pompvers KONINGIN DER EDELSTENEN NIET LANGER ALLEEN EDELSTEEN VOOR KONINGEN henge bie: De moeder van 15.000 kr ante jongens L WOORDEN EN DADEN! ARAM De vorst van Suprania DE STRIJD OM GEZONDHEID (I) VEENENDAAL ELST SCHERPENZEEL TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1963 Nr. 73 Kunnen diamanten kinderen krijgen Waar komen dimamanten vandaan STROOM VAN REACTIES Zij brachten gezamenlijk veel tot stand Sociaal werk Geen half werk Straatbedrijf V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE Fa. L. HEY MODESHOW HEIN VAN SCHUPPEN Rectificatie Werelddierendag - 4 oktober Clubkampioenen 1963 van de Veenendaalse zvvemclub ALWEER ZO'N MOOIE BRIL VAN OPTICIEN Ook Vodz 2iekenfonds(kden,f! HET ZAT 'M NIET LEKKER Nieuwe geneesmiddelen - schadelijk of onschadelijk Sinds mensenheugenis is de diamant één van de meest begeerde voorwerpen op onze aarde en talrijk zijn de legenden, die over diamanten worden verteld. Hoe on gelooflijk het ook klinkt, nog tot in de 17e eeuw dachten de mensen bijvoorbeeld, dat er mannelijke en vrouwelijke diamanten waren en er bestaan zelfs verslagen van oog getuigen, waarin het „huwelijk" van diamanten en de geboorte van nakomelingen worden beschreven. In het oude testament van de Bijbel wordt verscheidene malen gezinspeeld op de waarde en de hardheid van de diamant en in de eerste eeuw van onze jaartelling schreef de beroemde Romeinse natuur- historicus Plinius: „Het meest waardevol le voorwerp op aarde is de diamant." In zijn tijd waren diamanten zo kostbaar en zeldzaam, dat het bezit ervan alleen was weggelegd voor keizers en maharadja's. Plinius zelf schreef, dat „diamanten al-, leen bekend waren aan koningen." Het heeft zeker tot het midden van de 16e eeuw geduurd, dat diamanten uitslui tend werden gedragen door mannen van koninklijke geboorte en dat zelfs de gaden van de koninklijke heersers niet meer dan naar de diamanten van haar echtgenoten mochten kijken. In die tijd werden dia manten meer begeerd vanwege de ma gische krachten, welke aan deze edelsteen werden toegeschreven, dan om hun schoonheid. Pas toen de kunst van het slijpen en po lijsten tot ontwikkeling kwam, begon de opkomst van de diamant als vrouwelijk juweel. Diamant is het hardste materiaal dat op onze aarde voorkomt en de steen kan alleen maar worden geslepen met een andere diamant of met gereedschap, dat met diamantpoeder is geimpregneerd. Ruwe diamant ziet er uit als een onoog lijke kiezel en doet in niets aan de spran kelende edelsteen denken, zoals die in sieraden is verwerkt. Het is de kunst van de slijper, die schoonheid schept uit de ru we steen. Het bewerken van de diamant vereist niet alleen een hoge graad van vakmanschap, maar ook veel geduld en uiterste nauwkeurigheid. De facetten van een diamant moeten namelijk een zodanige hoek met elkaar maken, dat het binnenvallende licht op zijn gunstigst wordt teruggekaatst, zodat uit de oppervlakte van de steen een flon kering van vurig licht in duizenden kleu ren naar buiten schiet. Tegenwoordig worden de meeste diamanten geslepen als briljant. Bij dit slijpsel bestaat de kleinste diamant nog uit 58 facetten 33 boven en 25 onder die alle precies een voorge schreven hoek met elkaar maken. Diamanten zijn een vorm van koolstof, Het hoofd van de Nieuweweg- seschool in Veenendaal - de school die het eeuwfeest gaat vie ren - heeft een enorme stroom reacties gekregen op de oproep in onze bladen om tijdelijk oude foto's e.d. ter beschikking te stel len. Verschillende, vaak oudere men sen, boden via de telefoon „her neringen" en hun medewerking bij het verzamelen van oude foto's aan. Weer anderen kwamen per soonlijk