb ten. Iedere regent zorgde niet alleen voor zichzelf maar ook voor zijn familie. Zo ontstonden de familie regeringen. Aan pasgeboren baby's werden al ambten geschonken, die zo'n slordige 15.000 gulden per jaar opleverden. Toen een zeer rijk inkomen. Eigenlijk kregen de regenten geen salaris. Zij moesten het heb ben van de emolumenten, de extraatjes dus. En ook dit gaf aanleiding tot onregelmatigheden, want de regenten hadden vaak geen inkomsten uit bedrijf of handel, dat was voor die deftige lieden te min, maar toch wilden zij graag een goede stand ophouden. De Oostenrijkse successie-oorlog maakte een einde aan de Pruikentijd. Franse troepen vielen de zuide lijke Nederlanden binnen. Ons land werd danig in het nauw gedreven. En zoals in 1672 gebeurde het ook in 1747. Het volk riep om Oranje. Willem IV werd Stadhouder en kreeg grotere macht dan welke voor ganger ook. Willem IV bestreed echter niet genoeg de misstanden, welke in de Pruikentijd waren ont staan en waartegen men meer en meer in verzet kwam. Op 22 October 1751 stierf de stadhouder, van wie men tevergeefs zoveel had verwacht. Zijn opvolger, Willem V, was een conservatief man, die weinig in zijn tijd paste. Hij regeerde over een volk, dat steeds kritischer kwam te staan tegenover de zeden en gewoonten van de „oude" tijd. Er was geen armoedq; er was zelfs welvaart. Maar velen van de gegoede burgerij en van de - vooral jonge - re genten waren vol studiezin. Zij onderzochten alles en discussieerden met elkaar over vele onderwerpen, óók staatkundige Bij aanzienlijken, maar ook bij de rijkere burgerij zag men bibliotheken en laboratoria. In tal van plaatsen werden wetenschappelijke genoot schappen opgericht. In 1770 bijv. het „Bataafse Ge nootschap der Proefondervindelijke Wijsbegeerte" te Rotterdam. Utrecht, Leiden en Haarlem volgden Nu nog bekend is de „Maatschappij tot het nut van het algemeen", opgericht in 1784. Het doel hiervan was het stichten van een maatschappij, die - zoals Simon Stijl, een bekend Patriot, schreef - de eer des vaderlands, het geluk van de burgerstaat en de ver betering onzer zeden in het groot bedoelde, door ver meerdering van gezond verstand over de ganse me nigte onzer landgenoten, door het zuiveren van hun smaak. „Tot dat doel" - zo schrijft Simon Stijl in zijn veel gelezen brochure verder - „moet men zoeken ook in de weeshuizen, naar de edelste verstanden om die te leiden, juist zoals men in een mijn naar dia manten zoekt Een wel zeer democratische opvatting, welke door de schrijver en veel van zijn aanhangers ernstig werd gemeend. Natuurlijk hebben de Franse schrijvers grote in vloed op dergelijke uitspraken gehad. Men las veel Franse auteurs: Voltaire, Rousseau, Montesquieu. De Franse taal was de omgangstaal in de betere kringen en bovendien werden veel Franse boeken vertaald. En nieuwe ideeën vonden in ons land grif aanhan gers. Vooral op godsdienstig gebied begon er iets te veranderen. Het rustige aanvaarden van Opperwezen en Overheid maakte ruimte voor heel andere denk beelden. .Men werd minder bijgelovig, minder naïef, meer optimistisch ten aanzien van de mens, meer kri tisch tegenover kerk en staat. Maar men werd ook verdraagzamer tegenover andersdenkenden, tegenover Joden en katholieken en doopsgezinden, waarvan de laatsten een zeer actief aandeel hadden in de geeste lijke strijd van die tijd. Steeds meer boeken werden uit het Frans vertaald. Steeds heftiger werd de strijd tussen de nieuwe geest, die - hoewel niet atheïstisch - zo geheel anders was, en het oude vaderlandse Cal vinisme. Maar op den duur spitste de situatie zich toe tot een staatkundig conflict. Patriotten en Prinsgezinden kwamen steeds scherper tegenover elkaar te staan. De Franse ideeën wonnen terrein, maar de Franse legers ook De oude Republiek der Zeven Verenigde Nederlan den verdween; de