Gerrit Jan v. d. Brink uit Eist sag na seven jaar sijn soon terug KRUISWOORDPUZZEL «c4rft{ofo" PARUS LANCEERT NIEUWE WINTERMODE CHEVROLET Naaldhakkenbestendige vloer biedt huisvrouw minimale arbeid VEENENDAAL SCHERPENZEEL RHENEN DERDE BLAD „DE VALLEI'' VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1963 Nr. 71 Op eerste zeereis windkracht 8! ELF UUR RIJDEN Sloep opzoeken lek cRup Babysit Het weerzien Gevarieerd winterprogramma van C.P.B. ALWEER ZO'N MOOIE BRIL VAN OPTICIËN KERKEWIJK17 VEENENDAAL TEL.3313 Ook \fóJï Jtiekenfcmds&den- ff 5 jaar R.K. Instuif in Veenendaal Burgemeester reikte zwem diploma's uit Opgave nr. 3 VOOR DE VROUW B. en W. willen verhoging hondenbelasting Oplossing puzzel nr. 75 V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE VOOR DE VROUW Wereldprimeur van Nederlandse technici HET kan in het leven soms vreemd lopen. Neem nou, als voorbeeld, de Elstenaar HENK VAN DE BRINK van de Fransewcg, één van de zes kinderen van Gerrit Jan van de Brink. Een knaap die van school af eerst zijn geluk ging beproeven op de fa briek, toen melkrijder werd, vervolgens het beroep van bakker koos om, na zijn militaire dienst, uiteindelijk in het verre Canada te belanden. Als boer! Overigens was er voor hem in zijn geboortedorp Eist ook een redelijke toekomst gereserveerd. Vader v. d. Brink had juist hém voorbestemd om de manufacturenzaak over te nemen die hij eigenhandig had opgebouwd, maar, zoals dat wel meer voorkomt: Henk voelde daar niets voor. Hij wilde diep in zijn binnenste wat anders en dat „andere" kwam in de persoon van tante Dien. Zij was de zuster van Henk's moeder en jaren geleden al naar Canada geemigreerd. Ze maakte een trip naar haar ge boorteland, kwam ook op familie-bezoek in Eist, raakte met Henk aan de praat enkeerde met haar neef naar haar tweede vaderland terug. Pas zeven jaar later, op het gigantische station van de Canadese stad Toronto zag Henk zijn vader in levende lijve terug. Wat zijn moeder hem voorspelde toen hij met tante Dien meeging werd waarheid: haar zag hij nimmer terugEr gaan wel vaker en meerdere ouders naar hun kinderen in het verre land; de reacties beperken zich dan vaak alleen maar tot de positieve kanten van het emigreren. Doch naast de vreugde en het succes is er ook wel eens leed en het is goed om daar ook eens even bij stil te staan. Opa v. d. Brink met zyn Canadese kleinzoon. Op de achtergrond de beroemde Nia gara-watervallen. Wie met vader Van de Brink aan de praat raakt over zijn reis naar Canada - hij is pas een paar weken terug - zal er minstens een uurtje zijn gemak van moeten nemen, want hij komt er (hoe kan het ook anders) bijna niet over uit gepraat. De rustige, sympathieke man heeft het eigenlijk nooit helemaal kunnen verwerken dat één van zijn kinderen zo ver van huis is gegaan. „Zijn tante heeft hem zijn hoofd om gepraat en we hebben van alles gepro beerd om 'm hier te houden. Het lukte niet. Hij was toen tweeëntwintig, dus wij konden er niks tegen doen ver telt hij. Dus ging Henk met tante Dien mee. Hoewel hij niet eens wist hoe je een koe precies moet melken, stak hij direct zijn handen uit zijn mouwen. Samen met zijn neef leerde hij in record-tijd het leven op een farm en studeerde ijverig Engels. Wat later leerde hij een Hollands meisje kennen in Brits-Columbia en trouwde haar. Het ging allemaal prima totdat zijn schoonouders gingen ver huizen naar Ontario, een reis met de auto van een week en dan iedere dag 11 