hun foto's aan het school gebouw afgeven. De post leverde ook zijn aandeel in deze opsporings-aktie. Een wachtmeester van de Rijkspoli tie ergens in Nederland, stuurde een klassefoto uit zijn jongens jaren. Hij vertelde in een bege leidend schrijven van vele van zijn vroegere klasgenoten; wat er van hen was geworden en wie er reeds overleden waren. Uit Amsterdam kwam een re- aktie van iemand die op 27 juni 1887 als 5-jarige, leerling van de school aan het Verlaat werd. Zijn vader was daar toen „hulponder wijzer". Wij vernamen van het hoofd der school, de heer Visser, dat alle foto's die hij op deze wijze ver zamelt, hem wellicht in staat stellen een film-strip te laten maken. Bij de feestelijkheden zou misschien de historie „in beeld" kunnen worden vertoond. Wanneer de reakties blijven binnenstromen zal dit plan zeker verwezenlijkt kunnen worden. die miljoenen en miljoenen jaren geleden bij het afkoelen van onze aarde onder ge weldig hoge temperaturen en onvoorstel baar hoge druk werd gekristalliseerd. Eén van de oudst bekende vindplaatsen waren de beroemde Golcondamijnen in India, welke nu echter al meer dan een eeuw zijn uitgeput. Tegenwoordig komt verreweg de meeste diamant uit Afrika. Ook in Rusland zijn diamantmijnen. Om één karaat diamant te winnen (één karaat is een gewicht van Ve gram) moet de arbeider 250 ton rots doen springen, verpletteren en sorteren. Driekwart van alle uit de mijnen afkomstige diamanten is bestemd voor industriële doeleinden. De industriediamant neemt al jaren een voorname plaats in bij de technische voor uitgang. Als hardste van alle materialen kan de diamant met verbluffende gemak door de stevigste rotsen of metalen snij den. Deze diamanten, welke om hun on zuiverheid of misvormdheid niet goed ge noeg werden bevonden om te worden ver werkt in sieraden, zijn onvervangbaar in het proces van snijden, slijpen of polijs ten. Al deze factoren in aanmerking geno men is het nauwelijks te verwonderen, dit diamanten zo waardevol zijn. Maar geluk kig is het niet meer zo als vroeger, dat diamanten sieraden alleen zijn weggelegd voor de welgestelden. Tegenwoordig kun nen ook de minder met aardse goederen gezegende vrouwen zich een ring met een diamantje permitteren. Een diamant blijft altijd, zijn glans ver mindert nooit. Elke steen is uniek en heeft een eigen persoonlijkheid. Aan de diamant wordt de magische kracht toegeschreven, dat hij de liefde tussen man en vrouw zou bevorderen. Misschien is het daarom, dat het in tal van landen de gewoonte is, dat de jongen aan het meisje zijner dromen bij de verloving een diamanten ring schenkt. De diamant, de „koning der edelstenen", zal door zijn schoonheid en zeldzaamheid de mens altijd blijven boeien. De Hindoes hebben een spreekwoord, dat zegt: „Hij, die een diamant koopt, koopt een stukje eeuwigheid." Dat op dertien jarige leeftijd Edith Onians aan de zondagschool in het plaatsje Lancefield (Victoria) de le prijs verwierf, omdat zij van alle leerlingen in de klas het grootst aantal bijbelteksten kende, heeft beslist weinig of niets te maken met het feit, dat zij op later leeftijd de stichtster werd van de „Australian Newsboys Club" en erkend werd als „moeder" van deze 15.000 „newsboys". Dit wordt er evenwel maar bij verteld, om ergens in de jeugd van Edith te beginnen. In het hart der miljoenenstad Mel bourne staat nu het drie verdiepingen tellend clubgebouw van de Melbournse krantejongens; ergens „buiten" be vindt zich een groot kampeerterrein van de club, zij heeft de beschikking over een eigen zwembad en sportzalen, er zijn buitenhuisjes voor zieke moe ders of echtgenoten van de „newsboys". En