Bataafse Republiek kwam er nu voor in de plaats. „De Franse tijd zou een einde ma ken aan de glorie en waardigheid van de Republiek der Verenigde Nederlanden, maar ook aan de vele versteende verhoudingen en bedorven toestanden De Bataafse Republiek werd geen succes. De Pa triotten hadden wel geweten hoe het niet moest, maar - toen het zover was - zagen zij geen kans om te laten zien hoe het wél moest. Natuurlijk moeten we dit alles zien tegen de achtergrond van de Euro pese gebeurtenissen. Ons land had de zijde van Frank rijk gekozen, met alle gevolgen van dien. Toch waren het goedwillende lieden, die probeerden het schip van de staat verder te loodsen. Zij wilden een nieuwe - een Engelse of liever nog een Amerikaanse - re geringsvorm invoeren. Tenslotte echter was het Raadspensionaris Schimmelpenninck, die alleen re geerde. De Europese gebeurtenissen hadden hun in vloed laten gelden. Napoleon wilde een éénhoofdig bestuur Het federalisme was verdwenen Hel koningschap was in ons land niet populair. Het volk dacht teveel aan Philips II en aan een Lodewijk XIV. Het koningschap van Lodewijk Napoleon is ons volk dan ook opgedrongen. Maar alles went: ook een koning. Zonder een Lodewijk Napoleon zou het voor Willem Frederik van Oranje veel moeilijker zijn ge weest om in 1813 de titel van soeverein vorst en in 1815 die van koning te aanvaarden. Onder Lodewijk Napoleon is veel goeds tot stand gebracht. Nadat onder Schimmelpenninck reeds in 1801 een wet op het lager onderwijs tot stand kwam en in 1806 een nationaal belastingstelsel, werden door de Franse koning de verschillende godsdiensten of ficieel gelijk gesteld: „Er bestaat geene heerschende kerk. Het Gouvernement verleent gelijke bescherming aan alle Kerkgenootschappen Onder Lodewijks regering werd de dienstplicht ingevoerd, werden ver schillende wetboeken van kracht: Het Criminele Wet boek in 1809, „Code Pénal" in 1811 en het eerste Nederlandse Burgerlijk Wetboek in 1809. Vandaar de uitspraak „Napoleon gaf ons een naam Centra lisatie was het streven van de koning, maar daarnaast werden provinciale en gemeentelijke besturen geïn stalleerd. Ook aan de kunst besteedde Lodewijk Na poleon aandacht. Het Koninklijk Museum en de Ko ninklijke Bibliotheek zijn daarvan bewijzen. De kerk torens werden eigendom van de overheid. Deze maat regel heeft geleid tot het behoud van vele torens, die nu nog fier boven een stadsbeeld uit prijken. „Hollanders! Nimmer zal ik een goed en deugd zaam volk vergeten zoals.Gij zijt Dit waren de afscheidswoorden van koning Lodewijk Napoleon. Nog lange tijd zou hij corresponderen met vooraanstaande Nederlanders. In 1813 toonde hij zich verheugd over het herstel van onze onafhankelijkheid. Hij bood zelfs ons land zijn diensten aan. Napoleon zelf was ook niet slecht over de Neder landers te spreken. Tijdens zijn bezoek aan Amster dam in 1811 zei hij: „De Hollanders zijn goede men sen. De Vereniging van Holland en Frankrijk zal on berekenbare gevolgen hebben. Mèt de onze vernietigt de Hollandse zeemacht die van Engeland. Binnen weinige jaren zullen wij meesters ter zee zijn Daarom is het nodig, dat de Hollanders zich geheel en al bij mij aansluiten De inlijving van ons land bij Frankrijk had dus een bepaalde bedoeling. Napoleon wist maar al te goed, dat oorlog voeren op zee een kwestie van ervaring was. Hij wist ook, dat de Hollanders die ervaring hadden en goede zeelieden waren. Maar Napoleon was nu eenmaal niet nautisch of commercieel inge steld. Daardoor mislukte het doel van de inlijving. Niettemin waren er veel vooraanstaande Nederlan ders, die de inlijving bij het Keizerrijk toejuichten. De Bataafse Republiek en het Koninkrijk Holland waren beide zwakke vazalstaten. Inlijving zou wel licht verbetering brengen. De samenvoeging met Frankrijk had echter plaats op een tijdstip, waarop de macht