uur rijden Vader v. d. Brink weet het precies te vertellen: Henk's vrouw kreeg heimwee naar haar ouders: „Ook verhuizen besliste Henk", en zo werd hij knecht bij een boer in de buurt van zijn schoonouders. Met de regelmaat van de klok bracht de post brieven met Canadese post zegels in de winkel aan de Franseweg, zodat de achtergebleven familie op de hoogte bleef van het wel en wee van broer en zoon Henk. Er gingen zeven jaren voorbij en toen besloot vader Van de Brink geen ge noegen meer te nemen met foto's en brieven, maar om zelf eens polshoogte te gaan nemen. Eén april van dit jaar stapte hij op de grote Rijndam om de verre reis te beginnen. HOOFDSTRAAT 84 VEEN ENDAAL PASFOTO'S IN10 SECONDEN KLAAR siast verder gaat, wat hij allemaal in die maanden beleefd heeft. „Neeik had nog nooit eerder ge varen. D'r waren d'r een boel zeeziek, zegwe zaten met ruim duizend man op die boot en tweederde lag op bed. Trouwens geens wonder want we zaten midden in een storm met windkracht 8. De golven sloegen over het achterdek en toen we opdracht kregen onze zwem vesten op te zoeken, noudat mag u best weten toen kneep ik 'm wel Nee, zeeziek ben ik niet geweest. Ge weest. Gelukkig niet In Montreal ging hij van boord en kwam tenslotte met een extra trein in Toronto aan. De reis duurde zeven uur. Het weerzien vertelde hij zo „Hoe veel mensen er op dat station stonden weet ik niet meer. Ik heb mijn koffers gepakt en ben toen zo naar de uitgang gelopen, de straat op. Ineens zag ik ze aankomen - Henk en zijn vrouw. Ze hadden mij niet in de gaten. Ze keken wel zoekend rond maar ze zagen me niet. Ik liet ze nog wat dichter bij ko men en ineens riep ik heel hard hééé! Met een ruk stond ie stil, keek in myn richting en daar kwam ie an. Tja die ontmoeting hémoeder was weg z(jn vrouw had ik nog nooit gesproken". Zijn zoon die nu in de zaak zit, ver breekt de ingevallen stilte door een kop thee aan te bieden. Het is tevens het sein dat vader Van de Brink het senti mentele van zich afschuift en enthou- Het zou in deze ruimte teveel zijn om alles op te sommen, maar één be levenis willen we onze lezers niet ont houden. Dat ging als volgt. Op een zondagavond zou vader v. d. Brink op zijn twee kleinkinderen pas sen, die uiteraard geen woord Hollands spraken, laat staan verstaan. „Jaik was babysit, 't Ging best, ik lachte maar wat en zo, maar toen het schemerachtig werd begon het mam, mama... Ik zeg: stil maar... mama komt zo. Het hielp niksdie oudste stond tegen me te redeneren, maar dat snap je dan niet hé. Ik zeg: kind opa kan je niet verstaan. Ze begon hoe langer hoe harder te schreeuwen en te stampvoeten. Ik denk wat nou want dót is een rare gewaarwording. Je wilt alles voor zo'n kind doen, maar ze begrijpen het niet. Gelukkig kwam er een poosje later een buurman in. Dat was Rijksen uit Achterberg, die vlak bij mijn zoon zit. Toen was het leed geleden." Vader v. d. Brink is weer terug aan de Franseweg met een schat van ervaringen. Hij heeft nu zelf gezien dat zijn zoon geslaagd is. Over drie jaar komt hij naar Holland, maar hij blijft niet. „Nee... hij_gaat te rug, dat weet ik zeker", zegt zijn vader berustend. De Chr. Plattclandsevrouwen- en Meis- jesbond afd. B. Veenendaal heeft voor het komend seizoen een gevarieerd program ma opgesteld. De openingsavond werd donderdagavond gehouden in gebouw El- theto waarby ruim veertig leden tegen woordig waren. Nadat de presidente, mevr. Capelleveen, een welkomstwoord had