dat alles is in het bijzonder te dan ken aan het initiatief van de nu ruim 80-jarige „moeder Edith". Volgens verklaring van Edith zelf, verloor ze reeds jong haar hart aan de Melbournse krantejongens. Dat wil zeggen, ze was begaan met het lot der knapen, die toenmaals vaak onder nare omstandigheden hun werk moesten doen. Er zijn reeds vele - bijzonderlijk voor kerstmis geschikte - trieste ver halen geschreven over hongerende krantejongens en -meisjes, die op blote voeten en met bevroren handjes hun krant vasthielden en volgens het ver haal, ook wel in de sneeuw stierven. Nu kan dit laatste in Australië niet ge beuren om de eenvoudige reden, dat je hier alleen maar in de bergen sneeuw vindt en daar wordt de wintersport be oefend. Dat deden de krantejongens en -meisjes in die tijd niet. Edith was begaan met het lot van al die schreeuwende, hongerige jongens en zij ging zich met hen bemoeien. Ze had heel wat voor hen over, reisde zelfs naar Amerika en Europa om daar de situatie onder de krantejongens te bestuderen. Na zulk een reis schreef Edith een boek over: „The Man of To morrow". Onder haar invloed werd wettelijk bepaald, dat in Melbourne geen kranten verkocht mochten wor den voor des morgens 6 uur en een kranteverkoper moest tenminste 12 jaar zijn. Jongens in de leeftijd van 12-15 jaar moesten een speciale ver gunning bezitten. Zij vocht voor de be langen van „haar jongens", bijzonder op sociaal terrein en op ouder leeftijd gingen die jongens haar steeds meer waarderen. En nu is „moeder Edith" voor de krante jongens een begrip ge worden. Onder de oud-krantejongens bevin den zich er ook verscheidenen, die in derdaad „De mannen van morgen" zijn geworden, dat wil zeggen, die belang rijke posities zijn gaan innemen; daar zijn Parlementsleden bij, die allerminst hun „kom af" verloochenen en hun in vloed voor het werk van „moeder Edith" laten gelden. Voor hun „Miss" gaan de Austra lische krantejongens door het vuur. „She is the best of all mothers", ver klaarde mij eens een „newsboy". Nu heeft „miss Onians" geen half werk gemaakt. Na het stichten van de „Newsboys Club" en allerlei sociale verbeteringen, werd een clublokaal in het hart der grote steden ingericht. Dat is in Melbourne nu een gebouw van drie verdiepingen geworden waar de jongens voor of na hun werk nog even bijeenkomen. En als er jongens bij zijn die bepaalde problemen hebben, het geen lang niet zeldzaam is, dan vinden zij bij „moeder Edith" een luisterend oor. Een uitspraak van miss Onians over „haar jongens" „Zij vloeken niet, althans niet in het bijzijn van een dame". Hetgeen mogelijk toch ergens iets te maken heeft met het groot aan tal bijbelteksten dat Edith kende... Nu moet ik bij dit alles vermelden, dat de Australische krantejongen een heel andere werkkring heeft, dan de „newsboy" in Nederland. De krante verkoop, is hier een „straatbedrijf", dat wil zeggen, in hoofdzaak is het een losse verkoop, vooral in de grote ste den. Het bezorgea is van veel minder betekenis. Op vrijwel iedere hoek van de straten in de binnenstad staat een krante verkoper, die zijn „waar" aan prijst middels een beperkte opsomming van het voornaamste nieuws dat „zijn" krant bevat. Uiteraard, meest sensa tioneel nieuws, want dat doet ver kopen. VEENENDAAL Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 Bovendien is zo'n krante jongen een ware goochelaar. Daarvoor zoudt u hem aan het werk moeten zien. Een bundel kranten hangt aan een riem opzij, daar trekt hij telkens een krant tussenuit. Maar de klanten hebben grote haast want zij moeten hun trein of bus nog halen. Een krant kost 5 pennies en niet iedereen kan „gepast" betalen, veelal met een sixpence of shilling. Dan tovert de krantejongen uit z'n ene hand het wisselgeld tevoor schijn terwijl hij met de andere de krant overreikt. En dat alles is „lopen de band"-werk, vooral op de spitsuren waar zij het van hebben moeten. Want een langzame verkoper bereikt geen omzet en ziet zijn klanten rennen naar een andere, handiger verkoper. Want gewoonlijk staan er een stuk of drie, vier op een kluitje. Het is een volle dagtaak dat kranten verkopen. Als de ochtendbladen van de straat zijn, komen de vroege middag edities, dan de late middagedities, ver volgens de laatste middagadities. Daar na volgt weer de eerste avondeditie, later edities tot aan de eerste ochtend editie. Maar dank zij miss Onians, vinden de „newsboys", waarvan velen overi gens de „jongensleeftijd" reeds ver te boven zijn, een gezellig clubgebouw gereed, om hen bij tussenpozen de noodzakelijke rust te verschaffen. UITSLAG LOTERIJ De prijzen, gevallen op de nummers 3669, 58, 1819 en 57 van de Merino-loterij, zijn tot op heden niet afgehaald. Zij die in het bezit zijn van één der bovenge noemde nummers kunnen zich vervoegen bij de portier van de Scheepjeswolfabrie- ken. OPBRENGST KOLLEKTE De half augustus in Veenendaal gehou den collecte „Draagt Elkanders Lasten" heeft het bedrag van 4040,58 opgebracht. Het comité bracht dank aan gevens en collectanten voor het behalen van dit mooie resultaat. UITSLAG VISWEDSTRIJD In het kader van de streekcompetitie is er een viswedstrijd in Wageningen gehouden. De uitslag was: 1. Renkum 265 gram; 2. Veenendaal 225 gram; 3. Ede 214 gram; 4. Rhenen 197 gram; 5. Wageningen 180 gram; 6. Oosterbeek 130 gram. De stand is thans als volgt: Veenendaal 814 gram Renkum 686 gram Wageningen583 gram Ede474 gram Rhenen 416 gram Oosterbeek403 gram De eerstvolgende wedstrijd vindt plaats op 14 september a.s. te Rhenen. Modemagazijnen Hein van Schuppen n.v. houden woensdag 18 september a.s. een modeshow in gebouw Eltheto. Er is zowel een middag- als een avondshow. Kaarten zijn verkrijgbaar bij genoemde firma. HAND TUSSEN MACHINE Onze 17-jarige plaatsgenoot T. raakte bij zijn werkzaamheden op een Vee- nendaals bedrijf met zijn hand tussen een machine bekneld. Hij moest naar het Julianaziekenhuis worden overge bracht. In een van de commentaren in de ru briek „De lezer schrijft is vrijdag een fout geslopen. Er stond: „Het doet ons goed dat onze geachte lezers in ons blad een artikel „Beneden peil" on waardig vinden. Dit moet zijn: „Het doet ons goed dat onze geachte lezers ons blad een artikel „beneden peil" on waardig vinden". 4 oktober is de sterfdag van Franciscus van Assisi (1182-1226), een monnik van voor de middeleeuwen, de helpende vriend van mensen-en-dieren-in-nood. In zijn korte leven heeft hij een boodschap ge bracht en daden gesteld, waarover wij nu nog spreken en schrijven. Heel zijn leven en streven was dienende liefde, dienstbe toon aan de naaste, dus ook aan de dieren. Tijdens een wereldcongres van dieren vrienden in Genève in 1926, maakte een der aanwezigen de voorzitter van het con gres er op attent, dat het die dag 4 ok tober was, de sterfdag van Franciscus. Hij stelde voor om deze datum tot Wereld dierendag uit te roepen, hetgeen spon taan geschiedde. Deze mooie gedachte kreeg als het ware vleugels en binnen enkele jaren veroverden zij schier alle volkeren der beschaving. Vooral de jeugd werd er door aangegrepen en aangevuurd om voor dieren-in-nood in de bres te staan: Woorden èn Daden! Naast Franciscus van Assisi noemen wij Albert Schweitzer. De man, die driemaal professor is, maar die zijn gehele car rière eraan gaf om zich voor