van Napoleon reeds begon te tanen; het oor log-voeren had toen het Keizerrijk reeds economisch verzwakt. Niettegenstaande dat, is er zelfs over de inlijving nog veel positiefs te vertellen. Het is bepaald niet zo, dat Napoleon ons land alleen maar leegzoog. Veel geld werd er voor het welzijn van ons volk uitgege ven. In de tijd van Napoleon zijn vooral veel wegen aangelegd. Van Amsterdam uit in vele richtingen. Amsterdam - Utrecht, Amsterdam - Apeldoorn - Munster, Amsterdam - Parijs, Amsterdam - Antwer pen, Amsterdam - Den Helder. Deze wegenaanleg, - hoewel ook van militaire waarde - door Napoleon vol tooid of begonnen, en door Willem I waar nodig voort gezet, heeft veel bijgedragen tot de opbloei van onze handel. Nóg meer wetten werden bekrachtigd. Een goede overheidsadministratie verlichtte de taak van het landsbestuur. In 1811 verscheen o.m. de eerste goed ingerichte gemeentebegroting. Een doelmatige rech terlijke organisatie en een strenge, maar onpartijdige politie gaven het volk een gevoel van zekerheid. Ge lijkheid aan alle burgers voor de wet werd realiteit. Bedelaars, waarvan er alleen in Amsterdam al zo'n 800 waren, verdwenen in tehuizen. Holland is voor de Fransen een dure provincie ge weest. Zeker, er was conscriptie, maar wij behoefden lang niet zoveel soldaten te leveren als andere Franse gewesten. Er was censuur, maar kansel en podium werden ongemoeid gelaten. Er was tiërcering, maar er werd tenminste rente betaald. Liberté was ver dwenen, van fraternité was geen sprake meer, maar égulité bleef De suikerbietenindustrie werd ge vestigd nu er geen rietsuiker meer werd aangevoerd. Er was een verplaatsing van de bevolking van de steden naar het platteland als gevolg van het Con tinentaal stelsel, waardoor onze handel en scheep vaart waren lamgelegd. Een stad als Amsterdam had bijvoorbeeld in 1795 Z21.000 inwoners, maar telde in 1815 195.000 zielen. Met Napoleon ging het inmiddels al slechter, ten slotte verdween de keizer van het Europese toneel. Mèt zijn verdwijnen eindigde voor ons land de Franse tijd. Oranje was weer in het land en er heerste overal vreugde. We mogen echter nooit vergeten, dat de huidige Constitutionele Monarchie veel te danken heeft aan de Fransen en aan de Franse denkbeelden, welke van de oude republiek een moderne staat maakten Zaterdag j.l. bracht het muziekgezel schap van de Kon. Scheepjeswolfabrie- ken een bezoek aan Bilthoven. Om twee uur nam de optocht een aanvang, waaraan nog een viertal korp sen deelnamen. De optocht ging geheel door het gedeelte van Bilthoven, ge naamd Tuindorp, waar een feestweek georganiseerd was. Precies bij het eindpunt begon het te regenen, zodat de muzikanten een goed heenkomen zochten in een grote 5-mas- tertent, welke daar opgesteld stond. Aangezien het bleef regenen werd er besloten de showtaptoe in de tent te geven, na eerst het middengedeelte vrij gemaakt te hebben van stoelen. De ruimte was niet overgroot en met een beetje goede wil kwam de taptoe er toch goed uit. Het aanwezige pu bliek genoot dan ook zichtbaar. Zaterdag 7 september vertrekt het korps naar Nieuw-Waal om daar een mars en een showtaptoe te verzorgen. Dat de jaarlijkse Ritmeesterwandeltocht in wandelkringen een zeer goede naam ge niet, is zaterdagmiddag weer eens bewe zen want ondanks dat het water met bak ken uit de hemel gutste verschenen er welgeteld 543 deelnemers aan de start. Hieronder bevonden zich ook nog ver schillende groepen uit Utrecht, Boven- Leeuwen enz. zodat, de bijzonder ongun stige weersomstandigheden in aanmerking genomen, tóch gesproken kan worden van een geslaagd evenement. Toen het 's middags hoe langer hoe har der begon te regenen, namen de organi satoren het verstandige besluit het par cours drastisch in te korten. Overigens hadden de deelnemers niets dan lof over de natuurrijke route en de prima uitzetting van het parcours. In gebouw 't Trefpunt werden later op de middag de prijzen uitgereikt door de voorzitter van de organiserende vereni ging, de heer Breekveld. Alle deelnemers kregen een fraaie me daille, terwijl bovendien elke deelnemen de vereiniging een lauwertak in ontvangst mocht nemen. 