gesproken in het bijzonder tot de gast van deze avond me vrouw Bosch, presidente van de NCVB, werd geruime tijd van gedachten gewis seld over de jaarlijkse uitgaansdag, die vandaag wordt gehouden. De dames zijn een excursie maken naar Geldermalsen. Het programma voor de komende win termaanden staat in grote lijnen al vast. Zo zal op 26 september brigadier Visser een avond verzorgen met verkeersvoor- lichting en wordt 24 oktober een demon stratieavond gehouden over vlieseline. Voorts staan op het programma kerst feestviering, lezing van de heer Visser, hoofd d. school en in de maand februari het jaarfeest. Tijdens de openings-avond hield ds. E. Vergunst, herv. predikant uit Ede een bijzonder interessante lezing over zijn reis naar Israël. Hij lichtte dit toe met een groot aantal fraaie en duide lijke dia's zodat de aanwezigen een goede indruk hebben kunnen krijgen van het Bijbelse land. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN V.Z.C. GAAN DOOR De temperatuur van de open baden is thans zo, dat het de Veenendaalse Zwem- club niet is gelukt om het op a.s. zaterdag vastgestelde sluitingstournooi te bezetten. Men heeft daarom dit jaar van het hou den van dit tournooi afgezien. Ondanks, dat gaan de zwemwedstrijden om de clubkampioenschappen 1963 wel door. Deze beginnen om kwart over twee in „Bergbad". Er staan verschillende wis selbekers op het spel. GEMEENTEPERSONEEL WORDT GEDROPT Evenals vorige jaren heeft het bestuur van de personeelsvereniging van de ge meente Veenendaal weer een dropping voor de leden georganiseerd. Deze zal plaats vinden op vrijdag 20 september a.s. Het vertrek is gesteld op half acht vanaf de brandweerkazerne. POSTDUIVENNIEUWS Ook de Veenendaalse postduivenvereni ging „De Snelpost" vloog dit weekeinde vanaf Vilvoorde. De eerst aankomende duif, van de heer J. van Geerenstein, vloog met een snelheid van 1442.33 meter per minuut en kwam binnen om 10.11.16 uur. De volledige uitslag was: J. van Gee renstein 1, 9, 12, 13; N. Stuivenberg 2, 3, 4, 6; P. W. van Zetten 5, 8, 30; C. van Asselt 7, 22; A. Merlijn 10, 20, 29; E. Suk kel 11, 31; E. Heiwegen 14, 17; G. Diepe- veen 15, 23, 27, 28; J. van Nieuwameron- gen 16; R. van Doorn 18, 26, 32; A. J. van de Kolk 19; N. van Berneveld 21; G. Hei kamp 24; M. J. van Stempvoort 25. Op zondag 8 september a.s. hoopt In stuif „R.K. Jong Veenendaal" haar le lus trum te vieren. Gedurende de afgelopen 5 jaar is door deze Instuif een belangryk aandeel geleverd in het bieden van ver antwoord amusement en ontspanning aan de R.K. jongeren van Veenendaal en om geving. Medio 1958 staken enkele aktieve jongeren de koppen b(j elkaar en besloten, dat er iets gedaan moest worden voor de katholieke jongeren van Veenendaal en omgeving: er werd een R.K. Instuif opge richt, bestuurd door de jongeren zelf en die zich ten doel stelde meestal ééns per veertien dagen aan de R.K. jeugd van 17 jaar en ouder een ontspannings-, film- of toneelavond te bieden. Daarnaast werden nog vele andere ak- tiviteiten bedreven o.a. werd in de af gelopen 5 jaar tot drie maal toe een „Pas sie-Paasspel" opgevoerd, er werden van tijd tot tijd weekendtrips naar een be vriende jeugdvereniging in Recklinghau sen (Duitsland) gemaakt, welke ook en kele malen in Veenendaal te gast was, en sinds ruim 2 jaar beschikt de vereniging over een eigen stencilafdeling, die maan delijks het programmablad van de R.K. Instuif voor het distrikt „Z.W. Veluwe- zoom" verzorgt. A.s. zondag