mensen-èn- dieren-in-nood geheel te kunnen geven. Hij is de Franciscus der twintigste eeuw! Ook van hem geldt: Woorden èn Daden! POSTDUIVENNIEUWS Een aantal leden van de Veenendaal- se postduivenvereniging „De Snelpost" had het afgelopen weekeinde zijn dui ven ingezet op de wedvlucht vanaf Mons. Er werd gevlogen over een af stand van 208 km, terwijl de gemiddel de snelheid 1662.3 meter per minuut be droeg. De eerstaankomende duif werd geconstateerd om 10.05.35 uur; de dui ven waren gelost om 8 uur. Uitslag: J. van Geerenstein 1, 11, 13, 14, 15, 18; N. van Barneveld 2, 12, 17; E. Heiwegen 3, 19; J. van Nieuwame- rongen 4; E. van Asselt 5; G. Diepeveen 6; E. Sukkel 7, 21; A. J. van de Kolk 8; R. v. d. Weerd 9; W. H. Roelofs 10, 23; C. van Ginkel 16, 20; N. Stuivenberg 22. In „Bergbad" werd j.l. zaterdagmid dag zwemwedstrijden gehouden voor de clubkampioenschappen 1963. Er was een behoorlijke publieke belangstelling en de wedstrijden op de verschillende nummers werden in vlot tempo afge werkt. Coby van den Bosch prolongeerde haar clubkampioenschap 1962 met een jaar door bij de dames te winnen op de 100 meter borstcrawl en rugslag. De 100 meter schoolslag werd gewonnen door Dor jan van der Meer. Coby van den Bosch legde met deze overwinning de finitief beslag op de wisselbeker voor de beste allround zwemster van de da mes, omdat zij deze beker ook reeds bemachtigde in 1962 en 1961. Bij de heren werd het een drievou dige overwinning voor Cel Slotboom, die zegevierde op alle slagen en hier mee de beker overnam van Wim van der Meer, die in 1962 clubkampioen werd. Wim van der Meer had echter geen gelegenheid zijn titel te verdedi gen, aangezien hij als militair in het buitenland is. Bij de grote meisjes was het Anne- marie Lochtenberg, die op de 50 meter afstand bij alle slagen de beste was. Zij kreeg de meisjes-wisselbeker, die tot dat moment in het bezit was van Mar jan van de Haar, die verstek liet gaan. Ewald ter Haar, de clubkampioen 1962 van de grote jongens, moest de wissel beker laten aan Martin Labee, die eveneens de sterkste was op alle 50- meter nummers. Ook Ewald ter Haar deed niet mee. Tenslotte de uitslagen bij de kleine adspiranten: Hanny de Haas won zowel de 25 meter schoolslag, als de rugslag en de borstcrawl bij de meisjes. Club kampioen van de jongens werden Theo Diepeveen op de 25 meter rugslag en borstcrawl en Hans Pilon op de 25 me ter schoolslag. V.Z.C.-voorzitter W. A. J. de Winkel reikte na afloop in het Bergbad-pavil- joen de prijzen uit. De winnaar van elk nummer kreeg een certificaat. DE ONLUSTEN IN BIRMINGHAM Een beeld van de rassen-onlusten, wel ke zich vorige week woensdagavond laat hebben voorgedaan in Birming ham in de Amerikaanse staat Alaba ma, nadat daar een bomaanslag was gepleegd op het huis van de neger leider Arthur Shores. Gewapende po litiemannen vormen een afzetting op een kruispunt in de stad om een woe dende menigte negers in toom te hou den. Hierbij werd een 21-jarige neger door een kogel gedood. De foto toont de agent van politie Warren Wilson met de bajonet op het geweer in de chaos. Zijn gezicht is bebloed doordat hij is getroffen door een scheef van een stukgeslagen fles (rechts). AUTO UIT VERKEER Bij controle heeft de politie de auto van een zekere L. uit Utrecht uit het ver keer genomen. Het vervoermiddel had drie gladde banden en een niet werkende handrem. LICHTE BOTSING BIJ MARKT Toen de Amersfoortse automobilist G. J. v. P. vrijdagavond voor het zebrapad stopte, werd hij van achtere aangereden door een vrachtauto uit Steenwijk. Er was alleen materiële schade. BROMFIETS DEUGDE NIET De bromfiets van de Veenendaler A. S. is uit