5 KM.: 1 Trouwe Zwervers, Opheusden; 2 DVW, Amerongen. 10 KM.: 1 NTV Zeist 671; 2 DVT Boven- Leeuwen 655; 3 Trouwe Zwervers WAALSE DEMONSTRATIE IN 's-GRAVENVOEREN In 's-Gravenvoeren hebben zondag een tienduizend Walen een demonstratie ge houden (foto) tegen het overhevelen van zes dorpen van de voerstreek in de waalse provincie Luik, naar de Vlaamse provincie Limburg. Korte tijd is het zelfs tot ongeregeldheden gekomen tussen de Waalse demonstranten en de Waalse inzittenden van zes bussen met tegende- monstranten, dié door de strenge afzet ting waren doorgeglipt. De Belgische Rijkswacht had niet minder dan 1000 man op de been om de ongeregeldheden tot een minimum te beperken. Een soort tropische regen heeft zater dagmiddag niet mogen verhinderen dat er nog bijna honderd deelnemers in schreven voor de puzzelrit van Veilig Verkeer, georganiseerd in samenwer king met de MAC Veenendaal. De rit met talrijke „gemene" situaties was uitgezet door de heren Hoekstra, Van Huissteden en De Wolf. Het par cours liep hoofdzakelijk door Veenen daal en omgeving en was ongeveer 50 km .lang. Inspecteur W. C. H. Dekker reikte na afloop de prijzen uit. De uit slag was Auto's en motoren, klasse A: 1 H. Mandersloot, Woudenberg, 230 strafp. met wisselbeker; 2 F.' Kop, Ermclo, 240 met wisselbcker; 3 J. C. Jetten, Ede, 290; 4 C. W. Westland, Bennekom, 291 en 5 M. Hoessen, Veenendaal, 300 straf, punten. Auto's en motoren, klasse B: 1 J. van Vliet, Arnhem, 258 strafp.; 2. T. Kwa- kernaak, Leersum, 300 en 3 A. Knoop, Wijk bij Duurstede 353 strafpunten. Bromfietsen, klasse A: 1 H. Slemmer, Veenendaal, 256 strafp. met wisselbe ker; 2 J. W. Drost, Veenendaal, 351; 3 A. Hensbergen, 371 strafpunten. Bromfietsen, klasse B: 1 M. van Slo ten, Veenendaal, 356 strafp. en 2 J. van Engelenburg, Veenendaal, 367 strafpun ten. DAMESKOOR MAAKTE UITSTAPJE Woensdag j.l. maakte het Veenen- daals Dameskoor een gezellig uitstapje. Via Harskamp en Hoenderlo langs het Uddelermeer ging het naar Apeldoorn, naar de Julianatoren waar onder het genot van een kopje koffie besloten werd gezamenlijk het lunapark te be zoeken. Er werd natuurlijk veel ge lachen in de bekende spiegelzalen. Ook de autoscooters en de motorbootjes hadden de volle belangstelling. Jammer dat de zon verstek liet gaan. Om zes uur werd er door de vereniging een echte Gelderse koffietafel aangeboden, die bijzonder in de smaak viel. Om half acht ging men onder vrolijk gezang op weg naar Arnhem, waar in het mooie Rembrandttheater een film van Danny Kay werd bijgewoond. Het dameskoor mag terug zien op een ge slaagde dag. Hoofdstraat 45, Telefoon 2168 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 GESLAAGD Op het te Rotterdam gehouden examen is onze plaatsgenote mej. W. Brinks geslaagd voor het diploma confectie- coupeuse Rotterdamse Snijschool. Opheusden 611 en ZUT Utrecht 600 punten. 15 KM.: 1 Trouwer Zwervers Opheusden 663; 2 Vrije Wandelaars Ameron gen 643 en 3 Trekvogeltjes Over- berg 627. 20 KM.: 1 Vechtkanters te Maarsen 698; 2 Vrolijke Zwervers Opheusden 675; 3 Eendracht Ede 670. Tijdens de halfjaarlijkse ledenver- vergadering van de V.S.V. heeft het bestuur de plannen voor het komende winterseizoen bekend gemaakt. In de onderlinge competitie zal geeann,d worden in groepen van 8 spelers die in een enkele ronde de volgorde in deze groepen zulen bepalen. Na afloop hier van spelen de eerste vier spelers van groep A een dubbele ronde om het per soonlijk clubkampioenschap, de wis selbeker en de volgorde van de eerste vier plaatsen op de ranglijst. De onderste vier spelers van groep A spelen dan een enkele promotie-degra datie ronde met de bovenste vier spe lers van groep B enz. Met veel instem ming werd de mededeling van het be stuur ontvangen dat men de oud- O.S.B.O.