is deze aktieve jeugdvereni ging dus aan haar le lustrum toe; het programma vermeldt o.a. om 8 uur een misviering, speciaal afgestemd op de jon geren, in de Willibrorduskerk a. d. Nieu- weweg, daarna om 9 uur een feestelijk ontbijt, omlijst met muziek uit de West Si- de Story, in haar jeugdgebouw ,,'t Aqua rium" (Dit gebouw is ook in de afgelopen jaren door de jongelui zelf geheel opge knapt en verfraaid!). Vervolgens heeft om 2 uur 's middags de start plaats van een leuke „INSTUIF- JUBILEUM-RALLY", welke openstaat voor alle R.K. jongeren én ouderen van 12 jaar en ouder. Er kan worden meegere den per fiets, brommer, scooter, motor en auto. Tenslotte heeft 's avonds de prijs uitreiking plaats tijdens een feestelijke ontspanningsavond, waarop o.a. zullen op treden het bekende cabaret-duo BRAM EN WIM en THE OSCAR WHITE JAZZ BAND. Ter gelegenheid van de beëindiging van het zwemseizoen werden zaterdag middag in het gemeentelijke zwembad aan de Willaerlaan diverse kinderspel letjes gehouden, zoals zaklopen, schat- duiken en het gekostumeerd defileren voor een jury. Jammer genoeg begon het later op de middag zodanig te re genen dat de wedstrijden moesten wor den gestopt. De dag daarvoor door onbekende da ders uit de personeelskamer van het zwembad ontvreemde prijsjes werden door de ingezetenen van Scherpenzeel met gulle hand nogmaals beschikbaar gesteld. Met een watertemperatuur juist vol doende om diploma te zwemmen werd allereerst begonnen met de aflegging van de vaardigheidsproeven onder toe zicht van het zwembadpersoneel en de heer Van Hasselt van de KNZB. Het diploma B werd behaald door R. van Ginkel en E. Wels. Het diploma A kon worden uitgereikt aan mevr. R. ter Burg en J. Leeuwen-van Dijk. Verder aan de jongens F. Budding, H. Essen, M. Pater *en K. Broekhuizen. Verder de meisjes H. Peters, B. Donse laar, P. Koster, Y. Huybers, M. Gerrit sen, M. Osnabrugge, E. Stolte, B. Wels, H. Langebach, I. Voorsluis, F. Ruler, T. de Graag en E. en L. Boelhouwer. Ter gelegenheid van dit zwemfeest was het zwembad feestelijk versierd. Alvorens door de burgemeester, mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, de zwemdiploma's werden uitgereikt sprak hij een dankwoord tot de badmeester, die met ingang van 1 september ontslag heeft aangevraagd, voor alles wat hij in het belang van de Scherpenzeelse jeugd had gedaan. HORIZONTAAL: 1 wat gespro ken wordt, 5 voedsel, 9 behoeftig persoon, 11 zangwijs, 12 steen, 13 oude benaming voor liter, 15 tijdrekening, 16 plaats in Duits land, 20 voorzetsel, 22 hoekbal- kon, 26 nobel, 27 onbep. voor- naamw., 29 bekend gebouw in Amsterdam, 31 palmmeel, 32 eikenschors, 33 verderf, 35 bij woord, 36 onbekende, 37 hoek- pijler, 38 denkbeeld, 39 luitenant (afk.), 40 snede, 41 voegwoord, 43 kolenemmer, 44 bundel, 45 boom, 46 part, 48 foei, 50 bijrivier van de Schelde, 52 jongensnaam, 53 rivier in Italië, 55 gem. in Noord- Brab., 57 het verlies in een ge vecht, 60 cilindervormig voor werp, 61 meisjesnaam, 63 tover godin, 64 jongensnaam, 65 soort hond, 66 gesponnen draad, 68 voordeel, 70 schoenvorm, 71 ge sneden steen, 73 komt van de schapen, 74 voertuig, 75 nauwe opening, 77 ontgonnen land, 78 schermbloemige plant, 79 slot woord van liturgische gebeden. VERTIKAAL 1 hijswerktuig, 2 palmboom, 3 vriend (Fr.), 4 lid woord (Fr.), 5 welaan, 6 vreemde munt, 7 Ierland, 8 kleur, 10 term, bij het schaakspel, 14 gem. in Drente, 16 Europeaan, 17 gem. in N. Brabant, 18 