het verkeer genomen. Het voertuig verkeerde in een slechte staat van onder houd en had tevens geen goed functione rende voor- en achterrem. AANRIJDING OP KRUISPUNT Zaterdagmiddag wilde de Rhenense au tomobilist E. D. op de kruising Hoofd straat-Zandstraat met zijn auto draaien. Het gevolg was dat de Veenendaalse bromfietser van R. tegen de auto botste. Hij kwam te vallen en liep verwondin gen aan handen en benen op. De brom fiets werd zwaar beschadigd. ORIENTATIERIT IN DOORN De Welzijnszorg van het Militair reva lidatiecentrum „Aardenburg" en de Doornse MAC ,,'t Sticht" organiseren a.s. zaterdag de traditionele Ardenburg-Sticht- rit over een afstand van ca. 65 km. De start is 's middags om half drie vanaf de kantine van het Militair revalidatiecen trum. CONTACTBIJEENKOMST VAN RECLASSERING In verband met de Nationale Reclasse- ringsdag (dit jaar op zaterdag 28 septem ber) organiseert het Nationaal Bureau voor Reclassering elk jaar in enkele pro vincies contactbijeenkomsten voor me dewerkers, waartoe o.a. ook vertegen woordigers van de overheid, de rechter lijke macht en het bedrijfsleven worden uitgenodigd. Een dergelijke bijeenkomst zal ook gehouden worden op 21 september a.s. in de gevangenis te Arnhem. Hier wordt een forum gehouden met als on derwerp „Reclassering boter aan de galg gesmeerd." De vraag die behandeld zal worden luidt: Wat is de fundamentele oorzaak van de weerstand van de door snee-burger tegenover de misdadigers en tegenover degenen (de reclassering) die hen proberen te helpen? Het forum staat onder leiding van professor mr. I. A. Diepe%iorst. Noch Franciscus, noch Albert Schweit zer zouden zelf de Werelddierendag heb ben uitgevonden, want het spreekt im mers vanzelf, dat een rechtschapen mens eerbied voor alle leven heeft. Hij weet zich rentmeester over de schepping, met de hem toevertrouwde dieren. Zij staan niet onbeperkt ter beschikking ter vol doening van elke winzucht, aan elke sen satie en alle grillige dictatuur van mode en smaak De schokkende bewijzen daarvan, die de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren telkens op tafel deponeert, vormen slechts een paar stenen van een berg van zinloos en weerloos dierenleed, welke hoog boven onze veelgeroemde bescha ving optornt. Ook ons volk in al zijn ge ledingen draagt onder onbegrijpelijke on verschilligheid en onnadenkendheid het zijne er toe bij. Met Franciscus van toen en Albert Schweitzer van nu halen wij de schouders op over sentimentele lieden, die dieren verwennen. Een dier wil graag een dier blijven. Als een mens dan maar mens wil zijn en blijven. 4 oktober is er niet om de dieren te verwennen en te vertroetelen. De bood schap van die dag wil de mens liever opwekken om zich te bezinnen op zijn verhouding tot zijn van hem geheel af hankelijke medeschepselen. Wij kunnen de kwestie van dierenbe scherming en haar noodzakelijkheid uit verschillende standpunten benaderen, maar feit is, dat geen denkend mens er aan voorbij kan gaan. Een denkend mens zal zich bovendien realiseren, dat de hoog ste functie van dieren is zij het onbe wust om ons aan ons mens-zijn te her inneren. Dit temeer, omdat wij vaak be schaamd en verontwaardigd staan aan de oever van de stroom van leed en lijden, dat aan dieren onnadenkend en onnodig wordt berokkend, een stroom, die wij zouden bijna zeggen: onstuitbaar over de wereld golft. Op gevaar af misverstaan te worden stellen wij, dat Werelddierendag niet is gericht tegen de dierenbeul, die het gebod der liefde tot de naaste in de schepping met voeten treedt wij zwijgen nu maar over de wettelijke bepalingen op dieren- beschermend gebied maar tegen de tal