-kampioen de heer Perfors bereid heeft gevonden dit seizoen ver schillende instruktie-avonden te geven waarbij alle facetten van het schaak spel onder de loupe zullen worden ge nomen. Een unieke kans dus voor oude en nieuwe leden om hun kennis van dit mooie spel in belangrijke mate te ver rijken. Ongeveer 10 clubavonden zijn hiervoor in principe gereserveerd. In de O.S.B.O.-competitie komt V.S.V. ook dit jaar weer met drie tientallen uit waarmede getracht zal worden het in vorig seizoen verloren gegane terrein te herwinnen. Aangezien de definitieve wedstrijd data pas na de a.s. O.S.B.O.-vergade- ring bekend zijn zal het bestuur eerst hierna aan alle leden het definitieve winterprogramma kunnen doen toeko men, doch uit hetgeen bekend werd ge maakt mag verwacht worden dat het een interessant en gevarieerd seizoen zal zijn. De onderlinge competitie start maandag 16 september a.s. Gezien de slechts bescheiden contri butie verwacht het bestuur ook dit jaar weer een toename van het aantal leden. KOERS HOUDEN. Neen, we beweren niet, dat u juist in Zeeuws-Vlaanderen géén koers zoudt houden. Overal wel daar niet? Dat zou toch al te dol worden! Hoewel het in een streek waar men zo snel contact heeft, wel eens moeilijk kan zijn om met een pas verworven vriend niet meteen een „pint te vatten". Want tussen pot en pint gezegd, het bier vliedt hier overal; niet alleen in Biervliet. Tussen haakjes: ge kunt ons geloven of niet, maar het Zeeuws-Vlaamse bier in spireert. Als Biervliets grote zoon, ge weet wel die man van het haringkaken, niet eerst niet een pint had gevat zou hij vast nooit één haring gekaakt hebben en dus nooit een plaatsje op een der kerkramen hebben gekregen en een monument voor het gemeentehuis. Maar inmiddels zijn we al mooi uit de koers geraakt en we wil den u juist even in de koers, oftewel bij een woelerwedstrijd brengen. Daar zijn ze in Zeeuws-Vlaanderen even gek mee als een moeder met haar eerste kind. Elk dorp houdt er zijn koers en de VVV's kunnen u over dag en uur van deze spec taculaire evenementen uitstekend inlichten. Axel was vroeger zó - belangrijk, dat dit dorp in eigen klederdracht had. Zeeuws-Vlaanderen een Zeeuws-Vlaanderen is een gezellig land. De binnenwegen, zoals van Zand berg naar Schelfhoutshoek en Molen hoek en zo naar Lams waarde, zijn er minder goed. Maar wat kunnen ze mooi zijn. En zó stil, zó stil! Hier staat een boerderij in een kromming van de dijk; daar een rijtje huizen, allemaal in verschillende kleuren; ginds een café aan een kreek. Van die kreken hebben ze er hier wel meer. Ten westen van Lamswaarde ligt bij voorbeeld de Grote Vogel en wat zuidelijker bij Luntershoek en tussen Zaamslag en Terneuzen de Otheense Kreek, die twee oostelijke uitlopers heeft. Slaat u ten westen van Zaamslag de eerste weg links in (rich ting Axel), dan kruist u ze allebei. Aan de kant ligt een roeibootje, in het wa ter drijven visbunnen en in een brede kraag pluist het riet. Het zicht is ki lometers ver. Heel Zeeuws-Vlaanderen is een land van tintelend perspectief en hier in het bijzonder. Door de slan ke populieren, die als behaarde naal den opsteken, heeft het reliëf, nog te meer omdat daarachter, ver weg, weer zo'n scherm van populieren verrijst. In zuidelijke richting rijdend komt u vervolgens langs de Axelse Kreek en dan in Axel, vroeger zó belangrijk, dat het dorp een eigen klederdracht had. Nu ziet men er nog slechts een oud moedertje in, die voor haar deur ijve rig zit te breien - voor de kleinkinde ren. Bij Zuiddorpe strekt zich een bos van populieren uit en voordat u het weet, is u aan de