latwerk, 19 ver stand, 21 wat buigt zonder te breken, 23 deel van de helm, 24 insekteneter, 25 schoorsteen- zwart, 27 met innerlijke kracht, 28 voorzetsel, 30 werkelijk, 33 telwoord (Eng.), 34 eerste boek van Mozes (afk.), 37 voorvoegsel, 40 geit, 42 woedend, 44 vruchtee, 45 telwoord, 47 nauw, 48 Euro peaan, 49 zangwijs, 51 lusthof, 52 bekend knaagdier, 53 huisdier, 54 gem. in Over., 56 voorzetsel, 58 zeker tijdperk, 59 muzieknoot, 60 stok, 62 zijtak Ebro, 65 hinder- ren, 67 kneep, 69 houten vat, 70 bergplaats, 72 klap, 74 binnen kring van een gemeente, 76 voor zetsel, 77 oude Egyptische zonne god. De strenge winter 1962-'63 ligt ons nog fris in het geheugen. Of de volgende winter een reprise zal brengen, kan niemand voorspellen. Ook in Parys niet, waar kortge leden eindelijk de traditionele hittegolf van juli was ingetreden. Maar één ding is zeker: mocht het opnieuw zo (jselijk koud worden, dan kunnen wij beter beslagen ten ijs komen. De haute couture heeft er van allerlei op gevonden en het heeft er veel van weg, dat de Parjjse ontwerpers baas boven baas hebben gespeeld in het verschaffen van warme veiligheid. RIIENENSE HANDBALCLUB START MET OVERWINNING Zondag j.l. heeft de RHC zijn eerste wedstrijd gespeeld. Het was een vriend schappelijke ontmoeting tegen het sterke Utrechtse Spirit 2. De Rhenenaren gaven een fris open spel ten beste, waaraan niet te merken was, dat zij voor het eerst handbal speelden. Na 10 minuten stond Spirit al met 3-0 achter en besefte, dat zij zich op de „nieuwelingen" schromelijk verkeken hadden. Zij begonnen aan een tegenoffensief, doch tot de rust kon RHC stand houden (4-2). Na de thee kreeg RHC een inzinking waardoor de Utrechtenaren hun achterstand konden inlopen en zelfs een voorsprong verkregen. Vijf minuten voor tijd, dacht Spirit, ten zij met 8-6 voorstond, de wedstrijd te hebben gewon nen. RHC dacht hier anders over en zet te een eindspurt in, die drie mooie doel punten opleverde. Zo won RHC de eer ste wedstrijd met 9-8, een resultaat dat zeer hoopvol is voor de kompetitie die aanstaande zondag met een wedstrijd te gen het Utrechtse Achilles een aanvang neemt. De gemeenteraad van Scherpenzeel komt donderdag 5 sept. bijeen voor de behandeling van een uitgebreide agen da. De verordening inzake de honden belasting dient volgens b. en w. te wor den verhoogd. In de bestaande verordening geeft het verschil in tarief tussen een luxe- en waakhond aanleiding tot moeilijk heden, aldus het gemeentebestuur. Ve len die aangeslagen worden, beweren dat hun hond een waakhond is, terwijl het veelal zeker is dat de hond uit lief hebberij of gewoonte wordt vastgehou den, hetgeen op de boerderijen in veel gevallen zo is. Het verschil in tarief tussen waak hond en luxe hond bedraagt 7,50. Dit is de oorzaak van de moeilijkheden. De gemeente stelt voor om het tarief als volgt vast te stellen 15,voor een luxe hond en 10,voor een be- drijfs- of waakhond. Een tweede luxe hond zal 20,kosten. Verder wordt er een voorstel behan deld tot onbewoonbaarverklaring van de percelen Nieuwstraat 59, 61, 63 en 65. Daarnaast vermeld de agenda o.m.: aankoop grond aan de Eikenlaan voor uitbreiding sportterrein; subsidie Amersfoortse muziekschool; voorstel tot wijziging uitbreidingsplan en toe kenning van pachtschade aan „Proef tuin". De vergadering begint om 19.30 uur. Als men een algemene indruk wil geven van de collecties, kan men volstaan met twee woorden: wol en bont en deze twee apart