lozen die met onverklaarbare gelatenheid dat onrecht verdragen. Juist zij, die „geen vlieg kwaad zullen doen", worden uitge daagd om zich persoonlijk in te zetten tegen de schoffering der schepping. Die renbescherming is bovendien een eis van sociale gerechtigheid. Er zijn ook verblijdende dingen te mel den! Wij constateren o.m. dat zich op vele terreinen op welk terrein ontmoe ten mens en dier elkander niet? een bewustwording groeiende is t.a.v. onze vertrouwenspositie. Dat brengt grote ver antwoordelijkheid mee. Wij ontvingen heerschappij over de dieren. In dat woord heerschappij zit het woord: heer. „Heer- in-het-verkeer" zijn ook en vooral je gens afhankelijken en weerlozen. „Adel dom verplicht." Woorden èn Daden! G. Nieuwenhuijser KERKEWIJK17 VEENENDAAL TEL.3313 TEGEN AUTO GEREDEN De bromfietser van L. uit Eist reed zondagmiddag op de Prins Bernhardlaan achter op een stilstaande auto. De mate riële schade was aanzienlijk. MET STUUR TEGEN LICHTMAST Bij het passeren op het fietspad langs de Kerkewijk raakte de 18-jarige A. P. uit Woudenberg zondagavond met zijn bromfietsstuur een lichtmast. De naast hem rijdende mej. H. V. uit Veenendaal kwam hierdoor te vallen en moest zich onder medische behandeling stellen. P. verkeerde onder invloed. (83) Scheldend en tierend van machteloze woede moeten Calladins travanten op de oever toezien, als Aram en zijn mannen de kans haastig wegroeien van de onheilsplek, waar de vorst van Suprania de dood vond. Een speer suist hen nog na, maar het wapen plonst op meters afstand van de kano in het water. „Dat was op het nippertje, Messire", zegt Presto, die behendig zijn peddel hanteert, „Wie was die man, die door die watermonsters in de diepte gesleurd werd?" „Dat was de man, die ervan droomde met een leger van negers en Arabieren ons land onder de voet te lopen", zegt Aram grimmig. „De vorst van Suprania, de staat boven alle staten, die nooit tot stand zal komen." Aram lacht spottend, maar zijn handen trillen nog van de doorgestane emoties. Even later sturen de mannen de kano tus sen het riet van de oever. Daar staan Niora en de anderen hem op te wachten. Dicht bij de rivier, die deze streken voor de vuurzee aan -de overkant be schermt, ligt een klein negerdorp, bevolkt door een dwergstam. Niora brengt Bambuti, de dwerg, die door Aram uit Salladins kerkers verlost is, bij hem. „Hij is het hoofd van deze stam", vertelt ze, „hij en zijn stamgenoten zijn bereid ons naar de water vallen te brengen in hun kano's." (Wordt vervolgd) Een eerbiedwaardige plaatselijke melkslijter ondervond een paar dagen geleden een vreemde ge schiedenis. Zoals gebruikelijk be gaf hij zich 's morgens op weg om zijn klanten van het gezonde witte vocht te voorzien. Alras kreeg de man een gevoelige pijn in zijn mond terwijl het praten hem ook slecht afging. Bezorgde klanten vroegen hem dadelijk wat of er was, maar de melkslijter moest het antwoord schuldig blij ven, totdat na enige tijd vrouwlief aangefietst kwam, met een kunst gebit in haar hand. Wat bleek, manlief had in zijn ijver het gebit van zijn vrouw in zijn mond ge stopt, met. bovenstaande pijnlijke gevolgen. BEDRIJFSONGEVAL Tijdens zijn werkzaamheden aan een schaafbank in de EBM. N.V. metaal- warenfabriek van Van Gemert en Van Ginkel aan de Stationsweg, kwam de metaalbewerker J. ter Maaten, maan dagmiddag zodanig met de schaafbank in aanraking dat hij ter behandeling naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. Onze eeuw heeft vooruitgang gebracht in heel wat takken van de wetenschap en niet het minst bij de geneeskunde. Chirurgen kunnen in onze tijd ingrijpen in gevallen, welke nog maar