grens. Vlak voor het douanekantoor buigt evenwel een weg af naar Oude Molen, die u via Heikant en Sint Janssteen naar Hulst brengt. Daar zingt het carillon van de toren der St. Willibrordusbasiliek hoog bo ven de walmende patat-friteskramen zijn vrolijke melodietjes. Zeeuws-Vlaanderen is een prachtig land. Het is nog niet erg verindustria- liseerd en waar fabrieken staan, zoals bij voorbeeld te Sluiskil, hebben die evengoed hun charme. Op het terrein van de cokesfabriek kruisen de hori zontale donkere lijnen van de rails de blanke vertikalen van schoorstenen en bedrijfsgebouwen. Dat samenspel doet denken aan een modern schilderij. Sinds enige jaren is dit deel van Zeeland ook een streek van recreatie aan en in het water. Op warme dagen is het op het strand van de vroegere Braakman, aan de weg Hoek-Biervliet, zo druk als in Scheveningen. Maar wat de Haagse badplaats niet en Zeeuws- Vlaanderen wel kan bieden, is de in tense rust. Rijd van Hoek slechts noordwaarts en langs de afsluitdijk van de Brakman en u is de mensenmenigte meteen kwijt. Gezeten op de groene dijkhellingen hebt ge het uitzicht over de nieuwe aanplant, waartussen rode daken van de onlangs gebouwde boer derijen opsteken. Urenlang kunt ge u amuseren met de vogels, die driftig komen aanvliegen, in een snelle duik een visje verschalken en onder het eten nog hun snavel niet kunnen hou den. Verder rijdend komt u in Biervliet, waar u de keus hebt uit twee richtin gen, die van IJzendijke, Oostburg en zo door naar Aardenburg, Sluis en An na ter Muiden of die van Hoofdplaat- Breskens. Als uw banden de keien op laatstgenoemd traject kunnen door staan. neem dat dan. Het is een heer lijk weggetje, steeds langs een haag van knotwilgen en onderlangs de groe ne dijk van de Westerschelling. Via Breskens komt u op de asfalt weg naar Groede en Nieuwvliet, twee dorpen zo helder en fris alsof ze dage lijks met een emmer sop worden afge nomen. Op de halfronde binnendijken bij Cadzand belandt u opnieuw bij de knotwilgen, die hier een cordon van plumeaus vormen - alsof ze een de monstratie voor een huisvrouwenver eniging geven. Van Cadzand-Bad naar het Zwin voert een aardig fietspad, maar wat zuidelijker bereikt u het Zwin even eens over de weg. Tussen haakjes: dit natuurreservaat met zijn duinen, zijn begroeide zandplaten en vogels kunt u vrij betreden. Drie veerverbindingen leiden naar Zeeuws-Vlaanderen. Van de pont Krui- ningen-Perkpolder is de aanblik van Zeeuws-Vlaanderen het mooist. Het veer Vlissingen-Breskens is het grootst en het snelst. En op de boot van Boe- dekenskerke naar Terneuzen geniet u het langst van het uitzicht over de Westerschelde. Goede reis! P. G. Bins In Nederland staat een netwerk van 370 provincsiale en plaatselijke Vereni gingen voor Vreemdelingenverkeer (WV's) ter beschikking voor het ver strekken van gratis toeristische advie zen en inlichtingen voor vrije uren en dagen door te brengen in eigen land. De Provinciale Zeeuwse VVV is ge vestigd in Middelburg. DAMVERENIGING HAD SLECHT JAAR Uit het jaarverslag van de Amerongse Damvereniging blijkt dat de competitie resultaten van het afgelopen seizoen, in vergelijking met voorgaande jaren, ten achter zijn gebleven. Dit werd bekend ge maakt op de gehouden jaarvergadering in hotel Buitenlust. Voor de nieuwe competi tie werden weer twee tientallen opgesteld. Het verslag van de penningmeester was wat optimistische want hij kon een batig saldo melden, zij het dan van geringe om vang. De kascommissie bracht de penning meester hulde voor zijn zuinig beheer. Het aftredende bestuur werd vervolgens in zijn geheel herkozen. De belangstelling voor deze vergadering was uitermate goed. Op 5 september a.s. begint de nieuwe competitie en nieuwe leden, waar bij in het bijzonder op de jeugd wordt gerekend, zijn van harte welkom.

De Vallei | 1963 | | pagina 3