en in talloze combinaties. Dit alles in een stijl, die comfort en élégance ver enigt. Dat wol zonder meer overheerst in de algemene actie tegen de kou, zal nie mand verbazen. Wol is immers niet al leen fraai, een boetseermateriaal bij uit nemendheid voor de couturier, maar zij geeft ook een behagelijke isolatie. Zware, rulle, zuiver wollen tweeds, bouclé's, double-face stoffen, dichte mel tons, donzige flanels, lang-pluizige fan tasieweefsels en voorts wollen jersey, crêpe en gabardine voor de luchtigere en geklede japonnen. Daar zijn bovenal tweeds in talloze soorten en prachtige mélanges voor mantels, complets, japon nen en zelfs lange „dinner-dresses" (Jac ques Esterel). En hoe treedt Parijs nu de kou tege moet? Jacques Heim, die nog meer op schudding heeft verwekt door direct al foto's vrij te geven dan door de rokken met een centimeter of acht te verlengen, introduceerde zijn nieuwe, knie-verwar mende ideeën met enorm veel tweeds. Japonnen en kostuums in een duidelijk getailleerde lijn, met iets gegeerde, ver lengde rokken, die soms met een aange- rimpelde stofstrook of bontrand zijn af- gezoomd. Een warm nieuwtje hierbij: laarsachtige kniekousen of sokken van dezelfde tweed (bijv. in pied de poule) of bont (liefst Persianer). Nog meer warmte: de oorkleppen van Yorn. Zij zijn van stof of bont, vaak bo- lusvormig en worden vastgeklemd met een spang laag in de nek. De Portugese kap-cape van Jacques Esterel, meestal van double-face wol. De kap valt sluik om het hoofd, ver wijdt zich geleidelijk en reikt even onder de taille. De Eskimo-bivakmuts van Jacques Heim. De vurige rode wollen flanel-voering en -garnering van fleurig gekleurde tiener-jassen bij Louis Feraud. De driedelige tweed-ensembles van Pierre Balmain, bestaande uit bijvoor beeld rok, kort jasje en overjasje tot halverwege de heup. Een der beide jas jes kan kraagloos zijn. Een variatie hierop: japon met jasje plus 9/10 over jas. Een prachtige basis voor vele combinaties. De als een hekje om de hals staande rolkragen op de tweedmantels van Ferreras, of de afneembare „hekjes kragen" van Maggy Rouff. De spencer, pelerines of mouwloze bontjasjes, die Lanvin over de mantels laat dragen. Of zelfs knickerbockers van dezelfde wollen ruit als de jas, waar zij net onderuit komen - ook van Lanvin. De stevige jakken met lange mouwen in op grof breisel lijkende, kleurige wollen weefsels van Zabalets. Kleuren en dessins: De basiskleuren zijn troef. Grijs, zwart, wit vele combinaties van zwart en wit (ruiten, strepen, diagonaal-patronen, enz.) en alle tinten zand, camel, beige en bruin overheersen in vrijwel alle collecties en vaak in deze volgorde van belangrijkheid. De vrolijker kleuren zijn: koraalrood, ro se, biljartlaken groen, olijfgroen, oker geel, hier en daar wat blauw. Zwart met chocoladebruin en rose met flessengroen zijn voorbeelden van fraaie composés (Ferras). Vooral in de tweeds ziet men veel pied de poule en ingewikkelde ruit patronen in geraffineerde kleurmengin gen. sty 1 Voor zover daarover nu reeds is te oor delen, is er niet veel veranderd. De win- terkleding is soepel van lijn, dikwijls vaag getailleerd en losjes omhullend. Bij de eerste indrukken krijgen de spencers en de quasi-spencers een belangrijke plaats. De rokken zijn recht en meestal HORIZONTAAL: 1 letter, 6 gelaat, 12 koen, 14 maar, 16 al, 18 Lr, 19 Ier, 21 An, 22 Tl, 23 telkens, 26 oorzaak, 29 ende, 30 nagel, 32 inak, 33 N.T., 34 R.K., 36 rat. 37 Be, 