kort geleden als vol komen hopeloos moesten worden beschouwd. Een groot aantal nieuwe geneesmiddelen en geneesmethoden heeft de artsen sterke wapens in handen gegeven tegen de belagers van onze gezondheid. Aan de andere kant - iedereen heeft de laatste maanden kunnen ervaren, dat aan de enorme groei van de met name pharmaceutische industrie ook bezwaren kleven. Het Softenon-drama heeft de wereld geschokt om de ramp zalige gevolgen. Naast Softenon zijn er meer gevallen geweest, waarin geneesmiddelen plotseling een dramatische uitwerking bleken te hebben. Het zou verkeerd zijn om voor deze incidentele gebeurtenissen de ge hele pharmaceutische industrie te veroordelen. Ook al waren de drama's nog zo schokkend. In onze tijd is deze industrie niet meer weg te den ken bij de bestrijding van de ziekten, die de mensheid bedreigen. Vroe ger, ja vroeger was het anders. Eeuwen geleden waren ziekten en ge nezing in de ogen van de mensen magische verschijningsvormen. Zoals wij dat nog kunnen zien bij sommige wilde stammen in Australië en Afrika. Ook al slaagden sommige tovenaars er in min of meer door toe val kruiden te vinden, die beter werkten dan de geneesmiddelen, welke wij nu kennen, het merendeel van de geneesmethoden bleef voor hen toch even duister als de magische wereld van hun goden dat voor ons zou zijn. Toch zijn er al vóór onze jaartelling sporen te vinden van een min of meer systematische aanpak. Ongeveer vijfhonderd jaren vóór de ge boorte van Christus voerde de Indische geneesheer Atreya al het beheer over een apotheek met zevenhonderd verschillende kruiden. Dezelfde Atreya opereerde zelfs met goed gevolg mensen, die aan breuk of staar leden. Vijftig jaren later begon het werk op te vallen van Hippocrates, de Griek, die de vader van de geneeskunde zou worden. Hij begon ana tomie en therapie los te maken van bijgeloof en geheimzinnigheid. Zon der hulp van microscopen en thermometers verzamelde hij een schat van gegevens over het menselijk lichaam. Meer dan twintig eeuwen lang zou de door hem vergaarde kennis de basis van de medische we tenschap blijven. De medische wetenschap heeft echter eeuwen lang voortgesukkeld met de slechts bescheiden middelen, welke de mens in de natuur kon ontdekken. Het aantal geneesmiddelen was beperkt. Pas de laatste tien tallen jaren is hierin verandering gekomen. Het is vooral de opkomst van de chemie geweest, die hieraan heeft medegewerkt. Het was voor het eerst de scheikundige Paul Ehrlich, die een halve eeuw geleden de theorie verkondigde, dat het mogelijk moest zijn stoffen te bereiden, die ziekteverwekkende micro-organismen in het menselijk lichaam konden doden zonder aan het organisme zelf schade te doen. Aanvankelijk zag men hierin slechts ketterij, hoewel Louis Pasteur toch al uitvoerig het bestaan van de micro-organismen had aangetoond. In zijn laboratorium werkte Ehrlich echter onvermoeibaar verder. Als basis voor zijn na speuringen gebruikte hij arsenicum. Het verhaal gaat, dat hij meer dan zeshonderd verschillende verbindingen heeft geprobeerd tot hij einde lijk het Salvarsan vond. Wetenschappelijk heet dit preparaat dioxydia- minoarsenobenzol. Maar dit interesseerde slechts weinigen. Hoofdzaak was, dat het middel uitstekend bleek te helpen tegen de beruchte syphilis- aandoening. Nadien zijn de ontdekkingen aan de lopende band gedaan. In de jaren dertig ontdekte de Duitser Gerhard Domagk de eerste chemische sulfo- namiden, geneesmiddelen, welke waarlijk onmisbaar zijn geworden in de strijd tegen infectieziekten, die vroeger onvermijdelijk slechts één afloop kenden: de dood. (wordt vervolgd)

De Vallei | 1963 | | pagina 3