38 sa, 39 Iser, 41 dons, 43 de, 44 regelet, 45 ar, 47 teen, 49 lens, 52 Em, 54 el, 55 alk, 57 ra, 58 pr, 59 weer, 61 aleer, 63 amie, 65 eer lang. 67 Leerdam, 69 es, 70 al, 71 Erp, 73 ed, 74 Se, 75 Enos, 77 Aden, 79 regent 80 Drente. VERTIKAAL: 2 E.K., 3 tolkers, 4 tere, 5 en, 7 Em, 8 laar, 9 aanzien, 10 ar, 11 latent, 13 de, 15 elkaar, 17 Lent, 19 Isar, 20 roet, 22 taks, 24 Ld, 25 nn, 27 o.l., 28 An, 31 gamelle, 35 Kerel, 37 boter, 39 iet, 40 ren, 41 del, 42 sas, 46 geweer, 48 eerlang, 50 Naarden, 51 tre mel, 53 mees, 55 alge, 56 kelp, 58 pias, 60 er, 61 An, 62 re, 64 md, 66 aloë, 68 Eede, 72 rij, 75 Ee, 76 Sn, 77 ar, 78 N.T. VEENENDAAL even over de knie, zulks met als tot nu toe enige uitzondering Jacques Heim. Ve le mantels zijn vooral op de rug ruim. Bij de japonnen is de taille dikwijls aan de voorzijde wat verhoogd. Er is ruim gebruik gemaakt van stiksels en kapna- den om de lijn te accentueren (o.a. Mag gy Rouff en Louis Ferad). Een Nederlandse extrusie maatschap pij heeft na jarenlange research het nieuwe materiaal parnex ontwikkeld, dat door haar eigenschappen bijzon der geschikt is voor toepassing op vloe ren. Het materiaal blijkt in hoge mate naaldhakbestendig te zijn, weinig on derhoud te eisen, lichtecht, stroef, goed isolerend, geluiddempend en bestand tegen vele chemische middelen. Bo vendien is dit product onbreekbaar, brokkelt dus niet af en is zelfpoljjstend waardoor de oorspronkelijke matglans behouden blijft. Deze eigenschappen hebben ertoe bij gedragen, dat er sprake is van een Nederlandse wereldprimeur op het ge bied van kunststofverwerking, die de basis is geworden voor een doelmatige vloerbedekking. Voor de vrouw die niet het gevaar wil lopen, door poetsen en boenen eer der huissloof dan huisvrouw te worden betekent dit product een enorme ver lichting in de dagelijkse arbeid. Afge zien van dit sociale aspect, geeft de eigen stijl van parnex een luxueus ka rakter aan de ruimte waarin deze vloer wordt toegepast. De nieuwe vormge ving onderscheidt parnex van marmer, hout en elk ander soort vloerbedek king en geeft een geheel eigen gezicht. De kleuren zijn aangepast aan deze vormgeving en bieden een harmoni sche grondslag voor elk interieur. Gedurende geruime tijd hebben en kele parnex-vloeren in druk belopen consultatie-bureaux en kantoren, „proefgedraaid". Hierbij is gebleken, dat naaldhakken en stoelpoten geen spo ren achterlieten en dat krasjes, door de zelfpolijstende werking, weer ver dwenen. Door het extrusieproceshet onder hoge druk en temperatuur uit spuiten der grondstof in de directe vorm, heeft dit product een grote dicht heid, lopen de kleuren door en door in een homogene kwaliteit en blijft het patroon gesloten binnen de zelfkan ten van de strippen en stroken. Een volledige automatisering brengt dit nieuwe produkt in ieders bereik. Nederlands wetenschappelijk ver nuft heeft met de ontwikkeling van parnex aangetoond tot welke indus triële prestaties men in ons land in staat is. OVER IIOOI GESPROKEN Op de proefboerderij „Schevichoven" in Leersum heeft Wammes, de anderhalf jaar oude Boxer van de directeur, vriend schap gesloten met de zevenjarige schim mel Marius. De fotograaf betrapte het tweetal tijdens een ernstig „gesprek", over het voer. Links: „Hoe smaakt dat hooi nou? jij eet het net als de honden leverworst! Rechts: „Proef maar Wam mes, maar ik betwijfel of je het fijn zult vindeneen beetje be-„schimmeld" denk ik....

De Vallei | 1963 | | pagina 5